Verrassend goed Nederlands elftal gaf Britse profs geen kans mond UW 'still making friends EDUARD EN MARINUS FLIPSE KOMEN NAAR NOORD-BEVELAND, DE SCHOOLARTSEN-ARBEID IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 Met 4-1 nederlaag naar huis gestuurd Na acht minuten was de stand al op 2-0 gebracht Toen het elftal van Middlesbrough Maandagmiddag op Schiphol uit het K.L.M. toestel stapte, zal geen der Engelse profs ook maar hebben durven vermoeden, dat zij 48 uur later met een 41 nederlaag het veld van het Olympisch Stadion zouden verlaten. Wat immers zouden die elf Hollandse amateurs, die een ware nederlagen- serie tegen de helft van de Europese voetballanden achter de rug hadden, kunnen presteren tegen een homogeen clubteam van door en door geoefende beroepsvoetballers die nog wel de tweede plaats op dc belangrijkste Engelse ranglijst, die van de eerste divisie, innemen? Wel ,de amateurs hebben het antr woord duidelijk gegeven: wanneer de wil er is. wanneer geconcentreerd wordt gespeeld, blijkt ook een verte genwoordigend elftal van een afge roomd amatcurland als het onze nog over een behoorlijke dosis voetbal- kunde te beschikken. Niemand zal durven beweren, dat bij die 41 over winning het geluk een grote rol heeft gespeeld. Vacantie-voetbal? Het wordt zo vaak gezegd, dat de Engelse ploegen, die een trip maken waarbij het niet om de dubbeltjes en de punten gaat, er met de pet naar gooien. Misschien zijn Mannion en zijn medespelers inder daad wat nonchalant gestart, maar toen de rood-witten eenmaal zagen, dat met deze Hollanders niet te spot ten viel en dat zagen zij reeds na drie minuten toen Abe Lenstra de score opende was er van een met- de-pet-naar-gooien zeker geen spra ke meer, hoezeer het spél van de profs ook tegenviel. Neen, het was een zuivere kracht meting, waarvan 50.000 toeschouwers hebben genoten. Het verrassend goe de spel van de in Engels tenue (wit shirt, zwarte broek) gestoken Neder landers heeft de verbaasde voetbal kenners de snijdend koude wind vrij wel doen vergeten, ondanks de tegen valler. die de ploeg van Middles brough met hun weinig geacheveerd spel en slordig shortpassing de kijkers bereidde. Zelfs de blonde Wilf Man nion, ..the golden boy", ster in zovele triomfen van het Engelse nationale elftal, vermocht in dit gezelschap nauwelijks op te vallen. Hij toyerde een enkele maal sublieme solo-acties op het zware modderige Stadionveld. maar de dominerende rol. die men van hem verwacht had, bleef uit, Ge- faald heeft niemand in het team van Middlesbrough, doch het geheel was matig en vlak. Het was een goede verdienste van het Nederlandse elftal, dat men van deze gaten en bressen op de Engelse helft zo uitstekend heeft geprofiteerd. Mede door goed en snel plaatsen hebben onze spelers hiermee de grondslag gelegd voor de verrassend grote zege. VAN MELIS ZWAKKE PLEK. Dit alles wil echter niet zeggen, dat alle elf spelers zo'n buitengewone wedstrijd hebben gespeeld en dat er geen fouten zijn gemaakt. Zo kon van Melis op de middenvoorplaats beslist geen voldoende halen. Zijn opstellen en zijn spelverdelen waren zwakke punten jp zijn spel en slechts zijn ijver behoedde hem voor een werke lijk falen. Aan van der Tiiyn zou de wenk ge geven kunnen worden de bal wat sneller te verwerken en misschien kan Scliyvenaar, die het in sprint snelheid wel eens tegen Delapenha moest afleggen, nog wat minder los van de man spelen, maar verder heeft ons elftal een van zijn beste wedstrij den van na de oorlog gespeeld. De achterhoede met Kraak als laatste bol werk en Terlouw als onoverkomen- lijk struikelblok in het centrum was zeer goed en Biesbrouck en van Scliyndel pasten zich hierbij uitste kend aan. „Zorg er voor, dat de Engelsen niet de gelegenheid krijgen in een slecht bezet middenveld te opereren" had van der Leek gezegd. Nu, van Schijn- del (in nagenoeg oude vorm) en Bies brouck volgden in samenwerking met de hardzwoegende Kuneman en Abe Lenstra, die ditmaal goed „terug kwam" deze raad op voorbeeldige wij ze op. Als beste man van de voorhoe de kan. haast Lenstra en Kuneman, Groeneveld genoemd worden. Snel heid en techniek paart hij aan een feilloos gevoel voor positie en voor de bal. Als voorbeeld hiervan moge het doelpunt dienen, waarmee de Haarlemmer na de hervatting de stand op 30 bracht. HET SPELVERLOOP Een sensationeel begin, met een doelpunt na drie minuten, deed het Stadion op zijn grondvesten schud den. Van der Tuyn gaf een voorzet, waar Abe Lenstra gretig achteraan sprintte. In volle ren schoot de Fries; de bal werd vallende door Ugolini ge stopt, maar de doelman kon het leder niet bemachtigen en hoogopspringend drukte Abe daarop de bal in het doel. Nauwelijks vijf minuten na de eer- ste treffer volgde het mooiste doel punt van de wedstrijd. Een aanval over de linkervleugel bracht de bal bij het binnentrio. Lenstra was de ho ge pass al voorbij gelopen, maar Ku neman stond er beter voor en met een prachtige volley van zijn hoog op- zwaaiend rechterbeen kogelde hij het leder diagonaal in de rechterhoek. Ook de tweede speelhelft was nau welijks 3 minuten oud toen een Ne derlands doelpunt werd gescoord. Schijvenaar had zijn linksachterplaats verlaten door langs de lijn met de bal aan zijn voeten naar voren te sprin ten, hetgeen een geroep van „Anoul- Anoul" aan het publiek ontlokte. Op het juiste moment volgde een voorzet, die zo op het oog volkomen ongevaar lijk leek, maar een misverstand tussen Ugolini en- een van zijn backs bracht de bal voor de voeten van de aan stormende Groeneveld. die rustig maar hard inschoot. (30). Een com binatie in het middenveld bracht later de bal met een schuine throughpass bij de vrij lopende Lenstra, die kalr*, te kalm inschoot. Ongetwijfeld was de schuiver, hoe precies in het hoekje ook, houdbaar maar Ugolini liet het leder glippen. In de laatste minuut slaagde Man nion er ten slotte in de eer (gedeel telijk) te redden door een goed doel punt, diagonaal tegen de binnenkant van de linkerpaal gescoord. Nauwelijks was afgetrapt, of van der Meer floot het einde. Advertentie. Kook met Uw,.. Het gaat van mond tot mond: zij is meer waard dan ze kost. - Zoveel monden, zoveel smaken! Doch wat King's Cross betreft, zijn de smaken onverdeeld: Volmondigvoortreffelijk Geen wonder, dat alle Virginia-rokers de mond vol hebben van King's Cross. Dat geldt al vanaf het eerste ochtend trekje, want: de morgenstond heeft King's Cross in de mond. MUZIEKFEU1LLETON Instructieve piano-avond in Kortgene Op Noord-Beveland zijn geen zigeunerholen te vinden, wel rechte akkers' en groene dijken. Er wonen geen Spa njaarden, maar nuchtere en kalme Zeeuwen. En toch wanneer daar volgende week Falla's Vuurdans gespeeld zal worden door de pianist Marious Flipse, dan zal in een zaal van kortgene iets te merken zijn van het Spaanse temperament. „El Amor Brujo", de Jiefde als een tovenaar, z o heet het balLet, waarin deze vuur dans voorkomt„Dè muziek als tovenaar" zou de titel kunnen zijn van het concert, dat Marinus Flipse te Kortgene zal geven. Immers de mu ziek maakt het mogelijk, dat een aantal inwoners van Noord-Beveland geboeid zullen worden door de Spaanse sfeer van Da Falla's klanken. Maar niet alleen Spanje zal door de tonen van een vleugel naar Kortgene worden getoverd, maar ook Frankrijk: Parijs op de 14e Juli, zoals het door Debus sy werd vastgelegd, en verder Polen: in een polonaise van Chopin en ten slotte ookde overkant van het Sloe: het dromerige Vee re, waaraan Voormolen dacht, toen hij zyn „taferelen uit de lage landen" componeerde. Het programma van Marinus Flip se, dat toegelicht wordt door zijn broer Eduard, de dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, vermeld, o.a. Beethoven's „Mond- scheinsonate". Hoeveel overdreven verhalen zijn in de loop der jaren wel niet rond deze compositie gedicht? Zo vertelt men, dat Beethoven dit werk geschreven zou hebben voor een blind meisje. De muziek van het eerste deel zou haar de glans van de maneschijn hebben gesuggereerd. Vandaar de naam: „Mondscheinsona- te"Waarschijnlijker is, dat ze gemaakt is voor het mooie gravin netje Giulietta Guiccïardi, een van Beethoven's leerlingen, op wie de grote componist danig verliefd was. Zij trouwde echter niet met hem, maai' met een of andere graaf.- Deze heer bleek op de huwelijksreis een buitengewoon saai en vervelend man te zijn, zodat Giullietta bij haar ter rugkomst ijlings naar Beethoven stormde om bij hem haar verdriet uit te schreien* Zij was echter aan een verkeerd adres: Beethoven dacht er niet aan om een verhouding te begin? nen met een getrouwde vrouw Hij zette haar eenvoudig zijn huis uit! De jonge dame heeft Beethoven veel verdriet bezorgd, maar aan de andere kant is zij er de oorzaak van geweest, dat hij in het begin van hun kennismaking het leven weer aan durfde en niet meer zo terneergesla gen was door zijn erger wordende doofheid. Bovendien heeft zij de com ponist geïnspireerd tot zijn „Mond- scheinsonate". Zelf was Beethoven niet zeer met het werk ingenomen: „Ik heb waarachtig wel betere stuk ken geschreven". ANDERE WERKEN. Dan staat er verder op het pro gramma de „Danza ritual del Fue- go", de rituele vuurdans van Manu- ella de Falla. Deze dans is een onder deel van een ballet, zoals wij hierbo ven reeds schreven, „De liefde als tovenaar". Het verhaalt hoe een meisje, vurig verliefd op een Gitaan, doch door hem verlaten, behekst is door haar grote liefde. Wanneer dan de vuurdans weerkiinkt, bezweert de gefolterde in een magische dans rond het vuur de spookverschijning. Haar geliefde komt dan in werkelijkheid opdagen Debussy's „Feu d'artifice" is een muzikale impressie van een vuur werk op de 14e Juli. Men hoort brok stukken van de Marseillaise, gezon gen door feestende volksmassa's, ter wijl een vuurwerk het Nationale Feest der Fransen besluit. Tenslotte Voormolen's „Nacht in een oude stad" en „Haven". Beide stuk ken werden door Voormolen in Veere gecomponeerd. Men hoort er zelfs het carillon in terug. BELANGSTELLING. Het is vanzelfsprekend dat dit concert, dat Vrijdagavond 2 Maart Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 20 Febr.: Groenten: Andijvie 40—61. Boere kooi 15.80—18.20. Kroten 4.70—10.40. Rode kool 6—15.20. Gele kool 8.10—9.60. Groene kool 721. Wespeen 1018. Grote peen 4.80—7.60, Prei 10—18. Selderij 5.70 —11.30. Knolselderij 5.80—12.30. Spruiten 18—47. Uien 2.60—6.40. Witlof 13—33. Appelen: Goudreinette 20—42. Jonathan 36—52. Peren: Breuerode 3641, Kleipeer 22— 38. Alles per 100 kg, bos of stuks. VEEMARKT ROTTERDAM. 19 en 20 Februari 1951. Aangevoerd werden 2739 stuks rundvee, waarvan naar schatting 1413 vette koeien en 1326 stuks gebruiksvee. Verder 34 vette kalveren, 150 graskalveren, 2072 nuchtere kalveren, 923 varkens, 646 big gen, 128 paarden, 6 veulens, 92 schaper^ of lammeren, 57 bokken of geiten. Totaal aanvoer 6847 dieren. Vette koeien prijs per kg le kw. 235- 260, 2e kw. 205-230. 3e kw. 195-205. Vette kalveren prijs per kg le kw. 250- 280, 2e kW. 220-240. 3e kw. 200-220. Prijs in ct. p. kg in gld. p. «t. le 2e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Glaskalveren 300 200 160 Nuchtere kalveren 48 42 38 Varkens l.g. 170 165 155 Biggen 35 30 25 Schapen 150 120 80 Lammeren 125 100 80 Kalfkoeien 1000 800 675 Melkkoeien 1000 800 675 Vare koeien 570 520 475 Vaarzen 675 600 500 Pinken 475 400 325 VEILING KRABBENDIJKE. 21 Februari. Export veiling: Goudrei- uetten 20—35.50; Jonathan 3145.10. Kleine veiling: Appels verpakt: Jona than 40—55: Appels: Jonathan 2345; Goudreinetlen 12—28: Golden Delic. 10—34; Peren: St. Remy 5—35; Lucas 8—27. a.s. wordt gegeven, de belangstelling heeft van geheel Noord-Beveland. Niet alleen hebben de beide Flipses een dergelijke faam, dat daardoor alleen al velen van het eiland de bei de kunstenaars willen horen, maar bovendien is dit optreden te be schouwen als een voortzetting van en een herinnering aan het werk van hun overleden vader, die als weinig anderen zich in dienst van muziek en gemeenschap heeft #gesteld en over wie op Noord-Beveland en in geheel Zeeland nog steeds met eerbied wordt gesproken. de K. VEILING KAPKfcLE. 21 Februari: Exportveiling: Goudreinet- ten I 29.70—35.30. Kleine veiling: Appels: Goudreinetten 1832; Jonathan 1857; Golden Delic. 21 —84; Zure Bellefleur 12—30; Baldwin 14 18; Campagner zoet 35; Court Pendu 13 27 Zoete Ermgaard 2350; Gelders zoet 921; Stekappels 814; Peren: St. Remy 22—38; Kleipeer 3041; Brederode 3339; Tr. Borgia 32—26; Conference 18— 27; Stekperen 7—9; Spruitkool 8—36; Ro de kool 15; Uien 3; Breekpeen 3—4; Wit lof 34—35; Prei 15—18; Kroten 1—5.50; VEILING „ZUID-BEVELAND". Veiling van 21 Februari. Groenten: Spruiten A 50—55; Witlof 23—36; Veldsla 10—12; Rode kool 9.50) Boerekool 1418. Sjalotten 5; Peen 24; Spruiten B 28, al les per 100 leg.; Prei 815. Hollandse Wafel» 42 ct». KLEUTERSCHO OL AFGEKEURD Betere schoolgebouwen nodig in het Oostelijk deel. Zo juist verscheen liet verslag, dat de Commissie van Belieer uitbracht over de arbeid van de Schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen, in het jaar 1950. Aan de bevindingen van de beide in dit district werkzame schoolartsen, dokter K. Pels voor het district West-Zeeuwsch-Vlaanderen plus Terneuzen en dokter F. G S. Kruflne voor het Oostelijk deel, wordt uitvoerig aandacht geschonken. Deze laatste treedt tijdelijk op als vervanger van dokter v. d. Heul, die door ziekte sedert Maart 1950 buiten dienst is. ten wordt aan het grcte aantal slech te gebitten. Hoofdonrein kwam voor bij 1.4 in tegenstelling tot het Westen jen, verdeeld over alle leeftijden, van cleuterschool tot H.B.S. of gymna- In 1950 hadden in de Commissie van Beheer zitting de burgemeesters van Graauw en Langendam, Groede, Sluis, Zaamslag, Hontenisse, Sas van Gent, Biervliet en Oostburg, terwijl mr. dr. Mes het provinciaal bestuur in bovengenoemde commissie verte genwoordigde. In overleg met de geneeskundige inspecteurs werden ook de inrichtin gen voor M.O. in het schoolonderzoek betrokken. W.Z.-VLAANDEREN. Voor W.Z.-Vlaanderen strekte het onderzoek zich uit tot 3344 leerlin ge kl sium. By 396 leerlingen werd geen enkele afwijking geconstateerd. De alge meen lichameiyke toestand was goed bij 2227 leerlingen, matig by 851, liet bij 162 leerlingen iets te wensen over en was zeer slecht by 4 leerlingen. De meeste afwykingen van niet veront rustende aard betroffen het ge zichtsvormogen, gehemelte, amande len en het gebit. Wat dit laatste be treft kan de zich pas ontwikkelende schooltand-ver/.orging prachtig werk in de toekomst verrichten. HET INTELLECT. Verder werden in 1950 365 leerlin gen getest op hun intelligentie. Hier van hadden slechts 23 leerlingen of 6.3 een intelligentie-quotient van minder dan 75, terwijl het grootste deel hoger dan 90 lag, n.l. 253 leer lingen of 69.3 c/0. OOST Z.-VLAANDEREN In het Oostelijk deel werden 76 scholen onderzocht met 3708 van de totaal 7778 leerlingen in deze streek. De toestand van de schoolgebouwen, aldus de schoolarts, laat hier nog veel te wensen over, al valt niet te ontkennen, dat het laatste jaar voor al op sanitair gebied enige verbete ring is tot stand gebracht. Er moest zelfs een kleuterschool afgekeurd worden omdat de kleintjes in een somber, donker hok zaten. Het aantal gymnastieklokalen is beslist onvoldoende. In vele lokalen ont breekt zelfs kunstlicht. Geen afwijkingen werden bij slechts fVa geconstateerd hetgeen gewe- Voorbereidingen voor Benelux-Ronde verlopen vlot en succesvol Medewerking van vele zijden is bijzonder groot v De voorbereidingen voor de tweede Benelux-Ronde van de Motor- en Autoclub ..Scheldegouwen", welke op 27 en 28 Juli a.s. verreden zal worden, zijn natuurlijk in volle gang en gelukkig kan men ook reeds vast stellen, dat zij tot dusver vlot en suc cesvol verlopen. Natuurlijk zijn er nog moeilijkheden, die opgelost zul len moeten worden, maar dat komt ook best in orde. Een hele geruststelling is het in middels' al, dat het garantiefonds ruim overtekend werd en-wat nog belangrijker is waarschijnlijk toch niet aangesproken zal behoeven te worden. Wat dat betreft loopt al thans de financiële voorbereiding uitstekend. OFFICIËLE ONTVANGSTEN Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom biedt op de dag van de start twee officiële ontvangsten aan: één aan het Ere-comité en één aan de deelnemers, welker aantal men zekqr op 250 mag schatten, d.w.z. de rij ders; mèt de passagiers mee zullen zeker 400 personen de Benelux-ronde rijden en de organisatoren staan dan ook voor de grote moeilykheid deze in de nacht van 28 op 29 Juli allen in Middelburg of omgeving onder te brengen, De hotels zijn in het sei zoen immers goeddeels bezet. Geluk kig kan men ae beschikking over de ..Mecklenburg" van de Stoomvaart- Mij „Zeeland*, die dan in Vlissingen ligt, krijgen, en verder zal een be roep op particulieren worden gedaan, die dan ook voor de logiesverstrek- klng een redelijke vergoeding zuL len krijgen. DE AANKOMST IN MIDDELBURG Verder is er de moeilijkheid van de feestelijke organisatie van de aan komst. De Middelburgse Markt is dan reeds door de Kermis in beslag geno men. Maar ook daarop zal wel iets fevonden worden. ehalve de vele prijzen, (bekers en plaquettes, de laatste met een kroon tje voor hen, die de rit voor de twee de maal volbrengen), is er hier ook een tombola voor de deelnemers. De prijzen hiervoor worden van verschil lende zyden beschikbaar gesteld; de organisatoren vertrouwen dat Zee land zelf daarbij niet zal achterblij ven. In Bergen op Zoom wordt weer geheel belangeloos voor een fees telijke versiering van de Markt ge zorgd. Er is ook muziek, zodat de stemming er direct goed in kan ko men, Onderweg krijgen alle deelnemers dank zy veler medewerking, voldoen de om op krachten te blijven: in Den Haag een kopje koffie, in Clervaux een ontbijt (aangeboden door de voorzitter van de Luxemburgse Ho- telhoudersbond), in Namen een lunch, in Brussel bij Piet van Kam pen weer een consumptie. Van Brus sel wordt over Oudenaerde en Gent naar Antwei daar natuur!:, naar de finish in Middelburg erpe rlijk gereden. En van via Bergen op Zoom :lbu esten waar het practisch niet voorkwam. Tenslotte uit samensteller zijn dankbaarheid over de schooltandver- zorging in het Oostelijk deel en spreekt de hoop uit dat men in het 4-tal gemeenten, dat nog niet wenst deel te nemen, ook spoedig het nut van een goed georganiseerde school- tandverzorging zal inzien. Advertentie M\\ t\ ^1 Let er op, <lat U Aspirin ont vangt, nis U Aspirin verlangt. Eis steeds dc originele verpak king met Bayerkruis en oranje- band. Alleen dat is Aspirin. „GUILIANO" MAAKTE ROTTERDAM ONVEILIG „Zijn" mensen moesien zwaarbewapend zijn. Een 17-jarige stoffeerder te Rot terdam, die blijkbaar onder de indruk was gekomen van de avonturen van de Siciliaanse Guiliano, besloot diens levenswijze te gaan navolgen. Hij voorzag zich van een drietal volge lingen, die reeds een paar inbraken op hun naam hadden staan en liet zich Guiliano noemen. Hy stelde een erecode op, schreef voor, dat „zijn" mensen zwaar bewapend moesten zijn en stelde vast wat wel en niet mocht, bijv. nooit bekennen. Het drietal had, zoals gezegd, al verschillende inbraken gepleegd, doch toen zy met „Guiliano" in aanraking kwamen, begon het pas goed. Maar een witte das werd hun noodlot. Uit de verklaringen van getuigen was vast komen te staan ,aat een van de jongens een dergelijke opvallende das droeg. Toen dan ook enige agenten drie jongens ontmoetten, van wie er een een witte das droeg, namen zij ze ondanks enige tegenweer mee naar het bureau. De jongelui hadden niet minder dan elf sleutels bij zich, een zaklantaarn en een alarmpistool. Een van hen droeg een lap om de hals .die hij in geval van nood voor zijn gezicht kon doen. Ook „Guiliano" werd gepakt. Met zijn vieren hebben zij o.a. 187 en twee polshorloges gestolen. Een van de twaalf diefstallen werd zonder de hoofdman gepleegd. Toen deze achter deze „ontrouw" kwam zocht hij twee andere volgelingen, met wie hij, zwaarbewapend, twee villa's in Ba- rendrecht bezocht. De ouders van de knapen bleken volkomen onkundig te zijn van de avonturen van hun kroost. Projectie! ontplofte: twee doden. In de Vredepeel nabij Venray, waai de rijksopruimingsdienst geregeld het Uit Noord-Limburg verzamelde oor logstuig vernietigd, werden de zwaar verminkte lijken gevonden van de 41- jarige mevrouw Voesten en de 49-ja- rige G. Relouw. Zij zijn gehuwd en laten ieder een gezin met vier kinde ren achter. Zij zijn naar alle waar schijnlijkheid het slachtoffer gewor den van een projectiel, dat zich daar sinds de oorlog in de bodem bevond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6