Rusland in Europa en Azië Goese Beurs-kwestie naar B. en W. teruggewezen JEUGDWERK OP WALCHEREN DE MOSSEL-PARASIET MOET RADICAAL BESTREDEN WORDEN 1 e ENAVOi PROVINCIALt ZltVWSt COORANT DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951. Geslaagde bijeenkomst in Goes H. Ch. G. J. van der Mandere sprak voor de Ned. Mij van Nijverheid en Handel Voor liet departement Zeeland van d e Ned. My voor Nyverheid en Handel heeft gisteren te Goes de bekende radiospreker H. Ch. G. J. van der Mandere gesproken over Rusland In Europa en Azië. De bijeenkomst, die onder meer werd bygewoond door de burgemeester van Goes, de heer mr. W. C. ten Kate en het Tweede Kamerlid mr. W. F. baron van der Feltz stond onder leiding van lr. M. de Vink en was zeer druk bezocht. De heer Van der Mandere begon met vast te stellen, dat als iedereen tydig kennis l.ad genomen van de in houd van Stalin's korte geschiedenis van het communisme, de naoorlogse wereld vermoedelijk menige teleur stelling zou zijn bespaara. Wie dit helaas niet in Nederlandse vertaling verschenen boekje leest, weet waar hy aan toe is. Rusland, sedert Catharina de Gro te Europees georiënteerd en bedacht op expansie naar het Westen, heeft men mag bijna zeggen de gewoonte om zich na iedere diplomatieke ne derlaag in het Westen naar Azië te richten en pas na successen in het Oosten wederom actief te worden in het Westen. Dat ziet men in de histo rie, men ziet het ook in onze tijd. Het communistische Rusland, een staat, die na de eerste wereldoorlog gelegenheid kreeg zich te consolide ren, een staat waar niet het demo cratisch socialisme ,maar het auto cratisch socialisme regeert wan trouwt de Europese en Amerikaanse bedoelingen. Het heeft dat steeds ge daan en toen West-Europa in 1939 in München accoorden sloot met Hit- Ier, vloeide daaruit 't Sowjetverdrag met Berlijn voort. Twee jaar later sloot Rusland een neutraliteitsver drag met Japan, waardoor het zich naar twee kanten dekte: een knap stuk diplomatie. Tijdens en na de oorlog bleek, hoe weinig er sedert de Tsarentijd in de Russische verlangens is veranderd. Rusland streefde alleen zijn eigen be langen na. DRIE TELEURSTELLINGEN Nu beleefden de Russen na de be strad in Griekenland en het feit, dat de banvloek over Tito een slag in de lucht was. EEN CONFLICT? De vraag is of Rusland het in het Westen tot een conflict zal laten ko men of niet. Lenin heeft reeds de raad gegeven om als een frontaan- val in Europa mislukt, door Azië om het Westen heen te trekken. Doet Rusland dit thans? Een feit is, dat de Westeuropese Unie en het Atlan tische Pact Moskou vermoedelijk meer geïmponeerd hebben, dan het Westen beseft. De ervaring heeft ge leerd, dat de Russen respect hebben voor vastberadenheid en alleen een duidelijke taal verstaan. Goed beschouwd is Amerika de eni ge gelijkwaardige tegenspeler van Rusland. West-Europa zal er volgens spr. verstandig aan doen om als men het over oorlogsgevaar heeft niet alleen naar het Oosten, maar ook naar het Westen te kijken. Amerika zegt, dat het nooit meer door een Pearl Har bour verrast wil worden. De enige afdoende manier is om er zelf een te scheppen. Amerika is een jong volk. Het gevaar is dus tweezijdig. Maar zonder twyfel ligt het grootste ge- Advertentie. eindiging der vijandelijkheden drie te leurstellingen na de conferentie in m Potsdam. In de eerste plaats bleven of zwarte uitvoering in de ma- g jnniiiiniiiniiniiiiaiiiiniiiniiiHiiiniiniiiiniii SOMS 10X ZO DUUR! I Weet U, dat lederen schoenen jg soms 10 x zo duur zijn als onze 3| H tennis- en gymnastiek-schoe- 5 nen? Nu verkrijgbaar in witte de Amerikaanse troepen in Duits land, in de tweede plaats stelde Ame rika de atoomgeheimen niet ter be schikking van Rusland en in de derde plaats bleef het door Moskou ver wachte conflict tussen Amerika en Engeland uit. Prompt heeft Rusland zich daarna ouder gewoonte naar Azië gewend. Het begon in 1948 het rode China krachtig te steunen, met name toen op de drie teleurstellingen drie ne derlagen volgden: de luchtbrug, die de blokkade van Berlijn doelloos maakte, liet staken van de guerilla- Oesters in de aether Op de P.CJ.-band De Wereldomroep heeft Dinsdag te Yerseke een radio-reportage gemaakt van het oesterbedrijf. Daartoe waren een aantal medewerkers van de om roep naar Yerseke gekomen en boven dien waren aanwezig de secretaris van de VJE.B.O., de heer W. Bom en de bacterioloog dr. P. Korringa. Ket ge zelschap werd rondgeleid langs de oesterputten en naar de loodsen. Dr. Korringa gaf een korte uiteenzetting over de oestercultuur en er werden diverse andere geluidsbanden opge nomen. In het gezelschap bevonden zich mensen van velerlei nationalitei ten, die de landen vertegenwoordig den, waarheen de oesters geëxporteerd worden. De datum, waarop deze reportage zal worden uitgezonden, is nog niet vastgesteld. Zeeuwse maatschappelijke werksters bijeen In hotel „Centraal" te Goes hield de Stichting voor Maatschappelijk werk ten plattelande Woensdag onder leiding van mej. van Moorse! uit 's- Hertogenbosch een bijeenkomst met de in Zeeland werkzame maatschap pelijke werksters. De heer H. Pieters uit Middelburg hield hier een inleiding over de sa menstelling en het karakter van de Zeeuwse bevolking. Op de hem eigen onderhoudende en deskundige wijze schetste spr. de historische vorming van Zeeland tot een eenheid, en het karakteristieke van de verschillende delen, terwijl hij voorts de diverse be wegingen van de bevolking, als de Hugenoten ed. besprak. In het verdere van de vergadering ten 23—26 H 2.75. 27—30 3,25 31—34 3,50, 3542 3,95. 43— 47 4.50. BATA ■IIIH Kllll ■iiiiniii FRAUDULEUZE UITVOER UIT Z.-VLAANDEREN De laatste dagen hebben de douane ambtenaren in Zeeuwsch-Vlaanderen v/eer verscheidene goederen, bestemd voor frauduleuze uitvoer, in, beslag kunnen nemen. Te Koewacht werd 51) kg. boter ter waarde van f 200 in be slag genomen. De smokkelaars wisten in de duisternis te ontkomen. Hetzelf de gebeurde te Koewacht, waar een vaars ter waarde van f 650 in beslag werd genomen. Te Oostburg werden 2 Belgen uit St. Margriete aangehouden. Zij had den 3350 kg. aardappelen in Neder land verkocht voor f 263 en wilden het geld naar België uitvoeren. Het werd in beslag genomen en proces verbaal werd opgemaakt vaar in het Oosten. Welke kracht heeft Rusland? Wat zal er gebeuren na de dood van StaJin? Welke bete kenis hebben de ondergrondse krach ten, die In Rusland werken? De vele opzienbarende processen, de zuive ringen bewyzen, dat er iets broeit. Niemand echter heeft zekerheid. Spr. besloot zyn rede met te zeg gen, dat Europa voor alles vastbera denheid nodig heeft. Van aarzelen, in welk opzicht dan ook, zal Moskou onmiddellijk partij trekken. Oudste inwoonster van Zeeland Hoopt Zondag a.s. 103 jaar te worden. WED. J. PAUWELSTIELEMAN TE KLOOSTERZANDE. Zondag a.s. zal er in Kloosterzan- de van huis tot huls gevlagd wor den, want dan wordt Moeke Pau wels 103 jaar. De wed. J. Pauwels Tieleman, algemeen bekend als Moeke Pauwels, is de oudste inwoon ster van onze provincie en naar \vy menen, .de oudste vrouw van ons land. Toen wij Moeke, ter gelegenheid van haar 101ste verjaardag, een be zoek brachten, was dij bijzonder op gewekt. Zij scharrelde toen nog door haar huisje en babbelde honderd uit. Bij het afscheid drukte zij ons ste vig de hand en zeide lachend: „Tot het volgende jaar." Wij zijn een jaar later wederom by Moeke op bezoek geweest maar toen was haar toestand heel wat minder. In Januari 1950 werd zy bedlegerig en dat beviel haar aller minst. Moeke had toen reeds af scheid genomen van haar kinderen, maar dit voorbarig afscheid bleek wat vrij Moeke heeft eweest te zijn. Zeker, haar slaapkamer niet meer verlaten, maar haar vitaliteit keerde terug en toen wy dezer da gen opnieuw een bezoek by Moeke brachten, gaf zy op bevende wijze uiting aan haar vreugde over dit bezoek. Zy gaf een stevige hand druk en babbelde over alles en nog wat. Haar geest is nog buitenge woon helder, maar zij is practisch blind. Dat maakt haar wel verdrie- ^ïaar eetlust is prima. Kraakzin- tielyk is Moeke. De 103-jarige wordt liefdevol ver zorgd door haar dochters Rosalie en Mieke, van wie de laatste zelf reeds de 70 is gepasseerd. Wanneer wy afscheid nemen, be gint Moeke te schreien, want af scheid nemen maakte haar verdrie- 'liet is nu Rosalie die zegt: „Tot het volgende jaar." W'nterwerk loosheid op Noord-Beveland. Dat de werkloosheid te Kortgene ernstig is, moge blijken uit het feit, dat in de afgelopen week meer dan 50 personen waren opgenomen in de overbruggingsregeling. In voorgaan de jaren was ae werkloosheid heel wat minder. Eén werkloze kwam in de afgelopen week onder de sociale bijstandsregeling. KOM DE HATUUR TE HULP EH „ONTLAST" UW INGEWANDEN Het le een gebiedende eis de natuur te helpen, wanneer Uw ingewan den niet met de vereiste regelmaat werken. Want dan ontstaat ver stopping met als gevolgenhoofd- pyn, een vale gelaatskleur, on welriekende adem. neerslachtig heid. Zorg dat de giftige stoffen tydigen regelmatig uitUw lichaam worden afgevoerd. Eens per week één of twee Laxeer- Akkert jes zuiveren vlug en veilig Uw inge wanden. Ook by chronische ver stopping het aangewezen middel want Laxeer.Akkertjes veroorza ken geen kramp en geen gewenning Schooljongensgroep van „Kinderzorg" in actie UITVOERING „KINDERZORG". De schooljongensgroep van de Ver. „Kinderzorg" te Midöelourg, heeft in het verenigingslokaal der Ned. Herv. kerk te Colijnsplaat een uitvoering gegeven voor de kindei'en en ouderen. De bijeenkomst werd gehouden door ds. van Dalen. De penningmeester, de heer Manz, sprak eveneens een kort woord. Hierna werden verschillende schetsjes opgevoerd/ In de pauze werd een verloting gehouden. De prij zen bestonden uit door de school jongensgroep zelfvervaardigde werk stukken. Na de pauze werd voor de kinderen „De verwisselde kabouter muts" opgevoerd en voor de ouderen het uit 3 bedrijven bestaande spel „Zo moet het gaan". Zowel voor de kin dervoorstelling als voor de uitvoering voor de ouderen, bestond grote be langstelling. De jongens van „Kin derzorg" hebben getoond, dat zij tot heel wat in staat zyn. Bestuur gekozen van het Jeugdcentrum te Domburg. Zaterdag j.l. werd te Domburg een vergadering gehouden van het defini tieve bestuur, bestaande uit de vertegenwoordigers van de Hervormde Jeugdraad in de classis Middelburg, het Geref. JeugdverBand te Middelburg, de gezameniyke Walcherse afdelingen van de Vryz. Christelijke Jeugdcen- trale, de Moderne Jeugdraad op Walcheren, de Walcherse afdelingen van de Ned. Padvinders Vereniging en het Ned. Padvindsters Gilde samen, de afdeling Walcheren van de Landbouw-Jongeren Gemeenschap en de Stich ting „Nieuw Walcheren", onder leiding van de heer J. L. Verhagen, voor zitter van laatstgenoemde Stichting. De heer Verhagen memoreerde in zijn openingswoord het grote aandeel dat wijlen dr. Sissingh had in de tot standkoming van dit Jeugdcentrum. Daarna heette hij de Jeugdherberg- ouders hartelijk welkom. Bij de ver kiezing van het Dagelijks bestuur, werd ds. W. C. F. Metz te Middelburg tot voorzitter, J. A. de Haas," Bad huisstraat 49 te Vlissingen, tot secre taris en W. Spinnaay te Middelburg, tot penningmeester gekozen. In de Jeugdcentrum-Commissie, welke zich voornamelijk met het toe zicht op hel Jeugdcentrum werk zal belasten, werden benoemd de heren C. H. R. de Bruyn, ds. W. C. F. Metz, A. J. Schuitema en ds. W. B. A. Smits en amotshalve de secretaris van het dagelijks bestuur, terwyi een plaats werd opengehouden voor de vertegenwoordiger van de R.K. Jeugdbeweging, welke organisatie tot nu toe niet tot aansluiting kon over gaan. Afgesproken werd, dat verenigin gen en organisaties, welke van het Jeugdcentrum gebruik willen maken en dit kunnen alle in Zeeland en Regeringssteun is nodig LEEG VISSEN VAN ALLE MOSSELPERCELEN. De stichting vaji de Zeeuwse Visserybelangen heeft net de bestuurs leden van al de aangesloten vissersverenigingen Tilt Arnemuiden, Bres- kens, Bruinlsse, Zierikzee, Yerseke. Tholen, Nieuw-Namen, Philippine, Vlis singen en Veere, een vergadering gehouden te Goes, onder leiding van <le heer A. L. S. Lockefeer, waar de problemen van de vissery zyn be sproken. Besloten werd voor de mosselvls- sery een tweetal doelen na te stre ven, welke op korte termijn moeten worden verwezenlijkt, ornaat daar van het voortbestaan der mosselvis- ;erybedrHven zal afhangen, wat het laar 1951 betreft. Het eerste plan s te komen tot een radicaal schoon- vissen van alle mosselpercelen in. het gebied der Zeeuwse Stromen, om daardoor de mosselparasiet zo mogelijk uit te roeien of althans een zodanige vermindering te bewerken, dat een gevaar niet meer wordt ge ducht. Weliswaar Is een absolute schoonmaak niet te bereiken, maar aangezien toch geen voldoende mos selzaad beschikbaar zal zyn om alle percelen te voorzien van mosselen, wordt een betere groeikracht van de mosselen verwacht, als deze by kleinere hoeveelheden uitgezaaid, meer voedsel zullen hebben. En NA R'tiM 2'A UUR: UITSTEL Scherpe verwijten aan het adres van het College Het voorstel van de meerderheid van B. en W. van Goes tot afwijzing van het verzoek van de heer Verver tot het erfpacht mogen hebben van de Graanbeurs leidde Woensdagavond in de gemeenteraad tot een schier einde loze discussie. De ditmaal geheel gevulde publieke tribune is getuige ge weest van een voor Goes ongewoon scherpe gedachtenwisseling, waar by har de noten werden gekraald. Vry algemeen kwam uit de raad de mening naar voren, dat deze zo be langrijke kwestie onvoldoende was voorbereid, zodat verschillende leden zich niet bevoegd achtten aan de hand van de beschikbare gegevens een definitief oordeel uit spreken. Na een bespreking van ruim twee uur werd ten slotte zJi.st. besloten, dat deld. werden diverse interne zaken behan- j en \y en an(ier nog eens nader zullen bestuderen, mede aan de hand van door de raadsleden geuite wensen, om zo snel mogeiyk binnen veertien dagen met een uitvoerig geformuleerd voorstel te komen, waarin ook de me ning van de meerderheid en de minderheid in B. en W. nader uiteengezet worden. TOB QUALITY Militaire plechtigheid te Middelburg. De zilvvren medaille voor 24-jarige trouwe dienst is Dinsdagmiddag tij dens een militaire plechtigheid door de commandant van de C.O.A.K. te Middelburg, majoor J. Potteboom, uitgereikt aan de adj. onderofficier administrateur S. Th. Kamp. Dit ge schiedde op de binnenplaats van de kazerne, waar de troep stond aange treden. De commandant spelde de onderscheiding op het uniform van de heer Kamp en sprak deze toe. Na dat de gedecoreerde gelukwensen in ontvangst had genomen, défileerde de troep in de Korte Noordstraat voor hem en het commando C.O.A.K. Leraar benoemd. Benoemd is tot leraar in vaste dienst aan de afdeling Rijks H3.S. van het Koningin Wilhelmlna-Ly- ceum te Oostburg de heer B. H. Men- Sink, tydeiyk leraar aan deze school. In afwijking van de agenda kwam het beursvoorstel het eerst in behan deling, nadat nog voorlezing was ge daan van een adres van de muziek vereniging „Hosanna", die verzocht het bovenlokaal van de Beurs bly- vend voor repetitie lokaal te bestem men, daar men anders deze vereni ging tot ondergang gedoemd zag. Burgemeester mr. W. C. ten Kate opende de ry van sprekers. Daar de financiële commissie verklaard had, geen advies te kunnen geven omdat zowel de meerderheid als de minder heid van B. en W. te weinig voor lichting had verstrekt, wenste de burgemeester het voorstel tot afwy- zing van het verzoek nader te argu menteren. Hy wees hierby o.m. op de moeiiykheden van ketting-bedingen. By ontbinding van de overeenkomst zou het ook grote kosten vergen de bovenverdieping weer aan zyn oor- spronkeiyk doel te doen beantwoor den. Verder wees spr. op moeiiykhe den wanneer bijv. de entrée-prys verhoogd zou moeten worden en B. en W. dit niet wenseiyk zouden ach ten, terwyi by het niet nakomen van verplichtingen ook geen sancties mo- gelyk zouden zijn. De burgemeester wenste om al deze redenen het gebouw in eigen hand te houden en zo spoedig mogelijk tot restauratie over te gaan. VOORSTANDERS AAN HET WOORD Wethouder J. H. Roose (KVP), verklaarde zich voorstander van overdracht. Reeds vele malen had spr. er in de raad op gewezen, dat het Beursgebouw ongezellig en slecht ingericht is. Er was echter geen geld voor restauratie, doch nu dit royale aanbod door een particulier wordt fedaan, meende spr. dat dit met bel- e handen moet worden aanvaard. Er zou zo ook een vergroting van de hotel-accomodatle in Goes worden verkregen, waarvoor andere gemeen ten zich soms grote offers moeten getroosten. Bovendien is hotel „De Korenbeurs" een zaak, waarop Goes trots kan zyn, zodat de belangen van de exploitant synonléhi zyn met de gemeentebelangen. De bezwaren we gen dan ook niet tegen de voorde len op. Volgens spr/s Inlichtingen kunnen zich ook geen juridische dc- zwaren voordoen. De moeiiykheden van hulsvesting voor de muziekver eniging zijn wel te overwinnen. Wethouder J. J. van Melle (C.H.), was voorstander van afwijzing. Hy meende, dat de belangen van een ge meentenaar niet naar voren mogen worden geschoven ten koste van de gemeenschap. Spr. kon niet zien, dat het Beursgebouw de Markt ontsiert. Met het Stadhuis schept dit toch de sfeer van ouderwets stadje. RESTAURATIE VAN GEMEENTEWEGE Spr. meende, dat de beurs inder daad gerestaureerd moet worden en zag hiertoe een mogeiykheld door het voteren van 65.000.Per jaar zou dit op 4200 komen, verminderd met de 1500 bate, du9 2700. Dit tekort zou kunnen worden gedekt door ver dubbeling van de entréeprijs, waar door nog 2000 winst zou overble ven. Een erfpacht van 50 jaar achtte spr. een definitief eindigen van net gemeentelijk bezit. Od de jongste be groting werd toch 85.000 voor ver betering van het sportterrein gevo teerd. Spr. meende, dat een uitgave voor de beurs minder risico met zich bracht. De Beurs moet ook een ge bouw biyven, waar de boer desnoods op zyn klompen kan binnenkomen. Voorts wees wethouder van Melle op juridische bezwaren. Ter oplos sing van het tekort aan hotelruimte wees spr. op de mogelykheid van de betrokkene om met zyn rechter buurman te onderhandelen. Overdracht van het Beursgebouw zou tot ln lengte van jaren een aan klacht tegen de gemeente betekenen. Wethouder A. Buys (P.v.d.A.), stemde in met de opmerking van de financiële commissie, dat geen uit voerige toelichting is gegeven, doch hy gaf hiervan de schuld aan de meerderheid van het college. vervólg op pag. 5) waarschynlijk zal dan het weer standsvermogen tegen de parasiet worden vergroot Om na het schoonvissen te be schikken over mosselzaad, zullen de vissers naar de .Waddenzee moeten gaan, waar momenteel een flinke hoeveelheid mosselzaad ligt. Dit zaadvissen is achter-een- .-kostbare geschiedenis, want de. lonen en ver dere bedrijfskosten móeten worden' betaald, zonder dat de mosselvissers thans bedrijfsinkonisten van een normaal mosselseizoen hebben. Aan de regering is daarom gevraagd aan het mosselbedryf financiële steun te verlenen. In besprekingen met het Bedryf- schap voor Visserijproducten en an dere instanties heeft men begrip ge toond voor de zeer moeilyke positie, waarin de mosselvissers thans zit ten. Medewerking van die zyde is ten volle tbegezegd. Een spoedige voorziening en be slissing van overheidswege zal ech ter in dit geval wel nodig zyn. aan gezien de mosselzaadvissery op de Waddenzee niet te lang meer kan wordien uitgesteld. Advertentie VoemarkthaUen-Rotterdam Vrydag 33 Febr. 246e I MAANDAGS VRUPAQ-S n. 3 3 M WOENSOAG" t-S a. MET DE BEKENDE „EN AVO-GAR AN TIE daarbuiten zich voor aanvrage en het bekomen van inlichtingen moeten wenden tot de Jeugdherberg-vader, de heer H. de Boer, Jeugdcentrum „Nieuw Walcheren" te Domburg, te lefoon K 1188no. 286. Men verblyft in het Jeugdcentrum onder de regels door de Nederlandse Jeugdherberg Centrale gesteld, en ook tegen het vastgestelde tarief, terwijl voor groepen de broodmaalty- den zelf kunnen worden verzorgd, terwijl voor groepsleden niet het be zit van een „Trekkerskaart" wordt vereist. Uitreiking M.W.O. aan P. Dourlein. H.M. de Koningin zal op Woensdag 28 Februari a.s. in hét Koninklyk pa leis op de Dam te Amsterdam on derscheidingen uitreiken. Tot dege nen, die een onderscheiding zullen ontvangen, behoort ook de serg. boordschutter P. Dourlein, afkomstig uit Zeeland. HH zal het ridderkruis 4de klasse in de Militaire Willems orde ontvangen, dat hem wérd toe gekend in verband met zyn arbeid als geheim agent tijdens de jongste oorlog. Consultatiebureau voor alcoholisten. Op Zaterdag 10 Maart belegt het Middelburgs Drankweer-Comité te Middelburg een bijeenkomst, tijdens welke de leiders van de Amsterdam se en Rotterdamse consultatiebu- reaux voor alcoholisten een toelich ting zullen geven op het werk van deze bureaux. Zoals reeds gemeld, bestaan er by het MD.C. plannen om te komen tot stichting van een Zeeuws Consultatiebureau voor Al coholisten. Er is een comité van aanbeveling gevormd, dat breed is opgezet. Afd. Middelburg van de Bond van Plattelands vrouwen opgericht In de Bogardzaal te Middelburg werd Dinsdag een vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen be legd, om te komen tot oprichting van een afdeling Middelburg en Omstre ken. De goed bezochte bijeenkomst, stond onder leiding van de prov. se cretaresse, mej. G. G. Sikkens uit Goes, die het doel van de bond uit- eenzette, terwijl de presidente van de afd. Westkapelle, mevr. J. de Visser- Minderhoud, met een gloedvolle pro paganda-speech een en ander onder streepte. Besloten werd tot oprichting van een afdeling, waarvoor zich reeds 26 leden aanmeldden. Een bestuur werd gevormd, waarin zitting kregen de dames Volkers—Vos, Veere, presi dente: M. A. Dingemanse—Klap, Middelburg, secretaresse en D. Taai- Korporaal, Middelburg, penningmees- teresse. Luchtkasteel vervloog in rook In Middelburg werd een Stradivarius ontdekt. Een simpel krantenberichtje kan soms de nodige sensatie veroorzaken. Het verhaal over de in woede stuk geslagen Stradivarius in ons blad van 'insdag, bracht de bezitter van een oude viool van uitstekende kwaliteit, op het denkbeeld om zyn instrument eens aan een nader onderzoek te on derwerpen. Wie schetst zyn verbazing, die van zyn verloofde en van de schoonouders in spé. toen binnen in de viool met duidelijke letters te lezen stond Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat Anno 1713, met daarnaast het „merk" van Stra divarius, een dubbele cirkel met daarin de letters A.S. en een kruisje! De geschiedenis van de viool werd opgehaald. Een landbouwer op Schouwen had de viool sedert men senheugenis in zyn bezit gehad en het instrument voor een krats ver kocht aan een muziekhandelaar in Zierikzee. Enkele dagen daarna liep de tegenwoordige eigenaar deze mu ziekwinkel binnen om een viool te kopen. De handelaar toonde hem het oude, zeer fraaie instrument en de koop werd gesloten. Ten tyde van Stradivarius was Zie rikzee nog een bloeiende stad. Een landbouwer schenkt geen aandacht aan de waarde van een muziekinstru ment. Waarom zou de viool dus geen Stradivarius zyn geweest Geloof maai', dat, er luchtkastelen werden gebouwd, de avond,,waarop het mysterieuze inschrift werd ont dekt. Woensdagmorgen werd een onzer redacteuren verrast met een mede deling over de opwindende vondst. Hij bleek in zyn bibliotheek een boek over de Stradivarius te bezitten. En toen was de droom spoedig uit, want het etiket verschilde dusdanig van de in dit boek afgebeelde echte etiket ten, dat de kans, dat er een echte Stradivarius ontdekt was, tot vrywel nul gereduceerd werd. Jammer. Maar gelukkig biyft de oude viool een pracht-instrument Advertentie Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek maar bovendien raakt Uw hele gestel van ondersteboven Ga toch zó met erder drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen ls samengesteld voor U doen Met Kruschen voert ge de bloed zuiverende organen precies datgene toe wat ze nodig hebben om weer met kracht te kunnen functinnne- ren Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden die nu oorzaak zijn van Uw ergende jyó, worden langs natuurlijke weg afge- rpppimaMo en radicaal Poging tot brandstichting te Nieuwvliet Belg gearresteerd Dinsdagavond heeft de 40-jarige Belg V., knecht bij de loondorser S. te Nieuwvliet, getracht brand te stich ten in de schuur van zijn patroon. De man. die onder invloed van drank ver keerde, is door de politie gearresteerd en te Groede in bewaring gesteld. V. had Maandag ruzie met zijn patroon gehad. Ook toen verkeerde hij onder drankinvloed. Gevolg van de ruzie was, dat hij op staande voet werd ont slagen. Dinsdagavond omstreeks 10 uur vervoegde de knecht, die zich weer moed had ingedronken, zich bij de heer S. om het ontslag verder to regelen. Gelet op het late uur en om dat V. dronken was, werd hij door zijn patroon de deur gewezen. Hij be gaf zich daarop naar de schuur, waar een opkamertje tot slaapvertrek is in gericht. dat hij nog met een mede-ar beider deelde. Hij waarschuwde deze man om de slaapkamer te verlaten, daar hij de „boel in brand wilde ste ken". Zijn kameraad trachtte hem te bewegen liever naar bed te gaan, maar V. bleef dwars. De andere ar beider verwittigde toen de patroon, 'n welke tussentijd V. het vloerkleed In brand stak. Vermoedelijk heeft hij daarna getracht een tank met olie, die in de schuur stond, in brand te steken, er werden althans afgebrande luci fers bij deze tank gevonden. De andere arbeider keerde spoedig met de heer S. terug, daardoor kon het smeulende vloerkleed direct ge doofd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2