LANDBOUW JONGEREN HIELDEN GESLAAGDE KADERDAGEN Kouopdt Borst Z.L.M. bijeen DE UIENMARKT VERTOONT NOG STEEDS EEN TRIEST BEELD TERNEUZEN WIL WETEN WAAR HET AAN TOE IS Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten1 BRANDERIGE HUID DÉBRALINE u PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 Eerste bijeenkomst in het Jeugdcentrum te Domburg Donderdag, VrQdag en Zaterdag ztfn door de Landbouw Jongeren Gemeenschap in Zeeland kaderdagen gehouden in het Jeugdcentrum Nieuw Walcheren te Domburg. Zij werden bijgewoond door 50 personen en daar de L. J. G. de eerste groep was, die van het Jeugdcentrum als conferentieoord gebruik maakte, verdient het vermelding, dat alle deel nemers en deelneemsters enthousiast waren over deze aanwinst voor Walcheren. Aan de mogelijkheid om in kampverband conferenties te houden werd verre de voorkeur gegeven boven het confereren in ge huurde zalen, waar de deelnemers na afloop der besprekingen niet bij een bljjven, maar zich plegen te verspreiden. Over de voeding en ver dere verzorging door het ouderpaar, de heer en mevrouw de Boer was men een en al lof. De besprekingen op deze kader- dagen, die geleid werden door de heer Schouten van de Ver. voor Volkshogescholen, zijn zeer vrucht dragend geweest. Mr. E. Kuylman heeft het woord gevoerd over haar Amerikaanse er varingen op het gebied van het jeugdwerk. Het richt zich in de Ver. Staten goeddeels tot iongens en meisjes van 10 tot 20 jaar, terwijl in Nederland de L.J.G. juist oudere groepen omvat. Het wedstrijd-ele ment, dat in Amerika vrij sterk is, is daardoor hier minder attractief. Wel ls in Amerika belangrijk, dat men er zeer nadrukkelijk streeft naai' opvoeding der jongeren tot goede staatsburgers. Amerika moge een land zonder tradities zijn, men tracht de liefde voor streek en staat zoveel mogelijk te stimuleren. Veel aandacht wordt in Amerika ook ge- AdvertcTit Wrijf deie krachtige zalf op keel, bom en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijden congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt verkoudheid meestal ia wijd aan de ontspanning tydens de jongerenbijeenkomsten. Nederland zou in dit opzicht Amerika goed tot voorbeeld kunnen nemen. De land bouworganisaties hebben in Ameri ka ook een eigen jongeren beweging, die zich evenals in Nederland tot wat hogere leeftijdsgroepen richt De heer Schouten heeft voor de L.J.G.-leden de geschiedenis der Volkshogescholen in Nederland be handeld en deelde daarbij tal van belangwekkende bijzonderheden me de. Naar aanleiding van deze inlei ding ontspon zich een uitvoerige discussie over de taak der L.J.G. je gens de plattelandsbevolking. De heer H. d'Olivat heeft gespro ken over de voorwaarden voor ervn nieuwe stijl in leven en cultuur. Als uitgangspunt koos spr. het versch'! tussen de middeleeuwen en de re naissance. In de middeleeuwen ston den God en hemel in het centrum van de menselijke samenleving, ter wijl in de renaissance tijd de mens het middelpunt werd. Wijzend op de positieve waarden van het Chris tendom betoogde spr. dat de mens kind van God is en ook de aarde toebehoort. Mej. Aagje Top heeft de welspre kendheid behandeld en haar inlei- j ding was buitengewoon boelend. ornaat zij een practische les gaf in voordrachtkunst, die buitengewoon in de smaak viel. De kaderdagen zijn buitengewoon j goed geslaagd en de uit geheel Zee- i land afkomstige deelnemers keer den zeer voldaan weer huiswaarts. (vervolg van blz. IJ Wanneer de Overheid niet van systeem wil veranderen, zag spr. Seen oplossing voor deze moeilijkhe en. STATUTENWIJZIGING Na het uitspreken van deze rede nam de vice-voorzltter, de heer P. Scheele-de Putter, de leiding over, die de voorgestelde Statuten-wHzi- ging in behandeling bracht. Slechts voor één wijziging kwam het tot dis cussie en stemming. Voorgesteld .werd nl. te bepalen dat de hoofdbe- stuursleden sléchts eenmaal herkies baar zijn, dus totaal 6 jaar achter een zitting kunnen hebben! terwijl verder de leeftijdsgrens voor een der gelijke functie op 70 jaar werd ge steld. De afgevaardigden van Oost- kapelle en de B.V.G. ontwikkelden hiertegen bezwaren, doch bij monde van de wnd. voorzitter en de lieer P. J. J. Dekker, werd betoogd, dat dit alleszins wenselijk is in verband t orgaiusa! Bij stemming werden beide nieuwe bepalingen in de statuten met over grote meerderheid aangenomen. HET LANDBOUWBELEID Alvorens de bespreking van het landbouwbeleid aan de orde kwam, memoreerde ir. Geuze nog het succes dat werd behaald bij de belasting kwestie, inzake de uitmergelingsaf- trek voor landbouwgronden. Aan vankelijk was niet voldoende reke ning gehouden met de door zout water geïnundeerd geweest zijnde gronden. Door het werk van het boekhoudbureau van de Z.L.M., met aan het hoofd de heer B. Meüers, werd uiteindelijk toch een belasting voordeel van 1 millioen verkregen. De heer Meijers werd hiervoor dank gebracht. Met enkele waarderende woorden nam de voorzitter voorts afscheid van de heer D. W. Lindenbergh als Srov. voedselcommissaris, terwijl ij Ir. J. Dorst als diens opvolger welkom heette. TARWE-GERST- HA VERREGELING Hierna zette ir. Dorst de nieuwe tarwe-ger3t-haverregeling nader uit een. Voor het Z.w. kleigebied zal deze geen grote nadelen opleveren. In vergelijking met de eerste rege ling is de zaak thans zo, dat Zee land nog slechts een kwart zal moe ten inleveren, van wat aanvankelijk was gedacht. De voedselcommissaris wekte allen op zich aan de voor schriften te houden juiste opgaven te doen van de beteelde oppervlakte, zo dat geen controleurs nodig zijn. Ook de wnd. voorzitter deed een zelfde beroep op alle boeren, terwijl hg ir. Geuze dank bracht voor zijn aandeel dat hjj heeft gehad in het bereiken van deze gunstiger regeling. COMMISSARIS DER KONINGIN SPREEKT Vervolgens richtte de Commissaris der Koningin zich nog met een gees tig speechje tot de Z.L.M.-ers. Al leen moest hij zijn teleurstelling er over uitspreken, dat men de voorzit ter niet gevolgd was bg de plannen voor de stroeellulosefabriek. Nadat nog was aangedrongen om te bereiken, dat de administratie voor de sociale voorzieningen wordt ver eenvoudigd, en het misnoegen was geuit over het optreden van de Rtiks- verkeersinspectfe wanneer de hoe ren met tractoren op de weg komen de boer zelf moet ook een werk boekje hebben als chauffeur op de tractor sprak lr. Geuze een slot woord, waarin hij vaststelde, dat de in het najaar opgestoken storm over de gerstregeling, thans geluwd ia. Douane nam vaars in beslag Ambtenaren van de I. en A. te Clin- ge ontdekten een tweetal personen, die poogden een vaars over de- grens te smokkelen. Zjj sommeerden de smok kelaars halt te houden, doch deze wis ten met achterlating van de vaars in de duisternis te ontkomen. De vaars werd inbeslaggenomen en vertegenwoordigde een waarde van f 850.—. Jaarvergadering Zeeuwse Schaakbond Zaterdagmiddag j.l. hield de Zeeuw se Schaakbond onder voorzitterschap van Drs. J. Scheltens zijn algemene jaarvergadering te Goes. In vlot tem po werden notulen, jaarverslagen van secretaris en penningmeester en rap port van de kas-contrölecommissie goedgekeurd. De kascontrölecommis- sie 1951 zal worden gevormd door de heer H. Blok (V.U.K.) en het nieuw benoemde lid de heer D. de Vos (Mid delburg). Bij de behandeling van de begroting 1951 ontspon zich naar aanleiding van het uitgetrokken be drag voor het bondsorgaan een dis cussie over deze publicatie. Geconsta teerd werd dat iedereen zich geroe pen achtte allerlei (vaak voorbarige en soms onjuiste) uitslagen en berich ten aan de dagbladen door te geven. Besloten werd dat de clubcompetitie- leiders voor directe publicatie van uit slagen en stonden aan de tot de hun rayon behorende verenigingen zullen zorgdragen. De bestuursleden, de he ren Nordlohne, Flissebaalje, van den Ende en van der Staal, werden her kozen in hun resp. functies van vice- voorzitter. Ie secretaris en commis sarissen. Besloten werd voorts dat op Hemelvaartsdag te Middelburg de re turn-massakamp ZeelandBelgisch Vlaanderen zal plaats vinden, waar toe de voorzitter allen tot deelneming opwekte. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op het veelvuldig afbreken van competitiewedstrijden De mogelijkheid zal worden gescha pen dergelijke afgebroken partijen in een volgende zitting voort te zetten Tenslotte richtte de voorzitter waar derende woorden tot de voorzitter van de Vlissingse Schaakclub, Ir. G. de Regt, een vooraanstaande figuur in het Zeeuwse schaakleven, die als ge volg van het aanvaarden van een functie buiten Zeeland ons gewest zal verlaten. Mej. I... A. Wondergem, volontaire aan de gemeentelijke kleuterschool te Krui- ningen, is met ingang van 1 Mei a.s. be noemd als leidster aan de kleuterschool te Brouwershaven. Chr. Lyceum te Goes aanbesteed Maandag is namens het bestuur van het Chr. V.H.M.O. door het architec tenbureau irs. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft b.i. te Middelburg aanbesteed het bouwen van een Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes. Inschrijvers waren: E. Torremans, Tilburg, f 538,900. W. M. Vollenberg, Oss, f 548.000.—; Th. Pasma, Amsterdam, f 557.831. J. B. van Hoek te Delft, f 576.000.—; J. Gilberts, Bilthoven, f 578.800.—; A. C. van Meel, Tilburg, f 579.000. C. A. van Berkel, Tilburg, f 579.000.—; Aannemersbedryf E. Blok, Rotterdam, f 584.000.—; C. Sprengers, Tilburg, f 587.000.Antoon van Ostaden, Til burg, f 590.581.„Tilbouw", Tilburg, f 599.000.D. v. d. Poel .Oudelande. f 602.600.C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 603.000.J. v. d. Linde. Kloetinge. f 604,000.C. V. Proper, Oegstgeest. f 604.700.Fa. v. d. Berg en Klis, Bergen op Zoom, f 604.800.Groe- neweg Wetering en van Dalen. Schie dam, f 608,000.P. F. Voet, Klooster- zande, f 609.700.M. Walrave, Mui- delburg, f 610.000.Letszer, Vlissin gen, f 610.200.P. J. Mol en Zn Breda, f 613.400.J. M. J. Schrijver. Goes, f 615.820.Lindenberg, VliS"- singen, f 618.500.G. M. Bréas en Zn., Goes, f 620.000.Pierre van der Schroot, Tilburg, f 629.000.—: Van der Klippe en La Gasse, Vlissingen, f 628.000.F. Smulders, Breda, f 634.000.Fa. A. C. van Loon, Ber gen op Zoom, f 636.500.J. A. Mol, Breda, f 637.300.J. Stolk, Terhey- den (N.-Br.), f 649.000.—. De gunning is aangehouden. LAGE PRIJZEN. Veel aanbod en voorraden, weinig export. Nog alt\|d vertoont do ulenmarkt een triest beeld: overvloed van voorraden en aanbod en weinig exportmogelijkheden. Even kwam er ln dn laatste week van Januari een opleving, toen bekend werd dat met Duitsland overeenstemming was bereikt voor de export van 20 millioen kg-, maar de Duitse Boerenbond verlaagde direct zijn binnenlandse uien- prgs tot beneden het niveau der Hollandse prijzen. Het gevolg daarvan was, dat de exporteurs met verlies moesten werken, terwijl de uitvoer natuurlijk sterk geremd werd. Ook de prgs op de Engelse markt lag la ger dan de telersprljs hier, zodat ook hier de animo om te exporteren ontbrak. 5 cent per kg. hebben betaald, lijden Wel moet gezegd worden dat on der de invloed van de berichten over export naar Duitsland do activiteit enige dagen bgzonder groot was, en dat het exportcijfer voor de maand Januari daarom bevredigend was, maar deze opleving duurde slechts enkele dagen en nadien zakte de prijs weer geheel. Toch verkeert de Hollandse ui op de Engelse markt in een gunstige positie. De Engelse voorraad eigen uien. is geheel gecon sumeerd, ook de Poolse ui ziet men er niét, zodat thans behalve Hol landse alleen Spaanse uien in Enge land aan de markt komen. Het stijgen van de' prijs heeft op deze gunstige positie niet de minstè invloed, zodat er ook voor het verdere verloop weinig perspectieven zijn. Misschien dat de weersgesteldheid in de maanden Fe bruari en Maart nog van invloed ls, maar veel kan men toch niet meer verwachten. Zowel voor de te lers, als voor de handelaars-expor teurs zal het uienseizoen 1950-1951 weinig aangename herinneringen achterlaten. De prijs schommelt nu om ongeveer 3 cent per leg,, een prgs die voor de teler zeker 4 5 cent beneden de kostprijs ligt en de exporteurs die enige weken geleden Advertentie. re KWESTIE DER WATERWEGEN Men hoopt, dat met de belangen van de haven rekening gehouden wordt. De onlangs in de pers verschenen berichten over het door de commis sie SteenbergheVan Cauwelaert uitgebrachte rapport betreffende de waterwegenkwestie tussen Nederland en eBlgië, waarin o.m. sprake was van een vrijwel algehele overeenstemming tussen beide delegaties over de verbetering van het kanaal TerneuzenGent, genieten uiteraard ook in Terneuzense haven- en scheepvaartkringen veel belangstelling. Immers het kanal en alles wat daarmede samenhangt is voor deze Zeeuwsch Vlaamse havenplaats van zeer grote betekenis. gesteld van de inhoud va nhet rap port. WU zullen echter aandringen op publicatie van de inhoud, opdat „Wg weten echter thans nog al lerminst, waar wij aan toe zyn', zo verklaarde ons dezer dagen mr. P. H. W. F. Teilegen, burgemeester van T meuzen en voorzitter van do vereniging „Havenbelangen". „Alles wat er tot nu toe over het rapport gepubliceerd werd is, nog vaag en onduidelgk en wij zgn niet in kennis Advertentie Ring Zeeland Chr. Zang- en Oraloriumverenigingen De Ring Zeeland van de Kon. Bond van Chr. Zang en Oratoriumvereni gingen kwam Zaterdag in zaal Krg- ger te Goes in vergadering bgeen, onder voorzitterschap van de heer J. J. van de Velde Wegens vertrek van de heer W. Sies uit Zlerikzee, werd tot bestuurs lid gekozen de heer M. Rotte, al daar. Voorts werd het concours op He melvaartsdag te Oostkapelle bespro ken. Dit zangfeest zal worden gehou den op Westhove. Daar in geval van regen, in Oostkapelle geen mogeiyk- heid is om het concours binnen te houden, werd na langdurige discus sie besloten een regenverzekering aan te gaan. Ook zal nog worden nagegaan of het mogeljjk is by on gunstig weer, het concours in de vel- Ungsgebouwèn te Middelburg te doen houden. De jury wordt gevormd door de heren A. de Braai, Arnhem en Meindert Boekei, Hilversum. Aan het eind van de vergadering werd de aftredende secretaris, de heer H. Wolzak, bg monde van de voorzitter dank gebracht voor het werk in het belang van de Ring ver richt. Vereniging tol verbetering Rundvee in Zeeland Maandag 26 Februari a.s. komt de Vereniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland, te Oostburg in algemene vergadering byeen. De agenda bevat o.m. een voorstel om de heer C. Zwagerman tot erelid van de vereniging te benoemen en de nieuwe Rtjksveeteeltconsulent ir. W. L, Harmsen, tot adviserend lid. wy ons een oordeel kunnen vormen en indien dit nodig zou blgken, in het belang van Terneuzen stappen kunne nondernemen." Verder wenste mr. Tellegen zich in dit stadium nog niet uit te laten, doch op de vraag, of hg verwachtte, dat bg een verwezenlijking der be staande kanaalplannen, Terneuzen daarvan voordelen zou genieten, ver klaarde hy, dit allerminst uitgeslo ten te achten, mits met de belangen van de haven rekening wordt ge houden. Ook de heer L. F. du Bols, lid der Provinciale Staten van eZeland en secretaris van Havenbelangen", met wie wij over deze kwestie een on derhoud hadden, was de mening toegedaan, dat de uitvoering der plannen ook voor Terneuzen goede resultaten zal kunnen opleveren, op voorwaarde echter, dat de rechtma tige wensen en eisen van deze ha venplaats worden ingewilligd. SPECIALE TARIEVEN. De heer du Bois wees er in dit verband op, dat los van de kwestie der waterwegen, Terneuzen nog nteeds voor de volle honderd pro cent blijft vasthouden aan een vol ledig herstel in rechten voor wat be treft de speciale tarieven op de Bel gische spoorwegen, met al hetgeen daar verder onder dient te worden verstaan. Voor de eerste wereldoorlog gol den voor de haven van Terneuzen dezelfde tarieven als voor de Belgi sche zeehavens, daarna echter, aldus de heer du Bols, heeft België Ter neuzen doelbewust uitgeschakeld. Deze onbiliyke toestand duurt tot op heden nog steeds voort. Bovendien is er nog een andere ta- rievenkwestie. Vóór de overname in 1948 van de MechelenTerneuzen door de spoorwe- fen, waren ook op het Belgische ge- eelte Willeb kracht voor liet vervoer van steen kolen en papierhout. Na de overna me echter kwamen deze tarieven te vervallen. Ondanks de pogingen, die daartoe in het werk werden gesteld zyn de speciale tarieven nog niet weder Ingevoerd., hetgeen te recht door eTmeuzen als els wordt gesteld, aldus de heer du Bois, BlglSC 1.1 het van het traject Terneuzen— dale Middelburger vijftig jaar petroleumventer De heer K. van Slooten te Middel burg vierde gisteren een niet dikwijls voorkomend jubileum: hij was die dag vgftig jaar als petroleumventer werkzaam. In zgn woning aan de Ko ningin Julianastraat werd hg daar voor gehuld;»d. De districtschef van de A.P.C. Standard, by welke maat- schappy de heer Van Slooten in dienst is, sprak hem toe en roemde de wijze, waarop hij steeds zijn taak heeft vervuld en zijn opgewekt karak ter. De jubilaris ontving vervolgens uit handen van zijn chef een welver diende onderscheiding, de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ook werd namens de maatschappij een geschenk over handigd. Het feest werd 's avonds in de huiselijke kring voortgezet KortstonJ'ge levensduur yan een muurtje De inwoners van Terneuzen von den, dat het met de vernieuwing van het muurtje rond het speelterrein van 't openbaar, lyceum aldaar maar een vreemd geval was. Eerst werd de door de tand des tijds bouwvallig ge worden afscheiding gesloopt en ver vervolgens werd een nieuw muurtje opgetrokken. Enkele dagen nadat 't voltooid was, werd echter ook dit af gebroken: het werk was voor, niets geweest. Nu is andermaal een nieuwe afscheiding gemetseld. De oorzaak van deze dubbele ar beid is een foutje van de aannemer, die ondanks de hem gegeven aanwij- zingen steen had gebruikt, die niet door Rijksgebouwendienst te Middel burg was goedgekeurd. De man was daardoor genoodzaakt de fonkelnieu we muur weer te laten slopen. De eerste reactie op de circulaire, die uitging naar de kerken in Zee land, is binnen. De Chr. Geref. Kerk te Zierikzee zond een bijdrage groot 20.Dan zyn er nog verschillende verenigingen, die, getrouw aan het devies: „Geen feestavond of open- bare vergadering zonder collecte voor het tehiüs", een bgdrage zonden. De Middelburgse C.J.M.V. bezorgde ons na de feestavond 45.18. De collecte op het jaarfeest der Geref. M.V. te Koudekerks leverde 31.65 op. De Chr. Bond van Spoor- en Tramper soneel afd. Goes in jaarvergadering byeen, bracht 20.bijeen en de J.V. en M.V. op G.G. te St. Laurens stuur den 5.Hartelgk dank voor deze bedragen. Laat deze stroom voortdu ren, zolang het vergaderseizoen aan de gang is. Tenslotte nog enkele gif ten van particulieren. Fa. B. te M. 9.50, J. B. (C.O.A.K.) 5.—, Mej. P. W. te W. 2.50 en A. J. te M. f 2.-. Dit alles zorgde er voor, dat de stand wera: 3148.95. We hebben vertrouwen, dat er deze week weer hard gewerkt wordt om te trachten 3500.— by elkaar te krij gen. Wie helpt mee deze week dit be drag vol te maken Verenigingen en particulieren, vrienden van het te huis: Doet uw best, wy rekenen op U! Stort Uw bijdrage op giro 359300 t.n.v. Prov Zeeuwse Courant, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Middelburg. Commissaris der Koningin erevoorzitter „Sciieldegouwen" Zaterdagavond vergaderde de mo tor- en autoclub „Scheldegouwen" in het Nederlandse Koffiehuis te Middelburg. De vergadering besloot om de Commissaris van de Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Ca&embroot, tot ere-voorzitter te benoemen, tot welke benoeming deze zich reeds be reid had verklaard. Ook werd besloten om een équipe af te vaardigen naar de op 16 en 17 Maart door de R.A.C.-Zuid te or ganiseren Brabant-Grensrit, een be- trouwbaarheidsrit voor automobilis ten over een afstand van 850 km. Het is de eerste maal, dat Schelde gouwen door een automobiel-team vertegenwoordigd zal zgn. De équipe zal bestaan uit de heren Coolman Ballintgn, Schuling-Rietema en een derde nog aan te wijzen ploeg. Een officieel motorrijdersteam zal deelnemen aan de door de AMC Cen tral te Antwerpen te organiseren be- trouwbaarheidsrit Antwerpen-Pargs- Antwerpen, eveneens over een af stand van 850 km. Deze-ploeg zal nog worden samengesteld. Het nieuwe wedstrijdreglement werd na enige discussie goedgekeurd. De vergadering besloot definitief om de Zeeuwse motorterreinkampioen- schappen te organiseren op Zaterdag 16 Juni. Een grote propaganda-cam- pagne moet er voor zorgen, dat deze organisatie geen financieel debacle zal worden. Het bestuur gaf nog een uiteen zetting over de organisatie van de Benelux Ronde. Tenslotte werd beslo ten om de deelname aan de sportult- wisseling met Folkestone afhanke lijk te doen zyn van de datum en van het door de motor- en autoclub te Folkestone opgestelde wedstrydpro- gramma. Het wedstrgdprogramma voor dit jaar werd als volgt vastgesteld: 10 Maart: Motörtechnische proef; 16 en 17 Maart: Brabant-Grensrit; 24 Maart: Antwerpen-ParUs-Antwer pen;- 31 Maart: KNMV-Voorjaars- reunie: 7 April: Clubrit III; 27 Mei: Clubrit IV; 16 Juni: Zeeuws Terrein kampioenschappen; 27 en 28 Juli: Benelux Ronde; 1 September: Club rit V; 15 September: Practische Verkeersproef; 29 September: Thee retische Verkeersproef; 13 October: Clubrit VI (duisternisrit)20 Octo ber: Motortechnische proef n. Middelburger smokkelde sigaretten De Rotterdamse politie heeft de 20-jarige motordrijver G. T. G. uit Middelburg aangehouden. Hy was opvarende van een kustvaartuig en had met een collega totaal 4000 si garetten van boord gesmokkeld. DE STAATSMIJNEN EN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar aanleiding van het bericht in de P.Z.Ct. van gisteren over maatregelen tegen de kolensmokkelarlj in Z. Vlaanderen. verzoekt men ons te be richten dat de stopzetting van de ko- lenïevering aan Zeeuwsch-Vlaanderen door de Staatsmijnen destijds is ge schied in opdracht van het Rijkskolen- bureau. De Staatsmijnen namen -dus niet het initiatie! gevoelige verliezen omdat noch in Engeland, noch in Duitsland 'n prgs kan worden gemaakt, die boven het niveau van 3 cent per kg. (telers- prife) ligt. DE EXPORT. In totaal werden in Januari geëx porteerd 32.757.952 kg. uien. ver deeld als volgt: Engeland 15.030 283 kg., Duitsland 10.170.848 kg., Tsje- cho Slowakije 3.131.730 kg. Noor wegen 1.250-114 kg., Oostenrgk 1.097.445 kg.. Ierland 1.039 479 kg West-Indië 281.371 kg., Zwitserland 240.000 kg.. Afrika 151.925 kg., Hon- farge 140,000 kg., Engels leger 25-750 kg., Indonesië 25.555 kg., IJsland 25.000 kg., Frankrijk 20.000 kg., Arabië 20.000 kg., België 3920 kg., Zuid-Amerika 2500 kg-, Noord- Amerika 2032 kg. In het uienseizoen 1950t— 1951 wer den in totaal tot dusver geëxpor teerd 122.063.176 kg. Wereldomroep bezocht Walcheren De reportagedienst van de Wereld omroep bracht gisteren een bezoek aan Walcheren, waar opnamen .wer den gemaakt voor het klankbeeld „Walcheren vyf jaar droog", dat Donderdag a.s. om 20.50 uur door de aether gaaf. Het doel van deze reportage is het luisterend publiek een indruk te. ge ven van Walcheren's herstel en op bloei, vijf jaar nadat het eiland op nieuw op de zee werd veroverd. Daar toe doorkruisten de radloreporters met hun opname-apparatuur gisteren dit stukje Zeeland, bezochten boeren om te vernemen hoe het staat met de structuur van de grond, namen, een kijkje bij „De Schelde" te Vlissingen, lieten zich voorlichten over het ver dwijnen van de klederdracht, besteed den aandacht aan de herbeplanting, reden naar Westkapelle en Veere en hadden ook een kort vraaggesprek met de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. dè Casembroot. Premieverlen'no kleine boerenbedrijven Zoals in 1950 zal de dienst kleine boerenbedrijven van het ministerie van landbouw ook in 1951-de rationali satie van de kleine boereiïbedrgven blijven stimuleren door middel van premieverlening. De richtlijnen hier voor zijn thans gereed gekomen. De eerste en voornaamste voor waarde voor het verkrijgen van een premie is - dat het gebruik van het ter beschikking gestelde geld moet leiden tot verbetering van bedrijfs voering. Daarnaast moet de boer nog voldoen aan drie voorwaarden: zgn hoofdberoep moet landbouwer zijn, zijn vermogen mag niet groter zijn dan f 25.000 en zgn bedrijf moet klei ner zijn dan 10 ha. cultuurgrond. Als basis voor de premieverlening wordt genomen de Mei-inventarisatie van 1948. Er is thans 2 millioen gulden be schikbaar voor het verlenen van 'pre mies. Daarnaast kan men rekenen behoudens goedkeuring door de Twee de en Eerste Kamer op een bedrag van 3 millioen gulden uit de Mars hallhulp. Advertentie Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking^* GEEN PLEISTERS,GEEN VLEKKEN KUNST Zeeuws cabaret bij „De Zu'd-Westers" Een van de beste Zeeuwse ama teur-cabaret-gezelschappen vormen ,De Zuid-Westers" te Middelburg. Er is hier een ernstig streven merk baar naar artistiek verantwoorder en beschaafde kleinkunst en daar het gezelschap over een aantal zeer goe de krachten beschikt, worden er vaak uitstekende resiiltaten béreikt. Zaterdag debuteerden „De Zuid Westers" voor de personeelsvereni ging van de S.H.V. te Vlissingen met een nieuw programma. Belang rijk was daarbg, dat men poogde aan dit programma een Zeeuws ac cent te geven en daar wonderwel in slaagde. Er waren enkele Zeeuw se liederen, w.o. Franke's Wiegelied, die zeer in de smaak vielen- Ben streven dat toejuiching en steun verdient. Mevr. Kunst bracht deze Zeeuwse liedjes voortreffelijk voor de microfoon. Zy is trouwens één der beste krachten van het troepje. „De Zuid-Westers" kwamen ook voor het eerst met een Cowboynum mer voor het voetlicht, de Rodeo's genaamd. Het vormde het hoogte- eunt van de avond en zou by ieder aroepsgezelschap eveneens tot do succesnummers hebben behoord. Wat hierin aan sentiment, muziek en hu mor verenigd was, kwam ver boven de middelmaat uit en benaderde het beroepspeil. Niet het gehele programma staat zo hoog er waren enkele slippers maar die zullen bij herhalingen wel gecorrigeerd worden, G. B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2