PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vliegtuigen alleen onvoldoende verdediging van Europa voor Zeeuwse boeren bespraken algemene economische toestand BILT Kantlijn „PLAATSVERVANGERS" NAAR PARIJS Korea deed kosten van levensonderhoud stijgen V.N.-vergadfcring niet in ons land OUD VOLDAAN OVER OPDRACHT AAN NIEUWE FORMATEUR Republiek der Z«id-Mo!ukken levensvatbaar DE VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 43 Dagblad uitgave van ae firm» Provinciale Zeeuwse courant. Directie F van de Velde en F B, den Boer Adj W de Pagter Hoofdred G Ballintyn PI verv.i W. Leertouwer en H A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week i 4.55 p Irw fr p p r 4.60 per t» Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 Febr. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.—, ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels i I.- Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vllssingen Waistr 5» «0 tel 2355 4 Ujnen <b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Maurltsstr. 12. tel 102; ferneuzen Brouwertjstr 2; Zierlkzee N Bogardstr C 160 tel 26. „Verhoor" van generaal Collins Hoeveel divisies zijn nodig Vliegtuigen alleen kunnen niet verhinderen, dat Europa by agressie onder de voet zou tvorden gelopen. De infanterie zou de beslissende factor zijn. Daarom is het van groot belang dat in West-Europa een evenwichtige ge wapende macht wordt gevormd. Dit is de mening van generaal J. Lawton Collins, de stafchef van het Ame rikaanse leger, die Maandag voor een Senaatscommissie vragen heeft be antwoord. zou komen, West-Europa te behou den. Wherry: „denkt ge, dat de Ameri kaanse soldaat de beslissende factor zal zijn in een oorlog tegen de Sow jet-Unie?" Collins antwoordde, dat dit naar zijn mening uiteindelijk het geval zou zijn. Senator Kenneth Wherry had als eerste vraag gesteld, waarom Ameri ka zijn hoop niet stelt op een lucht macht, die in staat zou zyn bij een eventuele oorlog het Russische oor logspotentieel „te verpulveren", in- plaats van divisies te zenden naar Europa. Wherry vroeg verder of het bezit van de atoombom de Sowjet-Unie van een invasie van Europa weerhou den had, zoals Churchill had gezegd. Collins antwoordde, dat het bezit van atoombommen in quantiteit sterke mate preventief werkte. De atoombom alleen zou de Sowjet-Unie echter niet weerhouden. Hiervoor was een gecombineerde land-, lucht en zeemacht essentieel. „Voor wy ooit zouden kunnen df-omen van het defensief tot het offensief in Europa over te gaan, zou de atoombom ge bruikt moeten worden". Tot Kamerontbinding hebben H.M. de Koningin en haar adviseurs niet besloten. Zij gaven er de voorkeur aan nog een laatste poging te doen om de crisis op minder dra matische manier op te lossen. De twee-en-vijftigjarige mr. AI. P. L. Steenberghe, Katholiek oud-minis ter en sedert 1947 niet meer in de politiek, zal nu moeten trachten de puzzle op te lossen. En de vraag is dus, hoe zijn kansen staan. De keuze van de heer Steenberghe zelf opent perspectieven. Hij is een figuur, die veler vertrouwen geniet en hij heeft met het politieke gehar rewar der laatste jaren niets uit staande gehadr De verschillende par tijen kunnen hem daarom zonder vooringenomenheid tegemoet treden. Dit *neemt niet weg. dat hij vele moeilijkheden zal moeten overwin nen. Op grond van wat er in de drie en een halve week crisis, die wij nu achter de rug hebben, ge beurd is. mag men aannemen, dat de K.V.P. weinig voelt voor een ka binet, uitsluitend bestaande uit le den van de K.V.P. en de Partij van de Arbeid. De K.V.P. wil in het kabinet ook de zogenaamde „derde macht" (C.H., V.V.D. en A.R.), vertegen woordigd zien. De P.v.d.A. voelt meer voor een twee partyenregering, of voor een kabinet, dat weliswaar uit meer par tijen zou bestaan, maar zich vast zou leggen op het program Dreesvan Schalk. Dit laatste schynt de derde macht te hebben geweigerd. Zij wil wel deel nemen aan het kabinet, maar dan daarin ook zodanig vertegenwoor digd zyn, dat het mededragen der verantwoordelijkheid gemotiveerd is. De heer Steenberghe zal nu de K. V.P., de P.v.d.A. en de derde macht tot elkaar moeten brengen en zo dit niet lukt, zijn toevlucht moeten ne men óf tot een K.V.P.-P.v.d.A.-ka- binet, óf tot een kabinet zonder de P.v.d.A. Faalt ook zijn poging, dan is Ka merontbinding de laatste mogelijk heid. De houding van de P.v.d.A. is op dit ogenblik wel van zeer grote betekenis. Deze partij begroet het formateur- schap van de heer Steenberghe enigs zins wantrouwend. De poging tot ka binetsformatie van de heren Drees en Van Schaik mislukte naar het schijnt, omdat de minister van Econ. Zaken Van den Brink, weigerde zit ting te nemen in him kabinet als de '.«eer Stikker daar ook geen deel van uitmaakte. Daarop legden de heren Drees en Van Schaik het bijltje er bij neer. Als nu de heer Steenberghe zowel de heren Van den Brink als Stikker in het kabinet opneemt, vreest de P.v.d.A. het ontstaan van een drie manschap van zakenmensen, dat de liberale invloed in de regering te groot zou maken. Mr. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A., heeft Zaterdag voor de radio verklaard, dat het er bij de ka binetsformatie om gaat, \vie de of fers moet brengen, de arbeiders, of de industrie en de ondernemers. Van een driemanschap Steen berghe, Stikker, Van den Brink vreest de P.v.d.A. dat het de offers van de arbeiders zal vragen Het zou natuurlijk onjuist zijn, de offers uitsluitend op deze bevolkings groep te leggen. Men zou daarmede de arbeiders in de armen van het communisme drijven. Omgekeerd zijn velen van oordeel, dat de welvaart gesmoord wordt als men het bedrijfsleven en de midden stand te zwaar belast en dat als er geofferd moet worden, het gehele volk zal moeten offeren. Aan de heer Steenberghe de taak, de partijen tot eenheid te brengen! Indien er oorlog zou komen zouden de thans overwogen zes divisies in Europa verder versterkt moeten wor den. Toen Wherry zeide, dat dit geen garantie was, dat West-Europa bin nen de komende twee jaar meer zou leveren dan een maximum van 37 tot 40 divisies antwoordde Collins zon der in bijzonderheden te treden: „Het aantal is groter dan dat". Collins prees de troepen van Frank rijk, Engeland, Turkije, Nederland en andere landen der Ver. Naties in Ko rea Zij vochten „prachtig". Naar de schatting van generaal Collins haa de Sowjet-Unie thans 175 tot 200 divisies onder de wapens met een niet bekend aantal in de „satel- lietlanden" Wherry vroeg „of 300 divisies ge noeg zouden zijn om het Rode leger naar Moskou terug te drijven". Col lins: „mogelijk". Wherry: „en waar haalt U dan de manschappen vandaan?" Collins antwoordde hierop,'dat hij niet zou aanraden „het Rode leger naar Moskou terug te drijven". Het eerste doei van de Europese defensie was agressie te voorkomen en in de tweede plaats, als het tot agressie AMB0NNEZEN VERTREKKEN NAAR NEDERLAND Afvoering van 4500 personen van Oost-Java. Duizend Ambonnezen met tijdelij ke K. L.-status en gezinnen hebben zich Maandag ingescheept op de „Kota Inten", die vandaag liit Indo nesië naar Nederland vertrekt. Woensdag vertrekt de ..Atlantis" met 900 personen. In totaal moeten van Oost-Java 4.500 personen afge voerd worden. De vertrekdata van andere schepen is niet bekend. M.W.O. voor mevr. Fick- Gemmeke te Wassenaar. Koningin Juliana is voornemens op 28 Februari in het paleis aan de Dam te Amsterdam onderscheidingen uit te reiken. Mevrouw B. J. Fick-Gemmeke te Wassenaar heeft bericht ontvangen, dat H.M. haar als tweede vrouw na prinses Wilhelmina met de militaire Willemsorde zal onderscheiden. De leider van een voormalige verzet- groep en subagent van het bureau bijzondere opdrachten te Londen, de heer R. Zwolsman krijgt de bronzen Leeuw. DE ZESDE NOTA Westelijk antwoord te Moskou overhandigd De conferentie van „plaatsvervangers", ter voorbereiding van een confe rentie der Grote Vier zal waarschijnlijk 5 Maart te Parijs beginnen. De „plaatsvervangend ministers" zullen dan een agenda op moeten stellen, waarop volgens de Westerse diplomaten dienen voor te komen: de oorzaak van de spanning in Europa, de bewapeningswedloop, Duitsland en Oostenrijk. Terwijl leden van de genietroepen van de Verbonden Strijdkrachten bezig zijn een vernielde brug te herstellen, trekken troepen van de Zuid-Ko- reaanse Republiek over een dam in de bevroren rivier de Ha». De grootste economische vraagstuk ken, waar tegenover de wereld zich in 1951 geplaatst ziet, zijn de drei gende inflatie en de dreigende tekor ten, zo wordt in een Maandag door de Ver. Naties gepubliceerd rapport over de economische toestand in de wereld gezegd. Het rapport heeft betrekking op de periode 1949/50 en het zegt, dat in die periode de hoeveelheid geprodu ceerde goederen en de omvang van de internationale handel töt nieuwe hoogtepunten stegen, maar niet zon der ernstige economische moeilijkhe den in een aantal landen. De Economische terugslag van de gebeurtenissen in Korea in de twee de helft van 1950 weerspiegelen zich in stijgende pryzen van grondstoffen, stagende kosten van levensonderhoud de wederinvoering van omvangrijke economische controlemaatregelen en een overgaan van de productie in een groot deel van de wereld op bewape ningsproductie. Het uitbreken van het Koreaanse conflict veroorzaakte onmiddellijk een atmosfeer van drei gende inflatie in een aantal landen, m het bijzonder in de V.S., aldus het rapport. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben Maandagmiddag de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjins- ky, te Moskou het antivoord van hun regeringen overhandigd op het Rus sische voorstel tot het houden van een vierlanden-conferentie. Het Westelijk antwoord is het zes de in een serie notawisselingen over Onder huidige omstandigheden niet verantwoord geacht Naar wij vernemen heeft de minis terraad besloten geen stappen te on dernemen om de volgende Algemene Vergadering der Verenigde Naties in Nederland te doen plaats vinden. Naar de mening van de ministerraad zou in de tweede helft van dit jaar onvoldoende accomodatie kunnen worden geboden voor een groot ge zelschap ais de Algemene Vergade ring der V.N., terwijl indien dit niet temin zou worden geprobeerd, aan zienlijke kosten niet te vermijden zouden zyn. Onder de huidige om standigheden acht men het aantrek ken van de Algemene Vergadering der V.N. niet verantwoord. r~ Amsterdam schrok van onweer Omstreeks acht uur Maan dagavond dreef langs Amster dam de staart van een flinke onweersbui, die van de Noord zee landinwaarts was gewaaid. De zware slagen, die hier en daar in de stad de ruiten deden rinkelen en het ongewone tijds stip er is in Februari zelden onweer deed vele mensen geloven, dat zich een hevige ontploffing had voorgedaan. Hei kantoor van het A.N.P. te Amsterdam kreeg heel wat telefoontjes van ongeruste bur gers, die maar niet konden ge lovendat het dreunend geluid het gevolg was van een na tuurverschijnsel. De bewoners van IJmuiden wisten echter wel beter. .Boven hun hoofden had het centrum van de buien zich ontlast. Het was er bar weer. De bliksem schichten verlichtten de haven, terwijl hagel en regen bij stro men naai- beneden viel. Na een kwartiertje trok do bui naar Noordelijke richting, üf deze bui een lentebui was? Op deze vraag kon zelfs het K. .M.I. geen antwoord geven. de mogelijkheid van een dergelijke conferentie. De Sowjet-Unie heeft op 3 November het initiatief daartoe ge nomen. In de nota wordt een conferentie te Parijs van de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandse Za ken voorgesteld en aan de Sowjet- Unie wordt gevraagd alle kwesties die spanning in de wereld en in het bijzonder in Oost-Europa veroor zaken. aan de orde te laten komen. De ambassadeurs werden na elkaar door Wysjinsky ontvangen met tus senpozen van een kwartier. Het over handigen van de nota was het enige doel van het bezoek. PRINSES MARIJKE BAKTE APPELBEIGNETS Zij kreeg op haar verjaardag een elecirisch fornuis. De verjaardag van Prinses Marijke werd Zondag in intieme kring ge vierd op paleis Soestdyk met vrien dinnetjes en vriendjes van haar leef tijd. Maar Maandag werd de verjaar dag op Soestdyk nog eens overge daan. Het cadeau, dat Prinses- Marijke Maandagochtend kreeg, was zo mooi, dat ze van louter plezier een vreug dedans op handen en voeten maakte. Het was dan ook niets minder dan een electrisch fornuis, dat het regi ment verbindingstroepen te Utrecht haar aanbood. Prinses Marijke begon het onmid dellijk te testen, daarbij geholpen door de Koningin. Zittende op de grond werden schijfjes appel en deeg op vakkundige wijze in de bijbehoren de pannetjes gedaan en binnen enkele minuten begon het geheel te sissen en te ruiken, zoals het in elke Neder landse keuken op Oudejaarsavond het geval pleegt te zijn. ■H. M. de Koningin keek inet kenne lijk genoegen naar de eerste schre den. die haar jongste dochter op het moeilijke pad der kookkunst zette. De beignets vielen goed uit. Ze wer den door Prinses Marijke op smaak gekeurd en in orde bevonden. Het ging al spoedig met het fornuis als met een electrische trein, die een jongen voor zijn verjaardag krijgt: iedereen begon met ernstige gezich ten mee te spelen. Prins onthulde gedenkplaat aan boord van de „Tromp". Z.K.H. Prins Bemhard heeft Maan dag aan boord van de lichte kruiser „Tromp", die aan de Javakade te Amsterdam was gemeerd, de gedenk plaat onthuld. behorende bij de „ko ninklijke vermelding by dagorder", die het schip op 8 Januari 1949 door H. M. de Koningin werd toegekend voor de uitstekende staat van dienst van het schip gedurende de laatste wereldoorlog. EEN NIEUWE COKT VAN DER 1 INDEN? Kabinetscrisis sluit stuk van de ellende? Op een bijeenkomst van de afd. Am sterdam van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, te Amsterdam, heeft mr. Oud Maandagavond, spre kende over de opdracht van de Ko ningin aan mr. Steenberghe, te ken nen gegeven, dat hy deze opdracht zeer toejuicht. Hij acht het een voor deel, dat mr. Steenberghe in de laat ste tijd geen actieve rol heeft ge speeld in de politiek. Mr. Oud is de mening toegedaan, dat juist dit een factor kan zijn, die de nieuw aange wezen formateur kans van slagen geeft. Spr. herinnerde aan. de kabinetscri sis van 1913. toen minister Cort van der Linden, die toen 12 jaar buiten het actieve politieke leven had gestaan, er in slaagde een uitstekend kabir.et te vormen, dat Nederland vele goede diensten heeft bewezen. Mr. Oud noemde mr. Steenberghe „een buitengewoon bekwaam en reëel man" en sprak de hoop uit, dat hij Initiatief weer bij verbonden troepen De verbonden troepen in Korea zijn Maandag nagenoeg zonder tegen stand te ontmoeten in het Westen van Wondjoe naar Kjongan opgerukt. Zy trokken op een punt de Han over en naderden Hoengsong, een belangrijk knooppunt van wegen, tot op vijf ki lometer. De bevelhebber van j^et achtste le ger, generaal Ridgway, heeft bekend gemaakt, dat de verbonden troepen het initiatief hebben hernomen na het tegenoffensief in Midden-Korea te hebben afgeslagen. Z.L.M. bijeen Ir. Geuze waarschuwt tegen speculatief bouwplan De landbouw zal niet tekort mogen schieten in het tonen van bereidheid zyn aandeel in de versobering te helpen dragen, mits de lasten in Neder land in evenredigheid worden verdeeld. Gesproken wordt over de beperking van investeringen. Dc Overheid zal ten aanzien van de openbare, uitgaven hierbij echter het goede voorbeeld moeten geven. Al Is een bepaalde weg of een bepaald gebouw nog zo wensel ijk. al zou een bepaalde dienst nog zo goed op enig nieuw terrein verdienstelijk werk kunnen verrichten, als bet niet betaald kan worden, moet het maar wachten. AJs het enigszins mo gelijk is moet men niet minder woningen bouwen, want deze heeft het gehele volk bitter nodig voor haar levensgeluk. Laat men er alles op zet ten goedkoper te bouwen. Zuiniger leven met minder luxe is beter dan minder in de ondernemingen te investeren. Hiervan moet de grotere goed kopere productie komen en uiteindelijk zodoende meer welvaart. Deze woorden werden gesproken ln de openingsrede van de algemeen voorzitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze, op de Maandag in zaal-Krijger te Goes gehouden buitengewone algemene vergadering van deze organisa tie. Ir. Geuze kon by de opening ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, welkom heten. In verband met een lichte on gesteldheid liet de voorzitter daarop zijn openingsrede voorlezen door de secretaris, mr. J. F. G. Schlingemann. In deze rede werd een parallel ge trokken tussen de toestand van ons land in 1672 toen men zei, dat de Staten radeloos waren, het volk rede loos en het land reddeloos, en thans. Het gevaar is echter nog oneindig veel groter dan in 1672, toen ons land reddeloos leek. Daarom zullen wy sterk moeten zijn in ons geloof in onze zelfbeperking en we moeten ons sterk maken naar buiten en ons zonodig verdedigen. Uitvoerig ging ir. Geuze verder in op de slechte economische toestand van ons land. Wat is nu de bedoeling hieraan te doen. Het N.V.V. heeft vooropgesteld, dat het sociale be- staansrüveau van de arbeider niet mag worden aangetast en noemt als een van de uitwijkmogelijkheden o.a. het sluiten van buitenlandse lenin gen. Spr. geloofde niet in het maken van meer schuld. Beter kon hij zich verenigen met het advies van het C.N.V., dat meent dat de lasten van het ogenblik, niet op de toekomst afgewenteld dienen te worden. Beide vakbonden wijzen op het be lang van een voortgaande opvoering van de arbeidsproductiviteit. Een grote en algemene waarheid, waar bij men ongetwijfeld de fout niet on terecht in eigen boezem zoekt, aldus ir. Geuze. GEEN SPECULATIEF BOUWPLAN In het vervolg van zijn betoog liet de voorzitter ernstig waarschuwende woorden horen te<*en het opstellen van een speculatief bouwplan. Hij waarschuwde voor overdrijving inza ke vlas, erwten en blauivmaanzaad. Niet alleen ter voorkoming van te leurstellende pryzen en arbeids- moelljjkheden, doch bovendien komt thans met grote duidelijkheid het belang van een natuurlijke en gere gelde vruchtwisseling zich aandie nen. De natuur dwingt de boer terug naar een geregelde vruchtwisseling en wie deze uit een overmaat van winstbejag voordurend meent geweld te kunnen aandoen, zul' uiteindelijk daarvan de zure vruchten plukken. Over de tarwe-gerst-havcrregeling merkte ir. Geuze op. dat hoewel het koppelen van in hoofdzaak tarwe- en gerst-uitzaaien nog steeds niet juist wordt geacht, de uitvoering zelf veel is verbeterd, terwijl de lasten voor het Z.W.-gebied veel dragelijker zijn geworden. OnpractLsch is het systeem onder de huidige omstandigheden ook niet. Tenslotte besprak hij de aardap pelteelt. Het maximum prijzensys teem brengt een geweldige kwali teitsvervlakking. Enerzijds ziet men het gevaar van inkrimping van deze teelt, anderzijds gaat men steeds weer goed opbrengende, doch in het binnenland van ongewilde kwaliteit aardappels, als Alpha's verbouwen. (vervolg op blz. 2) spoedig zal slagen in de vorming van een kabinet. Mr. Oud zei in zhn toespraak, dat van het zelfbeschikkingsrecht van 't volk in Indonesië weinig terecht is gekomen. Door een herhaald veran deren van standpunt heeft de rege ring het thans zover gebracht, dat 't Indonesische volk het zelfbeschik kingsrecht nog steeds niet heeft ge kregen. Zo kwam voor de V.V.D. de moeilijke beslissing inzake de kwes tie Nieuw-Guinea. Bij de souvereini- teitsoverdracht heeft de partij alle verhoudingen in Nederland, in Indo nesië en in de gehele wereld tegen el kander afgewogen en besloten, dat het minder erg was de souvereini- teitsoverdracht te aanvaarden dan haar te verwerpen. Het is echter een grote teleurstel ling geworden. Bij het veroorzaken van deze kabi netscrisis aldus mr. Oud zijn wij zeker niet lichtvaardig te wérk gegaan. Al hadden wij nooit ver moed. dat een verworpen motie zulke verstrekkende gevolgen zou hebben. Bij de kwestie Nieuw-Guinea lag de zaak echter anders, dan bij de souvereiniteitsoverdracht. Hier kwam een ander facet tot uiting, dat verre weg belangrijker is te achten dan de beslissing omtrent de houding inzake Nieuw-Guinea. Dit facet was de wijze waarop de regering de volksvertegen woordiging heeft behandeld. Zij is na melijk van haar oorspronkelijk aan gekondigd beleid afgeweken zonder het parlement van dit gewijzigde standpunt vooraf in kennis te stel len. Mr. Oud herhaalde de verzekering, dat de party voor minister Stikker de grootste waardering heeft. Dat de ze niet geslaagd is met zijn kabinets formatie, vindt zijn oorzaak hierin, dat hij niet wilde meedoen aan het beleid van „potverteren" van de P.v. d-A., doch een realistische politiek wil volgen. Mr. Vonk, die vóór mr. Oud sprak, noemde de heersende kabinetscrisis een „sluitstuk van de ellende der af gelopen 5 jaren". Ook mr. Vonk ver weet de regering, dat zij op haar eerst gegeven verzekering, Nieuw- Guinea nooit aan Indonesië af te staan, in principe was teruggekomen zonder overleg met het parlement. Mening van mr. HazelhoH Roelfsema De Republiek van de Zuid Moluk- ken is geen doodgeboren zaak, zy is springlevend, aldus mr. Hazelhoff Roelfsema, die op Schiphol terug keerde na een bezoek aan Ambon. Mr. Hazelhoff Roelfsema zeide, dat men het in het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken nog al tijd voor zeker 90% op de Republiek houdt. In de hogere regionen der strijdkrachten echter, is men aanzien lijk minder gesteld op de houding der republiek Indonesië vooral na de wei gering tot het verlenen van bases. In deze kringen bestaat grote belang stelling voor het aanbod van de Zuid Molukken om basis af te staan aan de Amerikaanse strijdkrachten. De gehele bevolking in de Zuid Mo tukken staat achter de Republiek, al dus de heer Hazelhoff. Hij was ervan overtuigd, dat als deze republiek een maal op poten staat, grote gebieden zich bij haar zullen aansluiten. WISSELEN DE BEWOLKING Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1