PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Noordelijk tegenoffensief afgeslagen Effectieve bescherming van de Walcherse bevolking DE BILT KAPITEIN LINZEL NIET GESNEUVELD DOCH GEWOND NU Mr. STEENBERGHE AAN BOD VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 42 Dagbiaa uitgave van ae firma Provinciale Zeeuwse courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred G Balllntun P» verv.j W. beertouwei en B A Bossnardt. ABONNEMENTSPRIJS 3? ct per weet. i 4.55 p few p. p. i 4.80 per few Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 Febr. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—, lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. te) 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; reroeuzen Brouwerljstr. 2; Zlerikree N Bogardstr C 160 tel 26. „Sla- en ren" Verbonden troepen zijn in Centraal Korea toestand weer meester Het vierde Chinese „sla- en -ren-offenslef" verwaterde Zondagavond, zo .schrijft Reuters correspondent. Britse en Amerikaanse troepen rukten ten Zuid-Oosten van Seoel op naar de Han, bijna zonder op tegenstand te sto ten. Ten Zuid-Oosten van Wondjoe vielen Noord-koreanen slechts in groe pen van enkelen honderden aan. Tussen Tsjipjong en Wondjoe vonden de verbonden troepen veel achtergelaten materiaal. Reuters correspondent concludeert dat het Noordelijke tegenoffensief verliep als de vorige offensieven: het was slechts kort. Blijkbaar doet zich hier het over wicht aan vliegtuigen en artillerie gevoelen en zijn de bevoorradings- moeilijkheden te groot geworden. Men kon blijkbaar de vooruitgescho ven posten slechts een week aan een stuk bevoorraden. Jangpjong, dat door pantsertroepen Brits vliegtuig neergestort in voorstad Stockholm Ramp als door een wonder /oorkomen. Een vliegtuig van de Britse lucht macht is in een bos te Spaanga, een voorstad van Stockholm, neergestort. Het vliegtuig was op weg van Upsa- la naar Londen. Het had 18 cadetten aan boord, die een bezoek hadden ge bracht aan Stockholm. Kort nadat het in zwaar weer was opgestegen weigerde een der motoren, door een lek in de olie-leiding. De piloot trachtte op het nabijgelegen vliegveld Bromma een noodlanding te maken, doch kon zijn toestel door de sterke wind en de weigerende motor niet in de juiste positie brengen. Het toestel raakte daarbij een boom en een hoogspanningsdraad en kwam een honderd meter van een groep flat gebouwen neer. Het sneed een 50 me ter lange baan door het bos. De top pen der vleugels braken af en de romp brak door midden terwijl het voor stuk vernield werd. Acht cadetten zjjn naar t ziekenhuis overgebracht, waar een van hen overleed. Drie van hen zijn ernstig gewond. De andere tien liepen slechts lichte kwetsuren op. Het wordt als een wonder be schouwd, dat het toestel niet in brand vloog. Russen mochten weer op Stai'n stemmen. In de Sowjet-Unie zijn Zondag ver kiezingen voor de opperste Sowjet gehouden. De straten van Moskou waren met vlaggen en grote portretten van Sta lin en Lenin versierd. Volgens het nieuwsbureau Tass, hadden te Kirof in het kiesdistrict Leningrad, waar Stalin chndidaat is, reeds te 10 uur alle kiezers hun stem uitgebracht. Lotte Lehmann nam atscheid Toen de internationaal be kende zangeres Lotte Lehmann te New York haar laatste con cert gaf, kreeg zij een inzin king en barstte in tranen uit. Zij zong Schuberts ,.An die Musik", toen haar stem brak. Bij dé laatste maten van het lied bedekte zij haar gelaat met de handen. Lotte Lehmann die 62 jaar is, had tevoren het pu bliek medegedeeld, dat dit haar laatste concert zou zijn. Hierop kwamen uit alle hoeken van de zaal kreten van protest. „Tracht mij hier niet van al te brengen", repliceerde zij. „Ik heb gezongen van 1910 tot 1941 en het waren jaren van angst en zenuwspanning. Ik meen het mij nu gemakkelijk te moeten maken. Ik wil niet zingen tot mijn begrafenis. Het is nu tijd om heen te gaan". Jongetje zakte plotseling door de grond Tragisch ongeval in Berlijn. Zaterdag is een 6-jarig Berlins jongetje in een diepe put gevallen en verdronken. De jongen stond op de speelplaats van zijn school te pra ten toen h\j plotseling door de grond zakte. Omstanders snelden toe en za gen een diep gat op welks bodem water borrelde. De randen van het «fat brokkelden echter af, zodat zij terug moesten. Het betreft hier een oude put, die reeds lang niet meer in gebruik is. Het was niet bekend, dat de put zich daar bevond. Dui kers van de brandweer daalden af om het jongetje te zoeken. Zij kon den echter niets vinden. Men vreest, dat hij in een onderaards kanaal ge zogen is. is bezet, was verlaten. Toch is de bezetting van aanzienlijk belang, om dat het aan de bevoorradingsweg van Tsjoentsjon naar Seoel ligt. Van hier loopt ook de weg, die gebruikt wordt vooi de bevoorrading van de sector Tsjipjong—Jodjoe. Het opge ven van Jangpjong zou er op Kunnen duiden, dat de Chinezen het gehele West-Centrale front verlaten. Het negende corps rukte in een dag tien kilometer op zonder op tegen stand te stoten. De troepen der V.N. zijn thans langs de Zuidelijke oever van de Han, naar het Westen toe van Jangpjong af, opgesteld. DE 38ste" BREEDTEGRAAD. De correspondent van de „News Chronicle" te New York schrijft uit zeer gezaghebbende bron te hebben vernomen dat de V.S. en Engeland zijn overeengekomen, dat het leger van MacArthur de 38stê breedtegraad in Korea niet zal overschrijden. MacArthur heeft de bevoegdheid om dringende militaire redenen de oude grens uit tactisch oogpunt op kleine schaal te overschrijden, doch er is besloten, dat de strijdkrachten der V.N. bij de breedtegraad zullen standhouden in de hoop. dat een vreedzame regeling kan worden ver kregen, aldus deze correspondent. Gesneuveld In Korea. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 12 Februari bij de actie bij Hoengsong zijn ge sneuveld: sold. E. van der Horst, afkomstig uit Alphen a.d. Rijn; korp. W, van Dijk, afkomstig uit 's Gravenhage; sold. C. M. I. Zoutzeling, afkomstig uit 's Gravenhage, gesneuveld op 14 Februari: serg. J. Voogt, afkomstig uit Vlaardingen. Etalageveriichting toegestaan tot 's avonds half negen. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede. dat met ingang van heden, 19 Febr., étalageverlichting is toegestaan tot 20.30 uur.. Indien de inrichting later dan dit tijdstip voor het publiek geopend is. mag tot sluitingstijd de étalage ver licht zg'n. Met nadruk wordt er even wel op gewezen, dat voor deze étala geverlichting hoogtens de helft van het voor verlichting geïnstalleerde vermogen mag worden bereikt. Asta Nielsen is te Innsbruck uit een volle bus gevallen. Zij liep ernstige kwetsuren op. Asta Nielsen is bekend uit stomme film. Een vliegboot van het type Sunder land van de RAF is op weg van Malta naar Gibraltar bij Bizerta in Tunis neer gestort. De acht inzittenden kwamen om het leven. De Franse toneelschrijver Henri Re- né Lenormand is na een langdurige ziek te te Parijs in de leeftijd van 69 jaar overleden. De heer Jan Kip te Dreischor hoopt 16 Mrt a.s. honderd jaar te wor den. Hier ziet men hem terwijl hij klaar staat om zich te laten doorlichten by het bevolkingsonder zoek op t.b.c. te Drei schor. Hy geniet een goede gezondheid en zo als uit zgn medewerking aan het bevolkingsonder zoek blijkt, vervult hy nauwgezet zijn burger plichten. Joego-Slavië zal tegen „elke agressie" vechten. Joego-Slavië zal vechten tegen elke agressie ln Europa als de onufhanke- ïykheid van het land er door in ge vaar komt. Dit verklaarde maar schalk Tito in een rede te Belgrado. Wij nemen vele maatregelen, die ons met succes in staat zullen stel len elke aanval het hoofd te bieden, aldus de maarschalk, die er aan toe voegde, dat deze maatregelen bestaan uit verdere ontwikkeling van Joego- Slavië's oorlogsindustrieën en de aankoop van noodzakelijke machines en grondstoffen in het buitenland. Ik geef er de voorkeur aan, aldus Tito, aanvallers met eigen handen te verdreven, liever dan als satelliet van een ander, want wy kunnen zelf de strydmiddelen opbrengen zoals wij dat deden in 1941, toen de Duitsers Joego-Slavië binnenvielen. De Amerikaanse en andere Wester se economische hulp werd „niet om altruïstische, doch om politieke rede nen" gegeven. Ten aanzien van Korea handhaafde Joego-Slavië een „actieve neutrali teit". EEN GELUKSVOGEL Hij moest zich een half uur dood houden. Kapitein J. Linzel uit Wassenaar van het Nederlandse Korea-detachement, wiens sneuvelen vorige week werd gemeld, blykt thans gewond te zyn opge nomen in een hospitaal te Tokio. Mevr. Linzel ontving Vrijdagavond een te legram, waarin hiervan mededeling werd gedaan. Zy bracht dit ter kennis van regeringsinstanties, die zich onmiddellyk telefonisch in verbinding stel den met Tokio en bevestiging verkregen van de inhoud. Kapitein J. Linzel zeide Zaterdag in een interview te Tokio, zich niet ver wonderd te hebben over zijn doods bericht in de telegrammen van de frontlinie. Hij had zich namelijk wel een half uur lang dood moeten hou- nadat het plateau te Hoengsong, waarop hij zich bevond, door de Chi nezen was genomen. Kapitein Linzel noehide de berich ten, volgens welke kolonel den Ouden gedood zou zyn met zijn eigen ammu nitie, die hij verstrekt zou hebben aan als Zuid-Koreanen vermomde Chinese communisten, belachelijk. „Wy wisten drommels goed dat het geen Zuid koreanen waren". Kolonel den Ouden was gedood door een schot m het hoofd bij een overval van schreeuwende en op hoorns blazende Chinezen op zyn commadopost Een wachtpost van het hoofdkwartier, maakte alarm te ongeveer tien uur op Maandagavond j.l. „De Chinezen zyn er, riep hij. We hoorden veel geschiet. Ik zag drie k vijfhonderd Chinezen op misschien een zestig meter afstand. Zy bliezen op hoorns en schreeuwden en storm den op ons in. Wij konden hen niet tegenhouden. Iedereen maakte ieder een af". Er waren ongeveer honderd Neder landse officieren en manschappen op de post aanwezig, die het moesten opnemen tegen vyfmaal zoveel Chi nezen. „Ik zag de kolonel niet getrof fen worden, aldus vervolgde kapitein Linzel, doch anderen, die het wel za gen, zeiden dat hy door het hoofd werd geschoten. Hij viel neer naa?t een jeep". GERED Toen het gevecht was afgelopeen, kon kapitein Linzel niet wegkomen door de drie schotwonden, die hij had opgelopen in een knie, dè rug en een schouder. „Ik hield me dood. De Chinezen tilden mijn hoofd op om te zien of ik dood was. Zij schopten me tegen myn knie om te zier, of ik rea geerde"- Later gingen de Chinezen naar de linkerkant van het plateau en toen hoorde kapitein Linzel de stemmen van Nederlanders ter rechterzijde Een paar Nederlandse soldaten pak ten een deur, legden de kapitein er op en droegen hem zo ongeveer ander halve kilometer verder naar een an dere Nederlandse compagnie-com mandopost EEN „GELUKSVOGEL". Mevrouw Olga Linzel, Engelse van geboorte, zeide in een vraaggesprek met het A.N.P.: Toen een functiona ris my mededeling kwam doen van het overlijden van myn man, kon ik 't gewoonweg niet geloven. Ik begon pas overtuigd te raken, toen my enkele officiële telegrammen werden getoond en ik het in de kran ten las. U kunt zich voorstellen hoe gelukkig ik was toen bleek, dat hy toch nog leeft. Wij zeiden altyd al, dat hij een geluksvogel was en dat weten wij nu ook zeker. Ik hoop, dat hy gauw herstelt en dat ik hem spoe dig weerzie". In de laatste oorlog diende kapi tein Linzel bij het intergeallieerde commando en vocht hy op Walcheren en andere Nederlandse plaatsen en in Birma. Ambonnese militairen in Soerabaja naar Nederland De Ambonnese militairen met tyde- ïyke K.L.-status te Soerabaja heb ben Zaterdag en bloc besloten voor een tydelijk verbiyf naar Nederland te reizen. Men hoopt de „Kota Inten" Maandag te doen vertrekken, waar na de „Atlantis' zal volgen met voor- namelyk vrouwen en kinderen. Tevoren had de Staat der Neder landen hun by deurwaardersexploit aangezegd, dat bevel zou worden ge geven tot inschepen indien zy niet vrywillig willen afvloeien op Java of op de Zuid-Molukken. Niet opvolgen van dit bevel zou als dienstweigering worden beschouwd. Beperkte inleveringsplicht voor haver Vrijsta'jingen mogelijk. Naar het A.N.P. verneemt zal be halve voor gerst ook een beperkte in leveringsplicht voor haver worden in gesteld. Een officiële publicatie hier over wordt eën dezer dagen verwacht. TtrDen Haag gevoerde besprekingen over de regeling tot inname van gerst hebben geleid tot een gewijzigd systeem ter stimulering van de tar- weteelt. Het ligt in de bedoeling om ongewenst sterke uitbreiding van ver bouw van voedergranen ten koste van de tarwebouw enigszins af te rem men. Daarom is thans ook de haver bij de inleveringsplicht betrokken. Van deze verplichte levering van gerst en haver wordt evenwel vrij stelling verleend op basis van de ver bouwde oppervlakten winter- en zo- mertarwe. Per h.a. tarwe wordt dus één ha. haver of gerst vrijgegeven-. Bovendien wordt voor alle bedrijven, kleiner dan 40 ha., een oppervlakte van 2 ha haver extra vrijgegeven, welke vrijstelling voor een bedrijf met meer dan 40 ha cultuurgrond 3 ha haver zal bedragen. Voor bedrijven groter dan 60 ha. wordt de vrijstelling 4 ha. en voor bedrijven groter dan 80 ha. 5 ha. haver. Uitgegaan wordt van een leverings plicht van 2500 kilogram gerst en 2500 kilogram haver per hectare. Eerst zal de haver en daarna de gerst worden ingenomen. Een nieuwe formateur Bekend figuur op internationaal terrein. Het kabinet van H.M. do Koningin deelt mede: „H.M. de Koningin heeft Zondagavond op het paleis Soestdyk nar. M. P. L. Steenberghe ontvan gen. De Koningin heeft aan de heer Steenberghe opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat ge acht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De heer Steenberghe heeft de opdracht in beraad gehouden". Zaterdagmorgen ontving H. M. de Koningin achtereenvolgens op het paleis Noordeinde prof. mr. R. Kra nenburg, voorzitter van de Eerste K.imer, dr. L. G. Kortenhcrst, voor zitter van de Tweede Kamer en jhr. Onderwij/erssalarissen bij K. B. herzien. Verschenen is een K.B. van 7 Fe bruari 1951. waarby gerekend van 1 Januari 1948 af de onderwQzerssa- larissen worden herzien overeenkom stig het accoord der commissi e-Wes- selings (de z.g. „ontknikking"). Dit besluit kent een verhoging van de maandsalarissen boven 300 toe aan hen, die a. in het bezit van de bevoegdheid tot het g<*fen van L.O. in ten minste één vak, alsmede aan hen, die in het bezit zijn van de middelbare akte Paed agogie, Nederlands, Aardrijks kunde of Geschiedenis; b. zij, die op 1 Januari 1948 de leef- tyd van 50 jaar hadden bereikt. Hevige wind veroorzaakte schade in het Westiand De hevige wind. die Zaterdagmid dag over een groot gedeelte van ons land waaide en vaak gepaard ging met zware regenbuien, heeft in het Westiand nogal schade aangericht. Verscheidene kassen moesten het ontgelden en de jonge groente werd hier en daar voor de consumptie on bruikbaar door de glassplinters van de ingewaaide kasruiten, die in de gewassen terecht kwamen. IN GEVAL VAN OORLOG. Voorzieningen kunnen ook in vredestijd hun nut hebben Het besluit om Vlissingen in geval van oorlog wél en overig Walcheren niet tot de eerste gevarenzone te rekenen, is, gezien de gevaarlijke ligging aan de Westerschelde, onbegrypeiyk. Mocht een nieuwe wereldbrand zich onverhoopt ook tot ons land uitbreiden, dan zou niet alleen Vlissingen, doch ook de z.g. kring Walcheren Z 1 (Middelburg en het platteland) ern stig gevaar uit de lucht hebben te duchten. Om daarop goed voorbereid te zyn, wordt thans gewerkt aan de organisatie van een dienst voor de bur- geriyke bescherming. Over het daarvoor opgestelde plan, dat thans in Den Haag wordt bestudeerd, deelde de voorlopige kringcommandant, de heer A. J. W. Matthyssen, die wordt bygestaan door de burgemeester van Mid delburg en een staf van burgemeesters van Souburg, Koudekerke en Dom burg, ons enige bijzonderheden mede. Hij wees er op, dat in oorlogstijd zelfbescherming van de bevolking onontbeerlyk, doch niet voldoende is. Er dient tevens een perfect werken de, goed uitgeruste dienst te be staan, die onmiddellyk kan optreden om schade en leed tot het uiterste te beperken. Deze moet ten dele werken met vrijwilligers. Om hen te kunnen aantrekken, wordt een aantal facili teiten in het vooruitzicht gesteld, zo als een kleine jaarlykse vergoeding. Overwogen wordt om o.a. een beroep te doen op leerlingen uit de hoogste klassen van middelbare scholen en de Ambachtsschool. In de klas zou ge regeld een uur voorlichting kunnen worden gegeven. De organisatie is onderverdeeld in een aantal diensten, die elk hun ei gen taak hebben, doch bij een ramp elkaar kunnen helpen en die tevens hun eigen bevelhebber bezitten. Over de taak van de geneeskundige dienst hebben wy reeds uitvoerig geschre ven; de voorlichtingsdienst propa geert de zelfbescherming en geeft hiervoor aanwijzingen. BIJ BRANDEN. Wat de brandweer betreft voorziet het plan in de stichting van vyf pos ten (Middelburg, Souburg, Oostka- pelle, Biggekerke en Arnemuiden), een aantal wijk groep en en aan weers- zyden van het kanaal een mobiele co lonne. De eerste aanval op een brand kan daardoor zo snel mogelijk feschieden. In totaal zyn benodigd 7 blusgroepen (een bevelhebber met 12 brandweerlieden), bestaande uit 36 eenheden, uitgerust met 'n auto- spuit of trekker met motorspuit. Behalve de reeds aanwezige blus groepen, welke steeds paraat gehou den moeten worden, zullen in oor logstijd nog 39 groepen (d.w.z. 39 bevelhebbers en 468 brandweerlieden, aangesteld moeten worden. Verder is de instelling van een op- ruimdienst geopperd, ook verdeeld over vyf posten en bestaande uit ge detacheerde en mobiele ploegen. Daarnaast wordt een hersteldienst in het leven geroepen, gevormd door personeel van de zelfstandig biy- vende overheidsdiensten en ge meentebedrijven. dat onder eigen lei ding op verzoek van de kringcom mandant hers telwerk verricht. TWEEDE TELEFOONNET. Voor de berichtendienst ls een tweede telefoonnet ontworpen, dat apart staat van het normale net en uitsluitend door de dienst Burg. Be scherming wordt gebruikt. Het wordt verdeeld ln 5 kleinere netten, welke via. een tweede centrale met elkaar worden verbonden. Mocht deze uit vallen, dan biytt elk der netten zelf standig fonctionneren. Z\j kunnen vla bestaande kabels worden aangelegd. By storing worden berichtgevers ingeschakeld. Het gaat hier om 32 mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- voorzitter van de Raad van State. Later op de dag werden de frac tievoorzitters ontvangen, de heren prof. mr. C. P. Romme, mr. J. W. A. Burger, H. W. Tilanus, mr. P. Oud, J. Schouten en prof. mr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, MR. STEENBERGHE. Mr. Maximilien Paul Leon Steen berghe is op 2 Mei 1899 te Leiden geboren. Hij studeerde aan het gym nasium en de rijksuniversiteit te Utrecht in de rechten, aan welke universiteit hy in 1920 promoveerde. Op internationaal terrein is mr. Steenberghe vaak werkzaam geweest en ook hier werden hem belangrijke opdrachten ver leend. Op 25 Juni 1934, toen minister Ver schuur om gezond heidsredenen af trad, werd mr. Steenberghe diens opvolger als minis ter van econ. za ken. Op 6 Juni 1935 evenwel trad hy reeds af wegens verschil van me ning inzake het monetaire vraagstuk met Colijn, Op 24 Juni 1937 trad mi nister Steenberghe opnieuw op als minister van economische zaker. in het vierde kabinet Colijn van 1937 1939 Toen het kabinet-de Geer in de Meidagen van 1940 naar Londen ver trok, behield hij deze post. In Novem ber 1941 nam hij ontslag en werd op gevolgd door minister P. A, Kerstens. In opdracht van de Nederlandse re geling vertrok mr. Steenberghe in 1942 voor een studiereis naar Ameri ka. Hij werd daar benoemd tot voor zitter der commissie voor economi sche, fin.- en scheepvaartaangelegen heden van het Koninkryk voor het Westelyk halfrond. Uit deze functie werd mr. Steenberghe op 1 Mei 1946 eervol^ontslag verleend. Voortvluchtige Manus Oly nog steeds actief. Manus Oly. die enkele dagen ge leden te Soestdyk door een politie- cordon brak, is Vrijdagnacht opgedo ken in Landsmeer, waai- hij achter eenvolgens een rijwiel en een auto met zuurstofapparaat stal. Tijdens zyn pogingen in een fabriek een brandkast te forceren, kwam de Rykspolitie hem op het spoor. On danks een serie revolverscnoten, wist Oly opnieuw te ontkomen. Hij vlucht te de landerijen in. De politie kon nog geen poor van hem vinden. ploegen, uitgerust met auto, motor fiets en rywielen. Ook wordt gedacht aan een radio-telefoon-verbinding. Op de post van de kringcommandant wordt dé zender en ontvanger ge plaatst, terwijl twee ploegen worden opgeleid voor bediening van mobilo foon (actieradius 20 km.) en van walkie-talkies, waarvan er vier zou den worden aangeschaft (actie-radi us 500 nu). Wat de verkeersdienst betreft, kan worden opgemerkt, dat op elk der vyf posten beroepspersoneel wordt gestationneerd, aangevuld met vry- willigers. Hun taak is het afzetten en bewaken van plaatsen, waar een on geval is geschied en het verlenen van hulp aan de berichtendienst, terwijl natuurlek de normale politietaak in oorlogstijd wordt uitgebreid. Van de Rijkspolitie zyn geen gegevens ont vangen. (vervolg op blz. 2) ENKELE BUIEN. Weersverwachting geldig tot Maan dagavond. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tus sen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1