PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ver. Staten zullen vier divisies extra naar Europa zenden Jeugdcentrum te Domburg in gebruik genomen oe BILT Kantlijn NEDERLANDS DETACHEMENT HAD HET ZWAAR TE VERDUREN Steeds nieuwe lawines en overstromingen. AANVAL VAN CHURCHILL OP DEFENSIEBELEID AFGESLAGEN Vandaag Staking bij de B.P.M. in Indonesië voorkomen. Knapen vormden „club van saboteurs" VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 40 Dagblad uitgave van de Clrme Provinciale Zeeuwse courant. Directie F van de Velde en P. B. den Boei Ad3 W de Pagter. Hoot'dred G Ballintyn PI verv.i W. Leertouwes en H A Bossharöt ABONNEMENTSPRIJS 3? ct per week. I 4.55 p kw £r p p t «.«O per kw Losse aummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 Febr. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—, ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regela) van 1—5 regels I 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vlissingen Walsti 58—80. tel 2355 lijnen (b.g.g 2861 of 2180) M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Maurltsstr. 12. tel. 102; ferneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierlkzee N. Bogaidstr C 160 tel 26. „VERHOOR" VOOR SENAATSCOMMISSIE. Minister Marshall acht verdediging van Europa tegen agressie mogelijk De Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, heeft Donderdag me- s degcdeeld, dat de Ver. Staten vier divisies extra naar Europa zullen zen den, die gezainenlyk 100.000 man zuilen omvatten. Een tjjdstip van vertrek voor deze divisies was nog niet vastgesteld. Marshall deed deze mededeling aan de Senaats-commissle voor Buiten landse Zaken en Defensie. De minister zeide uitdrukkelijk toestemming te hebben gekregen van president Truman om de cijfers te publiceren. Indien dergelijke za ken geheim werden gehouden zou dit het moreel van de bondgenoten kunnen aantasten. De Ver. Staten beogen zes divi sies in Europa te legeren. Er waren reeds twee divisies in Duitsland zodat er volgens de plannen nog Ader extra gezonden zouden moeten worden. Volgens Marshall zou het welsla gen of het mislukken van het plan voor de verdediging' vari het Noord- atlantisch gebied in de eerste plaats afhangen van de steun, die de bond genoten van de V.S. er aan zouden feven en in de tweede plaats van e wijze waarop het door generaal Eisenhower en de staf, die hij thans bezig was om zich heen te verza melen, zou worden uitgevoerd. Marshall herinnerde er aan, dat generaal Eisenhower in zijn jongste rapport had verklaard, dat de Ame rikaanse strijdkrachten slechts een klein gedeelte zouden uitmaken van de voorgestelde geïntegreerde strijd macht, waarvan het grootste deel door de Westeuropese landen zou worden geleverd. Dit gold in het bij zonder voor de landstrijdkrachten, Nadat er verleden week overeen stemming bereikt was over het programma van het nieuwe Ne derlandse kabinet, zijn de heren Drees en van Schaik thans op zoek naar ministers. Gemakkelijk hebben zij het daarbij niet en officieus is zelfs al medege deeld, dat men deze week maar niet op een nieuw kabinet moet rekenen Men mag hieruit de conclusie trek ken, dat de kabinetsformateurs nog altijd streven naai1*verbreding van de basis der regering, maar dat er over de verdeling van de portefeuilles een dusdanige verdeeldheid bestaat, dat een accoord zeer lastig te bereiken is. Nederland telt bovendien weinig prominente figuren die lust hebben om zich in de politiek te werpen. De crisis sléépt dus, want voor een zui ver Rooms-rood Kabinet schijnen de formateurs met het oog op de ver kiezingen in 1952 ook niet veel te voelen. De crisis sléépt... en dat terwijl er zoveel haast bij de oplossing is! Het is onder deze omstandigheden eigenlijk verwonderlijk dat nog niemand het woord Kameront binding en vervroegde verkiezingen in de mond heeft genomen. Het is immers ailerminst: uitgeslo ten, dat degenen, die thans aange zocht worden voor een ministerspor tefeuille zich terdege rekenschap ge ven van het feit, dat er in 1952 nieu we verkiezingen worden gehouden, zodat het ministerschap der uitver korenen wel eens van korte duur kan zyn. Dit moet remmend werken op de animo der candidaten. Bovendien xunnen de aangezochten zich op het standpunt stellen, dat de wijziging in de regeringskoers zo in grijpend is dat l,et aanbeveling ver dient om allereerst de kiezers te raad plegen. Totdat deze uitspraak geval len is, zou dan de afgetreden rege ring aan het bewind kunnen blijven. Vermoedelijk zou na nieuwe verkie zingen de vorming van een Kabinet minder voeten in de aarde hebben en... men zou althans de zekerheid hebben, dat dit Kabinet een volle parlementaire periode aan het be wind zou blijven... Wij zijn benieuwd, of de Kameront binding eerstdaags aan de orde komt.' De dood van luitenant kolonel den Ouden is snel gevolgd door het sneuvelen van andere Neder landers in Korea. Klaarblijkelijk is het Nederlandse detachement op een zeer gevaarlijk punt ingezet. Ook blijkens de berich ten, die Donderdag binnen kwamen, staat het bloot aan zeer zware aan vallen, zodat verwacht moet worden, dat nieuwe verliezen niet uit zulleu blijven. Zij waren te voorzien. De strijd op Korea is een zware strijd. Het vervult de Nederlander met trots, dat onze troepen daarin hun plicht op voorbeeldige wijze vervul len, dat zij zich kwijten van hun taak op een wijze, die eerbied afdwingt. De verliezen wegen daarom niet minder zwaar. Moge het de nabestaanden der ge vallenen tót troost strekken, dat het offer, dat thans gebracht wordt, niet minder groots is, dan dat dergenen, die in de jaren 1940-1945 hun leven offerden. i>e inzet van de strijd is wederom de vrijheid. En de vrijheid is zware offers waard. aldus Marshall. Daarentegen zou de Amerikaanse bijdrage in lucht- en vlootstrydkrachten naar verhouding froter zijn. Ook wat betreft de pro licide van munitie. NIET HOPELOOS. Op een vraag van één der leden van de Senaatscommissie of de ver dediging van Europa tegen agres sie geen hopeloze taak werd geacht, was het antwoord: neen. De mogelijkheden van een herbe-. wapening van West-Duitsland wa ren nog in onderzoek. Op een vraag of herbewapening van Duitsland niet een Russische Tsjechische minister van Handel naar Moskou. De Tsjechische minister van han del, Gregor, is naar Moskou gereisd voor onderhandelingen over een han delsovereenkomst met de Sowjet- Unie. aanval op dit land zou uitlokken, antwoordde Marshall: De Russische propaganda gebruikt dit als „Leit motiv". Het doel der Russen was, „ons zo te terroriseren, dat wij niets zouden durven-" Zich daardoor la ten intimideren zou een hopeloze houding zyn. DE MILITAIRE STERKTE. De Senaatscommissie heeft een rapport opgesteld over de militaire sterkte,van de Atlantische landen. Daarfn komen de volgende gege vens voor: In December 1950 hadden de Ver. Staten 15 van elke duizend inwo ners onder de wapenen. Frankrijk 16, Engeland 14, België 12 en Ne derland 11. In 1949 besteedde Amerika 5 pro cent van de bruto jaarproductie (goederen en diensten) aan militai re uitgaven, Frankrijk 5,8 procent Engeland 5,7 procent en Nederland 4,5 procent. Voor 1951 zullen Frankryk en En geland hun percentages ongeveer verdubbelen, terwijl de V.S. voorge steld hebben hun percentage ten minste te verdrievoudigen, tot een totaal van 15,7 procent. Volgens de militaire tabel voor de landen van het Noordatlantisch pact bedraagt de sterkte van de ge zamenlijke strijdkrachten van België 102.000 man, Luxemburg 2000, De nemarken 29.000, Frankrijk 722.000 Italië 307.000, Nederland 114-000, Noorwegen 25.000, Portugal 73.000, Engeland 729.000, Canada 61.000 en de Ver. Staten 2.300.000 man. Spanje heeft ongeveer 350.000 man en Joego-Slavië 330.000 man. FELLE STRIJD IN KORFIA. Chinese pogingen tot doorbraak mislukten. In Centraal-Korea. zijn op 't ogenblik felle gevechten gaande. Het Ne derlandse detachement had het zwaar te verduren in het gebied van Ant- sjang, even ten Westen van Wondjoe. Hoewel alle pogingen van de Noor delijken om door de stellingen heen te dringen in de richting Wondjoe mis lukten, dreigden de Nederlandse manschappen door een massale aanval onder de voet te worden gelopen. Met spoed werden daarop Amerikaanse versterkingen aangevoerd. Na zes uur artillerievuur waren de vijf Noordelijke colonnes, die bezig waren de rivier de Son over te steken in de rjchting van de Nederlandse stellingen, verstrooid. Volgens Reuters correspondent Ro nald Batchalor zijn Donderdag in de driehoek Tsjipjong, Wondjoe, Jodüie duizenden Chinezen en Noord-Koma- nen gesneuveld. „De communisten hebben hun winsten in de centrale sector, die een slachthuis is gewor den, zeer duur betaald" zo seinde Batchlor. „Het slagveld lag bezaaid met stapels zwaar verminkte lijken" Een hulpcolonne van de V.N heeft Donderdag de omsingeling van een Amerikaans-Franse troepenmacht door communistische strijdkrachten te Tsjipjong, 20 km. ten Noord enfv.m Jodjoe aan het centrale front, door broken. Toenemende druk ten Zuiden van de Han, vlak ten Oosten van Seoel, noopte Amerikaanse patrouilles tot terugtrekken. President Truma® heeft Donderdag op zyn wekelijkse persconferentie verklaard, (lat de kwestie van over schrijding van de 38ste breedtegraad in Korea door de verbonden troepen, een militaire en strategische aange legenheid is. De resolutie van de V. N., waarin de troepen der V. N. de bevoegdheid wordt gegeven de breedtegraad te overschrijden om de vrede in Korea te herstellen, is nog steeds van kracht, aldus verklaarde de presi dent. 10.000 mensen van de buitenwereld afgesloten. Lawines, aardverschuivingen en overstromingen hebben Donderdag weer slachtoffers geëist in de Itali aanse, Zwitserse en Oostenrijkse Al pen. Uit Milaan werd gemeld, dat Don derdag opnieuw vier personen door de vallende sneeuwmassa's gedood zijn, waardoor het aantal doden sinds Zondag tot 14 gestegen is. De rivier de Po is buiten haar oevers getreden en stijgt vijf cm. per uur. In de Lessacli vallei in Oostenrijk, waar 10.000 mensen van de buiten wereld zijn afgesneden, schijnt de toestand zeer ernstig te zijn. De sneeuw ligt er zo hoog, dat telegraaf palen eronder bedolven zijn. Een aan tal palen, die hoogspanningsdraden droegen, zjjn door de sneeuw wegge rukt. In Zwitserland zijn 1000 reservisten opgeroepen om in het bedreigde Tes- sino de bevolking bij te staan. Het dorpje Osco aan de rivier de Ticino is geëvacueerd. Hij zei, dat generaal MacArthur al le noodzakelijke bevoegdheden heeft om de militaire operaties voort te zetten en dat was zijn zaak. DE AMBONESE MILITAIREN, in Den Haag js tegengesproken, dat de Ambonese militairen, die zich thans nog in kampen op Java bevin den zich kunnen aanmelden als vrij willigers voor Korea. De gelegenheid tot aanmelding s wei opengesteld voor Nederlandse miJitaji-en in Indonesië, niet echter yooi Ambonese militairen mei tijde lijke KL-status die Indonesisch bur ger zijn. Een dergelijke handelwijze zou buiten de bevoegdheid van de Nederlandse regering liggen. MET 308 TEGEN 287 STEMMEN. Debat met Attlee over de productie van atoombommen. De conservatieve motie van wantrouwen in het defensiebeleid van dc Brit se regering is Donderdag in het Lagerhuis met 308 tegen 287 stemmen ver worpen. Tevoren had Churchill een rede gehouden, waarin hjj de regering betichtte van wanbeheer in militaire aangelegenheden. Hij geraakte daarbij enkele malen in debat met premier Attlee. Een nieuwe foto van H.K.H. Prinses Mar|jke, die op 18 Februari a.s. haar vierde verjaardag hoopt te vieren. TERECHTSTELLING GEVANGENEN LANDSBERG UITGESTELD Verzoeken orri clementie en protesten. Het Westduitse ministerie van Ju stitie heeft van de Amerikaanse autoriteiten bericht ontvangen, dat de terechtstelling van de zeven oor logsmisdadigers in de gevangenis te Landsberg is uitgesteld. De echtge noten en verdedigers van de veroor deelden mochten hen Donderdag een bezoek brengen. Het is niet bekend, voor hoelang de terechtstelling is uit. gesteld. De advocaat, die de belangen van de zeven gevangenen behartigt, War ren Magee, heeft thans beroep aan getekend by het Amerikaanse hof van Beroep. De grote, meerderheid van de afge vaardigden van het provinciale parle ment van Württemberg-Baden heeft Donderdag de parlementszaal verla ten onder het roepen van „Nazi's" uit protest tegen een verzoek om cle mentie voor de zeven gevangenen. Alle sociaal-democraten, de meeste christen-democraten en vrije demo craten riepen „super-Nazi", toen een afgevaardigde van de vrije democra tische party, Heinz Bumeleit, ver klaarde: „De terechtstelling van eni- £e van de zeven gevangenen van andsberg zou juridische moord zyn". De toegang tot de gevangenis van Landsberg wordt sinds Donderdag ochtend vroeg door een honderd man Amerikaanse soldaten streng be waakt. Het gevangenispersoneel schijnt de gevangenis thans niet te mogen verlaten. Duitse gevangenen zijn bezig graven te delven. ...wordt de Nederlandse letter kundige Maurits Uyldert te Amsterdam 70 jaar; ...is het 20 jaar geleden, dat de Med. pianist Dirk Schöfer, een der grootste Chopin-vertolkers te Amsterdam overleed. V Churchill beschuldigde de regering er allereerst van, dat zij na de oorlog vele wapens had vernietigd, die nu van groce waarde geweest zouden zijn, vooral in Korea. Ook was Engeland niet in staat ge weest atoombommen te fabriceren. Het was daarbij ten achter geraakt bij de Sowjet-Unie. Attlee, die Churchill hier onder brak, vroeg hem het land niet te misleiden, daar hij er zelf in toege stemd had, dat de ontwikkeling van de atoombom aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zou geschie den. Churchill antwoordde, dat Enge land na afloop van de oorlog geheel vrij was geweest met de fabricatie van de atoombom te beginnen. Attlee interrumpeerde opnieuw met te zeggen, dat Engelands werk aan de atoombom succes gehad heeft en hij vroeg Churchill te bewyzen, dat Engeland, gezien zyn hulpbron nen, meer had kunnen doen. Churchill vroeg daarop, of iemand zyn verklaring, dat Engeland er niet in geslaagd was een atoombom ge heel en al te maken, in twijfel kon trekken, waarop de minister van de fensie, Shin well hem toevoegde; „Wilt U, dat de Russen deze inlich ting krijgen?" Churchill antwoordde, dat het be langrijker was, dat het Britse volk de feiten kende. CIJFERS GEVRAAGD. Hij vroeg de regering cijfers te ge ven over Russische duikboten en verklaarde, dat de bedreiging der moderne Russische onderzeeërs vijf tot tien maal zo groot was als inder tijd die van dc Duitse. Op grond persoonlijke van zijn ervaringen in onderhandelingen met StakirigsYerbod ook voor de cultuur-ondernemingen. Het stakingsverbod voor de vitale bedrijven heeft een algemene staking bij de B.P.M. over geheel Indonesië, die tegen 19 Februari was aangekon digd, voorkomen, aldus vernam de correspondent van Aneta tePalem- bang. Het bestuur van de S.O.B.S.I. (cen trale vakvereniging voor Indonesië) kwam bijeen om zich te beraden over de consequenties van het stakings- verbod in de vitale bedrijven en over de houding van de vakverenigingen daartegenover. Politieke waarnemers zijn van me ning, dat de krachtproef van de rege ring is begonnen onder gunstige om standigheden, daar de openbare me ning zich ..algemeen kant tegen de acties van de Indonesische vakvere nigingen. Juan Peron, de president van Arger.-j tinië, zal in September of October een bezoek aan Brazilië brengen. Een aanwinst voor Zeeland „enkele der commissarissen, die de oligarchie van het Kremlin vormen", zeide Churchill de verzekering te kunnen geven, dat deze mannen in staat zijn plannen te maken en ze uit te voeren en voorwendsels en bluf met krachtige en daadwerkelijke maatregelen kunnen confronteren. „Gij speelt met vuur, wanneer ge voorwendt, dat ge zeer grote stappen neemt. Ge kunt hiermee slechts de rampspoeden, die wij allen vrezen, naderby brengen", aldus Churchill tot de regering. Aneurin Bevan, de minister van Arbeid, die het debat voor de rege ring afsloot verklaarde, dat de Britse regering contact had opgenomen met andere landen „met bëtreklcing tot de bedreiging van Joego-Slavië door de overmatige strijdkrachten van de Russische satelliet-Staten in Oost- Europa". Iedere bedreiging van Joego-Slavië, dat de Nazi-agressie gedurende de oorlog dapper heeft weerstaan, gaat uiteraard dè Britse regering aan, die over deze aangelegenheid met andere regeringen contact heeft opgenomen, zo zeide Bevan. Strenge straffen geëist Tegen drie jongelieden uit.Dèlft, die al een half jaar gevangen zitten, eiste de officier van Justitie Don derdag zware straffen, variërende van 4 maanden tot 2 jaar gevange nisstraf. De jongens, 17 en 19 jaar, maak ten in September van het vorig jaar Delft en omgeving onveilig. Zij la gen basaltblokken en yzeren deksels op de rails van de spoorbaan tussen Delft en Schiedam, sneden telefoon draden door, vernielden bliksemaflei ders en maakten zich schuldig aan het stelen van kippen. Zij hadden een „club van saboteurs" gevormd en droegen dwaze Unifor men en „onderscheidingstekens". Zij noemden zich „communisten", hoe wel zij naar de mening van de offi cier van Justitie „geen flauw benul hadden, wat deze ideologie inhoudt". v Landbouwjongeren de eerste gasten. Walcheren is eindelyk een Jeugdcentrum ryk geworden! Donder,uag- mi.ddag heeft het vroegere kamp voor politieke delinquenten te Domburg •zijn poorten heropend, ditmaal echter als Jeugdcentrum Nieuw Walche ren. De officiële opening komt later. Maar terecht oordeelden de Stich ting Nieuw Walcheren, de Stichting Jeugdcentrum Nieuw Walcheren en de Ned. Jeugd Herberg-Centrale, dat het dwaas was om de gebouwen, die gebruikt kunnen worden, onbenut te laten. Vandaar dat de Land bouw Jongeren Gemeenschap het Donderdag in gebruik kon nemen voor het houden van drie kaderdagen. De restauratie van het Jeugdcen trum is nog in volle gang. De ba rakken zijn wit geschilderd, de da ken zullen eerstdaags rood worden. De keuken is gereed. Er is een pro visorisch, maar gezellig dagverblijf ingericht, er zijn slaapzalen en was lokalen klaar, de Ned. Jeugdherberg Centrale heeft voor een energiek, opgewekt en fris paar Herbergou- ders zorg gedragen en dus draait de zaak. De grote conferentiezaal en het vormingslokaal, dat ook geschikt is voor Godsdienstoefeningen, zyn het toneel van noeste arbeid en zul len weldra ook gereed zijn. In het voorjaar zal het Jeugdcentrum zyn definitieve vorm hebben gekregen. Men zal zich de voorgeschiedenis van deze aanwinst voor Zeeland her inneren. De Stichting Nieuw Wal cheren ontving door bemiddeling van ds. Barlcey Wolf een belangryke schenking uit Amerika. Zij besloot deze gelden te bestemmen voor een Jeugdcentrum en na lang zoeken kon zij, nadat een afzonderlijke Stichting Jeugdcentrum Nieuw Wal cheren was gevormd, de hand leg gen op het voormalige kamp te Dom burg, dat voor ruim 20.000 werd aangekocht. Voor de exploitatie werd contact opgenomen met de Nederlandse Jeugd Herberg- Centrale, welke zich spontaan bereid verklaarde het Cen trum als conferentieoord voor jon geren en als Jeugdherberg te exploi teren. Ook de N.J-H.C. getroostte zich belangryke offers om de opzet te doen slagen en zo beschikt, dank zij voortreffelijke samenwerking, Walcheren thans over een Jeugd centrum-herberg met niet minder dan 192 bedden! DE INGEBRUIKNEMING. Donderdagmiddag arriveerden uit alle delen van Zeeland de deelne mers aan de kaderdagen van de L. J. G., die onder leiding staan van de heer H. G. Schouten, hoofdbe stuurslid van de Ver. voor Volksho gescholen in Nederland. De voorzitter van de L. J. G„ de heer Js. Cevaal uit Serooskerke opende de dagen met woorden van welkom tot de deelnemers; de heer Schouten, de heren J. L. Verhagen ren vertegenwoordigden en de heer Bouman, hoofdbestuurslid van de N. J. H. C. Tevens begroette spr. de heer en mevrouw de Boer, die als herbergouders letterlijk gezwoegd hebben om het centrum tijdig ge- brulksbaar te maken. Daarna gaf de heer Cev&al uiting aan de hoop, dat deze kaderdagen zouden slagen en blijvend nut zouden afwerpen. De heer Schouten nam met en kele woorden de leiding over en liet enkele liederen zingen uit de zang bundel der Volkshogescholen.- Tenslotte sprak de heer Verhagen uit Vlissingen, die zyn vreugde uit sprak over de totstandkoming van het Jeugdcentrum en over het feit, dat in een agrarische provincie als Zeeland het juist de Landbouw-jon- geren zyn, die als eersten van het Centrum gebruik maken. Hierna werd overgegaan tot de or de van de dag. Algemene staking van mijnwerkers in Wallonië. Meer dan de helft van België's 153.000 mijnwerkers is Donderdag niet aan het werk gegaan. De sta king om vjjf in plaats van de door de werkgevers aangeboden vier procent loonsverhoging breidt zich uit in het Zuidelijke kolenbekken. In Wallonië is de staking vrjjwel algemeen. Zjj is nog niet doorgedron gen tot de Vlaams-sprekende provin cies in het Noorden. Dodelijke val van hooizolder Donderdag viel de 19-jarige land- bouwer-melkryder A. Bats, die de hooizolder. De J cfwijmfwyppvbgkq boerderij van zijn invalide grootva der H. J. Scholten aan de weg naar DIepenheim dreef, van de hooizolder- en G. Ballintyn. die Nieuw Walche- De jongeman was by na op slag dood. Na zjjn bezoek aan West Europa, richtte Generaal D. D. Eisenhower zieh via de radio en de televisie tot het Amerikaanse vólk. Do kijkers aan de ontvangtoestellen zagen de generaal aan zijn schrijftafel zitten en kregen de indruk, dat hjj zijn rede öf van buiten geleerd had, of impro viseerde». De werkelijkheid was eehtcr anders: onder de televisie- en filmca mera's stonden grote kaarten, waar op de gehele rede in duidelijke letters stond afgedrukt. „Ike" had niets an ders te doen dan te lezen en, als de tekst op een blad ten einde was, een teken te geven aan de man, die voor het verwisselen van het blad moest zorgen. Foto boven toont Generaal Eisenhower zoals de kijkers aan de televisie toestellen hem zagen. De fo to onder toont wat Generaal Eisen hower tijdens het uitspreken van zijn rede zag. OPKLARINGEN. Geldig tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met opklaringen en overwegend droog weer. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1