Rust en veiligheid in Indonesië worden langzamerhand hersteld U( haar noodlot JIMMY BROWN, sportheld no. 1 GEEN LASTEN AFWENTELEN OP DE TOEKOMST! DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 PROVINCIALS ZEEUWSE COÜRANÏ 3 „EENZIJDIGE BERICHTGEVING". Het leven is er peperduur (Van onze correspondent.) Binnenkort is het een jaar geleden, dat na onderhandelingen, tussen Mao Tse-Toeng en Stalin, die twee maanden duurden, een verdrag tot stand kwam, dat toen groot opzien baarde en de Westerse wereld zich deed af vragen, of Mao zich aan het Kremlin had overgegeven, of dat hij voor de toekomst een grotere mate van zelfstandigheid had bedongen. Niet te loochenen 'was het feit, dat de Rode Chinezen veel grotere concessies van Stalin verkregen, dan waarop zU ooit hadden gehoopt. Niet zonder ironie vestigde men de aandacht op de bepaling, dat de Chinese havens Port Arthur en Dalren aan de rechtmatige eigenaars zullen worden teruggege ven, havens, die China in Yalta op aandringen van Amerika in beslag geno men had en die toen ter beschikking van Rusland waren gesteld. Mao, een Aziaat, die een heel ander begrip van tijd heeft dan de Europea nen om maar te zwegen van de Amerikanen en die geen bezwaar had tegen twee maanden onderhande len, als maar met taai geduld werd volgehouden, kon met recht tegen over zijn volk beweren, dat hij meer voor de souvereiniteit van zijn land had bereikt, dan welke Chinese staatsman ook in de honderd jaar vóór hem. Daartegenover wees de Westelijke propaganda erop, dat het hier om een wissel op de toekomst gaat, maar dat het nauwelijks aan twijfel onderhevig is, dat Rusland deze wel zal honoreren. De teruggave van Mandsjoerye, respectievelijk de opheffing van de Russische privileges in dit land, zal pas in het geval van een vredesverdrag met Japan, uiter lijk echter eind 1952, geschieden, op voorwaarde, dat het er niet tot oor- logshandelingen komt. Terwijl de Russen dus hun onderpand in de hanc hielden, bracht Rood China slechts een weliswaar legale, maar aan velerlei bepalingen gebonden vordering mee naar huis. Men scheen in het Westen al te zeer uit het oog te verliezen, dat de geschiedenis niet stilstaat en dat China door zijn steeds toenemende betekenis op de duur veel sterker tegenover het Kremlin zal komen te staan. Inmiddels is al gebleken, dat China bij zijn binnenlandse economische op bouw geheel andere wegen is inge slagen dan het volgens Stalinistisch- doctrinair voorbeeld had moeten doen het behoud van het kapitalis tische stelsel, voor zover het bereid is mede te werken aan de verwezen lijking van de algemene doelstellin gen van het land en het niet volgens eigen winstbelangen handelen, kan moeilijk als een propaganda-manoeu vre beschouwd worden. Daarenboven is het de Rode Chinezen thans door een meesterlijk schaakspel gelukt ook in de buitenlandse politiek hun doeleinden sneller te verwezenlijken dan in het verdrag van 14 Februari 1950 vastgelegd was. GEEN ONTROUW. Mao weet heel goed. dat Stalin op het ogenblik niets ergers kan overko men dan dat men hem ontrouw wordt. Mao is veel te slim om niet de grote kans te grijpen, die hem thans in de wereldpolitiek geboden wordt en hij zal de laatste zijn, die deze buitengewone kans niet tot het uiterste in zijn eigen voordeel zal uit buiten. Niet alleen tegenover de Ver enigde Staten van Amerika, maar ook tegenover het Kremlin. Niets be wijst dit duidelijker dan het thans tot stand gekomen verdrag tussen Peking en Moskou, waarbij Rusland nu reeds een gedeelte van zijn privi- VERHALEN leges afstaat, die uiteriyk 1952 zou den aflopen. Zo krijgt China bezittin gen terug, „die door de Russische economische organisaties van de Ja panse eigenaars in Mandsjoerye ver worven zijn" en verder de zogenaam de Tsjang-Tsjoen-spoorlijn, die van Harbin naar Dalren leidt. De eigenlijke Oost-Chinese spoor lijn, die Wladiwostok met het Rus sische Rijk verbindt, zal begrijpelijk voorlopig nog onder Russisch beheer blijven. Ook het „pachtobject" Dairen is reeds in Chinese handen terugge komen, terwijl de haven van Port Arthur voorlopig nog ter beschikking van de Russen zal blijven. GEEN TITO. Al kan men ongetwijfeld nog niet van een ontruiming van Mandsjoe rye door de Russen spreken, toch is Mao door op handige wyze profyt te trekken van de wereldsituatie en de strategische sleutelpositie van zijn land, een belangrijke stap vooruit ge komen. Zyn sterke spel bij de onder handeling met de UNO over een wa penstilstand heeft hem tegenover Moskou in een tactische positie ge bracht, die Stalin vermoedelijk tegen zijn zin tot vervroegde concessies be wogen heeft. Dat Mao een Tito zal worden, die zich alleen ten bate van de Amerikanen aan hun kant zal scharen, was en is nooit te verwach ten. Want de Russen hebben er tot nu toe wel voor opgepast Mao in een derge lijke positie te drijven en de Ameri kanen hebben er ook weinig toe bij gedragen om een dergelijke situatie tot stand te brengen of mogelijk te. maken. Maar dit kan de leider' van de Chinese Volksrepubliek niet ver hinderen zich voor zijn politieke ver houding tot de Sowjet-Unie, die zui ver op nuchtere overwegingen berust, zo duur mogelijk te laten betalen. Een vazal zal daartoe nooit in staat zijn, alleen een rivaal (Nadruk verboden.) Knallende meteoor. Verschillende inwoners van Den i Haag hebben dezer dagen een merk waardig lichtverschijnsel, gevolgd door een knal, waargenomen. Volgens het K.NAI.I. zou het een meteoor- van een bijzonder interessant soort zijn geweest, die op 40 km hoogte boven de Noordzee tot ontploffing moet zijn gekomen. Men hoopt, dat zoveel mogelijk mensen, die de me teoor hebben waargenomen, een rapportje naar het K.N.M.I. in Dc Bilt zullen zenden. Belgische, critiek op de Benelux. NEDERLANDERS TE STUG De Katholieke Senaatsgroep in België heeft het wetsontwerp betref fende wijziging van zekere douane- en accijnsrechten in het kader van de Benelux besproken. De heer van Steenbergen maakte zich zorgen over de kwestie van de sluis van Terneu- zen en over de weerslag welke de nieuwe rechten op alcohol en bier zullen hebben op de Belgische brou wergen. Senator Schot bracht namens de meerderheid van de groep critiek uit op het regelingsbeleid inzake Be nelux. De Nederlanders zijn onge meen stug in de onderhandelingen, zeide de heer Schot, hoewel zij ons heel wat geld schuldig zijn en moei lijk terugbetalen. De Belgische minis ter van Fin. wees er in zyn ant woord op, dat Nederland zijn schuld terugbetaalt in een tempo van 150 millioen frs per maand. Een milliard frs is reeds terugbetaald. Minister van Zeeland hield een al gemeen pleidooi voor de Benelux. SOBERHEID VOOR LAND EN VOLK C.N.V. rapporteerde over de economische toestand. Het C.N.V. heeft een communiqué gepubliceerd over de huidige econo mische toestand, waarin o.a. het volgende wordt gezegd; Het bondsbestuur is in het algemeen van oordeel, dat het geen aan beveling verdiend de'lastert van het ogenblik af te wentelen op de toe komst. De levensmogelijkheden van onze kinderen zullen niet mogen worden opgeofferd aan de vermeende belangen van het nu levende ge slacht. Indien 't nodig is te komen tot een beperking van de investe ringen, dan zal dit op bezonnen wy- ze moeten geschieden. Er is immers een bepaalde samenhang tussen de investeringen en de toekomstige werkgelegenheid voor onze snel groeiende bevolking. Op de doelma tigheid der investeringen, juist met het oog op deze werkgelegenheid, zal nauwkeurig moeten worden toe gezien. By een eventuele beperking van het verbruik zal in het oog moe ten worden gehouden, dat de gezond heidstoestand van ons volk daardoor niet wordt aangetast. Het luxe- en overige minder noodzakelijke ver bruik, zal het eerst voor aantasting in aanmerking komen. Van soberheid zal sprake moeten zfón niet alleen by het volk, maar ook bjj de overheid. De overheid zal mede door haar monetaire-, haar be lasting- en baar uitgaven-politiek Het plaatsje Airoio, aan de voet van de St. Gotthard, is Zondagnacht door een lawine getroffen, waarby zes personen het leven verloren en grote materiële schade werd aangericht. 12 minuten lang stortte de lawine, die een frontbreedte had van 200 meter, met donderend geweld omlaag. Een overzicht van het geteisterde gedeelte van het plaatsje. In metershoge sneeuwmassa's zoeken militairen, die aan het bergingswerk deelnemen, naar slachtoffers. Rechts de Gottliardstrasse, die op sommige punten door 10 meter hoge sneeuwmassa's geblokkeerd wordt. De 23-jarige metselaar, Samuel John Jamieson uit Granger, Indiana, een radio-amateur met. een eigen zend- post, en de 23-jarige Myrtle Thomey, (uit Laredo) die eveneens voor radio belangstelling toont, zullen Donder dag te New York in het huwelijk tre den. Zij knoopten kennis aan over de „korte golven" en sindsdien hebben duizenden met belangstelling hun liefdesavontuur in de aether gevolgd. Het gebeurde in Juni 1949, toen Samuel per toeval door middel van zijn zendpost W9G99 een gesprek met een ander radiostation trachtte aan te knopen Hij hoorde plots in Texas, op 2415 km afstand, Myrtle's stem. Zij sprak over het weder en andere zaken, en Samuel werd onmiddellijk verliefd. Sinds volgden andere gesprekken over dc „korte golven', tot zij ten slotte elkander onmoetten in de ouderlijke woning van Jamieson om persoohlijk kennis te maken. Op zekere dag tijdens een gesprek over de „korte golven" vroeg Samuel haar ten huwelijk. Het bevestigend antwoord van Myrtle volgde onmid dellijk, waarop honderden radio-ama teurs hun gelukwensen, eveneens over de korte golven, toestuurden. Volgens de Amerikaanse toldiensten had de Belgische vrouw, die onlangs aangehouden werd bij een poging, om in haar schoenen edelstenen voor een waarde van 243.000 dollar (11 millioen 150.000 Belgische fr.), in de Verenigde Staten binnen te smokkeleneveneens diamanten, ter waarde van 200.000 dol lar (10 millioen Belgische fr.), in haar reisgoed verborgen. Een douane-commissaris verklaar de, dat de nieuwe vondst aangetrof fen werd in een uitgeholde houten steunbalk in haar koffer. De vrouw is Eta Hoffman, die op 22 Januari in New York aangehouden werd. De commissaris voegde er aan toe, dat de nieuwe ontdekking geheim ge houden werd in de hoop, dat haar medeplichtigen zich bekend zouden maken, door te pogen het reisgoed bij de douane af te halenMaar niemand meldde zich! WESTERLING LEIDT VROLIJK LEVENTJE IN TANGER Volgens een eigen bericht van de Belgische Volksgazet, leidt Wester ling te Tanger een plezierig leventje. Hij verblijft daar onder de naam Pe trus Lambrecht en bekommert zich niet om de internationale politie, die tracht hem zyn ware naam te doen bekennen. Vijf millioen méér voor vrijwillige verzekering Tekort moet gedekt worden. Naar het A.N.P. uit betrouwbare oron vernam, bestaan bij de regering plannen de subsidie aan de zieken fondsen als tegemoetkoming in het tekort op de vrijwillige verzekering voor 1951 te brengen van 5 op 10 millioen gulden. Hiermee zou voormeld tekort voor een groot gedeelte gedekt zijn. In 1949 bedroeg dit 12% millioen. Over 1950 ls het nog niet vastgesteld. Van bovenstaande mededeling om trent verhoging van het subsidie was ten departemente van sociale za ken geen bevestiging te verkrijgen. Duitsers kwamen excuus maken Voor onprettige behandeling V3n Puttenaren aan de grens. Enige tijd geleden maakte een aantal inwoners van Putten een pel grimstocht naai- Ladelund in Duits land, in welk plaatsje vele omgekomen Puttenaren een laatste rustplaats hebben gevonden. Bij het passeren van de Duitse grens werden de reizi gers door de Duitse douane onheus behandeld. Hierover is veel te .doen geweest. Naar aanleiding van deze onpretti ge gebeurtenis hebben zich gisteren twee Duitseambtenaren per auto naar Putten begeven om hun veront schuldiging aan te bieden; zij deden dit uit eigen beweging, zonder hier toe van hogerhand opdracht te heb ben ontvangen. Russische beschuldigingen verworpen. De algemene vergadering der V. N. heeft Dinsdagavond de Sowjetrussi- sche beschuldigingen, dat de V. S. zich schuldig hadden gemaakt aan agressie iegens China, verworpen met 48 tegen vijf stemmen bij drie onthoudingen. O O O R FEUILLETO N COPPERSMITH Claire ging toen naar de huiskamer waar behalve Egilson en Nancy ook Hussy aanwezig was. „Wan neer gaat u naar het fort vroeg Claire de laatste. „De eerste dagen zeker nietwas het antwoord. „Alle handen zyn no dig op de maïsvelden „De mais is ziek", voegde Egilson er aan toe. „Rupsen vreten aan de halmen en bladeren. In één nacht zyn honderden planten aangetast. We moeten de stryd met alle krachten aanbinden. Slagen we er niet in de rupsen te vernietigen dan mislukt de gèhele oogst. Zelfs de kinderen zul len moeten helpen. „Ik heb ook twee handen", was het enige antwoord dat Claire wist te zoggen. Maar Egilson noch Hussv namen enige notitie van dit ant woord. Zo gevaarlijk als ze afgeschilderd waren vond Claire de rupsen, die de maisoogst dreigden te vernietigen, er 100. Op de middag van de grote strijd klom Joe Dynamite met het humeur van een schorpi oen in de ring. Hy loerde vals naar Jimmy Brown, die in de andere hoek van de ring, juist zyn man tel afdeed en zich liet helpen by het aantrekken van zijn bokshandschoenen. Toen deelde de voor zitter van de jury mee, dat wereldkampioen Joe Dynamite, voor de stryd begon, een verklaring wenste af te leggen. Het werd doodstil in het stadion toen Joe naar vo ren trad. Hij zei: „Ik ver zoek het geachte publiek geen geloof te hechten aan de roddelpraat, die door een zeker dagblad is verspreid. Het is gemene laster en om dit te bewijzen zal ik het jongmens, dat daar tegenover mjj staat in elke door u gewenste ronde knock out slaan. Zegt u maar geacht publiek in welke ronde u de eindstoot wilt zien!" Er brak na deze woorden een waar pandemonium los. „In de 5do ronde"! gilde een ander. „Met de eerste klap die je hem kunt geven!" bulkte een zeer bloeddorsti ge meneer. Toen stak Joe Dynamite zijn rechter arm de lucht in. „Het zal in de eerste minuut van de 4de ronde geschieden', riep hy plechtig. niet uitzien. Kleine oranje-rode vlek jes waren op de smalle, lange blade ren van vele maïsvelden te zien. Aan de onderkant der bladeren en op vele stengels vertoonden zich voorts kleine bekervormige uitstulpingen, die zowaar een sierlijk uiterlijk had den. Ziedaar de veelvraten, die ver nietigd moesten worden. Wanneer niet onmiddellyk alle aangevreten planten verwijderd werden, zou nie mand binnen een paar dagen een en kele plant overhouden. Iedereen die een paar handen aan zijn lichaam had kreeg de beschikking over een klein, uiterst scherp mes en had tot taak onverbiddelijk elk blad dat de gevreesde rode stip vertoonde af te snyden. Och, het ging niet eens meer om honderden planten. Néén, in één nacht waren er duizenden aangetast. Daarom kon men de bestryders geen ogenblik rust gunnen, ondanks de brandende zon ging het er thans om zoveel mogelijk van de oogst te red den, wilde men niet geruïneerd wor den Claire werkte in een veld, dat Egil son toebehoorde. Enkele meters naast haar stond de elfjarige Maria Weber, dan kwam de negenjarige Hans en naast hem bevond zich Bianchi, die zyn werkzaamheden als schoenmaker reeds had moeten onderbreken om mede de strijd aan te binden tegen deze plaag. In een ander maïsveld ontdekte Claire moeder Weber met haar zesjarige zoon Louis. De vier jarige Anne had op bevel van Hussy op de farm mogen blijven. Claire had dit niet verwacht. Over het alge meen schenen de mannen in Bedfort niet aan een overmatig menselijk ge voel te lijden, zodat zij zich er a! op had voorbereid ook het vierjarige kind in de brandende zon te zien werken aan een arbeid die ver zijn krachten te boven gingen. En Claire zelf? Vol moed was ze in de vroege morgen begonnen. Het werk leek haar niet zo zwaar en aanvankelijk hoopte zy zich er door heen te kunnen slaan. Na een uurtje ingespannen werken, zonder rust en zonder een ogenblik het tempo te verminderen, voelde zy een vreem de, doffe pijn in haar armen. Het voortdurend bukken om ook de on derste bladeren der stengels te be kijken' viel niet mee. Haar vingers begonnen pijn te doen en wanneer men niet uitkeek sneed men zich heel gemakkelijk in de vingers met het scherpe mes. (Wordt vervolgd). inflatie moeten trachten te voorko men. Bovendien zal zij er voor moe ten zorg dragen dat de uit de huidige situatie voortvloeiende lasten op een aan vaa rd ba re sociaal - verantwoord e wyze door de verschillende groepen van ons volk worden gedragen. De minst pynlyke en dc meest aanbevelenswaardige weg om de toestand van het ogenblik tegemoet te treden ligt zonder enige twyfel in het gericht houden van alle krach ten op een voortgaande opvoering van de arbeidsproductiviteit. Verkeersbrug ging eigener beweging omhoog. Door een tot nu toe onbekende oorzaak is een gedeelte van de Die- zebrug te Den Bosch „eigenei bewe ging" omhoog gegaan door een sto ring in de electrische hefinstallatie. Uiteraard waren op het moment, dat de brug omhoog ging. de afsluitbo men niet neergelaten. Toevallig be vonden zich geen weggebruikers op de rijbaan van de brug. Op de Zuide lijke oprit tot de brug bevond zich een wielrijdster, die een kind achter op haar fiets had. Zij zag gelukkig kans bijtyds van haai- fiets te stam pen. Ingenieurs van de rijkswater staat hebben de zaak in onderzoek. De brugwachter, die tot zijn grote verbazing de brug ineens in de hoog te zag gaan, maakte onmiddellyk een einde aan de gevaarlijke situatie dooi de afsluitbomen neer te laten. Weg van het Titoisme gaat bij ons niet oyer rozen. Het blykt met de nieuwe „Titoïsti- sche" beweging in Nederland nog lang geen koek en ei te zijn. Het A. N.P. kreeg nl. schriftelijk mededeling van de oprichting van zekere W. van Kuilenburg uit Zuilen, die voorlopig secretaris zou zijn. Thans is geble ken, dat op het opgegeven adres wel iemand van die naam woont, maar deze vervult verschillende functies in de P.v.d.A. en wenst met de ,Nat. Communistische Volksbeweging" niets te maken te hel/ben. De neer v. Kuilenburg heeft een klacht ingediend bij de justitie. Ook het blad ..Dc Vlam" heeft zich i-eeds van de nieuwe beweging gedistancieerd, evenals de Rev. Comm. Partij. Het wereldgebeuren De conferentie van IVlargnerita Het was in 1938, u.it wijlen Benito Mussolini zyn trouwe zwarthemde.n in het schijnparlement opdracht gaf in spreekkoren uit te roepen Niza, Corsica, Tunis. Dit ten bewijze, dat het fascistische Italië ook met Frankrijk een annexatie-rekening te vereffenen had. De spreekkoren ble ven wekenlang in de wereldpers na galmen en veroorzaakten in Frank rijk evenveel ongerustheid als ver ontwaardiging. sindsdien is er veel veranderd. Het Romeinse rijk van dc fascistische Caesar is als een kaar tenhuis ineengestort en evenzeer het Frankryk van de Volksfront-regerin gen. Niemand spreekt meer over Nice, Corsica en Tunis als twistpun ten; dat is destijds een vreemde dic tatoriale bevlieging geweest. Sinds de oorlog hebben beide La tijnse landen veel gemeen gehad: een ontwrichte economie, een sterke Ka tholieke beweging en een geduchte communistische oppositie. Toenade ring tussen de beide voormalige vij andige staten lag in de lyn der ver wachting. Er bestaat op 't ogenblik geen enkele belangentegensteili lg tussen Italië en Frankrijk en dat schept vanzelf de basis voor samen werking. Die samenwerking is thans officieel beklonken op de deze week gehouden conferentie te Santa Mar- gherita. waaraan o.a, de premiers Pleven en de Gasperi deelgenomen hebben. De besprekingen hebben vol gens het officieel communiqué be- langryke resultaten opgeleverd. Om te beginnen zijn de ministers het er over eens geworden, dat beide landen in nauwe samenwerking hun plaatsen in het Atlantische front moeten blij ven inneyien. Frankrijk heeft zich daarbij bereid verklaard, op belang rijke conferenties ook de Italiaanse belangen te nehartigen. Verder zijn een hele reeks vraag stukken aan de orde gekomen, waar onder de nog hangende grensgeschil len. Deze zullen zo spoedig mogelijk uit de wereld worden geholpen. Over eengekomen werd alles te doen om eikaars economische moeilijkheden te verkleinen. Inplaats van door tc borduren op een alomvattende dou ane-Unie, waar tot dusver weinig van terecht is gekomen, is men van on deren op 'begonnen door een reeks speciale afspraken te maken over detailproblemen, teneinde op die wij ze een zo uitgebreid mogelijke prac- tische samenwerking te krijgen. Italië zal bijv. Noord-Afrikaanse yzerertsen en steenkolen kunnen ko pen buiten zijn aandeel in het plan Schuman. Frankrijk zal een aantal Italiaanse landarbeiders tijdelijk op nemen als bescheiden bijdrage tot een oplossing van het probleem der over bevolking in Italië. Pleven en de Gasperi hebben na de conferentie elk een bijeenkomst met journalisten belegd om hoogdravende verklaringen af te leggen over „de traditionele banden van vriend schap", die beide landen binden. Dat hoort er zo bij. In dit geval zijn de phrases enigszins gerechtvaardigd, omdat de conferentie van Margherita inderdaad een succes schijnt te zijn •e worden. waardoor de Latijnse lan en in West-Europa dichter tot elkaar zyn gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5