50 JAAR MIDDENSTANDSWERK TE VLISS1NGEN TVvecovw» HET GASVERGIFTIGINGSDRAMA TE NIEUW EN ST. J00SLAND PROCEDURE OVER DE PLAATS VAN WINDSCHERMEN ENAVOi I 1 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 Een jubileum-receptie „Gemeenschappelijk B elang" ontving vele gelukw ensen. „Een hoogtijdag van grote betekenis" noemde wethouder W. Poppe Woens dag de viering van het vijftig-jarig bestaan der middenstandsvereniging Gemeenschappelijk Belang te Vlissingen. Hy deed. dat in de toespraak, die hij namens het gemeentebestuur hield en hy stond in een zaal van het Strandhotel, waar een weelde van voorjaarsbloemen geurde, die in vazen en manden prykten. Het bestuur van Gemeenschappe lijk Belang, dat onder leiding van de heer Jae. de Visser in deze zaal re cipieerde, had vele gelukwensen'ln ontvangst te nemen. Zelfs uit Engeland waren er gasten overgekomen namelijk de heer W. P. AUsworth, vice-president van de Chamber of Commerce en de heer J. L. E. Vranks. Het was van de heer Allsworth reeds het vijfde bezoek aan Vlissin- gen sedert in 1949 de Stoomvaart maatschappij Zeeland de toeristen- dienst Vhssingen-Folkestone opende. Wethouder W. Poppe wees in zijn toespraak op waardering, die het ge meentebestuur heeft voor het werk van de middenstand. Hij legde de nadruk op de waarde van het particulier initiatief en be lichtte de culturele betekenis van ar tistiek verzorgde étalage's, die de schoonheidszin stimuleren. Spr. stipte het streven naar goede bedrijfsvoering aan en verzekerde, dat de middenstanders thans in elke branche vrywel vaklieden zijn. De heer Poppe eindigde met de bes te wensen voor de bloei van de mid denstand en van Gemeenschappelijk Belang. ANDERE SPREKERS. Als voorzitter van de Midden standscentrale sprak de heer VV. Berg. die de jubilerende vereniging met haar 145 leden vergeleek by een flinke, zuinige vrouw en die op gees tige wijze deze vergelijking toepaste op de bestuursleden. Hij bracht hul de aan Gemeenschappelijk Belang, dat een grondzuil van de Midden standscentrale te Vlissingen is. Namens de Kon. Ned. Midden standsbond sprak de heer H. Har- meijer, die goede wensen aanbood bij dit jubileum van een der oudste afde lingen. Spr. herinnerde aan de aange name samenwerking met Gemeen schappelijk Belang en had daarbij ge legenheid het werk van de Kon. Ned. Middenstandsbond op het gebied van de landelyke middenstandsbelanger. Advertentie. Ook een genot als tafeldrank Vlissingeri-Breskens gestremd (vervolg van bis. 1') DE RESERVE-SCHEPEN. Van de zijde der Prov. Stoomboot diensten vernemen wij, dat het defect aan de stuurinrichting van de „Ko ningin Juliana" van ernstige aard en het herstelwerk zeer omvangryk was, temeer, daar dit niet kon geschieden zonder gedeeltelijke demontage van de machine. Pas laat in de avond kon het schip weer in de vaart worden gebracht. Naar aanleidng van de klachten der gedupeerde reizigers deelde men ons mede, dat men onmiddellijk na het staken van de dienst een waar schuwing, dat hét veer gestremd was, heeft uitgegeven, o.a. aan de Ned. Spoorwegen. Tijdens de storing heeft men herhaaldelijk de wachten den ingelicht, zo zeide men ons, doch het was onmogelijk bij benadering óp te geven, hoe lang het herstelwerk aan de „Koningin Juliana" zou duren. Op onze vraag waarom beide reser ve-schepen binnen lagen, antwoordde men, dat het geen zin had de „Prins Bernhard" buiten te leggen, daar dit schip toch niet in de vaart kon wor den gebracht. Dat is destijds wel on middellijk gebeurd, nadat het van de fabriek kwam, doch het moet thans geheel worden gereviseerd. De „Prins Willem I" wordt binnen gehouden uit veiligheidsoverwegin gen, zo deelde men verder mede. De ..Irene" heeft enige malen buiten ge legen en is bij een hevige storm zeer ernstig beschadigd. Dït risico wenste men niet opnieuw te lopen. Om 5" uur, toen het hoog water was, is de „Prins Willem" naar buiten gebracht; om 5.55 u. maakte het schip de eerste reis naar Breskens, maar kon geen auto's vervoeren, daar deze niet al daar op de wal konden worden ge bracht. PROTEST. Inmiddels vernemen wij, dat de sa menwerkende verkeers- en vervoers organisaties, A.N.W.B., K.N.A.C., N. O B. Wegtransport enz. een scherp protest zullen indienen bij het provin ciaal bestuur over de gang van zaken bij de provinciale stoombootdiensL nader te belichten. Spr. kon medede len, dat Dinsdag met de minister van economische zaken was geconfereerd over de talageverlichtiiig en dat er nu ook enige verlichting toegestaan zal worden op uren. waarop thins die verlichting verboden is. Daarover komen nog nadere mede delingen! DANKWOORD. De voorzitter, de heer Jac. de Vis ser, dankte de sprekers voor hun'har telijke woorden. Wat het gemeentebestuur betreft, had hy geconstateerd, dat B. en W. waar mogelijk de belangen van de middenstand steeds bevorderen. Met de Middenstandscentralê te Vlissingen, hoopt Gemeenschappelijk Belang ook in de toekomst prettig samen te werken. In de Kon. Ned. Middenstandsbond heeft Gemeenschappelijk Belang zich altijd op z'n plaats gevoeld. DRITK BEZOEK. Onder de velen, die gelukwensen aanboden merkten wij onder meer op een afvaardiging van de vereniging Handelsbelang te Middelburg (de he ren Julianus en Terwoert), van V.V. V;-Vlissingen (de heren J. L. Verha gen, A. Mets en C. A. Bikker), van de Kamer van Koophandel te Mid delburg (de heer K. van E verdingen), voorts de inspecteur van de douane, de heer J. L. van Veeren en het hoofd van de brandweer, de heer D. Luit- wieler. Te omstreeks half zes eindigde de bijzonder geanimeerde receptie. Des avonds kwamen de leden van Ge meenschappelijk Belang met hun da me^ bijeen voor een intieme feest avond. De muziekvereniging „Ons Genoe gen" bracht een serenade. Mr. Th. Portheine geridderd President Middelburgse rechtbank 70 jaar. By Koninklyk Besluit van 6 Fe bruari 1951 is mr. Th. Portheine, president van de Arrondissements rechtbank te Middelburg, benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft gisteren, de dag, waarop mr. Portheine z(jn 70e verjaardag vierde, in het bijzijn van leden van de Rechtbank persoon lijk van deze onderscheiding medede ling gedaan. Die mededeling ging vergezeld van enige hartelijke woor den, terwijl de Commissaris der Ko ningin behalve de gelukwensen van het Provinciaal bestuur, ook d,ie van de minister vah Justitie aanbood. Mr. Portheine, die, zoals gemeld, de rechterlijke macht met ingang van X Maart a.s. verlaat in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, werd op 14 Februari 1881 geboren te Deventer,, waar hij lager en voorbereidend hoger onder wijs ontving. Hij studeerde vervol gens aan de ryksuniversltèit te Utrecht en promoveerde in 1907. In December 1914 werd hy be noemd tot substituut-griffier bij dé Arrondissementsrechtbank te Mid delburg en hij zou daar zijn gehele carrière doorbrengen, hetgeen bij de rechterlijke macht tot de grote uit zonderingen behoort. In 1925 werd hij benoemd tot rech ter, in 1934 tot vice-president en in 1943 tot president. In de loop der jaren bekleedde hij tevens talrijke functies in verenigin gen en ook thans nog heeft hij zit ting in diverse besturen. Zo is hij lid- raad van de Polder Walcheren, welke functie hij sinds 1945 vervult, voor zitter van de kamer van toezicht óp' de notarissen en candidaat-notarissen in het arondissement Middelburg, lid raad vah beroep voor de directe be lastingen. lid van het Curatorium Gymnasi, bestuurslid van de Openba re Leeszaal en Bibliotheek, adviseur agentschap Middelburg Ned. Bank, voorzitter van de Nutskleuterscholen, voorzitter van de Nütsspaarbank te Middelburg, voorzitter van de Teken academie Middelburg en deken van de confrérie St. Sebastiaan. Propaganda voor opleiding tot verkeersvlieger. De Ryksluchtvaartschool maakt momenteel ren'toumée door ons land met- de film „De vliegende Hollan der", om propaganda te maken voor de onleiding tot verkeersvlieger De ze film. waarby de K.L.M -gezagvoer der W. C. Veënendaal een causerie houdt, wordt ook voor de Zeeuwse ■jeugd vertoond, t.w. on 19 Februari te Zierikzee, op 20 Februari te Hulst en te Terne.i2en en op 21 Februari 'e Schoondijke. Advertentie Oud-directeur R.K.S. te Middelburg overleden. DE HEER K. DEKKER WAS 33 JAAR AAN SCHOOL VERBONDEN Te Haarlem is op 71-iarige leeftijd overleden de heer K.' Dekker, oud directeur 'van de Rykskweekschool te Middelburg. De heer Dekker werd op 1 Septem ber 1912 benoemd tot wiskunde-le- raar aan de Rykskweekschool te Middelburg en volgde per 1 Septem ber 1928 wijlen de heer A. Zutder- veld op als directeur. Deze functie heeft hy vervuld tot 1 Januari 1946, I toen hy met pensioen ging en opge- 1 volgd werd door de heer A. de Jonge. Hij heeft ook geruime tijd wiskunde lessen gegeven aan de Handels school te Middelburg. Voorts is hy o.m. jarenlang penningmeester ge weest van „Oefening en Uitspan ning". De heer Dekker was een beminne lijk mens ;en een zeer goed leraar, die vele leerlingen heeft opgeleid voor de akte wiskunde. De laatste jaren woonde hy in Haarlem. Zijn gezondheid liet reeds enige tyd te wensen over. Peilingen in haven Breskens. Naar wij vernamen zgn door Rijks waterstaat peilingen verricht in cle haven van Breskens. Dit wekt de verwachting, dat deze haven spoedig op diepte gebracht zal wordén. VOELT U ZICH LOOM EN MAT doordat afvalstoffen tn Uw dar men zyn achtergebleven die de werking van belangryke organen vertragen of verlammen? Neem eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes. die de darm-werking regelen, zonder pyniyke krampen of ontsteking der darmsiymvlie- zen. Laxeer-Akkcrtjes werken vlug en veilig en veroorzaken geen gewenning. Zy zyn daardoor ook het aangewezen middel by chro nische verstopping. Wy vernamen nog enkele nadere bijzonderheden over het gasvergiftigings drama te Nieuw en St. Joosland, dat door de Rykspolitie tot klaarheid werd gebracht. Zoals wy reeds meldden heeft de garagehouder M. K. een volledige beken tenis afgelegd en toegegeven, dat hy het plan had zyn vrouw door gasvergif tiging om het leven te brengen. Hy legde die bekentenis evenwel eerst af toen men overstelpende bewijzen tegen hem byeen had gebracht. Die bewij zen zyn met grote scherpzinnigheid door de RljUspolitlo verzameld. Dader ontmaskerd door scherpzinnig onderzoek. Zodra bekend was, dat zich te Nieuw en Sint Joosland een geval van gasverstikking had voorgedaan werd een onderzoek ingesteld in het bewuste pand. Men vond-geen lek in de gasleiding en het was niet duider ïyk hoe zich een hoeveelheid gas de slaapkamer van de familie opge hoopt kon hebben. Wel werd een klein gaatje in de grond gevonden en dat gaatje leidde naar de garage on der de slaapkamer. Het chemisch onderzoek wees uit. Districtshoofden kunstbescherming. By beschikking van de Staatsse cretaris van O., K. en W. van 9 Fe bruari zijn te rekenen Van 1 Januari voor een tydvak van twee jaar be noemd tot districtshoofd kunstbe scherming in Zeeland: district I ir. A. Rothuizen te Middelburg en in district II de heer A. J. Argelo, di recteur gemeentewerken Zierikzee. Advertpvif Boter- en veesmcJcketaars op heterdaad betrapt. De douane-ambtenaren te Clinge constateerden een dezer dagen, dat in de vroege ochtenduren uit ee.i auto buiten het dorp Clinge, enkele kisten gelost werden, Waarna het voertuig in de richting van het dovp vertrok. Toen de ambtenaren poolshoogte gingen nemen, sloegen twee perso nen. die zich by de kisten ophielden, op de vlucht. Zij wisten in de duister nis te ontkomen. De ambtenaren vonden vier kisten boter (totaal ge wicht 185 kg) met een waarde van 540. alsmede twee rywielen. Al deze goederen werden in bslag geno men. Ook constateerden de douaniers, dat enkele personen probeerden een vaars frauduleus de grens over te brengen. Het di£\ met een waarde van 600, werden beslag genom»n. Ook deze smokkelaars wisten ztca door te vluchten aan arrestatie te onttrekken. is zo vaak het begin van ernstige aan doeningen, die de gezondheid van het kind komen bedrei gen. Aarzel niet, grijp tijdig in en wel op de meest krachtdadige wijze! akker-s abdijsiroop is tn blijft het kindermiddel bij vilstek, dat wegens zijn geneeskrachtige en süjmoplossen- de werking jeugdige „h'oesters" als een srhild beschermt. Gebruik steeds Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten Drieduizend gulden, is thans-byeen! Gistermórgen bleek ons by de tellin gen, dat de stand was gekomen op 3008,12. Voor vandaag zijn wij weer tevreden, maar morgen reke nen wij op een niéuwe stroom. Ge lukkig gaan de kerken, naar wy ho pen, ons een handje helpen by de in zameling. Voorts -vernamen wij, dat in navolging van Aagtekerke ook elders met lijsten wordt gewerkt. Wy. vertrouwen er op, dat men ons poedig vele verrassingen zal berei- len. Dat wy thans 3000 byeen heb ben, is grotendeels te dartken aan verenigingen. Prachtige staaltjes van medewerking" kunnen ook nu weer vermeit! worden. Geen jaarfeest of openbare vergadering zonder collec te voor het Militair Tehuis. Wanneer, wij dat voor ogen houden, zal spoe dig het einddoel bereikt zyn. Wij verantwoorden ditmaal; collec te filmavond N.C.L.B., district Wal cheren 25.50; groep Zeeuwse bak kers, in aandeelhoudersvergadering te Schore byeen {gecollecteerd door een oud-bezoeker vah het" Tehuis, P.S.) 25; wykvergadering Geref. i Kerk Middelburg wflk IT 21.25; „Concordia", leerlingenvereniging j Rijkskweekschool Middelburg, 20; j Chr. Zangvereniging Advendo, Vrou- wenpolder ƒ18.75. Particuliere gif ten: J. de S. te W. 10; Fred. F. ICoak) 4; G. v. H. fCoak) 2.50; H. v. T. (Coak) 2.50; A. v. K. te W. j 3.50; M. V. te 's-H. H. K. ƒ1; L. B. de N. te M. ƒ0.50 en C. B. te Zw. 0.25. Wy. hopen op dezelfde voet voort te kunnen gaan; het glro- 1 nummer is 359300 t.n.v. Prov. Zeeuw se Courant Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Middelburg. Dit jaar weer een Nijtengo in Goes. Naar wij vernemen zal dit jaar, van 918 Augustus in het Schutters hof te Goes de achtste Nijtengo, ten toonstelling van handel en Nyver heid worden gehouden. Sterrit naar Zuid-Beveland. Zondag 29 April organiseert de M.A.C. Scheldegouwen in samenwer king met de V.V.V. voor Zuid Beve land een sterrit naar bloeiend Zuid Beveland. De deelnemers zullen al lereerst aankomen in Krujningen, waar vandaan een route van onge veer 40 km. dwars door de bloeien de boomgaarden zal worden uitge stippeld. Van Kruiningen gaat het naar Yerseke, waar de deelnemers zullen kunnen proeven van het Zeeuwse zeebanket, de oester. Ver der gaat de route via Wemeldinge, Kapelle en Biezelinge Ham naar de Zak van Zuid Béveland. Daar zal een bezoek worden gebracht aan een gro te boomgaard en zullen de deelne mers kunnen kennis maken met het Zeeuwse fruit. Vervolgens gaat het naar de finish te Goes, waar een kof fietafel wacht. Iedere deelnemer ontvangt aan de finish een plaquette, alsmede een le peltje met het wapen van Goes. Bo vendien ontvangt iedere deelnemer gratis een lot voor een tombola met fraaie prijzen. Tenslotte zulleh er een flink aantal individuele en groepspryzen zyn, o.m. voor de club met het grootste aantal deelnemers, yoor de verstkomende club, voor de verstkomende en voor de oudste motorryder en automobi list. dat de echtgenote van K. een zware koolmono-oxyde vergiftiging had op gelopen. Nu is koolmono-oxyde een zwaar gas, dat niet stijgt. Dat gas moest dus naar de slaapkamer zijn 1 geperst. Bij een onderzoek in de ga rage werd een koperen buis gevon den, die tamelyk wel by het gaatje paste. In het politielaboratorium te Amsterdam werd vastgesteld, dat zich aan deze buis stukjes stof be vonden, die afkomstjg waren van het plafond en dat het gaatje in het pla fond minimale koperdeeltjes bevatte, did1 afkomstig waren van de buis! Men kon toen de misdaad vrijwel reconstrueren en K. zwichtte voor de aangevoerde bewijzen. Hij bekende, dat hij een trechtc- oyer de uitlaat van zijn personenauto' liad geplaatst en de motor op volle toeren had laten draaien om de uitlaatgassen via de koperen buis in de slaapkamer te persen. Enigetijd nadat hy zyn da,ad had volvoerd, ontdekte hy, aat oolc zijn 2J.4-3arig dochtertje in een belendend slaapkamertje last van het gas kreeg. Hy bracht het kind in veiligheid en waarschuwde vervolgens zijn vader, die er voor zorgde, dat pok de echt genote, uit het verstikkende gas werd gehaald. Zy was er erg-r aan toe, maar is thans hersteld en in haar woning teruggekeerd. 2al Engeland Zeeuwse zaal oesters afnemen Naar wy vernemen, zyn door de Stichting „Zeeuwse Vlsserybelangen" contacten opgenomen met Engelse in stanties voor de verkoop van Zeeuw se zaai-oesters en bakkengoed. De Engelsen zijn gewend jaarlijks aanzienlijke hoeveelheden zaai-oes ters in Frankryk te kopen; deze wor den dan op de Engelse banken ver der gekweekt. De kwaliteit der Fran se zaai-oesters laat de laatste jaren echter te wensen over, zodat hier voor de Zeeuwse kwekers misschien een goede kans ligt, daar zy in het algemeen over een mooi product be schikken, dat zeker kan wedijveren met het Franse. Oudermiddagen van de Rijks- landbouwwinterschool Dinsdag en Woensdag werden aan de Rykslandbouwwinterschool te Goes drukbezochte oudermidda- ;en gehouden onder leiding van de lirecteur der school, ir. J. Versteeg. In zyn inleidend woord sprak de heer Versteeg zyn vreugde uit over de goede opkomst, waaruit de gro te belangstelling voor het onderwys aan deze school blijkt. Hij achtte een geregeld contact tussen de ouders en de school van groot be lang. Nadat verschillende onderwys- aangelegenheden waren besproken, werd een tweetal films vertoond, welke met grote aandacht werden gevolgd. In de pauze waren de ouders in de gelegenheid met het onderwijzend pérsoneel van gedachten te wisse len over de vorderingen van de leer lingen. Op voorstel van de heer A. G. van Dyke uit Wolfaartsdyk werd besloten tot het vormen van een schoolfonds. Na een korte nabespre king sloot de directeur daarop deze zeer geslaagde bijeeenkomst. DE ONGESCHREVEN WET Vordering van Bevelandse landbouwer door Rechtbank Middelburg afgewezen. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft gisteren uitspraak gedaan in een interessante civiele procedure tussen twee, partyen over de vraag hoever een windscherm ter bescherming van een boomgaard uit de scheidslijn van twee erven moet staan. Een landbouwer van Zuid-Beveland heeft bezwaar gemaakt tegen de el zen, die als windsehut voor de boom gaard van zijn buurman dienen. De ze elzen zijn ongeveer vier meter hoog en staan op circa 60 cm. af stand van de grens tussen boom- faard en bouwland. De landbouwer eklaagde zich er over, dat de bomen zyn land zonlicht benemen en meende bovendien, dat de bouwgrond scha de leed of zou kunnen lyden door ont trekking van sappen, afgebroken takken, omge,waaide bomen, drup en doorschietende wortels. Hij heeft zich beroepen op een bepaling van het Burgerlijk Wetboek, welke verbiedt hoog opschietende bomen te planten dichter by de scheidslijn van twee er ven dan volgens byzondere regle menten of vaste en erkende gebrui ken geoorloofd is en by afwezigheid van zodanige reglementen of gebrui ken op een afstand van minder dan 2 m. („twintig palmen") uit de scheidingsiyn. De fruitteler voerde tot zyn verweer ri, dat een vast en erkend gebruik de'fruitstreken van Zuid-Beveland meebrengt, dat elzen als de zyne op niet meer aan 50 cm. van de scheids iyn mogen staan. Op grond van de door fruittelers, landbouwers en boomkwekers, als mede door twee ambtenaren van de Rykstuinbouw-voorlichtingsdienst af gelegde verklaringen, besliste de Rechtbank gisteren, dat in de fruit streken van Zuid-Bevel and een vast en erkend gebruik is ontstaan, dat voor elzen van ong. 4 m. hoog, een afstand van ong. 60 cm. uit de scheidsiyn toestaat. Evenwel met één voorbehoud en wel, dat de elzen behoorlijk onderhouden en gesnoeid zyn. De Rechtbank nam aan, dat de landbouwer in dit opzicht geen klach ten had en wees zyn vordering af. De landbouwer heeft een termyn van drie maanden om hoger beroep in te stellen. Dat bedoeld gebruik speciaal voor- elzen geldt, vindt een verklaring in de opvatting, welke door een aantal getuigen is kenbaar gemaakt, dat de ze bomen minder voedsel aan de grond onttrekken dan populieren en iepen doen. Commissaris der Koningin bezocht het Zwin. De Commissaris der Koningin, jni. mr. A. F. C, de Casembroot, bracht een bezoek aan het Zwin, in verban! met de bekende dam-kwestie. De dykgraaf en de ingenieur van Het Vrye van Sluis, gaven een verklaring van de toestand, welke is ontstaan na het leggen van de dam. Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard Vrydag 23 Februari a.s. komt de afd. Zeeland van de Kon- Ver. „Het NederlandsOhe Trekpaard" te Goes in algemene vergadering byeen. Om de begroting voor 1951 slui tend te krygen wordt o.m. voorge steld de jaarlijkse subsidie van 1000 voor de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren te schrappen, doch deze dienst te steunen door de aan het stamboek af te dragen dekgelden met 0.50 per gedekte merrie te verhogen en dit bedrag aan de Gezondheidsdienst af te dragen. Voorts zal op deze vergadering dr. G. Wagenaard een korte uiteenzet ting geven van het werk van de Prov. Gezondheidsdienst voor dierèn in Zeeland, ook met betrekking tot de paardenfokker!). v GEBRUIK MINDER SNEL! Bijna iedereen gebruikt teveel SNEL. Drie vier druppels in de teil met warm water is meer dan voldoende voor die hele stapel afwas. Glanzend schoon staat alles even later weer in de kast. Zo zuinig en zo vlug werkt SNEL! Gebruik SNEL ook voor de schoonmaak. Hout werk, tegels, sanitair, ramen... alles glanst en glimt in een oogwenk, door een paar drup pels SNEL. Ideaal voor het wassen van Uw gordynen en vitrages. En.... SNEL is veilig voor Uw handen. Want SNEL bevat het ongeëvenaarde huid- beschermingsmiddel Sapobiel KUNST Z.V.U. Concert: Johan Verster, Een bespreking van het concert, dat de pianist Johan Verster gister avond voor de Z.V.U. te Goes gaf, zal dienen te beginnen met het slot van het programma, César Franck's „Prélude", Choral et Fugue", omdat de concertgever dit werk wel zeer uitnemend speelde. Niet in de aller eerste plaats moet daarby worden gedacht aan een technisch pex-fecte vertolking hoewel ook het tech nische element van Verster's spel grote waardering verdient maal eerder nog aan het begrip,, dat deze ilanist toonde voor de muziek van "ranck. Johan Verster speelde dit prachtige werk hartstochtelijk en vol expressie, poëtisch en toch ook beheerst. Alleen al. voor dit werk was het concert een volle zaal waard. Jammer daarom; dat slechts een kleine 50 muziekliefhebbers Verster hoorden spelen, Ook het overige gedeelte van diens programma was de moeite waard: een partita van Bach, in een strakke uitvoering, echter niet gereduceerd tot een dor notenbeeld, een Gavotte van Jean Philippe Rameau. klinkend als op een clavecimbel, doch met en kele effecten die alleen een piano mogelijk maakt- en voorts een Beet- hovensonate (op. 31 nr. in d.) Twee préludes van Chopin toegiften besloten dit concert, dat vanavond in Axel wordt herhaald. de K. Ned. Hervormde Kerk gedagvaard Nieuwe Kerkorde zou ongeldig verklaard moeten worden. Het persbureau der Ned. Herv. Kerk deelt het volgende mede: Een groep ouderlingen, kerkvoog den en predikanten heeft de Ned. Herv. Kerk op korte termyn doen dagvaarden voor de rechtbank te 's- Gravenhage. Zy eisen op verschillen de gronden, dat het besluit tot invoe- ring van de Kerkorde, op 7 Decem ber 1950 door de Generale Synode ge nomen, verklaard wordt In stryd te zijn met de reglementen van de Ned. Herv. Kerk en mitsdien onrechtma tig, ongeldig en onverbindend. Eisers zijn van oordeel, dat het be sluit tot invoering van de kerkorde ten onrechte is genomen, voorname- lyk omdat de overgangsbepalingen by de nieuwe kerkorde in hetzelfde jaar, waarin zy ter consideratie aan de classicale vergaderingen wérden voorgelegd, uiteindelijk door de' Ge nerale Synode zijn vastgesteld. Het gaat hierbij om de interpretatie van art. 20 van de invoeringsbepalingen in verband met het bepaalde in art. 62 van het algemeen reglement. Voorts wordt de rechtbank ge vraagd, het besluit tot invoering van de nieuwe kerkorde ongeldig te ver klaren, omdat de Generale Synode in art x van de kerkorde de belijdenis geschriften zou hebben verklaard slechts de belijdenis der vaderen te zijn en omdat zij niet bereid zou zijn, de zuivere verkondiging van het evangelie te handhaven, waar zy vol gens de ordinantie voor het opzicht slechts zou willen weren wat de fun damenten der kerk aantast. Tenslotte worden nog bezwaren in gebracht tegen de binding van de au torisatie en approbatie van het be roepen van een predikant aan krach tens ordinantie vastgestelde finan ciële verplichtingen en tegen de be paling, dat alleen lidmaten, die vol daan hebben aan him betalingen, stemgerechtigd zyn. De ondertekenaars hebben geëist, dat de Ned. Herv. Kerk zal worden veroordeeld om zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoe ring van de Kerkorde op straffe van verbeurte van een dwangsom van 100.000 voor elke overtreding ten behoeve van eisers. Het is hier niet de plaats op een en ander nader in te gaan. Wy vol staan met ten aanzien hiervan te her inneren aan 't feit, dat over de ge wichtigste kwestie de interpreta tie van art. 20 van de invoeringsbe- oalingen in verband met art. 62 van hét algemeen reglement door de commissie voor de rechtspraak van wege de Generale Synode een defini tieve uitspraak is gedaan". Advertentie Veemarklhallen-Rotterdain Vrydag 16 Februari 244e MAANDAGS VRIJDAGS wl WO£NSOAG"S 2-5 u. MET DE BÉKENDE „ENAVO-GARANTIE"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2