PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse parachutisten-dominé sneuvelde in Korea Ernstige stremming van veer Vlissingen-Breskens 0E BILT Kantlijn HERHALINGSOEFENINGEN VOOR DE OUDE GARDE Etalage-lichten mogen blijven branden 54 moorden in één week op West-Java DEZE WEEK NOG GEEN NIEUW KABINET TE VERWACHTEN Gerbrandy leidde zijn nieuwe boek in. Arbeidsproductiviteit op vóór-oorlogs peil VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 39 Dagöiaa uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred G BalüntUn PI verv.i W. Leertouwei en H A Bosstiardt. ABONNEMENTSPRIJS 3? ct per week 4.55 p kw fr p p i 4.60 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 14 Febr. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 cL per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. ing. mededelingen driemaal tariei. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg Bur VUssingen Walstr 68-60. tel 2355 4 Ujnen «b,g.g 2881 of 216Ö) M'burg. Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuxen Brouwerijstr. 2; Zierikzee N. Bogardstr C 160 tel 26. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Weer vonden vier Nederlanders de dood aan het front Mariniers landden in Noord-Korea. Onmiddellijk na het ontstellende bericht van de dood van de Comman dant van het Nederlandse detachement in Korea, overste M. P. A. den Ouden, heeft de Ned. regering wederom 't bericht ontvangen van 't sneu velen van een aantal vrijwilligers van dit detachement, t.w. de bekende leger-predikant kapitein ds H. J. Timens uit Haarlem en de kapitein J. Linzel uit Wassenaar, de korporaal A.' Talens uit Eindhoven en sol daat A. A. Schilders uit Rotterdam. Als plaatsvervangend commandant treed thans op majoor Eekhout, die destyds het bevel liad over de luchtlandingsactie by Djokja tijdens de tweede politionele actie. De thans gesneuvelde legerpredi- kant ds. Timens had als parachutis ten-predikant eveneens aan de twee de politionele actie deelgenomen. Op 1 Februari 1948 werd hij cand. tot de H. Dienst en reeds één dag later weid hij met bijzondere toestemming veld prediker. Nog geen vier weken latir vertrok h\j met de „Zuiderkruis" naar Indonesië. Daar aangekomen werd 1s. Timens als veldprediker ingedeeld tij het regiment speciale troepen en in het bijzonder bg de parachutisten. Hg was drager van de rode baret, be wijs dat hij de volledige parachutis ten-opleiding had gevolgd. Ds. Ti mens maakte dertig sprongen; bg de laatste kwam hij zo ongelukkig terecht, dat zijn ruggewervel werd. gekwetsthij herstelde volkomen In Maart 1950 keerde ds. Timens naar Nederland terug. Hij meldde zich als een der eerste vrijwilligers voor het Korea-detachement. Vlak voor zijn vertrek naar Korea werd hij- in de Ned Herv. kerk te Apel doorn door de hofnredikant. ds J. F. Berkel als oredikant bevestigd. Kapitein Linzen bereikte de leef tijd van 32 jaar. Hij was een veelbe lovend beroepsofficier. die o.a in de laatste wereldoorlog met de gealli eerde troepen in Birma heeft ga- vochten en drager is van verscheide ne Amerikaanse dapperheidsonder scheidingen. Tot 7. Februari had het Nederland se detachement zeven man verloren, cr waren 15 gewonden. Van één van hen was de toestand ernstig. De dood van luitenant-kolonel den Ouden, de commandant van het Nederlandse detachement in Korea, heeft diepe indruk gemaakt. Hij was een goed officier, met een on berispelijke staat van dienst. Bij zijn troep stond hij in zeer hoog aanzien, vooral omdat hij zelf voor iedereen een voorbeeld was. Toen er vrijwilli gers werden gevraagd voor Korea, voor de strijd voor de vrijheid, was hg de eerste, die zich meldde. Op het oorlogstoneel onderscheidde hij zich boven vele anderen. Het lot, dat in Korea zo velen treft, heeft ook hem getroffen. Met eerbied gedenkt het Nederland se volk zijn prestaties. De gebeurtenissen in Praag zijn een les voor ieder, die Moskou nog niet als een gevaar onderkent. Het kraakt in Tsjecho Slowakije. De mensen, die nog niet bij voorbaat in aanbidding voor Stalin op de knieën liggen, hebben blijkbaar genoeg van de Russische dictatuur. Clementis koos het hazenpadNu wandelen de gevreesde Beria, ex-leider van de geheime politie, en andere Russen in de Gouden Stad. Men verwacht een schrikbewind Overal, waar de links-radicalen be zwijken voor het lokkend gefluit van de Moskouse vogelaar en zich tot sa menwerking laten bewegen, zal men hetzelfde zien geschieden. Na kortere of langere tijd regeert alleen Moskou. Met de knoet. Het Alg. Handelsblad (lib.) signa, leert 'n teken des tgds. 't Meldt dat binnenkort de sedert 1820 in de Kalverstraat gevestigde Kunst handel Buffa, centrum van Amster dams kunstleven, opgeheven zal wor den; evenals de onlangs reeds ver dwenen firma Goudstikker, kan ook deze zaak in deze tijd niet meer ge ëxploiteerd worden: „Ook nu nog zou de firma in stand gehouden kunnen worden, wanneer er nog vijf of zes kapitaalkrachtige verzamelaars te vinden zouden zijn, die op haar adviezen zouden kopen. Maar, nog afgezien van het slinken der grote vermogens, er is een ver andering in de mentaliteit van het publiek gekomen; zo kan het gebeu ren dat iemand komt vragen naar „een klein schilderij dat veel waard is", om het illegaal naar Amerika te brengen en voor harde dollars te ver hopen. En verder zjjn er na 1949, toen de laatste tentoonstellingen werden gehouden, weken voorbijgegaan, waarin niemand het huis van Buffa betrad dan de postbode." >,Het is hard voor de eigenaar een dergelijke traditie te moeten afbre ken en zich de mindere te moeten be kennen van een „zakelijke" tijd, die aan de nobele traditie van Goudstik ker en Buffa geen plaats meer in ruimt: het is zeker even hard voor vele Amsterdammers om te moeten zien hoe ook in hun stad de tijdgeest huishoudt In het culturele leven, zon der dat iemand bij machte schijnt dat tegen te houden." DEAN ACHESON OVER KOLONEL DEN OUDEN. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, noemde op zjjn wekelijkse persconfe rentie in Washington kolonel Den Ouden een dapper officier, wiens dood door de Ver. Staten diep be treurd wordt. Acheson had nog hoop omdat het bericht over het sneuve len van de kolonel nog niet beves tigd zou zijn, maai' in Den Haag deelde men van officiële zijde mede, dat helaas geen twjjfel mogelijk is. AANVAL ACHTER DE 39STE BREEDTEGRAAD Volgens een door de Amerikaanse radio omgeroepen bericht uit Tokio hebben Zuid-Koreaanse mariniers een verrassende aanval uitgevoerd op de ten Noorden van de 39ste breedte graad gelegen haven Wonsan. Onder dekking van scheepsgeschut landden de Zuid-Koreanen in landingsboten. Zg bereikten spoedig de buitenwij ken van de havenstad. Hr. Ms. „Van Galen" gereeJ voor de vaart naar Korea. Hr. Ms. tox'pedobootjager „Van. Ga len", die Hr. Ms. „Evertsen" zal af lossen in de Koreaanse wateren, 'is Maandag 12 Februari in dienst ge steld. Het schip werd met een korte plechtigheid namens de directeur van de rgkswerf overgedragen aan de commandant, kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg. De commandant maritieme midde len Willemsoord kapitein ter zee D. J. Kommer, die namens de comman dant Zeemacht Nederland de in- dienststelling bijwoonde, wenste schip en bemanning veel succes en een behouden vaart. Het betreft hier een op zichzelf staande actie, die ten doel heeft de vijand zoveel mogelijk schade en verliezen toe te brengen. Voorts wil men de Noord-Koreaanse bevolking demonstreren, dat de verbonden strijdkrachten nog steeds het initia tief kunnen nemen, hetgeen als de psychologische kant van de aanval door „commandotroepen" moet wor den beschouwd. Het Chinese offensief in centraal Korea is ten N.O- van Woendjoe voorlopig vastgelopen. Do troepen der V.N. hebben hier stand kunnen houden. TOCH VREDESPOGINGEN. De vertegenwoordigers der twaalf Aziatische en Arabische landen, die kort geleden een beroep op de Ver. Naties hebben gedaan om recht streekse onderhandelingen met het communistische China aan te kno pen ter regeling van het Koreaanse geschil, hebben Woensdag bekend gemaakt hun pogingen om een vreedzame oplossing van alle op het Verre Oosten betrekking hebbende vraagstukken te bereiken, te zullen voortzetten. DEFENSIE-DEBAT IN HET LAGERHUIS BEGONNEN Churchil! dient motie van wantrouwen in. Woensdag is in het Britse Lagerhuis het debat over defensie begonnen met een uiteenzetting van minister Shinwell over de voorgestelde maat regelen. Het bleek, dat Churchill op de plannen zelf weinig crltiek te leveren had. Hg diende een motie in, waarin verklaard wordt, dat de conservatie ven de voorstellen steunen, doch geen vertrouwen in de regering hebben wat de uitvoering betreft. Gemiddeld niet meer dan vier weken. Van officiële zjjde worden thans de A.N.P.-berichton bevestigd, dat er in de loop van 1951 herhalingsoefeningen zullen worden gehouden voor een gedeelte van het dienstplichtig- en reserve personeel van de Koninklijke Landmacht (de Luchtmacht inbegrepen), dat thans met groot verlof is. Voor het grootste deel zjjn dit de oudere lichtingen, die verscheidene jaren in Indonesië hebben gediend. Zjj zullen worden her- sehood in de thans voor een Europese gevechtstaak gevormde eenheden en geoefend in de samenwerking tussen de verschillende wapens. Het wordt zeer betreurd, dat we derom een beroep moet -worden ge daan op deze mannen, die na enige jaren krijgsdienst in Indonesië, juist weer hun plaats in de burgermaat schappij hebben hervonden. Neder land heeft echter de plicht zich tot het uiterste in te spannen voor zijn bijdrage aan de gezamenlijke verde diging van West-Europa en kan niet nalaten daarvoor een nieuw offer te vragen van zjjn geoefende en er varen soldaten. Alleen met hen zal op korte termjjn de strijdkracht ge leverd kunnen worden, welke wij be hoeven. Afhankelijk van onderdeel en functie, is de duur van de herha lingsoefeningen voor de landmacht thans bepaald op: a. voor de reser ve-officieren en het kader (onderof ficieren en een gedeelte der korpo raals) afhankelijk van de indeling zes weken of vier weken; b. voor de overigen: vier welcen of twee weken. De oefeningen zullen worden ge houden in elkaar opvolgende ploe gen, te beginnen op 27 Maart (offi cieren" en kader) en .4 April a.s. (overigen)'in November zullen de oefeningen - voor de laatste ploeg zijn beëindigd. De duur van de herhalingsoefe ningen voorde luchtmacht-groot verlofgangers zal niet meer dan een week bedr dragen. Tot 's avonds hait negen. Vertegenwoordigers van de midden stand hebben een onderhoud gehad met de staatssecretaris van econo mische zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, en de directeur-generaal voor de énergievoorziening dr. Kra mer. De verstrekkende maatregelen om in verband met de kolennood de etalageverlichting geheel af te schaf fen, vormden het punt van bespre king. De besprekingen hebben een voorde middenstand zeer bevredigend ver loop gehad. Men is tot algehele over eenstemming gekomen. De nieuwe beschikking wordt in het eind dezer week verwacht. Naar wjj vernemen zal aan de ver langens van dc middenstand voor wat betreft de verlichting tot 6 uur des avonds geheel worden tegemoet ge komen, zodat de zaken geen enkel beletsel zullen ondervinden. Voor de tijd na zes uur des avonds tot half negen des avonds Is ook een voor de middenstand bevredigende regeling getroffen. Na half negen zal de etala geverlichting, zoals op liet ogenblik, verboden bljjveiu Bij dc herhalingsoefeningen zullen voor een groot gedeelte ook betrok ken worden de grootverlofgangers, die in 1949 of 1950 voor enkele da gen opnieuw onder de wapenen zijn geweest. Regering van Israël afgetreden. De Israëlische regering is Woens dag afgetreden, nadat het parlement een motie van „geen vertrouwen" in de regeringspolitiek met betrekking tot de godsdienst en het onderwijs had aanvaard. Minister Shinwell. Tevor*en had de conservatief Mac Millan gezegd het te betreuren, dat de Labour-regering de Franse plan nen tegenwerkte om tot een Euro pees leger te komen. Minister Shinwell kondigde in zijn rede aan, dat Engeland zijn divisies in Duitsland van drie tot vier zal op voeren. De totale sterkte der gewa pende strijdkrachten zou tegen April ongeveer 900.000 man bedragen. De minister vroeg het Lagerhuis 4700 millioen pond ten behoeve van de de fensie. De productie van tanks en vliegtuigen zal belangrijk worden op gevoerd. De marine zal zich vooral specialiseren op de bestrijding van het duikboten- en mijnengevaar. Het oorlogsgevaar was de laatste maanden meer acuut geworden, al dus Shinwell. Indien het communisti sche experiment in Korea zou sla gen, „zou Berlijn of West-Duitsland mogelijk de volgende stap zijn". De nieuwe bewapeningsplannen, zo ein digde de minister, betekenden niet, dat oorlog onvermijdelijk is. Het doel bleef oorlog te voorkomen. Volgens een officieel rapport, dat is opgemaakt door bevoegde instan ties in Bandoeng, zijn in de week van 28 Januari tot en met 3 Februari 54 personen gedood, tengevolge van ac ties van gewapende benden op West- Java. In de zelfde periode werden 10 mensen ontvoerd en 119 woningen in brand gestoken. In de daaraan voorafgaande week werden 44 personen gedood, 14 ont voerd en 80 woningen in brand gesto ken. In de week voor 3 Februari zijn In Zwitserse steden met meer dan 10.000 zielen, acht personen aan de griep over leden. De epidemie neemt nog toe. Jhr. van Starkenborgh en de heer Staf zouden niet beschikbaar zijn voor een portefeuille. Over het verloop van de kabinetsformatie vernemen wjj, dat een mi nisterschap van de heren Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en Staf niet meer te verwachten is- Ir Staf schijnt, naar men mag aannemen, uiterst moeiljjk gemist te kunnen worden als directeur-generaal van de landbouw, terwjjl jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer's minister schap zonder portefeuille wel moeilijk verenigbaar schijnt met z\jn lid maatschap van de Raad van plaatsvervangende ministers in Londen. In deze Raad zou hg dan immers als enige minister zitting hebben. Het bovenstaande heeft, naar wjj mochten constateren, de kans, dat het kabinet dezer dagen gereed zou zjjn, aanmerkelijk verminderd, zodat ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat deze week nog geen nieuw kabinet zal worden gevormd. Dc kabinetsformateurs hebben Woensdagmorgen minister Stikker ontvangen en Woensdagmiddag een onderhoud van ongeveer drie kwar tier gehad met prof. mr. W. F. do Gaay Fortman, hoogleraar in het privaat- en arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Indonesië verbiedt stakingen Voor de vitale bedrijven. In Indonesië zijn met ingang van Woensdag stakingen in vitale be drijven bg ordonnantie van het mi litaire gezag en met instemming van de ministerraad, verboden. Onder „vitale bedrijven" worden in de ordonnantie genoemd de spoor wegen, luchtvaart- en scheepvaart ondernemingen, oliebedrijven, haven- ondernemingen en havendiensten, waterleidingsbedrijven, electrici- teits- en gasbedrijven, mijnonderne mingen, die eigendom van .de staat zjjn, en mijnondernemingen in 'ge mengd bedrijf. Overwogen is, dat de opbouw van de staat en van de Indonesische maatschappij behoefte heeft aan vei ligheid en orde en dat onder de hui dige omstandigheden stakingen, spe ciaal in vitale bedrijven, diensten en lichamen, deze veiligheid en orde kunnen verstoren en de staat in ge vaar kunnen brengen. H\j, die in een vitale onderneming, dienst of lichaam staakt, een sta king gelast, voorstelt, of provoceert dan wel aanzet tot staking of een „lock-out", kan in hechtenis worden genomen voor de tgd van één jaar of worden beboet met maximaal 10.000 roepiah. Amerika zet tarwe-export tijdelijk stop. De Amerikaanse regering heeft tij delijk de verkoop van tarwe voor ex port in het kader van de interna tionale tarwe-overeenkomst stopge zet teneinde eerst na te gaan, welke behoeften nog niet bevredigd zijn. Het departement van Landbouw gaf echter te kennen, dat Amerika zijn leveringsverplichtingen in het kader van de internationale tarwe- overeenkomst tenvolle zal nakomen. Mijnwerkersstaking in België breidt zich weer uit. De officieuze staking van de 26.000 mijnwerkers in het Luikse heeft zich Woensdag uitgebreid tot de gebieden van Bergen en Charleroi. In het Bergense, waar 35.000 mijnwerkers het werk neerlegden, is de staking bijna volledig. In de buurt van Char leroi legden in 8 van de 70 mijnen 8000 arbeiders het werk neer. STUURINRICHTING „KON. JULIANA" DEFECT. Auto's moesten gehele dag wachten: reserve-schepen lagen binnen Gistermorgen om 9 uur moest de veerdienst VUssingenBreskens wor den gestaakt wegens een defect aan de stuurinrichting van de „Koningin Juliana". Pas laat in de avond kon de dienst met dit schip worden hervat. Het uitvallen van de „Koningin Juliana" kwam zeer ongelegen, omdat in verband met de marktdag te Oostburg het verkeer bijzonder druk was. Om 1 uur werd de sleepboot „Van Woelderen" van de S.H.V. en omstreeks 6 uur de „Prins Willem l" ingelegd, waardoor passagiers en fietsen konden worden overgezet. Het autoverkeer bleef echter gestremd. Vanzelfsprekend ver wekte deze slagnatie groot ongenoegen bg degenen, die naar West Zeeuwsch Vlaanderen wilden en omgekeerd hij hen, die in Breskens niet konden worden overgezet. Met name door de automobilisten werd er over deze stremming geklaagd. Overal dromden ze samen, de gedu peerde automobilisten, in de hal en in de wachtkamers van het station, ln het café-restaurant Zeeland, op de weg en tegen de motorkappen van de zware vrachtwagens. Erg vrolijk was hun conversatie niet en menig hard woord aan het adres van de Stoom bootdiensten werd geuit. „Toen de veren vrg waren, hadden we niets te zeggenaldus een beroepsvervoerder uit Dordrecht, „maar nu moeten we er voor betalen en dan willen we ook een behoorlijke dienstregeling. De wegenbelasting is al zwaar genoeg en een dergelijk tijdsverlies betekent een tè grote schadepost". Een meneer uit Venlo, die in Bres kens zijn moest, drukte zich al heel kras uit: „Zeeland is wat verbindin gen over water betreft een pokken- land Een chauffeur uit Vlissingen: „Er is altijd gezanik, met die pont. Dan is de fuik kapot, een andere keer zit- ie een halve dag vast, een derde maai is er wat met de brug. vandaag motorstoring en morgen is er weer wat anders". Een marktkoopman voor Oostburg: „ln het begin hoorde je steeds dat de pech kwam omdat er maar één boot was. Nu hebben ze meer boten en die bergen ze rustig in de binnenhaven op. Kan ik so ras de provincie aanspra kelijk stellen voor derving van mijn verdiensten vandaag?" Dit is slechts een zeer kleine bloem lezing uit de lange reeks klachten, die we vanmorgen bij de ponton van de bootdiensten hoorden. Over het al gemeen hoorde men de volgende vra gen bjj de meeste automobilisten: 1. Waarom wordt niet onmiddellijk bij het uitvallen van de dienst op de Rijksweg bjj Kruiningen een bord aangebracht waarop de stagnatie staat vermeld. Dan behoeft men niet tevergeefs door te rijden en kan men via Perkpolder naar Zeeuwsch- Vlaanderen. 2. Waarom wordt bij de aanlegplaats zelf niet op een bord duidelijk aard en vermoedelijke tijdsduur van de storing bekend gemaakt, zoals dat op de stations van de Spoorwegen ge beurt. Nu was men afhankelijk van vage mededlingen van het dekperso neel, dat blijkbaar ook niet op de hoogte was. „Het kan 1 uur, maar het kan ook 3 uren duren", was een van deze niet bepaald exacte mede delingen. 3. Waarom moeten twee reserve- boten in de binnenhaven liggen? Uit een oogpunt van bedrijfsvoering schijnt het toch zeer onpractisch, dat1 slechts één boot beschikbaar is voor de uitoefening van de dienst, terwijl reservemateriaal achter een sluis deur wordt opgeborgen. IN BRESKENS. In de omgeving van het kantoor der Stoombootdiensten te Breskens heerste gistermorgen ccn enorme drukte. Het zg. concentratiekamp en de Scheldekade stonden vol met auto's en de café's bij de haven maakten goede zaken. Velen duurde het wachten echter te lang: talrijke autobestuurders besloten de grote omweg over Perkpolder te maken en een aantal passagiers nam een bus naar Terneuzen of Perkpolder of keerde naar huis terug. De stemming onder de gedupeerden was niet bepaald opgewekt en de cri- tiek groot. Omstreeks één uur arri veerde de sleepboot „Van Woelderen" voor het overzetten van passagiers. Dit vaartuig kon natuurlijk niet pre cies in het schema varen, zodat de busdiensten er niet mee konden cor responderen. hetgeen de vertraging voor vele reizigers nog groter maak te. (vervolg op blz. 2) Gevaar voor tweede Korea In Indonesië. Het A.R. Tweede Kamerlid praf. Gerbrandy, heeft Woensdag op een persconferentie te Londen een be roep gedaan op de Westerse landen, om een gemeenschappelijke politiek en strategie in het Verre Oosten te voeren. Hg waarschuwde voor een tweede Korea in Indonesië. ,,De rook is er reeds. Tenzij de brandweer op tijd komt, zou het ge hele gebied in de verzengende vlam men van het communisme kunnen opgaan", zo leidde prof. Gerbrandy zijn nieuwe boek „Indonesië" in. Spr. verzocht de Australiërs te be seffen, dat het meer in hun voordeel geweest zou zh'n, als zij de handha ving van de stabiele Eurazische staat, het vroegere Nederlands-Indië, als een scherm tegen het communisme hadden gesteund. Hij zeide er heel sterk aan te twijfelen of de Indone sische republiek op eigen benen kan staan en werkelijk bereid issamen te werken binnen de zg^. Nederlands- Indonesische Unie, die feitelijk slechts een papieren regeling is. In Nederland later dan elders in West-Europa. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft indexcijfers gepubliceerd betreffende productie, personeels sterkte en arbeidsproductiviteit in de Nederlandse industrie. Hieruit blijkt, dat de arbeidsproductiviteit waar onder wordt verstaan de verhouding tussen de hoeveelheid geproduceerde goederen en de daaraan bestede ar- )eid weer op vrg wel hetzelfde ni veau staat als in 1938. Wanneer men het na-oorlogse ver loop van de arbeidsproductiviteit ver gelijkt met dat in andere Europese anden, dan blijkt, dat Nederland het peil van 1938 later heeft bereikt dan de omliggende West-Europese lan den. Een Rembrandt ontdekt. De schilder AJejandro Canada, res taurateur van het Museo de Bellas Artes te Madrid, heeft een werk van Rembrandt ontdekt tussen verschil lende doeken die van Irun uit ter res tauratie naar dit museum waren ge zonden. Het doek is 75 bij 50 cm. groot en is waarschijnlijk tussen 1630 en 1635 geschilderd. De handtekening is duidelijk leesbaar. Waarschuwing aan de Kominform-landen. Van gewoonlijk welingelichte Brit se zijde vernam A.F.P., dat tussen Londen en Washington van gedach ten gewisseld wordt over een waar schuwing aan de Kóminformlanden tegen eventueel militair Optreden te gen Joego-Slavië. Nekkramp in Egypte en de Soedan In Egypte ls een nekkramp-epide mie uitgebroken. De regering heeft per radio aangeraden speciale voor zorgen te treffen. De epidemie heerst ook in de Soedan. Uit Char- toem alleen worden reeds ongeveer 1000 gevallen gemeld. Marshall-gelden voor Spanje. De Amerikaanse Export Import Bank heeft uit het fonds van de Marshall-hulp aan Spanje een lening verstrekt van 12-200.000 dollars. "Deze lening bestaat uit 4 credieten, t.w. 5 millioen dollars voor de aankoop van katoen, 3.500.000 dollars voor de aankoop van kunstmeststoffen, 3 millioen dollars voor de aankoop van tractors en onderdelen en 700.000 dollars voor de aankoop van materi eel, machines en onderdelen voor de voltooiing van een in aanbouw zijnde stikstoffabriek in Spanje. De lening bedraagt een rente van drie procent. VERSPREIDE OPKLARINGEN. Geldig tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit eenlopende richtingen. Op de meeste plaatsen iets hogere tempe raturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1