Terugkeer van de marine te Vlissingen VREEMIE Op vooroorlogse personeelssterkte r EEN VLISSINGS ADMIRAAL IN DE NEGENTIENDE EEUW ATTLEE KRIJGT HET VANDAAG WEER ZWAAR TE VERDUREN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1051 PROVINCIALS! ZEEUWSE COURAN'J 3 Vele woningen zijn nodig - Er is behoefte aan een zwembad en aan twee militaire tehuizen Zeeland Is een marine-provincie bjj uitnemendheid en Vlissingen een marines tad met een traditie, waaraan men vrage het aan de Vlissingers geen andere stad in Nederland kan tippen. Het werd daarom betreurd, dat na de jongste oorlog de marine niet direct terugkeerde naar de oude, vertrouwde Scheldemond. Indien men echter van één ding zeker was, dan was het wel van de terugkeer der Marine. Die terugkeer begon in 1948 heel sober met de komst van het logements schip „Haarlemmermeer". Daarna Is het marine-personeel te Vlissingen geleidelik uitgebreid en begin Maart fus. hoopt men zover te z|}n, dat de marine in Zeeland weer haar vooroorlogse sterkte bereikt zal hebben, wat het aantal officieren, onderofficieren en manschappen betreft. Dat is een heugelijk feit en het zal ook ongetwijfeld herdacht worden. Als straks de „Jacob v5n Heemskerck" ligplaats kiest in de Vlissingse haven dan zullen de vlaggen wapperen. Dan zal het feest zijn in de stad van De Ruyter, Evertsen, Banckert en zovele anderen. De wederontwikkeling van de ma rine te Vlissingen werd bemoeilijkt door de ernstige verwoesting van de Vlissingse haven. Toen de „Haarlemmermeer" als lo gementsschip naar Vlissingen kwam, moest de schuit die een zwaar lek kend dak had - bq de gieterij van „De Schelde" ligplaats kiezen. De toenmalige commandant, de luit. t.z. Ie kl. H. J. v. d. Weqde, had 'n kleine marinekern onder zich en een ploeg van de opruimdienst, die begon met het verwijderen van gevaarlijke voor werpen langs de haven en op de stranden. Belangrijk en dikwijls uiterst ge vaarlijk werk werd door deze man nen gedaan. Intussen kwamen ook de mijnenvegers regelmatig naar Vlis singen. Overdag werd geveegd in de vaarwaters en 's avonds lagen de scheefjes in de buitenhaven. Zo snel mogelijk verhuisde de „Haarlemmer meer" naar de tweede binnenhaven, waar het schip aan een houten stei- gertj'e ligplaats vond. IN EEN BUNKER. Erg weelderig was de inrichting van het schip niet. De commandant had een hut van 1% bij 2 Ys meter en bij het eerste niet officiële bezoek, dat de Commissaris der Koningin aan de marine te Vlissingen bracht, moest de schrijftafel van de comman dant als eettafel dienst doen. In het najaai van 1949 kon het kantoor van de marine „onderdui ken" in een uitgeruimde bunker bij de Prins Hendrikweg en dat gaf eni ge opluchting aan boord van de „Haarlemmermeer". Intussen was in de zomer 1949 het marinepersoneel uitgebreid met een ploeg van het duikbedrijf voor het onderzoek van de wrakken in de Wielingen. Dat onderzoek duurt nog steeds voort. In Februari 1950 kwam de Kathy- mijnenploeg, die in Westltapelle zit en die al heel wat vuiligheid van de Zeeuwse kusten heeft verwijderd. De ze ploeg is samengesmolten met de opruimingsdienst. Er is voor deze mannen nog heel wat werk in Zeeland, want vooral langs de strekdammen zitten nog vrjj veel mqnen. Aan genomen moet worden, dat deze schoonmaak nog ongeveer twee jaar In beslag zal nemen. VERHALEN J De B.B.C., de Britse radio-omroep, heeft weer op treffende wijze ge waakt over het moreel van de tele visiekijkers in Engeland. Dinsdag avond gaf het Zweedse Koninklijke Ballet zijn eerste voorstelling in Lon den, maar Maandagavond trad het reeds voor de televisie op, en wel met het ballet Freule Julie, dat gemaakt werd naar het beroemde toneelstuk van Strindberg van die naam. Hel is het verhaal van een meisjedat ver liefd wordt op de bediende van haar vader, hem tart en tenslotte zo ver brengt, dat hij haar aanrandtIn het ballet wordt dit gesymboliseerd door dat de bediende het kanten rokje, dat de prima-ballerina, gravin von Rosen, over haar tricot draagt, wordt afge rukt. ledereen kan iedere dag deze scène in de Londense theaters aan schouwen. De B.B.C, oordeelde even wel, dat zij niet door de beugel kon en verbood haar voor de televisie. Zo kwam het, dat gravin von Rosen Maandagavond zonder rokje daiiste De B.B.C. vond dat netter. Een bankinstelling in Houston (Am.) had er veel last van, dat klanten, die kleingeld moesten hebben voor een telefoonautomaat, een parkeerauto maat of een limonadeautomaat, dit op de bank wisselden. Om aan dit tijd verlies een einde te maken, zette de directie bij alle loketten schotels neer met klein geld, waar de gegadigden zichzelf kunnen bedienen. Het was een gokje op de eerlijkheid van de clien tèle. Maar het gokje slaagde. Na een week kwamen er slechts twee stuivers te kort en die zullen wel aan een ver gissing te wijten zijn. En in Neustift in Oostenrijk is Fritz nambusek gearresteerd, die de trom pet moest blazen om bij brand de dorpsbrandweer te alarmeren. Hij had. zes branden gesticht. Ik wilde graag op de trompet blazen en er was anderg zo weinig gelegenheidzei hij tof zijn verontschuldiging. In Seattle (V.S.) werd de 200 pond zware houten Indiaan, die voor een souvenirwinkel stond, gestolen en in Kw de Janeiro stal een student een au iVani fie Oemeentereiniging. Je zult je zinnen maar ergens op gezet neboen! Het commando over de maritieme middelen in Zeeland ging in Mei 1950 over op de luit. t.z. Ie kL F. T. J. Janssens, die in November j.l. werd opgevolgd door de kapt. luit. t.z. W. H. de Graaff. DE „FLORES" Eind December werd het oude lo gementsschip „Haarlemmermeer" vervangen door de „Flores", een ka nonneerboot, die in 1926 in dienst werd gesteld en die gedurende de jongste oorlog op roemruchte wijze aan de strijd heeft deelgenomen. Dat schip heeft bij alle grote landingen van de geallieerde strijdkrachten z'n portie granaten uitgespuwd op de Aangenomen wordt, dat nog dit voorjaar een deel van de matrozen- opleiding naar Vlissingen verplaatst zal worden. Dit betekent, dat behal ve de jeugdige pikbroeken ook een groep officieren en onderofficieren, die zich met de instructie bezig hou den, naar Vlissingen verhuist. KLEIN MATERIAAL. Uiteraard zal er ook klein mate riaal voor vaaroefeningen naar Vlis singen komen, want de jonge matro zen moeten leren zeilen, sturen, lo den. roeien enz. Dat zal dus in de ha ven en daarbuiten het nodige vertier geven. De „Heemskerck" zal maximaal ac commodatie kunnen bieden aan circa 350 man. De kembemanning zal on geveer 100 personen omvatten, zodat de matrozen-opleiding 250 man kan omvatten. Zo gauw de matrozenopleiding in Vlissingen komt, zal deze haven ook drukker bezocht worden door andere Nederlandse oorlogsschepen, want de Vlissingse buitenhaven is een bq- zonder prettige aanloophaven, die ook bij slecht weer goed toegankelqk is. Zeker zullen Nederlandse oorlogs schepen, die terugkeren van oefen terreinen op de Noordzee, regelma tig de gelegenheid aangrqpen om in de haven van Vlissingen binnen te wippen. BOUWPLANNEN. Het zou aangenaam zijn, wanneer voer de matrozenopleiding en diverse andere marine-instellingen behoorlij ke nieuwe gebouwen te Vlissingen konden verrijzen. Er zijn bouwplan nen gereed en de gemeente Vlissin gen heeft reeds een terrein gereser veerd voor de marine, maar het is nog niet precies vastgelegd wat daar gebouwd zal worden. H. M.'s Jacob van Heemskerck. vijand en daarbij een dubbel stel ka nonnen versleten. De boot werd vermeld bij Konink lijke dagorder en op het schip zelf herinnert een gedenkplaat aan alle gevechten, waarbij de „Flores" heeft dienst gedaan. De „Flores" is een schip, dat nog tot de gevechtssterkte van de Neder landse marine behoort. De boot is „geconserveerd", hetgeen betekent, dat de machines enz. gereed gemaakt zijn om lange tijd ongebniikt te blij ven. De „Flores" doet thans dienst als logements- en wachtschip voor de marine; slechts de telefooncentrale is nog ondergebracht in de bunker aan de Prins Hendrikweg. Men moet daar de vaardigheid van de telefonist bewonderen, die altqd met gebogen hoofd in die bunker heen en weer moet lopen, want een normaal men3 kan in die bunker niet recht op staan. Alle bureaux van de verschillende marine-afdelingen zqn thans onder gebracht aan boord van de „Flores". Er i meer personeel gekomen en de totale sterkte van de marine in Zee land steeg tot bijna 100 man, van wie 15 behoren bij de duikploeg en 30 bij het opruimingsbedrijf. DE „HEEMSKERCK" Op het ogenblik worden voorberei dingen getroffen om de „Jacob van Heemskerck" in Vlissingen te ont vangen. Omdat 't marineterrein thans nog in gebruik is bij de Fa. D. Ver stoep, die de nieuwe schutssluizen bouwt, komt de „Heemskerck" voor lopig te liggen aan de Noordwestzij- de van de eerste binnenhaven. Daar komen thans voorzieningen om van de wal af water en licht te kunnen leveren. Het ligt in de bedoeling zo gauw de Fa. Verstoep het marineterrein overkant van de 2e Binnenhaven te brengen. Verwacht wordt, dat de „Heems kerck" begin Maart naar Vlis singen komt. Het schip zal dan „geconserveerd" zyn, zodat het gèruime tyd opgelegd kan bly- ven. Het komt met een kembeman ning en het zal zoals wjj reeds gemeld hebben dienst doen als wachts- en logements schip ten behoeve van de matro zenopleiding. Commando-overdracht. De luchtbeschermingskruiser „Jacob van Heemskerck" zaï op 1 Maart te Nieuwediep lig gen in afwachting van het vertrek naar Vlissingen. In verband daarmede is besloten de overdracht van het com mando zeemacht Nederland op die bodem te doen geschieden Op 1 Maart zal vice-admiraal J. J. L. Willinghe zijn functie van commandant zeemacht Nederland overdragen aan de schout bq nacht C. W. Slot. SOCLALE ZORG. De huisvesting aan boord van de „Jacob van Heemskerck" zal voor on- gehuwden voldoende, maar voor ge huwden niet bevredigend zijn. Het is gewenst, dat zo spoedig mogelqk in Zeeland een aantal woningen be schikbaar komt voor het gehuwde marinepersoneel, dat in deze provin cie wordt geplaatst. Bovendien wordt door het heen- en weer reizen van het instruerend per soneel naar hun woonplaatsen de rus tige voortgang van de opleiding ze ker niet bevorderd en daarnaast is dat reizen kostbaar. Allemaal redenen om voor de ma rine bijzonder bouwvolume te vragen, opdat er woningen hiervoor vrijge maakt kunnen worden. j feestelijke ontvangst Onder leiding van burgemees- l fer mr. B. Kolff is Dinsdag- j middag in het stadhuis te Vlissingen een bespreking ge houden met vertegenwoor digers van de burgerij en enkele leden van de destijds j op initiatief van de Stichting i Herstel Zeeland gevormde f „Raad van Bijstand voor de terugkeer van de Marine", y Het doel van deze bespreking j was de mogelijkheid te onder- zoeken van een enigszins v feestelijke ontvangst van de 1 Marine bij haar terugkeer in V VlissingenDaarbij werd ook de vraag onder het oog gezien of het niet wenselijk is aan de l komst van de Jacob van Heemskerck" wel enige festi- V viteit te verbindenmaar de feestelijke ontvangst te ver- 1 schuiven naar het moment waarop werkelijk de opleiding j naar Vlissingen komt. De l! ./Jacob van Heemskerck" brengt immers wel een kern- (j bemanning mee, maar de eigenlijke opleiding, instruc teurs èn leerlingen, komen l pas later. Aan een kleine commissie (j werd tenslotte opgedragen v de plannen nader uit te wer- f ken. MILITAIRE TEHUIZEN. Totzover de woningbehoefte. Een ander sociaal probleem van de eerste orde zal zijn het verschaffen van ge paste ontspanning aan de ongehuw- den. Het zal nodig zijn de beide mi litaire tehuizen, die vroeger in Vlis singen bestonden, te laten herleven. Reeds werd aan boord van de „Flo res" een vlootaalmoezenier geplaatst, die zich thans beijverd voor de we deroprichting en inrichting van het R. K. Militair Tehuis aan de Hellebaar dierstraat. Verwacht wordt dat ook het voor malige Prot. Militair Tehuis aan het Bellamypark zal herleven. EEN ZWEMBAD, Een moeilijk probleem vormt de zwemgelegënheid te Vlissingen. De jongens van de matrozenoplei ding moeten waterrotten worden en ze behoren dus de zwemkunst behoorlijk machtig te zijn. Vroe ger heeft men zich te Vlissingen beholpen met een zwemschip, maar dat heeft grote nadelen. Het Ideaal is: een overdekte zwemin richting, waar zomer en'winter ge traind kan wórden. Ook voor de burgerij van Vlissingen zou zo'n overdekte zweminrichting een uitkomst zijn. De kosten zullen 'n groot bezwaar vormen, maar van marine-zijde wil men toch al het mogelijke doen om tot de bouw van een overdekte zweminrich ting te geraken. SPORT. Is de max-ine eenmaal terug in Vlis singen. dan kan men er ook zeker van zijn, dat de marinemanneh weel bij alle sportevenementen een vinger in de pap zullen houden. Reeds wordt er in Nieuwediep en in Vlissingen ge sproken over hervatting van de zeil wedstrijden tussen de „Noordelijke" en de „Zuidelijke" afdeling van de ma rine. Bij zwemwedstrijden zal de ma rine zeker acte de présence geven en wat de Scheldebekerzwemwedstrijd betreft, daarvoor zal het organiserend comité weer op de volle medewerking van de marine kunnen rekenen. Alles zal er op gezet worden om aan de marine bij haar volledige te rugkeer in Vlissingen weer de plaats Otto Willem Gobius Leidde het marine-herstel te Vlissingen na 1814. Nu de marine te Vlissingen na een oorlogsonderbreking terugkeert Is het ee ngoede gelegenheid om de herinnering wakker te houden aan een vroegere terugkeer van de marine in Vlissingen. Wjj bedoelen de terugkeer van 1814, die samenviel met de oprichting van de Koninklijke Nederlandse marine. Marine en later werd hij belast met het toezicht op de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. In 1812 werd hy uit deze functie ontheven en werd hij burgemeester van Mont- foort, waar hij de bevrijdingsdagen van 1813 meemaakte. Toen Koning Willem I de marine weder oprichtte en een beroep op hem deed, gaf Go bius direct daar aan gevolg; H. M.'s Flores. LABOUR ANDERMAAL IN GEVAAR Aanval van twee kanten op het defensiebeleid. (Van onze correspondent). LONDEN, Februari Churchill's moties van wantrouwen over de staal- nationalisatie en het vleesbeleld ternauwernood overleefd te hebben, zal Attlee's regering zich vandaag opnieuw in gevaar bevinden. Ditmaal zal het er voor Labour nog ernstiger uitzien, dan verleden week, daar zij nu van twee kanten tegelijk aangevallen kunnen worden. Vandaag begint n.l. het tweedaag se defensiedebat in het Lagerhuis en voor de eerste maal in het huidige parlement verwacht men, dat de pa cifistische linkervleugel van de La- bourpartij zich openlijk tegen de re gering zal keren over het herbewa peningsprogramma. Dit zou voor Attlee nog niet eens zo gevaarlijk zijn, indien hij zich in zijn defensieprogramma van de steun der conservatieven verzekerd wist. Maar oppositieleider Churchill is sinds verleden week op het oorlogspad. Nie mand. die hem de- aanvalsrede der op positie hoorde afsteken tijdens het staaldebat, hoefde er nog aan te twij felen, dat Churchill thans elke gele genheid zal aangrijpen om de Labour- regering ten val te brengen. „Dit is pas het begin", gromde Churchill een dag later over de sprer kerstafel in de richting van Attlee, nadat deze zijn regering met een be nauwende meerderheid van slechts 3 stemmen op de been had weten te houden na de motie-vleesbeleid, Churchill's tweede aanval op de rege ring in twee dagen. Met spanning ziet men in West minster deze week thans het defen siedebat tegemoet. Zaterdag j.l, heb ben Attlee en vijf leden van zijn Ka binet, waaronder minister Shinwell (Defensie) en Bevan (Arbeid), de,mo tie ingediend, die Woensdag het on- dei-werp van het defensiedebat zal vormen. Deze motie, waarin het La gerhuis verzocht wordt zijn goed keuring te hechten aan Labour's her bewapeningsprogramma varr 4700 mil- lioen pond sterling, draagt het karak ter van een motie van wantrouwen. Indien de Conservatieven inderdaad hun vertrouwen in Labour's defensie- In Juli 1814 werd Otto Willem Gobius benoemd tot Schout bq nacht en di recteur der marine te Vlissingen. Hij is de man geweest, die na de sombere Franse tqd en na de ver woesting, waaraan de stad ook in die tijd had blootgestaan, met kracht de belangen van de marine in Zeeland heeft verdedigd en die zich daarbij voo» de stad Vlissingen bijzonder verdienstelijk maakte. DE OUDE ADMIRAAL Gobius, die algemeen „de oude ad miraal" werd genoemd, was geboren te Montfoort op 1 Dec. 1758 als zoon van de burgemeester. Oorspronkelijk was hij voor de han del bestemd, maar hij kreeg tenslotte toestemming om naar zee te gaan. In October 1776 werd hq als volon tair geplaatst op het schip „Sint Maartensdijk", dat behoorde onder de admiraliteit van Zeeland. Het volgend jaar werd hy reeds be vorderd tot extra-ordinair luitenant en regelmatig maakte hij promotie, want hij onderscheidde zich by diver se tochten door „kennis, beleid en onverschrokkenheid". Toen in 1795 de omwenteling in Nederland een feit werd, was Gobius commandant van het fregat „Castor". Hq nam ontslag uit de dienst. In 1806 werd hrj aangezocht voor een betrekking by het ministerie van VESTINGCOMMANDANT In 1817 werd hq vice-admiraal en toen in 1830 .de oorlog met België uitbrak was hij commandant van de zo belangrijke vesting Vlissingen. Aan zqn beleid is 't voor 'n niet ge ring deel toe te schrijven, dat de Bel gen er niet in slaagden Zeeuwsch- Vlaanderen af te scheiden van Noord- Nederland. Op 10 April 1840 legde hq als oud ste vlagofficier der Nederlandse ma rine de eerste steen voor het voet stuk, waarop thans het standbeeld van admiraal De Ruyter prqkt. Hy maakte ook nog de onthulling van dat standbeeld op 25 Augustus 1841 mee en smaakte de voldoening, dat Z.M. de Koning hem in Decem ber 1841 de rang van luitenant-ad miraal verleende. Op 2 Januari 1843 overleed hij te Vlissingen. Zqn stoffeiyk overschot werd op de stedelijke begraafplaats in Vlissingen ter aarde besteld. te geven, die zij altijd in Vlissingen gehad heeft. Die terugkeer is volledig, want als straks de „Heemskerck" aan de kade ligt, herbergt Vlissingen weer onge veer 500 man marinepersoneel, een zelfde sterkte als de marine vóór 1940 in Vlissingen had. VOOR 1940. Vóór 1940 lag te Vlissingen het wachtschip „Noord-Brabant" met twee kanonneerboten (de zogenaamde strqkqzers), 2 mqnenleggers, enke le mijnenvegers, en heel wat kleine zeil- en roei- en motorboten. De totale personeelssterkte was ongeveer 400 man. Een duidelijker bewijs, dat de terugkeer volledig is, behoeft niet ge geven te worden. Er komt voor Zeeland zelfs meer dan het vroeger bezat. De afdeling duikers van de marine zal elke zomer blijven oefenen te Zierikzee. De dui kers, die in opleiding zijn, kunnen bij Zierikzee werken op grotere diep te dan 50 meter en daarin moeten ze ervaring hebben om met succes exa men te kunnen doen voor duiker eer ste klas. Dit brengt mee, dat elke zo mer een duikploeg, die met instruc teurs enz. mee twintig man zal om vatten, in de Zierikzeese haven tij delijk zal verblijven. FEEST! Dit alles is uitermate verheugend nieuws voor Zeeland en waar de ma rine met zoveel enthousiasme terug keert, ligt het voor de hand, dat de burgerij en dan in het bijzonder de burgerij van Vlissingen alles zal doen, om aan deze terugkeer luister bij te zetten. Er zijn feestelijkheden in voorberei ding, waarover thans nog geen uit voerige mededelingen gedaan kunnen worden, omdat het program nog in voorbereiding is. Dit staat echter vast: de feesten zullen op indrukwekkende wijze uiting geven aan de aloude verbon denheid van Zeeland met dc marine. Commandant de Graaff en zqn mannen zullen door de afstammelin gen van de 16e en 17e eeuwse kaap vaarders op waardige wqze worden begroet!!! beleid uitspreken en de motie ver werpen, en Labour's eigen pacifisti sche linkervleugel zich naar verwacht wordt van stemming zal onthouden, zal de regering onherroepelijk het on derspit delven bij een stemming. Het aantal Labourleden dat het niet eens is met Attlee's bewapeningsplan. be draagt naar schatting tussen de 80 en 100 of bijna een-derde van het totale aantal Labourleden. Negentien La- bour-pacifisten hebben reeds resolu ties ingediend tegen de Britse zowel als West-Duitse herbewapening. Nieuwe commandant Marine-Opleidingskamp. De kapitein ter zee S. Dobbenga, sinds de oprichting in 1946 comman dant van het Marine-Opleidingskamp Hilversum, is benoemd tot hoofd van het bureau handelsbescherming aan het departement van oorlog en ma rine. Als zqn opvolger is benoemd tot commandant van het M. O.K.-Hilver sum kapitein ter zee J. Hogendoorn. Het wereldgebeuren Graag of traag Het vlot niet bqster met de herbe wapening van West-Duitslaod. Ei- gaat schier geen dag voorbij of een of andere staatsman, generaal of officiële zegsman legt een verklaring af over deze kwestie zonder dat de wereld door deze verklaringen teza men veel wqzer wordt. Bq zijn jong ste bezoek aan Duitsland zond gene raal Eisenhower de inmiddels gevleu geld geworden uitspraak de wereld in: de Duitse soldaat heeft zqn eer. niet verloren. Daaruit werd qlings geconcludeerd, dat de generaal een vurig voorstander was geworden van opneming van Duitse divisies in de gezamenlijke Atlantische strqdmacht. Maar zie, enige dagen later toonde Eisenhower zich in Washington min der geestdriftig dan verwacht werd. Hij gaf te kennen geen prijs te stel len op soldaten, die niet dan met te- fenzin bereid zqn onder zqn vaan- el te strqden. Graag of traag, aldus wenste hq de Duitse herbewapening aangepakt te zien. Bondskanselier Adenauer diende Zaterdag Ivan repliek. Hij zeide eens en voorgoed duidelqk te willen ver klaren, dat het Duitse volk voor honderd procent in het kamp van de Westerse gealieerden staat en was bereid zqn aandeel by te dragen in de defensie van West-Europa, maai Om dit „maar" gaat het. Zon der onderscheid naar verleden of po litieke richting wensen alle Duitsers, dat hun land politiek en militair een volkomen gelqkwaardige plaats zal innemen onder de Westerse landen. De tweeslachtige positie van bezet land, dat nog onder toezicht staat en tegelqkertijd ook bondgenoot, die divisies moet leveren, wordt een on aanvaardbare paradox geacht. Dat is het ook. De Westerse staatslieden en gene raals zullen een duidelijke keuze moeten doen. Valt deze op berb&va- pening van Duitsland, dan zal ieder zich ook met de gedachte moeten verzoenen, dat de Duitsers interna tionaal gezien weer volkomen mon dig en zelfstandig worden en op confe renties als gelqkwaardige partner hun stem doen horen. Dan dient de Na zi-periode weggewist te worden als scheidslqn tussen Duitsers en voor malig geallieerden tegen Hitier. Het is begrqpelijkerwqs velen moeilqk dit vergeven en vergeten voetstoots te aanvaarden; vooral de weerzin tegen een herrijzenis in eni gerlei vorm van de beruchte Wehr- macht met aan de top weer dezelfde officieren van voorheen is groot. Behalve deze psychologisch zeer verklaarbare tegenstand in de voor malige bezette gebieden is er nog de onzekerheid over de Russische reac ties. Zal Moskou -zich ingeval van een Duitse herbewapening bij de fei ten neerleggen of een dreigende houding aannemen. Niemand kan met zekerheid hierop een antwoord geven, maar vooral de Fransen zijn er niet gerust op. Al met al is het tempo, waarmee de zaak wordt aan gevat, bedachtzamer geworden. De oorspronkelqlce voortvarendheid bij de Amerikanen heeft plaats gemaakt voor een zorgvuldiger tegen elkaar afwegen van het. voor en tegen van herbewapening. Blijkbaar onder Brit se en Franse invloed. Attlee heeft ln het Lagerhuis zyn critici in eigen gelederen gesust met de mededeling, dat er nog niets definitief is beslist en voorlopig nog vele besprekingen op het programma staan. Wat ons Nederlanders betreft, al leen al de vrqlating van Krupp en de zqnen rechtvaardigt een grote dosis scepsis jegens de plannen met de Duitse nabuur. Er ls al eens spotten- derwqs opgemerkt, dat de Amerika nen desnoods bereid zqn de maan te bewapenen indien dat de positie te genover Rusland zou versterken Daar zit een kern van waarheid in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5