PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Commandant Nederlandse Korea- detachement gesneuveld Het Toeristenbezoek in 1950 aan de provincie Zeeland DEBILT Geen gedwongen Staatslening op komst. r ALS BLINDE PASSAGIER PER K.L.M. OVER DE OCEAAN Witte dood maakte dit jaar reeds 260 slachtoffers. Frankrijk en Italië confereren. VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 38 Oagbiaa ongave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. üoofdred G Bailintyn PI verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 3? Ct per week. I 4.55 p kw £r p p 4.d0 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 Febr. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. mg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlisslngen Walstr 58—«0. tel 2355 4 UJnen (b.g.g I of 2160). M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorstatr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen. Brouwerflstr. 2; Zicrikzee N. Bogardstr C 160 tel 26. Verbonden troepen moesten Hoengson ontruimen De Nederlandse regering' heeft Dinsdag met diep leedwezen medegedeeld, dat blijkens bericht van het hoofdkwartier van generaal MacArthnr uit To kio de luitenant-kolonel van de garde grenadiers M. P. A. den Ouden, com mandant van het Nederlandse detachement Ver. Naties, in de omgeving van Hoengson is gesneuveld. Blijkens nadere frontberichten had het Nederlandse detachement tot taak de terugtocht by Hoengson te dekken. De stad zelf is na'zware straat gevechten in handen van de Chinese troepen gevallen. Aan het Noordelijke tegenoffensief in centraal Korea nemen naar schat ting 120.000 man deel. Generaal MacArthur heeft Dinsdag een bezoek aan het front by de Han gebracht en met generaal Ridgway plannen ontworpen om het nieuwe offensief te stuiten. centrale front hebben ingezet, ver broken en zich teruggetrokken op nieuwe stellingen ten Zuiden van Hoengsong. Op de Noordelijke oever van de Han bij Seoel hebben de communis ten buitgemaakte Britse tanks tot aan de koepels ingegraven en zodoen de in forten veranderd, die de linies van Seoel beschieten. De tanks wer den in Januari tijdens de terugtocht van de geallieerde troepen bij de ri vier de Imdjin achtergelaten. Lt. kolonel den Ouden was 40 jaar en ex-K.N. I.L. officier. Na de oorlog ging hij met een O. V.W. eenheid (Ie bataljon ja gers) naar In donesië en kreeg daar als majoor het commando over dit bataljon. Daarna ging hij over naar het regiment speciale troe pen en werd commandant van de oplei dingsschool voor parachu tisten in Tjima- hi. In 1949 re patrieerde hij. Hij was het type van de velddienst- officipr, een goed organisator en een man met hart voor zijn mensen. Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor het Korea-detachement was hij.een der eersten die zich meld de. Kort voor zyn vertrek naar Korea werd hij bevorderd tot luitenant-ko- nel. Kantlijn Wij hebben in dit kolommetje reeds vele malen de aandacht gevestigd op het volledig af brokkelen in een periode van nauwe lijks een kwarteeuw van de Westerse invloed in Azië. Ook andere bladen schrijven daar de laatste tijd over. „In de Waagschaal" (Prot. Chr.) meent, dat de maatschappij in Azië dermate in een toestand van ontbin ding is, vooral door de meer dan el lendige sociale toestanden, dat dit werelddeel rijp voor het communisme geacht moet worden: .Enige eeuwen heeft het Westen in Azië een heersende rol gespeeld. Heeft het Westerse kapitalisme in de Aziatische landen ook maar enig wezenlijk vooi'deel gebracht voor de massa? Niets, maar dan ook niets! Het is het Westen niet gelukt deze volken werkelijk de weg der sociale vooruitgang op te voeren. Het heeft ook zijn stempel niet op deze volken kunnen zetten, noch het beste van zyn cultureel bezit aan deze volken overdragen. Men heeft er ook geen werkelijke moeite voor gedaan. Wat er in de volksmassa nog doorgesie- peld is van Westerse vrijheidsgeest, is er in gekomen ondanks en tegen de wil van de Westerse overheersers. Van een werkelijke opvoeding dezer volken is niets terecht gekomen. Daarom is het met de handen te tas ten, dat de rol van het Westen in Azië uitgespeeld is. Zeker kan het Westerse kapitalisme niet meer in staat geacht worden deze volken uit de mateloze maatschappelijke ont wrichting op te voeren. Ze hebben hun kansen daartoe voor een groot deel verspeeld. Het is duidelijk, dat de sympathieën van deze volken van Azië zeker niet naar het Westen gaan. Ziende op wat er in China ge beurt zou men geneigd zijn om aan te nemen, dat momenteel het com munisme de enige macht is, die in de Aziatische chaos orde zal kunnen scheppen en de sociale welstand van deze millioenen bevorderen." Hetzelfde onderwerp 'werd behan deld in het weekblad Paraat (P. v. d. A.). Schrijvende over de economische problemen in Azië wyst prof. dr. J. J. Fahrenfort er daarbij op, dat Azië al evenzeer over bevolkt is als Europa. Alleen Siberië kan nog heel wat millioenen mensen opnemen maar India en China zijn overbevolkt; er is daar een trek naai de steden, er zijn onbeschrijfélyke wo ningtoestanden en door het hoge ge boortecijfer zijn epidemieën en hon gersnoden er by na „noodzakelijk" te noemen; de voedselreservoirs voor deze dichtbevolkte landen worden immers ook steeds schaarser: „Hervormingen in landeigendom, die maken dat niet langer grondeige naars parasiteren op hardwerkende boertjes, zijn uiterst nuttig. Maar zij lossen het probleem van voedsel schaarste, dat zich in Azië het meest openbaart, niet op. Als de bevolking der aarde en in het bijzonder in Azië zich in dezelfde mate blijft uitbreiden als gedurende de laatste eeuw. moet er een toenemende verarming intre den, die noch door geleidelijke her vorming noch door revolutie is te stuiten. In Zuid-Anierika, Afrika en Australië zijn nog gebieden, die, in ontginning gebracht, een overschot van levensmiddelen kunnen produce ren. Maar geen der betrokken rege- GEEN STELLINGENOORLOG. Teruggekeerd van zijn bezoek aan het front Korea heeft generaal MacArthur verklaard het van zeke re. zijde opgeworpen idee om dwars door Korea een linie te vestigen en een stellingen-oorlog te beginnen, volkomen irreel en illusoir te vin den. Hij voegde er aan toe: „in het huidige stadium van de campagne te spreken over overschrijden van de 38ste breedtegraad, behalve dan door verspreide patrouilles en volgens de tactiek van het ogenblik, is een puur academische kwestie. Wat de toekomst voor Korea nog in petto heeft, blijft voornamelijk afhangen van tot no» toe hier niét bekende internationale overwegingen en be sluiten." De generaal meende verder: „Vanuit militair standpunt gezien moeten de verbondenen eerst de be staande overmacht van de Chinese communistische troe|»en belangrijk verminderen, voordat wij er werke lijk ernstig over kunnen gaan den ken grote operaties ten Noorden van de 38ste breedtegraad. uit te voeren." Het hoofdkwartier van het 8ste leger heeft het bericht tegengespro ken, dat de ZuickKoreaanse kapi- tool-divisie aan de Oostkust de 38ste breedtegraad zou hebben overschre den en de stad Jangjang, 8 km. ten Noorden van de breedtegraad, zou hebben veroverd. Meegedeeld wordt, dat het bericht öp een vergissing berustte, daar de ZuLd-Koreanen la ter gedwongen werden terug te trek ken toen zij vlak bij de breedtegraad waren. Volgens een communiqué van het achtste leger hebben de troepen der V.N. het contact met de Noordelij ken, die een tegen-aanval aan het Atlantische vloot gaat weer oefenen Naar wij vernemen zullen er dit jaar op zeer ruime schaal in inter nationaal verband vlootoefeningen worden gehouden door landen van het Noordatlantisch Pact. De Noord zee en de Atlantische Oceaan zullen o.m. tot het oefengebied behoren. Spanning en angst heersen in Praag Russen namen in feite het bestuur over Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" bevindt Be- ria, de Sowjet-Russische vice-premier en lid van het politieke bureau, zich met 76 Russische specialisten op het gebied van Tsjecho-Slowaakse zaken thans in Praag. Deze groep zou in fei te het bestuur van Tsjecho-Slowakije overgenomen hebben. De Russische groep moet zich onmiddellijk na aan komst verdeeld hebben en kleine groe pen begaven zich naar de verschillen de ministeries. Geen enkel ministerieel besluit kan meer worden genomen zonder de goedkeuring van de Rus sen. In Praag heerste een sfeer van on beschrijfelijke spanning en angst. Al le nauwe verwanten van Clementis, de gewezen minister van buitenland se zaken, over wiens lot men in de Westerse pers in het duister tast, zou den gearresteerd zijn. WAAR IS DE PREMIER Het officiële Tsjecho-Slowaakse persbureau „Ceteka meldt„De Dinsdag gehouden wekelijkse bijeen komst van het Tsjecho-Slowaakse ka binet stond onder leiding van vice- premier Fierlinger, daar de minister president afwezig was". De naarn Zapotocky wordt door Ceteka niet genoemd, terwijl evenmin een verkla ring wordt gegeven van de afwezig heid van de premier. Geruchten uit de lucht gegrepen Naar aanleiding van de Dinsdag ter beurze van Amsterdam circule rende geruchten over een te verwach ten gedwongen grote Nederlandse staatslening, vernam het A.N.P. tn bevoegde kringen te 's Gravenhage, dat al dergelijke geruchten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Twee voetgangers gedood. Dinsdagmorgen is op de Rijksweg te Wassenaar de 66-jarige religieuse M. C. door onvoorzichtig oversteken overreden door een auto uit de rich ting Leiden. Zij werd op slag gedood. Maandag is op de zelfde weg de 80- jarige voetganger R. B. op slag door een auto gedood. Kinderloosen toch een tweeling. Een lang niet alledaags ge val doet zich in Lunteren voor. Een winkelier, wiens huwelijk niet met kinderen is gezegend en die deswege wilde overgaan tot adoptie van een pleegkind, richtte zich met een desbetref fend verzoek tot een daartoe aangewezen instantie te Am sterdam. Groot was *s mans verwon dering, toen hij enige tijd daar na een brief terug kreeg om nadere inlichtingen, daar bij informatie op het gemeentehuis van Ede gebleken was, dat aanvragers huwelijk in stede van kinderloos gezegend zou zijn meteen tweeling. Nader is gebleken, dat een naamgenoot van de winkelier wel vader is va ntwee on de zelfde dag geboi'en kinderen, zodat hier naar alle waar schijnlijkheid een verwisseling van ouders heeft plaats gehad. De naamgenoot staat althans kinderloos geboekt. V. Kabinetsformateurs confereerden verder Deze week een nieuwe regering? De kabinetsformateurs hebben Dinsdagmorgen een onderhoud gehad met minister Van den Brink. 's Middags ontvingen zy minister Stikker en jhr. Tjarda van Starcken- borgii Stachouwer tezamen. De N. R. Ct. weet inmiddels te melden, dat nog deze week de op lossing van de kabinetscrisis ver wacht zou mogen worden. Zowel jhr, Tjarda van Starkenborgh Sta chouwer als ir. Staf, die belden voor een portefeuille gepolst zijn. zouden echter nog geen definitief bescheid hebben gegeven. Het blad meent, dat ir. Staf (die C.H. is) de portefeuille van Verkeer en Waterstaat zou zijn aangeboden en 'aan jhr. van Starkenborgh een ministerschap zonder portefeuille, waardoor hij zijn internationale er varing ten nutte zou kunnen ma ken inzonderheid voor de internati onale aspecten der militaire proble men. CANADA VIF.i. NIET MEE. Amsterdammer wist douane, politie en K.L.M.- personeel te verschalken. Maandagavond stond de douane op Schiphol wel even raar te kjjken, toen er uit het vrachtvliegtuig van de K.L.M., dat kort tevoren van New Found- land komende, op vaderlandse bodem was neergestreken, een verstekeling stapte. De eerste verstekeling, voor zover wij konden nagaan, die de reis over de Oceaan per vliegtuig heeft gemaakt. Het was de 28-jarige Amsterdammer J. van den Heerik, een avontuurlijke knaap, die in September van het vorige jaar op goed geluk met een Engels kolenschip naar Canada toog en nu bij gebrek aan geld maar tussen een la ding vliegtuigbanden en andere vracht in een K.L.M.-toestel naar huis te rugkeerde. Aan een verslaggever van het A.N. P. vertelde de verstekeling het ver haal van zijn avontuurlijke reis. Hij werkte in Amsterdam bij een expedi tie firma en kreeg veel vracht van emigranten te verzoi-gen. Daardoor ontwaakte bij hem het verlangen om ook eens een kijkje over de Oceaan te nemen. Hij vroeg en kreeg een tou- tlstenvisum en als werkend passagier maakte hij de overtocht aan boord van een Engels kolenschip. Met vijf entwintig dollar op zak, stapte hij de Canadese wal op met de bedoeling het land te leren kennen en de moge lijkheden, die daar zijn, te onderzoe ken. Zou Canada mij bevallen zijn, dan had ik daarna mijn vrouw laten overkomen, vertelde hij. Maar Cana da beviel mij niet. Het is een hard land met slechte sociale voorzienin gen en vooral in de winter is het een toer om een goede „job" te vinden. Toen het einde van zijn verblijfs vergunning in zicht kwam, besloot van Heerik naar huis terug te gaan. Hij had 120 dollar opgespaard en hiermede gewapend ging hij op zoek naar een schip om ook de terugreis als werkend passagier te maken. Maar dat viel niet mee en ten slotte besloot hij het te proberen met een vliegtuig. Nog steeds meer lawines. Het dorpje Canza in Noord-ItaJië is door een lawine getroffen. Een boer werd gedood en tenminste vjjf personen raakten bedolven. Volgens deskundigen kan er ieder ogenblik nog een sneeuwmassa by Airoio neerkomen. De vorige lawine was slechts een „halve". Alle vrou wen en kinderen zijn geëvacueerd naar cementen Alpenfortcn. Men zoekt er nog steeds naar vier perso nen. Negentiende van de bevolking is reeds vertrokken. Te Airoio zijn 400 militairen en vrijwilligers uit omliggende dorpen in ploegen bezig de nog bedolven vier mensen uit te graven. In totaal is het aantal slachtof fers van lawines in deze uitzonder lijke winter iq de Alpen reeds tot 260 gestegen. Dodelijk ongeval in de mijn „Laura". In het ondergrondse bedrijf van de mijn Laura te Eygelshoven geraakte de 40-jarige houwer M. Janssen uit Kerkrade onder vallend gesteente. Hij werd ernstig gewond en overleed even later. Kievitsei werd gelegd door.... een plevier. Gisteren meldden wij uit Dordrecht, dat in een weiland een ei was ge raapt, dat door de vinder als het eer ste kievitsei van dit jaar werd be schouwd. Der traditie getrouw zond hij het naar H. M. de Koningin. De vinder uit Dordrecht moest echter tot zijn teleurstelling ervai'en, dat hij' zich grandioos had vergist: het ei was <joor een plevier gelegd. Vacantiespreiding nodig! op te lossen, valt helaas te betwijfe- ringen denkt erover hier in groten len". Logeergelegenheid v oor 50 benut. De Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer publiceerde enkele beschouwingen over het vreemdelingenbezoek aan Zeeland in 1950. Ge tracht is aan de hand van enige verzamelde cyfers een schatting te maken van het aantal logeergasten en hel aantal dagjesmensen, dat in 1950 naar Zeeland kwam. voor 50 benut. Dit resultaat is be ter dan in 1949, maar toch nog totaal onvoldoende. Aanneir.vo de, dat in de bedrijven, die geen cyfers verstrekten, toch on geveer dezelfde verhoudingen gelden als in die, welke hun cijfers wel ver strekten, mag geconcludeerd, dat in 1717 logiesverstrekkende bedrijven ln Zeeland ruim 111.000 vcrbiyfsnachtcn werden genoteerd. De opbrengst voor logies- en ont bijt moet totaal op 502.000 worden geschat. LOGEERGELEGENHEID. Het totaal aantal bedden in logies verstrekkende bedryven in Zeeland bedroeg in 1948 totaal 3519 en is thans met ongeveer 20 vermeer derd, zodat het circa 4250 bedraagt. Uit de opgave van de exploitanten kon worden vastgesteld, dat de ge middelde verblijfsduur voor toeristen 5 dagen was. In verband met dit cy- fer en het totaal van de verblijfs- nachten kan het aantal logerende toeristen voor 1950 worden geschat op ruim 22.000. Rekent men de grote plaatsen me de, die niet in hoofdzaak op toeristen verkeer zyn ingesteld, dan kan het aantal logerende bezoekers op ruim 120.000 getaxeerd worden. In totaal werd het verblijf van 1232 buitenlan ders opgegeven, onder wie 1039 Bel gen waren. Om een overzicht te krijgen van het logiesbezoek der werkelyke toeristen werden cyfers verzameld van de spe cifieke toeristenplaatsen in Zeeland, waarbij Vlissingen en Temeuzen wer den inbegrepen, echter alleen voor wat betreft het tydvak van 1 Juni tot 30 September, omdat over dat tijd vak in deze beide laatstgenoemde plaatsen het toeristenbezoek overwe gend was. Van 73 aangeschreven bedryven hebben er 40 geantwoord, dat is 55 Zij gaven 61659 verblyfsnachten op. Gemiddeld had men 65 verblijfsnach- ten per bed voor de periode van 1 Juni tot 30 September. Daar in deze periode 122 nachten vallen, was de logeergelegenheid in Zeeland slechts getale immigranten uit overbevolkte gebieden, zoals Japan en China, toe te laten. Natuurlyk zal daardoor de neiging tot expansie in die landen toenemen. Als de achterlijkheid op technisch ge bied, waardoor de Aziatische Janden merendeels nog gekenmerkt zijn, wordt ingehaald, en de bevol king blijft toenemen, wordt de waar schijnlijkheid van conflicten met de Westerse wereld steeds groter. Of de wijsheid van staatslieden voldoen de zal zijn, ze langs vreedzame weg Een schatting van het aantal per sonen, die in kampen en kampeerbe- dryven enz. vertoefden, is achterwege gelaten. SPREIDING NODIG. Gebleken is, dat in het algemeen de logiesverstrekkende bedrijven gedu rende de maand Juni en in de periode van 25 Augustus tot 30 September slecht waren bezet en dat dus aan de eis tot vacantiespreiding veel kracht bijgezet moet worden. DAGJESMENSEN. Wat het bezoek van dagjesmensen betreft, kon geconstateerd, dat de Mij. Flandria uit Antwerpen haar bo ten in een meer frequente dienst liet varen en dat de boten beter waren bezet dan in 1949. Voorts nam het aantal Belgische touringcars naar Zeeland tot onge veer half Augustus steeds toe. Het Nederlandse dagbezoek aan Zeeland concentreerde zich in hoofd zaak op Walcheren en Zuid-Beveland (bloeiende boomgaarden) Het lydt geen twijfel, dat het groot ste dagbezoek van Nederlanders kwam uit de provincie Brabant, Een totale schatting van het aan tal dagbezoekers beweegt zich voor geheel Zeeland om de 150.000. Voegt men daarby het aantal be zoekers, dat aan boord van jachtjes naar Zeeland kwam voor het beoefe nen van watersport, dan komt men op 161.000 dagbezoekers. Amerikanen verdienen steeds meer. De Amerikanen verdienen in het afgelopen jaar meer geld dan ooit te voren, zo maakt het Amerikaanse de partement van handel bekend. Het totaal der persoonlijke inkomsten be droeg 223.2 milliard dollars, of onge veer 17 milliard dollars meer dan in 1949 en 13 milliard dollar meër dan in 1948 ALS VERSTEKELING. Een eerste poging om als versteke ling in een vrachttoestel te kruipen mislukte, maar een paar dagen later gelukte het hem zich in overall onop gemerkt tussen het grondpersoneel van het vliegveld Gander te begeven. Een eerste K.L.M.-toestel werd gron dig door douane en militaire politie doorzocht, zodat van Heerik een tweede toestel moest afwachten. Toen gelukte het hem binnen te ko men. Brutaalweg deed hy of hij het stouwett*van de lading moest contro leren en het Canadese grondperso neel Het hein rustig zijn gang gaan, zonder twijfel er van overtuigd, dat hij tot de K.L.M.-mensen behoorde. Toen hij even alleen in het vliegtuig was, zag hy kans een deel van de do zen, die de lading vormden, opzy te schuiven en er onder te kruipen. De ruimte was maar heel klein. Hy zat er als het ware opgevouwen. Nauwe lijks had hij zich verstopt of de mar conist kwam uit de cockpit, net een halve minuut te laat om de verste keling te ontdekken. Op het laatste moment klommen douanebeambten, politiemensen de vertegenwoordiger van de K.L.M. het vliegtuig in. Langer dan een half uur, hebben zy elk hoekje en gaatje besnuffeld en met hun zaklantaarns beschenenzonder van Heerik te vinden. Zijn schuilplaats was onzicht baar! Kort daarna was de reis begonnen. Van Heerik heeft toen nog 4% uur gewacht en is toen maar te voor schijn gekomen. IEDEREEN WAS VRIENDELIJK. De bemanning was erg aardig en had direct wat te eten en te drinken. Ook op Schiphol was men meer ver baasd dan boos. Van Heerik moest een stuk tekenen, dat hij bereid was zo spoedig mogelijk de reiskosten 1200) aan de K.L.M. te betalen en toen hij op een goed ogenblik vroeg of hij de bus naar huis mocht pakken, waren zij accoord. Nu is zijn grootste zorg om weel een baan te vinden, die hem in de ge legenheid stelt zijn schuld aan de K.L.M. af te betalen. Moment voor douane-Unie nog niet aangebroken. Dinsdag is de conferentie van de Franse en Italiaanse ministers-presi denten en ministers van buitenlandse zaken te Santa Margherita (Riviè- ra) officieel geopend. In kringen van de conferentie werd. verklaard, dat Plevèn de Italianen' heeft medegedeeld, dat hoewel er in Frankrijk een levendig verlangen be stond naar een douane-unie met Ita lië, het politieke klimaat nog niet geschikt was. Vermoedelijk was dit een toespeling op de herfstverkiezin- gen in Frankryk. De Europese verdediging kwam ook reeds ter sprake. Plevèn zou naar een soort compromis zoeken, dat Italië zou bevredigen en tegelijker tijd de Franse openbare mening niet tot verzet zou prikkelen. Reuter maakt melding van een be richt van de diplomatieke medewerk ster madame Tabouis, volgens het welk Frankrijk als woordvoerder van Italië zou optreden op internati onale conferenties, waarop dit land niet zelf vertegenwoordigd is, althans indien te Santa Margherita overeen stemming wordt bereikt. Op 11 Maart a,s. hoopt de heer J. van Honschoten te Zandvoort zijn 60-jarig jubileum als jachtopziener te vieren. Sinds 1891 heeft ..Ome Jan", die nu 84 jaar is. toezicht gehouden op het jachtgebied het Zandvoortse duin van de familie Quarles van Ufford en de Fa van ge. De krasse baas, die van rusten nog niet wil weten is een uitstekend jager en een uitmuntend vogelkenner. Vele or nithologen komen hij hem hun kenn's verrijken. Zijn vader was ook al jachtopziener en de ionge generatie zet de familietraditie voort. Geen devaluatie van de Roepiah Uitgaven moeten omlaag en productie omhoog. Mr. Sjafroeddin, de minister van financiën van Indonesië, heeft de ge ruchten tegengesproken over op han den zynde financiële maatregelen, als een nieuwe geldzuiverlng of een de valuatie met 66 2/3 procent. Sjafroeddin zeide, dat devaluatie thans slechts verplaatsing van moei- lykheden zou betekenen en dat er eerst stabiliteit in de begroting moet zijn verkregen, aleer tot een nadere beschouwing van nieuwe financiële maatregelen kan worden overgegaan. De minister ontkende, dat de in voering van de omzetbelasting de voornaamste oorzaak van de prijs stijgingen zou zijn. Deze dient te worden gezocht in de prysslygingen op de wereldmarkt, de binnenlandse onrust en onveiligheid, de stakingen en in de verminderde koopkracht van de roepiah als gevolg van geldcreatie door het deficit m de financiering. Volgens Sjafroeddin is het enige middel tot bestrijding van de prijs stijgingen gelegen in een verhoging van de arbeidsproductiviteit en een zo laag mogelyk houden van de landsuitgaven. VERSPREIDE OPKLARINGEN. Weersverwachting, geldig van Woensdagochtend tot Woensdag avond. In de ochtend hier en daar mist, zwaar bewolkt met plaatselijk buien en hier en daar opklaringen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1