Wij moeten vóór alles versoberen VREEMDE Wasserij als cultureel centrum JIMMY BROWN, sportheld no. 1 BESTUUR CONCERTGEBOUW WIL ONTSLAG ONGEDAAN MAKEN DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COORAN'i M0EBL1JKE BESLISSINGEN Geen distributie, maar wèl minder woningbouw Arbeidstijd zal wellicht verlengd moeten worden. (Van onze parlementaire redacteur.) De geruchten, die langzamerhand doorgedrongen zijn over het rap port van de Centrale Economische Commissie, dat de grondslag vormt van de besprekingen in de Raad voor Economische Aangelegenheden alt de ministerraad en over de maatregelen, die de regering beraamt om te komen tot een versobering In de staatshuishouding en als uitvloeisel daar van ook in het particuliere leven der Nederlanders, heeft hier en daar grote ongerustheid gewekt. Men is zich 'n zeer somber beeld gaan vormen van de naaste toekomst en er rijzen zelfs al visioenen van de narigheid en de ellende, die ons in materieel opzicht in de bezettingsjaren hebben geteisterd. Ongetwijfeld gaan we een moeilijke tyd tegemoet. Doch de verwachtingen die velen daaromtrent koesteren, zijn veelal te somber gekleurd. Het zal zeker niet meevallen het bedrag van 850 millioen gulden te vinden, dat de defensie ons land dit jaar kost. Tot nu toe hebben wij ge- profiteerd van de Marshall-hulp, die ons land er economisch bovenop ge holpen heeft. Die hulp is voortaan echter afhankelijk van de inspanning, die Nederland zich in defensief op zicht dus op militair terrein getroost. NOG CEEN DISTRIBUTIE Deze defensieve inspanning zal gro te en diep ingrijpende offers vragen. Doch 7% zal stellig niet leiden ten- z.y een oorlog mocht uitbreken, wat wij voorshands echter niet aannemen tot een wederinvoering van de dis tributie. In het rapport van de Cen- Schout bij Nacht C. W. Slot, de nieu we commandant Zeemacht in Neder land, die na de bevrijding belast was met de leiding van het M.G. In Zee. land. VERHALEN I Het gebeurde Zaterdagavond m een perceel aan de Herman Coster- straat te Den Haag. Buurman boven en buurman beneden luisterden bei den naar de radio. Op een gegeven ogenblik klopte buurman beneden bij buurman boven aan. JSuurmanzet je radio wat zachter". Buurman bo ven dacht daar niet aan. De aanhou der wint, wist buurman beneden Hij hakte dus fluks een gat in het pla fond, stak er een stelt doorheen en probeerde op deze wijze buurman bo ven uit zyn stoel te porren. Buur man boven bleek echter geen bewon deraar van de vindingrijkheid van zijn benedenbuurman. Hij riep de po litie. Een agent stelde orde op za ken en nam voor alle zekerheid de stelt maar mee. Een verbolgen huis baas heeft tegen buurman beneden een aanklacht ingediend wegens vernieling. De 55-jarige R. S. Ewers uit La Junta (Colorado) heeft naar verluidt Zaterdag gevlogen met een paar zelf gemaakte vleugels op eigen kracht- aandrijving. Na door een auto vaart te hebben gekregen, zou hij met. zijn vleugels van nylon, zoals voor para chutes, en van sparrenhout, zoals voor vliegtuigen gebruikt worden, met sta len en aluminium bouten en stangen zonder verdere hulp tot een hoogte van ruim 130 meter zijn gekomen. Vier maal steeg hij op. De laatste keer bleef hij bijna een minuut in de lucht. De proefnemingen werden verfilmd en door ongeveer twintig personen bijgewoond. De uitvinder is van me ning, dat in de toekomst vluchten met een snelheid van bijna 50 kilometer per uur mogelijk zullen zijn. Dokter McMullin paste te Londen een heelkundige bewerking toe op 'n landbouwer in de veronderstelling, dat de man een buikvliesontsteking had. Hij vond volgende zaken in de ingewanden van de zieke man: Een schroevendraaier van 5 duim lengte, een grote rijwielschroef, een deel van een rijwielas, een stalen boorspits en een spiraalveer. Toen zijn patiënt weer bijkwam na de operatie, vroeg de dokter of dat al les was, dat hij ingezwolgen had. Ik ben bang dat er nog een stuk zaag in zit, antwoordde de 24-jarige landbouwer. De zaag kwam later te voorschijn en de patiënt herstelde. trale Economische Commissie wordt niet van distributie gesproken. Zij heeft ook slechts zin, wanneer er een zo nijpende schaarste bestaat aan le vensmiddelen of aan dagelijkse ge bruiksgoederen, dat aan ieder slechts een zeer geringe hoeveelheid daar van kan worden toegewezen. Deze schaarste is niet aanwezig. Waarom zou men dan weer een uiterst kost baar distributie-apparaat met zijn duizenden ambtenaren in het leven roepen en het ontstaan van een on maatschappelijke zwarte markt ris keren Gesteld dat men bijvoorbeeld het vlees zou distribueren en wekelijks twee ons op de bon beschikbaar stel de, dan was het niet uitgesloten, dat het verbruik erv&n aanmerkelijk zou toenemen, omdat ieder zijn bonnen gehonoreerd wenst te zien. Neen, aan een distributie zijn we zeker nog niet toe. Versoberd zal er echter wel moeten worden. Maar hoe Dat probeert de demissionnaire regering thans uit te vissen, waarbij zij gebruik maakt van de analyse, die de C.E.C. haar ver strekt heeft. Er zijn uiteraard ver schillende mogelijkheden. De discus sies lopen thans o.a. over een effi ciëntere productie, over de opvoering van de productiviteit en over verlen ging van de werktijd. VERLENGING VAN DE WERKTIJD Wat dat laatste betreft, is het uiter aard niet gemakkelijk voor een re gering om een keus te maken tussen minder vrije tijd voor de arbeiders met behciid van de levensstandaard en anderzijds evenveel vrije tijd met verlaging van het levensniveau, te minder doordat hiermede allerlei an dere economische en sociale proble men samenhangen. Toch zal men een beslissing moeten nemen. Zij zou wel eens in de richting van een ge ringe werktijdsverlenging kunnen uitvallen. MINDER WONINGBOUW. Overwogen wordt voorts, of tot in krimping van de woningbouw moet worden overgegaan. Dit zou een zeer drastische maatregel zijn, gezien het grote tekort aan huizen, waarmede ons land nog altgd te kampen heeft. De regering staat voor de waarlijk niet gemakkelijke taak om in al deze kwesties een beslissing te nemen. En dat tegen de duistere achtergrond van de ongewisse grootte van de steun, die Amerika ons verlenen zal. GRONDSTOFFEN. Vrijwel het enige vaste pimt onder al de onzekere factoren, die de toe komst bepalen en waarmede men bij het uitstippelen zo goed en zo kwaad dat gaat rekening dient te houden, is de algemene schaarste aan grondstoffen. Wel wordt op interna tionaal niveau gestreefd naar een re delijke verdeling over de verschillen de landen, doch daarnaast zal men moeten komen tot gecoördineerde verwerkingsvoorschriften. Deze kwestie ligt op internationaal niveau. Vandaar, dat de laatste tijd behalve de ministers van financiën, van eco nomische zaken en van landbouw, respectievelijk de heren Lieftinck, v. d. Brink en Mansholt, ook de minis- ster van buitenlandse zaken. mr. Stikker ettelijke keren geraadpleegd is. Internationale verwerkingsvoor schriften van grondstoffen zouden, voor zover onze inlichtingen juist zijn, stellig worden ingevoerd. Maar zij zijn niet van zodanige aard, dat zij tot sombere gedachten aanleiding be hoeven te geven. Een lichtpunt is, dat de schaarste aan grondstoffen vermoedelijk niet blijvend zal zijn. Men kan over al deze dingen den ken zo men wil. Vast staat dat aan ingrijpende maatregelen niet te ont komen is. Hoe zij precies uitvallen, is niet een zaak van de demission naire regering, maar wel van de nieuwe, die een programma als lei draad aangeboden krijgt, al is dat een ongebruikelijke staatsrechtelijke figuur. Wanneer men deze maatrege len afwerkt te<?en de gevaren, die ons bedreigen en zelfs wanneer men ze op zichzelf beoordeelt, dan zullen zij ver moedelijk nog wel meevallen. In elk geval wettigen zij niet het zwart gallige pessimisme, waaraan sommi gen zich thans overgeven. (Nadruk verboden.) Om de wereldpers op óe hoogte te houden van de stand van zaken aan het front van Korea, trekken voortdurend een aantal oorlogsverslaggevers met de legers van de Verenigde Naties mee om onder vaak uiterst moeilijke omstandighe den hun werk te doen. Op de foto heeft een oorlogscorrespondent een vraaggesprek met de Commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, Lui tenant-kolonel R. den Ouden (links) en de ver tegenwoordiger van Ne derland in de Commis sie van de Verenigde Naties voor de Unifica tie en Rehabilitatie van Korea, A. H. C. Gleben. CONFLICT OPGELOST Partijen betreuren voorgevallen ongeregeldheden De bemiddeling, verleend door de minister van O, K en W en het colle ge van B. en W. van Amsterdam by het conflict dat gerezen is tussen het bestuur van het Concertgebouw N.V. en een gedeelte van het Concertge bouworkest, heeft tot een bevredigend resultaat geleid. In een mededeling, welke wij hier over ontvingen wordt het volgende gezegd: Tot hun voldoening is de bemidde laars gebleken, dat bij alle partijen de wens leeft om zo spoedig mogelijk de onderbroken werkzaamheden te hervatten. De leden van het orkest, die op 28 Januari jl. werden ontslagen, betui gen hun leedwezen, dat zij, onder grote spanningen, het podium heb ben verlaten. Met begrip voor de spanningen, waarin de orkestleden hebben verkeerd, heeft de raad van bestuur van t Concertgebouw N.V. zich bereid verklaard het gegeven ontslag ongedaan te maken en de salarissen over het tijdvak, waarin niet werd gespeeld, volledig uit te betalen. DE CHINESE WASBAAS Lin Pan: eerst professor en bankdirecteur, nu wasbaas Wie in de Ver. Staten over een wassery spreekt, denkt daarby direct aan een Chinees. Immers, de wasseryen in Amerika worden byna zonder uitzon dering gedreven door zonen van het Hemelse Ryk. Wanneer men dus ken nis maakt met een man in New York, die E. Lin Pan heet en eigenaar is van een wassery, dan zal men daar op het eerste gezicht niets byzonders in zien. Maar als men wat meer hoort over deze wassery en de persoon van E. Lin Pan, dan biykt, dat men zeker niet te doen heeft met een gewone wasbaas, die een gewone wassery exploiteert. Lln Pan is een Chinese professor, die slechts enkele jaren geleden naar de Ver. Staten kwam. Voordien doceerde hy Engelse taal en letterkunde aan de Universiteit in Sjanhai. Hy was tevens directeur-commissaris van één van China's grootste banken. In 1945 vestigde hij zich in de Ver Staten. Hij was er nog niet lang, of hij deed een ontdekking, die hem geen windeieren gelegd heeft. Vele tientallen jaren reeds bezitten dui zenden van zijn landgenoten in Ame rika wasserijen, waarmee zij een krap bestaantje verwerven. Die wasserijen zijn dikwijls erg primitief van opzet. Het meeste werk geschiedt nog met de hand, zoals eertijds toen de eerste Chinese emigranten in de Ver. Staten hun bedrijf begonnen. Prof. E. Lin Pan zag in, dat een was serij ook in de tegenwoordige tijd een lucratief bedrijf kan zijn, mits geheel gemechaniseerd en met een minimum aan personeel. Zo kwam hij ertoe zelf een wasserij te beginnen en op het ogenblik is hij de trotse eigenaar van twee zogenaamde wasautomaten, dat zijn inrichtingen met een aantal was machines. waar de gezïns-was op een lopende band gegooi'd wordt, waar het publiek rustig kan zien, hoe het werk Verricht wordt en men de was maar nu kraakhelder, na een half uurtje weer mee naar huis kan nemen; AMERIKAANS. Als men Lin Pan in een van zijn be drijven gadeslaat, kan men zich niet voorstellen hoe hij zou kunnen falen. Hij past de Amerikaanse reclametech niek toe; hij is een uitstekend regis1 seur en is zeer scherpzinnig. Alles is gemechaniseerd. De wasmanden heb ben deksels van rose en wit linoleum. Er liggen nette stapeltjes van alle nieuwste tijdschriften, waarmede net wachtende publiek zich de tijd kan korten .flessen bleekwater, blauwsel en ammonia staan tussen de machines en er lopen beleefde vrouwelijke bedienden in witte uniformen rond. Men ziet er alle beproefde reclame methoden toegepast echter met kleine Chinese nuances, die ze dubbel inte ressant maken .In de inrichting te New York City bv. temidden van een moderne entourage, gebruikt Lin Pan een ouderwetse abacus (die de Chine zen duizenden jaren geleden al als een soort telmachine gebruikten) in plaats van een kasregister. Aangezien de klanten in een wasautomaat gemakke lijk fouten kunnen maken, waardoor de was of de machines beschadigd worden - men laat bijvoorbeeld wel eens een metalen voorwerp in een zak zitten bedelft Lin Pan zijn klanten onder een stroom van gedrukte mede delingen. MAATSCHAPPELIJK CENTRUM. Lin Pan is een vriendelijk mens en een prettige verschijning. Hij gaat ge kleed als de mo'derne Amerikaanse za kenman en spreekt diens taal. Daarom is het geen wonder, dat zijn zaak te Long Island, New York's forensen plaats en een vermaakcentrum van be tekenis, een maatschappelijk middel punt van de omgeving geworden is. Leerlingen van de plaatselijke High School maken daar hun schoolwerk terwijl ze wachten tot de familiewas klaar is. En elke middag om half zes komen de winkeliers uit de omgeving even aanlopen om een kopje koffie te drinken. Lin Pan's moderne zakelijkheid met behoud van Chinese tradities heeft bij zijn landgenoten nog niet veel navol ging gevonden. Weliswaar zijn ver scheidene Chinezen zijn machines en inrichting komen bekijken, maar tot dusver is er slechts één geweest, die van zijn oude beproefde methode van handwassing wilde afstappen. Lin Pan houdt echter niet op oe- drijfsmechanisatie onder zijn landge noten te propageren Intussen heeft hij ook al weer nieuwe plannen. Hij wil speciale wasmachines voor babykleer tjes in gebruik nemen, televisieont vangers in de zalen aan laten bren gen en demonstraties geven. Zijn hartewens is de wasautomaat tot een centrum van het culturele en maatschappelijk leven van iedere ge meente te maken. Dit hoopt hij te be reiken door lezingen, cabarets, uit voeringen tentoonstellingen, teas, mo deshows en ook door het organiseren van avonden voor mannen met ge schikte verstrooiing. (Nadruk verboden). Het is de bemiddelaars bg hun besprekingen met de betrokkenen ge bleken, dat de ondergrond van net conflict is gelegen, in de onbevredi gende regeling der verhouding tus sen het Concertgebouw N.V. en het orkest. Alle betrokkenen zijn het eens over de wenselijkheid, dat dit reeds aanhangige vraagstuk zo snel moge lijk tot oplossing moet worden ge bracht. Uiteraard zal de uitwerking hiervan, mede in verband met de fi nanciële gevolgen, enige tijd vergen. Alle partijen betreuren met de be middelaars de ongeregeldheden, die bij het optreden van de gastdirigent zijn voorgekomen, omdat daardoor 't normale verloop van de concerten is belemmerd en is gehandeld in strgd met de verhouding, gelijk deze tus sen een dirigent en een orkest be hoort te zgn. De partijen spreken in verband met al het bovenstaande de hoop uit, dat te zijner tijd aan Paul v. Kempen de gelegenheid kan worden geboden een of meer conCêrten als gastdirigent te leiden. Brand gesticht omdat het werk hem niet beviel Door het politieonderzoek naar de oorzaak van de grote brand op 25 Januari jl. bg de isoleermaterialenin- dustrie firma Pull op Heydepark te Ooom, is thans komen vast te staan, dat deze gesticht is door een vijf tienjarige wèrknemer. Deze veel belovende knaap heeft bekend de brand te hebben gesticht uit een on gemotiveerde wrok jegens zijn chefs omdat hem werk werd opgedragen, dat hem niet zinde. Klokken van het Kremlin luiden niet meer in Dresden Het Russische historische stuk „De klokken van het Kremlin" is na twee voorstel lingen van het repertoire van het stedelgk theater van Dres den genomen. De Saksische theaterdirectie verklaarde dat de Duitse ac teurs niet bij machte waren de rollen van Lenin, Stalin en an dere Bolsjewistische leiders te spelen. De toneelspelers te Dresden hebben besloten, niet tegenstaande het aanvankelij ke succes, af te zien van ver dere repetities en opvoeringen. Steeds meer vreemdelingen verlaten China Op de jongste Igst van vergunnin gen om China te verlaten, afgegeven door de Chinese communistische au toriteiten te Sjanghai, komen de na men van 71 vreemdelingen van ver schillende nationaliteiten voor. Onder hen bevinden zich personen, die thans niet langer in staat zijn in China in hun levensonderhoud te voorzien en zendelingen Vele zendelingen ver trekken uit China, daar het werken hun door de communistische autori teiten onmogelijk wordt gemaakt. Het wereldgebeuren Weer in Seoel 98. Zo naderde de dag waarop het gevecht om het wereldkampioenschap tussen Joe Dynamite en zgn uitdager Jimmy Brown zou plaats vinden. In het gehele land toonde men een levendige be langstelling en de dag vóór de wedstryd bood men liefst 200 gulden voor een zitplaats. Er werd ook hevig gewed, waarbg wel bleek, dat Joe Dynamite toch favoriet was. iedereen sprak over de komen de wedstryd en zelfs kinderen en ouden van da gen, die nog nooit een bokswedstrgd hadden aan schouwd, hadden er de mond vol van. Maar toen gebeurde er iets. dat de publieke opinie plotseling tot in haax diepste wezen schokte. Het dagblad Het Nieuws van Gisteren maakte op zijn eerste pagina bekend dat Henkie Geldmaker, de impres- sario van Joe Dynamite van Jimmy Brown had geëist dat deze zich in de 8e i%nde zou laten knock-out slaan. Het blad beweerde dit vernomen te hebben van lieden, die doorgaans zeer goed op de hoogte waren van dit soort afspraken. Het had zich ten overvloede tot Jimmy Brown gewend en deze had toen gezegd, aldus Het Nieuws van Gis teren, dat hg van deze eis „zijdelings" wel iets vernomen had, maar dat hg er zich niets van aan trok. Jimmy Brown had verklaard, dat hij in de ring zou treden als bokser en niet als comediant. Men rukte elkaar de kranten uit de hand om dit. opzienbarende nieuws met eigen ogen te kunnen lezen. „Ik heb het gevoel of we forensen zgn luidde het onderschrift van een plaatje, dat een dezer dagen in dc New York Herald Tribune te zien was. Het plaatje toonde twee pra tende Amerikaanse soldaten, een stukgeschoten tank en een wegwij zer met het woord „Seoul"/ Inderdaad, het is niet voor de eer ste keer, dat de Amerikanen óe weg naar Seoel hebben afgelegd en nog staat allerminst vast da', 't de laatste keer is geweest. De krijgskansen in Korea zijn de laatste maanden zeer wisselvallig gebleken; optimisme en pessimisme in diverse graderingen hebben elkaar op 't Am. hoofdkwar tier afgewisseld. Tot tweemaal toe is zelfs ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Korea dooi de verbonden troepen ontruimd zou moeten worden. Op het ogenblik is de slinger weer overgeslagen naar dc kant van het optimisme; de Ame rikaanse generaals verklaren de toe stand volkomen in de hand te heb ben en doen de troepen voorzichtig en zonder voorbarige aankondigin- fen van slotoffensieven". naar de 8ste breedtegraad oprukken". Over de sterkte van de wederzijd se troepenmachten zijn de meest ver schillende cijfers en schattingen ge publiceerd. Vast staat, dat de voor lichtingsofficieren van MacArthur onmiddellijk na de Chinese interven tie het aantal vijandelgke soldaten schromelijk overdreven hebben, alsof het ging om onafzienbare horden, die niet te stuiten waren. Er werd ge goocheld met divisies en legers. Vol- I gens de jongste meer betrouwbare 1 inlichtingen staan tegenover de troe pen der V.N, ongeveer 450.000 Chi nezen en Noord-Koreanen. Op de achtergrond in Mandsjoerjje staan nog ettelijke duizenden Chinezen klaar, maar de Amerikanen menen, dat de gevechtscapaciteit van deze divisies zeer gering is. De Chinese overmacht aan soldaten wordt than.s ruimschoots gecompenseerd door de volstrekte geallieerde overmacht in de lucht en op zee. In Amerikaanse militaire kringen wordt er verder op gewezen, dat de snelle Chinese op mars van de Jaloe-rivier in het Noor den naar Seoel de rode bevelhebbers in een lastige positie heeft gebracht. Zij moeten bijna een halfmillloen man van voedsel en wapens voorzien in een koude winter en langs een aanvoerlgn van 400 km, die door de Amerikanen welhaast dagelijks zwaar wordt gebombardeerd. Bovendien zou de medische verzorging der Chine zen slecht zijn en reeds vele slacht- offers hebben geëist. Verwacht wordt dat de Chinese generaals deze moei lijkheden ziekte, aanvoer, vervan ging van ervaren door andere ook ervaren troepen - niet in kortetijd zullen kunnen overwinnen. Daar tegenover staat. dat ook voor de verbondenen de moeiiykhe- den groeien, naarmate de linies meer naar het Noorden verplaatst worden en dat de Amerikaanse soldaten wat de verzorging betreft hoger eisen stellen dan de Chinese. De feitelijke militaire kracht van rood China blijft trouwens nog een raadsel, dat Mac Arthur nog niet heeft kunnen oplos sen gezien zijn herhaalde misreke ningen. Intussen is thans de vraag weer actueel geworden of de troepen der V.N. de 38ste breedtegraad zullen overschrgden. De standpunten zgn volgens het oude patroon afgeba kend: de Amerikanen willen zich aan de denkbeeldige grens niets ge legen laten liggen, de West Europe se landen achten het raadzamer halt te houden. Dat zou de Chinezen er wellicht toe kunnen brengen weer eens te praten, redeneert men in Londen, terwijl het voor de tweede keer overschrijden van de 38ste breedtegraad dezelfde ongelukkige gevolgen kan hebben als de eerste keer. Helaas is te vrezen, dat de Amerikaanse generaals aan het lang ste eind zullen trekken; het zoet van de militaire successen smaakt altyd Inaar meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5