Tien nieuwe groepen van verplicht verzekerden haar noodlot DOOR WEER EN WIND BROMFIETSEN EN MOTOREN IN R.A.I.-GEB0UW. CkefarfneA ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 NIEUWE ZIEKENFONDSVOORSCHRIFTEN (slot) Richtlijnen en voorschriften uit de nieuwe wet. Bestond er in vele gevallen een zeker moreel recht der vrijwillig verze kerden op de inschrijving in de verplichte verzekering, zoals in het eerste artikel reeds werd aangetoond, ten aanzien van andere hierna te noemen groepen is dit niet het geval. Voor hen, d.w.z. o.nu voor de gezinnen van zeelieden en voor de gezinnen van dienstplichtige militairen, zullen „Zee risico" of het Rijk hun bijdrage in het Vereveningsfonds (de centrale kas dus, die aan de ziekenfondsen de gelden fourneert) storten. Het is daarom dat de ziekenfondsen aan de mensen bewijzen moeten vragen, die als werkgeversverklaring moeten dienen. Aan de opsomming der in de Wet- genoemde groepen, dienen enige op merkingen vooraf te gaan. Ieder, die aan vast loon in geld, dan wel rente, wachtgeld, bezoldiging of pensioen meer dan 4725 per jaar ontvangt, wordt niet tot de verplichte verzeke ring toegelaten. Mochten personen, die onder de wet vallen, reeds verplicht verzekerd zijn, dan blijft deze oorspronkelijke ver zekering gelden. Wordt, indien het rentetrekkers betreft, tevens 1.50 per maand van de rente ingehou den, dan zal het ziekenfonds dit be drag aan hen terugbetalen. Deze terugbetaling zal geschieden kwartaal en vermoedelijl eerst in April. Aan hen, die onder de wet vallen, zal eventueel betaalde vrijwillige pre mie van 1 Januari af, nadat zij inge-- schreven zijn als verplicht-verzekerde, worden terugbetaald. Eventueel ge schiedt dit van de datum af, waarop het recht op de verplichte verzeke- delyk voor het ring ontstond. Voo Voor gezinnen van zeelieden geeft het Algemeen Ziekenfonds voor Zee lieden (Singel 126/130, Amsterdam) rechtstreeks aan het ziekenfonds ken nis. Het is in elk geval raadzaam, in dien het ziekenfonds kwitanties voor de vrijwillige premie blijft aanbieden, hoewel men meent onder één der on derstaande groepen te vallen, de bode of het ziekenfonds daarop opmerk zaam te maken, opdat zo' nodig maatregelen kunnen worden getroG fen. GROEPEN', DIE ONDER DE WET VALLEN. I. Dit zijn degenen, die ziekengeld ontvangen kracntens art. 55 der Ziek tewet. Dit betrett, de werkloze, die ziek wordt binnen één maand, nadat hij gedurende 2 maanden onafgebro ken op alle werkdagen verplicht ver zekerd is geweest, of hem, die binnen acht dagen na ontslagdatum ziek wordt, nadat htj in ae 2 maanden voor het einde van ztfn verplichte verzekering tenminste 16 dagen a: beid in loondienst heeft verricnt. Dit artikel geeft dus de mogelijk heid aan om zelrs na de beëindiging van de verplichte verzekering daar van nog de voordelen te genieten. Zo als ook bij alle na te noemen gevallen wordt echter géén uitkering bij over lijden gegeven II. Gezinsleden van zeelieden (echt genoten, kinderen, gealimenteerden). De zeelieden, die thans verplicht verzekerd zyn. hebben naast het recht op 52 weken ziekengeld, niet alleen recht op medische verzorging indien zij aan boord of buitenlands zijn, doen thans ook indien zij bin nenslands zijn. Een belangrijke soci ale verbetering voor de zeeman, die deel uitmaakt van de bemanning van een in Nederland gevestigde on derneming. Zjjn gezin is verzekerd in het ziekenionas van de plaats waar het woonachtig is. IIL Gezinsleden van militairen, kostwinner zjjnde. Dit betreft dienst plichtigen en reservepersoneel van leger en vloot. De kostwinners moe ten minstens 45 dagen in militaire dienst zijn. De militairen zelf krij gen, evenals beroepsmilitairen en hun gezinsleden, meaische verzor ging vanwege het Rjjk. Zij moeten van de Commandant van hun leger onderdeel, waarbij zij zijn ingedeeld een aanmeldingsiormulier ter teke ning ontvangen. Via de comman dant bereikt dit formulier hun zie kenfonds. De gezinsleden dienen er zich van te vergewissen, dat de aan melding is gescnied in het geval dat zij geen kennisgeving van de bode van het ziekenxonds ontvangen. IV degenen, die een uitkering of wachtgeld bij werkloosheid krach tens een van Rijkswege of een door de Minister van Soc. Zaken goed gekeurde regeling ontvangen. Hier onder vallen de personen, die een uitkering ontvangen krachtens de overbruggingsregeling, de sociale bijstanasregellng, de tijdelijke uit keringsregeling (daaronder bijv. ex- arbeiascontraccanten in overheids dienst), en verder sommige wacht gelders en gedemobiliseerde militai ren. Als werkgever treedt op de afd. Soc. Zaken der Gemeenten, die hun ook coupons verstrekken. Ambtenaren vallen hier niet onder. Voor hen schijnt een ambtenaren- ziekenionds in de maak te zijn, dat volgens tal van deskundigen, wier pennen en monden hierover in bewe ging gebracht werden, als onge wenst verticaal ziekenfonds, enkele millioenen nodeloos zal gaan verslin den, zonder dat de meeste ambtena ren daarmede gebaat zijn. V. Degenen, die ongeacht het be drag, een uitkering ontvangen krach tens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning. Van man en vrouw samen wordt i 1,50 per maand van de uit kering ingehouden- De kaarten, die zij ontvangen, moeten bij het Zie kenfonds worden ingeleverd. VL degenen, die een invaliditeits-, ouderdom8-, weduwen- of wezenrente van tenminste 125 ingevolge de Invaliditeitswet ontvangen. Zij beta len als V. Vallen zij tevens onder V., dan volgt restitutie voor VI. VU. Ongevals-, weduwen- of we zentrekkers ingevolge één der Onge vallenwetten (of tijdelijke uitkering krachtens de Zeeongevallenwet, max. 6 maanden). De rente moet bere kend zijn naar een arbeidsonge schiktheid van 50 of meer. Zij zijn premievrij verzekerd (geduren de de tijdelijke uitkering bestaat wel recht op overlijdensuitkering). Wie van betrokken instanties twee kaar ten ontvangt dient beide bij het Ziekenfonds in te leveren. VIII. Invalide ex-militairen (dienst plichtig en reservepersoneel. Het Militaire Pensioenbureau geeft hun een, bij het Ziekenfonds in te leve ren, verklaring, en ook coupons. Advertentie ging men vroeger en soms ook nu nog een privé of mondeling lesje halen. Waarom studeert U niet thuis met de Bekende S chriftelijke Cursus Resa- Hilversum? Opleiding voor MJ3.A., Practijkexamen Boek houden en Handelscorr. (Ned. Fr. Eng. Duits en Spaans) Boekhouden M. O. en S.P.D. Ons prospectus geeft U alle ge wenste inlichtingen. Behandelingskosten voor het gebrek of de ziekte, waardoor zij invalide werden, blijft voor rekening van het Ministerie van Oorlog of Marine. IX. Studerende kinderen van 16 tot en met 20 jaar. Het hoofd van de inrichting, waar algemeen Vor mend- of vakondexwijs gegeven wordt, dient een verklaring af te geven. X. Invalide kinderen van 16 tot en met 20 jaar. Deze worden inge schreven, indien aangetoond kan worden, dat voor hen kinderbijslag wordt genoten, of indien de contro lerend-geneesheer inschrijving ih overeenstemming met de bepalingen, die hieromtrent gegeven zijn, gewet tigd acht. BIJZONDERE BEPALINGEN. Indien voor personen uit boven genoemde groepen uit andere hoof de recht op geneeskundige behande ling bestaat, dan heeft dit recht voorrang boven recht op Zieken fondshulp. Er zullen vrijwillig verzekerden overblijven, die de premie van 0.80 niet kunnen opbrengen. Daar bereke ningen hebben aangetoond, dat de overheveling naar de verplichte ver zekering van velen, die de volle pre mie betaalden niet tot een budgetbe sparing van practische betekenis leidt, zal de premie zeker met 25 96 moeten worden verhoogd, tenzij op andere wijze subsidie aan de vrijwil lige verzekering wordt verstrekt. Sociale Zaken der gemeenten ver leent aan hen die beneden bepaalde inkomennormen vallen premiebijslag. Daar het bestek van dit artikel de tailbespreking uitsluit, verwijzen we naar de Ziekenfondsen, die tot alle inlichtingen bereid zijn. A, Korte weg. Tuindersknecht houdt levenslang. De advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft Vrijdag bevestiging van de levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de tuin dersknecht J. B. uit Den Haag, die op 8 Juni van het vorig jaar zijn vrouw door wurging van het leven heeft beroofd. De zaak diende in hoger beroep. Het beroemde corps van de Texas Rangers maakt bij zijn arbeid met succes gebruik van de nieuwste vindingen op het gebied der techniek. Veel, dat kenmerkend was voor de romantische sfeer, welke de wakkere politieman nen omgaf, Is hierdoor verloren gegaan, maar nog steeds blyft het paard de voornaamste plaats innemen in het harde en moeilijke leven van de Te xas-Ranger. Een ontmoeting in de prairie: een politieman, gezeten in een helicopter, overhandigt een „rafter" collega een mededeling. ADDATH Vifu/itiiaz Betere vi/vginia Zuid-Mohikken in cassatie. GESCHIL MET K.P.M. OPNIEÜW VOOR HOGE RAAD. De republiek Zuid-Molukken zal naar wij vernemen beroep in cas satie instellen tegen het arrest, dat het Amsterdamse Hof Donderdag heeft gewezen en waarbij de Neder landse rechter onbevoegd is ver klaard kennis te nemen van het ge schil tussen de republiek en de K.P. M. Te zijner tijd zal deze zaak dus opnieuw worden behandeld voor de Hoge Raad te 's-Gravenhage. Men noemde mij een rare Chinees, Sliep slecht, voelde me 'n zenuwenpees. Nu drink ik dagelijks „TIP" i /oei me als een slagschip Voor anker, en leef puur zonder vrees. FEUILLETON COPPERSMITH 30 Al verstond de vrouw van Weber dan geen Engels, ze voelde dat men haar van haar kinderen wilde schei den. Met wijd uitgespreide armen stond zij ineens voor haar vier kin deren. „De kinderen blijven bij elkaar en bij mij riep ze vastbesloten. „Wat wil die vrouw?" vroeg de sheriff verbaasd en hij streek met de hand over zijn insigne. „Ze vraagt haar en de kinderen niet te scheiden", zei Claire, die on deraan de trap stond en stomme ge tuige bij dit toneel was geweest. „Waai- bemoei je je mee riep de sheriff kwaad. „Laat dat meisje haar mond houden blafte hij tot Egilson. „Ik wil in Bedfort geen moeilijkheden met lijfeigenen hebben. Jullie weten net zo goed als ik wat er kort geleden op een xarm naby Fort Pitt is voorgevallen „Laten we het dan zo doen", viel Egilson de sheriff in de rede, „de moeder met de vier kinderen gaat met Johnnie mee. Hg heeft het grootste huis en dus de meeste plaats. Hij betaalt alleen voor de twee oudste kinderen, wy nemen dan het geld voor de moeder en de twee andera kinderen voor onze rekening. Zij kunnen dan een handje helpen waar het nodig mocht zijn". „Dat zal niet zo eenvoudig zijn", antwoordde de sheriff, een opmer king waarmede Hussy instemde. „wat kun je eigenlek door kinde ren van vier en zes jaar laten doen?" riep Tom Bradley. „Dat komt best in orde!" zei EglL son, „julie vergeten, dat hun contract veel langer loopt dan van de volwas senen! Laten we het nu> maar doen als ik gezegd heb". De drie mannen knikten. „Best", zei Hussy, „alleen zullen we een en ander precies moeten regelen". „Het lijkt wel, of jullie de ziekte in het maïs totaal vergeten zijn". Met die woorden gooide Egilson het gesprek over een andere boeg. „Ik heb vanochtend overal rondgekeken, omdat wat ik er gisteren over hoor de me als koud water op m'n dak viel. Mijn velden zijn ook al aange tast Willen we de oogst redden dan zullen we nu meteen moeten begin nen. En dan zullen we alle handen ;ebruiken, ook die van de kleine kin leren, tenzg jullie in de herfst lege Kolven willen binnenhalen". „Ja, als de Indianen de velden niet ih brand hebben gestoken", ant woordde de sheriff. Er ontstond een korte, veelbetekenende stilte. „Jam mer, dat ik de omweg over Fort Pitt gisteren niet heb gemaakt", merkte .Cgilson toen op. „Als ik geweten had, wat jullie gehoord hebben, enfin, een van ons allen moet zo spoedig mogelijk daarheen! Wie is daartoe bereid?" „O, dat doe ik wel", liet Hussy zich horen. ,Veel zullen ze daar ook wel niet weten, maar toch „Wanneer denk je te gaan?" Hussy haalde de schouders op. „Zo gauw als ik tijd heb en de ziekte in het maïs bedwongen". „Jullie kunt gaan", wendde de she riff zich tot ae ingedeelde landslie den van Claire, „wie niet bij Egilson blijft zal morgen afgehaald worden". Jïeb je weer de whiskeyfles aan gesproken'" antwoordde de laatste op scherpe toon. Maar Bradléy scheen niet op het antwoord te wach ten. „Nu kan ik Nancy zeker Wel meenemen?" vroeg hij. .Houd je kiezen op elkaar!" schreeuwde Egilson. Claire was in tussen, met een kleur als vuur langs Bradley geglipt. „Ik heb zojuist ge hoord dat U naar Fort Pitt gaat, mijnheer Hussy, „kan ik niet met U meegaan?" Hussy keek Egilson aan. „Het meisje kan doen wat ze wil", zei de laatste. „Wat wilt U op Fort Pitt doen?" vroeg Hussy nu aan Claire. „Ik zoek het regiment „Royal Americans"!" „Waarvoor?" vroeg Hussy weer. „De commandant is een landge noot van mij". „Je wilt je zeker beklagen, hè?" vroeg de sheriff, „laat ik je dan even vertellen dat hier in Bredfort alles precies volgens de wet gebeurt. Ik kan me Volledig verantwoorden!" „Ik ga me niet ergens over bekla gen, mijnheer Flagler!" antwoordde Claire rustig, ,ik zou niet eens weten waarover", „Kan het meisje mee?" vroeg Hus sy aan Egilson. „Ik heb al een keer gezegd, dat zij vrij is om te doen en te laten wat zjj wil!" antwoordde Egilson op onver schillige toon. „Dank U, mijnheer Egilson!" zei Claire en met die woorden verliet ze de kamer Nauwelijks had ze de deur achter zich gesloten of de sheriff overlaadde Egilson met een vloed van verwijten. Hoe kon je zo'n meisje nu meenemen Dat betekent nog een kostganger meer in je huis. Werken kan ze niet, dus (Wordt vervolgd). TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM Nederlandse industrie blijft niet achter. (Van onze speciale verslaggever). Vrijdagmiddag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat dc ne gen en twintigste tentoonstelling van motorrijwielen, rijwielen en rijwie len met hulpmotor in het RAI-gebouw officieel geopend. Dit is de eerste tentoonstelling van deze aard, die sinds 1921 wordt gehouden en zü geeft een goed beeld van de enorme vlucht die deze tak van Industrie genomen heeft. Dit wordt mede treffend geïllus treerd door de cijfers. Ons land be zat 1 Augustus 1950 95.298 motor rijwielen en op 1 Januari 1951 naar schatting 100.000 bromfietsen. Wie de tentoonstelling, welke tot en met de 18e Februari geopend zal zijn bezoekt, kan er alles vinden wat er op het gebied van motorrij wielen, bromfietsen en scooters op het ogenblik te koop is. De 80 stands bevatten artikelen die de motorlief hebbers zullen doen watertanden. Men vindt er stoere 500 cc.ers van vele merken. Slanke sportmotortjes, bromfietsen, die er uit zien als lich te motoren, bromfietsen die fiets ge bleven zgn, met een motor onder de bagagedrager of onder het frame. En met te vergeten de kleine maar dappere scooters. Deze en de brom fietsen zijn nieuwe verschijningen in het RAI-gebouw. Een bijzonderheid op zichzelf op deze tentoonstelling vormen de lichte bsstel-auto's, die in verschillende uitvoeringen te zien zijn. Nieuw voor ons land zijn de Onze Icleine hersenbreker heeft de puzzelaars niet veel hoofdbrekens gekost, want de ingezonden oplossingen waren op een enkele uitzonde ring na, alle goed. We hebben uit onze voorraad ditmaal een spreek- woordpuzzle opgediept en zoals gewoonlijk moeten de oplossingen ge adresseerd zijn „REDACTIE P.Z.C.—VLISSINGEN", met in de linker bovenhoek van briefkaart of enveloppe de vermelding „PUZZLERU- BRIEK". Oplossingen kunnen door abonné's worden ingezonden tot en met. Woensdag 14 Februari. Prijswinnaars en oplossing De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: L. Almekindersde Kra mer, Hofferplein B 151k, Zierikzee; J. Polderman, Kanaalweg 13, Hans- weert; G. de Jongh, Herenweg 6a, Aardenburg; Ph. Monteau, Irene- straat 1, Sas van Gent; mej. C. F. de Visser, Lambrechtsenstraat 196, Poststation Ritthem en J. J. Pieper, A 52, Waaide. De oplossing van de vorige puzzle was: Horizontaal: 1. glazenmaker; 7. nevelachtig; 8. ra; 9. snood; 12. om; 14. Don; 16. amen: 19. even 21. la; 22. omzet; 25. G.T.; 26. paars; 27. arme; 29. Edam; 32. ton; 33. nul; 36. L.S.; 38. Irene; 40. a.v. 41. Gcr- da; 43. agave; 45. Anna; 46. Y; 47. ader. Verticaal: 1. generaal; 2. Alva; 3. eiland; 4. micron; 5. Kate (Katy); 6. regiment; 10. oorzaak; 13. te; 15. a.v.; 17. Maart; 18. nopen; 19. et sen; 20. egaal; 23. ma; 24. er; 28. mot; 30. dun; 33a. Olga; 34. ora; 35. Ina; 35a. ever; 37. sen; 38. Ida; 39. ega; 40. ave; 42. R.N.; 44. a.d. U vindt alleen omschrijvingen van de horizontale woorden. Deze zijn: 1. rivierschip-getal; 2. getal-ste kelige plant (meerv.); 3. hemel lichaam - onverstandig - tuiniersge reedschap; 4. schaaldier-verblijf voor rashonden; 5. insect-Ned. rivier meisjesnaam; 6. klein roofdier-met plezier; 7. inwendig or gaan-jong dier-tooi; 8. voorschriften-vruchten; 9. gonzend geluid-ledematen. Zoals U ziet, zijn alle vakjes van een nummer voorzien. Deze nummers zyn ook in de drie regels achter A, B en C te vinden. Wanneer U de goede woorden gevonden heeft en de letters in de gelyk-genummerde vakjes plaatst, dan kunt U ln de onderste 3 regels een bekend spreek woord lezen. Rillerig? Verkouden? Een en kel tablet doet wonderen I TEGEMPUNEM EN GRIEP,20IAILETUM 73» 1 s 19 i- 39 8 |10 16. 136 li. 18. 2a 16. 1. 11 25 20 29 16 35 11. ié. s. 2 13. 13 20 3d. 15 12 *2 19. 27- 15. 10. 32. 36 is. 18 21 15. 9. 53. 9. 23. 26. 11. *3 33 15. 31 31 19. raas. 42. 15. 49- 11. 30 15. 20 26 15 3o. 11 8. 15. 23. 11. 23. 23 21 15 7. 8 14 IS 24. 26. 15, 9 32 IS. 11 26 35. 10. 38. 15. 34. f- 28. 1. 32 36. 11- 5. 3 n 22. 9 12. 21. 37. V bi 2a 1 10- 9 28 24. 21. 16. 8. 1? 2. JA 37- 1- 32 10. 25. 6. 11. 7- 22. 3. 3o. 31 11- 26. 13. 31- r. 35. 12. 15. 39. 16. 31. 23. scooterachtige vrachtdriewielers met auto-besturing. Tenslotte levert het tentoongestel de het bewijs, dat de Nederlandse industrie vooral waar het de brom fietsen betreft nóg in kwaliteit nóg in lage prijs, bij het buitenland ten achter blijft. <4duer(eRtie GEBOUW-: AMSTERDAM TENTOONSTELLING.9-18FEBR. motorrijwielen Nederlands consulaat te Kanton doorzocht? De Chinese autoriteiten hebben te gen het einde van het vorige jaar huiszoeking gedaan in het Nederland se, Franse Britse, en Portugese consu laat, zo verneemt Reuter uit een ge- woonlijk welingelichte bron te Hong kong De huiszoeking geschiedde „op be leefde manier", aldus deze bron. Voor zover haar bekend, zijn geen do cumenten meegenomen, doch betrof het onderzoek voornamelijk radio-uit rusting. Een kamer in het Britse consulaat, waar radio-materiaal lag opgeslagen, werd verzegeld. Kort te voren hadden de autoriteiten registratie van alle radio-apparaten te Kanton bevolen. Na Pasen geen candidaats examen Indisch recht meer. Zeer binnenkort is - een wettelijke maatregel te verwachten welke de gelegenheid tot het aanvangen met de studie in het Indisch recht opheft. In verband hiermee zullen belang hebbende studerenden er rekening mee moeten houden, dat de veronigde faculteiten van rechtsgeleerdheid en van letteren en wijsbegeerte te Lei den, te Utrecht en te Amsterdam met ingang van de dag, waarop dit jaar de Paasvacantie begint, d.i 17 Maart, geen candidaatsexamen meer zullen afnemen. Zy, die vóór die datum hun candidaatsexamen hob. ben afgelegd kunnen nog tot uiter lijk December 1953 doctoraal-examen doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 8