De tragische dood van Abr. Lincoln Vrouwen- en slavenmarkten rond de Rode Zee JIMMY BROWN, sportheld no. 1 BONT VOOR SP0RTKLEDING ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 PROVINCl ALE ZEEUWSE COURANT 7 Een man, die geen haat kende. Wijs leidsman van een door burger strijd verscheurd volk. Hij was één van Amerika's meest populaire presidenten. Op 11 Februari 1861 Zondag a,s. dus 90 jaar geleden verliet een 52- jarlge advocaat uit Illinois, Abraham Lincoln, z\jn woonplaats Springfield om het presidentschap van de Verenigde Staten van Noord-Amerika op zich te nemen. Hij bekleedde deze hoge post ln een ttyd, welke een der meest dra matische is geweest in de Amerikaanse geschiedenis: die van de burger oorlog. In de loop der jaren waren er tus sen de Noordelgke en Zuidelijke sta ten der jonge Unie grote tegenstel lingen ontstaan. Het grootste ge schilpunt betrof de slavernij. Op de uitgestrekte katoenplantages in het Zuiden werkten nog millioenen sla ven, die er de goedkope arbeids krachten vormden. In het Noorden, waar de handel en industrie een gro te vlucht hadden genomen, kende men de slavernij niet en was men er fel tegen gekant. Abraham Lincolm, een der meest populaire presidenten, die de Ver. Staten hebben gehad. De „slavenbaronnen" van het Zui den keken met minachting neer op de bedrijvige kooplieden van het Noor den. Voor dit soort werk achtten zij zich te goed. Teneinde de groeiende industrie te beschermen, eisten de Noordelnken beschermende rechten, terwijl 't agrarische Zuiden dergelij ke maatregelen verfoeide en de abso lute vrghandel voor stond. Tot 1860 waren de Zuidelijken in de meerderheid; het Noorden, waar de bevolking snel toenam, won ech ter steeds meer terrein en na een met grote felheid gevoerde verkie zingsstrijd werd de Noordelijke can- didaat Lincoln tot president der Unie gekozen. De staten in het Zuiden grepen de ze gelegenheid aan om zich af te scheiden. Op 8 Februari 1861 sticht ten zjj een afzonderlijke republiek onder de naam ..Geconfedereerde Staten van Amerika". In zijn installatierede op 4 Maart 1861 deed de nieuwgèkozen president in het Congres een hartstochtelijk beroep op de Zuidelijke Staten om tot de Unie terug te keren. Het was tevergeefs. De hartstochten waren zó hoog op gezweept, dat een burgeroorlog er uit voortvloeide. Op 12 April van hetzelfde jaar werden de vijandelijk heden door de Zuidelijken geopend met een aanval op Fort Sumter in de haven van Charleston in Zuid Caro lina. Dit was het begin van een ver beten strijd, welke vier jaar zou du ren. „KATOENNOOD". Ook Europa was ten zeerste b\j de ze strijd geïnteresseerd. De Zuidelijke staten van Noord-Amerika toch wa ren de voornaamste leveranciers van katoen. Zeven achtste deel van de wereldbehoefte kwam uit het Zuiden. Tengevolge van een doeltreffende blokkade der Noordelijken kwamen de havens in het Zuiden potdicht te zitten, zodat geen enkele uitvoer meer mogelijk was. In Europa ont stond toen de „kat'oennood" waar door vele Europese bedrijven werden lamgelegd. De strijd tussen de beide staten- groepen werd aan weerszijden met grote verbittering gevoerd. De Zuide lijken hadden de beschikking over bekwame generaals als Robert E. Lee, een man die bij zijn soldaten in hoog aanzien stond. Washington werd dan ook meermalen bedreigd. Uiteindelijk keerden de krijgskansen en steeds meer Zuidelijke bolwerken vielen in handen van de Noordelijke generaals Sherman en Grant. In April 1865 volgde de volledige capi tulatie van het Zuiden. Het had ge streden voor een „verloren zaak". De slavernij werd afgeschaft en ja ren van groot verval stonden het Zuiden voor de boeg. Niet altijd ook al is dit zeer begrijpelijk wist de negerbevolking van haar vrijheid een juist gebruik te maken. De vrij heid ontaardde dikwijls in losbandig heid. Werken was bijzaak. Vele plantages werden aan hun lot overgelaten en het duurde lang voor dat men de gevolgen van de strijd te boven was gekomen. Het Zuiden kon niet recht spreken van een „bittere vrede" „NEGERHUT" EN „ONDERGRONDSE". Een figuur, die in de jaren voor de burgeroorlog van grote invloed is geweest op de vorming van de openbare mening, is de schrijfster mevr. Harriet Beecher Stowe. Zij was de dochter van een predikant. Het verschijnen van een schets in een der periodieken „Oom Tom", bracht haar op de gedachte van het schrij ven van het verhaal. Tevoren had zij vrijwel nog nimmer een pen op papier gezet. Het verhaal verscheen in afleveringen in een Amerikaans tijdschrift en verwekte een sensatie. nen in een enorme oplage moesten de persen dag en nacht draaien om aan de vraag van het publiek te voldoen. Ook in het buitenland maak te het boek van mevr. Beecher Stowe grote opgang; het werd in vele talen vertaald. In de laatste wereldoorlog ken den wij de „ondergrondse." In Ame rika had men een dergelijke organi satie reeds veel vroeger. Bekend on der de naam „Underground Rail road", ondergrondse spoorweg waren haar leden behulpzaam om slaven uit het Zuiden naar vrije ge bieden te doen vluchten. Alleen al in Ohio werd 40 000 slaven hun vlucht mogelijk gemaakt. ABRAHAM LINCOLN. Temidden van de jaren van strijd, welke aan de burgeroorlog vooraf ging, kwam Abraham Lincoln naar voren. Het was een man van buitenge wone begaafdheid. Zijn vader had een faz-m, maar de jonge Lincoln koos een andere levensweg. Hij werd advocaat en begaf zich tevens in de politiek. Weinigen begrepen aanvankelijk welk een grote figuur er schuil ging achter deze advocaat uit het Wes ten. Langzamerhand gingen de ogen open. Lincoln bleek een man te zijn van grote wijsheid, welke gefun deerd was op diepgaande studie en levenservaring. Het was een man, die kracht aan tact wist te paren. Hij bezat een onuitputtelijk geduld en wist te han delen op het moment dat het nodig was. Hij had een gevoelig hart en een grenzenloze edelmoedigheid van geest. Hij was onkreukbaar en bleef de eenvoud zelve. Hij was een van Amerika's meest populaire presidenten. Lincoln ver wierp de slavernij als zijnde in strijd met de rechten vaii het individu en tegen de wil van God. In dezelfde zaal, waar zijn voor vaderen de onafhankelijkheid uitrie pen, pleitte hij voor gelijkheid. De verscheurdheid van zijn land stuitte hem tegen de borst. „Een huis verdeeld in zichzelf kan geen stand houden. Wij kunnen niet zijn half slaaf en half vrij", zo sprak hij in 1858, nog vóór zijn presi dentsverkiezing. En toen hij voor de tweede maal tot het presidentschap was geroe pen. stak hij tijdens zijn installatie- rede op 4 Maart 1865 de vijanden in het Zuiden de vriendenhand toe. „Met haat tegen niemand, met liefde voor allen, met vastheid in datgene wat God ons als recht doet zien, zullen wij trachten het werk te voleinden dat wij begonnen, de wonden der natie te helen en alles te doen wat kan bijdragen tot het verkrijgen en doen voortduren van een vrede onder onszelf en met an dere natios." Dat waren de woorden, die Lin coln sprak. Gedurende de nacht van 13 op 14 April was de stad Washington ge ïllumineerd ter gelegenheid van de overgave van het Zuiden. Het volk vierae feest en vrolijke menigten bewogen zich door de straten. j; 'r; nde dag hield Lincoln ka binetsraad. Besloten werd de blok kade tegen het Zuiden op te heffen. Zijn naaste medewerkers bond de resident op het hart het verleden e vergeten. De Zuidelijke staten moesten als gelijk-gerechtigden op nieuw tot de Unie worden toegela ten. Hjj bezwoer hen hun gedachten te richten op de vrede. EEN SCHOT WEERKLONK... In de avond van de veertiende woonde Lincoln een voorstelling in de schouwburg bij. In de loge ge beurde toen iets vreselijks. Een fa natiek toneelspeler, William Booth, loste een schot op de president en doodde hem „om het Zuiden te wre ken." De man ,die geen haat kende, slechts liefde voor allen, vond op deze wijze een onverwacht levens einde. Het Amerikaanse volk was ge schokt tot in zqn diepste innerljjk over deze tragische dood. „Nooit", zo schreef de dichter James Russell Lowell, „zullen er door mensen zo veel tranen geschreid zijn over de dood van iemand, die ze niet ken den." Amerika verloor een wjjs man, die als geen ander in staat was ge weest de geslagen wonden te helen en de eenheid der natie te herstel len. In dat opzicht is Lincoln te ver gelijken met de latere grote presi dent Franklin Delano Roosevelt, wien het, nadat de overwinning was behaald, eveneens niet meer gege ven was zijn land in vrede te die nen. Hoe moeilijk dat is hebben de jong ste ra-oor<oese iaren bc"- Bertha-kraag krijgt weer een kans. De schaatsliefhebsters onder onze lezeressen hebben tot dusverre niet over medewerking van koning Thialf te klagen gehad. Er is van geprofi teerd Beschut door dikke sport- truien, waarvan de felle kleuren Katoenpluk, zoals dit in de eerste helft der vorige eeuw in de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika geschiedde. cachet en sfeer gaven aan de ijspret, trok men naar de banen om rondjes te trekken of schoon te rijden. Lange broeken en ski-pantalons in originele uitvoering ziet men aller- wege. En waarom ook niet? De tijd, dat men een vrouw in lan^e broek belachelijk vond, ligt gelukkig ver achter ons. Niet alleen geeft deze vorm van winterkleding heerlijke warmte, maar ook veel gemak. In ieder geval geen gezeur met rokken, Hoe harems ontstaan Voormalig Duits officier als mensen jager en leverancier voor de harems Vrouwen- en slavenmarktenis het mogelijk, dat in deze eeuw van zoge naamde beschaving en vlammende redevoeringen over de „rechten van de mens" dergelijke mensonterende instellingen nog bestaan? Is het mogelijk dat als het ware aan de lopende band jeugdige, nauwelijks volwassen meisjes en jongens, ten prooi vallen aan niets en niemand ontziende „op kopers" van Oosterse machthebbers en „zakenlieden"? Voor wie hieraan nog mocht twijfelen doen de artikelen, die af en toe in de wereldpers over dit delicate en vreselijke onderwerp verschijnen een wel zeer wrange wereld opengaan. En, wie wellicht bjj het lezen dezer artikelen de schouders ophaalt en meent met sensationele prikkellectuur van doen te hebben, zou- den wjj ten overvloede willen adviseren het oor eens te luisteren te leggen by de terzake deskundigen van het Internationale Afrika-Instituut, de Inter nationale Missieraad, de „Carnegie-Foundation" en de betrokken ministeries van koloniën of overzeese gebiedsdelen. huwbare meisjes bleek zo groot te worden, dat bedoelde functionarissen een „prijzenplafond" vaststelden. Slechts op deze wijze bleek het mo gelijk dat niet gefortuneerde jonge mannen in het huwelijk konden tre den! Uit onderzoekingen, plaatsvin dend op instigatie van de hierboven genoemde instellingen', bleek dat de gemiddelde prfls van een jonge vrouw grote delen van het Afrikaanse Ara- Het probleem schijnt eenvoudig: in bië, op sommige eilanden rond deze gebieden en zelfs in bepaalde Aziati sche landen worden jonge vrouwen verkocht! Het behoeft geen betoog, dat deze „handel" wel in alle op zichten strijdig is met de hierboven aangehaalde „rechten van de mens" en als zodanig reeds sinds lang tot een wreed en middeleeuws verleden had moeten behoren. Nochtans be staat ze vandaag de dag nog steeds. OUD KWAAD Niets schijnt eenvoudiger dan va ders te beletten hun dochters of zo nen te verkopen, tegen prijzen, die in Hollands geld omgerekend variëren van vijf tot tienduizend gulden. Het eeuwenoude kwaad is echter diep ingevreten, het blijkt uiterst moeilijk zo niet ondoenlijk deze in dubbel opzicht „zwarte markt" te laten verdwijnen. Moeilijk en ondoenlijk in streken waar het sedert eeuwen „gewoon" is dat een man zich tegen contante be taling bij zijn toekomstige schoonva der een vrouw aanschaft... ëén der verderfelijkste gewoontes, die aan 1 sommige Oosterse volken inhaerent is. Het is nog niet zo lang geleden, dat desbetreffende „betalingen" in natura plaats vonden, voornamelijk in vee. Tegenwoordig wordt het meer en meer gewoonte, dat een en ander in baar geld wordt „geregeld", ter wijl de aanstaande echtgenoot de soms zeer hoge kosten van het „hu welijksfeest" voor zijn rekening neemt. PRIJZEN Het moge wellicht ongelofelijk schijnen: In sommige gebieden bleek de toestand dermate ernstig te zijn op dit gebied, dat bestuursambtena ren het nodig oordeelden noodge dwongen een soort „geleide econo- tien duizend gulden bedraagt tegen die van een gewone voor land- en huisarbeid bestemde) slaaf of sla- Vin, twee drie duizend. DE JEUGD Het is vooral de handel in zeer leugdige haremvrouwen. die als hoogst lucratief bekend staat. Aan de kusten van de Rode Zee is deze in handen van een man genaamd Krum- holz, volgens insiders een voormalig Duits officier. Een figuur, die met ijzeren hand in fluwelen handschoen met zijn handlangers deze streken afreist om daar in opdracht van on- metelijk-rnke Oosterse machtheb bers, groot-smokkelaars en „zaken lieden zijn lugubere koopmansdrif ten uit te leven. Vier of vijfmaal 's jaars trekt de ze Krumholz met een zwaarbewaak te karavaan door de Arabische woes tijnen van de kust der Rode Zee naar Yemen, Saoedi-Arabië of de vele sultanaten aan de Perzische golf. Van tijd tot tijd houden Krum- holz's handlangers „razzia's" in klei ne Afrikaanse nederzettingen en dorpjes. Soms zelfs beschikken zij over lo cale „inkopers", die hun periodiek „uit voorraad leveren". Meisjes en jongens (vanaf twaalfjarige leeftijd) worden op meedogenloze wijze weg- weggeroofd of „gekocht". Men schat het aantal dezer ongelukkigen voornamelijk meisjes dat in bo vengenoemde gebieden „circuleert" op anderhalf millioen! En de vraag overtreft nog steeds het aanbod! 70 ZONEN Het is vrij algemeen bekend, dat om een sprekend voorbeeld te noemen koning Ibn-Saoed, niet minder dan zeventig zonen heeft Dat deze telgen niet uit één en het zelfde huwelijk spruiten lijkt ons overbodig te verklaren! Het bedrag hetwelk deze zeventigjarige monarch tot dusverre voor zijn „harem" uit trok loopt in de honderdduizenden. Alleen reeds de reukwerken, welke jaarlijks voor des konings vrouwen in alle delen van de Oriënt worden aangekocht, kosten de onmetelijk rijke vorst reeds honderdvijftig dui zend gulden. Doch ook de sultans van Koweit en Bahrein betekenen voor lieden als Krumholz een blijven de en rijke bron van inkomsten. Eerstgenoemde, die onlangs kwam te overlijden, liet aan zijn broeder en opvolger een „kleine" harem na met zeven-en-dertig vrouwen. De nieuwe sultan meent echter aan zijn rang en stand verplicht te zijn deze harem uit te breiden. Op geld behoefde ook hij niet te kijken; alleen uit op zijn gebied geëxploiteerde olievelden put hij een inkomen van tenminste vijf millioen gulden per jaar. Deskundi gen toonden aan. dat Krumholz of diens concurrenten, meerdere nieuwe aanwinsten voor des sultans harem of die van zijn vier broeders naar Koweit voerden. Het moge de lezer begrijpelijk voorkomen, dat het voor een gewone mannelijke bewoner dezer streken, bij een., dergelijke „concurrentie" moeilijker wordt zich een "levenspart ner te kiezen. Temeer waar vrouwe lijke „slaven" nog steeds circuleren voor prijzen, die variëren tussen vijftienhonderd en tweeduizend gul den. Slavinnen wel te verstaan, die reeds verschillende eigenaars gek kend hebben. Om het als boek te doen verschtj- mie" te decreteren. Het „tekort" aan 96. Piet Potlood had heel aandachtig geluisterd naar het verhaal, dat Jimmy hem deed en toen deze was uitgesproken zei hij„Inderdaad Jim my, dat is geen beroep voor jou. Daarvoor ben jij uit te goed hout gesneden, maar éls je er mee uitscheidt, moet je dat als wereldkampioen doen. Dat is een eervol besluit van je loopbaan als bokser en je strijkt er meteen een mooie duit mee op. „Geld kan me niets schelen, meneer Pot lood", zei Jimmy bescheiden. „Stil nou, Jimmy", zei meneer Potlood, zonder geld kan een mens nu eenmaal niet leven maar als jij meent, dat je het niet nodig hebt, stel dan je gage beschikbaar voor een liefdadig doel. Luister nou eens naar mij. Je gaat rustig in training voor je wedstrijd tegen Joe Dynamite en over die afspraak praat je met niemand een woord meer, ook niet met Gerrit Goochem. En dan zal ik, Piet Potlood, er voor zor gen, dat jij op een eerlijke manier wereldkam pioen wordt en dat je je niet in de 8e ronde be hoeft knock-out te laten slaan". „Maar hoe wil je dat dan bereiken, meneer Potlood?" vroeg Jimmy. „Laat dat nu maar aan mij over Jimmy", zei de redacteur en hij wandelde met grote pas sen weg. welke bij het schaatsen een ferme slag bemoeilijken. Zeiljobs cn windjacks spreken, naast de truien, een hartig woordje mee. Een zeer aardig exemplaar van een windjack, zagen wij uitgevoerd in kameelhaar. Over de heupen val lend, gesloten door een lange rits sluiting en met een sportieve, brede riem in afstekende kleur als garne ring, had dit warme kledingstuk bo vendien een punt-capuchon, waar door de oren tegen de felle Noord ooster beschermd werden. Bij sportkleding is men er zelfs toe overgegaan om hele exemplaren van bont te leveren. Reeds eerder za- fen wij sport-jasjes met een brede ontkraag, doch meer en meer vin den thans de gezellige driekwartjas jes ingang. Verder was een ski-uitrusting, ge completeerd door een schattig bont mutsje, geen zeldzaamheid. Klein en achter op het hoofd gedragen, wor den deze mutsjes echter niet alleen voor sportieve doeleinden gebruikt: ook bij geklede modellen doen zij dienst. Wat zegt u bijvoorbeeld van dit snoezige modelletje van hermelijn, dat een omgeslagen rand heeft? Men lette tevens op het sieraad, dat de mannequin draagt. Een drie, vier, ja zelfs wel vijf strengen dikke ketting vindt zijn weg. Niet zelden wordt de ze aan de voorzijde gesloten door een gezellig ouderwets gouden boeken- slot. Het kan een aardige halsvulling zrjn bij een te diep decolleté. Het artistieke gevlekte ocelot is ook nu weer van de partij, n.l. als rand rond het charmante, pluchen hoedje met korte voile, waarbij in de rand een motiefje werd verwerkt. Tenslotte een heus niet onaardig nie mendalletje van persianer, dat eigen lijk voor zichzelf spreekt. Na jaren uit de mode te zijn ge weest, komt de z.g. Bertha-kraag weer in de mode. Dit model is uiter mate geschikt voor mantel en ja pon. Bont met een zacht, egaal op pervlak, geeft hierbij wel de toon aan. Men kan bij voorkeur een keuze doen uit sealskin of bever. Bever is kastanje-bruin en heeft meestal een donker vel met weinig geprononceer de rugstreep; het meest flatteus zijn wel de grijze, ja bijkans blauwe vel len. Daar het een sterk bontsoort is, wordt het zowel voor sportieve als geklede creaties gebruikt. Het is echter zeer kostbaar. Een klein vei kost 260, terwijl de grote vellen voor niet minder dan 325425 gulden te koop zijn. Was het omstreeks 1914 geliefd bij de herenkleermakers, thans vindt het bij de ontwerpers voor dameskleding de meeste aftrek. RITA. SJEFKE KRIJGT LAGERE STRAF „Hij had groot-industrieel kunnen worden". De 62-jarige Brabantse recidivist J. M. D., de „laatste der Mohicanen" uit de Brabants-Rotterdamse onder wereld der twintiger jaren, die in Maart van het" vorig jaar tevergeefs trachtte de kluis te forceren in het gebouw van de gemeente-ontvanger te Velsen, is door het Amsterdams gerechtshof tot 3% jaar gevangenis straf veroordeeld met aftrek van het gehele voorarrest. De Haarlemse rechtbank had hem in eerste instan tie 5 jaar opgelegd. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal, mr. J. Hoeffelman, ha een zitting, waarin het hof grote belangstelling toonde voor de technische details, die Sjefke (een machine-bankwerker van origine) over het forceren van kluizen ten beste gaf, 4 jaar. Sjefke, die van zijn 62 jaren er in totaal 26 in de cel heeft doorgebracht en nu dus op weg is naar de 30, werd door zijn verdediger ter zitting ge schilderd als „een man van eer, een sportieve vent, die intellect aan vak kennis paart. Een man, die gezien zfc'n capaciteiten groot-industrieel had kunnen worden, ware het niet, dat hij zich had aangesloten by de oude garde van kluisforceerders in Rotterdam. Helemaal opgehelderd is de zaak thans nog niet. Wie zijn twee helpers in Velsen zijn geweest, is thans nog niet bekend. Sjefke houdt vol, dat hij hen niet kent. „Ik ben biy, dat ik ze niet ken, president", zei hij, „nu kan ik ze niet verraden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7