DOMINEE VAN DE DIJKWERKERS ZAL JUBILEREN Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten gricper/g^j OOSTBURG WACHT OP EEN RAADHUIS EN BEURSGEBOUW Middelburgse huismoeders schieten niet op dieven. DRUKBEZOCHT MAGNETISEUR WERD GEVERBALISEERD. DE BURGERLIJKE VERDEDIGING OP DE BEVELANDEN WESTERLING IN TANGER 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 Ds. W. REUS VAN WESTKAPELLE Toen hij bij laag water moest preken. Zondag 18 Februari a.s. zal het 45 jaar zyn geleden, dat ds. W. Reus, eme ritus predikant van Westkapelle en thans wonende te Amsterdam, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Reus, die 1 December 1881 te Amsterdam werd geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Amsterdam en studeerde daarna aan de Ryks Uni versiteit te Utrecht. Nadat cand. Reus in 1905 door het Provinciaal Kerkbe stuur van Gelderland was toegelaten tot de Evangeliebedlening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hy zich 18 Februari van het daarop volgend jaar, na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. J. W. Blankert van Kerkwcrve, aan zijn eerste gemeente Eikerzee op Schouwen. 9 Maart 1913 verwisselde de jubila ris deze gemeente met die van West kapelle, die hg diende tot 1 Mei 1947, toen hem op 65-jarige leeftijd na 41 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Ds. Reus diende daar na nog enige tijd de gemeente van Westkapelle als hulpprediker en ves tigde zich naderhand te Amsterdam, waar hij toen werkzaam werd als hulpprediker. Vele jaren was ds. Reus kerkvisi- tator in Zeeland; scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Middel burg; scriba quaestor van de ring Vlissingen en quaestor van de Wal- cherense Weduwenbeurs. DE LIJDENDE MENSHEID. Toen we ds. Reus om enkele bijzon - - derheden over zijn ambtelijke loop baan vroegen, vertelde hij ons, dat hy zich steeds had aangetrokken ge voeld tot de lijd "ie mensheid. Zo was hij eerst 30 jc ar penningmeester en later nog enkele jaren voorzitter van de Chr. Wijkverpleging op Wal cheren N.W. deel. Werkte deze wijk verpleging aanvankelijk over cïrie dorpen met één zusterï door bemid deling van ds. Reus werd het werk over 8 dorpen uitgebreid met vier zusters. Voorts was hij ruim 30 jaar voorzitter van het district Zeeland van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver.; voorzitter van „Draagt elkanders lasten", de vereniging, die de betrek kingen steunt van krankzinnigen uit de middenstand. Als voorzitter van het „Groene Kruis" werkte ds. Reus mede aan de t.b.c.-bestrijding. DE NODEN IN WESTKAPELLE. Te Westkapelle gaf ds. Reus mede de stoot tot de oprichting van de Dijkwerkersvereniging „Hebt Uw naaste lief als U zeiven", waarvan hjj naderhand tot erevoorzitter werd benoemd.; Toen er grote werkloosheid heers te wendde ds. Reus zich tot de Mij. „De Schelde" en kreeg een werk manstram en een opleidingsschool .voor jonge mensen te Westkapelle. Vele jonge mensen zijn daardoor vol- waardige arbeiders geworden. Voor jonge meisjes richtte hij de Kar.tklosvereniging „Het Molenwiek je" op. Dezè vereniging, die een poos landelijk is geweest, hield indertijd in Huize Kleikamp te 's-Gravenhage eer» tentoonsteling, die door H. M. de Koningin werd bezocht. Uitbreiding groenyoeder- drogerij te Zierikzee. Door de architect, het Bouwbureau voor de Landbouw te Middelburg, werd in het openbaar aanbesteed de bouw van een pakhuis met machine berging voor de Coöperatieve Groen- voederdrogerij „Schöuwën-Duiveland" te Zierikzee. Er wend als volgt inge schreven: Fa. Polderman en van Ruiswijk, Zierikzee. 40.330; Fa. I. en J. Deur- loo, Bruinisse, 36.944; A. J. Ver jaar!, Dreischor, 34.980; Fa. van Aken, Zierikzee, 34.021; Boot, Oosteriand, 32.750; S. P. Wijsman, Zierikzee, (laagste inschrijver), 32.599. De gunning is aangehou den. Nieuwe belasting-inspecteur te Oostburg. De inspecteur van 's Rijles belas tingen, de heer O. E. Albert! te Rotterdam, is verplaatst en aange wezen als hoofd van de inspectie der belastingen te Oostburg. Advertentie. FLINK VERKOUDEN? Thermo-tabletjes helpen U cr af. Ver- warmen de luchtwegen.Doos 40 Milde gevers hebben er deze week voor gezorgd, dat de verantwoording niet achterwege behoefde te blijven. Met hetgeen Dinsoag en Woensdag binnenkwam, bereikten wij de f 280C Het zou een mooie prestatie zijn, wan neer deze week de f 3000.- volgemaakt zou- kunnen worden. Wij wachten in spanning, wat er Zaterdag uit de bus komt. Het kerkkoor der Ned. Herv. Ge meente te Middelburg hield Vrijdag j.L zjjn jaarvergadering en bedacht ons met f 25.In Biggekerke jubi leerde meester Stuy; bet was daar groot feest en het Militair Tehuis werd niet vergeten: een girostrookje vermeldde een bedrag van f 23.10 Door bemiddeling van de heer Sleu tel ontvingen, wij ook nog f 5.— van de Chr. Gemengde Zangvereniging „Looft den Heer" te Middelburg Ct Zand). Uit Krabbendijke kregen wi; als eerste blijk van medeleven van N.N. f 3.50. Er zou nog meer volgen Wij houden ons aanbevolen. Voorti kwamen nog binnen van P. J. v B te S. f 5.—, Joh. R. te W. f 2.50 en J te M. f 0.50. Dit alles tezamen brachi de totaalstand op f 2808.85. Wie zul len 'in de volgende verantwoording hun initialen vermeld zien? Uw bij drage kunt U nog altijd storten op giro 359300 ten name van Prov. Zeeuwse- Courant, „Actie Bouw Militaire Te huizen" te Middelburg. PREKEN BIJ LAAG WATER. Zoals bekend is, werd by de bevrij ding van Walcheren in 1944 onge veer 90 van Westkapelle door de bombardementen verwoest. Reeds na 3 maanden, toen er van de 2340 in woners van Westkapelle 70 waren teruggekeerd, preekte ds. Reus bij laag water weer in de bou\. allige consistorie. Na ingespannen arbeid mocht hg een noodkerk bouwen; waarschijnlgk de eerste noodkerk, die na de bevrijding in ons land ge bouwd werd. Dank zg de grote steun van de Synode kon deze noodkerk, die gebouwd was op een hoge plaats van het dorp en maximaal 500 men sen kon bevatten, reeds in Augustus 1945 in gebruik worden genomen. Onderwijl stichtte ds. Reus ook een fonds voor de bouw van een nieuwe kerk. Voor dat doel was, toen hjj in 1947 met emeritaat ging, reeds een bedrag van omstreeks 12.0C9 bij- eengebracht. Verder gaf ds. Reus de stoot tot de oprichting van de vereniging „West kapelle herrijst", waarvan hg voor zitter is geweest. Deze vereniging, die in tal van gevallen leidend en hel pend is opgetreden, heeft veel goeds gedaan. In de 34 jaar, die ds. Reus te West kapelle heeft gestaan, werden door hem een tiental beroepen afgewezen. Van zjjn hand verschenen verschil lende artikelen in „Wereldstrgd" en in „Eucrateia", het orgaan van de Ge heelonthoudersvereniging. Mosse'kweker uit Yerseke in Duitsland gewond. Donderdagavond werd op het ge meentehuis van Yerseke telegrafisch bei*icht ontvangen van de Ned. con sul te Keulen, dat aldaar een inwo ner uit deze gemeente, de mossel kweker Jeroen Vette in een zieken huis werd opgenomen met eenher senschudding. Hg moet deze hebben opgelopen brj een treinongeluk in de omgeving van Keulen. V. die op de Duitse Wadden mosse len viste, zou juist dezer dagen naar Nederland zg'n teruggekeerd. Ver moedelijk is hij op weg geweest naar Bonn om daar zijn grenspapieren in orde te laten maken. Woensdag was de man nog bewus teloos. Schilderijen uit de tijd van Koning Willem I. GEBXPOSEERD TE VLISSINGEN. Onder leiding van B. en W. vhn Vlissingen worden de schilderijenten toonstellingen in het Gemeentemu seum te Vlissingen voortgezet. Begon nen werd destijds met een collectie schilderijen uit de negentiende eeuw. Thans zal een nieuwe collectie eveneens uit het Stedelijk Museum te Amsterdam geëxposeerd worden on wel werken uit het tijdperk van Ko ning Willem I. Zaterdagmiddag 17 Februari a.s. des middags te drie uur wordt de ten toonstelling officieel geopend. Besmettelijke ziekten in Zeeland. In de week van 28 Januari tot en met 3 Februari 1951 kwamen in de provincie Zeeland twee geval len van besmettelijke ziekten voor en wel 1 geval van roodvonk in Goes en 1 geval van hepatitis in- fectiosa te Vogelwaarde. Sombere vooruitzichten. Burgemeester mr. K. Hoekzema van Oostburg heeft Donderdag in de ge meenteraad een Nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hjj nadrukkelijk de aandacht vestigde op de sombere vooruitzichten voor de herbouw van zgn gemeente, nu de voorrang van de geteisterde gebieden is afgelopen. Daardoor ontbreekt aan Oostburg de gelegenheid om zich vrjjeljjk te kunnen ontwikkelen in de richting, waarin de gemeente de laatste jaren ging, namelijk die van een flink groeiende centrum gemeente. Zolang de Schelde de Schelde biyft zal Zeeuwsch Vlaanderen voor verreweg het groot ste deel op zich zelf zjjn aangewezen en zal men in eigen streek de typisch Nederlandse samenleving moeten vinden en er voor moeten zorgen op het zelfde peil te leven als in het centrum van Nederland. Het jaar 1950 kenmerkte zich voor Oostburg door een gezonde ontwik keling. De grote landbouwtentoon stelling van de Z.L.M. bewees, dat 'n druk bezoek kan worden opgevan gen in Oostburg. Er kwamen 10.000 mensen en er moesten 1500 motorvoertuigen ver werkt worden. Dat alles verliep zonder stagnatie. Spreker herinnerde aan de succes sen van de winkelweek, de veemark ten enz. Ondanks het feit dat het in 1950 toegewezen bouwvolume zeer beperkt was, heeft het centrum van Oostburg een grondige verandering ondergaan. Men mag echter niet vergeten, dat de hier opgestelde nieuwe gebouwen min of meer als coulissen werken, waarachter op verscheidene punten grote hiaten verborgen zg'n. Het toe gewezen bouwvolume voor de komen de drie jaren is helaas zo gering, dat er geen reden is voor optimisme. Spreker verwees in dit verband naar een artikel in de P.Z.Ct. over de herbouwmoeilgkheden te Oostburg. Er liggen thans 80 90 bouwaan- vragen te wachten en er bestaat slechts zekerheid, dat een tiental daarvan kan worden ingewilligd. Het gevaar bestaat, dat vele her- bouwpllchtigen de moed opgeven, waardoor de gemeente met de grote hiaten zal Wjjven. Boven alen worden de gedupeerden steeds meer gedupeerd, omdat de bouwkosten gestadig stygen. Dat is in hoge mate onbillijk. Tot nu toe werden herbouwd 105 panden, waarvan 43 bedrijfspanden. Verwoest werden 387 panden, waar van 106 bedrijfspanden. Oyezande protesteert tegen geringe woningtoewijzing. Door de plaatselgke organisaties te Ovezande zal een protest worden gezonden aan Ged. Staten van Zee land (en een afschrift aan de Minis ter van Wederopbouw) in verband met de zeer geringe toewijzing van woningen aan deze gemeente. Jaarboekje Polder- en Waterschapsbond. Voor de derde maal heeft de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps bond een jaarboekje het licht doen zien, samengesteld door de secreta ris-penningmeester, mr. J. K. Mun ters. In het in dit boekje opgenomen verslag over 1950 wordt melding ge maakt van het waterschapscongres op 26 Januari te Amsterdam en de op 12 Augustus te Hulst gehouden algemene vergadering van de bond Het aantal leden (polders) nam met 24 toe en bedroeg op 31 December 147; begin 1951 werden wederom twee polders als lid ingeschreven. Het boekje bevat een volledige le- denltst en een aantal voor belang hebbenden interessante gegevens alsmede een afbeelding van het nieu we Polderhuis van net Vrjje van Sluis te Oostburg. HET RAADHUIS Helaas kon nog geen aanvang wor den gemaakt met de bouw van het nieuwe raadhuis, omdat men nog steeds wordt tegengehouden door 't door ir. Klokke bij de Bond van Ned. Architecten aanhangig gemaakte en door hem vermeende geschil over de plaats va« bet raadhuis. Ook wordt nog steeds gewacht op toestemming voor de bouw van een stadshal ter vervanging van het ver woeste beursgebouw. Spreker constateerde, dat de brand weer in 1950 geen bgzonder werk kreeg te verrichten. Hij betreurde de inkrimping van de politie met drié man en zwaaide aan de politie lof toe voor de verkeersregeling. Het komt 's Woendags herhaaldelijk voor dat 3 tot 400 auto's geparkeerd moe ten worden. De burgemeester eindigde met een woord van dank aan de raadsleden, gemeentepersoneel en secretarieper- soneel. Twee Geref. predikanten in Zeeland overleden. DS. F. J. v. d. ENDE EN Ds. A. SCHEELE. Twee predikanten, die in het Ge reformeerd kerkeigk leven van Zee land een vooraanstaande plaats heb ben ingenomen en in tal van com missies en verenigingen hun beste krachten hebben gegeven voor de op bouw van de Geref. Kerk zyn overle-. den. Ds. F. J. v. d. Ende overleed te Kamperland, op 76-jarige leeftijd. Hy ving zyn loopbaan aan als predikant te Hoogvliet in 1907 en stond van 1910 af te Westkapelle en Domburg. Vandaar ging hij in 1921 over naar de gemeente Kamperland, die hy diende tot April 1945 toen hem eme ritaat werd verleend. De teraardebe stelling is Zaterdag 12 uur a.s. te Kamperland. Ds. Van den Ende Zeeuw van geboorte werd aan de Rijkskweek school te Middelburg opgeleid voor het onderwijzersambt en stond enige jaren voor de klas. Toen echter van hogerhand werd bepaald, dat voort aan niet meer gebeden mocht wor den bjj de aanvang van de lessen op de openbare scholen verzette hij zien heftig tegen dit verbod met het ge volg, dat hij werd ontslagen. Hy deed hierna Staatsexamen en volbracht aan de Vrye Universiteit te Amster dam de predikantsstudie. Te Oostkapello ls overleden ds. A. Scheele op 71-jarige leeftyd. Hy stond van 1904 tot 1917 als predi kant te Veere en ging toen over naar naar de Geref. Kerk van Kapelle Biezelinge, waar hy op 19 Mel 1940 zyn emeritaat verkreeg. Hy vestigde zich toen te C^atkapelle en diende de kerken van Domburg en Westkapelle nog als hulpprediker. De teraardebestelling is bepaald op Maandag 12 Febr. des middags te half drie op de begraafplaats? te Domburg. Maar de huisschilder schrok zich een hoedje. Gistermorgen liet een ernstig kij kende politieagent de bel rinkelen van een woning aan het Zand te Mid delburg en zei, toen de vrouw des huizes had opengedaan: „Mevrouw, wij hebben gehoord, dat U een ge weer in uw bezit zou hebben". „Ja, dat is zo", antwoordde de verbaasde- dame. De politieman tastte reeds naar bonboekje en potlood om een proces verbaal uit te schrijven wegens over treding van de Wapenwet, doch barst te in hartelijk lachen uit, toen hij het op zijn verzoek te voorschijn gehaal de voorwerp in kwestie aanschouwde. Het bleek een doodonschuldig wind- buksje te zijn, waarmede men hoog stens een mus het leven kan ontnemen en waarvan iedere burger desnoods een pakhuis vol in bezit mag hebben. Mevr. X. onthulde ons later de aan leiding van dit politiebezoek. „Vorige week (vertelde zij) brak mijn man een ruit en Zaterdagmorgen verscheen een schilder om nieuw glas in te zet ten. Toevallig stond de windbuks in de gang en toen de man die ontdekte, vroeg hij ontsteld: „Hebt U een ge weer. mevrouw?" „O, die windbuks?" antwoordde ik. „Die dient er voor om inbrekers af te schrikken. Als zij de knal horen, gaan zij wel op de loop!" Zoals U weet, is er enige tijd geleden herhaaldelijk op 't Zand ingebroken. De schilder mej-kte nog op: „Ik zou ze liever een opstopper verkopen, dan ze doodschieten", maar ik sloeg daar. verder geen acht op. Wat bleek nu vanmorgen? De schil der heeft een brief naar de politie gestuurd, waarin hij schreef, dat ik een geweer bezat om inbrekers te do den. Op het bureau geloofden ze dat natuurlijk niet, maar het leek hen toch het beste om eens een kijkje te komen nemen. Zegt U eens eerlijk: kunt het zich voorstellen, een huis moeder, die met een buksje op die ven paft?" Schip brak krukas. Door het motor-schip Rgn-Schelde, werd in de Vluchthaven te Zgpe binnengebracht het 216 ton grote motorschip Spes Major uit Terneu- zen, schipper Chr. Lauret. Van dit schip was op het Zgpe de krukas gebroken. Het was geladen met slakkenmeel, komende van Terneu- zen en bestemd voor Helmond. Bg de machinefabriek Padmos is het schip in reparatie gegaan. De „Vios*' naar Vlaardingen gesleept. Nadat yan het motorschip Vios, dat door twee dryvende bokken was gelicht, de lading gedeeltelijk was overgeladen op een lichter en het ;at dat zich aan het achterschip jevond, voorlopig was gedicht, is het schip gesleept door het bergings vaartuig Transport, naar Vlaardm- _;en vertrokken om de rest van de .ading te lossen. Te Rotterdam zal het schip verder worden gerepa reerd en de motor worden gerevi seerd. Schepen liepen schade op. Het motortankschip Tunisia kreeg op het kanaal door Zuid-Beveland een draad met anker in de schroef. Een duiker heeft de draad verwy- derd, waarna het schip de reis kon voortzetten. De coaster Quo V&dis, welke op de -Schelde een aanvaring gekregen had met de zeeboot Rollar, passeer de Hansweert met zwaar bescha digde voorsteven. Met assistentie van een sleepboot is het schip naar Rotterdam vertrokken om daar re paratie te ondergaan. De coaster Eljo kreeg juist bui ten de haven van Hansweert ma* chineschade. Sleepboten voeren uit, doch de kapitein wenste geen hulp. Na circa 6 uur kon het schip zgn reis voortzetten. BEGAAFDHEID OF KWAKZALVERIJ? Zal te Mlddetbu rg terechtstaan. De wichelroede loper-magnetiseur M. B. D. uit Breda, die sinds enige we ken „zitdagen" houdt in Middelburg, kreeg gistermorgen, behalve van een dertigtal patiënten, ook bezoek van de politie, die hem kwam vertellen, dat thans definitief proces-verbaal tegen hem is opgemaakt wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst. t De heer D. verklaarde ons desge vraagd, dat hg het op een rechtzaak laat aankomen en dat hg reeds een advocaat in de arm heeft genomen om zijn standpunt te verdedigen. Hg zeide,* niet van oordeel te zijn, dat hij zich aan de hem ten laste gelegde wetsovertreding heeft schuldig ge maakt en betoogde met nadruk, dat hij zich niet met kruidenknoeierg en kwakzalverij ophoudt. Op onze vraag of hij, ondanks het proces-verbaal, door blijft gaan met het houden van „zitdagen" antwoorde hij bevestigend. Ook deelde hij ons mede, dat deze druk worden bezocht; een rheuma- tiekpatiënt zou volgens zijn zeggen na magnetische behandeling geheel DE N.V.V.-BESTUURDERSBOND GOES IN 1950 De N.V.V.-Bestuurdersbond Goes heeft een uitgebreid verslag het licht doen zien over de in 1950 ontwikkel de activiteit. Hot ledental steeg met 103 leden tot 1607, o.a. door aan sluiting van de afdeling Borssele van de A.N.L.B. met 9 en de afd. Lewe- dorp van dezelfde vakbond met 8 le den. Begonnen is met een functieverde ling in het bestuur, zodat de werk zaamheden van de andere bestuurders worden verlicht. Er werden 7 be- stuurs- en 6 kadervergaderingen ge houden. De laatste bgeenkomsten dienen ech ter nog beter bezocht te worden, vooral door de Goese afdelingen. Ten einde het bezoeken van culturele avonden gemakkelgker te maken, is een spaarsysteem ingevoerd. Een poging om een vertegenwoordiger van deze vakbeweging in het bestuur van de Ambachtsschool opgenomen te krggen, is niet gelukt. Voor de ar beidersavondschool te Goes en te Ka pelle werd een tweede leerjaar ge opend, op belde scholen voor 12 leer lingen. Plannen .zyn gemaakt om voor leerlingen van deze scholen een plaatseiyke kaderschool te vormen. Ruime aandacht werd geschonken aan de propaganda, terwgl vertegen woordigers in tal van commissies en instanties zitting hadden. Het bureau voor Arbeidsrecht werd in het af gelopen jaar door 52 personen be zocht, voor behandeling van 56 geval len. Bij de voorbereidende besprekin gen voor het openen van een werk- object voor minder valide arbeiders door de gemeente Goes, werd ook de vakbeweging ingeschakeld, hetgeen wordt toegejuicht. De rekening van de penningmees ter sluit met een batig saldo van 603,29. In de op 24 Februari a.s. te houden jaarvergadering zal een nieu we secretaris moeten worden geko zen, wegens vertrek van de heer M. Hoogesteger. Jaarlijkse conferentie Vrije Evang. Gemeente. Op 13 en 14 Febr. a.s. zal de Vrije Evang. Gem. de jaarlijkse conferentie te Cadzand houden. De middagsa menkomsten zullen aanvangen om 2.30 en de avondsapienkomsten om 6 uur. In deze bijeenkomsten zullen voor gaan ds. P. J. Mieter van Amsterdam en ds. J. Karelse van Goes. De on derwerpen luiden: „Hoe leven wij Je zus' wederkomst tegemoet" en „Uit en thuis". van deze kwaal verlost zijn, een feit, dat vólgens zijn verklaring aan de politie bekend zou zgn. Enige tijd geleden bekeurde de po litie de bekende „kapper van Eén", die tegenwoordig éénmaal per week in Middelburg en Goes zitting houdt en kaalhoofdigen gratis onderzoekt. Naar wg vernemen zal echter geen vervolging worden ingesteld. Plannen zijn gereed. De splitsing in zes diensten. Wij publiceerden reeds enkele artikelen over de burgerlijke verdediging op Walcheren en over de uitbreiding van de Rode Kruis-organisatie in Zee land. Ook op Zuid- en Noord Bevelnnd is men bezig de burgerlijke verdedi ging weer geheel paraat te maken. Voor Zuid- en Noord-Beveland be stond uit de jongste oorlog nog een organisatie voor bescherming van de burgerbevolking. Dit apparaat is thans weer in. werking gesteld en heeft inmiddels een plan uitgewerkt dat hoewel nog niet geheel gereed, reeds ter beoordeling naar Den Haag werd opgezonden. Het plan is gesplitst in een zestal diensten, n.l. geneeskundige dienst, opruimdienst, brandweerdienst, her- steldienst, berichtendienst en ad- ministratied ienst, terwyi plaatselgk voor Goes hieraan nog een sociale- dienst is toegevoegd. In ons overzicht van het Rode Kruiswerk in eZeland gaven we ook een opsomming van het Rode Kruis werk op de Bevelanden. Wat het E. H.B.O.-werk betreft, zullen nog zeer velen hun plicht in deze dienen te verstaan en moeten deelnemen aan de EfH.B.O.-cursussen. In de gemeenten Goes, Krabbendy- ke, Hemkenszand en Kortgené, waai de noodziekenhuizen worden geves tigd de leiders voor deze hospita len zyn reeds aangewezen worden bijv. dergelijke cursussen georgani seerd om deze inrichtingen van perso neel te voorzien. De cursussen worden gegeven door de Ver. E.H.B.O., dan wel door de plaatselgke doktoren bul ten verenigingsverband. Voor het vervoer van gewonden zyn reeds afspraken gemaakt met au tobezitters, die over geschikte wa gens voo» ziekenvervoer beschikken. De chauffeurs van deze auto's wor de» by het Rode Kruis ingeschakeld als technische krachten. De andere diensten, als -brandweer, opruim- en hersteldiensten zullen alle meer plaatselijk geregeld worden, waarbg dan de getroffen gemeente zo nodig, op aanwyzing van de com mandant, tevens plaatseiyk comman dant voor Goes, door een andere ge meente wordt geholpen. PLAN GOES De gemeente Goes is inmiddels ook gereed gekomen met een plaatselgk plan voor bescherming van de bur gerbevolking. Men heeft een achttal diensten gecreëerd, nl. geneeskundi ge dienst, opruimingsdienst, brand weer, sociale dienst (registratie, woonruimteverdeling en event, voe ding en dekking), hersteldienst. ver bindingsdienst, hulppolitie en admini stratie. Indien mogelijk, wil men voor de verbindingsdienst een eigen telefooniyn laten aanleggen tussen de verschillende hoofdposten. Verder stelt men zich voor, een staf te vormen, waarin naast de commandant, één lid van elke dienst zitting heeft. Bovendien is de stad weer in blok ken verdeeld, zoals in de laatste oorlog het geval was Met de blok hoofden is reeds een bespreking ge houden. GESLAAGD. Voor het door de Ned. Associatie voor Practijkexamens gehouden exa men Engelse handelscorrespondentie slaagde de heer J. J. Tevel te Mid delburg. Autoriteiten van de Belgische Vei ligheidsdienst hebben Donderdag medegedeeld dat Westerling op het ogenblik verblijf houdt in Tanger. Een week. geleden verliet Wester ling zonder paspoort Brussel aan boord van een particulier vliegtuig, dat door een Belgisch industrieel daartoe werd uitgeleend. Volgens de eigenares van het pen sion, waar Westerling verbiyf hield, ontving Westerling kort voor zijn vertrek uit België van een Ameri kaans persbureau 100.000 Belgische francs voor zyn memoires. IN 1 DAG EEN HUIS GEREED Bijzonder experiment in Zaandam Zaterdag zal in Zaandam een bij zonder experiment worden gehouden op het gebied van woningbouw. Een firma te Zaandam zal m één dag een woning opbouwen en com pleet afleveren. Woningen van dit type zijn bestemd voor Australië, maar men wil daar eerst zekerheid hebben, dat deze woningen inderdaad ip één dag afgeleverd kunnen worden. In de loop van Zaterdag komen de schilders en electriciens, die het per ceel tegen de avond geheel bewoon baar zullen afleveren. Hiervan zal een notariële acte worden opgemaakt en deze acte zal naar de autoriteiten in Australië gestuurd worden. Nederlandse Kamerleden in Lagerhuis ontvangen. GASTEN VOELDEN ZICH NIET „THUIS". Donderdag zijn de leden van een Nederlandse parlementaire delegatie in het Lagerhuis ontvangen door de leden van het Britse parlement. Met een brede glimlach verklaarde Ernest Davies, onderminister van Buitenlandse Zaken, die hen 'begroet te, dat er een poging was gedaan om de Nederlanders zich thuis te doen gevoelen door het verwekken van een parlementaire crisis en de regering ten val te brengen. Maar hij kon niet zeggen, dat het hem speet, dat de La- bour-regering de moties van wan trouwen had overleefd. Het feit, dat dergelijke crises zich konden voordoen, toonden aan, dat Nederland en Engeland zeer overeen komstige instellingen hebben. De leider der Nederlandse delegatie, P. J. S. Serrarens, zei, dat een ge meenschappelijke liefde voor vrgheid Engeland en Nederland verbonden. De landen hadden veel nauwer samen gewerkt sedert het eerste Nederland se parlementaire bezoek drie jaar ge leden. Hij dankte Engeland voor de groot se ontvangst, die Koningin Juliana en Prins Bernhard was bereid. Groesbeekse Wachtmeester in beroep. BEVESTIGING VONNIS GEVRAAGD Het Arnhemse gerechtshof heeft in hoger beroep de zaak behandeld te gen de Groesbeekse wachtmeester G. A. R., die er van verdacht wordt mede te hebben gewerkt aan een ge- ensceneerde beroving van de bloe- mengros8ier L. te Ngmegen van 3600 valse dollars. R. beweerde echter geheel te goe der trouw te hebben gehandeld om op eigen houtje een bende handelaars in valse bankbiljetten te kunnen ont maskeren. Bg de behandeling voor de Arnhemse Rechtbank bood ae verde diger aan de wachtmeester te testen met de z.g. lie-detector. Verscheidene proeven toonden echter aan, dat de wachtmeester niet bestand was tegen controle door middel van dit appa raat op de waarheid van zgn verkla ringen. Hg werd door de Rechtbank tot een jaar en zes mnd. veroordeeld. By de behandeling in hoger beroep verklaarde de procureur-generaal uit- drukkeiyk, dat de Justitie volkomen buiten de zaak van de Lie-detector staat en in zijn requisitoir verklaarde hg nogmaals, dat de leugen-ontdek- ke. geen wettig bewijsmiddel is. Hg eiste tenslotte bevestiging van het vonnis. Straffe maatregelen tegen nog stakende rangeerders. MAAR OOR LOONSVERHOGING President Truman heeft Donderdag de minister van het Leger order ge geven „geschikte maatregelen" te nemen tegen de staking van rangeer ders, die thans negen dagen oud is. Truman verklaarde op zyn weke- lykse persconferentie, dat belangrg- ke militaire transporten en de natio nale noodtoestand dit noodzakelijk maken. De minister van het Leger heeft daarop de stakende spoormannen doen weten, dat zy ontslagen zouden worden, indien zy niet om 16.00 uur plaatselyke tyd zich voor het werk zouden melden. Tegeiykertgd zgn loonsverhogingen ingevoerd, met terugwerkende kracht tot October, voor mannen, die geen loonsverhoging hadden gehad se dert September. 1948.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2