OOSTBURG ONTEVREDEN OVER TOEWIJZING BOUWVOLUME Boten en bassen weer in normale dienstregeling. Hond rook brandlucht in huis Grieperig AKKERTJE Bouw sorteerloods te Kruininqen stopgezet. Zeeuwen blijven sparen. SIROOP BONNEMAJ SCHAAKVERENIGING TERNEUZEN BESTAAT 40 JAAR GEEN ENKELE GROTE BRAND IN 1950 TE MIDDELBURG R 12 Zeeuwse Ruiterkamp in de Schouwse duinen. iWLHucHTPyptg ABDUSIROOP 3 PROV IN CI ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 CENTRUMGEMEENTE IN ZORGEN Waarom werd het kamp voor gerepatrieerden nog niet ingericht? De toewijzing van bouwvolume is in Oostburg nu niet bepaald met gejuich ontvangen. Volume voor 30 woningen en dat blyft drie jaar zo. De taak van het gemeentebestuur om dit bouwvolume te verdelen, is niet benijdenswaardig en de ontevredenheid, die er toch reeds in ruime mate is in Oostburg, zal nog groter worden. Momenteel er in Oostburg nog 70 lot 80 aanvragen voor bQUWvolume van herbouwplichtigen. Wanneer zal de wens van deze gedupeerden, nu ein delijk weer eens een eigen huis te hebben, in vervulling gaan? Zeker, Oostburg heeft de laatste ja ren een ander aanzien gekregen, net is een werkelijk moderne gemeente geworden, met fraaie winkelpanden, een mooi marktplein, een nieuwe zee- markt en enkele nieuwe woonwijken, waarop vele gemeenten jaloers zijn. Terecht is men, bij de wederopbouw van deze centrumgemeente van de ge dachte uitgegaan, dat eerst het zaken leven weer hersteld diende te worden en het pleit voor de energie van de Oostburgse middenstand, dat deze re sultaten konden bereikt worden. Maar men mag zich niet blind sta ren op datgene wat in het centrum van de gemeente is tot stand gebracht. Men bezie de open plekken tussen oe winkelpanden, die wachten om gevuld school te worden. Men neme ook eens een kijkje in straten als de Brouwerij straat, Breedestraat, Nieuwstraat enz., waar de gronden nog braak liggen. Gronden die reeds aan de gegadigden zijn toegewezen .doch die niet be bouwd kunnen worden, omdat er geen bouwvolume is. BIJZONDERE ONTWIKKELING. Dertien Zeeuwse gemeenten hebben naast hun gewone toewijzing een aan tal huizen gekregen uit de pot voor bijzondere antwikkeling. Oostburg be- hco-t niet tot die bevoorrechten. Is Oostburg dan geen gemeente met een bijzonde.re ontwikkeling, zo vraagt men zich hier af. Toegegeven dat Oostburg «jeen indus trie van betekenis heeft. Maar welke gemeente kan zich beroemen op een bevolkingsaanwas als die van Oost- burg? Ondanks de verwoesting van practisch de gehele gemeente, is de bevolking, in vergelijking met 1944. met ongeveer 20 toegenomen. En nog steeds zijn er Oostburgse gezin nen geëvacueerd, nog steeds zijn er talrijke aanvragen om woonruimte, nog steeds zijn er in Oostburg mensen werkzaam, die hun woonplaats in een andere gemeente hebben. Er zal nog volume beschikbaar ko men voor de gemeenten met getrof fen stads- en dorpskernen (uit de z.g.n. kernenpot). doch daarvoor heeft het Rijk als regel vastgesteld, dat dit bouwvolume alleen zal gelden voor panden met meer dan 50 bedrijfs ruimte. Voor Oostburg is ook deze re geling weer zeer nadelig, omdat bij het opbouwen van de dorpskern im mers juist die panden voorrang heb ben genoten .terwijl thans een drin gend, gebrek is aan woonpanden. DE NOODWONINGEN. Hoe lang zullen de massa's noodwo ningen de gemeente nog blijven ont sieren en hoe lang zullen zij die bun keren naar een eigen, behoorlijke wo ning. nog in deze, teeds minder be woonbare huizen moeten wonen? Wanneer zullen er eens behoorlijke woningen beschikbaar komen voor doktoren, leraren ea. ,die nu nog steeds gehuisvest zijn in arbeiders woningen, ja zelfs in noodwoningen? Is er bij de toewijzing van bouwvo lume wel rekening gehouden met de bijzondere positie van Oostburg als centrum-gemeente, waarin de onder wijsinstellingen, belastingkantoor en diverse bureaux zijn gevestigd? Alle maal vragen die thans opnieuw actueel zijn geworden. GEREPATRIEERDEN. Juist het feit dat in Oostburg een lyceum. Ulo-scholen en een ambachts school is gevestigd, maakt deze ge meente aantrekkelijk voor de gerepa trieerden. Ondanks de woningnood is er reeds een 14-tal gezinnen gevestigd, zeker, ook zij wonen primitief maar 't gemeentebestuur is van het standpunt uitgegaan, dat deze mensen geholpen moeten worden, al moeten anderen daardoor wachten. In October jl., pi zelfs daarvoor, moest het arbeiders-logeerkamp te Oostburg ontruimd worden, omdat dit kamp zou worden ingericht voor de huisvesting van gerepatrieerden. Er is toen, zulks in verband met de oogst- werkzaamheden, enig uitstel gevraagd en verkregen. Eind November was net kamp leeg. - Tot ieders verwondering werden er werkzaamheden tot inrich ting voor de gerepatrieerden, uitge steld. hoewel het de bedoeling was, dat de nieuwe bewoners nog voor Kerst mis zouden arriveren. Thans schrijven wij Februari dus drie maanden later en nog steeds is er aan het logeer- kamp niets ged.aan Ook hier schijnen draaien! de ambtelijke molens langzaam te Het werk voor de nieuwe sluizen te Vlissingen. Het staat thans vast, dat de zulk te Vlissingen op 8 Februari weer in gebruik kan worden genomen, zodat met ingang van die datum de veer dienst VlissingenBreskens weer normaal kan worden uitgevoerd. Dit deelde do heer JF. Springer, inge nieur by de Rijkswaterstaat, ons me de, toen wy gisteren informeerden naar de stand der werkzaamheden aan de Vlissingse haven. Ook de busdiensten Vlissingen- stad-Station-Havendorp en Vlissin- gen-Oost-Souburg-Middelburg v.v. worden dan weer als vóór 16 Novem ber gereden. Aanvankelijk had men gedacht de beperking, welke van 16 November af duurt, eerder opgeheven te heb ben. maar bij de werkzaamheden aan de fuik is men voor dingen komen te staan, waar niet op gerekend was. Hoewel het een leek niet opvalt, komt er toch schot in het werk aan de haven, dat thans uitgevoerd wordt als voorbereiding voor de bouw van de nieuwe schutssluizen. Momenteel is men bezig met het aanbrengen van de buitenkistdam. Over drie maanden hoopt men hiermede klaar te zijn, waarna de binnenkistdam aan de beurt komt. Aan de Keersluis wordt gearbeid aan de bergplaats voor de reserve deuren van de sluis. De Bailey-brug uit Middelburg, die als noodbrug moet fungeren, wan neer de Keersluisbrug tijdelijk ver dwijnt, zal nog dit jaar in Vlissingen arriveren, maar het is niet zeker of zij dan direct in gebruik zal worden genomen. Bevelandse gemeente-ambtenaren vergaderden. De afdeling Zuid- en Noord-Beve land van de Ned. Bond van Gemeen teambtenaren hield Dinsdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes een alge mene ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer S. J. van Dijke, secretaris der gemeente Kapel- Ie. Na afhandeling der huishoudelij ke zaken gaf de heer Posthuma, ambtenaar van de Ver. van Ned. Ge meenten een uiteenzetting over het wetsontwerp Kleuteronderwijs. Vanzelfsprekend rezen bij de ver gadering tal van vragen over dit actuele onderwerp, die door spreker uitvoerig werden beantwoord. Commissaris der Koningin bezocht dorpen op Tholen. Dinsdag heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, een officieel bezoek gebracht aan Stavenise en Scherpenisse. In de morgenuren werd de eerste gemeente bezocht, 's middags de tweede ge meente. Van de zijde der bevolking bestond grote belangstelling. De stra ten waren hie* en daar met vlagge tjes versierd, de Commissaris werd overal hartelijk ontvangen en van ge legenheid tot audiëntie maakten ver scheidene inwoners gebruik. Na ten huize van burgemeester D. C. Bouwense gedineerd te hebben, maakte de Commissaris een rondrit door Gorishoek en Westkerke, twee gehuchten bij Scherpenisse. Daarna werd een bezoek gebracht aan het coöperatieve koelhuis. Destijds jhr. de Casembroot wegens ziekte verhinderd de officiële opening verrichten. En blafte bewoners wakker. Bewoners van een huis in de Era- mastraat te Vlissingen werden gis teravond enige tjjc nadat zy naar bed waren gegaan gealarmeerd door het blaffen van de hond. Men toog op onderzoek uit en daarbij bleek, dat een balk achter de betimmering bij een kachel door oververhitting vlam had gevat. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die met behulp van een blusapparaat en en kele emmers water het vuur wist te bedwingen. De schade bleef be perkt. De bewoners van dit huis. waarin twee gezinnen zijn ondergé- bracht, mogen van geluk spreken, dat hun hond zo spoedig de brandlucht ontdekte. De gevolgen waren anders ongetwijfeld van zeer ernstige aard geweest. Tevoren was de brandweer uitge rukt naar de Hoge Weg, waar een vat. dat op een opslagterrein als noodkachel dienst deed, de bewoners door rookontwikkeling alarmeerde. Kleuterschool te Oostburg aanbesteed. Door de centrale dienst West Z. Vlaanderen is te Oostburg aanbe-, steed de bouw van een kleurschool aldaar. Er waren 11 inschryvingen. De hoogste was P. I. Simpelaar te Oostburg 66.955,—; de laagste P. Morel te Oostburg 57.600, NIEUW SCHOOLHOOFD MELIS KERKE Tot hoofd dr Chr. school te Melis- kerke (vacature H. Jansen) werd be noemd de heer A. A. de Geuze te Rot terdam. Advertentie Neem Verleenden B. en W. ten onrechte vergunning? Door burgemeester en wethouders van Kruiningen werd op 1 Juni 1950 aan de heer L. van Langenvelde al daar een vergunning verleend voor de bouw van een sorteerloods voor fruit. Aangezien de bouw van deze loods in strijd is met het voor de ge meente Kruiningen vastgestelde uit breidingsplan, maakten Gedeputeerde Staten bezwaar tegen de verleende vergunning. Inmiddels ving de heer Van Langen velde op grond van de hem gegeven toestemming aan met de bouw van de loods, die thans voor een belangrijk deel is voltooid. Zij staat aan-de Rjjks- vveg. Blykens een in het'Staatsblad ver. schenen besluit van H.M. de Konin. gin. is het besluit van B. en W. van Kruiningen, hangende het onderzoek naar de vraag of dit in strijd met de wet of het algemeen belang is, ge schorst. Naar wij vernemen is de bouw van de loods in %-erband hier mede thans stop gezet. De beslissing van H.M., waarbij het besluit van het gemeentebestuur van Kruiningen al dan niet zal worden vernietigd, wordt nu met belangstel ling tgemoet gezien. „De dijk is dicht" in de West. De bekende Walcherse film „De dijk is dicht" wordt nu ook in de West vertoond. Op Curagao komt zy bin nenkort in de bioscoop, maar op Aru ba is zy reeds met veel succes ver toond voor de leden van de plaatselQ- lce filmliga. Ook rampendepot in Oostburg. De secretaris van de afd. West- Zeeuwsch-Vlaanderen van het Rode Kruis, deelde ons mede dat ook in Oostburg een rampendepót is inge richt met 90 bedden enz. Uitbreiding „Zonneveld". Do- ..et Architectenbureau ira A. Rothuizen en P. J. 't Hooft, b.i te Middelburg is by onderhandse aanbesteding het bouwen %'an een vleugel aan het Zeehospitum „Zon neveld" te Oostkapelle opgedragen aan C.V. Aannemersbedrijf „Proper" te Oegstgeest, bijkantoor te Mid delburg. -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Maandoverzicht Nutsspaarbank te Middelburg. Het tegoed van spaarders bij de Nuts spaarbank te Middelburg steeg in Jan. van f 7.318.053.13 tot f 7.436.355.49. In Jan. van vorig jaar steeg het tegoed van f 6.400.900.74 tot f 6.683.817.28. Gedurende de afgelopen maand werd f 415.430.85 ingelegd (Jan. 1950 f 466.517.28) en f 297.128.49 terugbetaald (f 183.6C5.72l. Het aantal rekeningen steeg van 10.269 (8460) tot 10.308 8562). Op het bijkantoor Oostburg steeg het tegoed van f 722.921.43 (f 580.851.18) tot f 747.889.36 (f 613.290.39) met een totaal- inleg van f 79.007.58 (f 63.034.0G) en een totaal, terugbetaling van f 54.039.65 (f 30.594.85), terwijl het aantal rekeningen steeg van 938 (795) tot 959 (826). In Oostkapelle werd in Januari ingelegd f 8123.59 (f 13259.89) en terugbetaald f 1270.64 (f 1380.91), terwijl er twee (13) nieuwe inlegposten waren. Ook het schoolsparen gaf in de afge lopen maand weer vevheugende resulta ten te zien. Het tegoed bedroeg bij het begin der maand f 27.172.10 (f 23.172201 en bij het einde f 28.914.55 (f 23.617.56, een toename dus van t 1142.45 if 445.361. Het aantal rekeningen, dat in Januari 1950 gelijk bleef (1035). daalde in Januari 1951 van 1242 tot 1229. In Middelburg werden 17 (18) baby boekjes afgegeven met een eerste bijstor ting van totaal f 83.87 (f 147), in Oost burg 2 (4) met een eerste bljstortxng van totaal f 15 tlO). Het aantal spaar- busjes bedroeg begin Januari 436 (277,. eind Januari 441 (199), met een gespaard bedrag van f 77727 (f 1086.11). De liqul- dlteltspositie van de Nutsspaërbank per 31 Januari bedroeg f 870.387.49 tegen 095,459.86 per ultimo Januari 1950. Advertentie Massa-tournooi tussen O .- en W.-Zw.-Vlaanderen. Zondag a.s. zal het 40 jaar gele den zijn, dat de Schaakvereniging Ternetizen werd opgericht. Het spreekt wel haast vanzelf, dat dit heugelijke feit niet onopgemerkt voorbU zal gaan. Echter zal dit jubi leum eerst over enkele weken feeste lijk worden gevierd. Op Zaterdag 24 Februari zal de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, de jubileumvie- zing openen. Om half vier begint dan een massa-tournooi tussen Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen, waaraan iedere schaker kan deelnemen. Er zy'n voor dit tournooi individue le prijzen beschikbaar voor de mooi- ste partij en voor de winnaar van de kortste party (kleinste aantal zet ten). Bovendien is er een fraaie prys beschikbaar voor de club. bestaande uit minstens 5 spelers, welke pro- centsgewys het beste resultaat be reikt. Om half acht zullen de niet beëin digde partijen worden gearbitreerd, Vergadering Zeeuwse Plattelandsmeisjes. Dinsdag vergaderde de Z.PJM. [ding van haar nieuwe »j. C. Lindenbergh. BENOEMINGEN RIJKS H.B.S. VLISSINGEN. Bij beschikking va-n de minister van O. I en W. is benoemd tot le raar in tijdelijke dienst aan de R. H. B. S. te Vlissingen, de heer Tj. J. Risselada te Nijmegen en tot le raar m vaste dienst, de heer C. .totmans, thans tyd-iijk ieraar aan die school. De heer J. C. Lodder te Goes is benoemd tct tijdelijk leraa- aan de R.H.B.S. te Vlissingen en aan de afd. R.H.B.''. van het Open baar Lyceum te Goes. Aan de R. H B. S. te VIissi«"en zijn wederom be noemd tot leraar o' lerares: J. C. Verkerk, L .de Kloe, A. A. M. Hol- laers, ir. M. v. d. Graaf, J. W. J. Heidoorn, J. Th. G. van Boldrik en mej. H. M. Meijer. Tot tijdelijk le raar en lerares zijn benoemd de heer Ph. H. Krijgsman te Terneu zen en mej. I. E. Bouma te Gro ningen. 'ergad Goes onder leiainj presidente, mej, Bij de ingekomen stukken was een verzoek om propaganda te maken voor de in April a.s. te Goes te hou den kledingtentoonstelling van de Bond v. Plattelandsvrouwen. Tot nieuw bestuurslid werd geko zen mej. E. Reijnhout, die de functie van vice-presidente heeft aanvaard Voorts kwam de lectuurvoorziening ten plattelande nog ter sprake. Naai aanleiding hiervan zijn verschillende I vragen opgesteld, aan de hand waar van elke afdeling noet trachten een rapport uit te brengen. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord, was er na de pauze een gezellig zanguurtje onder leiding van mej. N. van Liere. Motorschip „Vios" gelicht. Het m.s. „Vios" uit Dedemsvaart, dat Zaterdagmorgen in de Tramhaven te Zijpe was gezonken, is gistermiddag door de drijvende bokken ..Labor" en „Hercules II" van de Wit's Bergings bedrijf uit Rotterdam gelicht De la ding kunstmest werd in een lichter overgeladen. Motorschip op de wal. Het m.s. „Flooali", Yerseke 184, schip per van Ysseldijk, uit Yerseke, gela den met mosselschelpen, voer tijdens de mist op de stc^nbestortingen voo) de wal te Bruin isse. Het roer van het schip werd beschadigd. Op de scheepswerf van de fa. van Duiven- dijk te Bruinisse, werd het schip van een nieuw roer voorzien. waarna deze eerste dag van de jubi leumviering 's avonds om 9 uur zal worden besloten met een feestverga- dering voor leden en introducé's. Op Zaterdag 3 en Zondag 4 Maart wordt een tweedaags 3-ronden tour nooi gehouden. Er zal in groepen van 4 deelnemers worden gespeeld. De deelname staat open voor iedere Zeeuwse schaker, terwijl bovendien enkele Belgische spelers zullen wor den uitgenodigd. Ook dit tournooi zal 's middags om 3 uur door burgemeester Tellegen worden geopend. Hierna wordt de eerste ronde gespeeld. De tweede ronde begint 's Zondagsmorgen om 9 uur en de derde ronae die middag om 2 uur. De prijsuitreiking zal 's avonds omstreeks 7 uur plaats vin den. Voor de deelnemers, die 's avonds met meer naar huis kun nen. zal voor logies gezorgd worden. Het gemeentebestuur van Terneu zen heeft op tastbare wijze haar waardering voor de jubilerende ver eniging getoond. De gemeenteraad be sloot namelijk in zyn vergadering van 11 Januari j.l. om tei gedeelte- l(jke dekking van de aan deze Jubi leumviering verbonden onkosten,' de Schaak vereniging Terneuzen een subsidie van 7o.te verstrekken. Sirene loeide zelden Nieuwe autospuit vermoert elijk in Augustus gereed. De Middelburgse brandweer heeft een rustig jaar achter de rug, al wil dat allerminst zeggen, dat het corps geen grote activiteit aan de dag legde. Grote branden kwamen echter niet voor en geen enkele maal behoefde men uit te rukken voor een uitslaande brand. De „pompiers" werden 56 maal moest de brandweer er aan te pas - - - ii-1- vlr~ voor brand en andere zaken te hulp geroepen; éénmaal voor een binnen brand van besche den omvang in een textielpakhuis, 19 maal voor een be gin van brand, 9 kee- voo- 'n schoor steenbrand, 11 maal voor byzondere branden, zoals auto- en vuilbranden en branden op de puinplaats en 6 keer voor rook- en loos alarm. Wij hebben destijds reeds melding gemaaktvan twee byzondere geval len van loos alarm. Op 13 Juli werd in de omgeving van Middelburg vuil verbrand en de bewoners van het Zanddorp zagen zoveel rook, dat zij meenden met -en grote brand te doen te hebben en ijlings de brandweer alarmeerden. Op 1 Augustus meen de een voorbygangex-, dat er brand was in het toen in aanbouw znnde Polderhuis aan de Gx-oenmarkt. wat hij voor vlammen hield, vas echter de weerkaatsing van het maanlicht in een stuk glas. Spottend werd toen opgemerkt, dat de Middelburgers hun bynaam van „maneblussex-s" nog altijd eer aandoen In negen gevallen werd diverse hulp verleend; zo werd een dood paard van de Poelendaeïesingel ge sleept en een kat uit een boom op de Beenhouwerssingel gehaald. Zelfs Advertentie bevrijdt de rheumatische aandoeningen Met R 12 is het mogelijk de meestal voor een doeltreffende behandeling van rheumatlek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De gunstige uitwerking van dit anti- rheumapreparaat zonder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen. R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- en gewrichtsrheu- matlek, spit. ischias, lumbago, verkoud heden en pijnen. Pas de resultaten van pharmacologische en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen. KnurverpaMlng, trth. 48 tabletten. Gld. 3 20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten» Postdirecteur van Oostburg vertrok naar Enkhuizen. Bij beschikking van de directeur- generaal der P.T.T. is thans officieel de directeur van het P.T.T.-kantooi te Oostburg, de heer H. Joziasse, in gaande 1 Jan. 1951 benoemd tot di recteur van 't P.T.T.-kantoor te Enk- huizen. Vergadering Zeeuwse ruiters. Met dc bedoeling de Zeeuwse lan delijke ruiters meer te activeren en gewestelijke bond tot meer leven te brengen, zal op 27, 28, 29 en 80 Ju ni a.s. in de Schouwse duinen een kamp worden gehouden voor de rui ters met hun paarden. Dit plan ontvouwde de voorzitter van de gewestelijke bond van Lande lijke Rijverenigingen, ir, J. D. Dorst Dinsdagmiddag op de vergadering van deze bond in „de Pxins van Oran je" te Goes. De Bond telt momenteel 10 aange sloten verenigingen met 122 leden. De secretaris van de Kon. Ned. Federa tie van Landelyke Ryverenigingen, de heer P. A. Voorsluys, gaf hierna 'n uiteenzetting" over de wyze waarop men het zilveren jubileum der fede- i'atie op 20 Februari a.s. te Utx-echt hoopt te vieren. Vanzelfspx-ekend wor den daar de Zeeuwse lecferi verwacht. Vex-volgens lichtte een vertegen woordiger van een verzekeringsmaat schappij de aansprakelijkheidsverze- kering toe, welke de federatie met deze maatschappij heeft gesloten. Men kan zich hierdoor verzekeren te gen schade welke eventueel door de ruitersport aan derden wordt toege bracht. De voorzitter wekte de aan wezigen op zich hierbij aan te sluiten. Tot slot van deze vergadering wer den nog enkele films vertoond, n.l. over het fokken van de Trakehner rij paarden, de paardenkeuringen in As sen en Groningen en de „Julianarui- ters" van Zaamslag. De voorzitter merkte in zy'n slot woord nog op, dat geen tegenstelling behoeft te bestaan tussen fokkers van koud- en warmbloedpaarden. Men is paardenliefhebber of men is het niet en de voorkeur naar een bepaalt soort doet dan niets terzake. Voorts wenste ir. Dorst allen nog een goed ryseizoen 1951. Goese paardenmarkt herleeft. Het succes met de eerste veemarkt in November j.lheeft er mede toe geleid een poging te wagen om de Goese paardenmarkt, welke vroeger op de eerste Dinsdag in Juni werd ge houden, ook nieuw leven in te blazen, Het is ruim twintig jaar geleden dat deze markt voor het laatst werd ge houden, doch de ouderen heben hier aan nog steeds de aangenaamste her inneringen. Dinsdag werd in een vergadering met een aantal geïnteresseerden, aan de plannen een meer definitieve vorm gegeven. De markt zal Dinsdag 6 Juni a.s. worden gehouden. Zoals vroeger, zal er ook een grote verloting aan worden verbonden, met bijv. als eerste prijs een paard ter waarde van t 1000.Om de handel te stimuleren aan deze markt mede te werken, zullen de te verloten paar den op de markt worden aangekocht. Voor de verloting is bereids ae minis teriële goedkeuring aangevraagd, ter. wijl voor de uitvoering een commis sie is gevormd, welke o.m. bestaat uit de heren L. Groenewege. Hoede- kenskerke, voorzitter, J. M. Meyier, secretaris, M. E. J. F. van Dissel, penningmeester en C. Geluk, Kruinin gen en J. C. v. d. Velde, Kamperland, leden. De baten van deze verloting zullen worden benut ter verbetering van de veemax'kten en -handel in Goes, zoals de Paas- en najaarsveemai'kt en de paardenmarkt. Voor de a.s. Paasveemarkt zal een kleine lotery worden georganiseerd, ter dekking van de onkosten. Uienprijs weer gezakt De tydeiyke hausse in de uien- handel, waardoor het zo druk was dat eind Januari in de haven van Zierikzee niet minder dan 3 kust vaarders tegeiyk werden geladen is weer voorbij en de prys, die tenge volge van de heersende dx-ukte iets was opgelopen, is weef terug ge zakt tot beneden de kostprys. De tydelijke opleving was natuurlilk al le telers zeer welkom, want de voorraden zyn overal nog zeer groot. komen om een vast°-evaaide aan een pand aan de Rouaanse kaai los te maliën. Slechts één keer be hoefde hulp te worden verleend aan een naburige gemeente, t.w. bij de felle brand in de villa Sommerhof te Domburg op 11 Januari. GEREGELD GEOEFEND Het person jel van de brandweer bestond eind 1950 uit 66 leden, het materieel uit de autospuit Magirus, drie motorspuiten, twee autotrekkers, een ladderauto, de natt^ slangen-wa gen, de handspuit en drie haspelwa gens, alsmede in de Abdijgebouwen een motorspuit, welke wordt bediend door het personeel van de Abdy- restauratie. Een nieuwe autospuit is te Heili- gerlee in aanbouw. Vermoedelijk zal deze in Augustus a-s. gereed komen. Voor de slangen is een slangenre- gister aangelegd; zy zijn allen ge nummerd, waardoor het gebruik van elke slang kan worden gecontroleerd. De iaarlykse hoeveelheid slangen werd met 250 meter vernieuwd De kosten van de bx-andweer be droegen in 1950 f 25.270; d.w.z. een uitgave' van ongeveer f 1.20 per in woner. Ook in het afgelopen jaar werd ge regeld geoefend en werd aan wed- strijden deelgenomen. Ook werden vier oefeningen in aangrenzende gemeenten gehouden. Voorts werden leerzame excursies gemaakt naar België, terwyl de brandweer van Assche (B.) een tegenbezoek bracht. Er werden tal van pi'eventieve maat regelen genomen zo werd voor verplegend personeel en bewoners van het rusthuis „Ter Hooge" een lezing geho" 'on terwijl geregeld werd vergaderd doe de comman danten van de kringen Walcheren en Beveland, de Vereniging van Brand weercommandanten, de Vereniging van brandweer-beambten en de Brandweerliedenvereniging. De „Ver eniging van brandweervrouwen" be legde o.m. een gezellige St. Nicolaas- avond voor het personeel, waarvan de heren C. de Broekert en I. v. d. Bergfe werden ondex'scheiden in ver band met x-esp. 25-jarige en 12^-ja rige brandweerdienst. Tenslotte kan over 1950 nog woi*- den opgemerkt, dat de lage water stand in het Kanaal door Walcheren en in de haven weer veel hinder gaf bij het halen van bluswater. Advertentie Vatbaar voor vocht en tocht? j Niet nodig 'e hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver- j zachtende, slijmoplossende, i AKKERS KUNST „Czardas-vorsfin" in Middelburg. De Goese Opex'etteereniging, die zich in de Ganzestad een uitstekende naam heeft verworven en voor dit seizoen Kalian's meeslepende ope rette „Czardasfürstin" instudeerde, heeft gistei'avond voor de eerste maal ook een voorstelling gegeven te Mid delburg. Helaas kan niet gezegd worden, dat dit experiment ten vol le is geslaagd, want hot aantal iief- hebbers der lichte muze, dat aaur het ochuctorshof was getogen, was ge ring. Niettemin behoeft de G.O.V. 't niet te betreuren ook de Middelburg se toneelplanken te hebben betreden, want de r sci ttlng 200 toe schouwers werden zonder slag of stoot door het ensemble veroverd. Een dankbaar publiek is alt yd de beste reclame en het zou dan ook geen verwondex-ing w. -ken, wanneer een volgende opvoering in de Zeeuw se hoofdstad als een magneet zou trekken. Degenen, die gisteravond de spits afbeten, hebben genoten van een kleurig, fleurig en feestelijk schouw spel, dat de in verzox-gde costumes geklede Goesenaren met treffende zelfverzekerdheid en verkwikkend plezier ten tonele brachten. Met enthousiasme alleen schopt men het echter niet ver; wanneer enige aan leg en een bezielende leiding ont breken, kan men het doek net zo Joed gesloten houden. De iingent, an Kousenxaker, wist echter ■ut zyn mensen te halen, wat er in za.; zrj konden him rollen aan, de zang was over het algemeen goed, -cuere ver tolking van Kalman's melodieuze muziek door het koor een xoogte- punt. Dat het acteren weinig te wensen overliet, verdient wel speciale /er- melding, want zoals bij xljna elke operette, is de intrigue van de „Ozar- dasvox-stin" pynlijk transparant en kost het inspanning; nog enige over tuigingskracht te leggen in de af wisselend gechax-geerde en geforceer de situaties. Mevrouw Bekenes was een pittige Czardasvorstin. de neer Bekenes een kloeke minnaar en mej. de Butter een vlotte Gravin Btasy. De heer Karelse maakte van de eeg- hoofdlge Graaf Boni een onverbeter lijke komische creatie, terwyi nok de heer Reusen als oude bon-vlvant goede momenten had. Het gezelschap kreeg vele ojxen doekjes en een applaus, zo hartelyk, dat men er de vele lege plekken in de zaal door vergat. R,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2