PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor het eerst 50.000 volt in Zeeland Drie omvangrijke problemen vragen om oplossing BILT Kantlijn Vandaag VERBONDEN TROEPEN ZIJN SEOEL TOT 8 KM. GENADERD 0NTWERP-ACC00RD OVER PLAN-SCHUMAN GEREED 194e Jaargang - No. 32 Dagblad uitgave van de firm# Provinciale Zeeuwse courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adj W. de Pagter. Hoofdred. G Balüntyn Pi verv.t W. Leertouwer en B A Bosshardl ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week. r 4.55 p kw £r p. P t 4.60 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 Febr. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 cL per mm. Minimum p. advertentie l 3.—, mg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro r.r 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur Vllssingen Walstr 58—60. tei. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg. Londer.se Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g 22281; Oostburg Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102; rerneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierikzee N. Bogardstr C 160. tel. 26. De Kabinetscrisis Kabinetsformateurs hielden een persconferentie Over contact met mr. Oud nog niets beslist. „WU staan voor drie omvangrijke problemen: n.l. opvoering van de defen sie-maatregelen, bezuiniging op de gewone uitgaven, en de gezondmaking van onze betalingsbalans. Deze drie problemen, die onderling ten nauwste samenhangen, vormden reeds in het demlsslonnaire kabinet een onderwerp van voortdurende beraadslaging. De beraadslagingen werden doorkruist door de kabinetscrisis". Aldus verklaarde dr. W. Drees op een persconferen tie, die door de beide kabinetsformateurs Dinsdag werd gegeven. Reeds op 5 December werd op dracht gegeven aan een commissie van hooggeplaatste ambtenaren om rapport uit te brengen betreffende de maatregelen, die genomen zouden kunnen worden om bovengenoemde problemen op te lossen. Op 22 Janu ari werd het rapport van de commis sie ingediend. Op 25 Januari werd een R.E.A.-vergadering ter bespra king van dit rapport vastgesteld. (R.E.A. Raad voor Economische Aangelegenheden uit de minister raad). Op 24 Januari nu kwam de kabi netscrisis. Ondanks deze crisis werd met de behandeling van het rapport doorgegaan, opdat de nieuwe rege ring een algemeen inzicht zou heb ben van de wijze waarop haar voor gangster de problemen zag. De maatregelen, die genomen zul- Terwijl de laatste hoop op vreed zaam overleg met China vervlo gen schijnt te zijn, wil het ge rucht, dat er meningsverschillen zijn ontstaan tussen Moskou en China. De gebeurtenissen in Noord Korea zouden zóveel oorlogsmateriaal ver slonden hebben, dat Rusland zou wei geren nog meer naar China te zen den. Zonder iSowjet-leveringen is China niets. Zelf heeft het geen wapenin dustrie, die zich ook maar in de ver ste verte met Amerika of West- Europa meten kan. Als er inderdaad meningsverschil heerst tussen Stalin en Mao, zou Europa reden hebben tot grote dank baarheid. Het zou het gevaar aan zienlijk verminderen. SoeKamo is naar de Philippijnen geweest en dat neemt men hem in Indonesië nog al kwalijk. Men vindt in Indonesië, dat de Phi lippijnen veel te Westers georiën teerd zijn en aan Indonesië verwijten zich te veel op India te oriënteren. Het vriendschapsverdrag tussen de Philippijnen en Indonesië valt dan ook lang niet overal in goede aarde. Verscheidene bladen manen Soekarno tot voorzichtigheid. Oost is Oost en West is West Over Nieuw Guinea zegt men wei nig meer. Men 'wacht in Djakarta rustig af, wat er in Nederland gebeu ren zal Woningbouw en huurpolitiek blijven actueel, ook na de jongste huui-verhoging. „De Nieuwe Eeuw" (r.k.), opmer kende dat woningbouw altijd kapi taal-investering is, constateert dat de woningbouwinvesteringen in het geheel der investei mgen, vergeleken met 1935'39 een lager rangorde hebben gekregen; oorzaak daarvan is dat de particuliere woningbouw in moeilyke omstandigheden verkeert tengevolge van de volledige versto ring tussen kosten en opbrengsten brj nieuwbouw: „Het is te betreuren, dat de huidi ge regeringsmaatregelen de bouw van woningen voor eigen bewoning vooral voor de minder kapitaalkrach tigen niet bevorderen. Ondanks het feit, dat vele gemeentebesturen, speciaal in de zuidelijke provincies, door bouwcredietregelingen alles in het werk gesteld hebben om de bouw van eigen woningen te realiseren blijkt de basis van de premieregeling niet stevig genoeg om deze woning bouw te kunnen laten starten. Daar bij valt bovendien te vrezen, dat de activiteit der bouwspaarkassen op den duur belemmerd gaat worden, omdat het bouwsparen moeilijk afge stemd kan worden op hogere bedra gen dan normaal rendabel zijn te achten. In wezen zijn de moeilijkheden steeds weer terug te voeren op het achterblijven van de huren ten op zichte der bouwkosten. Blijkbaar is het de bedoeling de aanpassing over een lange periode te doen verlopen, gezien het- feit, dat per 1 Januari 1951 de eerste 15 pet. huurverhoging (met moeite) tot stand is gebracht, derhalve meer dan 10 jaar na de be vriezing op het peil Mei 1940. Hierin schuilen grote gevaren. Men spiegelde zich aan het verloop in Frankrijk, waar na de eerste we reldoorlog de huren op het peil 1914 bleven liggen, tengevolge waarvan het Franse woningbezit in zeer de plorabele toestand is geraakt en de moeilijkheden op dit gebied schier onoverkomelijk zijn geworden. Het is noodzakelijk het woongenot op zijn juiste waarde te doen bepalen en de huur niet te zien als een punt van de minste weerstand in de loon- en prijs politiek". len moeten worden, betreffen onder meer: algemene bezuiniging op de staatsbegroting, bezuinigingen be treffende de publieke- en semi-pu- blieke investeringen, maatregelen inzake particuliere investerh _,en, consumptiebeperkingen en tensiotte ook fiscale maatregelen. Dit alles wordt thans in onderling verband besproken. Wanneer men het over de grote ljjnen van de verschillende maatregelen eens zal zijn, zullen de Êersoonskwesties in verband met de abinetsformatie nader bezien wor den. Ook thans echter zijn hierom trent reeds besprekingen gevoerd. De minister-president deelde voorts mede, dat in verband met het boven staande tot nu toe slechts contact is gezocht met die ministers, die in het bijzonder met de aan de orde zijnde problemen tc maken hebben. Op een vraag of de formateurs nog contact zullen zoeken met de voorzit ter van de V.V.D., mr. Oud. ant woordde dr. Drees: „Hierover hebben wfl nog geen beslissing genomen". Over de tijdsduur van de kabinets formatie wensten de formateurs zich niet nader uit te laten. Dr. Drees deelde desgevraagd mee, dat de aanwijzing van twee forma teurs voortvloeit uit het feit, dat mr. Van Schaik formateur was in 1948 en hij zelf minister-president is en dat zij beiden representanten zijn van de twee grootste partijen, hetgeen de stabiliteit van de regering kan bevor deren. De tekst van de opdracht houdt niet in aldtis dr. Drees dat een kabinet op zo breed mogelijke basis gevormd moet worden, maar wei dat het nieuwe kabinet op een parlemen taire meerderheid moet kunnen reke nen. Naar een kabinet op brede basis wordt wel gestreefd. Tijdens hun formatiepogingen heb ben de heren Drees en Van Schaik voortdurend contact met mr. Stikker gehad en van de resultaten van dien. onderzoek maken zij gebruik. wordt de bekende schrijver A. den Doolaard (pseudoniem voor C. Spoelstra), 50 jaar; is het 50 jaar geleden, dat Koningin Wilhelmina in de Grote Kerk te Den Haag in het huwelijk trad met Prins Hen drik van Mecklenburg-Schwe- rin. Meisje verbrand tijdens carnavalsoptocht. Tom Poes-costuum vatte vlam. Maandagmiddag trok door Obbicht, ten Westen van Sittard gelegen, een carnavalsstoet. Een van de deelneem sters, de 21-jarige M. Dommers, die Tom Poes voorstelde en een dik wol len costuum droeg, raakte in brand, doordat een der omstanders een luci fer aanstak. De losse pluizige stof, waarvan haar pakje was gemaakt, vatte geweldig snel vlam en voordat dé omstanders hadden kunnen ingrij pen, stond het meisje in brand. Zij liep zeer ernstige brandwonden op en werd overgebracht naar het zieken huis te Sittard. Dinsdagmorgen is zij apin haar verwondingen overleden. jDe Zweed Sven Grafstrom heeft de ujtnodiging aanvaard zitting te nemen in de V.N.-Commissie van Goede Dien sten in de kwestie-Korea. 50 KM. VAN DE 38ste BREEDTEGRAAD Chinezen worden grot e verliezen toegebracht. De verbonden troepen in Midden-Korea hebben Dinsdag een punt op eeu afstand van minder dan vijftig k.m. van de 38ste breedtegraad bereikt. Zy bevinden zich daar Noordoostelijk van Seoel. Het bericht, dat geallieerde colonnes tot op 8 k.m. Seoel zijn genaderd werd niet bevestigd. Jo Sternheim Officier Oranje Nassau. De toneelspeler Jo Sternheim is ter gelegenheid van zijn veertigjarig ju bileum benoemd tot officier in de Or de van Oranje-Na ssau. Dit werd hem meegedeeld door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, tijdens de huldiging die na afloop van de jubi leum-voorstelling in de Koninklijke schouwburg te Den Haag werd ge houden. Sedert het begin van dit jaar zijn Brazilië, Turkije en Nederland door de vijfde Algemene Vergadering der Verenigde Naties gekozen als lid van de Veiligheidsraad. Foto toont de afgevaardigden van deze landen tijdens een bespreking te Lake Success. V.l.n.r.: D. J. von Balluseck, (Nederland); Joao Carles Muniz (Brazilië) en Selim Sarper (Turkye). Aan het Westelijk front in Korea is Dinsdag, liet begin van het Chinese nieuwe jaar. een gevechtspauze in getreden. Generaal Ridgeway heeft verklaard dat de verliezen van beide partijen sinds het jongste offensief der V.N. zich verhouden als tien staat tot één. Het was volgens de generaal de be doeling de vijand zo groot mogelijke verliezen toe te brengen ten koste van zo weinig mogelijk eigen verliezen. De guerilla-activiteit was de laatste maanden aanmerkelijk minder gewor den. Het opperbevel der V.N. had de situatie thans beter in de hand dan ooit tevoren. De verbonden strijdmacht bestond op het ogenblik uit Amerikanen, En gelsen. Turken, Grieken, Fransen, Nederlanders en Zuid-Koreanen. Het was een keurtroep met een hoog mo reel. Aan de andere kant verklaarde de bevelhebber van het achtste leger, dat de militaire reputatie van de Chi- Grote zuiveringsactie in Tsjecho-Slowakije? In Praag eirculeren hardnekkige geruchte.*, dat een grote zuiverings actie in Tsjeeho-Slowakije op komst of aan de gang is onder de hoogste gelederen in de communistische par ty. De vlucht van Clementis zou hier mee in verband staan. Zelfs premier Gottwald zou onder bewaking staan. Op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken is geen enkele be vestiging ontvangen van de beweerde aanwezigheid te Praag van de Sow- jetrussische onder-minister van Bui tenlandse Zaken, Zorin. Moskou stelt prijs op spoedige conferentie. Officiële tekst van nota gepubliceerd. Dinsdag is de officiële tekst gepu bliceerd van de Russische nota's over een eventuele conferentie van de Grote Vier. Daaruit blijkt, dat de Russische re gering geen reden ziet om het bij eenroepen van wat zy noemt de Raad van M nisters nog langer uit te stellen. Zy vestigt de aandacht op 't „ondülbave" karakter van de in West Duitsland geschapen toestand door herstel van een Duits leger en van de oorlogsindustrie en acht daarom een spoedige conferentie noodzake lijk- De Sowjetregering acht bestu dering van andere kwesties dan die van de ontwapening van Duitsland mogelijk" De eerste reactie te Washington op de nieuwe Sowjet-nota was: de nota is nog enigszins onduidelijk, verdere nota's zullen noodzakelijk zijn. NA MAANDEN ONDERHANDELEN Thans het woord aan de ministers. Vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Neder land en Luxemburg zullen Vrijdag of Zaterdag a.s. te Parys het verdrag over het plan.Schuman paraferen, aldus is van Franse zyde medegedeeld. se Zaken der deelnemende landen, die de politieke kwesties, welke met het plan-Schuman samenhangen, zullen moeten regelen. De voornaamste kwesties zijn: 1) het aantal afgevaar digden van de parlementen in elk der deelnemende landen, die zitting zul len hebben in de Assemblee, waaraan het gezagsorgaan verantwoording schuldig zal zijn, 2.) de verhouding tussen de aantallen afgevaardigden der deelnemende landen, 3.) het aan tal leden van het gezagsorgaan. Het is nog niet bekend, of de con ferentie der ministers in de naaste toekomst zal worden gehouden. De parafering van het verdrag, waarmede de eerste fase van de ze ven en een halve maand geleden be gonnen onderhandeling afgesloten zal worden, houdt in, dat de deelne mende landen overeengekomen zijn om een gemeenschappelijke markt voor hun kolen- en staalproductie te vormen en om hun productie van ko len en staal ondergeschikt te maken aan de centrale leiding van een boven nationaal gezagsorgaan. De volgende en laatste fase van de onderhandelingen zal een conferentie zyn van de ministers van Buitenland- DE TRANSFORMAT OREN ZOEMDEN. Prinses van Rethy heeft een dochter. Koppeling Zeeuwse en Brabantse electriciteitsnetten beproefd De Provinciale Zeeuwse Electrkiteits-Maatschappy heeft de eerste stap gezet op de weg naar een volledige koppeling van de Zeeuwse en Noord-Brabantse netten door in liet holst van de nacht bij wyze van proef de 50 kilovolt-verbinding RoosendaalGoes en de 10 kilovolt-ver- binding GoesZierikzee in te schakelen. De 50 KV-verbinding Roosendaal— Goes is, zoals bekend, voorbestemd een schakel te vormen in de koppelverbin ding tussen de centrale van de PZEM te Vlissingen en die van de PNEM te Geertruidenberg. Daartoe is van net PNEM-schakelstation te Roosendaal een dubbele bovengrondse lijn gecon strueerd. welke tot Goes loopt en via een korte kabel is doorgetrokken naar het terrein aan de Evertsenstraat al daar. De volgende Zeeuwse schakel vor men twee kabels GoesVlissingen, waarvan de rechtstreekse kabel wel dra gereed zal zijn. terwijl de tweede kabelverbinding van Goes over het in aanbouw zijnde schakelstation West- dorpe in Zeeuwsch-Vlaanderen naar Vlissingen komt te lopen. Van deze laatste verbinding wordt het gedeelte GoesWestdorpe thans aangelegd. Waar het schakelstation Goes nog niet gereed is. werd, om zo spoedig mogelijk van de reeds gereed zijnde verbindingen te kunnen profiteren, op het terrein aan de Evertsenstraat een provisorisch schakelstation ingericht, waarvan het 10 KV-gedeelte in een houten keet werd opgesteld. De 50kV- schakelaars en de grote transformato ren met een vermogen van 8000 kVA, kregen tijdelijk een plaatsje in de open lucht, binnen een veilige .hoge omras tering. MACHINE VRIJGEMAAKT. Voor deze eerste inschakeling had de PNEM een der generatoren in haar centrale te Geertruidenberg ter be schikking gesteld, welke via een hier toe vrijgemaakte lijn te Roosendaal met "de Zeeuwse lijn zou worden door verbonden. Op deze wyze werd be reikt, dat bij eventuele storing de stroomvoorziening van Noord-Brabant geen gevaar zou lopen. Vanzelfspre kend bestond deze mogelijkheid alleen in de nachtelijke uren, omdat "de cen trale- en netbelasting dan lager is dan overdag. Reeds lang vóór middernacht waren degenen, die voor de totstandkoming van de transportleidingen intensief hadden samengewerkt ingenieurs, opzichters en monteurs bijeen in de houten keet. Het wachten was op het bericht van de PNEM uit Roosendaal, dat men daar met de schakelmanoeu vres zover gevorderd was. dat de lijn van Brabant uit onder spanning gezet kon worden. Dit zou gebeuren door de spanning van de vrije machine te Geer truidenberg langzaam .'op te rege len", zoals het in vaktaal luidt. Pre cies om kwart over één rinkelde de diensttelefoon in de keet en kon ir. J. Dekker van de PZEM het bericht van zijn PNEM-collega ir. L. Wiercx in ontvangst nemen. PROEFNEMING GESLAAGD. Niet lang daarna zag het gezelschap in de keet de voltmeter ,na een schuchter begin, steeds verder uit slaan, totdat de volle spanning 50.000 volt bereikt was. Van buiten af klonk een zacht, welluidend ge zoem van de transformatoren. Het was een groot moment: voor het eerst in de geschiedenis was een zo hoge span ning in Zeeland aanwezig. Na een half urn* werd verzocht de spanning te verminderen en werden te Goes de beide nieuwe kabels, die via Noord-Beveland en onder de Oos- terschel'de door naar Zierikzee lopen, met de Brabantse lijn gekoppeld, na tuurlijk via één "der transformatoren. Toen daarna wederom de spanning werd „opgeregeld", kon worden ge constateerd, dat ook deze verbinding geen gebreken vertoonde. Korte tijd later werd de proef door uitschakeling beëindigd. De volledige koppeling der beide bedrijven kan eerst na voltooiing van het schakelstation te Goes volledig worden bereikt. Het plan bestaat om binnenkort een deel van de Noord- groep voorlopig alleen Schouwen i via Roosendaal-Goes van stroom te haar eigen naam is Lilian Baels voorzien, waardoor de voeding over die haar kort na haar huwelijk werd Nieuw-Vossemeer enigszins ontlast j verleend, is afgeleid van de naam van zal worden. 1 een koninklijk landgoed. De prinses van Rethy. de echtgeno te van koning Leopold van België, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag het leven geschonken aan 'n dochter. Dit is het tweede kind uit het twee de huwelijk van koning Leopold, dat in September 1941 gesloten werd. Het eerste kind, prins Alexander, werd op 18 Juli 1942 geboren. Het nu geboren prinsesje kreeg de namen Marie Christine. Daphne, As- trid, Elisabeth, Leopoldlne. De titel van de prinses van Rethy nezen niet met de werkelijkheid over eenstemde. Men moest de Chinezen echter ook niet onderschatten. Enke le eigenschappen waarop de generaal de aandacht vestigde waren hun dis cipline, uithoudingsvermogen, camou flagetechniek en grote soberheid. Opnieuw zware atoom ontploffingen in Nevada. PROEFNEMINGEN VOORLOPIG GESTAAKT Te Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada hebben zich opnieuw zware ontploffingen voorgedaan als gevolf van proefnemingen met atoomwapens. Op een afstand van ongeveer 700 kilometer van Las Vegas, in Oakland zag men een -erblinaend wit licht". De twee schokken werden vooraf gegaan door een reusachtige licht flits. De invvoners van Las Vegas en omgeving waren gewaarschuwd zich tegen de dageraad niet by de ramen op te houden. Vele nieuwsgierigen hadden zich naar buiten begeven en zich langs de wegen opgesteld, te vens om mogelyk gevaar van glas splinters te ontgaan. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat zij „volkomen tevreden" is over het resultaat van de atoomproeven te Las Vegas. De proefnemingen zullen voorlopig gestaakt worden. Straaljager venngelukt op vliegveld Leeuwarden. Piloot kwam om het leven. Op het vliegveld Leeuwarden is Dins dagmiddag omstreeks half vier een meteor-straaljager by een landing verongelukt. Het toestel gleed in de bocht af en stortte naar beneden. De bestuurder, de tweede luitenant J. v. Leeuwen uit Delft, kwam om het le ven. Het toestel werd vernield. Amerikanen krijgen bases In Marokko. De Franse regering heeft by over eenkomst de Amerikanen toegestaan gebruik te maken van bases in Frans Marokko voor zware bommenwer pers. De bases zijn o.a. gelegen bij Ca sablanca en Port Lyautey. Zii zul len met Amerikaanse hiilp worden uitgebreid, opdat zy geschikt wor den voor de grootste vliegtuigen, waaronder, naar verondersteld wordt, ook toestellen voor het vervoer van atoombommen. De Marokkaanse bases zullen on der Franse controle blijven. Stakende spoorwegmannen weer aan het werk. De stakende Amerikaanse rangeer ders en wisselwachtcrs zyn Dinsdag voor het overgrote deel weer aan het werk gegaan, gehoor gevend aan aan sporingen van hun vakvereniging. Charles E. Wilson, de directeur van het bureau voor de defensie-mobilisa tie. had eveneens per radio een beroep gedaan op de stakende spoormannen om terstond weer aan het werk te gaan en een einde te maken aan de staking, die de veiligheid van het land in gevaar bracht. Alcohol maakte slachtoffers op de weg. TWEE DODEN' EN' EEN GEWONDE. In de Dorpsstraat te St. Willebrord is Maandagavond de 57-jarige G. E. uit Roosendaal, die onder invloed was van sterke drank, plotseling met zijn fiets de rijweg op gereden, waar juist burgemeester mr. F. Hoebens uit Wouw met zijn auto passeerde. De burgemeester trachtte nog een botsing te vermijden, maar een onge luk vieL niet meer te voorkomen. E. werd op slag gedood. Op de weg Breda-Oosterhout vond de 38-jarige C. K. uit Oosterhout de dood, toen hij zwaar slingerend op zijn fiets van het erf van een café par- 'does de weg kwam opgereden. Hij werd gegrepen door de motorrijder L. H uit Breda, die eveneens onder in vloed van sterke drank was. K. werd op slag gedood. De motorrijder reed tegen een boom en moest met een ernstige hersenschudding in het zie kenhuis worden opgenomen. DE VOORSPELT: VERANDERLIJKE BEWOLKING Geldig tot Woensdagavond. Veranderlijke bewolking met hier en een enkele bui. Meest matige wind uit Zuideiyke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1