Niet iedereen is geschikt om goed carnaval te vieren VREEMDE Alle Ieren leven op crediet JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Australië heeft zijn Yulunga STERVEN DE VOGELS UIT? DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Pret als „business" (Van onze correspondent.) SYDNEY, Januari Carnaval! Magisch woord voor Brabanders, Lim burgers, Vlamingen, Fransen, Italianen en bewoners van de Rivièra! Carna val, de dagen waarnaar welhaast alle Europeanen ten Zuiden van een zekere iyn, welke in Nederland „de rivieren" genoemd wordt, het gehele jaar reikhalzend uitkijken. Het carnaval, dat is een van die traditionele dingen, welke wij wel achter ons zuilen moeten laten, denken de meeste immigranten, wanneer zjj op weg naar de nieuwe wereld de kust van Europa zien verdwijnenEn dan vallen zij by aankomst in Australië, in het nieuwe land, met hun neus in een Carnaval. Hoe vreemd dit ook mag klinken, het carnaval heeft zijn intrede gedaan in land, dat er wel het minst toe geëi gend lijkt. Want wanneer één volk van nature volkomen ongeschikt is voor de ware carnavalsgeest, dan is het wel het Britse volk. Evenals de Brit reageert de gemiddelde Austra liër van Britse afkomst met grote te rughoudendheid op „jolijt". Allegori- sche optochten en vertoningen vindt de Australiër, evenals zijn Britse voorvaderen, prachtig. Maar zelf met masker en gekke muts zich laten gaan in de allen omvattende carnavalsgeest, dat ligt hem allerminst Dan voelt hij zich, wanneer hij niet een heleboel alcohol in zich heeft .ongemakkelijk en links. En wie zichzelf een beetje belachelijk vindt en zich niet op zijn gemak kan voelen, kan zich ook niet laten gaan op een manier, welke nu eenmaal bij het carnaval hoort. En toch heeft het Carnaval sinds kort zijn intrede in de nieuwe wereld gedaan. Zojuist is in de badplaats Bondi bij Sydney de tweede jaarlijkse Levering van bacon aan Engeland. 800.000 VARKENS MOETEN WORDEN GESLACHT. Dezer dagen zal naar mag worden verwacht een contract met Enge land worden afgesloten tot levering in 1951 van 35 000 ton bacon aan dat land. Het vorige jaar bedroeg deze hoeveel heid 25 000 ton, waarvan 4000 ton niet kon worden geleverd, zodat de leve ringsverplichting ditjaar 39.000 ton bedraagt. Voor de baconbereiding zul len dit jaar dan ook circa 800 000 "ar- kens moeten worden geslacht De mi nister heeft de basisprijs van bacon voor de boer met 0.20 per kg ge slacht gewicht tengevolge van de gestegen kosten van de varkenshoude rij verhoogd en voor 1951 vastge steld op f 2.06. Indonesische Kamer van Koophandel voor Europa. In tegenwoordigheid van de waarne mend Hoge Commissaris van Indone sië, mr. Djoembana, is in Den Haag de Indonesische Kamer van Koophandel voor Europa, waarvan de zetel te Am sterdam gevestigd zal zijn. opgericht Zij zal in alle landen van Europa af delingen stichten. Wordt de Albert-Hall gesloten? De Royal Albert Hall", de grootste muziekzaal te Londen zal misschien worden gesloten, omdat de regering de 353.360 pond sterling, nodig voor het herstel, geweigerd heeft. Op 14 Februari zal door het bestuur van de Albert Hall een speciale vergadering worden gehouden. De Albert Hall, die 80 jaar geleden werd gebouwd, bevat 8000 zitplaatsen VERHALEN I Een Enschedese automobilist, die bij Wierden met grote vaart een bocht nam, remde plotseling, sloeg over de kop, kwam door de grote snelheid keurig weer op zijn vier wielen terecht en reed met zijn ge deukte wagen onmiddellijk door. De politie holde achter hem aan, in de ■mening met een beschonkene te doen te hebben. Bij Hengelo had zij de wagen ingehaald. De automobilist was evenwel volkomen nuchter. Waarom moest ik stoppen, toen ik rijden kon, ik had haast! zei de auto bestuurder. In De Linie vonden wij het volgende vreemde verhaal: Ons paard stapte in geselschap van een hondje de bioscoop binnen. Is dat hondje van Uf, vroeg de suppoost. Jawel, zei het paard. Dan mag ik U tot mijn spijt niet doorlaten, sprak de wachter van het droompa- leis, het ts hier verboden, honden mee te brengen. En dit is een dialoog- fragment uit een raadsvergadering ergens in het Land van Maas en Waal: Raadslid: De Sociale Werk ster heeft- zoveel administratief werk, dat ze eigenlijk een schrijfmachine hebben moest. BurgemeesterWaarvoor heeft ze die dan wel nodig? Raadslid: -— Wel, om daar haar schrijfbehoeften op te doen. Burgemeester: O, dan kan zij evengoed hier op het gemeentehuis terecht. Te Germiston (Trans vaal), is onder kommervolle omstan digheden aan een hartkwaal en on dervoeding op 73-)arige leeftijd een man overleden, die bij zijn dood in het bezit bleek te zijn van 000.000 Pond Sterling, door grond- en aandelen manipulaties bijeen gegaard. Erv ziekelijke vrees om in het armenhuis te sterven heeft hem zijn gehele leven achtervolgd. Hij leefde als een kluize naar en ontzegde zich zelfs de klein ste genoegens. En nu is de Zuid- Afrikaanse IAeftinck er goed mee. Yulunga begonnen en over enige da gen zal een andere Sydney badplaats, Manlu,* met zijn Mardi Gras begin nen. YULUNGA. Wat Mardi Gras betekent, weet na tuurlijk iedere het carnaval liefheb bende Europeaan van bezuiden de ri vieren van Nederland. Maar de naam Yulunga niéuw. Zij is samengesteld uit een weetal Australische neger woorden en betekent spel en dans. Waar het Australische negerwoord Bondi „bij de zee" betekent, kan men dus voor Bondi Yulunga de veelbelo vende woorden: spel en dans bij de zee zetten. Hoe zijn deze nieuwe carnavals plotseling de nieuwe wereld binnen geslopen? Hoofdzakelijk door het ini tiatief van hen, die hun brood verdie nen met de pret van anderen. .Want in deze harde, moderne wereld, is ook pret en jolijt „business" geworden. Zo hebben de organisatoren van deze pret sinds kort de Australiërs het goede, oude Carnaval voortgezet, en de Australiërs hebben er met nogal strakke gezichten aan gesnuffeld als een konijn aan een wat vreemd uil- ziend koolblad. Maar ondanks hun achterdocht hebben zij van dit vreem de gerecht gegeten, want de Manly Mardi Gras bracht het vorig jaar een kwart millioen gulden op en de Bondi Yulunga een anderhalve ton. En dit jaar zal het, dankzij het gouden vlies, nog wel een beetje meer zijn. LEREN Carnaval vieren is iets. wat men niet zo rftaar kan leren. Dat moet in het bloed gaan zitten, zoals het in net bloed van welhaast iedere Brabander en Limburger zit. En in het Australi sche bloed zit het nog op geen stukken na. Maar zoals door de ongekend gro te toenemingen van het aantal Euro pese immigranten reeds verschillende aspecten van het dagelijks leven ge kleurd en beïnvloed worden .zo is het ook zeer goed mogelijk, dat het Euro pese element Australië begrip voor de ware Carnavalsgeest zal bijbrengen, of zoals de zuurpruim het zou uit drukken, daarmee besmetten. Natuur lijk is het ook heel goed mogelijk, dat het andersom zal gaan én dat de te rughoudende Australiër de nieuwko mer zal gaan besmetten met zijn angst voor verkleedpartijen en jolijt. Alleen de tijd zal kunnen leren, of het Carnaval iets is wat men kan im porteren als een film, of dat de Australische carnavals een kermis met geforceerd jolijt zullen blijven. Indonesische woordvoerder over Ambonese Korea-bataljons. Op vragen over een aanbod van de vertegenwoordiger der Zuid Moluk- ken aan de Ver. Naties om twee ba taljons Ambonese militairen ter be schikking van MacArthur te stellen heeft de woordvoerder van het Indo nesische ministerie van voorlichting medegedeeld: „Wij kennen in Neder land geen vertegenwoordiger van de Zuid-Molukken. Misschien wordt met die vertegenwoordiger bedoeld iemand van het bureau van een niet- bestaande staat, die zich wel eens de „repoeblik Maloekoe Selatan" noemt. Betreffende bovenbedoeld aanbod wg- zen wij op het feit, dat sedert enige tgd deze Ambonese leden van het voormalige KNIL tijdelijk de status van KL-militairen heb jen. Tijdelijk, dat wil zeggen tot him demobilisatie, hetzij in Indonesië hetzij in Neder land. Zg blijven gedurende die tijd en ook daarna het Indonesische staats burgerschap behouden. Deze militai ren zijn overigens na hun demobilisa tie vrij om in Korea te gaan vechten, uiteraard echter in vreemde krijgs dienst, in welk geval zij tevens hun status van Indonesiër zullen verlie zen". Duitse Boerenbond tegen Nederlandse fruitimport. De president van de Duitse Boeren bond heeft bij de West'duitse minister voor de voedselvoorziening geprotes teerd tegen de onmiddellijke invoer van Nederlands fruit tot een bedrag van 500.000 dollar, daar an'ders de af zet van 70.000 ton Duitse appelen in het gedrang zou komen. In het Zuiden van ons land wordt thans overal carnaval gevierd. Te Breda deed „Prins Maskerade" Zater dagmiddag zijn feestelijke intocht. In een gala-rijtuig trok de Prins van het station naar het stadhuis, waar de Burgemeester der stad hem voor drie dagen de sleutels van zijn stad aan hem overgaf. FRANSE DESKUNDIGEN ONGERUST Evenwicht der natuur verstoord (Van onze correspondent) PARIJS, Januari De vogel-deskundigen in Frankrijk staan voor de angstige vraag: kan men het duidelijk waarneembare proces, waarby de vogels tot uitsterven gedoemd zijn, tegenhouden? In een halve eeuw zijn, volgens algemene waarnemingen, niet minder dan vijftig vogelsoor ten geheel verdwenen. De ornitholoog Smat, die sinds vele jaren in de omgeving van Parijs een onderzoek instelt, hoorde nog in 1938 op een bepaalde plaats aan de rand van het bos van Bondy een dozijn nachte galen hele nachten zingen; ook lijsters, grasmussen, roodborstjes en vinken, hele zwermen mezen, vlasvinken, goudvinken, twee paartjes winterkoninkjes en twee zwaluwenfamilies waren er te zien. In 1950 waren hiervan nog slechts één nachtegaal, een lijster en twee vinken overgebleven. Deze ervaringen worden op andere plaatsen bevestigd. In 50 jaar is de vogelwereld in Bocage (Normandië), in Bretagne en in Auvergne met de helft, in het gehele Zuidwesten van het land met eon derde verminderd. EEN VREEMDE SITUATIE Bankstaking sinds Kerstmis Londen, Januari Van Kerstmorgen af hebben de Zuid-Ieren hehueiyk gelachen om de consternatie in Engeland over de door de Schotten gesto len kroningssteen. Thans kunnen de Engelsen echter nauwelijks een glim lach onderdrukken over de nog veel gekkere situatie zy het van een heel andere aard waarin de Ieren sinds Kerstmis verkeren. Op 23 De cember is nl. in de Ierse republiek al het bankpersoneel in staking gegaan, van de lopers en kassiers af tot de managers toe. Alle banken zyn van die datum af dicht gebleven en het stakende personeel heeft alle sleutels in zyn zak. In geheel Eire kan geen cheque ge ïncasseerd vorden, d.w.z. niet op nor male wijze. De bankstaking is thans in de vijfde week en de situatie zou een dolle klucht te noemen zijn, ware het niet, dat de gehele economie van Eire's industrieën, zowel als hun han del met het buitenland, in een hope loze warboel dreigt te ontaarden. De Beurs te Dublin is gesloten. Het werk in de gerechtshoven wordt op- fehouden, omdat vele documenten in e safes van de banken liggen, waar van de managers de sleutels in hun zak dreigen te houden, totdat de looneisen van het bankpersoneel zgn ingewilligd. Het gehele land leeft momenteel op crediet. Het publiek, maai* ook de regeringsdepartemen ten, zit zonder contanten. De leve ranciers, de winkels en ook de arbei ders worden met cheques betaald. In Dublin krijgen zelfs de vuilnisman nen hun loon per cheque. Het publiek is bijna ten einde raad, want niemand kan nieuwe chequeboekjes krijgen, wanneer alle cheques opgebruikt zijn. De banken blijven hardnekkig geslo ten. Daar de bankstaking op 23 Decem ber uitbrak, is er echtr veel geld in omloop, omdat de winkeliers, hotels en handelaren hun Kerstom zetten niet hebben kunnen betalen. Het gevolg is, dat er in Eire een chaotisch nieuw „bank"-systeen is ontstaan. In de eafé's, biosc pen en voorr ook bij de bookmakers, koopt men nu per cheque contanten teger een kleine winst aan de zijde van deze „ban kiers". Dat wil zeggen deze oplos sing geldt alleen voor hen, die nog niet al m cheques hebben opge- br n'kt. Degenen, wier cheaueboekjes leeg zijn moeten of geheel op crediet leven, of een ruilhandeltje beginnen om aan levensmiddelen te komen. IJmuiden krijgt havenradar. EN DE LOODSEN WALKIE-TALKIES. Op 1 November krijgt IJmuiden een havenravlar, waardoor de invalspoort van Amsterdam ook bij mist te bena deren is voor zeeschepen. Voorts ligt het in de bedoeling de loodsen uit te rusten met walkie-talkies, opdat zij van het beloodste schip af voortdurend contact kunnen houden met de men sen achter het radarscherm en hun navigatie kunnen richten naar de commando's, die de centrale post geeft. Alle betalingen, die in Januari ge- woonlgx per cheque verricht worden, zijn nog steeds niet voldaan. Daaron der vallen in Ierland de inkomstenbe lastingen, alle verzekeringen, auto- en radiobelastingen en schoolgelden. VOLG EKKABBELD. Niemand weet hoe lang deze geld- loze situatie nog voort zsü duren. Het stakende bankpersoneel, dat In Eire vierduizend led.n telt, heeft op 21 December een maand salaris vooruit betaald gekregen, plus een kerstbo nus, die in veel gevallen enige maan den salaris bedroeg. Wanneer de sta kers hun werk hervatten, zullen zij lawines cheques te verwerken krg- gen en de Ierse politie houdt zijn hart vast, want de kans bestaat, dat er duizenden valse cheques by zullen zgn. Het beperkte arntal van de thans in omloop zijnde cheques wordt nl. steeds opnieuw gebruikt bg wyze van betaalmiddel en de meeste che-1 ques zijn helemaal volgekrabbeld met handtekeningen, soms over de twin tig op één cheque. Grote Engelse firma's, die him Ierse zakenrelaties doorgaans crediet voor tienduizend pond geven, trach ten hun goede klanten te helpen door hun crediet te vertienvoudigen. Ierse firma's, die Londense kantoren be zitten, brengen thans Engels geld per vliegtuig naar Dublin. Het bankpersoneel vermgdt zorg vuldig het woord „staking". Zij halen hun schouders op en zeggen, dat het een gedwongen voortzetting is van de „Christmas Bank Holiday". Op de ramen van alle Ierse banken prijkt een keurig papiertje „Gesloten we gens Kerstvacantie"! (Nadruk verboden). Kerkelijke bezwaren tegen „Henriette Roland Holst-oord" Het bestuur van de „Henriette Ro land Holststichting" heeft een schrif telijk protest ontvangen van de ker keraden van de Ned. Hervormde ge meente in Elburg, Oldebroek, Ooster- wolde en Doornspijk. Deze Hervorm de gemeenten kunnen zich namelijk niet verenigen met de vestiging van het .Henriette Roland Holst-oord" in een van de Noord-Veluwse dorpen. In de brief wordt o.m. gezegd: „De beginselen onzer Zondagsviering, on zer samenleving tussen de geslachten, onze waardering voor de cultuur en de onverkorte en onverminkte belij denis, staan zo diametraal tegenover de uwe, dat geen harmonische samen leving tussen de stichting en de be volking mogelijk is. Met ernst verzoe ken wij U deze dingen te bedenken, voordat gij tot vestiging in een onzer gemeenten overgaat". Vier oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen: het steeds toenemende aantal zwervende katten, die in plaats van ratten te vangen het op de vogelnest jes gemunt hebben en zodoende een groot gevaar worden; ten tweede de onverstandige roofbouwmethode, die men in de bossen toepast; verder het stropen zo werden er b.v. in het de partement Haute Marne verleden jaar binnen vijf en veertig dagen in één enkel net 10.575 vinken, puttertjes, grasmussen, mezen en roodborstjes ge vangen. Specialisten op dit gebied ver kopen de vogels nachtegalen, muur zwaluwen en andere zwaluwen blindelings door elkaar op een spies gestoken, geplukt en zonder snavel en poten, die voor de zekerheid afgesne den worden om een identificatie on mogelijk te maken. Verschillende soorten vogels vallen namelijk onder de vogelbeschermingswet. De ergste en noodlottigste oorzaak van het uitsterven der vogels is ech ter, volgens de mening der ornitholo gen, het veelvuldig gebruik van gifti ge meststoffen en bepaalde arsenicum- houdende- insectenverdelgingsmidde- len. Hierdoor wordt het evenwicht verstoord, dat door het rhythme der natuur en de opeenvolging van jaarge tijden ontstaan is. Het is heel begrij pelijk, dat men de larven en insecten wil vernietigen, die de vogels overge laten hebben. Maar als het gebruik van giftige verdelgingsmiddelen de vo gels, de belangrijkste bondgenoten van de mens in de strijd tegen de schade lijke insecten, mede vernietigt dan verliest men op de duur de gevederde strijders en moet men steeds meer ver gif gebruiken. Deze noodlottige kring loop leidt tot een fatale consequentie, vergiftigd worden ten slotte niet al leen de vogels, maar ook de bodem, het sap van de planten en de vruchten! In enkele streken van Frankrijk trad bij de zuigelingen een epidemische nervositeit op; het bleek, dat ze melk van koeien gedronken hadden, die op weiden gegraasd hadden, waar men te veel van dergelijke insectenverdel- gingsmiddelen gebruikt had. Zelfs de grootste vogelvriend eist niet, dat de insectenbestrijding verbo den wordt, maar wel, dat deze met verstand wordt toegepast, dat de vo gels zekere bescherming genieten en dat de boeren en tuinders op doelma tige wyze onderricht worden. 92. De verdwyning en het weer te voorschijn ko men van Jimmy Brown had de publieke opinie ds- gen lang bezig gehouden en de naam van Jimmy had, dank zy het slimme spelletje van Gerrit Goochum, brjna in elke editie op de voorpagina's geprgkt. Het was dan ook geen wonder, dat de manager van Joe Dynamite, die Henkie Geld maker heette er wel oren naar had om Jimmy Brown te aanvaarden als uitdager van Joe Dyna mite. „wy zyn dan In elk geval zeker van een goede recette", zei hg tegen Joe, „want reken maar, dat de mensen by bosjes komen kyken ot die Jimmy Brown, waarvan ze nu zoveel hebben gelezen, ook nog een beetje kan boksen". „En kan-ie boksen?" vroeg de wereldkampioen op een enigszins bedenkeiyke toon. „Ik ben niet van plan mgn wereldtitel aan het eerste het beste krabbertje te verliezen en ik zou nog graag een paar jaar kampioen willen blgven". Henkie Geld maker trok eens nadenkend aan zijn sigaar. „Daar heb je wel geiyk In, Joe", mompelde hij. Het wereldgebeuren Eisenhowers verslag Generaal Eisenhower heeft eind vorige week het Congres en het Amerikaanse volk verslag uitge bracht over zijn bevindingen in Euro pa en het spreekt vanzelf dat ook in. West-Europa zelf grote belangstel ling bestond voor dit verslag. Wie zich de spiegel voorgehouden krggt is benieuwd naar het beeld, dat weerkaatst wordt. Er zat trouwens iefe unieks in Eisenhowers haastige reis langs de hoofdsteden om eens poolshoogte te nemen. Het beeld dringt zich op van 'n porder, die van huis tot huis gaat teneinde de bewo ners wakker te schudden; van de on- denvgsinsp., die van school tot school gaat en in elke klas een uurtje ver toeft om te horen of de meester zyn leerlingen wel voldoende de „ernst van de situatie" inprent* van de mili taire accountant, die op de ministe ries van financiën de begrotingen na ziet of door communistische bril be zien )van de boodschapper uit Wall- street. die bevelen komt overbrengen. Hoe het ook zij, Eisenhower meent voldoende indrukken te hebben opge daan om in enkele woorden „de stemming" in Europa te kunnen ken schetsen. Helaas zijn wij uit zijn woorden niet al te veel wgzer ge worden. Voor het Congres verklaarde Eisenhower, dat in Europa een ster ke verzetswil bestaat en de volkeren vastbesloten en vastberaden zijn niet weer een bezetting te dulden. Dat klonk anders dan de Middelburgse re de van generaal Kruis, waarin juist f;ebrek aan verzetswil werd geconsta- eerd- Wat Nederland betreft, volgens Amerikaanse kranten zou Eisenho wer in Den Haag zyn wenkbrauwen hebben gefronst over de geringe staat van militaire voorbereiding. In het officiële rapport is echter een beris ping achterwege gebleven. Integen deel kreeg de Nederlandse regering te elfder ure een bemoedigend klopje op de schouder door de mededeling, dat hem (Eisenhower) de laatste da gen berichten hadden bereikt over fro te militaire voorbereidingen, die e Nederlanders gaan maken. In zijn radiorede tot het Ameri kaanse volk lag het accent plotseling anders dan in de rede tot het Con gres. In plaats van over een sterke verzetswil, sprak Eisenhower over een geest van oorlogsmoeheid, waar in Europa was gedompeld. Het was echter verkeerd daaruit de conclusie te trekken van defaitisme en slap heid. Het Atlantisch Pact had, aldus een bloemrgke uitdrukking, nieuwe brandstof gegeven aan de vlammen van de hoop in E.uropa en de moraal aanzienlijk doen stggen. Eisenhowers psychologische analy se van de stemming onaer de bevol king kan verder gelatei worden voor wat ze is. Zgn woorden zijn ook be doeld als steun in de rug voor presi dent Truman tegen de aanvallen van de isolationisten, die verminde ring van de Amerikaanse verplich tingen bepleiten. Het belangrykste resultaat van Eisenhowers reis is tenslotte, dat ein delijk vaart gezet is achter de bewa peningsplannen en de ene regering na de andere begrotingen indient met enorme uitgaven voor militaire doel einden. Het porren heeft succes ge had. Tot dusver immers is het Atlan tisch Pact een lege huls gebleven. Aan plannen, aan denkbeeldige linies, aan schema's tot samenwerking, aan generaals ook ontbrak het niet. Wel aan divisies en aan materiaal. Er wordt nu wat minder gepraat over de plannen en wat meer gewerkt aan de vorming van divisies en de produc tie van materiaal. Dat in Europa geen laaiende geest drift bestaat voor de herbewapening en geen kruistocht-stemming tegen de Sowjet-Unie is begrgpelgk J5e be volking begrijpt, dat de bewapening ten koste zal gaan van het levenspeil en het ontbreekt ook niet aan politie ke tinnegieters, die beweren, dat al les weer uitgevochten wordt „over de rug van de mindere man". Niettemin is de meerderheid in West-Europa bereid de gevraagde of fers als redelijk te accepteren, omdat de Russische politiek van expansie nu eenmaal dwingt tot machtsvorming. Eisenhower had het Congres kunnen vertellen, dat de meest West-Euro peanen toch -iever een lager levens peil hebben nu. dan een communisti sche politiestaat straks, mits de of fers rechtvaardig verdeeld worden. Hiermee is de op zichzelf lege term „verzetswil" wellicht enigszins ge kenschetst. Te Praag zijn 120 tot 130 functiona rissen en employè's van het Tsjecho-Slo- waakse ministerie van buitenlandse han del ontslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5