PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ernstige gevolgen gevreesd van spoorwegstaking in Ver. Staten De emigratielust in Zeeland BILT Kantlijn Vandaag Kabinetsformateurs staan voor moeilijke taak. MOSKOU BEREID TOT EEN CONFERENTIE IN PARIJS HOOP OP OVERLEG MET PEKING IN ROOK VERVLOGEN 194e Jaargang - No. 31 Dagbiaa uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boet Adj W. de Pagter. Hoofdred. G Balüntyn PI verv.s W. Leer touw ei en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 3? cl per week, i 4.55 p kw fr p. p. 4.60 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Febr. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 cL per mm. Minimum p. advertentie f 3.—, ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlisslngen Walstr 58—60. tel 2355 4 HJnen <b.g.g. 2861 of 2160). M'burg. Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 <b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: BrouwerJJstr. 2; Zierikzee N. Bogardstr C 160. tel. 26. EEN WEEK VAN SOCIALE ONRUST Australische mijnwerkers trokken zich niets van stakingsverbod aan De staking in de Ver. Staten van rangeerders en wisselwachters dreigt op iiorte termijn ernstige gevolgen te zullen hebben. De gehele Amerikaanse auto- industrie loopt gevaar te worden lamgelegd indien de staking nog een week voortduurt. Reeds pu zyn ongeveer 125.000 arbeiders in de autobedry- veu zonder werk. Dit getal kan aan het eind van de week tot 600.000 oplopen. Ook in andere bedryven zyn de gevolgen reeds merkbaar. De troepen van de Ver. Naties in Korea staan voor een dreigend ge brek aan ammunitie. Ammunitie, die reeds op weg naar Korea had moe ten zyn, ligt thans nog op vervoer te wachten. By de actie zijn thans 150.000 ar beiders betrokken. Tussen New York, Boston en andere -steden in Nieuw En geland, het industrie-centrum in het Noord-Westen van de Verenigde Staten, staat het treinverkeer prac- tisch stil. Het spoorwegverkeer staat in Amerika, sedert daar eind vorig jaar de zg. noodtoestand werd afgekon digd, onder toezicht van het leger. De regering heeft de stakers met ontslag en gerechtelijke vervolging gedreigd. De stakers willen met hun actie de regering tot intrekking van de onlangs afgekondigde loonstop dwin gen. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat dit doel bereikt zal worden, daar de regering vermoedelijk niet zal aarze len straffe maatregelen te nemen en voor de staking onder de bevolking weinig sympathie bestaat. ANDERE STAKINGSACTIE. De staking van Britse havenarbei ders, die vorige week in Liverpool Er ontspint zich onder het Neder landse volk een actuele en be langwekkende discussie. Men vraagt zich namelijk af, wat belang rijker is, een sociale welstand, zoals ons volk die thans kent en die be zwaarlijk nog veel hoger opgevoerd kan worden, of een leger, dat in staat is doeltreffende tegenstand te bieden tegen een Sowjet-aanval. Op het eerste gezicht lijkt de keu ze gemakkelijk. Zonder vrijheid heeft, sociale welstand geen waarde. De taak der komende regering zou dus zo geredeneerd in hoofdzaak moeten zyn het vormen van een sterk leger en bovenal een krachtige lucht macht, ook al zouden daarvoor van ons volk, evenals in Amerika en En geland geschiedt, zéér zware offers moeten worden gevergd. Wie dieper nadenkt zal evenwel ge makkelijk tot de conclusie komen, dat deze zware offers het volk moe ten verarmen. Bereikt deze verar ming, als gevolg van hoge belastin gen, verminderde sociale zekerheid en hoge kosten van levensonderhoud, echter een bepaalde grens; dan ont staat het gevaar, dat de communisten een toevloed van leden krijgen en dat er in Nederland een vijfde colonne ontstaat, die alle militaire krachts inspanning weer goeddeels ongedaan maakt, of althans van haar waarde berooft. Het zal moeilijk zijn om tussen deze twee uitersten het juiste mid den te vinden. Toch zal het de taak zijn van het komende kabinet om een militaire macht in snel tempo op te bouwen, die Nederland een voldoen de militaire macht geeft en toch het welvaartspeil van ons volk op een redelijk niveau te houden. Onder geen voorwaarde mag het Nederlandse volk een willoos werktuig worden in de handen van zyn militaire leiders. Maar ook; onder geen voorwaarde mag het handhaven van ons wel vaartspeil er toe leiden, dat wij mili tair beneden de maat blijven. Van de komende regering mag verwacht worden, dat zij bij haar op treden omtrent haar plannen in deze richting duidelijke taal spreekt en niet volstaat met enkele algemeen heden. Het is een kwestie, die voor ons gehele volk van belang is. Een Zeeuwse boekhandelaar klaagt ons zijn nood. Hij, en vermoede lijk ook zijn collega's, hebben hard gewerkt met een der nieuwe atlassen, die thans verschijnen. Zy hebben gedaan wat zij konden, maar er zyn colporteurs uit andere delen van het land naar Zeeland gekomen. En z\j hebben zowaar meer dan 100 exemplaren van deze atlas weten te plaatsen. „De bevolking van een kleine pro vinciestad moet dit weten, en de plaatselijke zaken steunen, want het is haar belang, dat het culturele ook in stand gehouden blijft. De bevol king moet dus geen bestellingen bij een firma buiten de provincie plaat sen en de plaatselijke firma's voor bijgaan. Als wij zouden slapen zou het wat anders zijn. Doch ik verze ker U, dat wy hard gewerkt hebben met de atlas. Het is in Zeeland werkelijk heel erg dat zoveel buiten de provincie wordt besteld en rechtstreeks van uitgevers wordt betrokken. Waarom Er ziln hier uitstekende zaken, welke volledig mee kunnen". De klacht van de boekhandelaar is gemotiveerd. Andere middenstanders hebben dezelfde klacht, want zij gaat niet alleen voor boeken op. Te veel kopen de Zeeuwen buiten Zeeland. Maar zij doen er hun mid denstand en zichzelf schade mee. en andere havens begon, is beperkt gebleven. De minister van Arbeid, Bevan, verklaarde Maandag in het Lagerhuis, dat in alle havens met uit zondering van Liverpool en Salford, normaal wordt gewerkt. De vakbonds leiding heeft zich tegen de staking gekeerd. In Australië hebben de mijnwerkers het werk neergelegd. In geheel Nieuw Zuid Wales is als gevolg daarvan het verbruik van steenkool met twintig procent beperkt. Maandag omvatte het aantal stakers 17.000. Weliswaar heeft de regering destijds een sta kingsverbod uitgevaardigd. maar blykbaar heeft dit weinig preventie ve uitwerking. In Melbourne wordt slechts drie uur per dag gas geleverd. De bevolking koopt op grote schaai vervangingsmiddelen voor verlich- tings- en verwarmingsdoeleinden. De bootwerkers hebben besloten geen overwerk meer te verrichten uit sym- Ook Israël dreigt door een stakings golf overspoeld te worden. De sociale onrust begon met een staking van plusm. 10-000 arbeiders in de metaal industrie. Deze actie dreigt uit te groeien tot een algemene staking in de gehele industriële sector, daar de andere arbeiders zich solidair willen betonen met de metaalbewerkers. De leiders van het algemene vak verbond verklaarden Maandagochtend, dat zij de strijd net zo lang zouden volhouden totdat de looneisen zyn in gewilligd. De organisatie van indus triëlen is evenwel vastbesloten alle arbeiders uit te sluiten, indien deze niet op de voorstellen van de werk gevers zouden ingaan. Clenientls naar West- Dultsland gevlucht. De voormalige Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Wladimir Clementis, die sedert acht dagen uit Praag verdwenen zou zjjn, is volgens geallieerde kringen te München naar West-Duitsland ge vlucht. In kringen van Tsjechoslowaakse refugié's te Neurenberg was ver klaard, dat dr. Clementis de vorige week aldaar was aangekomen met vier Tsjechoslowaakse ambtenaren en dat hij om asyl had verzocht. Amerikaanse autoriteiten te Frank fort hebben verklaard, dat zij niets wisten van berichten, dat dr. Cle mentis in Duitsland was aangeko- pathie met de mijnwerkers. Dit ver- i men. Een hoge Amerikaanse functio- traagt het vervoer vau de nog aan- naris uitte zijn verbazing over de wezige steenkool, waardoor de gevol- suggesties, dat de Amerikaanse gen van de staking zich in geheel autoriteiten op de hoogte zijn van Australië doen gevoelen. Clementis' verblijfplaats. viert de vierling Rini, Dichy, Elly en Han Kiffers te Zwolle haar achtste verjaardag; is het 25 jaar geleden, dal de Nederlandse staatsman, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren- brouck overleed. Als minister tekende hij in 1889 de eerste grote sociale wet in ons land, de arbeidswet. Weerstanden bij de V.V.D. (Van onze parlementaire redacteur) Het is in de afgelopen dagen op vallend rustig geweest in Haagse politieke kringen. Weinig wees er op, dat Nederland een kabinetcrisis doormaakt, of dat ijverig gezocht wordt, om weer een nieuwe regering bij elkaar te krijgen. De talrijke besprekingen, die de periode na 24 Januari kenmerkte, bleven Zaterdag, Zondag en Maandag achterwege. Naar buiten is daarvan althans niets gebleken, hetgeen uiter aard niet behoeft in te houden, dat ér binnenskamers aan de formatie van een kabinet niet gedokterd zou zijn. Aanvankelijk was men van oordeel dat het dr. Drees en mr. van Schalk binnen betrekkelijk korte ttfd geluk ken zou een oplossing voor de moei lijkheden te vinden. In de practijk blykt dat er nog al wat obstakels uit de weg te ruimen zijn. Had mr. Stikker, toen hij zijn informatieve opdracht uitvoerde, geen gemakke lijke taak om met de P. v. d. A. tot overeenstemming te komen, de te genwoordige formateurs sehynen vooral weerstanden te ontmoeten by de V.VJ). Op Schiphol werd aan twintig stewardessen het diploma „ground ste wardess" uitgereikt. De beste leerlingen ontvingen als bijzondere onder scheiding een bloempje, dat door de vooiwltter van de examencommissie, de lieer C. C. Steensma, werd opgespeld. Het zijn (v.l.n.r.) de dames C. Truin, N. J. van Graafeiland en J. Wolff. Mej. Van Graafeiland, die afkomstig is uit Middelburg, is de enige Zeeuwse stewardess. Z(j is sincLs 1 September 1950 werkzaam bij de K.L.M.; voordien heeft zjj twee jaar als hofmeesteres ge varen op het m.s. „Oranje". „GROTE VIER" KOMEN BIJEEN Bespreking over herbevv apenlng van Duitsland De regering van de Sov jet-Unie is bereid deel te nemen aan een centeren, tie der Grote Vier over de herbewapening van Duitsland en andere proble men. Zij kan zich ook verenigen met Parys als plaats, waar een conferentie zal worden gehouden ter voorbereiding van de agenda. Dit is, naar Reuter uit Moskou verneemt de kern van het Russische antwoord op de jongste Westerse nota's. De officiële tekst van het antwoord is nog niet bekend. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wysjinsky, heeft Maandag de diplomatieke vertegen woordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk het Russische antwoord overhandigd op de Westelijke nota's over het voorstel tot eet conferentie van de „Grote Vier". Het antwoord is vertaald en doorgezonden naar de respectievelijke hoofdsteden. De drie diplomatieke vertegen woordigers werde; afzonderlijk, een kwartier na kaar, op het Russische Prestige van Labour In Engeland zeer gedaald. Indien thans in Engeiand algeme ne verkiezingen gehouden zouden worden, zouden de conservatieven met grote meerderheid winnen. Dit is vastgesteld door een Brits insti tuut voor peiling van de publieke opinie. De cijfers van het betrokken insti tuut tonen aan dat het aanzien van de regering sterk is gedaald, terwijl de aanhang der conservatieven over eenkomstig is restegen. Het week na week stijgen van de kosten van het levensonuerhoud he :ft het gezag .an de Britse t acialistische regering het laagste peil sinds 1945 doen be reiken, aldus wijzen de resultaten van het ingestelde onderzoek naar de openbare mening uit. Moeder zette kinderen tot diefstallen aan. Herhaaldelijk kwanten de laatste weken winkeldiefstallen voor in de omgeving van Sexbierum. Zondag nacht werd ingebroken bij een bak ker. Geld werd niet gevonden, doch chocolade en suikerwerken werden meegenomen. De rijkspolitie ar resteerde daarna de gebroeders R. en J. L. te Sexbierum, resp- 15 en 16 jaar. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, zyn ze naar huis gezonden. Uit het onderzoek „leek, dat de jongens 's nachts door hun moeder werden wakker gemaakt en voorzien van masker, iuchtpistool en valse sleutels op het inbrekerspftd werden gezonden. Ook tegen haar is proces verbaal opgemaakt. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Berucht zwendelaar in Parijs veroordeeld. Max Intrator, bijgenaamd „zwarte Max", is Maandag te Parys veroor deeld tot 18 maanden gevangenis straf en een Loete van 200.000 francs wegens illegale valutatransacties. Intrator werd in 1947 in tientallen Britse rechtszaken genoemd, waarin Britse toeristen werden beboet we gens het kopen van francs boven hun officiële toewijzing met cheques op Londense banken. ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. In de nota, die Engeland. Frankrijk en Amerika de vorige maand aan de Sow jet-Unie deden toekomen, aan vaardden zij het Russische voorstel tot een voorbereidende conferentie te Parys om een agenda vast te stel len. Zij vroegen nog nader, of Rus land bereid 'as alle oorzaken van onenigheid tussen de vier regerin gen te bespreken en niet alleen de herbewapening van Duitsland, zoals door Rusland voorgesteld. Reuter verneemt, dat Engeland Frankrijk en de Verenigde Staten vorige week te Washington voorbe reidende besprekingen zijn begonnen over een mogelijke conferentie met Rusland. Rijke oliebron aangeboord. Te Lockhaven in Pennsylvania (Ver. Staten) heeft men een aardgasbron aangeboord, die de rijkste ter wereld §enoemd wordt. Men verwacht er een agproductie van millioenen -kubieke meters van. Belgische ambtenaren mogen geen communist zijn Prins oudewjjn van BeJgië heeft Maandag een decreet getekend, waarin ambtenaren wordt verboden zich aan te sluiten by bewegingen, waarvan het duidelyk is dat zjj ge hoor geven aan buitenlandse bevelen. Op overtreding van dit besluit staat ontslag. Alhoewel de communisti sche party in het besluit niet met name wordt genoemd, is het decreet in hoofdzaak tegen haar gericht. Luitenant-generaal Nils Swedlund, de nieuwe opperbevelhebber van het Zweedse leger. EEN ZIELTOGEN DE COMMISSIE Zelfs India ziet g een kansen meer. Sir Beuegal Rau, de gedelegeerde van India in Lake Success, heeft de uit nodiging om zitting te nemen in de commissie van goede diensten voor Ko. rea afgewezen. Dit, gevoegd bjj het feit, dat China weigert zich met de com missie. in te laten, heeft in Lake Success de laatste hoop op overleg met Pe king doen vervliegen. Alleen de president van de Alge mene Vergadering der V.N., de Pers Entezam, die aan het hoofd zal staan van de bemiddelingscommissie, houdt nog vol. Hij verklaarde aan journa listen: „We moeten de hoop niet ver liezen. We zullen ons best doen". De Chinese minister van Buiten landse Zaken, Tsjoe en Lai heeft een telegram aan de Ver. Naties gezon den. waarin de gebruikelijke beschul digingen voorkomen over Ameri kaanse manipulaties en trucs. Volgens de correspondent in Wash ington van het Britse blad „Daily Telegraph" is het zeer wel mogelijk, dat Mao Tse-toeng, op het ogenblik'in Moskou vertoeft voor een bespreking fan de toestand in Korea. Op het mi litaire hoofdkwartier in Washington zouden berichten zijn binnengekomen, dat de Sowjet-Unie heeft medege deeld geen verdere materiële hulp te kunnen garanderen indien de strijd in Korea niet spoedig eindigt. De langzame opmars van de geal lieerden in Korea duurt nog steeds voort. Drie sterke gepantserde co lonnes van het Amerikaanse achtste leger zijn diep-in het vijandelijke ge bied doorgestoten. Een colonne naderde Seoel tot op 12 kilometer. Een andere drong Anjang- ni binnen, ongeveer 11 kilometer van de Zuidwestelijke buitenwijken van Seoel gelegen. Tegenaanvallen op de colonnes werden afgeslagen. De drie colonnes keerden terug na de tegen stander zoveel mogelijk schade te hebben berokkend. Tegenaanvallen op de verbonden troepen op andere plaatsen van het Westelijk front werden door gecon centreerd artillerievuur afgeslagen. Volgens een schatting van het hoofdkwartier van generaal MacArt- hur zyn Zondag in alle sectoren bij hevige gevechten 8365 Noordelijken gedood of gewond. OP ZOEK NAAR WELVAART! Cijfers over 1948 en 1949 zijn weinig bemoedigend Peilingen hebben uitgewezen, dat kort na het ontstaan van de „vrede" on geveer 25% van de Nederlandse jongeren bereid en geneigd was om te emigreren naar landen, waar welvaart en voorspoed gemakkelijker voor het grypen lagen dan in Nederland. Van die emigratie-illusies is nog niet veel verwezenlijkt. Slechts moei zaam is de uittocht uit het berooide Nederland op gang gekomen. De bereik te emigratie resultaten zijn niet erg bemoedigend. Voor ons ligt de statistiek van de migratie in de jaren 1948 en 1949, welke statistiek werd opgesteld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek te 's Gravenhage. Uit de provincie Zeeland vertrek ken in 1948 naar het buitenland 558 Nederlandse mannen en 477 vrou wen. In Zeeland vestigden zich 309 Nederlandse mannen en 313 vrouwen, die uit het buitenland terugkeerden, zodat door de migratie de Zeeuwse bevolking (totaal circa 260.000 zie len) afnam met 413 personen. In het jaat 1949 keerden 216 Ne derlandse mannen en 242 vrouwen uit het buitenland naar Zeeland te rug en er vertrokken naar het bui tenland 459 mannen en 382 vrouwen, zodat er een emigrantenoverschot was van slechts 383 zielen, dus nog iets minder dan in 1949. Vermoedelijk zal het cijfer voor 1950 iets gunstiger zyn, omdat pas in het achterliggende jaar de emigratie naar Canada en Australië beter op gang is gekomen. Maar treffend zijn de cyfcrs zeker niet! MET BELGIE. Wanneer we nagaan hoe de emigra tie- en immigratiestroom vloeit, dan blijkt voor Zeeland de gewone be volkingswisseling met België nog al tijd van netekenis. Er kwamen 205 Nederlanders in 1949 terug naar Zee land en 160 bewoners en bewoonsters van Zeeland trokken naar onze Zui derburen. Voor 1948 waren deze cij fers: 244 naar Zeeland en 185 naar België (met Luxemburg). Ook met Frankrijk ging de bevol kingswisseling door: in 1948 kwamen 34 mensen uit Frankrijk en er gingen 41 mensen naar het land van de Gal lische haan. In 1949 kwamen er 14 en vertrok ken er 23. Wat de bevolkingswisseling met Indonesië betreft, blijkt Zeeland niet de grootste aantrekkingskracht op repatriërenden uit te oefenen. Er kwamen in 1948 terug uit Indonesië 185 zielen en er gingen uit Zeeland 325 zielen. Voor 1949 waren deze cij fers 116 en 275. Voor Indonesië had Zeeland dus een feitelijk vertrek- overschot. CANADA ENZ. En nu de gebieden, waarvoor onge- twyfeld de meeste belangstelling be staat: Canada, de Ver. Staten Australië. Naar Canada trokken in 1948 to taal 299 bewoners en bewoonsters van Zeeland, naar de Ver. Staten 67 en naar Australië (en omgeving) 43. In 1949 waren deze cijfers: Canada 301, Ver. Staten 33 en Australië 29. Dertig procent van de emigranten uit Zeeland waren landbouwers of landarbeiders. De emigrerende land arbeiders kwamen voornamelijk uit leeftijdklassen beneden de 25 jaar. DE GROTE TREKGEBIEDEN. Het grote emigratiegebied blijkt in tussen Zuid-Holland en Noord-Hol land te zijn, want uit deze beide pro- vincie's kwam 60% der Nederlandse emigranten. Uit Zeeland kwam in 1948 slechts 1,7% der Nederlandse emigranten en in 1949 slechts 1,6%. In het jaar 1949 bleek de emigratie het sterkst te zijn in de leeftijdsklas sen tussen 25 en 39 jaar, en boven dien was het aantal niet-gehuwden vry groot. De statistiek wijst overigens uit, dat het gaan en komen van emigran ten en Immigranten in Nederland voor 1949 ongeveer het vooroorlogse peil had bereikt. Twee Duitse dienstboden naar de Heimat gestuurd. Het was de vreemdelingepolitie in Den Haag opgevallen, dat zich in 2 naast elkaar gelgen percelen in een straat in 't Benoordenhout 2 Duitse vrouwen ophielden, die daar als dienstbode werkzaam waren. Een van haar was reeds over de grens gezet, omdat zy tijdens de bezetting voor de S.D. had gewerkt. Rechercheurs be gaven zich naar bedoelde adressen, waar zy de hoofdbewoners vroegen of deze soms Duits personeel in dienst hadden, hetgeen ten stelligste werd ontkend. De rechercheur vroeg toen om eens me. de Nederlandse dienstboden te mogen spreken. Ter wijl hij een praatje maakte met de dienstbode zag hij een vrouw hard door de tuin lopen en over de schut ting klimmen, waarna zy in de ar men liep van zyn collega, die in het perceel daarnaast het onderzoek in stelde. Beide vrouwen zijn inmiddels op de trein naar haar „heimat" ge zet. Tegen de hoofdbewoners is pro ces verbaal opgemaakt, ten eerste omdat zij verzuimd hadden binnen de 24 uur aangifte by de politie te doen, dat zich een vreemdelinge in hun wo ning bevond en ten tweede omdat zy buitenlands personeel in dienst had den zonder daarvoor in het bezit te zijn van een arbeidsvergunning. Nederlandse arbeiders naar Zweden. Maandagmorgen is «ren eerste ploeg van 28 man per chartervilegtuig van Schiphol vertrokken naar Gothen burg. Zy zullen in de aldaar geves tigde Zweedse kogellager fabriek S.K.F. een opleiding krijgen van cir ca een jaar, waarna zij te werk zul len worden gesteld in de Nederland se kogellager fabriek der S.K.F., die gebouwd wordt te Veenen«iaal, al waar men in 1952 met de productie denkt te beginnen. De arbeiders zul len zich vertrouwd moeten maken met de bediening van de automati sche machines voor massa-productie. De directie hoopt einMaart begin April een tweede ploeg werklieden te kunnen uitsturen, die dan echter groter zal zyn en uit 50 tot 55 per sonen zal bestaan. Zondagochtend werden te Brussel en in verscheidene randgemeenten pro testdemonstraties gehouden tegen herbe wapening van Duitsland. DE VOORSPELT: WISSELENDE BEWOLKING Geldig tot Dinsdagavond Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige tot vry krachtige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuid en West. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1