JIMMY BROWN, sportheld no. 1 haar noodlot Officiële publicaties ZEEWATERLEIDING MOGELIJK VOOR WALCHEREN? Jong blijven WITTE MRUS Vastenbrief van de Nederlandse bisschonnen. KLANKEN uit DE AETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 5 FEBRUARI Iflfel LEZERS SCHRIJVEN Vraag van een leek, een antwoord van deskundige. Rentabiliteit niet bereikbaar. In de laatste zomermaanden vooral hoorden we vele jeremiades met be trekking tot de drinkwatervoorzie ning in Vllsslngen en in enkele an dere delen van ons eiland Walche ren. Bij mij kwam de vraag op of het er met deze drinkwatervoorziening niet veel gunstiger zou voorstaan indien met zulke enorme hoeveelhe den van dit kostbare vocht als spoelwater voor closets e.d. schuren en schrobben enz. wei-den gebruikt. Zou voor laatstgenoemde doeleinden geen zeewater dienst kunnen doen? Uit één of ander te creëren zee waterreservoir zou het zeewater de stad eventueel het eiland) kunnen ingeleid worden en gedistribueerd. Volkomen begrijpelijk dat zulks niet zo eenvoudig zal zijn te bewerk stelligen. Grote kosten zullen in den -beginne verbonden zijn aan inrich ting en de aanleg van aparte buis leiding voor zeewater. De aangeslo tenen gebruiken dan echter minder drinkwater en zou een heffing voor het gebruik van zee-spoelwater toch wel mogelijk zijn. Onlangs heeft het blad ..Dagens Nyheter" melding ge maakt van een uitvinding, welke het mogelijk maakt op goedkope manier zeewater geschikt' als drinkwater te maken. Aan boord van schepen wordt reeds sedert jaren uit zeewater bruikbaar goed water gedistilleerd. Zou voorts de enorme waterkracht van het vloedgetij n»et van nut kunnen zijn voor het winnen van elcctrische kracht? Misschien kan er eens een be dragje af om enige knappe koppen te laten bestuderen of iets van de hierboven geopperde mogelijkheden te verwezenlijken is. Maar het kan ook zijn, dat mijn visie op deze aan gelegenheden al te fantastisch is. Een leek. DESKUNDIG ANTWOORD- Van deskundige zijde kregen wij het volgende ^antwoord op deze vraag Helaas, geachte inzender, er is slechts weinig nieuws onder de zon. Er zijn diverse groot- en middel grote industrieën, die naast hun drinkwaterinstallatie een z.g. vuil- water installatie bezitten. Veelal moet het vuile water een bewerking ondergaan, zodat men op het drink- waterleidingbedryf aangewezen is. Het is het tragische van Walche ren, dat het van bijna alle zijden door water is omringd, en zelf te weinig water bezit, dat voor con sumptie en industrie-doeleinden ge- Schikt is. Weet de geachte inzender dat voor eeft behoorlijke watervoorzie ning van Walcheren, waarby op een belangrijke afname door de industrie is gerekend, bii normale tarieven een Rijkssteun nodig is om van te ril len? Welke enorme bedragen voor een betrekkelijk eenvoudig buizennet moeten worden geïnvesteerd? Het zeewater is in de natuurlijke staat slechts in zeer beperkte mate bruikbaar, zodat een zeewater-wa terleiding volkomen onrendabel zou zijn. Dit gaat goed voor kleine hoe veelheden als voor schepen enz. doch voor grote hoeveelheden zo als die bij drinkwaterleidingen gebruikelijk zijn. zijn de kosten dusdanig, dat van toepassing geen sprake is. Misschien zal de Scandinavische Pijn maakt vroegtijdig oud. Wordt U dus geplaagd door hoofdpijn, rheumatiek- of zenuwpijnen, die U het leven vergallen en snel doen verouderen, verdrijft dan die pijnen met Witte Kruispoeders. 'Zij helpen direct, monteren U op en houden u -'on°' Poedersf0.90p.doosje 12st. Cachetsf0.90,, kokerI2st. Tabl. f 1.75., 24st. Tabl. f 0.9012st. I Bij apothekers en drogisten POEDERS'CACHETS-TABLETTEN Bij Philips werkt nu bijna 40.000 man. Tijdens een bijeenkomst van de raad van bestuur en de personeels- raad van de N.V. Philips-fabrieken, deelde ir. F. J. Philips mede dat de personeelstoename over het jaar '50 zeer bevredigend is geweest. Het per soneelsaantal in de Nederlandse Phi- lipsbedrijven is nl. In 1950 toegeno men van 34.000 tot 39.300. Op deze vergadering gal' voorts ir. P. F. S. Otten president-directeur der N.V. Philips een overzicht van het jaar. 1950 is voor het bedrijf een gunstig jaar geweest, maar 1951 dient zich gezien de materiaal-situa tie. de defensie maatregelen en de ontwikkeling van het handelsverkeer zeer ongunstig aan. Toch kan door voorzichtig beleid en ieders medewer king ook 1951 een goed jaar worden. Koninklijke vermelding voor Hr. Ms. Tromp. Aan Hr. Ms. kruiser ..Tromp" is een Koninklijke vermelding toegekend vanwege de acties, waaraan deze oor logsbodem gedurende do tweede we reldoorlog heeft deelgenomen. De onthulling van deze koninklijke ver melding zal geschieden op 19 Februari in 't marine-etablissement te Amster dam. uitvinding, waarvan het berichtje in de waterleidingkringen natuurlijk niet onopgemerkt is gebleven uit komst brengen en zullen de „enkele problemen" spoedig zijn opgelost. Toch zal dit voor de waterleidingbe drijven voorlopig geen aanleidinj zyn hun geprojecteerde werken me' minder kracht voort te zetten. Wat techniek en uitbuiting van de natuur aangaat staan wH in vele gevallen aan ae spits. Zie o: bruggen, havens, droogmakerijen enz., alleen bieden andere landen ten aanzien van de onergle-winning uit waterkracht meer mogelijkheden. Uit publicaties hierover biykt dat voor dergelijke installaties een groter ge tijde-verschil nodig is, dan in het algemeen in Nederland heerst nog afgezien van andere natuurlijke voorwaarden. Volgens ir. F. J. de Vos (artikel in de „Ingenieur" van 23 Sept. '49) zal Frankrijk waarschijnlijk na een tiental jaren de eerste getij-water stroom centrale's bezitten, en wel in de baaien tussen Normandië en Bretagne. (Zowel vraag van leek als ant woord van deskundige werden van redactiewege bekort opgenomen). TER A VOND (II). Met grote spijt en diepe droef heid heb ik onder de Rubriek „Le zers schrijvenhet stukje van mijn collega, Ds. Kloosterman over Steravond gelezen. Natuurlijk is het, algemeen ge sproken, het recht van ds. Kloos terman zich te distancieren (d.w.z op een afstand te gaan staan). Of het juist is, dat hij als predikant dat dOet, hij legt op dat N.H. predikant zijn nadrukkelijk de klem toonis een tweede. Jezus, Wiens dienstknechten wij mogen zijn, deed dat nooit if nim mer. Onze Heiland bleef tot in den dood des kruises vlak bij ons staanIn dat ..afstand nemen" ligt iets wettisch-joods, of wijsge rig esthetisch (in de zin van Kier kegaard) of koud en hard hoog moedigs. In elk geval is het meer grieks-heidens dan christelijk. Ook begryp ik niet, wat de lei ding van de*N. H. Kerk er bij doet, in wier naam hij ongevraagd wil spreken. Met de nieuwe Kerkorde, synodaal-presbyteraal van opzet, spreekt de kerk zelve. Één is onze leidsman, Jezus Christus. Leiders kennen we gelukkig niet; die zijn alleen in een totaal andere sfeer tfiogelijk, en we erkennen en bid den om leiding, maar dan van den Heiligen Geest. Het is het woord „Christuslol", dat mij intens pijn heeft gedaan en mij uitermate heeft bedroefd. Het is een woord-samenstelling tot nu toe in onze- Nederlands»; taal gelukkig onbekend cn blijk baar door myn collega uitgevonden. Precies weten, wat dit schrikke- lyke woord bedoelt, doe ik niet. Lol met Christus of over Christus of door Cristus of van Christus, wie zal het zeggen? Hij weet hét waarschijnlijk zelf ook niet. Maar in elk geval is het een vreeslijk woord, waar je van huivert en dat mijn collega niet had mogen gebrui ken. Want het is ook nog een beledi ging. Een belediging van onze Heiland. Een belediging voor de mensen, die het Concertgebouw vulden en zitten bleven t„ deze „Christuslol." Een belediging voor de N.C.R.V., die dit niet verdient. Meer wil ik er n' t over zeggen. Het is alles zo tri~st en droevig. Vooral omdat ieder kan opmaken uit zijn eigen woorden, dat ds. Kloosterman niet aanwezig was op deze avond, die hij als ..Christus lol" meent te kunnen bestempelen. Vlissingen. J- S. Hartjes. Zorgen om het Christelijk gezin. ïn de Katholieke kerken is Zondag morgen een gezamenlijk herdelyk schrijven der Nederlandse bisschop pen voorgelezen. Hierin wordt de aandacht gevraagd voor het Christe lijk huisgezin. De bisschoppen houden de ouders voor, dat'zij ervoor moeten zorgen, dat hun huis en gezin zulk een sfeer bevat, dat er kinderen Gods kunnen groeien en dat zij zeil' daal de wetten Gods trouw onderhouden. Vervolgens zeggen de bisschoppen wat hun ten aanzien van de gezinnen tegenwoordig bijzonder zorg baart. In de eerste plaats is dit, dat het huwelijk tegenwoordig' dikwijls zo slecht wordt voorbereid. Velen onder houden de heilige wetten van het hu welijk niet meer of niet voldoende meer en er worden steeds meer ge zinnen gevonden waar weinig of niet wordt gebeden en waar men de kinderen niét meer door woord en voorbeeld de weg leert naar de kerk waar de opvoeding niet sterk genoog is en do kinderen worden verwend. Het baart de bisschoppen zorg, dat een echt wereldse geest in zo vele ;ezinncn is kunnon binnendringen, Jat de trouw in en de onverbreekbaar beid van het huwelijk met de dag meer door onchristelijke en soms zelfs volmaakt heidense opvattingen belaagd woi'den. De bisclioppen zeggen verder o.m. dat het hun allergrootste zorg baart, dat er gelovigen zijn, die God als het ware tarten door in concubinaat te gaan leven. Ook de zgn. gemengde nuwelyken baren kun grote zorg. Tenslotte wijzen de bischoppen nog zeer nadrukkelijk op de gevaren die liggen in de omstandigheid, dat zove le jonge mensen, die graag zouden trouwen, door gebrek aan woongele genheid en hndere economische om standigheden, dikwyls veel te lang moeten wachten. Rode Kruis heeft vrijwilligers nodig. De inspecteur van de geneeskun dige dienst der Koninklyke Land macht heeft meegedeeld, dat voor hulpverlening aan de militaire ge neeskundige dienst in oorlogstyd 1200 helpers en 2500 helpsters van het Rode Kruts Korps nodig zijn. Tot de taak van deze mensen zal o.m. be horen liet vervoer van zieke en ge wonde militairen van plaatsen, min stens 40 km. achter het front gele gen, naar militaire hospitalen in het achterland. Voorts zullen de helpsters als verpleeghulp in de militaire hos- filtalen en noodhospitalen in het ach- erland worden aangesteld en zullen zfj diensten kunnen verrichten in evacuatieplaatsen en -havens. Zh die zich als vrywilliger aan melden. zullen volledig gemilitari seerd worden, waarbij zy echter de bescherming genieten van de Con ventie van Geneve. Deze vrywilligers zullen jaariyks voor enige dagen in militaire dienst worden opgeroepen. Carnaval begonnen. Op uitbundige wijze is Prins Car naval Zaterdagmiddag door een tien duizend koppige menigte in Bergen op Zoom ingehaald. Op het Stations plein, waar de Prins der Zotternij met een speciale trein arriveerde, volgde een korte verwelkoming. Daarna maakte de Prins een rit door een gedeelte van de stad naar het Marktplein. Burgemeester Witte ont ving hier de „kleine Baby" die door een grote ooievaar werd gedragen en werd aangegeven door de Grootste Boer en als peetoom Anton van Duinkerken. Een der hoogtepunten vormde wel het kistje met het „ding" van Ger de Roos dat de Prins nu eens zou openen om de mensen te laten zien wat er inzat. Eer dc Prins hier ech ter gelegenheid toe kreeg, was het kistje door Ger de Roos met enkele vrienden weer gestolen en vliegens vlug naar Hilversum gebracht. Dinsdagmiddag zal de grote op tocht weer door de stad trekken. Ook in tal van andere plaatsen in het Zuiden is het Carnavalsfeest be gonnen. Politie deed invallen bij voetbalpoöl-agenten. Op vele plaatsen in Rotterdam zijn invallen gedaan bij hoofdagenten en agenten van zg. voetbalpools. Een twintigtal personen werd aangehou den en na te zyn verbaliseerd naar huis gezonden. Een groot aantal for mulieren van de „Strand", „Zetter", „Hollandia" en „02-pools" weid ge vonden. Ook een inzet van duizend gulden en enkele cliché's vielen de politie in handen. Op verzoek van de Rotterdamse re cherche zijn eveneens invallen gedaan in tal van andere gemeenten. Steekpartij aan boord van coaster. Zaterdagavond hield de bemanning van de Nederlandse kustvaarder RPS die te Amsterdam gemeerd lag, een „gezellig avondje" dat eindigde in een steekparty, waarbij een lichtmatroos in het ziekenhuis terecht kwam en de machinist in een cel. De ruzie was ontstaan nadat de machinist, een Mexicaan, zijn vinger tussen de deur van een hut gekneld had. Hij gaf hiervan de matroos de schuld én toen de lichtmatroos de ru zie wilde beslechten, werd hij het slachtoffer. Zyn toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. 91. Onder luid sirene-gehuil kwam de auto van de commissaris Slimkees aanryden en het was een heerlyk ogenblik ln het leven van Jimmy Brown, toen hij met een zwierige zwaai van zijn arm de twee boeven aan de politie kon overhandigen. „Ik heb ze een beetje moeten kreukelen en deuken, meneer de commissaris", zei hij eenvoudig, „want ze waren aanvankelijk wat wederspannig, maar voor het overige heb ik hun geen kwaad gedaan". ,,'t Is welles", riepen Mike en Pat als uit één mond. „Hy heeft ons aan onze tenen in een pere boom opgehangen". De commissai'is sloeg daar echter geen acht op. Hij was dolbly, dat hy de daders in het cachot kon zetten en hy stond goed gunstig toe dat enige fotografen hem van ver schillende kanten kiekten, terwyi hy Jimmy Brown langdurig de hand schudde. Meneer Goochem glom van plezier. En zich weer tot de pers wen dend, riep hij uit: „Ook ik heb nog iets mede te delen myne heren. Vanmorgen heeft Jimmy Brown officieel een uitdaging gericht tot de we reldkampioen aller gewichten, de weledele heer Joe Dynamite MIDDELBURG. TOEPASSING WEGENWET. B. en W. van Mlddeuburg brengen lev openbare kennis, dat het voornemen be staat een gedeelte van de Oude Werf- straat aan het openbaar verkeer te ont trekken. Ter gemeente-secretarie 2e afdeling ligt van 2 t.m. 10 Februari a s. een nierop betrekking hebbende situatietekening ter inzage voor belanghebbenden. Gedurende deze periode kunnen be zwaren tegen de onttrekking bij hun col lege worden ingediend. Middelburg, 1 Februari 1951. DRANKWET. B. cn W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingeko men een verzoek van H. A. Jansen, wo nende te Middelburg, om een verlof B ingevolge de Drankwet, voor het perceel Korte Noordstraat 19. te Middelburg. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verlenen van het verlof sehrif- teiyk bezwaren bij hen inbrengen. Middelburg. 29 Januari 1951. BOUWVERORDENING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat door dc U.K. „Stich ting Bejaardenzorg Walcheren" een ver- Marktberichten VEILING ZUID-IÏOLL. EILANDEN. Groenten: Andijvie 41—62. Boere kool 7—11.70. Rode kool 4—9,50; Gele kool G.30 —8.60; Groene kool 9—18. Waspeen 8 22. Grote peen 4.305.80. Prei 1118. Sel derij 7.20—15.10. Knolselderij 10.50—17 50. Spruiten 1247. Uien 26.50. Witlof 9— 34. Veldsla 72—95. Appelen: Bramley Seedling 1517. Goudreinctte 1840. Jonathan 23—53. Peren: Brederode 3739, Kleipeer 35 44. St. Remy 2437, alles per 100 kg, bos of stuks. FEUILLETON D O O 25 Egilson keek haar even ongelovig aan. „Wilt U mee, juffrouw...." „Ik heet Claire Murner". „O, uw naam interesseert me niet. Juffrouw Murner, ik kan U niet ge bruiken. En niemand in het Westen zal dat!" „Ik wil echter helemaal geen loon hebben", zei Claire haastig. Maar haar stem klonk al veel minder beslist. „Het gaat niet om het loon, juf frouw Murner, maar U is totaal on geschikt voor een farm. U zou na twee dagen al totaal gebroken zijn. Enhoogstwaarschijnlijk is het U helemaal niet om werk te doen". „Mijnheer Egilson", zei Claire, luis ter een halve minuut naar mij. Bent U al een$ verkocht als lijfeigene?" „Natuurlijk niet", bromde Egilson, „ik zou ook niet weten waarom!" „Zijn vrienden van U dan wel eens als lijfeigene verkocht?" Egilson keek haar opnieuw ver baasd aan. „Neen", zei hij toen be dachtzaam. „en dat zou alleen kun nen gebeuren wanneer men mij eerst alle beenderen in mijn lichaam gebro ken zou hebben". „Precies wat ik denk!" zei Claire. Hoofdschuddend nam Egilson het meisje opnieuw van het hoofd tot de voeten op. „Waar komt U vandaan? U en Uw landgenoten? Duitsland?" informeerde hij toen. „Wy komen uit het Noorden van Frankrijk". Egilson gaf geen antwoord. In de plaats daarvan hoorde zij de farmer ccn verwensing slaken toen achter zijn rug twee Indianen de deur van 't logement wilde openen. Zij waren ge huld in vuile, gescheurde lompen, hun haar hing in dunne vlechten tot op de schouders. Veren in de haren droe gen zij niet, evenmin als wapenen. In dc plaats daarvan had ieder van hen een grote haan onder de arm, „Tok, tok, tok", riep een der Indi anen en hij krauwde het beest dat hij droeg op de kop. Egilson greep de beide Indianen bij de schouders en sloeg ze toen zo met de hoofden tegen elkaar, dat Claire, die een "kreet van schrik gaf, de been deren meende te horen kraken. Toen duwde éle farmer de twee Indianen met zijn geweldige handen zo hard in dc rug, dat een hunner languit in de modder viel. De andere bleef op de been en verdween vliegensvlug om de hoek. Zijn makker stond, duizelig van pijn, langzaam op en volgde toen, zon der om te kijken, zijn collega. „Tuig", liep Egilson hen na, „pas op, dat ik jullie hier niet nog zie!" Hij draaide zich om en liep naar het iogement. Vlak bij de deur draai de hij zijn hoofd in Claire's richting en zei: „Voor mijn part kunt U mee reizen"! Collin was de stomme getuige van een en ander geweest. „Ba wat een wereld!" riep hij uit toen Egilson ver dwenen was. Eerst na een paar ogenblikken had hij zijn zelfbeheersing terug. Toen pakte hij Claire bij de hand en zei va derlijk: „Enwilt U nu nog zo graag met deze man mee? Is dit op treden niet tekenend?" Zacht trok hij haar hand terug. Koppig zei ze: „En toch ga ik met hem mee!" Opeens sloeg zij bei'de handen voor haar ogen. „O. ik heb Bianchi verge ten", mompelde zij toen, „helemaal vergeten. Hoe kon ik dat doen?" „Vergeten? Wie is vergeten?" „Bianchi!Antonio Bianchi. Hebt U niets over hem gehoord?" „Neen", antwoordde Collin, „die naam hoor ik nu voor het eerst". „Laten we dan even naar Pepperlll gaan" riep Claire, „die weet het mis schien nog?" Met een paar woorden legde zij uit. dat Bianchi acteur was geweest en voor haar vader en haar gedurende de overtocht een grote steun was. „Ik moet weten waarheen hij gegaan is", zei het meisje beslist. „Overigens heb ik ook nog wat ver geten", zei Collin. „U wilt met Egil son mee naar Pensylvania; een groot land. maar misschien ontmoet U daar overste Bouquet. Hij is een Zwitser, komt uit Genève en is commandant van het regiment „Royal Americans". Een moedige kerel en "een uiterst fat soenlijk mens. Meer weet ik ook niet over hem. Maar cis U in de gelegen heid komt, informeert U dan hier en daar eens naar ziln troepen. Ze zijn ergens in Fort Pitt gelegerd". Claire scheen over iets na te den ken. „Wanneer die bank de 160 pond sterling uitbetaald, is dat dan voldoen de om de schuld aan de rederij in te lossen van mijn vrienden?" „Neen, dat is het zeker niet", luid de het antwoord, „het gaat om zes vol wassenen en vier kinderen. U zou vermoedelijk net de schuld van de helft kunnen betalen...." zoek Is ingediend om ontheffing van ar tikel 26, lid 1, van de bouwverordening voor het bouwen van een tehuis voor ouden van dagen aan de Bachtensteene Lange Noordstraat en Lombardstraat. Van 29 Januari t.m. 14 Februari 1950 ligt dit verzoek ter inzage ter gemeente secretarie, 2e afdeling. Middelburg. 29 Januari 1951. WONINGWET. ITet Hoofd van het gemeentebestuur van Middelburg brengt ter openbare ken nis. dat een plan tot wijziging van het plan vsn uitbreiding in voorbereiding is. Middelburg. 1 Februari 1951. GOES. GRATIS INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Goes maakt be kend, dat Woensdag 7 Februari a s. en voortaan iedere eerste Woensdag van iedere maand, van half één tot twee uur gelegenheid bestaat voor kosteloze inen ting van kinderen beneden 1 jaar en herinenting van de overige inwoners de zer gemeente, ten huize van de heer H. Snoek, gemeente-geneesheer. Wijngaard straat 51. Goes, 1 Februari 1951. DLNSDAG 6 FEBRUARI 1951. Over Hilversum I kan men vandaag om 14.30 uur naar een interessant programma van oude muziek luiste ren „Missus est Angellcus" van Orlan do dl Lasso, de vermaarde „Missa Pa pa e Marceili" van Palestrina en Hön- dcls hobo-sonate in E. Het avondpro gramma is over beide zenders voor een deel gewijd aan Vastenavond. Hilv. II brengt om 20.12 in dit kader een programma onder de titel „Wij gaan naar Parijs" een muzikale „zot ternij" en daarpa om 21.30 uur dc oplossing van het „Ding-mystcrie". HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—'4.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. VPRO: Dagopening. AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. muziek, 8.40 Orgelspel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Amusementsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Alt en pia no. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- èens I kngen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Promenade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-Allerlei. 13.20 Financieel week overzicht. 13.30 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. muziek. 15.30 „Onze Amerikaanse buren". 16,00 Gram. muziek. 16.25 Voor de jeugd. 16.45 Kin derkoor. 17.15 Orkestconcert. 17.45 Orgel spel. 13.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Drs. M. Klaassen: „Nieuw Gui nea: Landen der toekomst? Wat Nieuw- Guinea en Nederland voor elkaar kun nen betekenen? 19.00 Fanfare orkest. 19.25 „Paris vous parle". 19.30 Zuid-Ame rikaanse muziek. 19.45 „Het Recht van de Fiscus", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd program ma. 21.15 De Antwoordman. 21.30 AVRO- Allerlei. 21.35 Gram. muziek. 22.00 „Goe de moed", causerie. 22.15 Pianorecital. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gevarieerd programma. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.13 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. muziek. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.30 —12.33 Land- en tulnbouwmededelingeni. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws, 13.20 Bezoek aan het In fanterie Schietkamp „De Harskamp" 13.25 Gram. muziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Cello en piano. 15.20 Lichte muziek. 15.40 Gram. muziek. 16.00 Voor dc zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Dr. Ir. R. Houwink: „Rubber en zijn betekenis voor IndonesiË". 18.00 Gram. muziek. 18.15 Metropole orkest en soliste. 18.48 Sport; „Dit is leven"; Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaak wedstrijd Nederland—Noorwegen. 20.06 Het wereldgebeuren Onrust in Marokko De politiek vah de Fransen in In'do- China is niet erg gelukkig geweest met het gevolg dat de boel daar vast gelopen is. De laatste maanden doen zich in Frans Marokko moeilijkheden voor, die door de Fransen op den duur eveneens lastige consequenties kunnen hebben Wat is er aan de han'd? Marokko is formeel een Frans protec toraat met de sultan als staatshoofd; in werkelijkheid is het bestuur vol komen in Franse handen. Zoals in de ze tijd vanzelfsprekend is. is een na tionalistische beweging ontstaan, die vooral in de steden aanhang heeft en dan in de eerste plaats on'der de moer ontwikkelden. Onder aandrang van deze beweging zijn enkele bestuuis- horvormingen ingevoerd, maar onvol doende om de nationalisten te bevre digen. Integendeel, de „Istiglal", 'de partij van de vurigste nationalisten, eist niets minder dan de onafhanke lijkheid en souvereiniteit van Marok ko en dat is iets, waar de Fransen eenvoudig niet aan denken. Kortgele den heelt 'de sultan van Marokko een bezoek gebracht aan Parijs om eens te praten over de Marokkaanse eisen. Hij werd zeer hoffelijk en met eerbe toon ontvangen en aan feestelijke ontvangsten en verzorgde diners ont brak het niet. Maar alle Franse hof felijkheid belette de hoge ambtenaren in Parijs niet de sultan duidelijk te maken, dat hij zijn aspiraties voorlo pig uit het hoofd moet zetten. Dus vertrok de sultan teleurgesteld en on bevredigd, hoewel hij later toegaf enigszins overvraagd te hebben. De mislukking wakkerde natuur lijk dc nationalistische agitatie in Marokko aan. Sutan Side Mohammed ben Youssef kreeg de roep van voor vechter voor dit nationalisme. Frank rijk ziet nu in de sultan een verklaar de tegenstander en poogt hem tot af treden te dwingen. Generaal Juin, die de Franse strijdkrachten in Marokko commandeert, heeft kortgeleden Side Mohammed het dringende advies ge geven uit eigen beweging afstand te doen om drastisch ingrijpen te voor komen. Tegelijkertijd trachten de Fransen bondgenoten te vinden onder de Marokkaanse bevolking. Zij zoeken daartoe in de eerste plaats steun bij de pasja's, dat zijn de feodale heer sers in Marokko. De pasja's zien zich in hun bevoorrechte positie bedreigd, door een beweging, die naar democra tische hervormingen streeft en moder ne ideeën propageert over voksinvloed Zij stellen het voor, alsof zij de ver dedigers zijn van de Mohammedaanse levensgewoonten en tradities, waar te genover dan de nationalisten oproer kraaiers. verloochenaars van de Is lam en bondgenoten van de commu nisten zouden zijn. De pasja's accep teren Franse steun om zich als heer sende kaste te handhaven, maar het is de vraag of op den duur het einde de lasten niet zal dragen. Het zou ten minste zeer verwonderlijk zijn, indien het met het nationalisme in Marokko anders zou gaan dan in zoveel andere vroegere koloniale gebieden in 'de we reld. Met geleidelijke concessies wordt meer bereikt dan met er dwars te gen in gaan. In Indo-China hebben de Fransen gewed op hun stropop, kei zer Bao Dai, en zijn tot dusver bedro gen uitgekomen. Indien zij thans in Marokko zich op dezelfde wijze gaan verlaten op pasja's van liet type Bao Dai is geen andere ontwikkeling te voorzien dan in Indo-China. De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 „We gaan naar Parijs", muzikale zotterij. 21.30 Gevarieerd programma. 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. muziek. BRUSSEL, 324 m. 11.45 Gram. muziek. 12.30 Weerberich ten. 12.32 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Koormuziek. 13.30 Gram. muziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. muziek. 16.00 Sport. 1G.45 Gram. muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. muziek. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gram. muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. muziek. 19.50 Causerie. 20.00 .Hoor spel. 21.25 Gram. muziek. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Licht ensem ble. 22.45 Gram. muziek, 23.00 Nieuw». 23.05—24.00 Gram. muziek. ZON EN MAAN. 6 Februari. Zon: op 8.14 onder 17.35 Maan: op 8.40 onder 17.48 HOOG WATER u.-fNAP U.+NAP LAAG WATER U.—NAP U.—NAP Vlissingen 1.41 2.19 14.11 2.28 8.09 2.16 20.22 1.96 Terneiizen 2.13 2.38 14.41 2.47 8.49 2.36 21.02 2.16 Hansweert 2.59 2.44 15.32 2.50 9.30 2.52 21.43 2.32 Zierikzee 3.21 1.60 75.52 1.63 8.54 1.62 21.05 1.40 Wemeldinge 3.36 1.77 16.02 1.90 9.13 1.91 21.33 1.68

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6