VREEMDE ïSllll/j HET MOEILIJKSTE PROBLEEM VAN DE BEROEPSKEUZE Burgerlijke verdediging. I V kan toch vanhet leven ATO Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten MOTIE VAN WANTROUWEN WERD NIET IN STEMMING GEBRACHT GEEN OVERDRACHT VAN HET GOESE BEURSGEBOUW Gezond èn lekker! Radio-actieve sneeuw. I PROVIN Cl ALK ZIEUWSI COURANT MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 Paedagogiek in Zeeland De jonge afdeling Zeeland van de Vereniging voor Paedagogiek lileld Zaterdagmiddag in zaal Kroger te Goes een goed bezochte alge mene vergadering, waarin prof. dr. J. C. van Houte uit Amsterdam een belangwekkende lezing hièld over het probleem van de beroepskeuze. De voorzitter van het voorlopig bestuur, mr, B. Koiff, burgemeester van Vlissingen, wees in zyn openingswoord op de wenselUkheid dnt in de afdeling Zeeland verschillende regionale onderafdelingen worden gevormd. Voorts heette hfl o.m. wethouder J. J. van Melle ais vertegen woordiger van het Goesc gemeentebestuur welkom. VAKLERARENSYSTEEM. Na o.m. de handvaardigheidstest te hebben besproken, wees prof. van Houte op de moeilijkheden voor vele kinderen, wanneer zij op een middel bare school komen en zich daar plot seling moeten aanpassen aan het vak- lerarensysteem. Hier liggen vaak de eerste mislukkingen. Een ernstige di dactische fout noemde spr. het, wan neer men meent dat verbetering van prestaties verkregen wordt door maar voldoende te repeteren. Herhalen ver betert wel de reeds verkregen inzichten of vaardigheid, doch wie het niet kan, zal het niet leren. Bij de keuze van de school worden ook veel te vaak verkeerde adviezen gegeven. In dit verband wees spr. op het groot aantal zittenblijvers op de middelbare scholen. Aan de hand van cijfers toonde inleider aan, dat dit percentage (ca. 25 pet.) van 1865 tot 1930 vrijwel gelijk gebleven is. Het onderwijs is te klassikaal afgestemd en er kan volgens spr. slechts een eind aan gemaakt worden, wanneer de H B.S.-en, Ulo's enz. hun interne metho den veranderen en zich richten op iedere leerling afzonderlijk. Oorzaak van vele teleurstellingen is voorts, dat bij de keuze te weinig rekening gehouden wordt met het kind. OORDEEL OVER HET KIND Voor de beroepskeuze weet de school ook veel te weinig van het kind. Een test van twintig minuten welke bijv. a raison van een paar kwartjes uitgebracht wordt, kan niet uit het kind halen, wat erin zit. Wie een kind terdege wil onderzoeken, heeft daarvoor twee dagen nodig. Doch dit kan de grote massa niet be talen. Niettemin moet volgens spr. 't eenvoudig onderzoek veroordeeld en bestreden worden. Wat de school wel kan doen is. aantekening houden van de bijzonderheden van het kind. Dit wordt echter nagelaten en zodoende gaan vele belangrijke gegevens over wat het kind heeft bereikt, weet en kan, verloren. De school verstrekt ook geen gegevens omtrent de sociale achtergrond waartegen het kind heeft geleefd, hetgeen van belang is om een oordeel over het kind te kunnen vor men. Dit heeft tot gevolg, dat men bij een test, waar men meent het po tentiële te vinden, in feite slechts de gemiste ontwikkelingskansen van het kind ontdekt. Wanneer men bij de keuze van het beroep meer zou kun nen putten uit deze gegevens en over wat bekend is uit beroepsanalyse, zou meer bereikt kunnen worden. Nu wordt slechts het probleem benaderd en hiermee kan geen genoegen wor den genomen, zo besloot prof. van Houte, Op het belangwekkende betoog volgde tenslotte nog een geanimeer de gedachten wisseling, waarbij de spreker gelegenheid kreeg op diverse punten dieper in te gaan. Prof. van Houte sprak te Goes. Vervolgens kwam de benoeming van een definitief bestuur aan de orde. Na ampele bespreking werd het voor lopig bestuur, aangevuld met ds. H. M. Strating, Goes, de heer Brevet, Mid delburg en dokter K. Pels, Terneuzen. gemachtigd op tev treden als definief bestuur, in afwachting van de te vor men regionale afdelingen, waarna het afdelingsbestuur zo nodig kan wor den aangepast. Hierna was het woord aan prof. dr. Van Houte. Daar het probleem van de beroepskeuze zo uitgebreid is, be perkte spr. zich tot het aanstippen van enkele punten. Na de lagere school begint het probleem eigenlijk. Dan openbaren zich verschillende tekorten bij dc beroepskeuze. Men kent ver schillende beroepen, doch het is nog te weinig bekend welke verstandelij ken en manuele vaardigheid deze vra gen. Weinig wordt nog onderzocht of de jongen (het meisje) zich de bij zondere vaardigheden van het ge wenste beroep eigen kan maken, en ook is nog onvoeldoende bekend, hoe een bepaald beroep geleerd moet wor den. Er is nog geen verantwoorde di dactiek voor de beroepen, die men de kinderen wilt leren. (vervoiQ van oayiuo DE COLONISTF.N. De taak van de leden der trans portcolonne's is voornamelijk het vervoer van gewonden. E.H.B.O.- kennis is nodig voor elke ïolonist, maar hun opleiding gaat verder. Vandaar, dat men gekomen is tot een splitsing van de taak der E. H. B. O.-vereniging en de Rode Kruis mensen. De eerstgenoemden tepa- len zich tot plaatselijke hulpverle ning, terwijl het afvoeren, onder brengen en verplegen van slacatof- fers berust bij het Rode Kruis. Het deelnemen aan E.H.B.ü.-cur- sussen is dus ook voor het R.K.- werk van veel betekenis. WAT GEDAAN WERD- Men hoopt medio van dit jaar de organisatie van het Rode Kruis- transport zover gereed te hebben, dat de colonnes van Zeeland naar alle plaatsen gedirigeerd kunnen worden, waar hulp vereist is. Voor het eiland Walcheren buiten Vlissingen dat in een aparte ge- varenklasse werd ingedeeld zijn de hoofdlijnen van het Rode Kruis werk thans uitgestippeld. Ook op de Bevelanden waar in oorlogs tijd vier noodhospitalen komen: Goes, Krabbendijke, Heinkenszand en Kortgene vordert men reeds goed. Het plan voor de Bevelanden werd naar Den Haag opgezonden ter beoordeling. De gemeente Goes heeft een plaatselijk plan gereed voor de be scherming van de burgerbevolking. Er wordt dus reeds aangepakt in Zeeland en het is stellig mogelijk medio dit jaar met de gehele orga nisatie voor Zeeland gereed te zijnwanneer er maar mannen en vrouwen komen, die door de Ro de Krulsgedachte gegrepen zijn en die een offer willen bi-engen voor hun medemens. Meer mensen, meer materiaal, meer geld! Dat zijn de eenvoudige kernpunten waarom al les draait en die juist door hun eenvoud soms zo benauwend-moei lijk kunnen zijn! De Kinderasthma in Zeeland Besirijding ter hand genomen. EEN CENTRUM VOOR KINDER ASTHMA IN ZEELAND. Nu de laatste tijd overal in den lande actie gevoerd wordt voor een zo doeltreffend mogelijke bestrijding van asthma bij kinderen, is het wel licht goed er op te wijzen, dat men ook in onze provincie ten aanzien hiervan niet stil zit. Het o'.s'.uur van het Zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle heeft reeds geruime tijd plannen in voorbereiding voor de ver bouwing, uitbreiding en reorganisatie van dit kindersanatorium. Deze heb ben mede ten doel. de inrichting ge schikt te maken voor observatie en behandeling, niet alleen van tubercu- lose-patiëntjes, maar ook van kinde ren met niet-tubereuleuze longaan doeningen en asthma. Met de verbou wing en uitbreiding is thans een be gin gemaakt en wanneer deze in dit najaar voltooid zal ziin, zal een kin derarts met speciale kennis en erva ring op dit gebied als feneesheer- dlrecteur optreden. Nadere bijzonderheden zullen voor dien in een circulaire aan de genees kundigen in Zeeland en naaste omge ving medegedeeld worden. Voorlopig moet met dit bericht worden vol staan. Vandalisme In tram wagens op Schouwen. Gedurende de maanden December en Januari 1.1. bleelc aan het perso neel der R.T.M. op Schouwen, dat in diverse tramrijtuigen vernielingen werden aangericht. Dit gebeurdo hoofdzakelijk op het traject Zierik- zeeZype v.v., zodat de daders in die omgeving gezocht werden. Totaal werden 12 riemen der ramen van deze rijtuigen met messen be werkt of ook wel afgesneden of afge rukt. Voorts werden opzettelijk vun de in die rijtuigen aanwezige verlichting 20 faskousjes, 4 lampen, 2 ballonnen en zitbank vernield. Het bleek aan de politie dat 4 per sonen zich hierin minder of meerdere malen hadden schuldig gemaakt, on der wie een jonge man van 19 jaren. Er is procesverbaal opgemaakt. De storm in Zeeland. Hoewel de radio Zondagavond aan gaf, dat de hevigste winterstorm se dert de bevrijding over Het Kanaal streek, heeft men in Zeeland voor zover ons bekend werd geen ern stige overlast van de storm onder vonden. In de haven van Vlissingen deed zich een klein malheur voor doordat een heistelling bti de sluis bouw het begaf. In het Wooldhuis werd een wielrij der binnengebracht, die bij de Nolle- dijk omver was gewaaid en een lelij ke buiteling had gemaakt. De loodsdiensten voor de Wester scheid e werden gedurende korte tijd in de Wielingen gestaakt voor kleine schepen. De provinciale stoombootdienst voer normaal de diensten. Graansilo langs het kanaal van Ter neuzen. Op de Axelse Sassing zal bij het ka naal van Terneuzen door de C.B.T.B. een graansilo verrijzen, benevens ma gazijnruimten/ De breedte van het voorfront zal ongeveer 45 m. bedra gen en de capaciteit van de silo 3 mil- lioen kilo. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad en met de funde ringswerken is reeds begonnen- Ze hebben 198 heren gevraagd: Wat zoudt U doen wanneer CJ een minister-portefeuille werd aangeboden? 182 antwoordden: aannemen! 13 antwoordden: met mijn vrouw overleggen. 2 antwoordden: ik zou er niet over peinzen; al die verant woordelijkheden 1 antwoordde: in beraad hou den; 'n nachtje over slapen en er eens kalm een Bond Street bij opsteken. VERHALEN In Malup Oatc (California) keken een jongen van drie en zffn zusje van tien jaar in de tconing van hun oom en tante naar een Wild-West-film. die in het kader van een televisie-uit zending werd vertoond. Het jongetje stond op een gegeven ogenblik ov, liep naar het schrijfbureau van zijn oom, trok een la open, haalde er een revolver uit en schoot daarmede op zyn zusjein de waan verkerend dat het een speelgoedpistool was, zoals hij er thuis ook een had. De revolver van zijn oom was echt en geladen en het zusje viel, dodelijk gewond, op de grond. Dit ts het tweede geval van deze aard in de Verenigde Staten tn drie weken tijd. In het eerste geval speelde een jongen van zes jaar In diaantje met zijn moeder, greep een pistool en schoot zijn moeder dood, want het was het -pistool van zijn va der en geen kinderpistool. Dodelijk onsteld belde het kind de telefoon- centrale op met de mededeling: Jlk heb mijn moeder doodgeschoten De havenarbeiders in ae Noord-Ierse havenplaats Newvry, die Vrijdag ge weigerd hadden aardappelen in het Nederlandse schip ,JVorstadt" te la den, omdat zij hun „gebruikelijke' oorlam niet hadden gehad, zijn Za terdag onder protest met het laden begonnen echter zonder dat zij je never kregen. De arbeiders hadden verklaard, dat zij altijd jenever hadden gekregen bj. het werken aan Nederlandse sche pen. En een man, die twaalf dagen lang in de hut waarin hty te slapen lag bij Heïllgenblut In Oostenrijk, on der een sneeuwla-wine bedolven is ge weest. is levend uitgegraven. Éten bevatte de hut genoeg, maar de man had doodsangst uitgestaan,*,.. ook gezonder zijn CO 01 .le klachten Maak jlch."»"11™ Het Zenuwsterkende Voedsel SCHIP GEZONKEN IN HET ZIJPE Het 160 ton metende m.s. „Vios" uit Dedemsvaart (schipper H. Klos), geladen met kunstmest en op weg van Vlaardingen naar Terneuzen, is in het Zijpe, ter hoogte van de Tram haven aangevaren door het olietank schip „Libra" (kap. Pol) van Van Ommerens Scheepvaartbedrijf te Rotterdam. De „Vios" werd door het boeganker van de „Libra" juist onder de waterlijn getroffen en begon ter stond te zinken. Het schip kon ech ter nog juist in de Tramhaven bin nenkomen en de 7 opvarenden (man, vrouw, knecht en vier kleine kin deren) slaagden er in met de roei boot de wal te bereiken. Door de veerboot „Mosselkreek' van de R.T.M. werd getracht het schip naar de wal te duwen, hetgeen maar ten dele gelukte. Het schip ligt geheel onder water cn van de inboe del kon bijna niets worden gered. Schip op havendam te Zierikzee. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur geraakte 't m.s. Johanna Maria, uit Nieutw Beierland, schipper H. B. v. d. Sluis, geladen met 30 ton oud ijzer op weg naar Rotterdam brj de haven van Zierikzee op de We.sr ha- vendam. Doordat het schip slagzij maakte, was de toestand «uitlek. In de mening dat het schip verlo ren was, had de schipper een Rtito uit Zierikzee gerequireerd om de goede ren zoveel mogelilk te bergen. De mo torsleepboot Colijnsplaat van J. Ber- revoets gelukte het echter het schip vlot te krijgen en de Zierikzese ha ven binnen te brengen. De post zorgdegistermorgen voor een verrassing met de volgende blief: „By deze heb ik het genoegen om namens bijna alle ingezetenen, ik mag wel zeggen namens allen, een girostorting aan te bieden van 250.50 voor het Militair Tehuis. Ik heb een drietal jongemannen, die in Indië gediend hebben, bereid gevon den om dit werk belangeloos te doen. Zij zijn de gehele gemeente rondge- weest met bovengenoemd resultaat. Het zyn Jacob Janse, Cornells den Hollander Jacz. en Leyn Joosse. Mo ge dit navolging vinden." Dit brief je was ondertekend door de burge meester van Aagtekerke, de heer J. Bosselaar. Dit is een actie, die alles, wat wjj tot op heden gehad hebben, in de schaduw stelt. Hartelijk dank burge meester, hartelijk dank oudrlndone- sië-militalren, hartelijk dank Aagte kerkers voor dit schitterende bedrag. Wat Aagtekerke met nog geen 800 inwoners Kan, moet ook elders moge lijk zyn en wij doen dan ook een be roep op burgemeesters en ex-milltai- ren in andere gemeenten, dit voor beeld te volgen. En hier zijn dan nog enige persoon lijke giften: N.N. te f 1.50; W. B. te N. f 2.50* oud-bezoeker tehuis f 1; nagekomen giften collecte Prov. Grif fie f 2.F. de W. te B. f 2.50; H. J. V. te V. f 3.—; H. v. M. te Z. f 0.50. Dit alles in totaal brengt de stand op f 2633,58. Op naar de f 3000! Graag een stroom van per- soonlijke giften op giro 859300 t.n.v. Prov. Zeeuwse Courant, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Mid delburg. Geslaagd voor het examen typen de dames Corry Bom, Janny Verwijs, Maatje Hoogstrate en de heren J. van. der Jagt. J. Zoetewey en L. Bom te Yerseke. VISSERSVERENIGING YERSEKE. Oppositie Ron geen go ede gronden aanvoeren. In een op verzoek van opposanten uitgeschreven vergadering der Vis sersvereniging te Yerseke lichtte de heer J. de Rooy. voorzitter van een comité van actie, een motie van wan trouwen tegen hot bestuur toe, daar men van mening Is, dat dit te weinig stappen onderneemt om te komen tot een ondersteuning van de gedupeer de mosselvissers. Deze motie kwam echter niet in stemming. Acht en zestig ieden woonden deze door de heer C. Pekaar gepresideerde vergadering by. De door een twintig tal leden ingediende motie van wan trouwen werd toegelicht door de heer J. de Rooy. H\j zeide geen vertrouwen meer te hebben in het bestuur en vroeg, of dit vóór of tegen de Stich ting Visserybelangen is. Als ant woord werd de vraag gesteld, of men verwijdering wenst van de stichting. Er is nood en nu dringt zich de vraag op: „Kan zjj helpen als overkoepelend orgaan V' Namens hot bestuur werd opge merkt, dat steunverlening zonder meer niet te verkrijgen is. Wel 'tan wellicht worden bereikt, dat opbouw- credleten worden verleend, gratis mosselzaad en eventueel een toelage voor het schoonmaken van de r-erae- len worden verstrekt, om zo de mos selcultuur weer ojr gang te brengen. Hieraan wordt gewerkt. Van de zflde der autoriteiten zou ook reeds toegezegd zyn, dat war neer de proef van de tien Yersekse vissers op de Waddenzee mocht sla gen, ook andere capabele vissers hiertoe gelegenheid zullen krijgen. De heer De Rooy pleitte voor een dracht en vroeg stemming over de motie. De voorzitter zeide tenslotte dat de oppositie geen goede gronden Kon aanvoeren. De motie werd derhalve niet in stemming gebracht. De bliekvangst afgelopen. Konden «ij vorige week berichten, dat in de nabijheid van Vlissingen en Breskens goede bliekvangsten waren gedaan en dat de Bruinisscr vloot zou uitvaren. Zij die daartoe dan ook Maandagmor gen besloten konden nog profiteren en maakten de eerste dagen van de week een tamelijk goede besomming. De aarzelenden, zy die eerst Dinsdag morgen vertrokken, kwamen te Iaat. want na Woensdag werd er zo goed als niets meer gevangen. Werd aan de vismijn te Vlissingen en Breskens een tamelijk goede orys gemaakt voor de vis, afwisselend naarmate het percen tage schardijn, groter of kleiner wa6, de schubben, die anders eveneens nog een zekere waarde vertegenwoordi gen. kon men daar niet kwijt, voorna melijk omdat de kleur van de visies afweek van de tot dusver gevangen soort. B. en W. van Goes willen he t aanbod van de heer Verwer afwijzen. Kort geleden heeft de heer L. I. Verwer eigenaar van Hotel „De Koren beurs" te Goes aan de gemeente Goes verzocht de huidige graanbeurs in erf pacht te mogen nemen. Hy wil op het terrein een nieuw beursgebouw zetten, waarvan echter de bovenverdieping voor hotelruimte bestemd zou zjjn. B. en W. van Goes stellen thans aan de gemeenteraad voor het aanbod van de heer Verwer af te wijzen. Het college meent dat het niet in het belang van de gemeente is, als een pand, dat steeds bestemd is ge weest ten algemene nutte, in particu liere handen komt. Dit te meer niet, omdat niet absoluut vaststaat al dus de toelichting dat de openba re bestemming van het pand in de toekomst gehandhaaft zou blyven Het is nl. naar de mening van B. en W. niet mogelijk in de overeenkomst Aan het postkantoor Yerseke en het daartoe behorende ambtsgebied werd ge durende de maand Januari ingelegd t 29.288.92 en terugbetaald f 27.790.02. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7784. VHssingse Nutsspaarbank in Januari 1951. ER WERD RUIM 13.000 BIJGESPAARD. By de Vlissingse Nutsspaarbank mèt bijkantoren hadden de spaarders aan het begin van Januari een tegoed van f 7.738.262.97. Dit bedrag was aan 't einde van die maand f 7.751.411,86. De inleg beliep een bedrag van f 288.542,58. Terugbetaald werd 275.393,69. Er werd dus f 13.148.89 bijgespaard. De inleg aan schoolsparen bedroeg 2.026,95. Het aantal inlegposten bedroeg 687. Er waren 1648 rekenin gen aan het begin en 1743 aan het einde van Januari. De inleg van de spaarbusjes bedroeg f 783.03. In Ja nuari waren 1316 busjes in omloop. Aan het kantoor te Vlissingen was het tegoed bij het begin van de maand Januari f 5.816.236.08. Op het einde van die maand was het tegoed f 5.806.974.83. Ingelegd werd f 211.701,49, terugbetaald f 220.962,74. Het verschil bedraagt dus f 9.261,25. In Souburg was het tegoed by het begin van Januari f 456.768.16 en aan het einde f 458.968.23. Deze cijfers zyn voor Goes resp. f 979.047.62 en 997.647.47. Voor Wolfaartsciyk 270.705.20 en 274.757.23. Voor Terneuzen 151.465,66 en f 143.789.80. Voor Zaamslag: 32.100.45 en 34.211.50. Voor Axel: 21.633.12 en 23.673.97. De gerepatrieerden. In onze artikelen over de situatie, waarin de gerepatrieerden in de Zeeuwse woonoorden verkeren, is en kele malen gesproken over „Indone siërs". Dit is natuurlijk niet juist. Zij zijn gerepatrieerde Nederlanders. Terwijl wij bij het woord Indone siërs in het verband, waarin het ge bruikt werd. uitsluitend dachten aan het geografische en demografische be grip Indonesië en niet aan politieke factoren of rasverschillen, deden de gerepatrieerden dit laatste wel. Hier door ontstond een misverstand, dat door ons betreurd wordt zodanige bepalingen op te nemen, dat ieder risico voor de gemeente in deze wegvalt. Hier komt by, dat de bovenver dieping, welke thans in gebruik is by diverse verenigingen, in ieder ge val een andere bestemming zou krij gen. Dit wordt voor deze verenigin- ten, die tezamen een groot cultureel elang vertegenwoordigen, te bezwa rend geacht. Zy zullen immers ge noodzaakt zyn, naar andere localitei- ten om te zien en zullen hierdoor fi nancieel ernstig worden gedupeerd. Voorts menen B. en W, dat de ex ploitatie van de beurs beter in han den van de gemeente kan blijven. Hoewel het college de raad dus voorstelt het verzoek af te wijzen, wordt opgemerkt dat er een minder heid in net college is, die het verzoek wil toestaan. Deze minderheid juicht het plan van harte toe en meent, dat het gemeentebelang door aanvaar ding zou worden gediend. De voor waarden door de heer Verwer naar voren gebracht, acht deze minderheid voor ae gemeente volkomen accep tabel, terwyl er geen .risico voor de gemeente in wordt gfezien. Wat de verenigingen betreft meent deze minderheid, dat wel een oplossing elders kan worden gevonden. ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT gEGtf Deskundigen hebben verklaard, dat de sneeuw die Zaterdag in Chicago gevallen is, radio-actief is gebleken, echter in zodanig lage graad, dat het in het geheel geen gevaar voor mens of dier oplevert. Iets dergelijks is ook elders in de Ver. Staten waargeno men. Men acht het wel zeker, dat de ra dio-activiteit van deze sneeuw veroor zaakt is door atoompartikels die door de wind zijn meegevoerd uit Nevada, waar in de afgelopen weken vier atoomexplosie-proeven zijn genomen. Juwelendief liep tegen de lamp. De Haagee politie heeft een inbre ker kunnen arresteren doordat de man, toen een surveillerende agent hem er op attent maakte, dat zyn fietslamp niet brandde, plotseling de benen nam. Hy werd na een achter volging gegrepen en toen bleek, dat de arrestant juist een groot aantal ouden sieraden had gestolen uit dc talage van een juwelierszaak, waar van hij het raam met een steen had ingeworpen. Bovendien had hij de knop van de woningdeur met een touw vastgebonden zodat de juwelier niet snel genoeg naar buiten kon 'ko men. i KfcRKNIRJWS Bevestiging en intrede ds. v. d. Schaaf. Gisteren werd de tweede predikant by de Geref. Kerk te Vlissingen ds. P. v. d. Schaaf in de morgendienst tot zyn ambtswerk bevestigd door de plaatselijke predikant, ds. A. Ver schoor, met een predikatie over Joh. 3:29 en 30. Na de bevestiging zong de gemeen te de nieuwe herder en leraar staan de toe: „Dat hy zyn ambt en plicht, o Heer". In de avonddienst verbond ds. v. d Schaaf zich aan zyn gemeente met als tekst enige verzen uit Gela ten 1, waarby hy wees op de ernst van het Woord Gods, dat is Evan gelie en tegelijkertijd vloek. Na zyn predikatie richtte ds. v. d. Schaaf zich tot zijn bevestiger, zijn gemeente, afgevaardigden van ver schillende kerken uit de classis Mid delburg, van de plaatselijke kerken hier ter stede, het Chr. ziekenhuis „Bethesda" en tot slot tot het ge meentebestuur van Vlissingen, het welk vertegenwoordigd werd door burgemeester mr. B. Kolff, de ge meente-secretaris de heer A. de Beul en de wethouder W. Poppe, waarby hij in het bijzonder wees op het grote voorrecht dat het Evangelie van Chris tus in ons land nog onbelemmerd kan worden gepredikt. Ds. v. d. Schaaf werd namens de ge meente toegesproken door de vice- voorzitter van de kerkeraad, ouder ling B H. Ligteringen, en namens de classis Middelburg door ds. Elshout van Koudekerke De gemeente zong haar nieuwe le raar staande toe de bekende zegenbe de: „Dat 's Heren zegen op U daal". Vooral des avonds was de belangstel ling zeer groot Intrede van ds. A. de Vries te Zeist. Zondag heeft ds. A. de Vries van Middelburg intrede gedaan by de Ned. Hervormde gemeente van Zeist, na tevoren bevestigd te zijn door de wyk- consulent, ds. J. M van der Linde. De bevestigingsdienst werd gehou den in de Nieuwe Kerk aan de Ver lengde Slotlaan. Ds. van der Linde sprak hier naar aanleiding van Lucas 18. vers 81 e.v.: „Ziet, wy gaan op naar Jeruzalem". 's Middags deed ds. de Vries zijn in trede in de Oude Kerk aan de Eerste Dorpsstraat. Hy had tot onderwerp van zyn preek gekozen de eerste 33 verzen van Mattheus 26: het lijdens evangelie. Dit, aldus ds. de Vries, is niet in de eerste plaats een droevig verhaal. Achter de Goede Vrijdag straalt immers altijd het licht van Pa sen. Het grondaccoord staat niet in mineur en wij ervaren dit, wanneer we lezen hoe na de prediking en de bediening van het Avondmaal alle on zekerheid is weggevaagd. In een persoonlyk woord richtte ds. de Vries zich vervolgens tot zijn nieu we gemeente en haar ambtsdragers, alsmede tot de aanwezige burgerlijke autoriteiten en de vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen. Hij riep aller medewerking in om zyn pastorale arbeid in Zeist goed te kunnen vervullen Namens de Zeister kerkeraad en ge meente sprak ds. A. Duetz tenslotte een hartelyk woord van welkom. NED. HERV. KERK. Beroepen te Midwolda-Oldambt: H. J. N Zuidersma te Birdaard. Aangeno men naar Waddinxveen: J. van der Haar te Neelangbroek. Bedankt voor Genemuiden toez.)J. H. van Kooten te Randwijk. Bedankt voor West- broek J. Vermaas te Amersfoort GEREF. KERKEN Bedankt voor Wolfaartsdyk: J. Speelstra, cand. te Medum. „DE JONGE KERK". Door de Gentse en Oost-Zeeuwsch- Vlaamse groepen van „De Jonge Kerk" zal een gemeenschappelijk week-eind worden belegd op 24 en 25 Februari a.s. In Hotel „Centraal" te Terneuzen. Als sprekers zullen optre den ds. Maas van Vlissingen en dr. H. v. d. Linden uit Utrecht, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Neder land. Voor de afdeling Axel van „De Jon ge Kerk" hield ds. v. d. Graaf van Sas van Gent in de Herv. Kerk te Axel een lezing over: Het Rooms Ka tholicisme",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2