PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Toch een kabinet op brede basis? De burgerlijke verdediging wordt opgebouwd 0£ BILT TERUGKEER VAN Mr. STIKKER ZAL NIET GEMAKKELIJK GAAN Mannerheim kreeg staatsbegrafenis. Plevèn terug in Panjs. Nederlands journalist voor Westerling aangezien. MINISTER RUTTEN ALS BEMIDDELAAR. NEDERLANDS PAAR IN BRUSSEL GEARRESTEERD. TEGENSTAND NOORDELIJKEN WORDT WEER HEVIGER Dorpen in Afghanistan gebombardeerd? Ieren beëindigen hun boycot-actie. KEURING VOOR KOREA BEGINT REEDS DONDERDAG Vliegtuigen neergestort Hongaarse diplomaten in Londen aan de ketting. VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 30 Dagblaa uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. AdJ W. de Pagter. Hoofdred. G Balllntljn PI verv.i \V. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 3? ct per week. 4.55 p kw £r p. p. 4.80 per kw Losse aummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 Febr, 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mnv Minimum p. advertentie f 3. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels i 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent rneer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel. 2355 4 UJnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg. Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2: Zierikzee N. Bogardstr C 160. tel. 26. DE KABINETSFORMATIE. Dr. Drees en mr. Van Schalk zetten hun besprekingen voort. (Van onze parlementaire redacteur), van de poging, die dr. Drees en mr. Van Schaik op het ogenblik aanwen- van de poging, die dr. Dreesenmr. Van Schaik op het ogenblik aanwen den om een kabinet te vormen, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Vrij algemeen neemt men aan, dat ver scheidene afgetreden ministers in het nieuwe kabinet zullen terugkeren, maar dat tegelijkertijd getracht zal worden de basis van het kabinet te verbreden. Gelukt dat laatste, dan vloeit hieruit voort, dat enkele van ed demissionnaire bewindslieden plaats moeten maken voor represen tanten van de' kleinere politieke partyen. Dat in de richting van een rege ring op bred «basis gewerkt wordt, valt af te leiden uit het bezoek, dat de voorzitter van de fractie, der C.H. U. in de Tweede Kamer, de heer Ti- lanus, Zaterdagmorgen op uitnodi ging van de formateurs aan het ka binet van dr. Drees op Plein 1813 ge bracht heeft. De heren Drees en Van Schaik hebben daar enige tijd met hem geconfereerd, waarbij ongetwij feld de mogelijkheid van deelneming van de C.H.U. aan de te vormen re gering besproken is. MR. STIKKER. In hoeverre het by een reconstruc tie van het kabinet zij het met en kele wijzigingen gelukken zal ook de V.V.D en met name mr. Stikker te bewegen weer zitting in de rege ring te nemen, is nog een open waag. Er wordt verschillend over geoordeeld. Het vertrouwen in een sterk op het oude kabinet gelijkende nieuwe rege ring. dat van de V.V.D. gevraagd zal worden, kan uit de aard der zaak niet bijster groot zijn. De bezwaren van de V.V.D. betroffen immers niet slechts enkele ministers, maar zoals mr. Oud op 24 Januari onomwonden ver klaard heeft het gehele kabinet. Zal mr. Stikker dan veel lust heb ben om opnieuw een actie van zijn partügenoot mr. Oud te riskeren, die in de eerste plaats hem zal treffen, maar ook de gehele regering? En zou den de heren Drees en Stikker nog maals dit risico willen lopen? Wy ne men het niet aan. Mr. Stikker zal zich stellig niet losmaken van de V.V.D. en als vakminister zitting nemen. Zowel van de kant van minister Stikker als van die van de formateurs zullen dus enige weerstanden over wonnen moeten worden om mr. Stik ker zijn oude plaats weer te doen innemen. En er zullen waarborgen Krupp wil eerst eens uitrusten Maar hij hield reeds een persconferentie. Alfred Krupp en 28 andere Duitse oorlogsmisdadigers, wier vonnissen door de Amerikaanse autoriteiten werden herzien, zijn Zaterdag uit de gevangenis van Landsberg ontslagen. Tientallen fotografen stonden bij de gevangenispoort de vrijgelatenen op te wachten. Familieleden en vrienden hadden bloemen bij zich. Op een persconferentie te Landsberg, twee uur na zijn vrijlating, verklaarde Krupp, dat als hij opnieuw in het „ou de bedrijf" zou kunnen- werken, hij dat zeker zou doen. Gevraagd naar zijn plannen, zeide Krupp: „ik ben pas twee uur uit de gevangenis en moet eerst de omstan digheden waaronder ik, nu ik vrij ben, verkeer, onder ogen zien". Hij zou eerst eens goed uitrusten. Het stoffelijk overschot van Veld maarschalk Mannerheim, die 27 Janu ari te Lausanne is overleden, is Zon dag te Helsinki met een staatsbegrafe nis ter aarde besteld. Er bestond reus achtige belangstelling voor de plech tigheid De Sowjet-Unie, de OoSt-Europese landen en de Finse communistische partij hebben niet deelgenomen aail de uitvaartplechtigheden. „Frankrijk kan op de hulp van machtige vrienden rekenen". De Franse premier, René Plevèn, is Zondag van zijn bezoek aan de Ver Staten en Canada in Parijs terugge keerd. Bij aankomst verklaarde hij: „lk ben er van overtuigd, dat Frankrijk begrepen wordt, dat zijn inspanning wordt gewaardeerd en dat het kan re kenen op machtige vriendschap en de hulp van verschillende zijden". Zondag werd uit Madrid bericht dat Westerling by Irun Spanje zou zijn binnengekomen. Later bleek het. dat men een Nederlands journalist voor hem had aangezien. moeten zijn, dat zich niet opnieuw moeilijkheden voordoen. Mr. Stikker staat in het buitenland in hoog aanzien. Hij zal ons land in de fimctie van minister van Buitenland se Zaken opnieuw grote diensten kun nen bewijzen. Daarom zal er wel naar gestreefd worden om tot een oplossing met hem en met de V.V.D. te komen. Gelukt dat niet, dan zal het uiteinde lijke resultaat van mr. Oud's be moeiingen alleen het wippen van zijn eigen partij-genoot blijken te zijn. Een resultaat, waarmede niets en niemand gediend is. DREES SPRAK MET LIEFTINCK. Tijdens het weekend hebben overi gens slechts weinig besprekingen plaats gevonden, die in rechtstreeks verband staan met de kabinetsforma tie, aldus vernemen wij van de zijde van de kabinetsformateurs. Zaterdag middag heeft dr. Drees ruim één uur gesproken met prof. Lieftinck. In Concertgebouw-conflict Ter oplossing van het geschil bij het Concertgebouworkest heeft minister Rutten in audiëntie ontvangen 'n aan tal orkestleden, die tijdens de ge beurtenissen in het Concertgebouw niet zijn weggegaan. Ook heeft de mi nister een onderhoud gehad met enke le leden van het bestuur van het Con certgebouw. Het ligt in zijn voorne men nog andere orkestleden te horen. Commandant Zeemacht gaat heen. Vice-admiraal J. J. L. Willinge, commandant Zeemacht Nederland, zal met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontheven worden uit zijn functie. Zijn opvolger is nog niet bekend. Beroofde vrouw van haar j'uwelen. De Brusselse politie heeft een Ne derlandse man en vrouw aangehou den, die een dag of tien geleden een vrouw beroofd ha'dden. die zij onder valse voorwendsel hadden meegelokt. Op het tweetal, dat een bekentenis af legde, werden van diefstal afkomstige juwelen aangetroffen. Onderzocht wordt of het paar ook iets heeft uit te staan met een overval, welke onlangs door een man en een vrouw op een Rotterdamse juwelier werd gepleegd. WEER NAAR DE 38STE BREEDTEGRAAD? Communistisch China zal V.N.-commlssie negéren. De tegenaanvallen der Noordelijke troepen aan het Koreaanse front worden heviger naarmate de verbondenen in het Westen verder opruk ken. De laatsten bevinden zich ongeveer 16 km. ten Noorden van Seoel. Ten N.W. en N.O. van de hoofdweg SocvvonSeoel ontmoetten eenheden van het Amerikaanse achtste Leger, dat thans de 38ste breedtegraad „gevaarlijk dicht" genaderd is, het hevigste verzet sedert het begin van het beperkte offensief, elf dagen geleden. Een aantal malen zyn heuvels van bezetter verwisseld, in gevechten van man tegen man. De Chinezen geven zwaar mortier en artillerievuur af. Zij maken tevens gebruik van raketten en luchtdoelar tillerie tegen de gevechtsbommen werpers, die de verbonden troepen steunen. Chinese troepen hebben voorts een hevige front- en fUnkaan- val gedaan op Amerikaanse stellin gen 15 km. ten N.W. van Itsjon, hal verwege Soewon en Yodjoe. De strijd is ook toegenomen rond om Wondjoe, het omstreden weg- en spoorwegknooppunt op het centrale front. Volgens een woordvoerder van net Amerikaanse ministerie van defensie te Washington hebben te verbonden troepen tot 10 Januari j.l. 136.188 krijgsgevangenen gemaakt. In dezelf de periode werden 107 Amerikanen gevangen genomen en 8276 vermist. AMERIKAANSE MIJNENVEGER GEZONKEN. De Amerikaanse mijnenveger „Par tridge". een houten vaartuig, is ter hoogte van de Oost Koreaanse haven Kangnoeng op een mijn gelopen en gezonken. Het schip was na twaalf minuten in de golven verdwenen. Er zijn vier doden, vier vermisten en ze ven gewonden VERKLARING VAN TSJOU EN LAI. De minister-president van commu nistisch China. Tsjou En-Lai, heeft in een door Radio Peking omgeroepen verklaring gezegd, dat Communistisch China de Koreaanse commissie voor goede diensten der V.N. zal negéren. Beschuldiging aan het adres van Pakistan. Vliegtuigen van Pakistan hebben veertien dagen geleden dorpen m Zuid-Afghanistan gebombardeerd, waarbij honderden personen gedood of gewond werden .aldus heeft de lega tie van Afghanistan te Londen bekend gemaakt. Deze bombardementen zou den zijn uitgevoerd, nadat de Pacht- aanse stammen Mirza Ali tot „presi dent van Pachtanistan" hadden 'geko zen. De Pachtaanse stammen wonen aan beide zijden van de grens tussen Afghanistan en Pakistan. Een door Afghanistan en indirect door India ge steunde beweging wil de vorming van een nieuwe onafhankelijke staat. Pachtanistan. In Pakistan is het bericht officieel tegengesproken. De stremming van de scheepvaart op het Winschoterdiep en het Munten- dammerdlep, ten gevolge van een dijk doorbraak aan het Muntendammerdiep, is opgeheven. De Amerikaanse resolutie, die Chi na tot aanvaller verklaart, zou door de Algemene Vergadering zijn aange nomen „onder de overheersing en de dwang van de V.S." De resolutie be wijst, aldus de nremier, dat 'de Ameri kaanse regering en haar medeplichti gen geen vrede, maar oorlog willen en dat zij de weg naar een vreedzame op lossing hebben versperd". Teneinde de mogelijkheid van het gebruik van hefschro efviiegtuigen aan boord van koopvaardyschepcn te on derzoeken zyn door de Britse marine in het Kanaal uitgebreide oefeningen gehouden. Van een speciaal daar toe op de achtersteven van het marine bevoorradingsschip „Fort Duquesne" gebouwd platform steeg een hef- schroefvllegtuig op om er korte tyd later weer op te landen. De oefeningen vonden plaats onder gunstige- en onder slechte weersomstandigheden. Helicopters, die op koopvaardyscbepen zouden worden meegevoerd, zou den van veel waarde kunnen zyn by de hestryding van het onderzeeboot gevaar, by de communicatie tussen schepen, waarby geheimhouding van het hoogste belang is en by reddingswerk op zee. Na de vlucht tracht het hefschroefvliegtuig op de achtersteven van de „Fort Duquesne" te landen. Clementis gevlucht? Sedert enige dagen niet op zijn bureau gezien. In Praag verluidt volgens A.F.P., dat Clementis, oud-minister van Bui tenlandse Zaken van Tsjecho-Slowa- kye, die na zyn aftreden in Maart 1950 werd benoemd tot hoofd van de afdeling effecten van de Centrale j Bank, sedert enige dagen niet op zijn bureau verschenen is Sommigen me nen, dat Clementis gevlucht is. De boycot van de Nederlandse han del te Dublin in Ierland werd Zater dagavond practisch als geëindigd be schouwd. De commissie, die haar heett georganiseerd als protest tegen het stationneren van Nederlandse militai re vliegtuigen in Ulster, zou vandaag nog bijeenkomen om nader te beslis sen. Brits troepenschip in nood. Het 11.2775 ton metende Britse troe- penschip „Devonshire" heeft in de Golf van Biskaje averij opgelopen. De voornaamste scheepsmachine werkt niet meer Het schip had onverwijld hulp nodig. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" voer vannacht op volle kracht naar de door de „Devonshire" opgegeven positie. Twee Ambonese bataljons aangeboden. Donderdag begint de keuring van de vrywilligers, die zich gemeld hebben voor het aanvullings- en aflossings detachement Korea. Het aantal aanmeldingen stygt nog elke dag. Het Is thans de 400 gepas seerd. De vertegenwoordiger der Republiek Zuid-Molukken in Den Haag heeft op 2 Februari in een uitvoerig schryven aan de Veiligheidsraad het aanbod gedaan, dat twee bataljons van de op Java aanwezige Am bonese militairen ter beschikking zullen worden gesteld van generaal Mac Arthur. In de brief wordt o a, gezegd, dat een en ander zal geschieden onder verantwoordelijkheid en toezicht van de Unci, welke daartoe van de Veilig heidsraad of van de algemene verga dering der Ver. Naties een uitgebreid mandaat zal moeten ontvangen tot rechtsherstel in Indonesië, waar het de belangen der Ambonezen betreft". Een Roncle-Tafel-Conferentie van Gezouten haring en vlas naar West-Duitsland. Blijkens publicatie in de Duitse Staatscourant is 300.000 dollar be schikbaar gesteld voor invoer van ge zouten haring uit Nederland en 200.000 dollar voor invoer van vlas en vlasafvallen. MENSE N, MATERIAAL EN GELD! Het Rode Kruis in Zeeland Moeizaam en traag gaat de organisatie van de burgerlyke verdedi ging als het nog vrede is. Slechts spaarzaam stellen de medewerkers zich beschikbaar. De een verwacht geen oorlog en de ander verwacht by een totale kryg geen heil van burgerlyke verdediging. Totdat de eerste bommen vallendan biykt ineens ieder bereid tot meewerken en staat men te dringen om ook iets te mogen doen. Dan is het in feite te laat, want zonder een degelyke voorbereiding laat zich geen goede organisatie opzetten. Men is op het ogenblik bezig de Rode Kruis-organisatie voor geheel Zeeland op te voeren tot een zoda nige paraatheid en omveang, dat bij grote rampen en oorlog is immers een ramp direct met succes kan worden opgetreden. De gewestelijke commandant van het Rode Kruis, dr. P. C. J. v. d. Slikke te Middelburg, heeft .onB daarover iets verteld. „De zaak is eenvoudig, maar ook eenvoudige zaken kunnen moei- lylc zyn", zei hy. „Er zyn in Zee land 241 man bij de transportcolo i- nes en er zyn 238 Rode Kruis help sters. Die aantallen moeten ver dubbeld worden. Dan moeten ook de afdelingen ruimer in hun geld middelen komen om het benodigde materiaal te kunnen aanschaffen." DE COLON NE'S. Er zijn thans Rode Kruis colon nes in Arnemuiden, Axel, Koudeker- ke, Middelburg, O. en W. Souburg, Ritthem, Terneuzen, Eiland Tholen. Zierikzee, Wemeldinge, Kruiningen en Goes- Er zijn dus streken van Zeeland, waar het Rode Kruis nog geheel ontbreekt. Getreefd wordt thans naar de oprichting van een trans portcolonne in West Zeeuwsch Vlaanderen en een op Noord-Beve land, en het ziet er wel naar uit, dat die colonne's er zullen komen. Ook in andere streken van Zee land is nog plaats voor enkele nieu we colonnes. RAMPENDEPÓTS, In twee plaatsen van Zeeland zyn zogenaamde rampendepöts inge richt: Vlissingen en Zierikzee. In die depóts bevinden zich 90 bed den, medicamenten enz. Binnenkort krijgt ook Tholen zo'n rampende pót. Er komt ook nog een centraal depót in Goes met 360 bedden. Zeer urgent acht men het be schikbaar komen van een zoge naamde „mobiele medische eenheid", dat is een eenheid, die in feite een klein ziekenhuis in tenten is voor het opvangen en verzorgen van ge wonden. Ei bestaat goeae hoop, dat Zeeland zo'n eenheid zal krygen. VERVOER. Voor de uitrukkende dienst der transportcolonne's is in Zeeland nog heel wat rollend materiaal nodig. Daarin zullen de afdelingen zelf moeten voorzien. De ervaring heeft feleerd, zo vertelde ons dr. v. d. likke, dat by het haperen van het transport direct slachtoffers vallen, omdat dan gewonden overlijden door bloedverlies. Men verwacht nu, dat de eige naars van bestelauto's deze wagens beschikbaar zullen stellen om in tyd van nood als Rode Kruiswagen dienst te doen. Deze wagens wor den door het Rod„ Kruis geregi streerd en zyn vrij van verdere vordering, hetgeen voor de eige naars in bepaalde gevallen gerust stellend is. Zodra de voertuigen dienst doen voor het Rode Kruis komt de ver zekering ook voor rekening van deze instelling. Gebleken is, dat deze bestelwagens met behulp van brancars (bij voorkeur Riemvisdra- gers) heel goed bruikbaar te ma ken zyn voor het transport van ge wonden. Uit de motor-wereld kwam overigens reeds medewerking, want vele leden van de motorclub Schel- degouwen hebben zich beschikbaar gesteld als motor-ordonnans voor het overbrengen van berichten in dien de telefoon mocht uitvallen en ook voor het begeleiden van trans- portcolonnes en het overbrengen van dringend-nodige medicamenten. DE HELPSTERS. De taak van de Rode Kruishelp- sters ligt vooral in de noodzieken huizen .Als er een ramp gebeurt zyn er veel te weinig verpleegsters, van daar, dat deze helpsters in tijden van gevaar zo'n belangrijke rol spelen Er zulle nnog heel wat meisjes en vrouwen voor deze taak opgeleid moeten worden. Het aangename daarbij is, dat de kennis, die zy op doen ook voor huisvrouwen heel nuttig is en dat dus deze opleiding zeker niet als verloren tyd be schouwd mag worden. Mevr. van Heel te Goes is com mandante van de helpsters in Zee land. Onder haar leiding en met steun van de medici wordt alles ge daan om de paraatheid van het corps op te voeren. Zij zal gaarne haar corps zien toenemen.' (vervoln op blz. t) 1 Ambonezen en voormannen van de Republiek Indonesië, onder arbitrair toezicht van de Unci zou op zeer kor te termijn zowel het probleem van de status van de Zuid Molukken, als net probleem van de repatriëring van Zuid-Molukkers naar hun vaderland tot oplossing kunnen brengen. Prinses Wilhelmina in het Berner-Oberland Zondagmiddag is H.K.H. Prinses Wilhelmina in gezelschap van drie Ne derlandse dames, met het K.L.M.-lijn- toestel in Zürich aangekomen. Zij be gaf zich onmiddellijk per auto naar haar vancantieverblijf in het Berner- Oberland. In totaal 34 doden. In Brits Oost-Afrika is een vliegtuig, dat onderweg was van Brazzaville naai- Parys. neergestort. Er bevonden zich 23 passagiers en 6 leden van de bemanning aan boord. Opsporings vliegtuigen vonden de wrakstukken. Over het lot van de inzittenden is wel iswaar nog niets definitief bekend, maar men vreest toch. dat er geen overlevenden zijn. Onder de passa giers zouden zich twee Zweedse zen delingen hebben bevonden. In het Britse dorp Abington Pigotts is een superfort van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Van de be manning van acht leden zijn er vijf om het leven gekomen. Tussen Hongkong en Japan wordt ten slotte een Brits vliegtuig vermist. Hierover zyn nog geen nadere bij zonderheden bekend. Van heden af zal de bewegings vrijheid van leden van de Hongaarse diplomatieke missie in Londen be perkt zijn tot een gebied met een straal van 30 kilometer en een mid delpunt, in het centrum van Londen. Deze maatregel vormt een repressaille op de beperking der bewegingsvrij heid van Britse diplomaten in de lan den van het Sowj et-blok, vooral in Hongarije. VEEL WIND. Geldig tot Maandagavond. Wisselend bewolkt met enkele buien. Aanvankelijk meest krachtige Zuide lijke wind. geleidelijk naar Zuid- West ruimend en langs de kust tot stormachtig of storm. In het binnen land tot. hard of stormachtend toene mend. Ongeveer dezelfde temperatu ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1