Hij geloofde in de toekomst van Vlissingen en Zeeland Neen Akkertje MELISKERKE HEEFT NIEUW VERENIGINGSGEBOUW VEERTIG JAAR LEIDSTER BIJ HET KLEUTERONDERWIJS SCHENKING VAN MAXMILIAAN'S BEKER HERDACHT 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 C. A. van Woelderen overleden Stimuleerde ais burgemees ter krachtig de bloei van zijn geboo rtestad. „Ik stel het op prfts te verklaren, dat het my nooit heeft gespeten In de zes en twintig jaren, dat ik het voorrecht had het burgemeesterschap mfj- ner geboorteplaats te mogen vervullen, niet meer naar andere ambten te hébben gesolliciteerd en dat ik niettegenstaande allo tegenslagen, mtfn idealen voor do toekomst van Vlissingen, door mfjn jaronlange ambtelijke ervaring zelfs gerijpt, ongeschonden heb bewaard. Mjjn Idealen en de idee te kunnen stryden voor de algemene belangen myner geboorteplaats, hiel den my vastgehecht aan Vlissingen". Met deze woorden uit zijn afschefds- proclamatle op de laatste Juni 1945, heeft oud-burgemeester C. A. van Woelderen, treffend aangegeven hoezeer hjj Vergroeid was met Vlis singen. Met diepe weemoed werd Donderdag middag te Vlissingen het bericht van zijn overlijden vernomen, want een groot Vlissinger was heengegaan. Hij heeft er prijs op gesteld, dat de crematie van zyn stoffelijk overschot op heden, twee Februari in allo stilte zou geschieden. Slechts in intieme kring was bekend, dat zijn gezondheidstoestand achteruitgaan de was en dat met zijn heengaan moest worden gerekend. GEBOREN TE VLISSINGEN Carel Albert van Woelderen werd op 12 - Juli 1877 te Vlissingen geboren, waar zijn vader de eerste directeur van de Stoomvaartmaatschappij Zee land was. Na de RJi.B.S. in Middelburg be zocht te nebben koos hij een mili taire loopbaan. In 1893 werd hy ca det en daarna artillerieofficier. Een dienstongeval noopte hem in 1907 pensioen aan te vragen. Hij studeer de rechtswetenschappen, maar meld de zich weer vrijwillig voor de mili taire dienst m 1914. In October 1919 legde hij zjjn militaire functie chef van de Inlichtingendienst by de Ge nerale Staf neer, om burgemees ter van VUssingen te worden, als op volger van jhr.. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. DE HAVEN Hem wachtte al. direct de moeilijke strijd om de havenuitbreiding van Vlissingen, die in 1921 door de rege ring werd stopgezet. De strijd werd gewonnen door Vlissingen, want de Tweede Kamer nam een motie aan, waardoor de havenuitbreiding kon voortgaan. Burgemeester van Woelderen was het ook, die het gemeentelijk haven bedrijf omvormde tot een N.V. en die krachtig alle havenbelangen bevor derde, waarvan ook z'n actie voor 't behoud van de Maatschappij Zeeland te -Vlissingen een - succesvol onder deel vormde. TOERISME De opbouw van Vlissingen als bad plaats hy maakte Vlissingen tot de vierde badplaats van Nederland bracht hem in nauw contact met alles wat op het gebied van het vreemcielingènverkeer lag. Op zijn initiatief werd het bad- strand voorzien van moderne cabi- ne's, werd het 28 ha grote Nollebos aangelegd en begon men met de Schelde-beker-wedstryden. Bevordering van het toeristenver keer stond op de voorgrond by zijn arbeid als lid van het dagelijks be stuur. der A.N.W.B. en als voorzit ter van de Vereniging Rijwielpad Walcheren, welke vereniging door hem weid opgericht in overleg met de Walcherse burgemeesters. Zyn ideaal om een N.V. Badplaats Vlissingen op te richten voor de ver dere opbouw van de badplaats is he laas nog niet in vervulling gegaan. Een levendige historische interesse bracht hem er toe een reorganisatie van het Gemeentelijk museum te be werken. Intensieve bemoeienis had de heer Van Woelderen met de aan leg van het vliegveld Vlissingen. Hij was de promotor van de Zeeuwse luchtlijn en,richtte de Zeeuwse ver eniging voor luchtvaart op. OP SOCIAAL GEBIED Zyn .groot sociaal gevoel kwam tot uiting bij zyn voorzitterschap van 't Groene Kruis en van de Prov Vereni ging tot bestrijding der tuberculose. Bij dé oplossing van de ziekenhuis kwestie te Vlissingen, kon mede door zijn steun worden overgegaan tot op- richting van 't ziekenhuis Bethesda. Krachtig stimuleerde hy het werk van het Rode Kruis, waarvan hy als kringcommissaris in Zeeland de lei ding had. Voorts zat hjj in tal van commis- sie's, verenigingsbesturen, enz., te veel om hier alle te vermelden. Wel dient nog gememoreerd te worden, dat hij oprichter van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlis singen" was. DE OORLOGSJAREN De zwaarste jaren vóór de heer Van Woelderen waren ongetwyfeld de oorlogsjaren na 1940. Nadat hy de ellende van de intocht der Duit sers had meegemaakt, moest hy on der Duitse druk aan het stadsbestuur leiding geven, totdat hy op 28 April 1943 door de Gestapo werd gearres teerd en naar de Strafgevangenis te Scheveningen (Oranjehotel) werd overgebracht, onder beschuldiging il legale arbeid te verrichten. Op 2 December 1943 werd hy vrjj- felaten, omdat de bewyzen tegen era onvoldoende waren, ofschoon hy oprichter en gewestelijk comman dant van de O.D.-Zeeland was. Toen hem bekend werd, dat hij opnieuw gearresteerd zou worden, waarby hem ongetwyfeld de kogel wachtte, dook hy op 6 Juli 1944 onder op Noord-Beveland. Op 8 November kon hy het burge meesterschap van Vlissingen weer op zich nemen Hij deed, met een proclamatie, waarin hij wees op het onnoemelijke leed, dat de stad Vlissingen had ge troffen, maar daarnaast getuigde hy van zijn vertrouwen, dat Vlissingen zou herrijzen. LAATSTE REDE In zijn laatste grote Nieuwjaarsrede, dié hij begin 1945 uitsprak voor de óüd-raadsleden van Vlissingen, gaf hy een volledig overzicht van de toe stand zijner zwaar getroffen gemeen te en liet hij een optimistisch geluid horen voor wat betreft de wederop bouw en toekomstige bloei van zijn vaderstad. Deze rede verscheen in druk en werd te Vlissingen verspreid. De heer Van Woelderen schilderde in die rede een schone toekomst voor Vlissingen. Hy zag in zijn verbeel ding reeds de aanleg van een nieu we badplaats by Zwanenburg, de nieuwe Keersluisbrug, een bystation van de N.S. in de stad, een gedempte Spuiboezem en 'n nieuwe afwatering van de Polder Walcheren naar de Nolledijk, een bebouwde Nieuwe Markt, een jachthaven, een nieuw postkantoor, een restaurant aan de Nollepunt, een paviljoen voor de Kunstkring Het Zuiden, een schouw burg- en concertzaal Als werkprogram voor een later feslacht heeft hy die Nieuwjaars- e achtergelaten. HET AFSCHEID Op Zaterdag 2 Juni 1945 werd be kend, dat burgemeester van Woelde ren zou aftreder, op medisch advies en op Vrydag 29 Juni volgde in het stadhuis het afscheid, waarby de scheidende functionaris een geschil- IN MEMORIAM Oud-Burgemeester van Woelderen overleden. Het overgrote deel der Vlissingse bevolking en velen bui ten Vlissingen zullen het niet zonder ontroering vernemen. In slechts enkele regels zijn ver diepten voor Vlissingen te schetsen is niet mogelijk. Maar woorden van grote waardering en dankbaarheid 'behoeven niet veel regels in beslag te nemen om welgemeend te zyn en recht uit het hart te komen. Toen Van Woelderen nu ongeveer 30 jaar geleden tot het burgemees terschap van Vlissingen geroepen werd, kwam de leiding van dage lijks bestuur en Raad in handen va/n een man met grote begaafdheid en een voor een oud-officier niet-alle- daagse belangstelling voor velerlei kanten van het openbare leven. Van dat ogenblik af beheerste één ding zijn denken en doen: het welzijn en de vooruitgang van Vlissingen. Hi werd daarbij gedragen door de niet te schokken overtuigingdat Vlissin gen op economisch, strategisch, toe ristisch en cultureel gebied zijn plaats in de zon dubbel en dwars waard was en in verschillend opzicht de stad een nog betere plaats toe kwam en zij daarbij tevens een scha de van meer dan een eeuw oud had in te halen. Hierdoor geleid wist hij met taaie volharding veel te berei ken. waarvan Vlissingen nu nog de vruchten plukt. Uit al het vele noem ik hier aUeen de verbetering van de Buitenhaven, waarvan hij de grote stuivende kracht is geweest, en dc aanleg van het Nollebos, misschien de twee dingen, die hem het naast aan het hart lagen. De wfjze, waarop Vlissingen na de bevrijding, toen verschillende instel lingen het de rug toekeerden, voor zijn bestaan .moest vechten, sneed hem door de ziel. Gelukkig heeft hij het begin van een verbetering mee gemaakt. In het laatste bericht dat ik van hem ontving, gaf hij te ken- nen te menen de laatste tijd een keer ten goede te hebben waargeno men en met name de terugkeer van een deel van de opleiding der Ko ninklijke Marine vervulde hem met grote vreugde. Zo is zijn hart tot het laatste toe bif Vlissingen geweest. Maar ik ben er van overtuigd, dat Vlissingen hem evenmin zal vergeten. B. KOLFF. derd portret afstond, dat thans nog de raadszaal siert. Een vijftal sprekers stelden zyn by- zondere verdiensten voor Vlissingen in het licht. Diep bewogen dankte de heer Van Woelderen en hij gaf de verzekering, dat de banden met Vlissingen onver- brekelyk zouden blyven. Zijn arbeid voor Vlissingen en voor samenwerking met België vond waardering door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, tot commandeur in de Leo poldsorde van België, officier in de Orde van Oranje Nassau en Officier in de Orde van de Kroon van België. De burgerij van Vlissingen uitte reeds vóór 1940 haar grote waarde ring voor alles wat burgemeester Van Woelderen tot stand bi-acht dooi de aanbieding van de Van Woelde- renbank aan de Singel te Vlissingen. Oud schoolgebouw werd verbouwd tot „Ons Huis". Ouder grote belangstelling werd te Meliskerke het verenigingsge bouw „Ons Huls" in gebruik genomen. Dit gebouw, waartoe de oude openbare school werd verbouwd, voorziet ln een grote behoefte, omdat tal van plaatselijke verenigingen war en gehandicapt door het ontbreken van een behooriyk verenigingslokaal. De eerste spreker was burge meester A. .T. Huysman, die de ge nodigden begroette en daarna schetste hoe het gebouw tot stand was gekomen. Spreker roemee het werk van de heer J. D. P. de Smit, directeur van het Bouw- en Wo ningtoezicht Walcheren, onder wiens leiding de verbouwing tot stand kwam. VELE TOESPRAKEN. Nadat de burgemeester het ge bouw voor geopend had verklaard werd door tal van sprekers het woord gevoerd .De heer H. Jansen sprak als ere-voorzitter van de zangvereniging „Con Amore" en bood ter gelegenheid van deze ope ning het gemeentebestuur een ge schenk aan, dat een plaats zal vin den in het nieuwe gebouw. De ge meentesecretaris, de heer W. H. v. d. Heide, gaf een uiteenzetting van de voorbereidende werkzaamheden, die waren verricht voordat tot ver bouwing kon worden overgegaan. Namens de bevolking van Melisker ke sprak ds. Van Nes, Gereformeerd predikant. Deze spreker wenste het gemeentebestuur geluk met de tot standkoming van dit verenigingsge bouw en bood namens de ingezete- Vlissinger in vakgroep-bestuur. In het bestuur van de dezer dagen gevormde vakgroep „Technisch en •pzichthoudend Personeel" van de Alg. Ned. MetaalbewerkersDond is gekozen de heer B. C. de Korte te Vlissingen, tot voor kort bestuurs.id van de inmiddels opgeheven en in de A.N.MJ3. opgenomen Bond van Werkmeesters. Technici en Opzicht- houdend PersoneeL nen een ontwerptekening aan van een later aan te brengen gevelver siering voor „Ons Huls." Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke voerde het woord namens de vereniging van Burge meesters en Secretarissen, waarna de heer de Smit de prettige samen werking roemde tussen architect en aannemers. Voorts werd nog gesproken door afgevaardigden van plaatselijke verenigingen. De byeenkomst werd opgeluisterd door zang van de zang vereniging „Con Amore" onder lei ding van de heer W. Bakker. AANVARING OP DE SCHELDE. Zwaargewonde in ziekenhuis te Terneuzen opgenomen. Het Engelse stoomschip „Kyleforth", groot 1875 brt., komende vay Lon den en op weg naar Antwerpen, is voor Terneuzen in aanvaring geko men met net Franse stoomschip „Pervenan", groot 3573 brt, geladen komende van Gent uit de Westhaven van Terneuzen. Beide schepen Hepen schade op bo ven de waterlyn. De sleepboot „J. P. Best" voer ter assistentie uit en bracht een zwaar gewonde van het Engelse schip naar het ziekenhuis te Terneuzen. Beide schepen zyn op de rede voor Terneuzen voor anker gegaan» De „Pervenan" zal waarschijnlijk heden naar Vlissingen opstomen om gerepareerd te worden en te bunke ren. De „Kylefirth" zal, zodra dit mo gelijk is, naar Antwerpen varen. EEN ZEEUWSE AVOND IN DEN HAAG. Toneelspel „Ad 't getië verloapt" opgevoerd. (Van onze Haagse redacteur). Niet aUen zongen Donderdagavond in het gebouw „Custodia" te Den Haag het Zeeuwse volkslied mee, maar er waren dan ook heel wat gasten uitgenodigd door de vereni ging „Zeelandia" de vereniging van Zeeuwen in de Residentie voor de toneelopvoering, die gegeven werd. Maar het klonk toch luid en fors, want talrijk waren de Zeeuwen wel: ze waren in grote getale uit Den Haag en omgeving gekomen en bo vendien waren vertegenwoordigers van Zeeuwse verenigingen elders uit het land aanwezig. Met voldoening constateerde de voorzitter, de heer J. Goedbloed, deze grote opkomst en hij begroette ook de jury-leden voor de toneelwedstrijd: mevr. Fie Carelsen, Cor van der Lugt Melsert, Ben van Eysselstein en Ernst Groeneveld. Deze jury had een ge wichtige taak. Op initiatief van „Zee landia" is namelijk een toneelcon cours uitgeschreven voor stukken, die in dialect worden opgevoerd. Een Haags dagblad heeft een wisselbeker uitgeloofd voor de beste prestatie. Donderdagavond zouden de Zeeu wen van „Zeelandia" tonen wat zij presteren in deze wedstrijd, waaraan groepen uit de meeste provincies van Nederland deelnemen. Opgevoerd werd het toneelstuk in drie bedrijven: „Ad 't getië verloapt" dat uit het Gronings in het Zeeuws werd overgezet door de heer K. Koets, en oorspronkelijk geschreven werd door de heer L. C. van WilUnge. De acht optredenden van wié de meesten in Zeeuws costuum waren hebben al him talent gegeven voor de opvoering van dit spel en zij ver schaften aan het dankbare publiek een kostelijke Zeeuwse avond. De jury zal nu moeten uitmaken, welke plaats zij krijgen op de rang lijst Dat er een hechte band bestaat tus sen de Zeeuwen in de Residentie be wees het gezellig samenzijn na afloop van het toneelspel! VLAOGEN OP DE VLASMARKT. Koninklijke onderscheiding voor mej. K. M. Diermanse Gistermorgen was het groot feest ln de Nutskleutersschool aan de Vlas- rnarkt te Middelburg: de leidster mej. K. M. Diermanse, was namelijk dezo dag veertig jaar aan de inrichting verbonden. Een uniek jubileum, in ver band waarmee zy door de ukken van het schooltje buitengewoon harteiyk werd gehuldigd. Maar ook de grote mensen zetten haar in het zonnetje; de bewoners van de Vlasmarkt staken de vlaggen uit, de burgemeester kwam zelf mej. Diermanse namens het gemeentebestuur complimenteren, terwyi als grootste verrassing een welverdiende onderscheiding in de vorm van de zilveren medaille der Orde van Oranje-Nassau werd uitge reikt. loge aan, „omdat mej. Diermanse zo vaak een jongetje of een meisje laat informeren hoe laat het is". Mei. BENOEMING. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot klerk ter Pro vinciale Griffie van Zeeland de heer mr. H. J..M. Stieger te Goes. Toen de jubilaresse om 11 uur het schooltje betrad, geschiedde dat langs een erehaag van in hun Zondagse jurkjes en pakjes geklede kleuters, die feestmutsen op hadden en met confetti strooiden. Het lokaal, waar in de huldiging zou plaats hebben, was mooi versierd, evenals de zetel van mej. Diermanse. De secretaris van het Comité voor de Nutsklcuterscholen, de heer F. A. Rosendaal, verwelkomde haar en schetste in hartelijke bewoordingen haar bijzondere eigenschappen, welke haar tot zo'n uitstekende kleuter leidster maken. Namens het school bestuur overhandigde de heer Rosen daal haar als klein blijk van waarde ring een enveloppe met inhoud. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N Bolkestein, vertolkte ae waardering van het gemeentebestuur voor mej. Diermanse's arbeid. Hy zeide schertsend als vader uit erva ring te weten, dat men met twee of drie peuters dikwijls al heel wat heeft te stellen: het vervulde hem dan ook met bewondering, dat de iubilaresse veertig jaar lang 140 kleuters in het i gareel heeft weten te houden. Tot verrassing van mej. Diermanse en tot Instemming van allen, speldde de burgemeester haar vervolgens de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau op. Advertentie "Nare dagen"? TOESPRAKEN EN GESCHENKEN De inspectrice van de Nutskleuter- scholen, mej. Nijkamp, bracht de Iu bilaresse namens het landeiyk be stuur dank en hulde; zij liet haar woorden vergezeld gaan van een boek en een enveloppe met inhoud. Mej. i Dorleyn, hoofd van de kleuterschool 1 aan de Vlasmarkt, hield een aardig speechje namens ouders, leidsters, I onderwyzeressen en kwekelingen en I bood als geschenk een armbandhor- Jhr. E. Boddaert schonk een prachtige zilveren bokaal. Plechtig klonken gisteravond uit het ranke stadhuistorentje van Veere oude Valeriuslioderen, gespeeld door de stadsbeiaardier Jan Kwist. In de raadszaal van het stadhuis werden de kaarsen aangestoken en namen de leden van de vroedschap hun plaatsen in. Tydens een plechtige zitting van de raad werd herdacht, hoe vierhonderd jaar geleden op Lichtmisavond, Maxmiliaan van Bourgondië de schenkingsacte tekende, waarby bepaald werd, dat de beroemde verguld-zilveren bokaal na zijn dood in eigendom zou overgaan aan de stad Veere. Na de opening van deze zitting, waar voor grote belangstelling bestond, bracht de gemeentebode de schenkings acte binnen, die daarna werd voorgelezen door dc gemeentesecretaris, de heer L. v. d. Hiele. Hierna hield de burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortu^ael een uitvoe rig gedocumenteerde rede over de schenking en de belevenissen van de beker, die eveneens in de raadszaal aanwezig was. Op treffende wijze wist de burgemeester de grote historische waarde van de bokaal aan te tonen. Zo verhaalde hij, hoe de oorspronke lijke bezitter, Maxmiliaan van Eg- mond, op zijn sterfbed ter ere van Keizer Karei V uit de beker had ge dronken, hoe tweehonderd jaar gele den Prins Willem IV bij zijn inhuldi ging eveneens uit de bokaal dronk, hoe tot drie maal toe in de vorige eeuw pogingen in het werk waren ge steld het pronkstuk van de hand te doen, waarbij zelfs éénmaal als ge gadigde Rothschild werd genoemd De gemeente-secretaris las hierby enige passages voor uit de notulen van de raadszitting van 1 Juni 1881, waarbij bleek, dat de raad op vopr- stel van wethouder L. v. d. Staal on danks verbod van de burgemeester, besloot de beker te verkopen. Op 15 Juli daaraanvolgend werd echter het besluit van Z. M. de Koning in de raad voorgelezen, waarbij deze be slissing geschorst werd. De wethouder die het voorstel had ingediend, ont zag zich toen niet om de burgemees ter er van te beschuldigen er voor te hebben gezorgd, dat het raadsbesluit ongedaan werd gemaaktIn 1881 werd aan de minister van binnen- ldhdse zaken om een bijdrage voor de deplorabele gemeentekas van f 2000 gevraagd. Hierby bood de raad aan de beker aan het Rijksmuseum af te staan. De minister. Excellentie Heems- kerek, dacht er echter niet aan op dit aanbod in te gaan. Hij stelde zelfs een brandkast beschikbaar voor het -opbergen van de beker, die nog steeds wordt gebruikt. Burgemeester den Beer Poortugael achtte het een grote vreugde, dat een kleindochter van minister Heemskerck thans deze bijzondere raadszitting kon bijwonen De burgemeester herinnerde er ten slotte aan, hoe het Koninklijk Paar in Augustus van het vorig jaar eveneens uit de beker had gedronken. Hierna werd door burgemeester, wethouders, raadsleden en secretaris staande een dronk gewijd ter nagedachtenis vaD Maxmiliaan van Bourgondië. NIEUWE BEKER Na deze herdenking kwam de bur gemeester met een prettige medede ling. Van jonkheer E. Boddaert was namelijk per 1 Januari 1951 een prachtige zilveren beker ontvangen, afkomstig uit het familiebezit van de familie Boddaert en geschonken aan de stad Veere uit dankbaarheid voor de goede herinneringen aan de da gen, waarin jhr. Boddaert met zijn echtgenote in Veere woonde. Jvr. BoddaertFeith overleed kort na de oorlog te Ginneken. De burgemeester zeide zeer verheugd te zijn met deze schenking, die door de raad met al gemene stemmen werd aanvaard. De beker dateert uit het begin van de vorige eeuw en werd aan de over grootvader van de schenker aange boden in 1835 ter gelegenheid van zijn zilveren huweiyksfeest. Bij de voltrekking van huwelijken in de raadszaal zal de beker in den vervolge op de raadstafel pryken. gevuld met bloemen. By deze beker behoort een oorkonde, waarin de aan vaarding door de stad Veere Is vast gelegd. Deze oorkonde is ontworpen en uitgevoerd door de Veerse kunstenaar Dirk van Gelder. Advertentie Tegen Kou Die Vastzit Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk •u Apoth «n Drag. Imp N.V ReaMraa. A'dar* informeren hoe laat het is". Mej. Buys, hoofd van de Vlissingse Nuts- kleuterschool, overhandigde een boe ket bloemen „Zo juist had ik nog 'n aardige toespraak in mijn hoofd, maar die ben ik nu vergeten", ver klaarde zij tot h'lariteit van allen. Een moeder, die als kleuter bij mej. Diermanse on het schooltje is geweest, liet biyken, dat zij haar vroegere leidster nog niet vergeten was en bood een theemuts aan. DE AARDIGSTE HULDE De kinderen traden hierna klas voor klas het feestlokaal binnen om liedjes te zingen. Het aardigste deel van het huldigingsorogramma kwam na de pauze. Terwyi de kleuters uit de andere klasjes een haag vormden en toepasselijke liedjes zonden, kwa men de leerlingen van mej. Dierman se twee aan twee binnen, kostelyk verkleed als bakkers, slagers, ka bouters, elfen, sprookjesfiguren, Ti- rolers, groenteboeren en wat men nog meer had weten te bedenken. Onder het uitspreken van een pas send gedichtje boden de paren ge schenken aan, die in overeenstem ming waren met de figuren, die zy uitbeeldden; zo kwamen de bakkers met een taart, de slagers met vlees- lekkernyen, de Tirolers met edelweiss en de groenteboeren met een fruit mand. Deze huldiging was aardig ge vonden en zal zeker een prettige herinnering blijven voor mej. Dier manse, die aan het eind van het feest „Lang zal zy leven" werd toegezon gen. FUIK VLISSINGEN 8 FEBRUARI GEREED Veerdienst volgende week weer normaal. Naar wy vernemen heeft het Pro vinciaal bestuur van Zeeland van Rykswaterstaat bericht ontvangen, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de fuik te Vlissingen op 8 Februari weer in gebrnik geno men zal kunnen worden, zodat met ingang van die datum de veerdienst VlissingenBreskens weer normaal uitgevoerd kan worden. Zeelan-i's economische kroniek. fvervolg van blz. 1) wat behoudens in financieel, ook in moreel opzicht, een steun is. De weg WaterlandkerkjeOostburg zal wor den verbeterd en de Oost-West-ver binding in Zeeuwsch-Vlaanderen dich ter by de oplossing brengen. In dit licht valt nog te vermelden het rap port van de Planologische Dienst t.a.v. de inpoldering van de Braakman. In Axel belegde het ProvincialBestuur een vergadering waarin tegen de plannen van de Nederlandse Spoor wegen, om het personenvervoer per trein op te heffen, werd georotesteerd. Voor de ontwikkeling van O. Zw.- Vlaanderen moet men op N.S. kunr.cn rekenen. Een Benelux-commissie ad- viseei-de de Regering over te gaan tot de aanleg van een nieuwe kanaalarm van Terneuzen naar Gent. Terneuzen zou dan gelden als Belgisch spoor wegstation met speciale uitzonderings tarieven. Gaat dit door dan wordt de toestand van voor 1914 hersteld cn aan- en doorvoer in Terneuzen veel aantrekkelijker. De Haven van Vlis singen verscheen met een gunstig jaarverslag. Vooral het Bunkersta tion ging vooruit. De „Zeeland" zal van Vlissingen uit weer twee zomer maanden een toeristendienst op En geland onderhouden. Met spanning wachten wij de berichten af of uit de Marshall-pot van f 7 min. voor hotelherbouw 'n bedrag van de her bouw van hotel Britannia zal worden beschikbaar gesteld. Voor het toeris me zou dit zeer noodzakelijk zijn. LANDBOUW EN VISSERIJ. Ook de landbouw liet zich niet on betuigd. Ongunstige berichten waren er voor de uien. De stopgezette export deed de uienprijzen catastrophaal da len. Was de prijs vorig jaar f 25.— per 100 kg., thans haalde men nog geen f 4.—. Een wel zeer riskant gewas. Grote belangstelling blijkt te bestaan voor dg teelt van mais. van groot be lang voor de voedselvoorziening en, vlas, welks prijs door de textiel- schaarste höog opliep. Ook in Schou- wen-Duiveland en N.-Brabant is men thans bezig met het onderzoek naai de verzilting en verdroging van de bodem. Een oplossing voor dit pro bleem zou de oogst doen stijgen. Eigenlijk is dit onderzoek dan oo'c ge lijk te stellen met pogingen tot land aanwinning. Aan de afzet van land bouwproducten wordt nog steeds veel verbeterd. St. Maartensdijk opende een nieuw veilinggebouw, nu de omzet van uien tot 10 min kg. steeg. Walcheren krijgt een nieuw koelhuis voor bewaring van aardappelen en late poters. De hogere bewaarkosten wegen ruimschoots op tegen het an ders optredende gewichtsverlies en andere nadelen. Deze verbetering is dan ook een kwestie van eenvoudige toegepaste economie. Het onderwijs werkt nog steeds aan zijn voltooiing: de lagere landbouwschool te Oude'an» de werd officieel geopend en kan vakmensen, die ook de landbouw no dig heeft, gaan afleveren. De visserij maakt een moeilijke tijd door. De ha ringvangst in Breskens is zeer slecht. Vele mosselkwekers moesten zich melden bij de steunregeling voor klei ne zelfstandigen. Ook de vismijn te Vlissingen behaalde in 1950 een gerin gere omzet dan in 1919. Binnenkort zal de maaswijdte van de netten wor den vergroot om overbevissing te voorkomen. SLOTSOM. De maand Januari heeft veel actie en bedrijvigheid te zien gegeven. Be houdens voor de visserij waren de berichten meestal gunstig. Aan de eco nomische welvaart wordt hard ge werkt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2