PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In 1952 Europees defensieleger van 40 divisies Voor Industrie, Landbouw en Verkeer een belangrijke maand D£ BILT Kantlijn V.N.-ASSEMBLEE BEKRACHTIGDE DE AMERIKAANSE RESOLUTIE Vandaag MR. STIRRER'S INFORMATIEVE TAAR IS GEËINDIGD 194e Jaargang - No. 28 Dagblad uitgave van de firma Provinciale ZeeuwseCourant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G BaiUniyn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 3? ct. per week. i 455p kw £r p. p. 4.80 per kw Losse nummers 10 cent. Bur Vlissingen Walstr 58—60, tel. 25 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 Febr. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie 3.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.-. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven o£ adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C- Middelburg. 5 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M*burg. Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee- N. Bogardstr C lStjtehre. EISENHOWER BRAC HT VERSLAG UIT. Sterke verzetswil aangetroffen Generaal Elsenhower heeft Donderdag voor het Amerikaanse Congres verslag uitgebracht over z\jn reis naar Europa. Hy gaf daarby als zyn me ning te kennen, dat Europa niet zozeer onmiddellyk behoefte heeft aan meer Amerikaanse troepen dan wel aan oorlogsmateriaal, dat snel en in grote hoeveelheden dient te worden geleverd. Amerikaanse troepen dien den naar Europa gezonden te word en, naar verhouding van het aantal divisies, dat West-Europa zelf op de been brengt, dat hy zich ten doel stelde tegen het Eisenhower verklaarde in dit ver hand, dat Frankrijk had beloofd te gen het einde van 1952 vyf en twin tig strijdwaardige divisies te zullen hebben. Ten aanzien van Duitsland was nog geen beslissing genomen, omdat eerst politieke overeenstem ming dient te worden afgewacht. In Nederland, Frankrijk, België, Denemarken en andere lanuen had Eisenhower op zijn rondreis door Europa een vastbesloten houaing ge vonden. Deze landen toonaen een hernieuwde verzetsgeest en de vast beslotenheid om als vrije mensen te leven. De Westeuropese landen hebben het besluit genomen, dat zij nooit weer zullen worden bezet, aldus Eisenhower. Zij zullen weerstand bie den tot de vernietiging toe. Over Nederland zei de generaal daarbij nog: In de laatste paar da- gen hebben my verklaringen bereikt over grotere militaire voorbereidin gen, die de Nederlanders gaan ma ken. Eisenhower zeide tot de Congresle den, dat zij voor verreikende beslui ten stonden, die mogelijk de loop van de Westerse beschaving -uilen bepa len. De Westeuropese industrie en ar beidskracht was groter dan die van enig ander gebied behalve de Ver enigde Staten. Als Westeuropa van Amerika's zyde naar de andere kant overgaat, betekent dit. dat het mili taire machtsoverwicht zo drastisch verstoord wordt dat de Amerikaan se veiligheid in gevaar wordt ge bracht. Bovendien zouden met West-Europa ook andere gebieden die ermee verbonden zijn in de han den van het communisme vallen. Naar verluidt heeft generaal Eisen hower in een besloten zitting van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard, De pogingen tot kabinetsformatie van mr. Stikker mogen, een week na het uitbreken van de crisis, als mislukt worden beschouwd. Tijdens een poging tot kabinets formatie verneemt nien gewoonlylc weinig omtient de bedoelingen van de formateur. Nauwelijks is zyn taak echter geëindigd, of er komen com mentaren los. En zo kan tamelijk nauwkeurig worden nagegaan, wat de bedoelingen van Stikker zijn ge weest. Stikker poogde een kabinet te vor men, bestaande uit 15 ministers, waarvan 5 van de K.V.P., 5 van de P.v.d.A. en 5 van de V.V.D. en C.H. Stikker zou een aantal nieuwe figu ren hebben gewenst om aan het ka binet een zekere frisheid te geven. Hij zou anderhalf milliard gulden voor de defensie hebben geëist. Ri goureuze bezuinigingen en belasting verhoging zou hij onvermijdelijk heb ben geacht. Hy zou het evenwicht in de betalingsbalans hebben willen herstellen zonder het bedryfsleven aan banden te leggen. Dit programma maakt geen slechte indruk. En de vraag is dus, waarop de pogingen van mr. Stikker zijn ge strand. Het schijnt, dat de bezwaren voor namelijk van de Party van de A beid zijn gekomen. Zy had er bezwaar tegen, dat ter- wyl de V.V.D.-motie tegen de rege ling verworpen was, toch een V.V.D.- er formateur zou zijn. Zij had be zwaar tegen veel nieuwe figuren en ook tegen de 5-5-5 verdelmg der portefeuilles. En zij wantrouwde de sociale en economische bedoelingen van Stikker. Vermoedely'k speelt hier het poli tieke program van de socialistische vakbeweging, dat Maandag gepubli ceerd werd, een rol. Het N.V.V. heeft deze eisen voorgelegd aan iedere te vormen regering En zy zijn daarom op een wel zeer ongelukkig moment gekomen. Het is immers zeer onze ker, dat de andere partijen deze eisen zullen aanvaarden. Doen zij dat niet, dan is de medewerking van de P.v.d. A. aan een kabinet onwaarschijnlijk.... Meer echter dan de sociale en eco nomische problemen, schijnen de eerstgenoemde bezwaren bij de P.v. d.A. zwaar te hebben gewogen. Wat er thans gebeuren zal, ver mag niemand te zeggen. Wordt Romme formateur, of Drees Zal men trachten het oude kabi net terug te brengen, ditmaal zonder Stikker? Of komt het tot een rege ring zonder de Partij van de Arbeid. De toekomst moet het leren. Intussen echter duurt het politieke spel voort. Snelle oplossing van de crisis is in het landsbelang dringend geboden. De politieke leiders hebben echter geen haast. En dat is, het spijt ons dat wy het zeggen moeten, een feit, waarvoor wij bitter weinig bewondering hebben. einde van 1952 een Europese defen- sie-strydmacht gevormd te hebben van 40 divisies. Naar men zegt vermeed Eisenhower een rechtstreekse verklaring af te leggen over eventueel voorgestelde Amerikaanse bydragen tot deze strijdmacht. Tweede Kamerlid stelt vragen over Concertgebouw-kwestie. Het Tweede Kamerlid G. H. Neder- horst (Arb.) heeft aan de minister van Sociale Zaken schriftelijke vra gen gesteld over de Concertgebouw kwestie. De heer Nederhorst wil weten of voor het ontslag van de 61 leden van het Concertgebouworkest een aan vrage is ingediend by het gewestelijk arbeidsbureau en of dat bureau de ontslagaanvrage heeft goedgekeurd en, zo ja, op welke gronden. De kroningssteen bevindt zich in Schotland. Schotse nationalisten hebben op de kerkdeur van Sint Giles in Edinburgh een met een schrijfmachine getikte verklaring aangeslagen, waarin zij de Schotten oproepen zelf te beslissen over het lot van de kroningssteen van Scone, die met Kerstmis uit de abdy van Westminster in Londen werd ontvreemd. In deze oproep staat, dat de steen zich thans in Schotland be vindt. De „Schotse Nationale Verga dering" het .parlement" der Schotse nationalisten, dat echter nog nooit als zodanig bijeen is gekomen wordt gevraagd te beslissen of de steen in Schotland moet blijven dan wel aan de Kerk van Engeland moet worden teruggegeven. Japan uitgenodigd om bondgenoot te worden. Toespraak van Foster Dulles. John Foster Dulles de Republi keinse afgezant van president Tru man. die in Japan besprekingen voert over" de mogelijkheden van een vre desverdrag, neeft Japan in een toe spraak uitgenodigd zich bij bet Wes terse kamp aan te sluiten. Hy zeide met nadruk, dat het aan bod aan Japan om een volledige partner van de anti-communistische groep te worden niet was „een keu ze die Amerika aan Japan opdringt". „Dit is een uitnodiging en de keuze moet er een van Japan zelf zijn". Amerika zou „welwillend overwe gen" Amerikaanse strijdkrachten in en rond Japan te onderhouden „als bewijs van de eensgezindheid tussen onze landen". Alles gebaseerd „op samenwerking met Japan en onze andere vrienden" aldus Dulles. DEBAT WAS OVERBODIG. Syrië: 800 mlllioen mensen er tegen. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft de Amerikaanse resolutie waarin China tot agressor wordt gebrandmerkt, met 44 tegen 7 stemmen en 9 onthoudingen goedgekeurd. Tevoren had do assemblee met 32 tegen 5 stemmen besloten, geen debat meer te houden over de resolutie, omdat er in de politieke commissie al voldoende over gesproken is. Wel kregen de afgevaardigden gelegenheid kort hun stem toe te lichten. Tegen de resolutie stemden weer de Sovvj et-Unie, de Oekraine, Wit-Rus- land, Polen, Tsjecho-Slowakye, India en Birma. Afghanistan, Egypte, Indonesië, Joe- go-Slavië, Pakistan, Syrië, Arabië, Jemen en Zweden, onthielder. zich van stemming. De Sowjet-afgevaardigde Tsarapkin verklaarde nog, dat de resolutie in de politieke commissie was aangeno men als gevolg van „de brutale en openlijke pressie, chantage en Ame rikaanse bedreigingen tegenover die landen, die er eerst him stem niet aan wilden geven. De Britse afgevaardigde, sir Gla- dwyn Jebb sprak de hoop uit, dat de commissie van goede diensten spoe dig haar werk zal beginnen. Faas bey el Choery van Syrië meen de iiat de Amerikaanse resolutie naar alle waarschijnlijkheid het Ko reaanse conflict zal uitbreiden. De V.N. zouden wat de resolutie betreft ongeveer achthonderd millioen men sen der wereldbevolking tegenover zich vinden. Sir Benegal Rau van India was het daarmee eens. De Amerikaanse reso lutie zou geen eind maken aan de vijandeiykheden. Ook gaf het geen uitzicht op oplossing van een der an dere problemen. Onmiddellyk na de stemming ver klaarde daarentegen voorzitter Nas- rollah Entezam dat, hoewel de as- wordt prof. dr. K. Basch- witz, buitengewoon hoogleraar aan de gem. universiteit te Amsterdam 65 jaar; wordt te Goes de. jaarlijk se Zeeuwse ontwikkelings-dag voor de fruitteelt gehouaen. Ongeluk te Amsterdam eiste twee doden. Op de Overtoom te Amsterdam zijn bij een aanrijding een wielrijd- ster en iemand, die op de vluchtheu vel van de tram stond, gedood. Bo vendien werd een jong meisje, dat ook op de vluchtheuvel stond, ge wond. De wielrijdster kwam uit een zij straat en wilde links af de Overtoom opzwenken. Tegelijkertijd naderde 'n 6-wielige vrachtwagen met aanhang wagen. De wielrijdster wyfelde en dwong daardoor de bestuurder van de vrachtwagen naar links uit te wij ken. Toch werd zij aangereden, ter wijl de wagen de vluchtheuvel op schoot Vandaag wordt te Barneveld het uit 1854 daterende landgoed „De Schaffe. laar" als opleidingscentrum van de Burgerlyke Verdediging officieel ge opend, waarby o.a. de minister van Binnenlandse Zaken tegenwoordig zal zijn. Het Centrum gaat uit van het Bureau Rampenbestrijding en Burgerlyke Verdediging van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Een buitenopname van het fraaie gebouw. Geen epidemie van Vogelpest meer. Toch nog voorzichtig zijn Op de algemene vergadering van de ver. van boerderijen en pluimveefok- bedrijvèn te "Amersfoort, deelde een deskundige van de Rijks Serumin richting mede, dat van een pseudo- vogelpest epidemie geen sprake meer is. Wel komen hier en daar nog ver spreide gevallen van pseudo-vogel- pest voor, maar over het algemeen kan men constateren, dat de ziekte in hevigheid afneemt. De deskundige waarschuwde de pluimveehouders echter waakzaam te blijven; hij had een zekere nonchalance bij de hou ders van, pluimvee waargenomen. En kele van hen achten bestrijding van de zo gevreesde ziekte nu niet meer noodzakelijk, omdat de sterfte onder hun pluimveestapel gering is. Niets is minder waai". Juist nü moet men op zijn quivive zijn, ook al is de bestrij ding veel mgeilijker. Britse Lagerhuis verwerpt conservatieve motte. In het Bi-itse Lagerhuis is Donder dagavond een conservatieve motie, waarin de regering becritiseerd wordt wegens haar behandeling van het steenkoolprobleem, verworpen met 300 tegen 289 stemmen. semblee besloten had China als agres sor te brandmerken, de V.N. de deur niet voor onderhandelingen hebben gesloten. „Ik zal haast maken met de oprichting van een commissie voor goede diensten", aldus beloofde hij. De assemblée ging daarop uiteen zonder een datum voor haar volgende byeenkomst vast te stellen. Echtpaar verdronken. Waarscnynlyk door de duisternis misleid is Woensdagavond laat het echtpaar M. Lutterop-Gankema te Hoogezand in een wijk te water ge raakt en verdropken. Het echtpaar, dat 9 kinderen heeft, was op visite by een familie. De kinderen waren al naar bed en mis ten hun ouders eerst vanochtend. Toen zij naar de bewuste familie toe gingen om te informeren' hoorden zij daar. dat vader en moeder tegen middernacht naar huis waren ge gaan. Bertha onder politiegeleide naar school. Dezer dagen vertoonde zich in Ber gen op Zoom een Brits-Indiër, die in lichtingen trachtte in te winnen over Bertha Hertogh. Hij kreeg echter geen gehoor bij de familie Hertogh. De politie die dag en nacht in en buiten de woning een oogje in het zeil houdt, is nu nog meer waakzaam. Ook wordt Bertha onder geleide van politie naar school gebracht en van school gehaald. Nederland naar studieconferentie. OVER SCHEPPING VAN EUROPEES LEGER De Nederlandse regering heeft dc uitnodiging van de Franse - regering aanvaard tot bijwoning van een stu dieconferentie over de mogelyke schepping van een Europees leger, aldus verneemt het A.N.P. van offi ciële zyde. Een Nederlandse delega tie zal afgevaardigd worden naar deze conferentie. Zodra concrete voorstellen ter tafel komen, zal de Nederlandse regering zich uitspre ken over de vraag, of de Nederland se delegatie de conferentie als „waarnemer" zal bijwonen, 'dan wel actief aan de besprekingen zal deel nemen. DE KABINETSCRISIS. Koningin ontving fractieleiders en ministers Van den Brink en Lieftinck. Minister Stikker heeft gistermorgen ten paleize Noordeinde rapport uit gebracht over zijn bevindingen. Toen hy het paleis verliet, verklaarde de informateur aan de wachtende journalisten, die dagenlang al zyn gangen hebben gevolgd:'„Myn taak is volbracht. Ik heb overeenkomstig myn op dracht rapport aan Hare Majesteit uitgebracht. Het spyt my, dat Ik u niets meer kan zeggen". Rond het middaguur ontving HM. prof. Romme ten paleize. Na het be zoek van Romme, dat ongeveer een uur duurde, had de Koningin een conferentie met de wnd. fractie-voor zitter van de P.v.d.A., mr. Burger. H.M. de Koningin heeft daarna ach tereenvolgens de ministers Lief tinck en Van den Brink ontvangen, om haar voor te lichten over de pro blemen, samenhangende met het slui tend maken var. dë betalingsbalans, welke op dat ogenblik besproken werden in de raad voor economische aangelegenheden uit de minister raad. Toen prof. Lieftinck na een bespreking, die twee uur duurde, om half zes het paleis Noordeinde ver liet. zei hij tot de wachtende journa listen: „Er is geen nieuws, heren". Minister Van den Brink verliet om kwart over zes het paleis. Ook hij deelde mede, geen nieuws te hebben. Even later vertrok Koningin Juliana van het paleis Noordeinde naar Soestdyk. De N.R.Crt meent op goede gron den te mogen aannemen, dat by de recente informatieve pogingen van mi\ Stikker over het defensie-beleid opnieuw diepgaand van gedachten is gewisseld. Men zal kunnen begry- pen, dat mr. Stikker daarbij de zij- ZEELANDS ECONO.W ISCHE KRONIEK. Alleen Visserij kan niet juichen Tot de hoogtepunten van de maand Januari behoorden ongetwyfeld het van stapel lopen van een Argentyns schip op „De Schelde", de uitgifte van obligaties door dit bedryf bewys van expansie de in bedryfstcl- ling van een viltgrondstoffenfabriek in Terneuzen en het feit, dat Vlis singen voor het eerst boven de 24.000 inwoners kwam. Er schynt hard te worden gewerkt aan een Belgisch-Nederlands verdrag, waarby de oorlogsschadevergoeding op basis van wederkerigheid zal wor den geregeld. Voor de economische opleving vooral van Zeeuwsch-Vlaan deren is dit van groot belang. Vlissingen zal zich aansluiten by de Water- leidingniaatschappy Midden-Zeeland, waardoor het tegen lagere tarieven kan worden voorzien. Ook Walcherse plattelandsgemeenten zuilen worden aangesloten. De verdeling van het woningbouw volume voor 1951 is voor een deel ge richt op de industrie-ontwikkeling. Vooral de industrie-gemeenten zagen zich betrekkelijk grote aantallen wo ningen toegewezen. Voor het aantrek ker. van arbeidskrachten in onze dun bevolkte provincie is dit ongetwij feld bevorderlijk. Op Tholen zal een machinale brei-inrichting worden opgericht, waarin 10 h 15 minder va lide arbeidskrachten zullen werken. Er zullen sokken voor het leger wor den gebreid in deze eerste Thoolse industrie. De scheepswerf „De Schel de" zag zijn f 2Va min. 3Vn pet. lening overtekend. Onder bijbetaling van het koersverschil kunnen de obligaties in risico-dragende aandelen worden om gezet. Bovendien plaatste dit bedrijf aandelen tot een bedrag van f 1)4 min. bij de Herstelbank. Met deze gelden zullen belangrijke uitbreidin gen worden gefinancieerd. In Driekwart. (Sluiskil) werden de eerste betonpalen geslagen voor het nieuwe schakelstation van de P.Z.E. M..Te zijner tijd zal aansluiting met de nieuwe centrale te Vlissingen tot stand komen. Ook dit is voor de in dustrie-ontwikkeling van Zeeland van grote betekenis. Een andere voor waarde voor industrialisatie vormt 't ambachtsonderwys, dat gewestelijk door de Regering aan een onderzoek werd onderworpen. De scholen te Goes, Terneuzen en Zierikzee worden uitgebreid. Tholen telt weinig am bachtsscholieren, daar deze naar Ber gen op Zoom moeten school gaan. De eerste Nederlandse Konijnenhaarin dustrie te Terneuzen een groot be dryf door het E.T.I. aangetrokken begon zijn productie van grondstof fen voor vilt Hier is sprake van een typische Benelux-industrie door sa menwerking van Belgische en Neder landse bedrijven. Het onderhoud dat de Zeeuwsch-Vlaamse vlassers met Minister Mansholt hadden zal moeten uitwijzen of de zware heffing, die de ze bedrijfstak achteraf moet betalen, nog zal moeten worden voldaan. Eén van de suikerfabrieken van Sas van Gent zal in het kader van de Neder landse zelfverzorging worden uitge breid. Op de Schelde liep het, 14.800 ton metende Argentijnse motor-, vracht- en passagiersschip Maipü van stapel en werd naar oud gebruik de kiel gelegd voor een nieuw schip een Zweeds passagiersschip voor 750 passagiers. Dit grote bedrijf telde om streeks de jaarwisseling bijna 4000 man personeel, waaraan in 1950 ruim f 10 min. aan lonen werd uitbetaald. Voor. Vlissingen, eigenlijk voor geheel Walcheren is de grote bedrijvigheid Dagbladen worden door hun lezers, behoudens voor verpak kingsdoeleinden zelden be waard. De feiten van de dag zyn dan ook voor hen meestal niet meer dan vluchtige im pressies, die als kalenderblaad jes verdwijnen. Om deze in drukken nog eens op te wek ken, stelt de redactie zich voor, telkens in de eerste week van een nieuwe maand het belang rijkste economische nieuws uit de verstreken maand vast te leggen. Zeeland's economische kroniek over Januari 1951 is de eerste van een serie van twaalf, die aan het eind van het jaar zal worden samenge vat tot het economisch jaar overzicht over 1951. op deze scheepswerf en machinefa briek van kardinaal belang. Geen wonder dat Vlissingen thans meer dan 24.000 inwoners telt, het grootste aantal in zijn geschiedenis. VERKEER. Het verkeer is de slagader van de economie. Breskens, waar de bedrij vigheid nog toenam, werd voor de omzetbelasting erkend als zeehaven, (vervolg op blz. 2) nerzyds reeds meermalen bepleite versterking van de defensie met kracht opnieuw aan de orde heeft ge steld. Indien dan al zyn informatie ve taak is afgelopen, deze negatieve eerste phase van de kabinetsformatie heeft toch dit positieve voordeel ge bracht, dat de demissionnaire minis ters van de diverse politieke schake ringen het eens zijn geworden over de versterking van de defensie. Het bedrag, dat hiervoor op de begroting uitgetrokken zou worden, zou vol gens de bereikte overeenstemming ongeveer het dubbele bedragen van de oude post. Men schijnt volgens in lichtingen, welke de N.R.Crt kreeg, accoord te zijn geraakt over een to taal bedrag van 1500 millioen. Nederlander sneuvelde in Korea. Moeder moest zijn dood uit krant vernemen. Drie maanden geleden sneuvelde in Korea de enige zoon van mevr. Smit uit Amsterdam Peter, die vrij willig dienst nam; eind vorige week vernam de moeder zyn dood. toen zy bezoek kreeg van een familielid met een krant, waarin de droeve tijding stond vermeld, aldus Het Parool. Van geen enkele officiële instantie heeft zij bericht gekregen; tot op heden hebben de autoriteiten in Den Haag geen opgave ontvangen van het sneuvelen van Peter. De mededeling is wel langs andere kanajen in Ne derland bekend geworden, namelijk door Amerikaanse persbureaux en particuliere brieven. Het blykt vrij wel ondoenlyk te zyn om via de Amerikaanse legerinstanties contact met de Nederlanders in Korea te krijgen: men vreest, dat deze organi satorisch geheel opgaan in de Ame rikaanse meerderheid. Tenslotte kreeg men bericht erve;4" de gesneuvelden Smit en Van Bal- kom in een brief van overste Den Ouden aan mevr. Den Ouden in Den Haag. Men heeft toen de reeds lang in de pers gepubliceerde berichten officieel bevestigd en tegelijkertijd de burgemeester van Amsterdam in gelicht en gevraagd de familie in kennis te stellen. K.L.M. vervoerde bijna 416.000 passagiers. De K.L.M. heeft het afgelopen jaar 415.975 passagiers vervoerd. In 1949 bedroeg dit aantal 398.591. Aan vracht werd in 1950 meer dan 10 millioen kg. vervoerd en de post bedroeg ruim 1 millioen kg. De afstand, in 1950 door alle pas sagiers gezamenlijk afgelegd, was aanzienlijk groter dan in het jaar daarvoor, n.l. 907.209.000 km. tegen 651.663.000 in 1949. VOORSPELT: PLAATSELIJKE OPKLARINGEN In de ochtend op vele plaatsen nevel of mist, overigens enkele overdry- vende wolkenvelden afgewisseld door opklaringen. Overwegend droog weer. In de ochtend plaatselijk lichte vorst, overigens temperaturen énkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit Zuidelyke rich tingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1