PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duitse oorlogsmisdadigers kregen strafvermindering Wat de Dienst Maatschappelijke Zorg tot stand bracht BILT Kantlijn WEDEROPBOUW LEGER DOOR MOEILIJKSTE JAREN HEEN Vandaag STIKKER ZOEKT OPLOSSING DE VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 27 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week. 4.55 p. lew.; fr. p. p. t 4.80 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 Febr. '51 ADVERTENTIEPRIJS 20 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.—. mg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I I.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr 58—60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg. Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; remeuzen: Brouwerijstr. 2; Zierik7.ee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26. Amerikanen tonen zich „barmhartig" Wapenfabrikant Krupp krijgt al zijn bezittingen terug De Amerikaanse Hoge Commissaris, John McCloy, heeft Woensdag doen hekend maken, dat de vonnissen van een groot aantal bekende Duitse oor logsmisdadigers z|jn gewijzigd in deze zin, dat zij aanzienlijke vermindering van straf krijgen. Aan 21 van de 28 ter dood veroordeelde oorlogsmisdadi gers, die in de Landsberg gevangenis te Beieren zijn opgesloten, is gratie verleend; zij krijgen een lichtere straf. Een aantal Duitsers, die onder de Nazi's hoge regeringsfuncties hebben vervuld, krijgen eveneens vermindering van straf of worden op vrije voeten gesteld. De beruchte Duitse wapenfabrikant Alfred Krupp wordt eveneens vrijgelaten. Hij krijgt bovendien al zijn in beslag genomen eigendommen te rug, waarmee een belangrijke uitspraak van het Hof te Neurenberg is on gedaan gemaakt. De 7 oorlogsmisdadigers, in wier doodvonnissen geen wyziging is ge bracht zijn: Oswald Pohl, oud-administi-ateur van een concentratiekamp. Hij had persoonlijk het toezicht op de uitvoe ring van het ghetto te Warschau. Verder ex-generaal der S.S. Otto Ohlendorf, ex-generaal der S.S., Erich Nauheim, en de officieren Paul Blobei en Werner Braune. Deze vier oud S.S. officieren heb ben deel uitgemaakt van verdelgings commando's, die tezamen twee milli- oen mensen hebben omgebracht. Tenslotte George Schallermair en Hans Schmidt. De eerste heeft bevel gevoerd in een afdeling van het con- centratiekamp Dachau en is verant woordelijk voor de dood van vele Do Verenigde Naties hebben het rode China dus toch tot agres sor verklaard. De Amerikaanse resolutie, die daartoe strekte, is met grote meerdei'heid van stemmen aan genomen. Er zullen nu sancties tegen China afgekondigd moeten worden en dit betekent, dat de internationale situatie met nieuwe spanning wordt geladen. Vandaag komt de Veilig heidsraad bijeen, weldra zal de As semblee vergaderen en dan zullen er besluiten xhoeteh vallen. Het feit, dat China tot agressor is verklaard, betekent niet, dat de deur voor onderhandelingen is gesloten. Niets zal ongedaan worden gelaten om alsnog tot een accoord met Pe king te komen. Engeland heeft dit als uitdrukkelijke voorwaarde ge steld, voor het zijn steun gaf aan de Amerikaanse resolutie. Daartegenover staat dat China duidelijk verklaard heeft niet te wil len praten als het als agressor werd gebrandmerkt. En vermoedelijk zal dus blijken, dat de Ver. Naties wel en China niet willen praten. Waarmede dan een onaangename situatie is ge schapen, die zeer zeker nieuwe ge varen inhoudt. Er wordt in Den Haag politiek spel gespeeld. De man, van wie men even verwachtte, dat hij een nieuw kabinet internationaal prestige zou verlenen, omdat hij zelf internationaal prestige heeft, schijnt niet te slagen. Of zijn falen een gevolg is van me ningsverschillen ten aanzien van de politieke vraagstukken, of dat het spel gespeeld wordt om de portefeuil les is niet duidelijk. Maar een feit is, dat teiwijl een snelle oplossing van de crisis natio naal en internationaal een gebieden de eis is genoemd, er in Den Haag getreuzeld wordt. De kans wordt nu groter, dat het kabinet met slechts kleine verande ringen zijn taak weer opneemt. Mis schien valt van Maarseveen, mis schien s'Jacob. En misschien valt ook Stikker. Vandaag zal er vermoedelijk meer bekend worden. Nog steeds is het alles „versobe ren" wat de klok slaat. Maar hóe moet Nederland versoberen. „De Nederlandse Industrie" (Werk gevers) stelt als doel onzer economi sche politiek het op korte termijn geraken tot een sluitende betalings balans bij een redehjk niveau van werkgelegenheid en welvaart; wij moeten echter rekenen met een aan zienlijk lagere buitenlandse hulp en met een verzwaring van de militaire lasten; van de vier middelen om dit alles op te vangen (intering op de nog beschikbare reserve, verhoging van de productie, beperking van in vesteringen, beperking van consump tie) zullen de eerste drie geen in drukwekkende resultaten leveren: „Rest slechts het vierde middel, de beperking van de consumptie. Het is o.i. zonder meer duidelijk dat, wan neer de buitenlandse hulpverlening die ons in staat stelde xnéér te consu- meren dan wij, na aftrek van de noodzakelijke investeringen, px-odu- ceexrien, ten einde komt, deze con sumptie ingeperkt moet worden. Dit offer zal de Nederlandse bevolking in lxaar geheel moeten willen bren gen evenals ti'ouwens de gehele we reld dit moet doen. De vraag rijst dan echter op welke wijze men de con sumptie moet beperken. De aangewe zen weg daartoe lijkt de prijsstijging tot een bepaald maximum niet te compenseren door loonsverhoging, aangevuld met belastingmaatregelen, die ten doel hebben de lasten evenre dig te vex-delen en zo nodig distribu tie". gevangenen. De tweede is oud-adju dant van de commandant van het concentratiekamp Buchenwald en verantwoordelijk voor de dood van duizenden gevangenen. In totaal zullen 29 veroordeelden, wier gevangenisstraf thans al vol doende wordt beschouwd worden vrijgelaten. Van een veertigtal ver oordeelden is de straf verkort. De Duitsers, die onder de Nazi's hoge regeringsfuncties hebben ver vuld, waren veroordeeld wegens het spelen van een belangrijke rol op di plomatiek gebied bij het voorbereiden van aanvalsooxlogen, schending van internationale verdragen, economi sche plundering en het tot uitvoering doen brengen van xxiassamoorden. De voornaamste gevallen van strafvermindering zijn: Hans Heinriclx Lammers, hoofd van Hitiers kanselarij. Vonnis van twintig jaar, wordt tien jaar. Hans Kehrl, voormalig minister van Economische Zaken. Had vonnis vijftien jaar en wordt direct op vrije voeten gesteld. Paul Koei-ner, voornxalig staatsse cretaris. Vonnis vijftién jaar, wordt tien jaar. Graaf von Lutz Schwerin-Krosigk, gewezen minister van Financiën. Had vonnis tien jaar en wordt onverwijld op vrije voeten gesteld. Gottlob Berger, gewezen nauw me dewerker van het voox-malige hoofd der Gestapo, wijlen Heinriclx Himm- ler. Het vonniis 25 jaar, wordt tien jaar. In een cominentaar op de vermin dering van straf voor Berger zegt McCloy o.m.: .Berger schijnt on rechtvaardig te zijn beschuldigd de hand te hebben gehad in de moord op de Franse generaal Mesnyer. Eix zijn overtuigende bewijzen dat hij hiertegen heeft geprotesteerd en dat hij gedaan heeft wat hij kon om deze moord te verhinderen. Ook heeft Berger op het einde van de oorlog ingegrepen om de levens te redden van geallieerde officieren en manschappen, die op bevel van Hit- Ier als gijzelaars werden vastgehou den. Verder krijgen verlaging van straf: acht medewerkers van Alfred Krupp, rechters en lagere regeringsambtena ren, leden van S.S. verdelgihgsploe- gen en Nazi's, die in concentratie kampen misdaden bedreven hebben. DE „MOTIVERING". McCloy heeft verklaax-d, dat zijn beslissingen definitief zijn. Zij waren febaseerd op adviezen van de Ameri- aanse advxesraad voor oorlogsmis dadigers. In de gevallen, waarin de uitge sproken straffen aanzienlijk zijn ver minderd is dit het resultaat geweest van verminderde verantwoordelijk heid exx verzachtende omstandighe den, die in hoofdzaak eerst na het uitspreken van het vonnis waren ge bleken. In enkele gevallen is ook uit DAGORDER VAN KRULS Leger zal plaats in zijn hart nimmer verliezen. Generaal rar. H. J. Kruis, die met Ingang van Maandag op de meest eer volle wjjze ontheven is van de functie van chef van de generale staf, heeft een dagorder uitgegeven, welke Woensdagmiddag bjj alle onderdelen der Koninklijke Landmacht op het middagappel is voorgelezen. In deze dag order zegt generaal Kruis zijn taak neer te leggen in de vaste overtuiging, dat ons leger thans door de moeilijkste jaren van zyn wederopbouw heen is en de krachten in zich heeft om zich verder te kunnen ontwikkelen tot een goed leger, tot een leger, dat als het moet in staat zal zijn om zijn ixoge en verantwoordelijke taak te vervullen. „Dat ik met uw aller hulp u door de grote en verscheidene moeilijkheden der laatste jaren heb mogen leiden tot de toestand, waarin wij thans verkeren, stemt mij tot dankbaar heid en ontneemt de bitterheid aan de gedachte, dat ik de verdere ont wikkeling slechts als een toeschou wer zal xnogen bezien. Bij de uitvoering van, him militaire taak van de laatste jaren hebben onze jonge Nederlandei's getoond uit het goede hout te zijn gesneden". Na zijn hulde gebracht te hebben aan de Korea-vrijwilligei-s en gezegd is het 350 jaar geleden, dat aartshertogin Isabella van Oostenrijk voor het geval haar gemaal Alber-tus overleed, voor levenslang werd benoemd tot landvoogdes der Nederlanden, welke functie zij dan ook van 1621 tot haar dood in 1633 heeft vex-vuld; is het 5 jaar geleden, dat Trygve Lie werd gekozen tot secretaris-generaal van de U. N.O.; is het 50 iaar geleden, dat te Goes een rijkstelefoonbureel werd geopend; is het 100 jaar geleden, dat de Duitse uitvinder Bauer de eerste tocht met een onder zeeboot maakte hetgeen het begin werd van de enoxme op gang van de onderzeeboot als oorlogswapen. V._ Wederinstelling van bankgeheim bepleit. ADRES VAN EFFECTENHANDEL EN BANKIERSVERENIGING. De vereniging voor de effectenhan del (Bedrijfsgroep effectenhandel) heeft zich tezamen met de Nederland se Bankierevereniging met een adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar aanleiding van het ontwerp van wet, houdende be palingen inzake vervanging van het fiscale noodrecht In dit adres wordt gewezen op de wenselijkheid van we derinstelling van het bankgeheim. te hebben, dat het leger nimmer zijn plaats in zijn hart zal verliezen, brengt hij in het bijzonder dank aan lt.-generaal Calmeyer, die gelijk met hem zijn functie van plaatsvervan gend chef van de generale staf ver laat en aldus Kruis hem zo voortreffelijk heeft bijgestaan. Op de R.K. begraafplaats te Sloten zijn Woensdagmorgen de stoffelijke resten van de vier kinderen uit het gezin Meekel, die bij de noodlottige brand te Sloten om het leven kwamen, ter aarde besteld. Tijdens de aangrijpende plechtigheid" aan de groeve. „nieuw en overtuigend bewijsmateri aal", dat kortgeleden werd gevonden gebleken dat de schuld der betrokken veroordeelden aanzienlijk minder was dan tijdens het eerste proces werd aangenomen. NOG NIET VOLDOENDE. Dr. Rudolf Aschenauer. voomialig eerste verdediger in dé processen voor een Amerikaans militair tribu naal te Neurenberg heeft een laat ste poging gedaan om de zeven oor logsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg, wier doodvonnis is ge handhaafd, te redden. In een telegram aan McCloy z Aschenauer, dat de raadslieden van de verooi'deelden van gevoelen zijn, dat er met verschillende punten bij de herziening van hun vonnissen .geen rekening is gehouden. Hij verzoekt de betrokkenen niet te doen terechtstel len voordat hun advocaten Lijd gehad hebben om verklaringen in te dienen. NIEUWE KOFFIEBON Bon 488 (488) algemeen (A- en B- kaart) en bon 496 (496) algemeen (D- kaart) ztfn aangewezen voor het ko pen van 125 gram koffie bjj de de taillist tot en met 17 Februari a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bon aanwijzing op 15 Maart a.s. zal plaats hebben. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De te „Birkhoven" (Amersfoort) gehouden tweedaagse conferentie in zake de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, heeft tot resultaat gehad, dat de vier Nederlandse Christelijke maatschappelijke organisaties het C.N.V., de Chr. Middenstandsbond, de C.B.T.B. en het Chr. Werkgeversver bond een commissie zullen benoe men, die aan de hand van de uitge brachte prae-adviezen en de gehou den beschouwingen op de conferentie, richtlijnen zullen samenstellen, waarop het concrete werk van de vier Chr. maatschappelijke organisaties ten aanzien van de P.B.O. zal worden ge fundeerd. NOG STEEDS G EEN KABINET. Bespreking met Drees en Van Schaik Woensdagmiddag had op het kabinet van de minister-president een be spreking plaats tussen de ministers Drees, Van Schaik en Stikker. Een deel van deze bespreking werd bijgewoond door de waarnemend fractieleider van de P.v.d.A., de heer Burger en de fractieleider van de K.V.P., prof. Romme. Uit gezaghebbende kringen van de P.v.d.A. vernam de N. R. Crt, dat minister Stikkex', wat de basis van 't Kabinet betreft, de gedachte zou heb ben van een verhouding 555. Vijf R.K. ministers tegen thans zes. Als compensatie voor het zetelver lies zou de K.V.P. dan de zetel van minister-president krijgen. De socia listen zouden vijf zetels behouden, doch zonder minister-president. De overige vijf zetels zouden vei'deeld worden onder de groepen, welke sommigen betitelen als „derde maGht De verhouding; 55-5 moet; zo meent de NJR.Crt op diverse gron den te mogen concluderen, ook ter sprake zijn gekomen op de vergade ring van de fracties uit de Tweede en Eerste Kamer der P.v.d.A. van Maandagavond. Men schijnt, aldus de N.R.Crt, daarbij niet bij voorbaat deze constructie te hebben uitgeslo ten. Maar er zou grote eenstemmig heid geheerst hebben over de bezwa- ZEEP WERD DUURDER. De stijgende prijzen van oliën en vetten, de hogere lonen en de ver meerdering van de omzetbelasting sa men met de prijsstijging voor ver pakkingsmateriaal hebben de zeepin dustrie genoodzaakt, haar prijzen voor huishoudzeep, toiletzeep, zeeppoeders en zelfwex-kende wasmiddelen in- gaaxide 1 Februari aan deze verho gingen aan te passen, zo vernemen wij van de zijde van de Nedei'landse ver eniging van Zeepfabrikanten Bruine broeders in de kou? (II) Bouwvolume ook ten gunste der burgerij Als is de materiële verzorging van de gerepatrieerden uit Indonesië zo goed, als onder de tegenwoordige omstandigheden mogelijk is, dit neemt niet weg, dat de gerepatrieerden met vele moeilijkheden hebben te kampen. Er rust dan ook op de Dienst Maatschappelijke Zorg, die in Zeeland onder leiding staat van de lieer S. J. G. van Leeuwen, een verre van gemakkelijke taak. Om te beginnen moeten al deze uit Indonesië komende gezinnen worden ondergebracht. Op het ogenblik heeft men sedert Augustus 1950 uit woon oorden, hotels en pensions 104 gezin nen, die 517 personen omvatten in woningen onder gebracht, terwijl door bemiddeling van de gemeenten en de Dienst Maatschappelijke Zorg rechtstreeks van de boot geplaatst wei'den '77 gezinnen, die 228 perso nen omvatten. Voor 1 Mei e.k. vei*wacht men nog 42 gezinnen (147 personen), die rechtstreeks van de boot geplaatst zullen worden, zodat dan 223 gezin nen (892 personen) gehuisvest zul len zijn in Zeeland. Hieronder bevin den zich 40 gezinnen van 6 en meer personen. In totaal zijn er bij deze huisvesting slechts 45 gevallen, waaxln men gerepatxleerde gezinnen bij andere gezinnen onder heeft moe ten brengen. Besprekingen hebben er toe geleid dat men boven de hiervoor genoem de getallen nog 150 gezinnen zal kunnen opvangen voor 1 April. BOUWVOLUME Dit is voor Zeeland indirect van belang. Voor de in onze provincie on dergebrachte gerepatrieerden wordt namelijk extra bouwvolume toege kend. Als in Zeeland 250 gerepatrieerde gezinnen uit woonoorden huisvesting wordt verleend, dan betekent het, dat er een extra bouwvolume komt voor 312 woningen. Men hoopt nu voor 1 April 400 gezinnen uit woon oorden te kunnen plaatsen, waar- door het bouwvolume,door Binnen landse Zaken toegekend, op 500 wo ningen zou komen. Bedenkt men, dat Zeeland uit het gewone bouwvolume slechts 523 woningen per jaar kreeg, dan ligt de conclusie voor de hand, dat de bouwbedrijvigheid en de wo ningvoorraad door de gerepatrieer den zeer gunstig beïnvloed wordt. 70% MILITAIREN Zeventig procent van al degenen, die in de woonoorden, in pensions en hotels zijn ondergebracht, zijn im mers militairen. Zy worden opgeno-: men in het Nederlandse leger en ve- 1 len doen reeds dienst. De gezinnen Andere gezinnen willen naar Suri name, of naar Nieuw-Guinea. Weer anderen woi'den opgenomen in het Nederlandse productieproces. Een deel blyft natuurlijk, maar het is toch wel zeer waarschijnlijk, dat de burgerbevolking op den duur van de vergrote woningvoorraad zal kun nen profiteren. Bovendien komen bij extra woningen voor de gerepatri eerden ook extra woningen voor de burgerij beschikbaar. NEDERLANDSE TAAL Nogmaals de moeilijkheden, waar mede de gerepatrieerden te kampen hebben. Zij kennen het Nederlandse leven niet, zij verstaan de kunst niet om naar Nederlandse trant met -hun geld om te springen. Men maakt soms de wonderlijkste gevallen mede. Men denke aan een gïzin van 5 per sonen, dat een inkomen heeft van 200 per maand en een uitkering in eens ki-eeg van 900. Binnen de vier weken was alles op. Het gerepatri eerde vrouwtje rekende voor, dat zij aleen aan huishoudgeld 280 per week nodig had Koken is voor deze mensen moei lijk. Nederlandse vrouwen zouden het in Indonesië ook moeilijk hebben met hun kokery. HULP Hier moet natuurlijk hülp worden feboden en dat geschiedt dan ook. !r is voor Zeeland en West Brabant een maatschappelijk werkster aan gesteld, die weldra door anderen ge volgd zal worden. Bovendien zijn in voorbereiding plaatselijke commissies in Middelburg, Vlissingen en Goes, welke zich tot taak stellen de gere patrieerde gezinnen by te staan. De bedoeling is, dat per twee gerepa- trieerde gezinnen een „huisvrouw" ren tegen het informateurschap van mr. Stikker en over de mening, dat indien de geschetste constx-uctie ex- zou moeten komen, het niet een V.V. D.-man kon zijn, die deze zou orga niseren. Het „Parool" maakt melding van het hardnekkige gerucht, dat minister Drees er ernstig over zou denken om zich terug te trekken. Met dien verstande, dat hy er thans toe geneigd schijnt zich op een ander vlak met de politiek bezig te gaan houden. Twintig jaar voor Poos en Slagter BEHANDELING VOOR BIJZ. RAAD VAN CASSATIE De procureur-fiscaal bij de Bijzon dere Raad van Cassatie, prof. mi-. Langemeijer, heeft Woensdag gecon cludeerd tot een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek voor de Haagse politiemannen Poos en Slagter, die in de bezettingstijd medewerkten aan de arrestatie van 97 illegale werkers, van wie éen groot aantal is omgeko men. In eerste instantie werden P. en S. tot de doodstraf veroordeeld. De Bijz. Raad van Cassatie heeft toen dit ar rest vernietigd en de zaak verwezen naar de Bijz Strafkamer te Amster dam, die P. en S. een gevangenisstraf van 18 oplegde. Tegen dit vonnis heeft de officier van Justitie te Am sterdam, die de doodstraf had ge ëist, bex-oep aangetekend, zodat deze zaak Woensdag opnieuw voor de Bijz. Raad van Cassatie diende. Prinses Wifhelmina near Zwitserland. Wegens het voltooien van de vers trekken van het Koninklyk gezin op het Loo zal Prinses Wilhelmina al daar afwezig zijn tot ongeveer me dio Maax-t. De Prinses ver-blijft thans nog eni ge dagen in het paleis Lange Voor hout om daarna voor een dag of tien naar Zwitserland te gaan. Na haar terugkeer stelt de Prinses zich voor haar intrek te nemen op de Ruigen- hoek. bleven in Zeeland tot de man een i wordt aangewezen, die de gerepatri- druppelen eerden op dreef zal helpen en waar- vast garnizoen heeft en dan weg. I mede de gerepatrieerde huismoeders over allerlei dingen overleg kunnen plegen. NIET ACHTERAAN Duidelijk blijkt uit dit alles, dat de gerepatrieerden in Zeeland zeker niet aan hun lot worden overgelaten. Dat het elders misschien wel eens iets minder is, moge blyken uit het feit. dat Zeeland zeker niet achteraan komt, waar het 't opnemen van gere patrieerden betreft. De gerepatrieex-den zelf zijn, zoals reeds gezegd, dankbaar voor de hulp en de steun, die hen geboden worden. Zij hebben het hier naai- him zin en zien de toekomst zeker niet somber in. Waar zij een broertje aan dood hebben is: regen en kou. Maar heb ben wy zelf dat ook niet? WEINIG WIND. Over het algemeen zwaar bewolkt maar ovex-wegend droog weer. Op ve le plaatsen nevel of mist. In de och tend plaatselijk lichte vorst overigens temperaturen om het vriespunt. Wei nig wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1