PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Koreaanse kwestie in het beslissende stadium Gerepatrieerden in Zeeland allerminst ontevreden NOG GEEN NIEUW KABINET BILT Kantlijn AANBOD TOT HERENIGING VAN OOST- EN WEST-DU1TSLAND VERSTEKELINGEN BEHOEFDEN ZICH NIET TE VERSTOPPEN Vandaag DE VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 26 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G, Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Boèshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week, f 4.55 p. kw.; fr. p. p. 4.60 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 31 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 15 regels 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro r.r. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr, 5860, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). M'burg, Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes L, Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26. Amerika wil sanctie's China als de aanvaller De Sowjet-Unie en Polen hebben in de politieke commissie te Lake Success verzocht 24 uur te wachten met de stemming over de ten aanzien van Korea te nemen stappen. De gedelegeerden van heide landen zeiden nog geen instructies van hun regeringen te hebben ontvangen over het herziene Aziatisch-Arabisehe voorstel dat voorziet in een zeven-mogendhedencon- ferentie ter behandeling van het Chinees-Koreaanse vraagstuk, te begin nen met de Icwestie van een staken van het vuren. De commissie stemde met 32 tegen 10 stemmen en 12 onthoudingen tegen een uitstel van het stemmen. Indonesië, Birma, Denemarken, In dia en Egypte stemden met de vijf landen van het Sowjet-blok voor het uitstel. De Poolse afgevaardigde protestere de na stemming „tegen het gebrek aan onpartijdigheid in deze commissie" Dit maakt deel uit, zeide hij, van geest van pressie waarin men bepaal de voorstellen er door wenst te drij ven voordat iemand de gelegenheid zou hebben zich te bedenken. Het aanvaarden van het Ameri kaanse voorstel zou de bestaande ge varen vergroten. CHINA AGRESSOR. Voor de verdaging tot Dinsdagavond negen uur Nederlandse tijd zeide de voorzitter, dat de Veiligheidsraad, die op de zelfde tijd zou vergaderen, pas Woensdagmiddag bijeen zou komen. De Raad was bijeen geroepen om de Koreaanse kwestie van de agenda te voeren. Volgens het handvest kan de algemene vergadering geen aanbeve lingen doen inzake kwesties, die door de Veiligheidsraad behandeld wor den. Thans hebben zich in het geheei 36 landen uitgesproken voor het Ame rikaanse voorstel om China als agres sor te bestempelen. Hiertoe behoren Nederland, de Philippijnen, Turkije, Thailand, Israël, de Libanon alsmede Canada en Engeland en een aanzien lijk aantal Zuid-Amerikaanse repu blieken. EEN ULTIMATUM. Bij de hervatting der zitting deed de Sowjet-gedelegeerde, Tsarapkin, eveneens een aanval op de Ameri kaanse resolutie. De resolutie, aldus Tsarapkin, houdt een ultimatum in: „aanvaard of wij zullen alleen voortgaan met sancties tegen China". Sir Gladwyn Jebb (Engeland) zei de .dat hij voor de gehele Ameri kaanse resolutie zou stemmen zoals die geamendeerd was door de Liba nese afgevaardigde, Engeland zou zich van stemming onthouden inzake de Aziatische resolutie. De Libanese amendementen zijn zodanig, dat de voorgestelde commissie ter bestude ring van sancties geen rapport zal uit brengen zolang de commissie van goe de diensten voortgang maakte. Dit betekende, dat eerst voor de al gemene vergadering bewezen dient te worden, dat er geen vredelievende regeling mogelijk zou zijn alvorens over te kunnen gaan tot sancties. De Canadese afgevaardigde zegde de geamendeerde Amerikaanse resolutie eveneens zijn steun toe. Ook hij zou zich inzake de Aziatische resolutie onthouden. Sir Benegal Rau ver klaarde, dat de Chinese regering te Peking gunstig gestemd is ten aan zien van de bespreking van een sta ken van het vuren in de door Azia tischArabische resolutie voorgestel de zeven-landenconferentie. Frankrijk krijgt vliegtuigen voor Indo-China. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, zal Frankrijk drie nieuwe groepen ofwel negen escadrilles Ame rikaanse vliegtuigen voor Indo-China krijgen. Het zullen toestellen van ver schillende typen zijn. De leveranties zullen in hoofdzaak bommenwerpers van het type B 26, jagers en jacht bommenwerpers betreffen. Dit is het eerste concrete resultaat van de be sprekingen tussen Truman en Pleven. Het totaal aantal escadrilles Ameri kaanse vliegtuigen, dat het Franse le ger in Viethnam heeft of zal ontvan gen is hierdoor tot 12 gestegen. Nederland heeft zich voor de Amerikaanse resolutie ver klaard, die China als agressor brandmerkt. Dit is geschied bij monde van de heer von Balluseck, de Nederlandse afge vaardigde, die te kennen gaf, dat Nederland deze houding aanneemt, omdat het om het bestaan van de Veemigde Naties zelve gaat. Inderdaad heeft het weinig zin wit te noemen wat zwart is. Als de Verenigde Naties niet de moed heb ben om iemand, die' agressie pleegt agressor te noemen, valt. het funda ment der collectieve veiligheid weg. Men kan de dingen moeilijk anders bekijken. Jammer, dat de troepen der Ver enigde Naties de 38ste breedtegraad destijds hebben overschreden. Zij hadden dan niet bloot gestaan aan het verwijt, dat zij zelf zich eveneens aan agressie hebben schuldig ge maakt Wanneer we Associated Press in een Amerikaanse radio-uit zending' mogen geloven, heeft de Indonesische ambassadeur in de Ver. Staten, Palar, een heel merk waardige verklaring afgelegd. Indo nesië, zo zeide hij, eist Nieuw-Gui- nea van de Nederlanders op om het daarna onafhankelijkheid te verle nen. En dan nog wel onmiddellijk. Toen we dit bericht lazen, hebben we toch wel even onze ogen uitge wreven. Wij meenden, dat er nog een reeks van jaren nodig is om het volk van Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen en het in staat te stellen verder zijn lot in eigen hand te ne men. En dat zouden Soekarno en Paiar nu maar in één hand-omdraai voor elkaar willen maken? Of zou dat misschien een onafhankelijkheid moeten worden, waarby Nieuw-Gui nea evenveel te zeggen krijgt als al die andere minderheden, aan wie plechtig zelfbeschikkingsrecht is be loofd? Uit de banken en rugleuningen dei- nieuwe bussen van de Stoom tram Walcheren worden stuk ken leer gesneden door baldadige jongelui. Dit bericht volgt slechts enkele dagen op een mededeling, dat de Vlissingse jeugd inbraken, dief stallen en vernielingen pleegt aan de lopende band. „Trieste lijst" noemden wij de op somming, die wij op 26 Januari daar omtrent publiceerden. Het blijkt, dat wat zich na iedere oorlog voordoet ook thans niet ont breekt. De normen zyn weggevallen. Maar er moet toch iets aan te doen zijn. En wel in de allereerste plaats door die volwassenen, die van dergelijke baldadigheden getuige zijn. Enkele Nederlandse hoedenfabri kanten hebben zich het spreek woord herinnerdMet je hoed in je hand, kom je door het ganse land. Zij hebben er zich aan geërgerd dat zoveel mensen zonder hoed lopen en dat zij zelfs bezoek kragen van reizigers die geen hoed dragen. Zij eisen nu, dat tenminste mensen, die aan hen willen verdienen, een hoed zullen dragen Niet eens zo'n gek idee. GROTEWOH L HOUDT VOL. DIT KEER GERICHT TOT DE BONDSDAG. De Oostduitse premier, Grotewohl, Iaat zich niet ontmoedigen door het feit, dat zyn collega Adenauer alle aanbiedingen tot onderhandelen heeft afgewezen. In een speciale parlementszitting heeft hij aangekondigd het „vredesoffensief" te zullen voortzetten, zo nodig over het hoofd van Adenauer heen. ■hl vex-klaarde: „Wij zijn 1 de toespraak van Grotewohl een re- sterkte en andere gegevens solutie aan, waarin een beroep wordt volkspoli tie bekend-te ma-J gedaan op de Westduitse Bondsdag 'om vertegenwoordigers te benoemen ARRESTATIES TIJDENS CONCERT IN DEN HAAG. Nieuwe protesten tegen optreden van Van Kempen. Vijl personen zijn gisteravond door de Haagse politie gearresteerd tij dens een uitvoering van Verdi's Re quiem in het Gebouw voor K. en W. door het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Paul van Kempen. De dirigent werd begroet met een applaus, dat aanzwol tot een ovatie. Even vóórdat het concert begon, werd er in de zaal gefloten en enke le bezoekers gooiden met traangas buisjes. De politie arresteerde daar op een arts en een student uit Am sterdam. twee studenten uit Delft en een studente uit Den Haag. De raad van bestuur van het Con certgebouw heeft medegedeeld, dat de abonnementsconcerten van heden en morgen geen doorgang kunnen vinden. GRATIS NAAR NEDERLAND Niemand wist, dat die drie Ambonnezen niet op passagierslijst voorkwamen. Drie Ambonnezen de jongste nauwelijks 17 jaar oud hebben de lange zeereis van Djakarta naar Rotterdam als verstekeling aan boord van het door onze regering gecharterde troepenschip „Chitral" meegemaakt, zon der zich te verbergen en zonder dat iemand vermoedde, dat die drie vro lijke .jongens niet op de passagierslijst voorkwamen. Het verhaal begint eigenlijk bij één van hen, die herhaaldelijk voor de T.N.l. moest onderduiken, omdat hij bij de inlichtingendienst van de Nederlandse regeling had gewerkt. Reeds dikwijls had hij gepiekerd over Grotewohl vex-klaarde: „Wy bereid de sterkte en andex-e over onze vplkspi ken, mits van Westduitse zijde soort gelijke inlichtingen worden verschaft. Hij deed tenslotte een beroep op de Westduitsers ïxxee te werken aan een hex-eniging van Oost- en West-Duits- land. Het Oostduitse pai-lement nam na CANADA IS PARAAT Anderhalf milliard dollar voor defensie. De gouverneur-generaal van Cana da, bui-ggraaf Alexander, heeft in de regeringsverklaring bij de opening van het parlement verklaard, dat „ver dere verslechtering" van het wereld beeld een noodtoestand in Canada had geschapen en het gevaar van een we reldoorlog' vei-groot. De leden van het parlement zou in de nieuwe zitting o.m. worden ge vraagd het volgende goed te keuren. Spoedige machtiging tot Canada's deelneming aan generaal Eisenho- wex-s Europese opperbevel. Aanzienlijk grote defensieuitgaven welke naar gemeld anderhalf mil liard dollar of meer zullen belopen. Instelling van een departement voor productie voor de defensie, dat moet optreden als bemiddelingsbureau voor de defensiebehoeften van Cana da en de andere Noord-Atlaxxtische mogendheden. Deelneming aan de pogingen van het Britse gemenebest en de V. N. met Azië op te bouwen. viert kroonprinses trix haar verjaardag; werd Joegoslavië vijf jaar geleden uitgeroepen tot een fe derale republiek onder maar schalk Tito; ..is 't 25 jaar geleden, dat de geallieerden de bezetting van de eerste Rijnland-zone ophie ven; ..viex-t de Amerikaanse natuui-- en scheikundige en Nobelprijs winnaar dr. Irving Langmuir, één der grondleggers van de physische chemie, zijn 70e ver- iaai-dag. Bende vermoordde employé van onderneming. De employé van een onderneming In de omgeving van Semarang, de heer Ph. E. Doelitsch, is met ingeslagen schede] in een greppel gevonden. Volgens zijn chauffeur heeft een aan tal bewapende personen hem een be drag van 3000 rupiah en zijn jeep ontroofd en hem met zijn neefje ont voerd. Dit neefje is nog niet gevon den. voor een wetgevende raad voor ge heel Duitsland. De motie werd een stemmig goedgekeux-d. De Oostduitse vei'tegenwoordigers in deze raad zullen gemachtigd wor den de mogelijkheden tot het houden van vrye verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. Kanselier Adenauer heeft na het bekend worden van Grotewohl's nieu we aanbod, dat per radio werd uit gezonden, 'n speciale kabinetszitting bijeen gex-oepen. Hermann Ehlex-s, de voorzitter van de Bondsdag, werd eveneens tot deze vergadex-ing uitgenodigd. De i-adiox-ede, die Adenauer zou houden tot de bevolking van Oost-Duitsland is uitgesteld. Zonodig zal de tekst ex- van gewijzigd wox-den. Kurt Schumacher heeft uit naam van zyn sociaal-democratische party het Oostduitse voorstel reeds van de hand gewezen. Besluiten over de vereniging van Duitsland kunnen slechts genomen worden door een vrg en democratisch gekozen parle ment voor geheel Duitsland, zo zeide hij. Over enige dagen zal in het R.A.I.-gebouw te .Amsterdam voor liefheb bers van motor- en fietssport weer volop gelegenheid zyn de laatste snuf jes op dit gebied te bewonderen, Er zal dan nl. een tentoonstelling geopend worden, waar, naast de motor sport ook een belangrijke plaats zal wox-den gegeven aan het rijwiel, met en zonder hulpmotor. de kans om met 'n troepentransport schip naar Nederland uit te wyken, maar de pox-tiers aan de kade zijn niet gemakkelijk. Toch gelukte het hem, toen de „Chitx-al klaar lag voor het vex-trek, per vi-achtauto met koelies door de poox-t te komen en toen was het een koud kunstje om het schip te betreden. Hij verborg zich niet en toch ont dekte niemand, dat hij er eigenlijk niet hoorde. Er was altijd volop te eten en hg sliep, waar het toevallig zo uitkwam. Bekwaam pianist als hij is,maakte hij zich al gauw verdien stelijk met het opluisteren van feest- avondjes. Toen hij een week aan boord was, nam hij voorzichtig poolshoogte bij twee andere Ambonnese jongelui, die ook een tikje schuw deden. Spoedig bleek, dat hij met twee lotgenoten te doen had. Ook zij hadden de situatie op Java voor hen onhoudbaar geoor-, deeld, ook zij waren ongemex-kt aan boord gekomen. Zodra met het binnenvaren van de Nieuwe Watex-weg het einde van de reis in zicht was, biechtten zy alles op aan de kapitein, die niets anders kon doen, dan hen aan de xivierpoli- tie overgeven. Geen hunner bezat nog papieren; die waren noodgedwongen v rnietigd. De jongens hopen in Ne derland te mogen blyven en dienst te kunnen nemen bij leger en marine. Minister s' Jacob naar Frankrijk. Minister s'Jacob vertrekt vandaag naar Frankrijk, waar hij, samen met zijn Belgische collega, drie dagen de gast zal zijn van de Franse minister van oorlog Jules Moch. Hij zal er de monstraties met nieuwe Franse wa pens bijwonen. Vergif gestolen uit auto van veearts. Uit de auto van een dierenarts is te Wassenaar een koffer gesto len, die behalve instinxmenten ook een hoeveelheid zwaai* vergif (cyaan kali en sti-ychnine) bevatte. De commissaris van politie zoekt de dadexy maar heeft tevens een ern stige waarschuwing uitgegeven. Oesters, groenten, vee naar Duitsland. De Duitse autoriteiten hebben 4.605.000 dollar beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland, o.a. van oesters (50.000 dollar), groenten (500.000 dollar), fokvee (100.000 dol lar), rugspek (1.330.000 dollar), haas (1.000.000 dollar) en rijst (1.000.000 dollar). Een mislukte opdracht? KONINGIN ONTVING DREES EN STIKKER De minister-president dr. \V. Drees is Dinsdagavond om 8 uur door H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Minister Stikker heeft Dinsdagmiddag een bespreking gehad met H.M. de Koningin. De bespreking duurde ongeveer een uur en twintig minuten. By zijn vertrek maakte minister Stikker tot de aanwezige journalisten een afwyzend gebaar en zeide, dat hy niets had mede te delen. consulteerde hy van zevenen tot by achten xninister Lieftinck. Daarmee zou dé formateur dan contact hebben gehad met de twee hoofdpilaren van het oude kabinet. K.V.P. cn P.v.d.A. Naar de N.R.Ct meldt, bewoog de consultatie van mr. Stikker zich Maandag geheel binnen de politieke omtrekken van het oude kabinet. Voornamelijk oud-ambtgenoten kwa men by hem besprekingen voeren: achtereenvolgens minister Van den Brink, prof. Romme. minister s'Ja- cob. In de middag bracht mi*. Stik ker van half vier tot tien voor vijf een bezoek aan dx*. Di-ees. Des avonds Bruine broeders in de kou? „WIJ BESEFFEN HEEL GO ED, DAT HET HIER OM NOODOPLOS SINGEN GAAT". In de Provinciale Zeeuwse Courant en een aantal andere Nederlandse bla den zyn kort geleden enige reportages verschenen over de positie, waarin de gerepatrieerden nit Indonesië verkeren. Zy wekten de indruk, dat hun lot verre van benijdenswaardig was en dat er zonder al te veel moeite heel wat aan verbeterd zou kunnen worden. Deze reportages lokten tegenspraak uit. Kom zelf eens kijken, zo vroegen ons de Dienst Maatschappelyke Zorg in Zeeland en de directie van de D.U.W., welker leegstaande arbeiderskam pen tot woonoorden zyn ingericht. Vanzelfsprekend hebben wy aan de uit nodiging gehoor gegeven. Vraagt men naar' onze conclusie, dan luidt ons antwoord, dat het zeer wel mogelyk Is, dat een aantal gerepatrieerden het in Zeeland en elders niet naar de zin heeft, maar..... dat zulks dan in vele gevallen aan eigen schuld is te wyten. dyzen of paleizen zijn. Zelfs 'n slecht type noodwoning heeft altijd nog heel wat voor op deze „kampwoningen". Wy hebben ongeveer twaalf gezin nen bezocht, die in Breskens en Aar denburg gehuisvest zyn. DE ROMMEL. Soms schrokken we van de rom mel, wisten niet hoe we ons wenden of keren moesten te midden van het ordeloos vex-spreide kampmeubilair en de vele kinderen. Er hing een be dompte lucht, op alles waar men wat op kon zetten stonden borden met etensresten, in de slaapi-uiniten slin- De taal der nuchtere feUen. Twee woonoox'den heeft Zeeland, namelijk het kamp Rodanborg in Aardenburg en De Haven in Bres- kens.Zij doen dienst als opvangcen trum en het is de bedoeling, dat de genen, die er in worden ondex-ge- bracht, zo spoedig als mogeiyic is, ei gen woningen krijgen. Het zou natuurlijk dwaas zjjn, als men zich ging verbeelden, dat die voormalige ax-beidex-skampen, waarin de woonruimte met afscheidingen van boax-d geschikt is gemaakt voor gescheiden gezinshuisvesting, pax-a- gerden kledingstukken en bedden goed schots en scheef door elkaar. Een heidense bende pleegt men zoiets te noemen. Maar bij een volgend gezin, even kinderrijk, niet beter met aardse goe deren bedeeld, stonden wij versteld over de orde en de netheid, over de Hollandse zindelijkheid, over de smaak, waarmede met eén wanddoek en een schemerlampje voor gezellig heid was gezox-gd. Maar is het onder Nederlanders ook niet zo, dat men by de ene huis- vx*ouw altyd rommel vindt en bij de ander nooit? Dat de een netjes van aard is en de ander sloi'dig Tot eer van de gerepatrieerden moet worden gezegd, dat het by de mees ten netjes is. Heidense benden zyn weliswaar geen uitzondering maar vormen toch een minderheid. RUSTIG PRATEN. Het loont de moeite, met deze men sen eens x-ustig te praten. En dat kan, want deze Indonesiër-s zyn zachtaax-dige, prettige uitermate vriendelyke mensen. Er zijn er bij, die heimwee hebben naar him woning in Indonesië. Die was ruimer en mooier, dan de ruimte in een woonoord. Bovendien hadden de gerepatrieerden, daar him bedien den. Er zijn anderen, die het slechter hadden, die in Japanse kampen heb ben gezeten heel wat slechter, dan de woonoorden en daarom nooit meer een eisren huisje hebben gehad. (Vervolg op pag. 2). Dinsdagmorgen kwamen mr. Burger en daarna prof. Romme bij de infor mateur op het ministerie van Buiten landse Zaken. In socialistische kringen had men nog al bezwax-en tegen cle aanwijzing van mr. Stikker, omdat hy verte genwoordiger is van een kleine par tij. Het zou in de kringen van P.v.d. A. en K.V.P. intussen wel duideliik geworden zijn, dat de heer Stikker niet de positie van minister-president ambieert, noch die van vice-premier. In A.R.-kringen had men de indruk, dat men met rechtstx-eeks in de voor-bereiding van de kabinetsforma tie zou worden betrokken. De Maasbode (R.K.) schx-yft: Toch kan men niet nalaten, vast te houden aan de gedachte, dat zowel het niet terugkeren van minister s'Jacob als een ander departement voor de heer Van Maarseveen (Bin nenlandse Zaken), de grootste moei lijkheden uit de weg zouden ruimen. Maar wat, indien de heer Stikker niet zou slagen? Dan zou de situatie hopelozer lijken dan ooit. Een soort los-verband-kabinet, dat een tussen- ding zou zijn tussen een program-ka binet en een zakenkabinet is wel zó vaag, dat alleen in de nood van het ogenblik, dat een oplossing op de koi-tst mogelijke tex-mijn eist, hiertoe bereidheid zou bestaan. Benzine wordt weer duurder Met ingang van Maandag 29 Jan. is de benzineprijs verhoogd met 2/10 cent per liter. Dat wil dus zeggen, dat b.v. 10 liter in plaats van 3.65 komt op 3.67. PLAATSELIJK NEVEL OF MIST. Weersverwachting, geldig tot heden avond. Zwaar bewolkt met plaatselijk op klaringen en op ver-schillende plaat sen tydelyk nevel of mist. Aanvan kelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. On geveer dezelfde temperatuur als gis- terem

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1