PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Patrouilles der V.N. zijn Seoel weer dicht genaderd Veel kans op een zaken-kabinet op brede basis 0£ BILT Deze week Vandaag GEEN BEZWAREN TEGEN HET OPTREDEN VAN VAN KEMPEN 194e Jaargang - No. 23 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. b den Boei AdJ W de Pagter. Hoofdred G BalUnttJn PI verv.; W Leertouwer en A Bossbarrtt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per week, t 4.55 p few fr P P t 4.80 per kw Losse nummer» 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS ib ct p« mm Minimum p advertentie t 2J0, ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine ac verten ties tmax 8 regels) van 1-6 regeu i 1.— Iedere regel meet 8' cent „Brieven ol edree Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro ar 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vllssmgen Waistr «0 tei 2355 UJnen ib.g.g 286) of 2160) M'burg Londense Kaal 29. teL 207? en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel «475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Maurltsstr 12. tel 102; Terneuzen Brouwerustr 2: Zlenkzee N Bogarastr c lbo tel 26. VRIJWILLIGE G EVECHTSPAUZE. Goede kansen voor de Amerikaanse resolutie Patrouilles van de verbonden strijdkrachten Z(jn Vrjjdag de Zuid-Koreaan. se hoofdstad Seoel tot op 16 km. genaderd. Het vliegveld van het heroverde Soewon wordt weer door vliegtuigen van de V. N. gebruikt. Het wordt thans hoe langer hoe waarschijnlijker, dat de Chinese troepen vrijwillig het offen sief hebben gestaakt en over de gehele breedte van het front zijn terugge trokken. Zij reageren vrijwel niet op patrouilletochten van de verbonden strijdkrachten. Vermoedelijk heeft Peking opzettelijk een gevechtspauze ver oorzaakt om de beslissingen in Lake Success te beïnvloeden. Er bestaat niettemin grote kans, dat een meerderheid in de politieke com missie der V. N. zich achter de Ame rikaanse resolutie zal scharen, waar in China tot agressor wordt gebrand merkt. De meeste delegaties hebben thans een standpunt kenbaar ge maakt. De Canadese minister van Buiten- Dit artikel „Deze Week" is lang niet altijd een opsomming van ge beurtenissen, die in de zeven voor gaande dagen hebben plaatsgevon den. Het is, de lezer weet het uit ervaring, even vaak een bespiege ling over enkele facetten van het gebeuren in die periode. Zo is het ook vandaag in dit weekeinde, nu Nederland diep in de crisis zit en het ganse buitenland verbaasd zich afvraagt, hoe de Nederlanders er toe kunnen komen om juist, terwijl alles tot in zijn binten kraakt, van legerleiding en van regering te wisse len. Voorspellen is moeilijk en daar om valt er bitter weinig nieuws te vertellen over de vermoedelijke op lossing van de crisis. Op het moment, waarop wq dit schrijven, heeft H.M. de Koningin nog geen nieuwe kabi netsformateur aangewezen. Voorlopig blijven wij het echter er op houden, dat Nederland drijft naar een kabi net van vakministers op een zeer brede basis, waarbü wij nog steeds rar. Stikker een goede kans geven om formateur te worden. De tijd zal le ren, of wij gelijk krijgen. In Lake Succes staan de Amerika nen eigenlijk een beetje beteuterd te kijken. Getrouw aan zijn traditie neemt Europa een bedachtzame hou ding aan ten opzichte van de gebeur tenissen in het Verre Oosten. De Eu ropeanen zijn allerminst bereid om zich zonder meer in een conflict met China te storten, zij waken tegen overijling, zij vragen om bezinning enzij kiezen daarmede de wijste partij. Hoe zeer wij Amerika ook voor onze eigen veiligheid nodig hebben als bondgenoot, nimmer mag het zo ver komen, dat Europa zich critiek- loos voor de Amerikaanse wagen spant. En de schommelingen juist in de Amerikaanse politieke lijn zijn zo groot, de consequentie is er dikwijls zo moeilijk in te vinden, dat naden ken waarlijk geen overbodige luxe is. Zelfs ten aanzien van de Ameri kaanse bewapeningswensen is Euro pa een beetje huiverig. Wat moet er in vredesnaam gebeuren, als de halve wereld hals over kop en niets ont ziend aan het bewapenen slaat en Rusland op een gegeven moment toch eens niets kwaads in de zin blijkt te hebben? Dan is al dat geld, dat de Europese landen in ieder geval niet kunnen missen, dat zij zelfs brood nodig hebben voor him herstel van de slagen van de vorige oorlog, no deloos in het water gegooid. Europa meent, dat het onder die omstandigheden het allerbeste is, dat de grote broeders nog eens samen om de tafel gaan zitten en trachten door een openhartig gesprek tot een ver gelijk te komen. Het zou inderdaad het beste zijn en het is daarom jam mer, dat wat de één als hoogste heil aan de wereld mededeelt, door de an der nog voor het redelijk bestudeerd kan zijn als onaanvaardbaar van de hand wordt gewezen. Overigens: de werkloosheid der Chinese troepen ten Zuiden van de acht en dertigste breedtegraad kan een aanwijzing zijn, dat het Rode China de gevaren van een al te doldriest doorzetten be gint in te zien'. Kennelijk wil Mao de deur voor een compromis niet dicht- werpen door militair al te zwaar van leer te trekken. Er zijn Amerikaanse generaals, dit uit de Chinese adem- §auze al weer de conclusie trekken. at de Chinezen minder sterk zijn, dan zij schenen en dat men er dus maar weer fris op los moet trekken. Dergelijke Amerikaanse conclusies zqn gevaarlijk. Pas als vredelievend vergelijk uitgesloten is, moet men naar het zwaard grijpen. En dan is er nog een laatste woord te zeggen over de reis van generaal Eisenhower. Om de Duitsers op zyn hand te krijgen heeft de Noord-At lantische opperbevelhebber in Euro pa verklaard, dat de Duitse soldaat brj nader inzien toch zijn eer niet ver loren heeft, omdat er een duidelijk onderscheid bestaat tussen Hitier en zijn groep en de grote meerderheid der Duitse officieren en soldaten. Vrij Nederland toont op zijn voorpagina - van deze week een plaat, waarop de nand van Eisenhower van een school bord de namen Auschwitz, Mauthau sen, Dachau. Putten, Buchenwalde. warschau, Belgrado. Coventry, Rot terdam pn Vught wegsponst. Wij hebben aan die plaat geen woord commentaar toe te voegen. landse Zaken, Pearson, noemde de Amerikaanse resolutie „geenszins een beperkte of onbeperkte oorlogsverkla ring aan China noch een verklaring van het verlangen of het voornemen, de Chinese communistische revolutie uiteen te slaan of het regiem in Pe king omver te stoten. „Inlien dat zo was, zou mijn regering de resolutie niet steunen". Hij sprak de hoop uit, dat de commissie voor collectieve maatregelen, die in de resolutie wordt voorgesteld, niet „onbesuisde acties met onoverzienbare gevolgen zal aan bevelen. De gedelegeerde van Egypte steunde de Aziatische resolutie om een confe rentie te doen houden over de proble men in het Verre Oosten. Hij ver wierp het argument dat dit het pres tige van de V. N. afbreuk zou doen met de woorden: „Ik lees niet in het handvest der V. N.. dat men tot dwang moet overgaan alvorens vreedzame maatregelen te beproeven, maar ik lees wel erin, dat de volken van de V. N. besloten zijn de wereld te bevrijden van de gesel van de oorlog en eerst alle mogelijk heden van onderhandeling zullen be proeven, zoals onderzoek, bemiddeling en verzoening". De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken zeide, dat het vijfledige vredesplan der V. N. voor Korea onaanvaardbaar was voor zijn regering. Hij protesteerde krachtig te. gen deelneming van de Chinese com munisten aan een regeling van de Ko reaanse kwestie. is het 50 jaar geleden, üat de beroemde Italiaanse opera componist Guiseppe Verni te Milaan overleed. MORGEN worden de beperkende be palingen voor electriciteitsver- bruik in de piekuren opgehe ven: is het 70 jaar geleden, dat de Russische romanschrijver F. M. Dostojewsky te St. Peters burg overleed. 160 NIEUWE VRIJWILLIGERS VOOR KOREA Ook twee vrouwen hebben rich gemeld. Naar wy vernemen hebben zich na de oproep van de regering 160 nieuwe vrijwilligers voor Korea gemeld. Hier onder bevonden zich twee vrouwen. Moh. Natsir zal mandaat ter beschikking stellen. Het Indonesische kabinet heeft me degedeeld, dat het de ontslagaanvra ge van de minister van Binnenlandse Zaken, Assaat, niet zou aanvaarden. In welingelichte klingen werd aan Aneta medegedeeld, dat minister president Natsir na de terugkeer van president Soekarno uit de Phiiippij- nen zqn mandaat ter beschikking zal stellen. Het Indonesische parlement heeft met 71 tegen 20. stemmen zqn goed keuring gehecht aan de wet tot het aangaan van een lening met Neder land van 200 millioen gulden. De P. N.I. en de linkse groeperingen hadden voor de stemming de zaal verlaten. Bezwaren tegen Spaanse ambassadeur te Londen. In Londen is men van mening, dat de Britse regering niet haar bewilli ging zal verlenen aan de benoeming van Fernando Castiella Maiz tot Spaans ambassadeur in Engeland. Castilella Maiz, thans ambassadeur in Lima, is sinds de Spaanse burger oorlog een vooraanstaande figuur in de phalange, zo zegt men. en in Lon den bekend om zijn campagnes voor de inlijving van Gibraltar. Voorts zou de voor Londen bestemde ambassa deur aan de zijde van Duitsland in de „blauwe divisie" hebben deelgenomen aan de veldtocht tegen de Sowjet- Unie. Vleeszorgen in Engeland ZULLEN RENDIEREN UITKOMST BIEDEN. Het vleesrantsoen in Engeland wordt voor de tweede maal binnen een maand verlaagd. Ditmaal met twee pence, ingaande 4 FebriRSfi. Het weekrantsoen bedraagt dan voor acht pence vers. en voor twee pence inge blikt vlees. Als enige troost kon de minister van Voedselvoorziening meedelen, dat het rantsoen waar schijnlijk niet verder zal worden ver laagd. De Britse huisvrouwen vragen zich inmiddels af, of zij binnenkort mis schien rendierviees zullen kunnen op dienen. Vanwege de Zweedse Kamer van Koophandel is een voorstel ge daan voor het leveren van rendier vlees. Het eerste geslachte rendier dat vorige week uit Zweden per vlieg tuig is aangevoerd als monster is echter nog steeds niet vrijgegeven, daar het veterinair certificaat, dat Donderdag nagezonden werd, door de gezondheidsdienst niet voldoende werd geacht. Er is in Engeland ook reeds geëxperimenteerd met bever vlees uit Denemarken. Minister dankt werkers In de mijnindustrie De voorzitter van de mijmndustrie- raad, mr. dr. C. N. M. Kortman, heeft een telegram ontvangen van minister Van den Brink, waarin de werkers in de mijnindustrie dank wordt ge bracht voor de wijze, waarop zii heb ben gereageerd op het verzoek van de minister tot verhoging van de kolen- productie door een tijdelijke verlen ging van de werktijd. Communistisch Kamerlid bekent openbaar schuld. Het communistische Tweede Ka merlid H. Hermans heeft het Maas trichtse huis van bewaring, waar hij wegens aansporing tot en hulpverle ning bq desertie drie maanden ge vangenisstraf heeft ondergaan, ver laten. Naar ..De Waarheid" meldt, heeft een welkomstcomité hem in Vaals feestelijk ontvangen. De voorzitter van de rweede Ka mer-factie van de C.P.N., de heer Ocrben Wagenaar, zei in een begroe- tir.gsrede, dat de „kameraden in Vaals de ernstige fout hadden ge maakt, dat zy de discipline by de uit voering van de partypolitiek schro- melgk hadden verwaarloosd". liet Kamerlid Hermans antwoordde mei een zelfbeschuldiging. „Deze cri- tiek is volkomen terecht en voor ons var. veel waarde. Mijn kameraden en ik hebben reeds in de cel veel over onze daad gediscussieerd en begre pen dat wy ernstig gefaudeerd heb- Jongetje viel uit het raam. Toen Vrijdagmiddag het 9-jarig dochtertje van de familie B. aan de Huizerweg te Bussum haar tweejarig broertje op de vensterbank op de derde verdieping van het perceel til de, zag het ventje kans de sluiting van het x*aam los te krijgen, waar door het raam open ging en het knaapje van ca. 10 meter hoogte naar beneden viel. Met ernstige verwon dingen werd het jongetje naar een ziekenhuis gebracht, waar het des avonds is overleden. Donderdagavond brak, zoals gemeld, een felle brand uit ln een tot woonhuis verbouwde schuur te Sloten bij Amsterdam. Vier kinderen, respectievelijk 6, 5, Yi jaar en een van 5 maanden kwamen, ondanks de wanhopige reddings pogingen, in de vlammen om. Het uitgebrande achterhuis, waar de kinderen om het leven kwamen. Omwenteling ln petroleumindustrie NIEUWE METHODE VOOR DISTILLATIE. Naar de correspondent van het A.N. P. te Brussel verneemt, hebben twee in de Belgische hoofdstad gevestigde Russische ingenieurs een nieuwe me thode uitgevonden voor de distillatie van petroleumpröducten. Dit nieuwe procédé, dat de benaming „M.B." heeft gekregen, zal naar de belde uitvinders verklaren, een grote omwenteling te weeg brengen in de petroleumindus trie. aangezien hierdoor de zgn. „cracking", welke thans wordt ge bruikt ten zeerste wordt vereenvou digd. De berde ingenieurs hebben in een 15-tal landen, waaronder Nederland, octrooi aangevraagd. A RUMOER RONDOM EEN DIRIGENT Amsterdamse gemeenteraad verwierp voorstel om te protesteren. Zowel de regering als het gemeentebestuur van Amsterdam ziet geen ütiflTéldlng om Stappen te ondefHémen" fegen hét optreden van Paul van Kempen als dirigent van het Concertgebouworkest. Zoals bekend wordt in Amsterdam een actie gevoerd tegen van Kempen, waarby een groot aantal vooraanstaande hoofdstedelingen zich heeft aangesloten. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Goedhart (Arb.) in ver band met het optreden als orkestlei der van Paul van Kampen hier te lande, heeft de minister van O., K. en W. schriftelijk o.a. het volgende geant woord. Sedert de culturele betrekkingen tussen Nederland en West-Duitsland weder aangeknoopt zijn, bestaat er principieel geen bezwaar tegen het optreden van Duitse kunstenaars in Nederland, indien deze niet als natio- naal-socialisten op de voorgrond zijn getreden. Dit laatste is met Paul van Kempen niet het geval geweest, wes halve te zijnen behoeve een arbeids vergunning is afgegeven. WIE WORDT KABINETSFORMATEUR? De P.v.d.A. in een moeilijk parket Koningin zette haar besprekingen voort. (Van onze parlementaire redacteur.) H.M. de Koningin heeft Vrijdag haar besprekingen in verband met de kabinetscrisis voortgezet, ln de morgenuren ontving zij de heren ds. Zandt cn Weiter als laatste vertegenwoordigers van fracties uit de Tweede Kamer. Later op de dag had JHLM. een bespreking met minister Van Schaik, welke twee uren duurde. Ook de minister-president, dr. Drecs, en minister Stikker, werden ontvangen. Men neemt ln Den Haag aan, dat, nu de Koningin van alle kanten haar informaties heeft ontvangen, de aanwijzing van een formateur niet lang op zich behoeft te laten wachten. Maar wie zal dat zyn? Politieke insiders nemen niet aan, dat de opdracht tot kabinetsformatie aan mr. Oud verstrekt zal worden, hoewel dit naar parlementair ge bruik voor de hand zou liggen; de man, die de brokken maakt, moet ook maar zorgen, dat de zaken weer in orde komen. Mr. Oud zal, gezien zqn door de twee grootste partijen in ons parlement afgekeurde optreden, weinig succes hebben bq de K.V.P. en de P.v d.A. En zonder deze par tyen, althans zonder de K.V.P., is de vorming van een nieuwe regering on mogelijk. KLIPPEN Wie dan wel? Onverschillig wie dat zal zqn, vast staat, dat hq enkele fevaarlijke klippen te omzeilen rqgt. Daar is in de eerste plaats de houding van de Party van de Arbeid. Door het aftreden van mr. Van der Goes van Naters als voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v. d.A., door het bedanken door ir. Vos voor het lidmaatschap van het hoofd bestuur van deze party, door het ver niet gemakkelijk. Uit deze overwegin gen zou zo gaat het gerucht in Den Haag de P.v.d.A. geen haast willen maken met de oplossing van de crisis. Zjj zou nog enig respyt ver langen om intern tot klaarheid te ko men. Een tweede raoeilqkheid levert ver- moedelqk de bezetting van het depar tement van Oorlog en Marine op. In legerkringen is men van oordeel, dat minister s' Jacob bij het hervormen van de generale staf wel wat heel hard van stapel is gelopen en dat het dus de vraag is, of hq wel de ge schikte man is om op zqn oude post terug te keren. En zo niet, wie dan wel bereid is het zaakje te beredde ren. BREDE BASIS In de loop van Vrijdag helde men in Den Haag steeds meer over naar de gedachte, dat de kabinetsvorming, eveniris ln begin Augustus 1948, weer opgedragen zou worden aan mr. Van Schalk en dat deze er dan naar zou streven een kabinet op brede ba sis zakenkabinet samen te stel. Ien, waarin de K.V.P. en de P.v.d.A. elk met ongeveer 5 leden vertegen woordigd zouden z(jn en de A.R.-party de C.H.U. en de V.V.D. de toe komstige „derde macht?" ook met 4 of 5 leden. Dat zou dus ongeveer neerkomen op een reconstructie van het kabinet, evenwel met dit nieuwe element, dat enige partyioze ministers vervangen zouden worden door leden van de A. R., de C.H.U. of de V.V.D. De invloed van C.H.U. en V.V.D. zou dus ver sterkt worden en de AJt., die sinds de bevryding nog niet aan bod ge weest is, zou in de regeling worden opgenomen. Vermoedelqk zouden verscheidene nu afgetreden ministers kunnen terugkeren. BASIS MOEILIJK TE VINDEN. Het ïykt ons echter niet gemakke- wonlen aangezicht in het nieuwe ka- I lijk om een gemeenschappelqke basis blnet zitting te nemen beslist moeten te vinden voor een zodanig kabinet, damse burgemeester mr. d' Ailly, door de publicaties van ir. Vos in „Het Vrije Volk" en een artikel van Pieter 't Hoen achter welke schuilnaam zich het Tweede Kamer lid van de P.v.d.A., Frans Goedhart verbergt in „Het Parool", is duide- ïyk gebleken, dat er een crisis in de P.v.dlA. is ontstaan. Zq culmineert in de vraag: deelnemen aan de rege ring en dan op de koop toenemen het aanvaarden van allerlei compromis sen, die de beginselen van de party verwateren, of een principiële poli tiek buiten de regering voeren, in de oppositie gaan dus. Het eerste stand punt wordt vertegenwoordigd o.a. door de partqvoorzitter Koos vorrink en de minister-president, dr. Willem Drees en het tweede o.a. door de he ren Vos en Goedhart. Deze strijdvraag is nog niet uitge. vochten on midden in de strubbelin gen, die erover zyn ontstaan, zal door de socialisten, die door de formateur laten van de P.v.d.A. door de Amster- worden, wat zij zullen doen. Dat is 1 een basis, die het mogeiyk maakt om Verder heeft volgens de minister een ambtelijk onderzoek aangetoond, dat van Kempen anti-nationaal-socia- listisch gezind was, weigerde lid van de N.S.DA.P. te worden en zich ont trok aan militaire dienst in Duitsland door onder te duiken. De regering ziet dan ook geen aan leiding stappen te nemen tegen het optreden van Paul van Kempen. Ook het gemeentebestuur van Amsterdam heeft op schriftelijke vragen geant woord, dat er geen reden is tot het nemen van maatregelen. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van Vrijdag diende dr. Sajet een voorstel in om aan het bestuur van het Concertgebouw ter kennis te bren gen, dat de raad van Amsterdam het optreden van Paul van Kempen on gewenst vindt. Tijdens het daaropvol gende debat bleek zelfs binnen de fracties geen eensgezindheid te be staan. Burgemeester d'Ailly zeide aanvan kelijk zeer sympathiek te hebben ge staan tegenover de acties om de be noeming van Paul van Kempen onge daan te maken. Hij heeft daarna ge gevens verkregen van het departe ment en een onderhoud gehad met de dirigent. Dat heeft een bevredigende in'druk achtergelaten wat betreft de antecedenten van de heer van Kem pen. Mr. d'Ailly zeide niet te durven uitspreken, dat van Kempen onwaar dig is om voor het nationaal orkest op te treden. Het voorstel Sajet werd met 21 te gen 17 stemmen verworpen. De frac ties van de K.V.P. en de V.V.D. tegen, die der C.P.N. onverdeeld voor. STUDENTEN BEMOEIDEN ZICH ER MEE. Vrijdagavond hebben naar schat ting een kleine honderd studenten getracht de dirigent Paul van Kem pen. voor hy het Concertgebouw bin nenging om een generale repetitie te leiden, te bereiken om hem te verzoe ken vrijwillig van het leiden van het orkest af te zien. Het was enigszins rumoerig in de omgeving van het Concertgebouw, doch incidenten de den zich niet voor. KORTE PREDICATIE „Maar hij voelde zich gekrenkt door dat woord en ging bedroefd weg, want hij bezat vele goede ren." Mare. 10:22. Vreemde dingen staan er in de Bij bel. Hier gaat iemand „bedroefd" weg van Jezus, omdat hij rijk is. Wij vin den bezit veeleer iets om blij mee te zijn. „Waarom zou je het er niet van nemen, wanneer je kunt", zeggen we. Of we leven er naar. Dat behoeft niet altijd „heel royaal" te wezen. Mis schien zijn we juist zeer nauw, uiterst bezorgd ons deze zekerheid te laten ontglippen. Wat Jezus ran hem vraagt heeft de ze mens een geweldige schok gegeven. gilles verkopeji wat je hebt en Hem dan volgen Wanneer je er maar iets van wist, waar je dan uitkomt! Maar hij spreekt van een kruis, dat je op je nemen moet. Gelukkig, dat in onze dagen chris ten zijn" niet zo iets héél moeilijks is, dat wij Hem volgen kunnen en tege lijkertijd vasthouden, wat we zelf zien als zekerheid. Gelukkig? Alsof hierin niet het al lergrootste gevaar voor ons ligt, dat Jezus' woorden ons zelfs niet meer „krenken", dat we maar rustigweg aannemen, dat zo ons zelf blijven (liefst met élles, wat we bezitten) Hem vólgen is. Misschien verstaan we Jezus' woor den wél in die absolute zin, waarin Hij het bedoelt. Ook, dat Hij niet al leen over „rijkdom" spreekt, maar over alles, waar wij ons aan vastklem men als „van ons". En ook wij keren ons af. Maar het ogenblik, waarop we ons beginnen te verweren, opboisen tegen Zijn eis, is het ogenblik, waarop God tot ons komt in Zijn ontferming. De enige echte zekerheid, „het leven" in Hem, wil Hij ons schenken. Er is dan met ons gebeurd, wat er ook met dé ze mens gebeurde. ,JEn Jezus hem aanziendekreeg hem lief". Het betekent, dat er vanuit die droe fenis een weg naar de gróte blijdschap is: dat wij ons omkeren naar Hem. Groede M. P. STOL AMERIKA BEVROOR LONEN EN PRIJZEN De Amerikaanse regering heeft Vrijdagavond de Ionen en pryzen be vroren op het pell van Donderdag middernacht. Dit werd medegedeeld op een persconferentie, gehouden door Michael Dlsalle, directeur van de Raad van prijsstabilisatie en Cyrus Chlng, voorzitter van de Raad voor loonstabilisatie. ook werkeiyk te regeren en de rege ring niet doemt tot het afdoen van de niet-principiële zaken. Hoewel onoverkomenlqk zou dat laatste niet zyn, want in 1952 hebben wy reeds nieuwe verkiezingen en dan zal er gelegenheid zqn op grond van de uit spraak van de kiezers ee« nieuwe re gering samen te stellen. Voedsel-„droppings" in de Alpen, Zwitserse Junkers van de lucht macht hebben in de buurt van Liigno voedsel en andere voorraden boven Italiaanse door lawines ingesloten dorpen laten vallen. Ook het Oostenrykse dorp Spiss heeft op deze'wyze voedsel ontvan gen. De vliegtuigen hadden met een zware wind te kampen en vele waren gedwongen naar de bases terug te keren. Een vliegtuig moest zeven uur rondcirkelen voordat het in de mist kon landen. Namens de raad van ministers is opdracht gegeven aan onze diploma tieke vertegenwoordigers in Wenen en Bern by de regeringen in Oosten rijk en Zwitserland de Nederlandse deelneming te betuigen met de na tuurrampen die deze landen hebben getroffen. Afbraak van Berlijnse kathedraal. Volgens het Westduitse nieuwsbu reau D.P.A. heeft het stadsbestuur van Oost-Berlqn het voornemen de Berlijnse kathedraal af te breken, evenals het voormalig keizerlqk kasteel, om plaats te maken voor een groot paradeveld voor demonstraties van communisten uit Oost-Beriyn, naar het voorbeeld van het Rode Plein te Moskou. In evangelische kringen van Wcst- Berlqn wil men dit bericht nauweiyks geloven, zolang hiervan geen beves tiging is gekregen van Oostberlqnse autoriteiten. In de herstelde crypta van deze kathedraal, die in Februari 1945 door bomaanvallen zwaar werd bescha digd. worden geregeld diensten ge houden. VOORSPELT: DRUILERIG. Geldig tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met enige regen of motregen en later in het Westen van het land enkele opklaringen. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid west. Iets hogere temperatuur dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1