De Zweden leven er goed van Hoge prijzen maar ook hoge lonen. Grieperig "BAKKERTJE ONTWERPEN IN SCHUINE LIJN Het ontevreden Prinsesje Muib PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 JANUARI 3951 De kroon verliest zijn waarde Advertentie. (Van onze correspondent.) STOCKHOLM. Januari. Indien „Kerstvreugde" te koop zou zyn, zou zy dit jaar in geen Zweedse huishouding ontbroken hebben. Met de opmer king „Maste man har" (moet men hebben) zou Iedereen de financiële be zwaren naast zich hebben neergelegd en de kapitaalkrachtigen zouden dit product reeds voor de komende jaren hebben ingeslagen. Met Kerst geven «le Zweden hun geld namelijk zo vlug uit, dat men zou kunnen veronder stellen, dat een inflatie op komst is. Dit laar was de geldcirculatie wel bijzonder erg en men vraagt zich af, wat nog meer moet gebeuren om van een inflatie te spreken. Is het niet voldoende, dat begin December 15 meer spaargeld van de bank werd ge haald dan verleden jaar? En hoe moet men het feit noemen, dat de Zweedse „FtiUsbank" tijdens de jaar wisseling de wettelijk vastgestelde maximale circulatie van bankpapier met 10 miHiöen kronen heeft over schreden Niet alleen de staat, maar ook de particulieren hebben met het oog op de inflatiegeruchten en de politie ke toestand dieper dan gewoonlijk in hun portemonnaie getast. Een weekblad rekende ons voor, dat een zuinig Kerstfeest voor een familie met twee kinderenƒ302 gaat kos ten. (De kroon steeds gerekend op 0.T5). Toen wc dit fantastisch cijfer 'bij kennissen gingen controleren, kregen we overal ten antwoord, dat het wel voor het eten voldoende zou zijn, maar niet voor de cadeautjes, die steeds met royale hand worden vandaan? Men haalt het van de bank. vrouwen en kinderen boven veertien jaar zoeken een bijverdiens te, men brengt een bezoek aan een van de 26 feodaal ingerichte lom merds of tracht o.m. door harder werken meer te verdienen. HOGE LONEN. Het zo geperfectionneerde stuk werk-systeem, dat iedere handbewe ging apart betaalt, laat steeds een loonsverhoging door harder werken toe. We spraken met een 21-jarige timmerman, die spijkers inslaat bij de voor atoombommen veilige, mil* lioenen-verslindende ondergrondse. Deze jongeman had in November een salaris van eventjes 8S0. Maar dat is niets bijzonders, zei hij ons schou derophalend. Ik ben nog maar jong. De geoefenden komen op 1000 tot 1150 per maand. Hij had echter met zijn makkers 43 uur moeten ovenverken. Zijn loon is wel iets aan de hoge kant, maai' een verdienste van 2.75 tot 3.— per uur (incl. Advertentie. duurtetoeslag) is niets bijzonders. Door deze prachtige voorwaarden worden steeds meer werkkrachten naar de industrie-plaatsen gelokt. Vooral land- en bosbouw zagen zich hierdoor genoodzaakt, de lonen op te voeren. Dit had weer ten gevolge, dat de prijzen voor levensmiddelen per 1 Januari met 10 pet opliepen en dat de papier-prijs die al het vier- tot zesvoudige bedraagt van de prijs van 3939 eveneens ae hoogte in ging. Derhalve moest nu weer het krantenabonnement met 10 pet of 45 per jaar worden verhoogd. Ook de minister van financiën zocht naar nieuwe bronnen en belast te de brandewijn, die nu de 10 per- liter is gepaseerd. Met de lonen stegen dus, zoals niet anders te verwachten was, ook de prijzen. Maar men denke niet, dat de Zweed der-halve afstand doet van zijn levensstandaard. Integendeel, zyn verlangens naar luxe groeien van jaar tot jaar. Zo hoort het tot de ge woonten van de betere klingen, dat men op z'n minst twee keer per maand de bloemetjes op de een of andere manier buiten zet; dat de dochter leert paard rijden en dat de vrouw des huizes voor haar teint en de zenuwen en de hier zo koude maand Maart de Rivièra of het ge bergte opzoekt, welk uitstapje na tuurlijk met de eigenlijke zomerva- cantie niets te maken heeft. Dat men afgezien van de stadswoning met ijskast, bad en zeilboener ook de be schikking heeft over een zomerhuis je, is zelfs voor vele arbeiders even normaal als het bezit van een tele foon. De auto wordt al lang niet meer tot luxe gerekend, hetgeen wel on derstreept wordt door de 214 auto-advertenties in één enkel num mer van „Dagens Nyheter", het grootste dagblad. Overigens verho gen de kranten liever hun prijs, waardoor zij tot de sttjging der le- venskosten bijdragen, dan dat zij het aantal tot 38 pagina's verminderen. Communistische demon stranten te Parijs gearresteerd. De Parijse politie heeft 2500 per sonen gearresteerd in verband met de verwachte communistische demon straties tegen Eisenhower. Twee uur voor een voorgenomen demonstratie voor hotel Astroria. het tijdelijke hoofdkwartier van generaal Eisenhower, werd de Champs Elysees door duizenden geheime politieman nen mot traangasuitrusting en gewe ren „bezet". Alle straten naar deze boulevard werden afgezet. Elke hoek en de uitgangen Metro werden door groepjes politiemannen bewaakt. Van de zijde der politie wordt ver nomen, dat de arrestaties grotendeels personen betroffen, die niet wilden door-lopen. Eisenhower bevond zich in zijn ka mer in het streng bewaakte hotel Raphael by de Arc de Triomphe. BRUILOFT ORANJEBOOM BIER! NIEUWE BOEKEN J. H. BOON, JAC. DAM en L. LIEF- FERING: Gids voor schoolreizen" uitg. Dijkstra, Zeist. Evenals vorige jaren verscheen ook dit jaar weer- de bekende gids voor schoolreisjes voor 1951. Het boekje geeft een duidelijk overzicht van de aantrekkelijkheden die men in de zomermaanden met een groep kinderen kan bezoeken, is aardig ge ïllustreerd, doch voor de Zeeuwen is er iets heel merkwaardigs. Alle tien overige provincies zyn er in vertegen woordigd. maar Zeeland wordt met geen woord genoemd. De alphabeti- j sche index achteraan bevat 153 I plaatsnamen. Vooral daar onze pro- 1 vincie ook op dit gebied zo veel I moois heeft te bieden is dit jammer. De schuld ligt waarschijnlijk niet bij de redactie van bovenvermelde gids, doch eerder bij de daarvoor ir. aan merking komende zakenmensen en instanties dié verzuimd hebben te 1 adverteren. Mogelijk ook is de redactie schul dig omdat ze niet genoeg aandacht heeft besteed om voor deze gids in onze provincie propaganda te ma ken. Hoe dit zii, de gids is in duizen den exemplaren toegezonden aan al le Nederlandse onderwijsinrichtin gen, honderden particulieren en tien tallen reisbureaux, VVV's etc. en on danks de goede voorlichting voor trip's in groepsverband is het ge worden een gids vpor schoolreizen in Nederland, uitgezonderd Zeeland. SCHUIM OP DE KUST door Jef Last. Verschenen in de reeks Lyra- mide zakromans. Jet Last is geen schrijver, die van achter de schrijftafel ovér het leven filosofeert. Zijn leven is rijk aan avonturen en belevenissen en daar van is de neerslag te vinden in cle elf korte verhalen, die gezamenlijk tot titel hebben „Schuim op de kust". 'Last weet op boeiende wijze de vreug de en tragiek van het menselijk leven in de meest verschillende milieu's en landstreken te beschrijven. Zijn ver halen zijn echt en realistisch, maar tegelijk weet hij voldoende afstand te nemen tot zijn figuren om niet te vervallen in alleen maar smakelijk vertellen. Peron keert zich tegen de spoorwegarbeiders President Pei-on van Argentinië heeft bekend gemaakt, dat hij ge bruik zal maken van militairen om een staking der spoorwegarbeiders te breken. Peron zeide, dat alle spoorwegar beiders zullen worden gemobiliseerd. Zy, die weigeren het werk te hervat ten, zullen in de kazernes worden in gekwartierd en aan militaire discipli ne onderworpen. Het s takings comité heeft medege deeld, dat men zich niets zal aantrek ken van president Perons plannen tot breking van de staking. Er zal worden gestaakt tot dé eisen zijn in gewilligd. Woensdagavond waren al ruim dui zend arbeiders ontslagen, het gehele stakingscomité incluis. „De spoorwegarbeiders hebben al les waar zij om gevraagd hebben, als zij de maan nog niet hebben, is het omdat zij er. nooit om vroegen", al dus Peron in zijn radiorede. N.R.V. leden veilig De Nederlandse Reis vereniging deelt mede, dat. in tegenstelling met lopen de gerucV.en. geen van haar groepen tengevolge van de lawines in de Al pen in moeilijkheden is geraakt. Al len bevinden zich in goede welstand. Advertent ic CHRISTJAAN DIOR Christian Dior heeft zich als ontwer per reeds een behoorlijke staat van dienst op het gebied van de mode verworven. Men noemt hem in Frank rijk wel de primus inter paris. Hoe het ook zij, in ieder geval was hij de man, die de schuine lijn lanceerde, welke ten doel heeft de natuurlijke vormen van de vrouw zo voordelig mogelijk tot hun recht te 'doen ko men. Voordeel in dat opzicht is, dat het hoofd kleiner en de hals smaller lijken. De buste wordt door deze lijn breder en de taille dunner. De Fransman werkt veel met „ve lours de Lyon" en vervolgens met ot toman, Franse faille en satijn. Bij de geplisseeerde japonnen gebruikt hij crepe en shantung. Als kleuren zien wij vele creaties van Dior in noir- glorieux, blant royal en zelfs in een speciaal door hem vervaardigde kleur „Rouge-Dior". En wat heeft deze on gekroonde Parijse koning nog meer te zeggen? Tot vijf uur schrijft hij voor: zwart op het eerse plan met direct volgend grijs en bleu naast rood en violet. Voor de avond ziet men echter meer mauve en rood, terwijl tijdens het di ner naast zwart en wit het rose-bon- heur en alle denkbare grijze tinten worden gedragen. Dior noemde deze laatste categorie „cheveux de Jean ne". Als een van zijn laatste nieuw tjes zag de stola het licht. Ditmaal niet van bont, doch van dezelfde stof als het daarbij gedragen costuum of man tel. Hier ziet men een zijner ontwerpen, dat verfraaid werd met het bloemmo tief ter hoogte van de schouder, terwijl in het naar beneden vallend pand een horizontale zak verwerkt is. Dat stola niet per se in dezelfde kleur behoeft te blijven, laat de mannequin van Ea- Het ontslag van C.C.D.-ambtenaren MINISTER ANTWOORD OP VRAGEN. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Dassen (K.V.P.)) over de wijze van overleg plegen inzake het verminderen van de personeelssterk te van de C.C.D., heeft minister Mansholt medegedeeld, dat het hem bekend is, dat met ingang van 1 April a.s. de personeelssterkte van de afdeling algemene controle van de C.C.D. met 100 ambtenaren zal worden verminderd. De minister er kent, dat het in het algemeen aan beveling verdient om voor het perso neel belangrijke maatregelen a tete reposee voor te bereiden, de organi saties tevoren van de materie en van zijn aanvankelijke plannen in kennis te stellen en na eerste bespreking desgewenst de organisatievertegen- woordigers in de gelegenheid te stel len zich onderling en met hun hoofd besturen nader te verstaan, ter be zinning voor nader overleg. De minister ontkent, dat de afvloei ingsbeschikking op principiële pun ten en in ongunstige zin afwijkt van het met de vertegenwoordigers der- organisaties besproken schema. De C.C.D. is, naar 't oordeel van de minister, ook na de afvloeiing van het personeel van voldoende omvang om de gestelde taak naar behoren te vervullen. lenciage, onderaan op de foto, zien. Zij draagt nl. een grasgroen model op een zwarte mantel. Een ander Frans ontwerper creëerde hetgeen de tweede illustratie laat zien. Opvallende kleinigheden, welke de toiletten 'n bijzónder cachet kunnen geven. Zoals hier bijv. de wijde, kor te, opgestroopt lijkende, ballonmouw. waaronder handschoenen, ver tot over de elleboog, in overeenstemmende kleur, worden gedragen. De corsage, ziet men hier het avondtoilet verrijken dank zij een bouquetje donkerrode rozen. De Fransman laat het aan de draagster over om haar lievelingsbloemen te gebruiken voor dit doel; alleen dient zij er dan wel aan te denken, dat de ze harmoniëren met de kleur van het toilet. Tenslotte de opzichtige arm band, niet om de pols gedragen, maal ais garnering van de mantelmouw. Zilver neemt de eerste plaats in. Men houde echter goed in het oog, dat al deze hulpmiddelen het onderdeel van de garderobe dienen te verfraaien en niet pompeus of opzichtig moeten ma ken. De kans daarop is zeer groot. Zo ooit. dan geldt hier, dat overdaad schaadt. RITA. De koning bad maar één dochtertje maar het meisje was erg ontevreden, hoewel ze toch alles kon krijgen wat haar hartje begeerde. Maar- ze vond het akelig ia het kasteel en de tuin was vee) te klein, nee, ze wilde de wereld in, ze wilde in haar mooiste kleren door iedereen bewonderd worden. Op zekere dag streek er een grote vogel in de tuin neer. „Prinsesje", sprak de vogel, „ik kan jou wel over de hoge tuinmuur brengen maar als beloning moét ik het gouden kroontje van je hoofd hebben". Het prinsesje bon haar oren niet geloven. „Natuurlijk", juichte ze, ..breng me gauw de wereld in, mooie vogel, mijn kroon tje zal ik a geven'.'' Het Prinsesje nam op de •,-ogelrug plaats, toen verhief de vogel zich van de grond en enkele ogenblikken later reeds stond het prinsesje ver weg van haar ouderlijk pa leis. „Hier is mijn kroontje" sprak ze tot de vogel en toen huppelde zc vrolijk heen de onbekende wereld tegemoet. In alle dorpjes waar het mooie prinsesje doorheen kwam bleven de mensen be wonderend staan en bogen diep hun hoofden. Maar 's middags stond het prinsesje plotseling voor een diepe ravijn. „Hoe moet ik hier overkomen", mompelde ze. „Wacht, ik zal het die steenbok eens vragen". De steenbok stemde direct toe. „Ik wil U graag over de ravijn brengen, mooi prin sesje", sprak hij maar als be loning wil ik Uw gouden schoentjes hebben!" Aarze lend stemde het prinsesje toe en toen daalde de steen bok in de ravijn af met zijn last op zijn rug. Even latei- stond het prinsesje aan de overkant. Ze gaf haar gou den schoentjes af en vervolg de haar tocht. Het begon al donker te worden, het lo pen ging niet makkelijk zon der schoenen en het prin sesje kreeg honger. Zo na derde ze een dicht bos, al lerlei vreemde geluiden klonken om haar heen. Ang stig zette het prinsesje het op een lopen. Steeds don kerder werd het, maar plot seling zag ze iemand met een klein lantaarntje lopen. „Ha, ha, ha, ben je de weg kwijt?" klonk een schel stemmetje. Toen zag het prinsesje een klein aardmannetje dat haar grijnzend aanstaarde. ,Ja, ja", huilde het prinsesje, „ik wil naar vaders kasteel te rug!" „Ik weet de weg wel", lachte het mannetje, „maar dan moet ik dat mooie jasje van je hebben". „Maar maar", snikte het prinsesje. „Niks te maren", snauwde het mannetje, „anders zeg ik het niet." Toen trok het prinsesje haar jasje uit en rende de weg af die het mannetje haar gewezen had. Het begon te regenen en te onweren, de bliksem schoot door de lucht en eindelijk, heel diep in de nacht stond het prinsesje voor de poort van haar vaders kasteel. Maar, de poort was gesloten. Huilend en door-nat ram melde ze aan het grote slot maar er kwam niemand, al leen. de grote vogel. „Zo" sprak deze, „wil je nu weer terug? Best hoor, klim maar op myn rug, maar.... dan moet ik je prachtige rok hebben". „Ja, ja, je kunt alles krij gen als jc me maar terug brengt!!" huilde het prinses je. Toen bracht de vogel haar weer over de hoge tuinmuur, haar mooie rok gaf ze weg aan de vogel die er lachend mee verdween en het prinsesje viel in slaap onder een dikke boom. Toen de tuinman het meis je de volgende morgen vond nam hij haar in zijn sterke armen en legde haar in haar eigen zachte bedje. Het prin sesje was nooit meer onte vreden. Hoe heet de dief Kijk eens wal daar op die plank staat. Nee maar, zie ik dat wel goed? Een grote fles met limonade, Heerlijk fris en oh zo zoet. Dat die flus zo heel erg lang is, Is voor Mies de muis geen strop, Want ze klimt er, één, twee, hoepla Vlug en lachend tegenop Maar.daar komt de tegenvaller, Miesje probeert keer op keer, Haar kopje in de fles te steken, Nee, nu lacht ze heus niet meer. Gunst, wat moet ik daar op vinden, Want het valt me heel niet mee, Dat myn kopje veel te groot is Plots krijgt ze een goed idee. Langzaam laat ze dan haar staartje Zakken in 't vruchtensap Kijk haar zitten, 't olijk muisje, Ha, ha, is vie dat 'n grap. Daarna likt Mies aan haar staartje, Dat aan alle kanten kleeft En herhaalt dit zelfde spelletje, Tol zc er genoeg van heeft. In een hotel waren tien |§I kamers. Op zekere dag sloop j||j| een dief het hotel binnen en pp nam uit elke kamer iets weg. mi Maar de politie was ook |p niet dom. Direct was de Uil naam van de dief bekend. §p Hij werd gevangen genomen en achter slot en grendel gc- zet. m Weten jullie de naam van pp de dief ook? Hierboven pp staat een tekening van het ppf hotel met de voorwerpen JU die uit de tien verschillen- g=Ë dc kamers werden gestolen, pp Neem steeds do eerste let- pp ter en zet die in de juiste fgi volgorde. §m amAH3DNIA -lusioido

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6