In Den Haag draaien de roulettes NEDERLANDSE JACHTEN ZIJN FAVORIET IN AMERIKA Voor 300.000 dollar aan orders AFVOER EX-K.N.I.L.-MILITAIREN NAAR NEDERLAND. 'Erinnerienge an 1914-1918 "VRIJDAG 26 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hij verspeelde alles! Gokkers verwaarlozen hun werk of hun zaak Naast de deur van een van de statige hulzen In de typisch Haagse Zee straat de verbinding tussen het Noordelnde en de oude Schevenlngseweg Is aan de gevel een bord bevestigd, waarop een fraai geschilderde kroon staat afgebeeld en de simpele vermelding „Vereniging de Kroon" voorkomt. Het is uiterlijk een pand zoals de anderen ln deze straat, 's Avonds stoppen hier chique auto's. Welgestelde bewoners van de residentie en uit plaatsen in de omgeving en zelfs uit Amsterdam treden er dan binnen om hun geluk te beproeven aan de roulette-tafel. Want ln dit grote huls is een van de duur ste speelclubs van Den Haag gevestigd. In een achterafstraatje bjj de Pas sage in het centrum van Den Haag kon men enige tijd geleden openlijk achter het raam van een zaaltje voor kleine samenkomsten de mededeling lezen, dat de opening van de er te vestigen speelclub moest worden uitgesteld; omdat het benodigde ma teriaal nog niet was aangekomen. Kort daarna maakte men de datum bekend, waarop de roulette ook daar zou gaan draaien. Men windt er in Den Haag geen doekjes om. Het is zeer velen be kend, dat de stad talrijke speelhuizen telt. In totaal zijn er ongeveer vijf en twintig In het verleden is meermalen ge probeerd de roulette openlijk toege laten te krijgen. De overheid heeft zich echter niet laten vermurwen en zij zal dat zeer waarschynlgk ook in de naaste toekomst niet doen. Dat was echter voor vindingrijke ondernemers geen beletsel om toch speelhuizen te openen, waar naar hartelust en vaak om zeer hoge bedragen ge gokt wordt. Zij richtten nl. vereni gingen op en gaven de speelavonden het karakter van een besloten bijeen komst. Zelfs statuten en een huis houdelijk reglement ontbreken niet. Maar tegen een betrekkelijk geringe contributie, niet meer dan 2.50 of 5.per jaar, kan vrijwel iedereen er lid van worden. Wel is er een bal lotagecommissie, doch dat is, zoals de gehele verenigingsvorm, niet veel meer dan een wassen neus. NIET ALLEEN IN DEN HAAG Neen, df Nederlanders, die aan de roulettetaici een fortuin hopen te Op het monteren van de 18 meter hoge antenne na is de tolevisiemast in Lopik gereed. De hoogte van de staalconstructie is thans 200 meter. Men is nu bezig met de bouw van de lift, in de zendmast. Wanneer deze gereed is, zullen de Phiiips-technlci met het monteren van de zendinstal- latie beginnen. VERHALEN In het verre Amerika (één dag in een vliegtuig!) heeft een koe het klaar gespeeld vettere melk te ge ven dan ooit één andere koe in de Verenigde Staten deed. Zij heet Car nation Homestead Daisy Madcap en zij is een dikke Holsteinse. Men heeft haar nu officieel gekroond tot koningin van alle koeien. En sedert dien geeft Daisy nog vettere melk dan te voren. En in Virginia heeft de nationale vereniging voor steun aan kleurlingen zowaar een concert geboycot van de negerzangeres Ma rion Anderson. Niet omdat een negerin zou optreden, maar omdat de blanken achteruit ge zet werden. De beste plaatsen waren allemaal voor negers gereserveerd. Van geluk spreken mag de Franse po- htie-inspecteur Louis Morin. Hij maakte jacht op een stelletje bandie ten, die met machinegeweren schoten. Een agent werd gedood, negen voor bijgangers werden gewond. Ook Mo rin werd gewond, maar een kogel, die zonder twijfel zijn hart zou hebben doorboord, bleef steken in de metalen rug van het notitieboekje van de agent. Waar notitieboekjes al niet goed voor zijn! En nu nog even naar Indonesië. Daar heeft gouver neur Tistoprodjo van de Kleine Soen- daeïlanden een verbod voor toeristen ■uitgevaardigd om de meisjes van Ba- li, ote zoals bekend met ontbloot bo venlichaam lopen, te fotograferen. De ze maatregel, aldus de gouverneur, zal er toe bijdragen de Balinese meisjes te bevrijden. verdienen maar meestal gevoelige verliezen lijden behoeven niet meer naar België of Frankrijk te trekken. In ons land zelf bestaat gelegenheid genoeg om zijn goklust bot te vieren, vooral ln Den Haag, maar ook in vex*- scheidene andere plaatsen. Speelho len treft men aan zelfs in Almelo, Breda, Arnhem, Leeuwarden en En schede. De speelholen worden gedreven door exploitanten, die zich dekken door het beheer zogenaamd aan een bestuur te geven. Onder deze exploi tanten bevinden zich een tuinder uit het Westland, een slager, een oud hoofdredacteur van een dagblad, die ex-polltiek delinquent is, een Belg, enz. Opvallend is, dat vele ex-politie ke delinquenten hun heil gezocht heb ben in het speelhuisbedrgf. ALLES VERSPEELD... In de voorname, de „bonafide" clubs scharen zich personen om de roulette-tafel uit de hoogste kringen der bevolking. Daar verschijnen in dustriëlen en fabrikanten en nog va ker hun vrouwen; daar geven ook be kende kunstenaars zich over aan het opwindende spel. Zeker, de kans be staat, dat zg op een avond een flink burgermansjaarinkomen verdienen, maar op de duur moeten zij toch al tijd veren laten. Er is ons een geval bekend van een winkelier, die zelfs een aantal huizen ln Den Haag, Delft en Noordwflk verspeelde en die thans in een Haags speelhuis een „baantje" aan de baccarattafel heeft. FATALE GEVOLGEN Er ztfn hartstochtelijke liefhebbers van het hazardspel. Zij zouden het liefst zien, dat alle wettelijke belem meringen tegen de openbare roulette werden weggenomen of dat op z'n minst de bestaande toestand wordt bestendigd. Zij zijn blind voor het grote morele en maatschappelijke ge vaar, dat aan het gokken om door gaans hoge bedragen verbonden is. Het is bekend, dat ondernemers, die op een avond veel gewonnen hebben zich een volgende dag in hun zaak niet druk maken. Verliezen zg, dan speculeren zij er op, dat zg dit verlies dat zij met hun gewone dagelijkse werk toch niet kunnen terugverdie nen, wel weer door een gunstig lot aan de speeltafel in handen zullen krijgen. Het behoeft dan ook geen verwon dering te wekken, dat de politie op middelen zint om het euvel uit te roeien of in elk geval sterk te brei delen. De minister van Justitie kondigde kortgeleden aan, dat maatregelen te- Foto links: Minister-president dr. W. Drces (links) en minister van Schalk verlaten het palels Noordeinde te Den Haag na het aanbieden van het ontslag der regerin g aan H.M. de Koningin. Foto midden toont een over. zicht tijdens de rede van minister-president dr. W. Drees in de Tweede Kamer. Hechts naast de premier mr. D. U. Stikker, de minister van Buitenlandse Zaken. Foto rechts: minister mr. D. U. Stikker verlaat het gebouw van de Tweede Kamer. gen het hazardspel getroffen zullen worden. Te verwachten is dus, dat zeer spoedig ingegrepen zal worden. Clandestien wordt de maximaal ge oorloofde inzet vaak overschreden; de croupiers en het bedienend perso neel ontvangen loon, waarvan even wel geen loonbelasting wordt betaald evenmin worden de premiën voldaan voor de sociale voorzieningen voor het personeel. Verwacht wordt echter, dat de Ju stitie thans de middelen gevonden heeft, die paal en perk zullen stellen aan het kwaad der quassi-besloten speelclubs. Binnenkort zullen wij daar vermoedelijk wel meer van ho ren. (Nadruk verboden) KLEINIGHEDEN DOEN HET (Van onze correspondent) NEW YORK, Januari Het eerste gedeelte van de Amerikaanse reis van Bran Vis uit Alkmaar, die naar New York is gekomen om de belangen van de „Feadship", de exportgroep der Nederlandse scheepsbouwers, te beharti gen, is zon-overgoten geweest. Er is niet de minste twgfel, dat hy met zijn Nederlandse Inzending op de jaarlijkse motorboot-tentoonstelling te New lork het centrum van de belangstelling is geweest. Amerikaanse water sportliefhebbers *in deze branche hebben zich letterlijk om de Nederlandse inzending verdrongen. Het bleef niet by kgken alleen of by het slaken van verzuchtingen. Er zyn contracten getekend en de nuchtere heer Vis glim lacht, wanneer hg constateert, dat hy tijdens deze tentoonstelling, die zo juist haar poorten heeft gesloten, in elk geval voor 200.000 a 300.000 dollar aan orders heeft omgezet. En dit is pas het begin van zijn reis door het lan'd, waarbij hij zowel Flo rida in het Zuiden, als ae beroemde sportcentra om het Michigan meer in het Midden-Westen gelegen zal be zoeken. Voor architect H. W. de Voogd, die het door de Feadship te bouwen Ame rikaanse type heeft ontworpen, moet het een voldoening zijn te vernemen, dat hij aan de Amerikaanse wensen en verlangens op dit gebied zo ver rassend heeft voldaan. Het zijn de kleinigheden, die de Yankees al even zeer trekken als de lijn van deze gro te comfortabele „kruisers". Een ,,ring- schaaltje" b.v., dat op de wasbak is gemonteei-d en waarop de schipper zijn zegelring en zijn echtgenote haar diamanten ring kan beschermen tegen het water, is een vondst, waaraan Amerikaanse zakenlieden bevestigden dit volmondig de Amerikaanse in dustrie nooit had gedacht. Het verschil zit hier dus uitsluitend in de kwaliteit. Bij de grotere jachten biedt de Ne derlandse industrie het dubbele voor deel van de lagere prijs en de hogere kwaliteit. NIET TÉ BESCHEIDEN ZIJN Onder deze omstandigheden moet men bedacht zijn op reacties van het Amerikaanse bedrijfsleven in deze branche. Wellicht Is dit de oorzaak, dat de „Feadship" zich uitermate om zichtig beweegt op het gebied der pu bliciteit. Deze houding lijkt ons over dreven bescheiden. Nederland wil im mers trachten voor dit uitnemende ar tikel een zich steeds uitbreidende markt op te bouwen. Aangezien het Nederlandse jacht in de eerste plaats bestemd is voor een vrij kapitaal krachtige klasse in de V.S.. is het pu bliek. dat de aankoop van dit product zal overwegen, enigszins beperkt. Het is mede daardoor niet waarschijnlijk, dat Amerikaanse scheepsbouwers hun „lobby" in Washington aan het werk zullen zetten om te trachten hogere invoerrechten te doen heffen op de Nederlandse scheepsproducten. (Nadruk verboden). Indonesische regering bereid alle medewerking te verl enen Een woordvoerder van de Indone sische regering heeft verklaard, dat de Indonesische regering gaarne zal zien dat de kwestie van de militairen van de K. L. en het K.N.I.L. uiterlijk in Januari zou zyn afgewikkeld. Te gen een tydelijke afvoer van deze mi. litairen naar Nederland heeft de In donesische regering geen enkel be zwaar. De Nederlandse regering kan hierby op de volste medewerking van de zyde der Indonesische autoriteiten rekenen. Rotterdamsche Bank De Rotterdamse Bank N.V. heeft ge durende 1950 aan rente en wissels ontvangen f 19.362.661.— (v. j. f 17.927.229), aan provisie f 11.810.859 (f 10.920.328.Vermeerderd met het saldo winst A. P. en effecten en syn dicaten bedraagt 't credit-totaal der winst -en verliesrekening f 32.485.883 (f 30.207.466). De bedrijfsonkosten be droegen f 16.002.712.— (f 14.741.166—). Statutair kan een onveranderd divi dend van 9 pet. worden uitgekeerd. Het balanstotaal bedraagt f 953.592.i36 (f 1.077.645.692). De resultaten van het boekjaar 1950 waren voor de Rotter damsche Bank zeer bevredigend, al dus de directie in haar thans versche nen verslag. NEDERLANDS VAKMANSCHAP. Vraagt men Amerika's scheepsbou wers felle concurenten van de „Feadship" wat de oorzaken zijn van het kwaliteitsverschil, dan erken nen zij volmondig, dat in Amerika het vakmanschap van de Nederlandse scheepsbouwer, zijn assistenten en ar beiders ten enenmale ontbreekt. Men zou de kunst vermoedelijk kunnen le ren; maar waar de arbeidslonen zo'n belangrijke portie van de bouwkosten vergen, aldus onze zegslieden, zou ae prijs van een in Amerika volgens Ne derlandse methoden gebouwd jacht de koDers zeker afschrikken. Tegenover het feit, dat Nederland door zijn loonpeil en levensstandaard deze jachten kan bouwen tegen aan zienlijk lagere prijzen dan op een Amerikaanse helling denkbaar is, staat uiteraard de niet geringe post der transatlantische verzendkosten. Dit heeft ten gevolg, dat voor kleine schepen (jolletjes e.d.) de verkoop prijs in Amerika nagenoeg dezelfde is als die van het Amerikaanse product. Hoge Commissaris- in Nederland JUISTE PERSOON NOG NIET GEVONDEN. De Indonesische regering zoekt nog steeds de juiste persoon voor de post van Hoge Commissaris in Nederland, aldus heeft Moh. Roem te Djakarta medegedeeld. Hy ontkende, dat het in he voornemen ligt het Hoge Commis sariaat te veranderen in een ambas sade. Ook zal de plaatsvervanged Ho ge Commissaris. Djoemhana, niet naar Indonesië worden teruggeroepen. Minister Roem bevestigde, dat Da- jaks de grens tussen Serawak en Bor neo overschrijden, doch hij zeide, dat zg nomaden zgn en de grensover schrijding geregeld geschiedt. De heer Roem wilde geen mededelingen doen over de zaak-Westerling. Tenslotte deelde hij mede. dat de regering bezig is de noodzakelijkheid van het openen van een Indonesische legatie te Mos kou te bestuderen. SLUITING VAN VRIENDSCHAPSVERDRAG. India en Indonesië zullen binnen kort een vriendschapsverdrag sluiten Dit werd in gezaghebbende kringen te Djakarta medegedeeld. iiiüinniiiiHB Toe' in September 1914 den oorlog uutbrak luu'den aolie kloketore's da me d'r zoma ao- keleg van wiere, en onze joen- gers kwaeme onder de waepe- ne! Wat of d'r stoeng te gebeu- re, wist gin mens. En vo de vei lig'eid vo ons durp krege ons 'n 'eele compenie op oorloge staerkte, in ulder doenker- blauwe pakjes. Ze wouwe vee liever naer'uus, da zeide ze den eersten dag a! Al'oewel ze niks tegen ons- en 't goed bie ons aodde. Eest was 't ma vee aordig, ma a gauw rocht 'n ieder geweun an et tromgeroffel en de 'oornsinjao- le die as ze deu onze straetjes toeterden. En ons leerden die mopjes ok kenne, mee ulder be- teekenisse. Eest reveilje, da was opstae! Dan, „vo den dokterVo de joehgers die as liever «ie op wacht stoenge en die 'oopten da dien dokter ulder gelove wou, as ze zeie „ik overao piene" (Wezelek ziek waere ze naebie nooit) en van de kost aodde ze 't reusachtig! Da zeide ze zelf! Dan wee toetere vo de ge strafte, die mochte op 't bero komme omda ze d'r sokke aod de verkocht of 'n bitje langer t' ui is waere 'ebleve as op ul der pampiertje vo verlofgan gers stoeng. Wan ete en mee verlof gae, dae leefden z* op! En op wacht stae, 's nachts en in de winter dae aodde z' ooi 'n eekel an! Ze zaete vee liever in 't kot mee 'n krootje, wan dae ko je pandoere of zo. Eest was d'r gin kot, wan wie rekent d'r noe op zo'n lief'ebbe- rij en zovee gestrafte geliek! Ma d'r wier 'n kot 'emaekt, eest in de kerke, en toe d'r bie en impersant zaote ze in kel ders of schuurtjes bie partike- liere! En dae' oadde ze 't kol- lesaol: koffie en thee op z'n tied, de krante en cigerette. (da mog niet majae, oe gaet dat eel) En toe z*aoI ge'uusvest waere en d'r was 'n keete vo cant ine, da was zo'ies as wienkel en ca fé geliek, vo soldaote. En toe d'r wachtkotjes kwae me, eest van strooi, laeter van out, da was staerker en je kon d'r ok vee beter naeme in kras se en 'arte en zo, toe v erzonne ze: loogpraeve maeke in de du ne, en prikkeldraed om je broek an te scheure. De loopgraeve woele dichte en 't prikkeldraed ier en dae on- 4ji£0ns>Ojptc&<xp der 't zand, ma daerom nie ge treurd! Nieuwe loopgraeve en nieuwe prikkeldraed wier g'aele! En aolle morges vertrok de troep nae de dune, bie goed of slecht weer. Een keer per dag was 't an- treë vo de wacht die as of 'elost mog'orre. Wan op vuve of zesse plekke bie ons op 't durp mog d'r aneens dag- en nacht zo'n soldaet mee. 'n geweer stae, vier jaere achteranmekaore. Ik nooit goen begrepe op wien of ze dae stoenge te wachte! Z'ieuwe je nooit an, je mog dag en nacht passere icien of j' ok was. Ze stoenge jdae ma, totda' ze ofgelost wiere! (om de twi ure geweunlek). As d'r 'n ienkelen kere is 'n meisje bie ulder in 't kotje stoeng, krege die soldaote straf! En 'n Nederlander wil wè z'n landje verdedige, ma ie ts in z'n art meer burger as soldaet, wa vo pakje 'n ok andoet. As den 'oornblaezer toeterden: 't is vuve menute vo 't appèl!: dan vloge ze! En as 'eel de kom- penie stoeng angetreje en de vier serzants as commedante van ulder seksie kwaeme mel de: jiolles persentan de dienstdoende Luif, dan was d' oofdstraete vol en je kon der nie mi deu! En dan wachtte je ma' totda 't of gelopen was. Op 'n kere was d'r wee vee bekieks, en de luit kommedeer- den mee zwaere stemme: „geeft acht!!!! mee vieren lienks uut de flank Juffrouw dienk om je kinder- waege, marsch!!!!! En 't goeng aollemaele goed'. Nae zo'n maend of achte, dan waere me net anmekaore ge weun, en dan wiere z' overge- plaest En ons krege wee aore soldaote. Amsterdammers of Friezen, van aolles! Nie da me wa tegen die luu aodde, glad. 7iie wan d'r bin 'eel wat 'uwe- leke van gekomen- Ma me waere net geweun an ulder spraeke, en ulder an ons Zeeuws, en wég waere ze wee! Van den oorlog zellef me gelokkig nie vee gemerkt, de gevluchte Belze vertelden ons treurige en ieselke dienge, ma zellef meemaeke is 'eelwat aors, da wete me noe ok! Een keer viéle d'r vlieger- bomme op Goes, een keer op Zierïkzee, (Man, Vrouw en kind dood) En bie Vlissienge zo ier en daer ok, ma over 't g'eel genome goeng't nog a! En s'aeves b lieze ze de tap toe, en dan goenge z'aol nae kooi, temisten noe jae afijn, ma de meeste toch wè! Op 'n morge kwam d'r 'n verdwaeld, of nie verdwaeld, aliegtuug bove Middelburg en t'eele garnizoen traegden zen kanse om d'r op te schiete, mee geweune gewere! Uut aolle raeme van 't Entre- pot'ienge schietende soldaote, ze zaete tot in de geute en op de nok! En van 't Meulewaeter en Schutters'of en uut de Kazerne en de binneplaes d'r van, knet terden de gewere, zelfs de schildwachte rond de stad scho- te mee! An de krusen op z'n vléke, ko'je zie da't'n mof was. Vee miek'n d'r nie van, ie draoiden nog 'n poer kere rond 'dn Staduustore en goeng d't vandeu, richtienge Goes. En waerentig, boven Zuud- Beveland wier n neergeschote! O ez'm da' lapten, snap je ge- weunweg nie! Zo tussen Weskappel en Vlis sienge ko'je 's aeves de licht- straele zie, boven België, 'n ien kelen keer 'n stikje luchtge- vechte, ma aolles veilig 'n ende weg. Gelokkig da me nie wiste da't'eele spil z'n eige zou 'er 'aele! En dan mee ons, en boven ons. En nae vier jare, juust toe me dochte da'dien oorlog nooit mi zou op'ouwe, was 't zoma uut! De soldaotepakjes goenge ok uut en 'n ieder perbeerden wee te waerkei En da's ok vee beter vo'n mens! A me soldaote ok wè's nodig, jammer genoegt! BESPIEGHELAER' Van de zijde van het Nederlandse Hoge Commissariaat werd aan Ane- ta medegedeeld, dat men tevoren de instemming van de Indonesische re gering met deze plannen wilde ver krijgen, benevens de verzekering dat zij, die uit Nederland naar Indonesië zouden willen terugkeren, te zijner tijd in Indonesië zullen worden toege laten. De overste van der Hurk, Ned»* lands rayonscommandant voor Ban doeng en Tjimahi, deelde aan de cor respondent van Aneta mede dat, in verband met de internationale toe stand, over de duur van het verblijf in Nederland van de tijdelgk daar heen af te voeren Ambonese militai ren van de K.L. niets valt te zeggen. Met de Indonesische regering zal de mogelijkheid worden besproken, dat aan deze Ambonese militairen van de K. L. de garantie zal worden ver strekt, dat zg desgewenst te zijner tijd naar Indonesië zullen kunnen te rugkeren. Zoveel mogelijk zal worden gepoogd, de Nederlandse militairen samen met deze Ambonese militairen uit één kamp te evacueren, waarme de men begin Februari een aanvang hoopt te kunnen maken. Hel wereldgebeuren Conferentie in zicht De drie Westciyke mogendheden hebben opnieuw nota's gezonden naar Moskou, waarin zij op neutrale toon hun bereidheid mededelen een vier- landen-conterentie te doen houden 1 over Duitsland en andere vraagstuk- I ken. Het is nog moeilgk te voorzien wat hierop de ï-eactie van de Russi- I sche diplomaten zal zijn. Van hen is I begin November het initiatief geko- i men tot de conferentie, maar het is I de vraag of zij nu nog steeds menen I er iets mee te kunnen bereiken. De bedoeling was namelgk te praten over §j j de herbewapening van Duitsland en I te pogen deze herbewapening te ver is tragen of te voorkomen. Begrijpelij- kerwijs heerst in Moskou beducht- g I heid voor herrijzenis van het Duitse militairisme, waarmee zulke bittere ervaringen zijn opgedaan. Nu mag van Westerse zijae nog zo vaak en zou duidelgk beweerd worden, dat oplichting van een nieuw Duits le ger alleen maar ter verdediging dient, van Russisch standpunt bekeken is, gezien de geschiedenis van de laatste 30 jaren twgfel daaraan niet geheel en al ongerechtvaardigd. Wanneer generaal Eisenhower in strijd met vroegere verklaringen oi-eert over „de eer van de Duitse soldaat" kan dat die twgfel slechts versterken. Afge zien daarvan ziet Moskou natuurlijk met lede ogen aan, dat West-Duits- land hoe langer hoe meer stevig wordt ingekapseld in de Westerse gemeenschap, waardoor de kansen op een communistische omwenteling zonder druk of hulp van buiten af vrgwel nihil worden. Het concen treert nu de krachten op een „neutra lisering" van Duitsland, het scheppen dus van een gebied, dat noch on der Amerikaanse, noch onder Russi sche invloed zal staan, maar onbe wapend niemandsgebied blijft. De communistische propaganda speculeert daarbij op de aarzeling bij vele Duitsers duidelijk partij te kie zen zolang zy niet zeker zijn wie de overmacht heeft en wat voor voorde len het oplevert. De Amerikanen voelen niets voor een „neutraal" Duitsland en nog minder voor een niemandsland, dat open zou staan voor communistische infiltratie. ZH hebben besloten de El be te verdedigen als grens van het Westerse gebied en het is nauwelyks aan te nemen, dat zg zich van hun plannen zullen laten afbrengen. Het verluidt, dat Engeland binnenkort in West-Duitsland drie pantserdivisies, 'n infanteriedivisie en een brigade zal legeren en waarschijnlijk zullen ook de Amerikanen binnenkort meer troepen zenden. Er moet heel wat ge beuren, wil hier een weg terug ge vonden worden. Waarover valt dus elgeniyk nog te praten met de Russen? Deze zullen wel grote concessies moeten doen als het him ernst is met pogingen de reedsgetroffen maatregelenonge daan te maken. Resteert de mogelijkheid, dat zy met grof geschut zullen werken en aankondigen, dat herbewapening van Duitsland niet geduld zal worden. In vorige nota's is daarop gezinspeeld en dat heeft in Frankrijk, waar het enthousiasme voor het bondgenoot schap met de Duitsers nog steeds niet groot is, indruk gemaakt. Daarom is er toch wel enige span ning over het Russische antwoord op de jongste Westerse nota's. De Ame rikanen hebben nu open kaart ge speeld en Eisenhower in Duitsland klare taal laten spreken. Wat zal daarop de Russische tegen zet zijn?.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5