NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN qenda NEDERLANDSE SOLDATEN ZIJN SUPERIEUR IN KOREA. ALARMOEFENING OP DE VELUWE VOLDEED AAN VERWACHTINGEN 22 UITVALLERS IN STERRIT VRIJDAG 26 JANUARI 1951 PROV l N Cl A LB ZEEUWSE CUURANJ DE HENGSTENKEURING TE OOSTBURG De hengstenkeuring, die Donder dag door de Kon. Ver. het Neder landse Trekpaard te Oostburg werd gehouden, is een grote verrassing ge worden. Niet alleen was de belang stelling zeer groot, maar belangrij ker was, dat de kwaliteit van ae paarden bijzonder goed was. Speciaal de jonge hengsten houden belofte in voor de toekomst. Goedgekeurd wer den: Frits, eig. Mare. d'Hoore te Sluis; Brennie van Schuddebours eig. Al. Serarens te Ossenisse; Gudo van de Belt, fok.-eig. R. J. de Milliano te Oostburg: Indigèrie d'Ahea, fok.-eig. A. X. Aernoudts te Sluis; Niro van iJsselsteyn, eig. Mare. d'Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. J. v. d. Velde te Kamperland; Jaap van 't Paviljoen, fok.-eig. G. Modde te Oostourg; Nico van het Zwarte water, eig. Mare. d'Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland; Sjors van injer, eig. A. J. v. d. Meu- len-Becu te LJzendrjke; Certain van de Jozinahoeve. eig. A. J. v. d. Meu- len-Becu te IJzendyke. Cam. v. d. Hauwe-Burm te LJzendijke; Lambiek van St. Kruis, eig. Mare. d'Hoore te 'Sluis (opgenomen in het keurstam- boek)Paul van Nico, eig Mare. d'Hoore te Sluis en R. J. de Milliano te Oostburg; Wilfried eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat (opgeno men in het keurstamboek)Moustic van Urbain, eig. C. N. den Hamer te Sehoondijke en Gerrit van Hal te St. Kruis; David van de Louisa, eig. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat; Frans van Zwingelspaan, eig. Joh de Feijter Johzn te Sehoondijke: Klaas van Wieringermeer, eig. Adr. J. Cat- seman te Biervliet (goedgek voor 4 jaar); Brillant van Nico. eig. A. J. v. d. Meulen-Becu te Uzenrlijke; Eglon van Echt. eig. R. J. de Millia no te Oostburg. A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat en A. J. v. d. Meulen- Becu te IJzendrjke (goedgek voor 4 jaar) en Elfridus van Melo, eig. Adr. J. Catseman te Biervliet goedgek. voor 4 jaar). OUDERAVOND HERVORMDE SCHOLEN TE VLISSINGEN Aanvrage voor derde school b., B. en W. ingediend. In het Concertgebouw te Vlissin- gen werd Donderdagavond een ouder avond gehouden van de Hei-vormde scholen, de Prins Willemschool en de Oranjeschool. De voorzitter van de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te Vlissingen, ds. J. S. Hartjes, sprak een openings woord, waarin hij zijn vreugde uitte over de grote opkomst van de ouders en in het bijzonder een woord van welkom richtte tot de wethouder van onderwys. de heer W. Poppe. Na voorgegaan te zjjn in gebed, deed ds. Hartjes medede'ing. dat de aanvrage voor een derde school bij B. en W. van Vlissingen is ingediend en ver bond daaraan de wens. dat de nieu we school er spoedig zou mogen ko men. Het hoofd van de Oranjeschool, de heer H. de Groot, hield hierna een causerie over .De sociale opvoeding", welke spr. met tal van voorbeelden uit -de practiik verduidelijkte. De opvoeding van het kind, aldus ving spr. aan, is geen gemakkelijke opgave. Vele plannen worden ge maakt, maar die plannen worden niet altïid uitgevoerd. De opvoeding is niet vast te leggen in bepaalde stellingen. De ene keer heeft men de nadruk gelegd op het individu, daarna weer op de gemeenschapsmens. Onvoeding is niet het opzettelijk ingrijpen en dwingen, maar komt voor een groot deel n°er on vrije ontplooiing en mi lieu. Het kind moet leren zich te sch5 leken in de gemeenschap waarin het leeft. Uitvoerig ging snr. in op het egocentrische in het kind en de moeil"ke ongave om het kind te leren uit het egocentrische te komen en te doen treden in de gemeenschap. De kias biedt daartoe de meeste moge lijkheid: de kinderen passen zich zeer sn^l aan. De heer de Groot liet uitkomen, dat de taak van de opvoeding voor een p-root deel berust bh' het gezin. Onbillijk vond snr het dat van indi viduen met velschillende aanleg het zelfde wordt geëist. Snr. wees er op. dat de ouders er goed aan doen van de kinderen niet het onmogel'ike te eiser» Z'ften blriven is cc en straf voor het. kind. maar een straf is het te laten overgaan als ze niet mee kun nen bomen. Tenslotte zette sun de moeilijkheden voor de onderwiizers uiteen .om zich in te leven in de kin derwereld. Na de pauze, waarin thee wend ge- sei-veerd, vertelde de heer J. Dekker over de handenarbeid op de lagere school, terwijl voorts nog een inte ressante film werd vertoond over de steenkolen winning in de mijnen van Z,-Limburg. De biicvrnkomst werd gesloten door ds. Hartjes, Westkaoelle BEROFPsuvTOriFT.T.TKHEDEN VOOR MEISJES. Op Donderdag 1 Februari a.s. komt de Bond van plattelandsvrouwen te WestkaneUe bijeen. Als sprpeksler zal optreden mei. Ebbens met als on derwerp .Rerocoamogelykheden voor Zeeuwse meisjes". n- MIDDELBURG. Vandaag: Gebouw Zeeuws Genootschap: Ned. Klassiek Verbond, prof. ir. R. J. Forbes. „Astrologie in de oud heid". 8 uur; Schuttershof: Besloten COAK-avond; Huifkar: Ledenverga dering EM.M.. 8 uur; Kunstmuseum. Jubileumtentoonstelling Louis Hey- mans. 1.305.30 uur; Van Benthem en Jutting: Chinese houtsneden, 9— 6 uur; Electro: De gebroken pijl (14 j.), 7 en 9.15 .uur; Schouwburg: Mr. Belvedere loopt college (a.l.), 8 uur. Morgen; Schuttershof: Feestavond Alg. Bond van Ambtenaren, 8 uur; Kunst museum; Jubileumtentoonstelling Louis Heymans, 1.30—5.30 uur; Van Benthem en Jutting: Chinese hout sneden, 96 uur; Bioscopen: als van daag; De Vergenoeging: Jiu-Jitsu-de- monstratie en Judowedstrijden, 8 u Zondag: Kunstmuseum: Jubileumten toonstelling Louis Heymans, 10—5 u Electro: De gebroken pijl (14 j.). 3.30 7 en 9.15 uur; Schouwburg Mr. Bel vedere loopt college (a.l.), 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „De vlam en de Pul", (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „De twee wezen" (18 j.), 8 uur. Morgen: Alhambra: Als vandaag: Luxor; Als vandaag, 7 en 9 uur; Concertge bouw: Amateurparade 1951. 8 uur. Zondag: Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en S uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Concertgebouw: Uitvoering Rooms Toneel. 8 uur. Middelburg BOUWKUNST IN AMERIKA. Op uitnodiging der afdeling Mid delburg en omstreken van de Ned. Aannemers en Patroonsbond N.A.P. B. hield de heer H. van Eesteren, aannemer, in het Schuttershof een lezing met lichtbeelden over zijn in drukken en ervaringen, welke hij heeft opgedaan tijdens een studiereis door de Ver. Staten. De heer Van Eesteren schetste eerst zijn aankomst in New York, waarvan de „wolkenkrabbers" en het nieuwe kantoorgebouw der Ver. Na ties op hem een machtige indruk maakten. Hij bezocht vele steden, zo als Washington met zijn regerings gebouwen, grote bibliotheek en ro yale parken, het mondaine Miami in Florida, St. Louis, industriesteden als Pittsburg met zijn omvangrijke woonwyken, flats en „skyscrapers", New Orleans, waar de bevolking de ene helft Engels, de andere Frans spreekt en waar de ontvangst wel bijzonder hartelijk was. Alle leden van de bezoekende groep werden tot ereburgers van deze stad benoemd! By de douw wordt er naar gestreefd de loonstaten zo laag mogelyk te houden, doch zo goed mogelijke ma terialen (die in ons land veel duur der zijn dan in de V.S.) te gebrui ken. Werknemers, werkgevers en ar chitecten doen alles om de arbeid zo goed en zo vlug mogelijk te doen ge schieden. Alles is beter geordend dan hier, maar de aannemers dragen dan ook de volle verantwoordelijkheid en schrijven op een werk in met een tijdsbepaling. De spreker was van mening, dat men in Europa nog zeer veel kan le ren *'an Amerika, maai' voegde er aan toe, dat in de oude wereld het zelfde gepresteerd zou kunnen wor den, wanneer men maar niet te. mar ken had met grenzen en tollen. Hij beantwoordde nog enige vragen en vertoonde enkele fraaie films over Amerika, waarna de afdelingsvoor zitter, de heer K. J. van Loo, hem dank zegde voor zijn boeiende cause rie. Met een applaus voor de heer Van Eesteren werd deze geslaagde, instructieve bijeenkomst gesloten. C.O.A.K.-FEESTAVOND. De sergeant-examens van officiers- en onderofficiersklassen der C.O.A. K. te Middelburg zijn weer achter de rug (slechts enkele candidaten be hoefden te worden afgewezen) en de feslaagden zullen nu bij verschillen- e onderdelen worden geplaatst. Gisteravond werd in het Schutters hof de traditionele afscheids-feest- avond gegeven voor de C O.A.K.- leerlingen en hun introduoé's. De grote zaal was tot in de hoeken ge vuld, toen de garnizoenscommandant, majoor J. Potteboom, een kort ope- ningswoord uitsprak, waarin hij allen I welkom heette, doch in het bijzonder noemde de burgemeester van Middel- burg, mr. dr. N. Bolkestein en diens j echtgenote, de commandant maritie- me middelen, kapt. luit. t. z. W. H. j de Graaff en de leden van het comité j tot behoud van het garnizoen. Een Haags operettegezelschap vul- de de avond met een kleurige, fleu- j rige en sprankelende opvoering van de bekende operette „Bloem van Ha waii". De gezellige muziek, de gees tige, onlogische verwikkelingen, het vlotte spel, de humor en de behoor lijke zang werden door het in hoofd zaak geüniformeerde publick zeer ge waardeerd en de executanten moch ten dan ook bij het vallen van .het doek een harteliik applaus In ont vangst nemen. Het was reeds laat, toen deze avond op de gebruikelijke wijze en onder dankzegging aan het gezelschap werd besloten. JUDO-KAMPIOEN SCHAPPEN. Zaterdagavond zullen in de socië teit De Vergenoeging te Middelburg de semi officiële Judo kampioen schappen voor Zeeland worden ge houden. In de eerste ronde zullen tegen elkander uitkomen: A. Florisse Mid delburgW. Davidse, Middelburg; J. Heeren, Goes—S. Lameyn, Vlissin gen; J. M. -van Liere, GoesM; den Hollander, Middelburg; P. Schrau- man, GoesB. Walker, Vlissingen; A. Rijk, GoesC. de Vlieger, Middel burg; L. Hoekstra, Middelburg—W. Franse, Middelburg; L. v. d. Zande, GoesM. Delmotte, Middelburg; J. P. Repkes. GoesA. de Nooijer, Vlis singen; M. Ie Conté, GoesC. Gillis- se, Middelburg; C. Janse, 's Heer Arend.skerkeJ. de Leeuw v. Wee- nen, Goes. P. Suurland, Middelburg, is voor de eerste ronde vrijgeloot. Vlissingen 50 JAAR GETROUWD. Het echtpaar B. NagtegaalRijnberg te Vlissingen viert op 1 Febr. a.s. zijn gouden huwelijksfeest. Geslaagd voor het examen beperkte kleine handelsvaart, de heer A. Pot, leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen. St Laurens VERGADERING VARKENSFONDS. Dezer dagen vergaderde het Var kensfonds te St. Laurens onder voor zitterschap van de heer Joh. Marinis- sen. De verslagen van secretaris en pen- nignmeester werden goedgekeurd. Het goed slot bedroeg 70.09. De aftredende commissaris, de heer W. Rooze, werd herkozen. Twee var kens zijn in 't afgelopen jaar een na tuurlijke dood gestorven. Uitgekeerd werd 99.20. De vleesprijs voor 1951 werd vastge steld evenals de contributie. De heer J. v. d. Bosse fungeert als bode, die ook voor de inenting zorgt. O. en W.-Souburg UITVOERING „OEFENING NA DEN ARBEID". De fanfare .Oefening na den Ar beid" uit Ritthem gaf in De Zwaan" te Souburg een concert, onder leiding van de directeur, de heer A. Verha- ge. Het uitgevoerde programma werd zeer gewaardeerd. Na het muzikale gedeelte verzorgde het gezelschap „De Zuidwesters" een gevarieerd ca-: baretprogramma, waarmee het groot succes oogstte. Na afloop was er een gezellig samenzijn. GEZELLIGE MIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN. De ouden van dagen werd in „De Zwaan" te Souburg een gezellige middag aangeboden, waaraan ver scheidene buurtverenigingen mee werkten. Uit alles bleek, dat de oud jes deze bijeenkomst ten zeerste op. prijs stelden. WATEIU JSIDING A VNLEG. Deze week is men- te 'Souburg in de Ritthemsé straat begonnen met het leggen van de buizei voor de water voorziening naar Ritthem. Luchtheld „Bram" trouwde in U.S.A. Maar zijn verhaal is aangedikt. De „Assoc. Press" brengt een ver haal van Bram Teilekamp, die te San Diego.ln Californië woont en die deze week 'getrouwd is met mej. Helen King uit Miarai Beach. Bram zou een Nederlandse lucht held zijn en hij heeft bij speciale wet van het Amerikaanse congres het Amerikaans burgerschap gekregen. Toen de oorlog uitbrak zat hij met zijn vader en moeder op Sumatra en •de Japanners stopten hem in een in terneringskamp. Volgens zijn verhaal zou hij door geallieerde valschermspringers zijn bevrijd en tezamen met die'springers hebben deelgenomen aan gevechten tegen de Japanners en de inheemse guerilla-strijders op Sumatra. Amerikaanse piloten zouden hem de naam „Vliegende Hollander" heb ben gegeven, maar waarom vertelt het verhaal niet. Ze hebben hem naar Amerika gebracht. De vader van Bram, de heer Joh. Tellekamp, werd door guerillastrijders gedood. De bruid van Bram is een meisje, dat gestudeerd heeft aan de universi teit van Miami. Het verhaal zal het wel doen in Amerika, maar Bram moet in 1942 toen Sumatra door de Japanners werd bezet toch nog maar een schooljongen zijn geweest en toen hij vrij kwam in 1945 zal hij toch erg weinig vlieguren hebben gehad en we ..unnen ons nau welijks indenken, dat de valscherm springers kwamen om de grote Bram te bevrijdentoen Japan gecapitu leerd had!!! Oudste grenadier overleden Te Werkendam overleed de heer Fr. Duijnhouwèr, geboortig: van Scherpenisse. in de ouderdom van bijna 103 jaar. De heer Duynhouwer was de oudste grenadier van Neder land. Kranige prestaties Lof van Amerikaanse bladen „De kwaliteit van de Nederlandse en Franse soldaten in Korea is waar- sehjjnlük hoger dan die van de gemiddelde soldaat uit onverschillig welk ander land. Amerikaanse officieren zeggen, dat 7.y graag meer van dit soort soldaten willen hebben", aldus meldden volgens United Press ver schillende dagbladen in de V.S. De Nederlandse soldaten in Korea passen een taktiek toe, die de Noord- Koreanen op zware verliezen is te staan gekomen en reeds veel verwar ring in de gelederen van de vijand heeft gesticht. De Nederlanders in Korea trekken uit hun ervaringen die zij in Indonesië hebben opgedaan in de strijd tegen guerillas, veel voor deel. EEN VOORBEELD. Toen bijvoorbeeld een Nederlandse patrouille in een dorp een Noordko- reaanse compagnie soldaten slapend in de door de bevolking verlaten stro- Advertentie MET RHEUMATIEK KAN NIEMAND WERKEN De zorg voor Uw gezin ot voor Uw toe komst vereisen de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor Sote lichamelijke prestaties, rijf ze weg. Uw rheumatiek. Uw spit. Uw lendenpijn, wrijf ze weg met Akkers Kloosierbalsem. die door de huid heen diep in de daaronder liggende weelsels doordringt en door de warmte, dte ze daar opwekt, Uw pljri verdrijft en U tot een andei mens maakt. In korte tijd zult ook gij zeggen .Akker's Kloosterbalsem, geen goud zo goed" Mevrouw Pennink verloofd mei secretaris van de Koningin. De paticulier secretaris van HM. de Koningin, W. J. baron van Hee- clceren van Molecaten, heeft zich ver loofd met mevr. M. A. Pennink. de verzorgster van de prinsesjes. Het huwelijk zal vermoedelijk in Maart a.s. worden gesloten. Het ligt irt Ie verwachting, dat mevr. Pauiïink bin nen afzienbare tijd haar functie op paleis Soestdijk zal neerleggen. Advertentie Tegen Kou Die Vasfzit Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk Apoth «o Dreg. - Imp N.V Rowntra*. A'dai* 9000 man is te weinig Officieren bleken vast te slapen, doch V.H.K. meisjes waren vlug uit bed. De streng geheim gehouden alarmoefening van de landmacht op de Ve- luwe heeft aan de verwachtingen voldaan. Dank zy een snelle alarmering door marechaussees, warén de meeste officieren in korte tijd by hun onder delen. De alarmering per telefoon bleek echter een mislukking, want ver scheidene officieren waren zulke slapers, dat zij de telefoon niet hoorden. Er moest een koerier worden uitgezonden om de heren uit hun bed te kloppen. Dit deelde generaal Opsomer, commandant van de strydkrachten te velde, op een persconferentie mede. Een extra woord van lof had de ge neraal voor de meisjes van het VJH. K., die zich practisch als eersten op zijn bureaux in Den'Haag kwamen melden. -- Macht van Franse commun.stische parlements leden beknot. De Franse Nationale Vergadering heeft in de afgelopen 24 uur drie maatregelen genomen om de macht van de communistische fractie, de grootste van het Franse parlement, te beknotten. De vergadering heeft drie commu nistische leden van parlementaire commissies van hun functies van rap porteur ontheven. Vervolgens heeft zij de onafhankelijke communistisch gezinde afgevaardigde Eugene Forci- nal als voorzitter van de commissie voor oud-strijders vervangen door een radicaal en tenslotte de 80-jarige onafhankelijke, conservatieve afge vaardigde Louis Marine niet herko zen als lid van de commissie voor buitenlandse zaken. Prins Bernhard naar Luxemburg. Z.K-.H. Prins Bernhard ts per vlieg tuig naar Luxemburg vertrokken, waar hy tot Zaterdag de gast zal zijn van de groothertogelijke familie en aan een jachtpartij zal deelnemen. EXAMEN. De heer M. Karelse te Borssele slaagde voor het examen moderne bedrijfsadministratie. BILJARTEN De Ruyter verbeterde Ned. record hoogste gemiddelde. In hotel „Wllhelmina" te Delft werd een begin gemaakt met de wedstrij den om het Kampioenschap van Ne derland, hootdklasse groot biljart 71/2. De eerste partijen waren die van Kruythof tegen Sweerlng en Ko- bus tegen Eichelsheim. Het werden overwinningen voor Sweering en Eichelsheim. Daarna kwam Kees de Ruyter uit tegen Kasteleyn. De Ruyter zorgde hier voor een grote verrassing, want nij verbeterde '.n deze party het Ne derlands record, hoogste gemiddelde. Het oude stond op naam van v. d. Pol, die er 50 maakte. De Ruyter be haalde echter een gemiddelde van 60. Van der Pol had geen moeite met de Jong. Hy beëindigde zijn party, toen de Jong op 69 stond. Sweering kon moeilyk los komen van Kobus Op het laatste ogenblik kwam de span ning er nog in. Sweering stond op 298 caramboles, toen Kobus de stand op 296 bracht. Hierna speelde Sweering de partij uit. Kruythof wist van Eichelsheim te winnen, A.N.W.B.-WEGENWACHT IN ACTIE Twee Finse deelnemers ontsnapten aan de dood. De wegenwacht van de A.N.W.B. heeft zich ook ter gelegenheid van de sterrit naar Monte-Carlo van de beste zyde laten zien. De ralley-ryders uit Scandinavië werden, dank zy deze A.N.YV.B.-service, in recordtempo gehol pen, toen zy gistermorgen in Denekamp onze landsgrens passeerden. De koplampen en ruiten van de wagens werden grondig schoongemaakt. De automobilisten, die op weg warén naar Brussel, werden by YVerahout op dezelfde manier geholpen. Een dergelijke onverwachte lande lijke oefening verloopt echter niet zonder tekortkomingen. Generaal Opsomer heeft dan ook.- op: detailr punten vele foutjes genoteerd, vooral by de staven. Hij hoopte dergelijke oefeningen meer te kunnen houden, indien moge lyk met een grotere troepenmacht dan 9000. man. Deze oefening heeft nameljjk tevens geleerd, dat een parate troepenmacht van-9000" man te gering is om een eerste stoot te kunnen opvangen. De generaal achtte daarvoor ten minste een divisie noodzakelijk. hutten aantrof, staken de Nederlan ders doodkalm de strodaken in brand, wachtten tot de vyanden in paniek het dorp uitrende en openden toen een moorddadig vuur. Volgens het bericht in de Ameri kaanse bladen kunnen de Ameri kaanse soldaten zeer veel leren van de Nederlanders en Fransen die by hen zyn ingedeeld. Zy' zyn uitsteken de leraren met veel ervaring. De Fransen hebben him ervaring in In- do-Chïna opgedaan, de Nederlanders zyn in Indonesië in de leer geweest. YVAT NEDERLAND DEED. Juist met het oog op de biykbaar geïnspireerde critiek In vele Ameri kaanse bladen op het defensie-beleid in Nederland, is het goed dat deze dingen gezegd worden. Want wan neer men in de V.S. Nederland ver- wy't dat hier onvoldoende wordt ge daan voor de opbouw van een leger vergeet men ginds, dat Nederland een expeditiemacht van 130.000 man j voor Indonesië heeft moeten uitrus- ten in de moeiiykste jaren vlak na. de oorlog. De Amerikanen moeten eens een klein Westeuropees land I aanwijzen, dat zich in de afgelopen 1 jaren reeds een zo grote militaire krachtsinspanning heeft getroost. In Korea plukken de Amerikanen er in direct nog de vruchten van. Marktberichten 25 Januari. VEILING ST. ANN ALAND. Uien veiling. Middelsoort 5.15; bonken 4; drielingen 4.50; pickles 15.49; aan voer 160 ton. AFD. SCHERPENISSE. Middelsoort 5.16; bonken 359; drielin gen 4.29; pickles 15.50; aanvoer 30 ton. VISMIJN VEERE. Exportgarnalen, aanvoer 267 kg., 2.13 —2.32, schar, aanvoer 567 kg.. 32—35; bot, aanvoer 18 kg., 47; ongesorteerde vis, aanvoer 17 kg., 35—37. VEILING ST. MAARTENSDIJK. Gewone uien 5.36—5.40, drielingen 4.50; bonken 4.60; pickles 1550; aanvoer ton. Graanprijzen: tarwe 23—2350; gerst 34—35; haver 29—31; schokkers 4347; kL erwten 40—43; br. bonen 50—54; koolzaad 55; maanzaad 180. Twee Finse deelnemers ontsnapten ternauwernood aan de dood, toen zy tussen Reims en Parijs in botsing kwamen met een kilometerpaal. Hun Austin sloeg over de kop. doch de Finnen brachten er als door een won der het leven af. Na in feen ziekenhuis verbonden te zijn .kpnden zij later hun tocht voortzetten. De in Lissabon gestarte Franse equipe Gauthier—Dó- minici werden echter ernstig gewond, bij een ongeluk, dat hen bij Aublgny overkwam. Toen gisterochtend de contrólepost te Amsterdam werd gesloten, waren 239 deelnemers uit Glasgow. Stock holm. Oslo en Moitfp-Carlo gepasseerd. De Nederlandse ploeg Scheffer— Willing, die in Monte-Carlo startte, moest door motordefect opgeven. De eerste equipe, die zich uit Monté- Carlo in Brussel meldde, was de Ne derlandse ploeg Verkammen Verkeu len—Keislair. Alle leden van de Oslo- groep, behalve de Noorse ploeg Grol lend—Strom, die met hun wagen'om geslagen waren, meldden zich tijdig bij de controle te Parijs. De eerste rij der van de groep Stockholm, die te Parijs arriveerde was de Duitser von Goerne. Negen deelnemers, komende uit Pa lermo.' passeerden omstreeks vier uur Dy on. De Engelse équipe. E. H. Chan- nonP. H. Channon, meldden zich als eerste van de in Glasgow gestarte rij ders in Brussel. Zij arriveerden om twee uur te Parijs .De deelnemers uit Lissabon kwamen om half vier te Pa rijs aan. De eerste waren de Fransen Wulghe én Limousin. Zij hadden vee] last gehad van slecht weer en gladde wegen. De Nederlandse ploeg Stutter- heimPesters arriveerde te Burgos met een beschadigd spatbord, maar kon de reis voortzetten. Bij het slui ten van de post te Tours had zich o.m. ook de Nederlandse ploeg Engels- ma—Kingsma nog niet gemeld. Bij de rally-rijders met startplaats Monte-Carlo, die de controle te Parijs aandeden.bevond zich ook dr. J. J Sprenger van Eyk, die voor het eerst in 1928 mee deed en in 1929 de sterrit 'won. Hij zeidë dat de rally, dank zij de goede wegen en de geperfection- neerde auto's .thans gemakkelijker is dan vroeger, maar dat hij de tocht met dat al-een vermoeiend karwei vond. Het totaal aantal uitvallers sedert de start van Dinsdag bedraagt volgens de hoofd-permanence te Monte-Carlo 22. GERUCHTEN OVER ONTSLAG VAN HOGE OFFICIEREN Bezwaren tegen chef-stal? Zestien opper- en hoofdofficieren voornamelijk deel uitmakende van de generale staf hebben aan de minister van oorlog ontslag gevraagd nu ko lonel Hasselman benoemd is tot chef van de generale staf. Volgens de Haagse redacteur van het dagblad „Trouw" zouden deze officieren bezwaren hebben tegen de houding van de nieuwe stafchef in de bezettingstyd en in de periode van krijgsgevangenschap. Bij deze opmerking van de „Trouw" redacteur kunnen wy het volgende aantekenen: Tegen kolonel Hasselman, die on der de Duitse bezetters enige tyd de leiding had van het bureau „Afwik keling van het ministerie van defen sie", werden na de oorlog bezwaren ingebracht. Hij kwam daartegen in verzet;..door. de Raad van State werd hy in hét gelijkgesteld en gerëhalibi- teerd. Aangenomen mag worden, dat onder de zestien officieren, die uit ei gen beweging ontslag hebben ge vraagd, zich een aantal bevinden, die begrepen, dat er voor hen onder het bewind van de nieuwe chef geen plaats meer zou zijn. Zoals bekend is er herhaaldelyk aandacht gevraagd voor het veel te grote aantal oppsrofficieren in ver houding tot de geringe sterkte van het leger. Het A.N.P. meldt overigens, dat gistermorgen bij het departement van oorlog nog geen enkele ontslagaan vrage was ingediend. Men achtte het in welingelichte kringen, aldus het A.N.P., verklaar baar, dat er ontslagaanvragen zyn aangekondigd. Er zyn geen mutaties bij de generale staf te wachten, maar op dit ogenblik zyn nog geen defini tieve besluiten genomen. PERSSTEMMEN. „De Tyd" merkt op, dat kolonel Hasselman voor de meeste officieren als persoon onaanvaardbaar is. Ook is hy niet geheel op de hoogte van de moderne legerleiding en legeropbouw. „Het Parool" is het eens met het wegzenden van generaal Kruis, die een politicus was en roept uit: „Geen nood, wy hebben deskundigen ge noeg". „De Maasbode" heeft vertrouwen in kolonel Hasselman, die in korte tyd de cavalerie van een gedesorgani seerde zaak tot een voortreffelijk on derdeel wist te maken. De „N.R.Ct." hoopt, dat de nieuwe man de oude geest van vóór 1940 zal doen herleven. ZWITSM^TTE" Amsterdamse Beurs 24 Jan. 25 Jan. Nederland 1948 (3%) 96 96% dito 1947 (3%) 3 94% 95% dito 1937 3 93% 93% Dollar-lening 1947 3% 96% 98% Investeringscert. 3 95»/, 95% Nederland 196264 95 95% Nederland 196264 93 95% Nederland N.WdS. 2% 77% 77% Indië 1937 A 3 92)', 92% Grootboek 1946 3 93* 93% Nat. Hand. B 91% 90% Ned. Handelmij- 153% 154 AKU 176% 177% Bergh's Jurgens 322 323 Calvé-Delft 139% 138% Centrale Suiker 181 Kon. Ned. Hoogoven- 154% 152% Unilever 240% 236% Ned. Kabelfabrlek 240 Philips 224% 246% Wilton Feyenoord 165 164 Biliton 252 249% Kon. Petrol. Mij. 326% 323% Amsterdam Rubber 125% 123% HA. Lijn 193% 194'a Kon. Paketvaart 128'/, 129 Ned Scheepv. Unie 164% 164 Rotterdamse Lloyd 157% 158% Stv. Mij. Nederland 172% 173% Handelsver. A'dam 116% 116 Deli Batavia Mij. 120 121 Deli Mij. 106% 105% Mid. Continental Oil 62 61% Tide Water 37% 37% Anaconda 44% 43% Bethlehem Steel 60 60 General Motors 107% 108 Kennecott 82% 81% Shell Union 61% 61% Baltimore Spw. 24»% 24 Miss K.T. Spw. 13 New York Centr, Sp\. 26% 26% Pennsylvania 27% 27% North American 20 21% Rep. Steel 49% 49% U. S. Steel 50 49% Intern. Nickel 43% 43 De beurs heeft gisteren een zeer rus tig verloop gehad, waarbij vooral de la gere koersen van Unilever en Kon. Olie opvielen. De staatsfondsenmarkt herstel-., de zich flink. De scheepvaartmarkt kon zich goed handhaven en gaf voor de meeste soorten een kleine verbetering te zien. De Indonesische sector lag eer der wat luier. Van een bepaald flauwe stemming was echter geen sprake. Op de Amerikaanse sector bleef de animo gering en kwam in het agiopercentage zo goed als geen verandering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3