Vlamingen en Walen hebben de strijdbijl opgegraven Wassende invloed van het Frans J' [moe GEEN BOS GENOEG IN ONS LAND UITZENDING VAN EEN AANTAL NED. HERVORMDE PREDIKANTEN AMSTERDAMS PODIUM VOOR WIE DE KLOK LUIDT DONDERDAG 24 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S De eeuwige taalstrijd (Van onze correspondent.) BRUSSEL, Januari Dwars over België In de richting Oost-West loopt een denkbeeldige ljjn, welke de scheiding vormt tussen de twee taalgebie den, het Nederlands en het Frans. Ten Noorden van deze iyn, welke de stad Brussel tot een tweetalige stad maakt, spreekt men Nederlands of althans iets wat er voor door moet gaan, terwijl in het Zuiden het Frans voertaal is. levert deze vraag niet de minste moeilijkheden op. Iemand uit Brugge antwoordt natuurlijk „Vlaams" en een Luikenaar zal zeker „Francais" invullen. Het grote struikelblok vormt echter het grensgebied. Groot- Brussel bestaat uit een tiental afzon derlijke gemeenten, compleet met eigen burgemeester, gemeenteraad, politie enz. Een gedeelte nu van deze gemeenten heet Franstalig en een ander deel Vlaamstalig te zijn. Over de kwestie, welke taal er in een be- naalde gemeente in het grensgebied gesproken wordt, beslist de volkstel ling. Spreekt de meerderheid van de bevolking Vlaams, dan is het een Vlaamstalige gemeente en andersom voor het Frans. ONREGELMATIGHEDEN. Bg de laatste volkstelling schijnen zich evenwel onregelmatigheden voorgedaan te hebben, waardoor ge meenten, welke tot dusver als Vlaams te boek stonden, plotseling als Frans Reeds lang geleden werden beide talen na een hardnekkige en moei lijke strijd van de Vlamingen als officiële landstalen erkend en in theo rie levert deze tweetaligheid dan ook niet meer de minste moeite op. In theorie, want in de practijk is het ge krakeel over de taalrechten feitelijk nooit opgehouden. Het is vooral het grensgebied, daar waar het Frans en het Vlaams in elkaar overvloeien, waar nog dagelijks een felle, zij het dan aan de oppervlakte niet erg goed waarneembare strijd wordt gevoerd. In het brandpunt van deze strijd om het bestaan van een taal ligt de stad Brussel met haar ontelbare randgemeenten en voorsteden. Reeds tientallen jaren hebben de verschil lende, elkaar opvolgende regeringen pogingen gedaan evenwicht te bren gen in het taalgebruik en een oplos sing te vinden voor een juiste afbake ning van de taalgrens. Tot dusver is echter nog geen enkel kabinet er in geslaagd het zowel de Walen als de Vlamingen naar de zin te maken. Doordat de koningskwestie een tijdlang de gemoederen heeft bezig gehouden, was de taalstrijd de laatste jaren enigszins in het vergeetboek geraakt. Toen nu echter onlangs de officieuze cijfers van een drie jaar geleden gehouden volkstelling, welke tevens taaltelling was, werden gepu bliceerd, vonden zowel de Vlamingen als de Walen daarin genoeg aanlei ding om de strijdbijl weer op te gra ven en elkaar te "if te gaan. Buiten het aantal gebruikelijke vragen moeten de inwoners van dit land bij een volkstelling ook altijd nog antwoorden op de vraag: „Welke taal spreekt u waarmee dar be doeld wordt, welke van de beide landstalen gebruikt u als voertaal. Voor het overgrote deel van het land Misverstand. Onlangs bracht een Indiase torpedobootjager, de „Rajput" een bezoek aan Darwin in Noord Australië. Tijdens de cocktailparty, aan geboden aan de officieren van de „Rajput", speelde op 'n ge geven moment de band een langzaam en plechtig klinkend stuk. Een Australisch officier, die meende dat het het natio nale volkslied van India was, ging in de houding staan en zijn voorbeeld werd spoedig gevolgd door de andere Au stralische officieren'. De Indiase officieren, die meenden dat het het Australi sche volkslied moest zijn, gin gen eveneens in de houding staan. Het gehele gezelschap 9tond derhalve stokstijf in de houding totdat de band een an der wijsje inzette. VERHALEN I Schrik niet-, maar er is iets ontzet tends aan de hand. Er is een rivier verdwenen, niet zo maar aan het an dere eind van de aardbol, maar in Europa. En het is niet eens een on bekende rivier, het is de Inn, de Inn van Innsbruck! De Oostenrijkse auto riteiten hebben een brief geschreven aan de Zwitsers met het verzoek, of zij eens na willen gaan, wat er op Zwitsers gebied met de Inn aan de hand is; op Oostenrijks gebied zit er geen water meer in sedert verleden week al. De Zwitsers gingen op on derzoek uit. Op Zwitsers gebied in de lnn water in overvloed! En nu de Oostenrijkers aan het zoeken waar 't water dan toch blijft als het de grens over isEr zijn ook diamanten vefdwenen. Een Oostenrijker stapte op het vliegveld van New York uit en werd door de douane grondig on derzocht. En ziet: uit de hakken van zijn schoenen kwamen diamanten te voorschijn ter waarde van 280.000 dol lar. Nu zijn ze uit de schoenen ver dwenen.... En bijna was er ook een mens verdwenen, een heuse mensen mens. Een pas gearriveerde Neder landse emigrant zag in Potchefstroom tn Transvaal een leeuw, die aan een ketting lag. Hij dacht dat het dier tam was en in een waaghalzerige bui unlde hij de leeuw zoenen, vermoe delijk om er een daverend verhaal over naar huls te kunnen schrijven Edoch: de leeuw beet razend toe en slikte de halve neus van de over moedige. De halve neus bleef over En dan is er ten slotte een kleine jongen verdwenen en dat is wel een vreemd, maar tevens een ernstig verhaalDe veertienjarige Joop Funke uit Alkmaar wilde zo graag naar Engeland. Vlak voor Kerstmis kroop hij als verstekeling aan boord van een schip en kwam zo Engeland binnen. Hij werd teruggestuurd en kwam in Antwerpen. Twee dagen letter zat hij weer als blinde passa- ?rCr, °.p een sc'liP noar Engeland. Verleden week kwam hij in Londen aan Wilde zo graag in Engeland olyuen. Nu werd hij met de City o) Madras teruggestuurd. Hij is in de mond van de Humber over boord gevalleii en vermoedelijk verdron- fcen. Of zou hij zwemmend de wal hebben weten te bereiken sprekend uit de bus kwamen. De Vlaamse dagbladen gaven een uitleg voor dit verschijnsel en beweerden, dat er met de formulieren geknoeid was en dat er van de zijde der Waal se patroons pressie was uitgeoefend op hun Vlaamse arbeiders om bij de volkstelling op te geven, dat zg Frans sprekend zijn. De mogelijkheid voor een Vlaming zich als Frans sprekend uit te geven, bestaat zeker, daar vrjjwel -elke Vla ming het Frans behoorlijk spreekt; daarentegen heeft het merendeel der Walen met de minste notie van de tweec"rt landstaal, het Vlaams. Deze, nog steeds niet officieel ge publiceerde uitslagen der volkstelling komen dus neer op een opschuiving van de taalgrens ten nadele van de Vlamingen, hoewel deze laatsten en dat is het merkwaardige van het geval ln bevolkingsaantal verre de meerderen zgn van hun Waalse broeders en nog steeds in zielental boven hen uit blijven groeien. Intrekking Belgische geldstukken Met ingang van 1 April zullen in België aan de circulatie worden ont trokken: de zuiver nikkelen munt stukken van 5 frank van het model 1930; de zuiver nikkelen vijffrank stukken van het model 1938 en de zinkenvijffrankstukken van het mo del 1941, evenals de tydens de oor log te Londen in omloop gebrachte stalen muntstukken van 2 frank. Over dertig jaar is de oorlogsschade hersteld (Van onze speciale verslaggever). Meer dan twee derden van de 30.000 ha. bos, die Nederland in de Twee de Wereldoorlog verloor, is op het ogenblik door herbeplantingen herwon nen. Het zal echter nog ruim 30 jaar duren voor de kale plekken, die ln onze bossen te zien zyn, door de opgroeiende jonge aanplant gevuld zullen zyn. De aanleg van onze bossen zal dan zyn verbeterd en de bomen zullen een betere houtsoort voortbrengen, want het Staatsbosbeheer, dat een belang- ryk aandeel heeft in het herstel van ons bosbezit, zorgt ervoor, dat de kwaliteit van de jonge aanplant zo hoog mogelyk is. Staatsbosbeheer kan dit doen, om dat het beslist over de verdeling van de financiële steun, die het Rgk geeft aan particulieren, provincies en ge meenten by de herbeplantingen van gekapte bossen, kale wegen en er ven. Over het algemeen betaalt de staat 50% van de kosten, wanneer althans Staatsbosbeheer de plannen voor herstel van de bebossing van een landgoed of streek heeft goedge keurd. Tot nu toe zijn ongeveer 7500 aan vragen ingediend. Ruim 6400 hiervan werden reeds behandeld; 900 aanvra gen moesten worden afgewezen. Over twee jaar, zo schat het Staatsbosbeheer, zal ieder plekje grond in ons land, waar vóór de ooi- log een boom stond, die sneuvelde tijdens de bezetting, weer geplant zijn. Dat betekent niet, dat over twee jaar in Nederland weer even veel hout voor de mgnen en industrie ge produceerd wordt als vóór de oorlog. NOG TEKORT. Het tekort bijv. aan mgnhout zal nog enkele jaren biyven bestaan. Ge lukkig behoort de populier, waarvan het hout door de industrie gevraagd wordt men gebruikt het voor de lucifer-fabricage, voor fineerwerk, voor emballage endoodkisten tot de boomsoorten, die snel tot volle wasdom komen, zodat over dit hout enkele jaren eerder beschikt kan worden dan over de naaldhoutsoor ten. Wat eikenhout betreft zal de spoeling nog vele jaren dun zgn want de eiken hebben vele tientallen jaren nodig om tot wasdom te komen. Ons land is percentsgewijs na En geland het minst beboste land van Europa. Slechts 7% van de opper vlakte is bos. Het Staatsbosbeheer is van mening, dat dit onvoldoende is. De behoefte aan recreatie-gelegen- heid wordt door de sterke bevol kingsaanwas steeds groter, terwijl bebossing van groot belang is voor het tegengaan van winderosie, waar van vooral de provincies Noord-Bra bant en Drente te Igden hebben. Staatsbosbeheer wy*st er in in dit verband op, dat ook in de polders van de drooggelegde Zuiderzee bossen moeten worden aangelegd. Er bestaan wel plannen hiertoe, maar in landbouwkringen rijst ver zet hiertegen. Men is echter bg Staatsbosbeheer de opvatting toege daan, dat ten minste 7% van de pol ders bebost moet worden en niet 3% zoals in de bedoeling ligt. De hout voorziening van ons land is hiermede ook gemoeid, vooral in tijden van nood, wanneer de invoer van hout be perkt is of geheel stil staat. De eerste voor de Nederlandse Ma rine bestemde Catalina-vliegboot, die naar ons land is overgevlogen, is Dinsdag bij de landing bij de Aviolanda-fabrieken op de Oude Maas bij Papendrecht be schadigd. De inzittenden bleven onge deerd. Drie maanden geëls.t tegen politie-Inspecteur. In hoger beroep heeft de procu reur-generaal bn het Amsterdams ge rechtshof, mr. J. Hoeffelman, beves tiging gevraagd van het vonnis, dat de Utrechtse rechtbank geveld heeft over de 42-jarige thans geschorste hoofdinspecteur van politie en corps chef te Zuilen H. V. Deze hoofdin specteur was wegens mishandeling van arrestanten en ook van een ge tuige, en voorts wegens een poging de aan hem ondergeschikte recher- cheurs te bewegen eveneens bij de verhoren met geweld op te treden, veroordeeld tot drie maanden gevan- genistraf. De officier van Justitie bg de Utrechtse rechtbank, die acht maanden had geëist, was evenals de verdachte van dit vonnis in hoger be roep gegaan. CANADA HEEFT GROOT IMMIGRATIEPROGRAM Meer dan tienduizend Nederlanders welkom De Canadese minister van immi gratie heeft Zaterdag te Winnipeg verklaard, dat Canada dit jaar moge lijk 150.000 immigranten zal ontvan gen, van wie 10 a 12.000 Nederlanders Vorig jaar beeft Canada 74.000 immi granten toegelaten. De Immigratie van Nederlandse boe rengezinnen noemde de minister „Een der best geslaagde Immigratiepro gramma's sinds de oorlog". GEESTELIJK l.EVEN IN AUSTRALIË Samenwerking met Presbyteriaanse kerk De -geestelijke en sociale zorg voor de Nederlanders, die naar Australië .•migreerden, vragen grote aandacht- Zy komen ln een voor hen onbekend land. zyn niet op de hoogte van de mentaliteit der bevolking, van de levens omstandigheden en van hun taal. Dit laatste vormt een grote handicap. Van groot belang is het daarom, dat zy in Australië worden opgevangen door "landgenoten, die Engels verstaan en die in de moeliyke aanvangsperiode geestelyk steun en hulp kunnen verlenen. Dit ls de mening van ds. M. J. J. Bonting, die voor de Ned. Herv. Kerk een reis naar Australië maakte en die ons enige zyner indrukken gaf. Ds. Bonting nam de geestelgke verzorging der emigranten op de uit reis op zich en legde in Australië contacten met de Px-esbyteriaanse kerk. Voorts besprak hij de komst van Ned. Hex-v. predikanten naar Australië. De Presbyteriaanse kerk komt wat de kerkorde en de liturgie betreft vrijwel met de N. H. Kerk overeen. Er bestaan slechts onderge schikte afwgkingen. De leden van de Ned. Herv. kerk kunnen zich in de Presbyteriaanse Kerk het beste thuis voelen. De Nederlander, die naar de ze kerk gaat en de Engelse taal niet machtig is, verstaat er niets en zo ontstaat een vervi-eemding. Van belang is het nu dat er Ned. Van belang is 't nu dat er Ned Herv. predikanten naar Australië gaan, gen. Het is geenszins de bedoeling er Geweldige sneeuwmassa's, welke langs de berghellingen in Zwitserland naar beneden stortten, hebben een groot aantal huizen verwoest, wegen ge blokkeerd en telefoonverbindingen verbroken. Talrijke slachtoffers waren te betreuren. Een beeld uit Andermatt. een bergdorp dat zeer te lijden heeft gehad van de lawines: de overblijfselen van een huis van drie verdiepingen, dat door de lawine getroffen werd. Er vielen geen slachtoffers, daar het huis tydig was ontruimd (foto boven). De foto links toont het door twee fa milies bewoonde huis „VVur Mühle" In Andermatt hetwelk door de lawine totaal werd vernield en waarby negen personen bedolven werden; acht van hen verloren hierby het leven. De foto rechts toont een reddingsbrigade bezig met het bergen van de stoffeiyke overschotten van twee broers, die in een stal op de Ohrenplatte naby Diesbach in Glarnerland overvallen werden door de lawine terwyi zy bezig waren het vee te verzorgen. Tussen de belde groepen mannen van de reddingsbrigade ligt het kadaver van een der omgekomen beesten. Dat het menseiyk optimisme onsterfelyk, onuitroeibaar is, hóé peiiioos diep en bltter-zout de tranenzee dezer Planeet ook moge zyn, wordt elk jaar opnieuw treffend bewezen door de moed, het vertrouwen en de hard nekkigheid, waarmee ganse volksgemeenschappen zich na de laatste slag van twaalf op Oudejaarsavond opnieuw aan hun bezigheden begeven. Aan goede bezigheden en slechte. Aan nuttige en aan misdadige. Aan noodza kelijke en volmaakt overbodige. Zo is het overal in de wereld, zo is het in Nederland, zo ln Amsterdam. Ja, ook in Amsterdam, waar de stadsklokken de eerste helft dezer eeuw voorgoed uit- en de tweede helft inluidden. Heel Amsterdam luisterde. Wie vroom is liet peinzend de zinvolle bete kenis van het Uron-Dagen-Maanden-Jaren op zich inwerken. Wie niet, die hield het by Laat-de-Klok-maar-luyen en Waarom-zoue-we-treure En zo luidde de klok voor ieder eender en ieder anders. Jazeker, heel Amsterdam. Want een paar uur daarna zet het telepa- tisch fenomeen onzer eeuw, genaamd Trilby, adviezen gevend aan jong en oud, aan arm en rgk, achter het Fre- deriksplein znn nobel werk ten bate van een twgfelmoedige, achterdoch tige, wanhopende mensheid weer voort. Tramconducteurs staan weer op voorbalcons nét als in '46, '47, '48, '49 en '50 manend om „naar-voren-door- te-lopen-alstublieft". De Beursklok roept de heren van handel en bedrgf weer op voor het dagelijkse gebed tot de Mammon en het Gouden Kalf tronend op het Damrak. De journalisten in de krantenwijk aan de Nieuwe Zijds persen hun brein ten bloede om nóg een nieuw fleurig, optimistisch Nieuwjaarsartikel uit te broeden. In Extase op het Leidse- plein („Exclusief: breng uw vrouw mee, Matige Prgzen" (nou...nou...!) Open van 10 uur 's avonds tot 4.00 uur 's nachts) pleegt John Kristel opnieuw z'n zeer exclusieve muziek voor nóg exclusiever uitgaand Am sterdam en eventueel voor goed-bg- kas-zittende „buitenmannen" (zónder hun vrouw). In Alhambra draait de documen taire film „Bali, eiland der Goden" voor een schamel publiek en in City kan men men de lange queus waarnemen der drommen, die geen dag en geen uur meer menen te kun nen leven, alvorens ze de Grootste Show-film Aller Tijden, znnde „An nie get your gun", hebben beleefd en beleden. Het Rembrandthuis is, als alle jaren tevoren, leeg en eenzaam, omdat geen sterveling meer behoefte heeft aan etsen en tekeningen van een zekere Amsterdammer, genaamd Rembx-andt. Cor Ruys viert in het Centraal Theater z'n eerste triomfen in de nieuwe eeuw-helft met „Zo gaat het soms" en in het Koloniaal... och nee... Indisch Instituut danst de Indonesiër Indra Kamadjojo betove rende en luisterrgke Indonesische dansen. Tenzg hy tot boycot vervalt terwille van de onvex*vulde wensdro- men van enkele zijner volksgenoten, voor wie de gordel van smaragd in compleet is zonder de parel Irian. En Wim Sonneveld demonstreert in het snikheet Leidseplein-theater opnieuw dat men als cabartier suc ces kan hebben, zonder heel of half schuine dingen te zeggen, iets dat zgn oude leermeesteres, Corrie Vonk, blgkbaar opnieuw moet leren inzien. En in De Kleine Komedie staat Hermans, alsmaar kletsend over lou ter niets en alsmaar bgzonder gees tig. Zoals alleen de Limburger en de Brabander blgkbaar in dit natte land van binnen-uit geestig vermogen te zgn. En in de zwoele tempeltjes, gewijd aan de allerminimaalste kleinkunst, die op het Torbeckeplein, kan men getuige zgn van de allergrootste ver veling tegen de allerduurste prgzen. En bg Eylders, by het Leidseplein zitten de a'rtisten bg elkaar net als alle dagen van alle jaren, verbitterd over zülk een wereld, zülke mensen en zó weinig kansen voor hun werk. Niet zo lang na de laatste slag van twaalf, uitstervend over de huizen zee van Amsterdam, vulden de ker ken rich met mensen, die geloven en vertrouwen kunnen. Zelfs in zo'n we reld en zulk een mensdom. In de ziekenhuizen van Amster dam gingen specialisten, dokters en verpleegsters door hun feestnacht en dag te offeren voor het behoud van de een of andere onbekende mens, die zich in pynen ligt te wentelen. Zg vragen zich niet af of het zin heeft zoveel werk te verrichten aan het naakte bestaan van één mens, nu ergens anders op 't ander halfrond der Aarde, de duizenden vallen. En die ook weten dat atoombommen aan de lopende band worden afgeleverd in de Atoomsteden, hier in het Wes ten en daar in het Oosten. Ze gaan door met heilige inconsequentie Gelijk de diaconessen morgen en overmor gen en daarna door deze stad zullen gaan. Op weg naar mensen, die alleen maar pgn hebben. En hulp nodig heb ben. En zoals in de Beggnhof, achter de Kalverstraat, begijnen bidden voor heel deze dodelijk bevreesde, gepgnig- de, verontruste wereld. De klokken van Amsterdahi luid den voor alle Amsterdamers. Voor hen, die in Extase dansen, in La Cu- bana, in Dubarry. Voor de mannetjes en vrouwtjes in de tehuizen voor ouden van dagen. Die er al een, indrukwekkende rg uren, dagen maanden en jaren heb ben opzitten en waarbij er zijn, die eigenlijk helemaal geen behoefte meer hebben aan méér uren, dagen, maanden en jaren. Omdat ze over zgn. Net zo over als de kleine, oude zeeman die voor een groot kantoor- complex op 't Frederiksplein op fiet sen past en altijd kouwe voeten heeft. Net zo overbodig als de paar laatste straatmuzikanten van Amsterdam, die met de moed der wanhoop dóór- spelen, terwijl geen sterveling naar hen luistert. Voor die zeeman en die straatmuzikanten, voor de manne tjes en wgfjes in de tehuizen, voor de ongeneeslgk zieken lgkt het me moei- lgk te geloven in een Nieuw Jaar en een Nieuwe Eeuwhelft. De ernstige bronzen stemmen der stad Amsterdam hebben verteld, dat het jaar uit is. Maar de finale in brons was tegelijk een praeludium in brons. Het praeludium tot een nieuw Amsterdams jaar. Die klokken luid den voor alle Amsterdammers, on geacht hun politiek en geloof, hun armoede of welstand, him leeftgd, in richt, optimisme, geloof of ongeloof in dat wat komen gaat. Ja, voor elk van hen luidde de klok. Voor ieder eender en voor ieder anders. Zoals er voor elk der lezers dezer regels een klok ging luiden, waar dan ook in Nederland. Moge dat brons uw hart een beetje hebben ver- warmd, moge er door dat donker- ringend brons heen, dwars door uw hart en in uw hai*t variaties hebben geklonken van het beste, hoogste, no belste thema dat we zo bitterhard verlangen: vrede. ANTHONY VAN KAMPEN een eigen, kerk te stichten. De Ne derlandse predikanten zullen echter in verband met de taaionwennigheid kunnen helpen. Dit werk bevindt zich in een sta dium van voorbereiding. Men wil een aantal Ned. Hervormde predikanten naar Australië zenden, o.a. naar het doorgangskamp Badhurst, naar Syd ney en Melbourne. De predikanten zullen de Nederlanders kunnen inlei den in de kerkelijke verhoudingen in het land en zy zullen ook op sociaal gebied bgstand kunnen verlenen. De Presbyteriaanse kerk heeft hiervoor alle medewerking toegezegd. Zg zal de Nederlandse predikanten salariëren. Deze zullen hier pioniers werk moeten doen. Er bestaat volgens ds. Bonting in Australië een vrij opgewekt kerkelgk leven. Men kent er evenwel niet het kerkewerk, met name het huisbe zoek, zoals in ons land. Ook de Ne derlandse gelovigen zelf hebben hier een grote taak. Zg kunnen het gods dienstige werk in Australië nieuw leven in blazen. Het wereldgebeuren Eisenhower bij de Duitsers Het bezoek van generaal Eisenho wer aan de Amerikaanse troepen in Duitsland en zijn eerste contact met leidende politici der Westduitse repu bliek heeft naar het schynt er toe -bggedragen een aantal weerstanden te verzwakken, waarmee West-Duits- land tegenover de problemen van zijn deelneming aan de Westelijke verde diging staat. Deelnemers aan de samenkomst met de genei-aal hebben de mening uitgesproken, dat deze by een volgend bezoek aan Duitsland ook Bonn zou bezoeken. Zulk een bezoek had vol gens een regeringsspreker thans nog niet kunnen geschieden daar Duits land nog geen lid van het Atlanti sche Pact is en dus geen onderhande- lings partner voor Eisenhower kon zijn. Eisenhowers afscheid van de bonds republiek had zeker in een betere psychologische atmosfeer plaats dan zijn aankomst. Zoals eei-der gemeld was deze aan komst vergezeld gegaan van een koor van zure herinneringen aan ver meende anti-Duitse instelling van de generaal. Dinsdag uitten zich de spi-ekers van de Westduitse regeling en van de parlementaire oppositie met kennelijke voldoening over hun kennismaking met de persoon van Eisenhower. In het bijzonder is men voldaan over de inrichten, welke Eisenhower tgdens de informele gesprekken met Duitsers heeft vertolkt en welke hg in een verklaring bij zgn afscheid ook voor het grote publiek heeft beves tigd. Het kabinet heeft Dinsdagoch tend het rapport van Adenauer over zgn gesprek met de generaal gehoord en heeft doen verklaren, dat het een zeer grote waarde hecht „aan de ve le vriendelgke woorden van de gene raal". In het bgzonder heeft het ka binet zijn voldoening uitgesproken over Eisenhowers streep onder het. verleden en over de verklaring, dat hg de eer van de Duitse soldaat in het algemeen niet aangetast acht. Het kabinet heeft voorts met voldoe ning kennis genomen van Eisenho wers verKlanng bij zijn aankomst, dat soldaten en eenheden onder zijn bevel volledig gelgk gesteld zullen zijn. Ook de socialist Ollenhauer, die na mens dr. Schumacher de ontvangst ter ere van de generaal bezocht, heeft voor zgn fractie voldoening uitge sproken over zijn contact met de ho ge gast Eisenhower had volgens Ol lenhauer begrip getoond voor het so cialistische standpunt, dat in een At lantische verdediging „gelgke rech ten, gelgke kansen en gelgke offers" voor alle deelnemende landen moes ten bestaan De socialistische pers herhaalde nog eens deze eisen. Voor Duitsland staat volgens de sociaaldemocratische „Westfalische Rundschau" de vraag van de herkrijging van zijn politieke vrijheid voorop. De Duitsers moeten deze vrijheid eerst krijgen voor zij haar kunnen waarderen en zij willen volgens dit blad eerst graag weten wat ze te verdedigen zullen hebben en hoe. Zij wensen geen verdedigings systeem, dat voor Duitsland de „ver brande aarde" in het vooruitricht stelt. De Duitse reacties omvatten voorts enkele amper bedekte uitingen aan het adres van Parijs. Zo zegt het greotste onafhankelijke dagblad „die Welt", dat Eisenhowers verklaring, dat het verleden voorby is, nu ook verstaan moet worden door „alle vrne naties, die als tegenstander te genover Duitsland hebben gestaan". Zo zou volgens dit blad Eisenhowers streep onder het verleden een goed uitgangspunt kunnen bieden voor de oplossing van de vraagstukken, die voortspruiten uit de nog bestaande grieven. Volgens het te Stuttgart verschg- nende blad „Deutse Zeitung" is de les van Eisenhowers Europese reis, dat Amerikanen en Britten steeds weer zg aan zy staan wanneer werkelijk gevaar dreigt en dat de Duitse bui tenlandse politiek op dit feit dient te zijn ingesteld. „Veiligheid kunnen wij slechts vinden bg hen, die haar in grijpbare vorm te bieden hebben. Lie den op het contingent, die dit niet in zien of door hun waandenkbeelden van een Europese derde macht niet kunnen begrijpen, rien door een bril met matglazen" aldus dit blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5