NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN VERENIGING HANDELSBELANG HEEFT NIEUWE VOORZITTER Minister Stikker gaat heen MONTE CARL0-R1JDERS GESTART Het standpunt van Generaal Kruis CkefarmeA hoest AB«j?nni> WOENSDAG 24 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAW'J 5 f AXEL DOET NIET MEE AAN HET VLIEGVELD In de gisteren te Axel, onder voor zitterschap van burgemeester P. L. D. J. van Oeveren, gehouden gemeen teraadsvergadering leverde het voor stel tot deelname in een op te richten N.V. tot aanleg en exploitatie van een vliegveld in Zeeuwsch-Vlaande- ren nogal wat discussie op. De voor zitter zeide, dat in de oprichtingsver gadering niet is komen vast te staan, dat het vliegveld in het binnenlandse net der K.L.M. zal worden opgeno men. Hij vroeg zich af, welk nut het dan nog had en of het dan wellicht voor militaire doeleinden gebruikt zou worden. In dat geval zou de over heid de aanleg moeten financieren. De heer van Bendegem (P.v.d.A.) vond, dat lange tijd is geageerd voor aanleg en dat het nu niet terzijde gelegd moest worden. Na enige dis cussie kwam het voorstel in stem ming. Het resultaat was. Jat de '*aad met 7 tegen 2 stemmen het voorstel tot deelname tot een bedrag van 3000 verwierp. Voordracht directeur Keuringsdienst van Waren Ter voorziening in de vacature van Directeur van de Keuringsdienst van Waren te Goes, ontstaan door het aan dr. P. Post verleende eervol ontslag, wordt de raad van Goes de volgende voordracht aangeboden: 1. Drs. J. J. van IJssel, scheikundige le kl., adj. directeur bij de Keuringsdienst van Waren te Nijmegen en 2. dr. P. van der Burg. scheikundige-onuerdirecteur bij de Keuringsdienst van Waren te Assen. Aanbesteding Chr. Lyceum Goes op 19 Februari. Het bestuur van het Chr. Lyceum voor Zeeland heeft thans de goedkeu ring op de bouwplannen ontvangen. Maandag 19 Februari zal de aanbeste ding worden gehouden. Middelburg DE HEER J. A. ANDERIESSE TER AARDE BESTELD. Dinsdagmiddag werd onder grote belangstelling van collega's, vrienden en bekenden op de Alg. Begraafplaats te Middelburg het stoffelijk overschot van de heer J. H. Anderiesse, een zeer bekende en geziene figuur uit de Chr. vakbeweging, ter aarde besteld. De ontslapene werd naar zijn laat ste rustplaats gedragen door leden der afdeling Middelburg van de Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den, welke afdeling de heer Anderies se meer dan 15 jaar als secretaris heeft gediend. Na de bevrijding trad hij tijdelijk op als hoofdbestuurslid, omdat het contact met het Noorden nog niet hersteld was. Aan de geopende groeve voerde als FILMS VAN DE WEEK De onsterfelijke sergeant In de reeks van oorlogsfilms, die reeds tijdens de oorlog gemaakt zijn. (en waarin dus een propagandaele- ment en een zekere heldenverering onvermijdelijk waren), slaat De on sterfelijke sergeant (Immortal ser geant; regie John Stahl) geen slecht figuur. De rolprent verplaatst ons naar de Lybische woestijn ten tijde, dat geallieerde en Duits-Italiaanse overwinningen elkaar afwisselden. Een groepje Engelsen, dat een pa trouilleopdracht moet vervullen wordt door vliegtuigen ontdekt en gedecimeerd; de vijf overlevenden, waarvan de wakkere sergeant Kelly de leider is, begint een schier hopelo ze terugtocht door de woestijn. Kelly komt om, maar de slome korporaal Spence neemt zijn taak over en toont zich' plotseling èen geheel ander mens. Na verzengende hitte en kwel lende dorst te hebben doorstaan, we ten de mannen met inspanning van hun laatste krachten een oase te over meesteren. Van de spelers in deze Fox-film troffen ons vooral Thomas Mitchell als de sergeant en Henry Fonda als Spence. (Luxor, Vlissin- gen). Na „Laura' maakte Gene Tierney een andere merkwaardige „thriller": Verbijstering (Whirlpool; regie: Otto Preminger), waarin zij een aan klep- tomanie lijdende vrouw van een psy chiater uitbeeldt. Een schurkachtige kwakzalver (Jose Ferrer) weet haar onder zijn invloed te brengen en ge bruikt zijn hypnotische krachten om de schuld van een door hem gepleeg de moord op haar te laden. In een benauwend-spannende climax komt echter de ware toedracht aan het licht. Richard Conté speelt ditmaal eens een sympathieke rol, nl. van psychiater. (Alhambra, Vlissingen). Ray Milland en Teresa Wright vor men een goed op elkaar ingespeeld paar in de Amerikaanse film Een vrouw bekent (The imperfect lady; regie: Lewis Allen). Teresa speelt een jonge vrouw, die gehuwd is met een Engels parlementslid en die voor een ernstig dilemma wordt geplaatst, wanneer 'n pianist, bij wie zy eens ge schuild heeft voor de politie, wegens moord wordt gearresteerd. Zij kan be wijzen, dat de man onschuldig is. doch weet, dat zij dan' haar huwelijksgeluk en de carrière van haar echtgenoot in de waagschaal stelt. Toch bekent zij haar allerminst serieuze misstap en redt daardoor het leven van de pianist. Haar man neemt ontslag, doch verlaat zijn vrouw niet en neemt zich voor aan haar zijde opnieuw te be ginnen. Spel en milieutekening in de ze film vallen te prijzen. (Electro. Middelburg). legenda MIDDELBURG. Vandaag Kunstmuseum: Jubileumten toonstelling Louis Heymans, 1.30— 5.30 uur: Van Benthem en Jutting Chinese houtsneden, 96 uur; Doops gezinde Kerk: Vergadering Vereni ging „Tot steun". 5 uur; Schuttershof: Hum. Verbond, lezing H. Pieters, „Hu manisme in dc 16e eeuw", 8 uur Electro: „Een vrouw bekent", (18 j.), 7 en 9.15 uur. Morgen Kunstmuseum: Jubileumten toonstelling Louis Heymans, 1.30— 5.30 uur; Van Benthem Jutting: Chi nese houtsneden, 96 uur; Electro „Een vrouw bekent", (18 j.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra; „Verbijstering'. (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „De on sterfelijke sergeant", (14 j.), 8 uur; Concordia: ZVV-film „Brief Encoun ter", 8 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag: Lu xor: Als vandaag ;Concertgebouw Ouderavond Ver. tot bev. van het Chr. onderwys, 8 uur. eerste de directeur van de N.V. „De Vitrite Fabriek", de heer B. A. Hes- seling, het woord. Deze schetste de overledene als een stille, maar harde werker, die nimmer op de fabriek zijn eigen belang op de voorgrond stelde en die men dan ook node zal missen. De tweede spreker, de heer A. Maas, voorzitter der plaatselijke afdeling van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, roemde de trouw en de accuratesse van wijlen de heer Anderiesse, die, zoals de heer Maas opmerkte, leefde uit zijn belijdenis en het werk der Chr. vakbeweging zag als een op dracht Gods. Zijn heengaan betekent voor de afdeling Middelburg dan ook een gevoelig verlies. Nadat hij het ve le werk van de heer Anderiesse als correspondent van de plaatselijke werklozenkas had gereleveerd, richtte de heer Maas tenslotte gevoelvolle woorden tot de weduwe en de kinde ren. Ds. H. Veldkamp, Gereformeerd predikant, sprak een korte overden king uit naar aanleiding van 1 Corin- the 16. Aan het einde van de plecn- tigheid, die namens het hoofdbestuur van de Bond van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden wefd bijgewoond door de heer Z. Bras Jr. uit Rotter dam, dankte een broer van de overle dene voor de laatste eer. O. en W.-Souburg E.H.B.O.-ÉXAMEN Te Souburg slaagden voor het E. H.B.O.-examen mej. G. Sinke, mei. L. Janse, mevr. Wouters—de Waard, de heer J. Duine, de heer van Klin ken, de heer Moens, te Souburg en mej. C. Karelse en de heer A. van Zweden te Nw. en St. Joosland. VLEERMUIS IS ER VROEG BIJ. Piet van den Broecke, een Middel burgse H-B.S.-er, die een grote be langstelling heeft voor de natuur en das steeds zijn ogen wijd open heeft, wanneer hij buiten is, ontdekte op het Noordplein tijdens de schemering een vleermuis. Deze dieren overwinteren veelal in Zuid-Limburg en het is een zeldzaamheid, wanneer men ze vóór April in Zeeland signaleert. Raad Koudekerke. Koudekerke krijgt een nieuw sportterrein. De raad der gemeente Koudekerke kwam onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. Dregmans in vergade ring bijeen. Alvorens tot de behande ling van de agenda over te gaan, gaf de voorzitter ter gelegenheid van de eerste vergadering in 1951 een over zicht over het afgelopen jaar. Hij wees hierbij op de internationale spanningen en ging daarna nader in op hetgeen in Koudekerke in 1950 tot stand was gekomen. In de land bouw was de toestand goed te noe men, in de tuinbouw daarentegen was het iets minder. De woningbouw voor Koudekerke was bevredigend. Ook de drinkwater- en electriciteitsvoorzie- ningen zijn verbeterd. „In een dorps gemeenschap hebben raadsleden ook dikwijls leiding te geven", zo zei bur gemeester Dregmans. Hij wekte de raadsleden op daarin respect voor de overtuiging van de medemensen, die tot andere gezindten behoren, tot ui ting te doen komen. Burgemeester Dregmans stelde voor 1951 zware financiële offers in het vooruitzicht en deelde mede, dat het sportveld nu aangelegd kan worden. Tenslotte dankte hij de raad en het gemeentepersoneel voor de goede sa menwerking. De heer J. Jasperse be antwoordde de wensen van de voor zitter en zegde volledige medewer king van de raad toe voor de gemeen tebelangen, die in 1951 behandeld zul len worden. De ingekomen stukken, waarbij en kele begrotingswijzigingen, die door G.S. waren goedgekeurd, werden al le voor kennisgeving aangenomen. Als lid van het Burgerlijk Armbe stuur werd de heer J. Jasperse her kozen. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de bouwverordening waarbij de hoogte van woonvertrek ken op 2.60 gebracht wordt, werd aangenomen. De heer P. Flipse vond dit besluit wel erg laat gekomen. Voorts werd een 2e wijziging van de begroting 1951 vastgesteld. Bij de rondvraag merkte de heer Flipse op, dat het wegje bij Tame-s zich in een wel zeer slechte toestand bevindt. Dezelfde spreker informeer de tevens, hoe het er voor stond met het sportveld. De voorzitter zei, dat tot aankoop kan worden overgegaan en dat het terrein in de loop van dit jaar gereedgemaakt zal worden Middelburgse zakenlieden bijeen' Mr. M. A. Terwoert gekozen als opvolger van de heer D. F. P. Hoegen. Mr. M. A. Terwoert, advocaat en procureur, is in een gisteravond in het Schuttershof te Middelb.urg gehouden buitengewone ledenvergadering tot voorzitter gekozen van de vereniging „Handelsbelang". Mr. Terwoert, die dezo functie heeft aanvaard, is de opvolger van de heer D. F. P. Hoegen, die om gezondheidsredenen was afgetreden. De vergadering stond onder leiding van de vice-voorzitter, mr. J. J. Snoep, die in zijn openingsrede ge waagde van de sombere politieke ont wikkeling, die ook voor de zakenlie den de toekomst onzeker maakt. Het afgelopen jaar is voor hen, over het geheel genomen, echter minder on gunstig geweest, dan begin 1950 werd gevreesd. De vice-voorzitter zeide groot respect te hebben voor de za kenlieden, die het risico durfden te nemen om tot herbouw over te gaan en hij bracht ook hulde aan het ge meentebestuur en gemeentewerken, die alles doen om te bereiken, dat de binnenstad weer volgebouwd wordt. Mr. Snoep deelde hierna mede, dat de voorzitter en secretaris van Han delsbelang, de heren D. F. P. Hoegen en C. W. Dhuij om gezondheidsrede nen hun functie hebben neergelegd. Hij betuigde de beide heren de dank van de vergadering voor de arbeid, welke zij zich voor haar hebben ge troost en wenste hen een voorspoedig herstel toe. MUZIEKCONCOURS EXELSIOR. Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van de muziekvereni ging Excelsior, waarin mededeling werd gedaan van het grote muziek concours op 2e Pinksterdag te Mid delburg, waarvoor ook de medewer king van Handelsbelang was ge vraagd. Men had er zijn teleurstelling over uitgesproken, dat de vereniging niet vertegenwoordigd was in een vergadering over dit concours, hoe wel zij daarvoor een uitnodiging had ontvangen. De vice-voorzitter ver klaarde, dat een dergelyke uitnodi ging niet was ontvangen door de secretaris. Men is evenwel bereid de volle medewerking te verlenen, omdat men het concours van groot belang acht, niet alleen voor de stad, maar ook voor het zakenleven. Verder werd medegedeeld, dat er klachten waren binnengekomen over een te rigoureuze toepassing van de bouwverordening bij de herbouw. Hierover is een bespreking gevoerd met B. en W., en men heeft de toe zegging gekregen, dat in het vervolg met de grootst mogelijke soepelheid gehandeld zal worden. DE VOORZITTERSVERKIEZING Hierna kwam de verkiezing van de voorzitter in behandeling. Het be stuur had een aantal zakenlieden voor deze functie gevraagd, doch deze bleken niet genegen te zijn, haar te vervullen. Tenslotte was met een voorstel gekomen, mr. Terwoert te benoemen. Deze is wel geen zaken man, doch het bestuur heeft de stel lige indruk gekregen, dat hy de juiste man is Voor de functie. Enkele aanwezigen verhieven hun stem tegen het voorstel, omdat zy van oordeel waren, dat het bestuur on juist heeft gehandeld, door niet in de convocatie te vermelden, dat de leden binnen een bepaalde termijn tegen- candidaten konden stellen. Dat staat wel in de statuten, -doch de leden heb ben daarvan nog steeds geen afdruk gekregen en konden het dus niet we ten. zo meende men. Bij een hierna volgende schrifte lijke stemming bleek, dat mr. Ter woert met 26 stemmen voor, 5 tegen en 10 blanco tot voorzitter was ge kozen. Mr. Snoep sprak de verwach ting uit, dat de nieuw-benoemde nieuw leven in de vereniging zal kun nen brengen en overhandigde hem vervolgens de voorzittershamer. Mr. Terwoert dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en verzeker de, dat hij alles zal doen om dit waardig te zijn. Hij verklaarde ver der, dat Middelburg een betrekkelijk smalle basis voor zijn bestaan heeft en dat men daarom al het mogelijke moet doen om de aantrekkingskracht, die de stad op het omliggende land heeft, in stand te houden en te ver groten. Te meer, nu gebleken is, dat sommige overheidsmaatregelen in dit opzicht belemmerend wei-ken. De vergadering ging er mee ac- coord, dat het bestuur een bezoldigd administrateur zal benoemen. Bij de rondvraag werd met nadruk gewezen op de ongehoorde toestand, dat de nieuwe Middelburgse brug nog steeds niet in gebruik kan worden ge nomen. Marktberichten 23 Januari. VEILING MIDDELBURG. Andijvie 72—74. Rode kool 7—15. Savoye kool 10—22. Boerenkool 4—7. Witte kool 10—13. Spruiten 12—68. Prei 8—18. Witlof 42—54. Kroten 8—12. Uien 4—6. Snijsla 38 —74. Veldsla 17—76. Koolrapen 6—13. Goudreinetten 16—37. Jonathan 37—50. St. Remy 32—37. Kleipeer 40—43. Comtesse de Paris 35—43. Aardappelen: Koopmans VISMIJN TE VEERE. Export garnalen, aanvoer 454 kg., 2.26— 2.34; schar, aanvoer 545 kg., 35—51; bot, aanvoer 200 kg., 39—53, ongesorteerde vis. aanvoer 32 kg.. 3943; scharden, aanvoer 757 kg., 30—52. Zijn partijgenoten keuren regeringsbeleid af In de avondvergadering heeft mi nister Stikker, ver na het midder nachtelijke uur, een verklaring af gelegd. De minister wees er op, dat vier partijen (K.V.P., P.v.d.A. C.H. en V.V.D.) het kabinet in het alge meen gesteund hebben. De heer Oud heeft nader verklaard, met zijn motie de bedoeling te hebben afkeuring uit te spreken. Dit brengt spr. in een zeer moeilijke positie. Spr. verklaarde, dat hy consequen ties aan de motie zou verbinden, ook als ze niet de meerderheid zou ver- krygen, maar als zy de stemmen van de V.V.D. zou krygen. De functie van de minister van bui tenlandse zaken is immers een sleu telpositie. Meer dan een andere mi nister moet hy verzekerd zyn van de steun der Kamer en van wie zich zijn politieke vrienden noemen. De beraadslagingen werden hierna gesloten. Over de moties wordt he denmiddag gestemd. Te twee uur sloot de voorzitter de vergadering. Na de vergadering heeft' de heer Oud aan de pers verklaard, dat zyn fractie vóór de motie zal stemmen. Het Kamerdebat over Nieuw-Guinea De middagzitting. Tijdens de middagzitting kondigde de heer Oud zijn hiervoor reeds ge noemde motie aan. Hij zeide te begrij pen, dat een tegen.het kabinet ge richte motie ook tegen z^n partijge noot minister Stikker is gericht, maar het gaat hier om een zuivere constitutionele verhouding en die faat hem boven alles. De vraag of et belang van het aanblyven van het kabinet zo belangryk is, dat men er Nieuw-Guinea desnoods voor zou opofferen, kon mr. Oud niet bevesti gend beantwoorden. De Kath. fractieleider, prof. Rom- me, verklaarde de overdracht van de souvereiniteit onaanvaardbaar: pri mair om onze verantwoordelijkheid tegenover het volk van Nieuw-Gui nea, secundair omdat Indonesië in de wereldstrijd tot dusver neutraal is gebleven en niet wil kiezen voor recht en vryheid. Spreker had weinig waar dering voor net standpunt van de P. v.d.A.-fractie, doch zeide te hopen, dat deze niet zal leiden tot een uit eenvollen van die partij. Dit zou het politieke beeld slechts kunnen ver troebelen en in stryd zijn met 's lands belang. De heer Schouten (A.R.) bleef in een korte rede by zijn reeds vorige week afgelegde verklaringen. Ook de rede van de communist, de heer Gort zak, opende geen nieuwe perspectie ven; hij deelde mede, dat zijn fractie een uitspraak van de Kamer wil vra gen over het opzeggen van de R.T.C.- overeenkomst. De heer Gerbrandy pleitte op be kende gronden voor het behoud van Nieuw-Guinea en ds. Zandt (St. Ge- reflegde er nogmaals de nadruk op, dat de souvereiniteit over geheel In donesië nooit overgedragen had mo gen worden. De heer Scheps verklaarde aan het slot van de middagzitting, dat hij, als éénling in de P.v.d.A.-fractie, zich niet kan verenigen met enigerlei overdracht of opdracht van Nieuw- Guinea, dit in verband met de grote waarde, welke hy aan het zelfbe schikkingsrecht hecht, ook voor klei ne volken. Eerste Kamer hield korte vergadering. De Eerste Kamer heeft Dinsdag na een zeer korte discussie twee wets ontwerpen aangenomen, n.l. één tot het heffen van nadere voorzieningen voor de ambten van minister zonder portefeuille en staatssecretaris en het wetsontwerp financiering wederop bouw publiek rechtelijke lichamen. DAMMEN Middelburg kampioen In de voor het kampioenschap van de Zeeuwse Dambond gespeelde wed strijd (hoofdklasse) tussen DOS I van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom M.D.C. I bleek Middelburg de sterkste te zijn. De uitslag is; DOS 1 MIDDELBURG I C. P. van Boven-J. L. Strooband 0-2 A. v. d. Kreeke-M. F. de Jonge 0-2 H. BrouwerJ. Strooband Sr. 1-1 A. HollestelleW. Boogaard 0-2 H. Wagenaar-G. Overtveld 0-2 F. Oppeneer-P. Ph. de Ruijter 1-1 J. v. DflkA. Walraven 0-2 C. den EngelsmanD. Davidse 0-2 C. SuurlandC. P. de Vos 1-1 W. DommisseH. Meerman 1-1 De Middelburgse Damclub won dus met 16-4 en behaalde daarmede voor de 3e achtereenvolgende maal het hoofdklasse-kampioenschap van Zee land. KERKNIFUWS GEREF. GEMEENTEN. Tweetal de Meliskerke: Chr. van Dam te Werkendam en M. Heerschap te Wageningen. Beroe'pen te Giessendam: W. de Wit te Middelburg. Officiële publicaties VLISSINGEN. STORTPLAATS PUIN, ENZ. WEST-SOUB. WEG GESLOTEN. De Directeur van Gemeentewei-ken te Vlissingen, maakt bekend, dat met in gang van heden de stortplaats aan de West-Souburgseweg gesloten Is. Alle vuil nis, puin, etc. dient met ingang van deze datum gestort te worden in de tank gracht achter het Havendorp. Advertentie Met 3000 kilometer voor de boeg Deelnemers uit Monte Carlo nu reeds voor moeilijkheden 339 equipes zyu gisteren nit Monte Carlo, Glasgow,Stockholm, Oslo, Lissabon of Palermo gestart voor de 21ste sterrit naar Monte Carlo. De afstand, door alle deelnemers af te leggen, bedraagt ruim 3000 km. Het aantal liefhebbers, onder wie automobilisten uit byna alle Europese lan den, is aanzieniyk groter dan vorig jaar. Uit Oslo startten 's morgens vier Noorse, drie Deense en één Zweedse equipe in een lichte sneeuwbui. De wegen verkeerden echter in goede staat en geen wagen behoefde sneeuw kettingen te gebruiken. De Zweedse grens werd zonder tegenslagen be reikt- Zestig ploegen startten in Stock holm, waarbij vijf Nederlandse equi pes. De eerste Nederlanders waren Zaman en Veninga met Citroën. De wegen in het eerste gedeelte van Jit parcours waren goed berijdbaar en het weer was goed. Er wordt echter sneeuwval voorspeld, zodat de rijders het vandaag wel eens minder gemak kelijk kunnen krijgen. Het weer in Glasgow was somber, maar het zicht was goed, toen daar de eerste Monte-Carlo-rijders vertrokken. Op hun weg naar het Zuiden zullen ze wellicht enkele gladde wegen ont moetten. Vele deelnemers hadden zich voorzien van sterk touw. schoppen, staaldraad en lampen. De heer Frank Guest uit Birmingham heeft in zijn wagen een speciaal voor hem gecon strueerd buffet ingericht, waardoor zijn maat en hij niet behoeven te stop pen, wanneer zij wat willen eten. Voor de start te Palermo schreven 17 ploegen in. Er waren hier geen Ne derlandse automobilisten bij. Wat de Italiaanse deelneming betreft, is men benieuwd naar de prestaties van Prins Raimondo di Tarbia. die aan het stuur van een nieuw model Alfa Romeo (1900 cc) meerijdt. Voor deze wagen betekent de sterrit een vuurproef. In Monte-Carlo zelf heerste vele uren voor het vertrek van de eerste rijders al spanning. Alle automobilis ten hadden de grootste belangstelling voor de weerberichten. 116 ploegen startten uit dit vertrekpunt, onder wie 40 Nederlanders. Bij de dex'tien niet- starters waren vier "Nederlandse ploe gen. Behalve de equipe Schouten- Parate troepenmacht kan zijns inziens gevormd worden Kringen, die in nauw contact staan met Generaal Kruis hebben desge vraagd medegedeeld, dat de onthef fing van generaal Kruis uit zijn func tie van chef van de generale staf voornamelijk het gevolg is van diens standpunt ten aanzien van de parate troepen. Het standpunt van generaal Kruis komt op het volgende neer: hij is van oorderi. dat Nederland in de huidige omstandigheden, die Amerika aanlei ding hebben gegeven tot het uitroe pen van een noodtoestand, over een zekere sterkte aan Darate troepen moet beschikken. Onder een zekere sterkte wordt dan verstaan twee drie brigades, die geoefend zouden moeten worden onder een divisie-staf Generaal Kruis schijnt niet alleen overtuigd, dat ons land over deze pa rate troepenmacht moét beschikken, hy is tevens overtuigd, dat Nederland er over kèn beschikken. Er zullen zich ongetwijfeld moeilijkheden voor doen, doch hij acht het mogelijk thans twee a drie brigades op te roepen zonder de oplei'ding van de nieuwe lichtingen in gevaar te brengen... Deze brigades zouden gevormd kunnen worden door de Indonesië-veteranen een langere herhalingsoefening te la ten dooi*maken en door de diensttijd te verlengen. Generaal Kruis meent, dat de risi co's verbonden aan een onmiddellijke vorming van een parate troepen macht kunnen worden aanvaard. Advertent te Rillerig? Verkouden? Een en kel tablet doet wonderen 1 7EGENPUNEN EN GRIEP.20 TABLETTEN 75 c. Pril-Pagano, die op weg naar Monte Carlo verongelukte, zijn dit: Heide- man-mevr. van Manen-Maris (Merce des Benz), Brands-Heijnen (Ford) en di*. Gei-tenbach-van der Aa (Simca). De automobilisten kwamen gisteren al gauw voor grote moeilijkheden te staan, want het weer was slecht; er viel veel sneeuw, zodat de wegen in een zeer slechte toestand verkeerden. Het eerste gedeelte, de route over Digne en Chambery naar Zwitseralnd. dat bij duisternis gereden werd. is dan ook een zware kluif. De spanning is groot te Monte Carlo, maar ook in de centra van de auto-industrie ijl Europa en de V. S.. want de sterrit heeft niet alleen een sportieve, maar ook een belangrijke commerciële bete kenis. Geen wonder dat er zoveel uit nemende coureurs aan het stuur zit ten! Advertentie. Die krompachtiga hoest Iaat U geen rust. Spaar Uwlongen, neem de slijmoplossende Amsterdamse Beurs 22 Jan. 23 Jan. Nederland 1948 (3%) 96% 96% dito 1947 (3%) 3 95', 95 dito 1937 3 9474 94% Dollar-lening 1947 3 97% 95% Iijvesterlngscert. 3 95% 95% Nederland 1962—64 95% 95% Nederland 196264 95% 95% Nederland N.W.S. 2 78% 78 Spaaic. a f 100 2% 7* 99% Indië 1937 A 3 92% 92% Grootboek 1946 3 947k Nat. Hand. B 93% 92% Ned. Handejmij. 152 152% AKU 177% 177% Bergh's Jurgens 323 323 Calvé-Delft 137% 140 Centrale Suiker 178% 179% Kon. Ned. Hoogovens 156 155% Unilever 239% 239% Ned. Kabelfabriek 242 Philips 247% 245% Wilton Feyenoord 161% 164 Biliton 250 253 Kon. Petrol. Mij. 326% 326% Amsterdam Fubb. 129% 126% H.A. Lijn 194% 194 Kon. Paketvaart. 130% 127% Ned. Scheepv. Unte 164% 163% Rotterdamse Lloyd 159% 158% Stv. Mij. Nederland 174% 172% Handelsver. A'dam 120% 118 Deli Batavia Mij. 123 122 Deli Mij. 111% 109% Mid. Continental 61% 61% Tide Water 37% 37 Anaconda 44-4 44% Bethlehem Steel 59% 59% General Motors 106 106% Kennecott 82% 82% Shell Union 61% 61 Baltimore Spw. 24% 25 Miss K.T. Spw. 137& New York Centr. Spw. 27% 27% Pennsylvania 23 28% North American 20% 20% Rep. Steel 49% 49% U. S. Steel 49% 49 Intern. Nickel 42% 43 De zwakke houding van de staatsfond sen, die de laatste dagen zeer flauw zijn, kwam gisteren wel bijzonder duidelijk tot uiting. Voorts was het opmerkelijk, dat het agiopercentage voor Amerikaan- se/fondser. een aanzienlijke stijging on derging. nl. van 7% pet. tot 9 pet. Deze factoren zijn nog steeds een indicatie van de zwakke positie van het Nederlandse betaalmiddel. Op de aandelenmarkt viel er een zekere vermoeidheid te constate ren. Op de Indonesische sector waren de verschillen iets groter. Aandelen H.V.A. bijv. moesten een groot gedeelte van de behaalde winst weer prijsgeven, hetgeen eveneens geldt voor Amsterdam rubber. 25 Januari HOUG WATER U.+NAP u. NAP Vlissingen 3.22 1.86 15.43 1.97 ferneuzen 3.48 2.06 16.09 ,2.15 Hansweert 4.28 2.16 16.52 2.26 Zierikzee 4.55 1.31 17.16 1.47 Wemeldinge 5.10 1.57 17.27 1.73 LAAG WATER U.—-NAP IV—NAP 9.47 2.15 21.46 1.79 10.19 2.35 22.18 1.99 11.00 2.49 22.59 2.13 10.32 1.78 22.32 1.42 10.54 2.01 22.59 1.64

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3