Er vallen soms klappen op de Champs Elysees Eisenhower en Amerique" B-36 BOMMENWERPER MAAKTE VLUCHTJE BOVEN DE STAD DIJKDOORBRAAK MET GROTE MOEITE VOORKOMEN De Maipüliep van slapel DINSDAG 23 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze cox-respondent.) PARIJS, Januari. De zon schijnt over de brede Avenue des Champs Elysees, over de glimmende auto's, die drie dik langs elkaar heen schuiven, over de kale bomen. Maar de dagelijkse vredigheid van ,,'s werelds mooiste straatweg" is vandaag verdwenen. Want de zon schijnt ook op honderden en nog eens honderden zwarte agenten, die bezig zyn de trottoirs schoon te vegen, over grote groepen manifestanten en over sombere overvalwagens, die volgestopt worden met tegenstribbelende oproerigen. Vlak bij de fiere Are de Triomphe staat een groot, modei'n hotel, het Hotel Astoiia. Het is omringd door een haag van agenten. Grote groepen communisten schreeuwen in koor „Eisenhower en Amérique In dat Astoria Hotel heeft generaal Eisen hower namelijk zijn voorlopig hoofd kwartier opgeslagen en de machtige communistische partij in Frankrijk, gesteimd door het nog altijd grootste vakverbond de C. G. T., heeft als pro test tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse generaal stakingen uit geschreven en manifestaties georga niseerd. Plotseling klinkt er een fluitsig naal, de agenten trekken snel hun korte cape uit, zij nemen him uiterst gevaarlijke witte knuppeltje in de hand en dan volgt er één van die felle charges, waarbij vaak zeer hard handig wordt opgetreden. De mani festanten vliegen weg, verspreiden zich in de zijstraten en komen langs een omweg terug. Waarna het spel opnieuw begint. De manifestanten jouwen en schi'eeuwen, dat Eisenho wer beter thuis had kunnen blijven en dat zij voor de vrede zyn, maar zolang zij niet naar het hotel Astoi-ia optrekken, doet de politie niets. Er komt een vrachtwagen van de in het wijnland Frankrijk niet zo zeer ge liefde coca cola over de Champs Ely- sées, hetgeen een fel fluitconcert uit lokt. Hoeveel manifestanten er zijn, is niet goed na te gaan. Men moet niet vergeten, dat de talrijke wande laars, die van het mooie weer profite rend, wat langs de Champs Elysées wilden flaneren, nu lustig op de trot toirs naar die wonderlijke x-elletjes staan te kijken. Soms pakt dat echter helemaal niet zo goed uit, want de duchtig om zich heen slaande agen ten zien vaak het verschil niet tus sen toekijkers en manifestanten. Zulke vechtpartijen op de Champs Elysées maken een bijzondere revo- lutionnaire indruk. Men zingt commu nistische strijdliederen, men zingt de Internationale en wanneer ihen de kans krijgt, worden er barricades op- Om zijn camera tijdens de wedstrijd P.S.V.V.V.V. tegen de druilerige re gen te beschermen, vond deze pers fotograaf een vriendelyke voetbal enthousiast bereid, om hem „onder dak te verlenen. VERHALEN I En in dat goede Engeland, in Shef field, daar werd Walter Marshall tot 500 boete veroordeeld omdat hij een grote ruit had ingegooid van een enorm warenhuis. En dat nog wel ondanks het feit, dat hij aanvoerde op het moment van de steenworp on toerekenbaar te zijn geweest, omdat, hij raasde van woede wegens een veroordeling tot 100 boete wegens het vernielen van dezelfde ruit! En in Houston in Amerika betrapte Louis Northcutt een inbreker in zijn café om twee uur 's nachts. Hij belde de politie op, nadat hij een kwartje voor de munt-telefoon geleend had van <le inbreker. En daar in Arn hem heeft men de leugenontdekker toegepast om de onschuld aan te to nen van een wachtmeestei van de rijkspolitie uit Groesbcek, die wegens het in omloop brengen van vals geld in 1950 veroordeeld was, maar in ho ger beroep ging. Hij beweerde wel met een smokkelbende in contact te hebben gestaan, maar geen geld in omloop had gebracht. De leugenont- dekkcr heeft nu aangetoond, dat hij toch niet helemaal de waarheid had gesproken, terwijl hel instrument juist te hulp was geroepen om té be wijzen, dat de man niet loog. En in Egypte, in Cairo, is Aliyah Ibrahim thans gescheiden van haar echtgenoot. De reden? De heer Ibra him had de gewoonte avond aan avond in bed met luider stemme Shakespeare ie declameren. ,JIet is vervelend iedere nacht icakker te worden om naar Shakespeare te luisteren" zei Aliyah. En zij heeft ge- geworpen. De manifestanten zetten het vex-keer stil, wei-pen met stenen, kortom het geheel ziet er uit als een miniatuur burgei-oox-log. Maar toch is het allemaal niet zo ernstig als het wel lijkt. De agenten hebben strikte orders hun vuurwapens niet te ge bruiken; de manifestanten hebben meestal helemaal geen wapens en ofschoon er aan beide kanten vaak een paar duizend mannen (en bij de manifestanten ook heel wat vrou wen) betrokken zyn, is het maar hoogst zeldzaam, dat er iemand wordt gewond. NIET BIJSTER PRO-DUITS. Wat denkt de Parijzenaar, die zich niet met politiek bemoeit, van die manifestaties. Hij verooi'deelt ze, maar enkele van de communistische propaganda-leuzen laten hem toch niet koud. De partij van de nog steeds in Rusland vertoevende Maurice Tho- rez hamert erop, dat Eisenhower ge komen is om de Duitsers te bewape nen. En daar is de gemiddelde Frans man, die zijn Oosterbuur als zijn erf vijand blijft beschouwen, zeer tegen gekant. Hij ziet wel in, dat Frankrijk alleen bij een eventuële aanval weinig of niets kan doen en dat de West- Europese landen, gesteund door Ame rika, moeten samenwerken. Maar hij ziet zich toch niet zij aan zij ten strijde trekken met de Wehrmacht van het Vierde Rijk. Bovendien blij ven heel wat Fransen er ferm van overtuigd, dat de vrede gehandhaafd kan blijven. Daarom vinden deze Fi-ansen. die men vooral onder socia listen, onder liberalen en de vooruit strevende Katholieken aantreft, dat Frankrijk zich niet met handen en voeten aan Amerika moet binden. Zij zijn van mening, dat er een confei-en- tie van de Grate Vier moet komen en dat men moet trachten het con tact tussen Oost en West te handha ven. Parijs, zo redeneren zij, moet meer trachten een kalmerende rol te spelen tussen de grote wereldmach ten. KNVB HANDHAAFT AMATEURISTISCH STANDPUNT In het bestuur van de K.N.V.B. dat onder leiding van de voorzitter, de heer K. J. J. Lotsy, in een voltallige vergadering in Den Haag bijeen kwam, heeft een uitvoerige gedach- tenwisseling plaats gehad naar aan leiding van de veelvuldige publicaties en radio-praatjes der laatste maanden over de kwestie amateurisme-profes- sionalisme. Daarbij is gebleken, dat de leden van het bestuur van de K.N.V.B. zon der uitzondering het volledige ama teurisme wensen te handhaven. Nederlandse Fireflies naar Noord-Ierland vertrokken Een escadrille Fireflies van de Ne derlandse Marine is Maandag uit Lee on Solent naar Noord-Ierland gevlo gen voor oefeningen met de Britse marine. Het vei'trek moest het afge lopen weekeinde wegens slecht weer uitgesteld worden. Minister v. "d. Brink en Coppé confereerden Gedurende het afgelopen weekein de is een informele bespreking ge houden tussen de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en zijn Belgische ambtge noot. A. Coppé. De beide ministers be spraken onder meer de vraagstukken samenhangende met de verwerving en het verbruik van schaarse grond stoffen. LONDEN IN VERBAZING Kosten: 7000 gulden per uur (Van onze coiTespohdent) LONDEN, Januari Tienduizenden Londenaren staarden dezer dagen in stomme verbazing omhoog en automibilisten brachten het verkeer byna tot stilstand, toen met een oordovend gedreun 's werelds grootste bommenwer per boven de hoofstad rondvloog. Het was een der zes Amerikaanse tien- motorige B-36 bommenwerpers, die op een nonstop trainingsvlucht van 5000 myl uit Texas in Engeland zijn aangekomen en een middagvluchtje boven Londen maakte. De 160 ton wegende luchtkolos van dit nieuwe type, dat speciaal ontwor pen is voor het lange afstands vervoer van atoombommen, en dat deel uit maakt van de 7e bombardements- groep van de Amerikaanse lucht macht. was voor dit sightseeing vluchtje opgestegen van de Ameri kaanse vliegbasis te Lakenheath aan de Engelse oostkust. Het toestel vloog eerst over Northolt Airport, een van Londens grote burgerluchthavens, al vorens de rest van de stad te „bekij ken". Honderden passagiers, het grond personeel van het vliegveld en een aantal op het vliegveld aanwezige le den van de Russische ambassade in Londen kekën met open mond toe, hoe de kolossale bommenwerper, welks kubieke inhoud gelijk is aan drie huizen met vijf kamers, met zijn vleugels zwenkte bij wijze van saluut. Zelfs een der Rusesn kon zijn verba zing niet langer voor zich houden en zei hardop in het Engels: „Wat een prachtig toestel, het is inderdaad wel allemachtig groot". De B-36 is niet alleen 's werelds grootste, maar tevens de duurste bommenwerper „in het gebruik", die ooit geconstrueerd is. Oefenvluchten kosten ruim zeven duizend gulden per uur. Het toestel, dat 160 ton weegt, is even groot als de Britse Bristol Bra- bazon, maar het. is 30 ton zwaarder. De B-36 is zo groot, dat de uit 15 le den bestaande bemanning' een kleine vierwielige electrische „trolley" (wa gentje) moet gebruiken om zich bin nenin van de kop naar de staart van het toestel te begeven, een afstand van 80 voet in de romp. Deze „trol ley" loopt op rails binnenin het vlieg tuig, in de speciale „verkeerstunnel" in de romp. De kubieke inhoud van de B-36 is gelijk aan die van drie huizen van vijf kamers en de in de vleugels in gebouwde tanks bevatten zoveel ben zine, dat een gewone personenauto er zestien maal mee rond de wereld zou kunnen rijden. De vleugelwijdte is 230 voet, de lengte van kop tot staart 162 voet. De B-36 kan nonstop een afstand van 10.000 mijl afleggen en heeft een gevechtsstraal van 3000 mijl, indien volgeladen met 10.000 pond bommen. Sterke was van Rijn verwacht Door de rijkswaterstaat is voor de Rijn de hoogwaterberichtgeving in gesteld. In verband met de hoge af voer uit Zwitserland, tengevolge van sterke dooi, en de grote afvoer van de Neckar wordt verwacht, dat de water stand te Lobith nog gedurende enige dagen zal stijgen en waarschijnlijk in 2 a 3 dagen een stand van y-f 15 me ter zal overschrijden. Volgens de Amerikanen is de draag kracht van deze super-bommenwer pers groot genoeg om elk punt ter wereld met atoombommen te berei ken, vliegende op een hoogte van 45.000 voet (negen mijl). De tien reus achtige motoren van de B-36 bevin den zich twee aan twee onder de vleugels. Vier van de tien motoren werken op straalaandrijving. Als ver- dedigingsgeschut heeft het toestel zes tien 22 mm kanonnen aan boord. Onder belangstelling- van 25.000 toeschouwers zyn in Oslo de wedstrijden Noorwegen 1?Nederland en Noorwegen AZweden gehouden. Onze land genoot Kees Broekman tijdens de strijd over de 10.000 meter, welke hy won. in de tyd van 17 minuten 26,5 seconden. SPANNENDE UREN IN ZUIDBROEK Garnizoenen waren in alarmtoestand De bewoners in de omgeving van Zuidbroek hebben angstige momenten beleefd. In de dijk was een groot gat ontstaan en het water stroomde met kracht de lager gelegen polders binnen. De kans dat de dijk zou bezwyken was niet gering. Onafgebroken bleef men zand, modder en puin in het gat storten. Maar het water stroomde onder de duik door en spoelde byna alles weer weg. In alleryl begon men daarna met het aanbrengen van een stalen damwand achter de dyk. In het garnizoen in Assen werden soldaten en materieel in gereedheid ge houden om. als de dijk mocht doorbreken, onmiddellyk naar Zuidbroek te vertrekken. Vrachtauto's stonden al klaar om de bewoners uit het gebied tussen Zuidbroek en Sappemeer te evacueren. Zaterdagavond konden de werk zaamheden aan de damwand voorlo pig worden gestaakt. Het werkvolk rukte in. maar veiligheidshalve bleef een wacht op het werk over. Geluk kig. want omsti-eeks middernacht hoorde de dijkwacht een klokkend ge luid. Toen hij een onderzoek instelde bleek, dat het water zich nu een weg gebaand had onder de stalen dam wand door. Achter deze wand was een nieuwe gevaarlijke bres in de dijk ontstaan. ALARM. Onmiddellyk werd alarm geslagen en opnieuw begon men met zandzak ken het ontstane gat te vullen. Tot nu toe zijn er in deze bres al meer dan twee duizend zandzakken plus ettelijke ladingen puin, cement en zand verdwenen. Intussen werden de garnizoenen te Groningen, Leeuwarden, Assen en Steenwyk van de situatie op de hoog te gebracht. Manschappen werden in gereedheid gehouden om bij een even tuele doorbraak snel hulp te kunnen bieden. Dank zy het snel ingrijpen van de omwonenden in de bedreigde streek, die vrijwel dag en nacht in touw zyn geweest, kon in de nacht van Zater dag op Zondag erger voorkomen worden. Aan de gealarmeerde garni zoensplaatsen werd telefonisch mede gedeeld. dat de militairen in hun ka zernes konden blijven. Uit Steenwijk waren toen al militairen uitgerukt die aan het werk hebben deelgeno men. Een opzichter van de provinciale Waterstaat heeft thans in overleg met het waterschapsbestuur de lei ding van de werkzaamheden aan de dijk. VONNIS CONTRA DE STAAT BEKRACHTIGD Afvloeiing Ambonese militairen verboden Het Gerechtshof te Den Haag heeft het vonnis van de president der Ar rondissementsrechtbank in het kort geding Ambonese militairen contra Staat der Nederlanden bekrachtigd, met dien verstande dat het Gerechts hof daarenboven aan de Staat der Nederlanden de demobilisatie en af vloeiing ter plaatse, dus op Java, heeft verboden. De uitspraak van het gerechtshof luidt: „Verbiedt appellant de weg voering, afvloeiing of demobilisatie van geïnterneerden en alle andere op Java, thans in kampen verblijvende Ambonese oud-KNIL-militairen en 'de bij hen behorende gezinnen, zon der hun toestemmisg, naar, op of bin- nen door APRI-troepen, dus door de regering der Republik Indonesia be zet of beheerst gebied". Vlot cn toch statig gleed het Argentijnse emigrantenschip Zaterdagnmlda. In Yllssingen van de helling. Zeugen en biggetjes geven ons een voorbeeld Een landbouwer te Hardinx- veld had dezer dagen twee zeu gen, die op één dag het leven schonken aan totaal 14 biggen. De hokken lagen naast elkaar en waren slechts door een aan tal planken gescheiden, die bo vendien hier en daar gaten en kieren vertoonden. Op een goe de dag zaten alle kleine big getjes in één hok, terwijl de ene zeug letterlijk moederziel alleen achtergebleven was. Dit verdroot het dier blijkbaar zo zeer, dat het krachtige pogin gen deed ook in het aangren zende hok te komen en met succes. Het varken, dat het dubbele kroost te verzorgen had, ver droeg ook deze nieuwe inwo ning zonder verzet. De ver zoenende houding der oudere dieren deelde zich aan de big- jes mee, die zich thans rustig door beide moeders laten ver zorgen. Vers fruit naar West-Duitsland EXPORT VAN UIEN NOG NIET VRIJ GEGEVEN In anticipatie op het nieuwe han delsverdrag tussen ons land en West Duitsland, dat vorige week tot stand gekomen is, werd een contigent van 300.000 dollar beschikbaar gesteld voor de export van vers fruit. Voor de export van groenten werd in het einde van December een con tingent van een half miliioen dollar vastgesteld, eveneens in anticipatie op het nieuwe handelsverdrag. Dit contingent is nog niet geheel opge nomen. De export van uien is nog niet vrij gegeven. Autobotsing bij Moerdijkbrug Bij de Moerdijkbrug on'der Willems oord zijn Maandagochtend een Belgi sche en een Nederlandse auto met elkaar in botsing gekomen. Vier slachtoffers werden zwaar en één licht gewond. Zij zijn in zie kenhuizen te Dol-drecht opgenomen. De chauffeurs van beide auto's maakten zich schuldig aan snijden. Frankrijk tussen Oost en West KEES BROEKMAN IN OSLO Het wereldgebeuren UITSPRAAK IN ZAAK KITTY V. D. HAVE Voorwaardelijke straffen opgelegd De krygsraad te velde West heeft uitspraak gedaan in de zaak der vier Rotterdamse ex-illegalen, die er van werden verdacht de koerierster Kittv van der Have kort na de bevryding te hebben geliquideerd. C. S. werd veroordeeld tot een voorwaardelijk^ gevangenisstraf van 1 jaar met een proeftijd van 1 jaar. A. V. T. kreeg 4 maanden met een proeftijd van 1 jaar evenals A. v. d. H. J. de G. kreeg een gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van één jaar. De veroordeelden kunnen in hoger beroep gaan bij het Hoog Militair Gerechtshof. Ten aanzien van de aan beklaagden op te leggen straffen overwoog de krijgsraad: dat beklaagden een z.g. liquidatie uitvoerden en dus het le ven van een ander mens namen op een tijdstip, waarop een dergelijke daad niet meer met een beroep op landsbelang of militaire noodzaak kon worden verontschuldigd. Voorts dat tenslotte ruim vijf jaren zijn verlopen sinds beklaagden het misdrijf pleegden en dat een on voorwaardelijke gevangenisstraf als geëist door het auditeur-militair aan beklaagden niet behoort te worden opgelegd. „Preventieve oorlog I De Amerikaanse staatssecretaris van oorlog, Matthew, heen oniangs gepleit voor het voeren van een pi e- ventieve oorlog tegen Rusland en wel I op zodanige wijze, dat hij door Tru- man en Acheson tot de orde moest worden geroepen. De opmerkingen I van Matthew geraakten daarna in het vergeetboek. Al is deze minister dan, gezien zijn verantwoordelijkheid als iid van net kabinet het zwijgen op- I gelegd over dit onderwerp, dai neemt niet weg, dat in de Ver. Staten een I stroming bestaat, die het denkbeeld van een preventieve oorlog zo kwaad nog niet vindt. Een conflict met Rus land is toch onvermijdelijk, zo wordt geredeneerd, en daarom is het beter niet af te wachten tot de Sowjets een gunstige gelegenheid kiezen de aanval te oeginnen, doch zelf het ini tiatief te nemen. De bekende geleerde Bertrand Russell, winnaar vaix de No belprijs, heeft deze stroming een soort wijsgerig fundament gegeven. Vol gens Russel kan in dit tijdperk van cie geschiedenis alleen vrede en voor spoed bereikt worden, indien het mo nopolie van de macht in bezit, komt van één grote mogendheid, die lei ding geeft aan een nieuwe wereldox-- de. Slechts twee mogendheden ko men hiervoor in aanmerking, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. De keuze kan niet moeilijk zijn. Een wereld omvattend Sowjet-iinperium zou het einde betekenen, van alle persoonlij ke vrijheid en een ramp zijn zonder weerga. Een Amerikaans wereldim- pex*ium zou ook nadelen hebben, maar in elk geval een zekere mate van vrijheid en individualisme onaan getast laten. Russel pleit daarom voor een oorlog tegen de Sowjet-Unie teneinde voor een lange periode an dere ooi'logen onmogelijk te maken. Hij schi'ijft het wel niet zo cru, maar in wezen komen zijn denkbeelden hiex'op neer. Er worden nog wel andere argu menten gehoord voor een preventieve oorlog als middel om een drastisclx einde te maken aan de huidige span ningen. In sommige klingen wordt als argument aangevoerd, dat de el lende van de communistische tiran nie in Oost-Europa zo groot is, dat het Westen daaraan een einde moet maken, zelfs tegen de prys van een wereldoorlog. Anderen weer menen, dat een strijd tegen het wereldcommunisme, zoals die nu gevoerd wordt, wel tientallen jaren kan dui-en en nadelig is voor de democratieën, omdat deze nooit een zelfde tucht en dicipline kunnen op brengen als de communistische sta ten. Het spreek vanzelf, dat al derge lijke ai-gumenten en uitlatingen lyn- recht in strijd zyn met de voortduren de verzekeringen van leidende staats lieden, dat alle oorlogsvoorbex-eidin- gen uitsluitend verdediging ten doel hebben en gericht zijn tegen een eventuele aanvaller, dat handharing van de vrede steeds als eerste doel voorop staat. Weinigen bestrijden de noodzake lijkheid om de Westerse wereld mili tair sterk te maken om communisti sch® agxessie te verhinderen en een krachtige onderhandelingspositie te verkrijgen. De principiële pacifisten vormen een onbetekenende groep, die geen gewicht in de schaal legt. Met pacifisme en goede wil zou trouwens communistische aanvulslust slechts aangewakkerd worden. Maar het te gendeel, alles verwachten van een op voering der bewapening tot in het on eindige schept ook grote gevaren. Reeds thans is in het Westen te bespeux-en, dat de generaals hoe lan ger hoe meer stem in het kapittel krijgen ten koste van de burgerlijke gezagsdragers. In Azië heeft het al te voortva rend optreden van MacAi'thur brok ken gemaakt en in Europa is gene raal Eisenhower door de hoofdsteden gereisd als de man, die het wel eens even zeggen zou. De „verdediging van het "Westen", zoals tegenwoordig de herbewapening- op grote schaal genoemd wordt, is noodzakelyk. Het moet dan echter verdediging blyven en niet ontaarden in een stemming om zo gauw moge lijk met het communisme af te reke nen zodra de militaire macht toerei kend geacht wordt. Dat kan alleen zolang de regeringen erin slagen de leiders van het militaire apparaat ondergeschikt te houden en te verhin deren, dat de generale staven een apparte macht in de staat worden. De neiging van hooggeplaatste mili tairen in het Westen om in him rede voeringen politieke kwesties aan te snijden is in dat opzicht veelzeggend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5