Babgfc Kou ZEEUWSE NOODBOERDERIJEN WORDEN AFGE NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. YERSEKSE MOSSELKWEKERS ZUN ONTEVREDEN TE WEINIG HEREN EN JONGENS IN GYMNASTIEKVERENIGINGEN jjtócoperjj i Discovers s ütecoverjj tJtecoveru ss jjïscwzv# PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DINSDAG 23 JANUARI 1951 ONDANKS WONINGNOOD „Zij hebben hun tijd gehad". Terwyl de meeste Zeeuwse gemeenten nog steeds met een groot woningte kort hebben te worstelen en het er niet naar uitziet, dat dit probleem spoe dig zal zijn opgelost, tcrwyi er in verband met het geringe volume nog altgd weinig schot zit in de huizenbouw, worden momentcel in Zeeland woningen afgebroken! Naarmate namelijk de boerderijenbouw vordert, verdwijnen successievelijk de bekende lage noodboerderijtjes, die na de bevrijding op tal van plaatsen in onze provincie, met name op Walcheren, verrezen. Is deze afbraak verantwoord, nu zovele woningzoekenden op pad zijn om zich een dak boven het hoofd te verzekeren en Zeeland bovendien zo'n groot aantal gerepatriëerden moet opnemen? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de provinciale directie van We deropbouw en Volkshuisvesting en de Dienst Herverkaveling Walcheren te Middelburg, die er bevestigend op antwoordden en tal van argumenten aanvoerden om te bewijzen, dat de afbraak inderdaad verantwoord en zelfs gewenst is. De Staat der Nederlanden heeft de noodboerderijen destijds geplaatst als tijdelijke voorziening en heeft direct de eis gesteld, dat zg' zouden moeten verdwijnen, wanneer de nieuwe hof steden zouden worden gebouwd. Daarom is de afbraak ook in de be stekken voor de boerderijbouw opge nomen. Dit geschiedt niet in de laat ste plaats om financiële redenen. Toen in 1945 bleek, dat hg een be paalde schade dooi- verlies aan ge bouwen had, werd de gedupeerde landbouwer voor de keuze gesteld: of uitbetaling van een zeker rente bedrag, öf plaatsing van een nood- boerderij. Deze brengt voor hem dus rentederving met zich mee. ONVOLWAARDIG. Maar ook wanneer niet direct tot opruiming wordt besloten, zijn de mo gelijkheden van de noodboerderijtjes toch uiterst gering, zo deelde men ons mede. Voorop gesteld dient te worden, dat zij van inférieurekwali teit zijn en thans hard beginnen af te takelen. Bovendien staan zij op andermans grond, zelfs, wanneer de nieuwe hofstede is gebouwd, veelal op het erf van de boer. De woningen hebben geen aansluitingen op elek triciteit gas en (behoudens enige uit zonderingen) op het waterleidingnet. De Staat wenst geen huisjeseige naar te worden en zal de noodboer derijen dus niet blijven exploiteren. De boeren zouden zich er over kun nen ontfermen, bijv. om huisvesting te bieden aan landarbeiders, maar Wederopbouw en Volkshuisvesting zou dit ongaarne zien, omdat deze onvolwaardige noodpanden dan voor onbeperkte tijd zouden blijven be woond, met alle narigheid van dien. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de gemeenten tot aankoop overgaan, doch geen enkel gemeentebestuur is Koos Vorrink zal in Vlissingen spreken. Dit voorjaar bestaat de P. v. d. A. vijf jaar en ook de afd. Vlissingen wil dit eerste lustrum feestelijk vieren, Er is een bijeenkomst belegd op Maandag 19 Maart. De partijvoorzitter Koos Vorrink zal in deze bijeenkomst het woord voeren. Openb. Leeszaal te Vlissingen is slecht behuisd. Het jaarverslag van de Openbare leeszaal te Vlissingen over het jaar 1949 is gepubliceerd. De secretaris, ir. M. A. L. Beun vestigt daarin de aan dacht op de onvoldoende huisvesting van de leeszaal. Er is te weinig ruim te, maar het bestuur kon voor dit probleem nog geen oplossing vinden. Blijkens het verslag van de penning meester werd over 1949 13.916,98 uit gegeven, waarvan 1883,42 was be stemd voor aanschaf van boekwerken en 529,82 voor aanschaf van perio dieken. Op de begroting voor 1950 werd een tekort van f 590 voorzien. Aan het jaarverslag 1949 van de directrice ont lenen wij. dat het ledenaantal wat volwassenen betreft steeg tot 805 en wat de kinderen aangaat tot 200. Het boekenbezit nam toe van 9615 tot 9805 banden. Het uitleencijfer voor volwassenen daalde met ruim 1000, dat voor kin deren steeg met ruim 1000. Het aan tal bezoekers van de kranten- en tijd schriftenzaal bleef vrijwel constant, maar er deed zich een verschuiving voor: er kwamen minder vrouwen en meer mannen. Er werden in 1949 vrij veel nieu we leden gewonnen voor de leeszaal, maar het aantal bedankjes was ook groot. WALCHERSE DIJKEN WEER DICHT (vervolg van blz. 1 Maar met dat al is het dijkgat Rammekens nu geblokkeerd. Laat ons hopen voor goed! En nog een maal klinkt de megafoonstem over het water: De sleepboote worre bedankt! De toeschouwers gaan weg De schijnwerpers vlammen op. De stilte keert terug. Maar de dijkfabriek werkt verder en nu gaat het erom: blokkeren moet dichten worden! Als dat lukt, kan Walcheren juichen! Aan weerskanten van de Phoenix staat het water nog 27 k 22 meter diep. Er moet nog heel wat worden verzet Op het eiland ligt het zware sil houet van een drijvende kraan. Die moet aan de landszede de djjk ver sterken. Opgesloten ligt het ge^ vaarte. Als de dijk gereed is, zal zij zich een weg „vreten" dwars dooi de dijk en de dijk achter zich weer dicht, werpen. Dat zal de laatste sensatie bij Ram mekens zijn. Weer was het groots en aangrijpend, deze Donderdagmiddag. Nederland op zijn best! daarvoor te vinden; men zou een aan zienlijk bedrag moeten spenderen om de woningen enigszins op te knappen en zou toch na verloop van tijd tot afbraak moeten besluiten. Men trekt het bovendien in twijfel of men voor alle noodboerderijen wel bewoners zou vinden; de meeste panden zijn niet alleen onvolwaardig en van alle gemakken gespend, maar liggen bo vendien zeer afgelegen. VOOR GEREPATRIEERDEN. De Sociale Dienst, die zich bezig houdt met het huisvesten van gere- patrieerden, heeft voor dit doel de beschikking gekregen over e>en nood- boerderij aan de Oude Vlissingseweg bij Abeèle, welke leeg is komen te staan door het- vertrek van de bewo ners naar de N.O, Polder. Daar de nieuwbouw nog even op zich zal laten wachten, was het mogelijk deze uitermate bekrompen woning tijdelijk te verhuren aan een gezin, bestaande uit man. vrouw en één kind. Mis schien zal dit in nog enige gevallen kunnen gebeuren, doch het zullen uitzonderingen blijven. „De noodboer derijen hebben hun tijd gehad", aldus verzekerde men ons. „Men zou zon digen tegen de meest elementaire wetten van de volkshuisvesting, wan neer men ze. afgezien van de vraag, of dat practisch mogelijk is, nog lan ger mee zou laten gaan en niemand zou daarbij gebaat zijn." Twee grote stappen vooruit Uw polis bij ons geeft recht op: D Geneeskundig onderzoek voor onze rekening. Om de drie jaar, door een geneesheer naar Uw keuze (geldig voor verzekeringen met overlijdens- risico waarvoor een jaarpremie van 1J0,o£ meer wordt betaald). Dit geldt ook voor reeds bestaande verzekeringen. Renteloos voorschot. Niet alleen voor operatiekosten, maar nu ook voor de kosten van opneming in een ziekenhuis of sanatorium, noodzakelük t»r observatie of behandeling van interne ziekten. Een unicum in het Nederlandse levensverzekeringswezen! Vraagt onze brochure waarin onze stappen uitvoerig worden belicht. De grootste in Nederland ROTTERDAM f r r.-r ,-r rr---r---rr-rr-^rr 'I'L'l'l'1 f| rmTTTflrr iilllllllllll!llllllllllllllllllllllll!lllllllllllll!l!llllllllllllllilllllllllll!ll!!!l!llll!llllllllllllllllll!lllll!ll!!lllllllllll!ll!lllll!llllllllllll!!llllllllllll!lillllllllllllllll!l!llllllllllll!IIWIIIIIIIIIIII''^ B.B.A.-chauffeurs pleegden diefstallen. Door de recherche te Bergen op Zoom zijn vier chauffeurs van de B. B.A. aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal en he ling. Er is een vrg groot aantal goe deren van uiteenlopende aard in be slag genomen. Deze diefstal kwam aan het licht doordat uit een pakket uit de loods van de Ned. Spoorwegen een doos sigaren werd vermist. De vier aangehoudenen zijn A. J. en P. v. d. B. uit Bei-gen op Zoom. J. L. uit Halsteren en C. S. uit Tholen. Een deel zegde vetrouwen in het bestuur der Vissersvereniging op. Comité van actie opgericht. De mosselparasiet welke de Zeeuwse mosselvisserij practiscli lamgeslagen heeft, begint thans ook moeilijkheden te veroorzaken in het organisatieleven van de Yersekse vissers. De ontevredenheid openbaarde zich eigenlijk reeds in September toen aan één groep'van tien Yersekse kwekers vergunning werd verleend, na loting, om op halfwas- en consumptiemosse len in de Waddenzee te gaan vissen. Met veel moeite is de Zeeuwse Stich ting voor Visserijbelangen er toen in geslaagd nog toestemming te krijgen voor een tweede groep uit Bruinisse. Pogingen om een rouleersysteem toe te passen zodat meeTdere gedupeer de vissers hiervan zouden kunnen profiteren, mislukten. Een en ander wekte reeds misnoegen, doch daarna kreeg de Yersekse groep bovendien nog een aantal mosselpercelen op de Waddengron'den toegewezen. Hierin zagen de vissers die thuis moesten blijven, opnieuw een bevoorrechting van deze groep. Naar de mening van bevoegde personen moet het Bedrijf schap en de betrokken Visserij-inspec tie in deze dan ook niet geheel juist gehandeld hebben. Jaarvergadering Bond van Zeeuwsch-Vlaamse Muziekverenigingen. Te Philippine hield de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch Vlaanderen zijn jaarlijkse algemene vergadering in Hotel „Au Port" te Philippine. De voorzitter, de heer P. A. Ocké uit Hoek, heette de aanwe zigen hartelijk welkom en memoreer de het uittreden van de heer F H. A. G. Ivens uit Hulst, die wegens druk ke werkzaamheden voor zfln be stuursfunctie bedankte. Het jaarver slag van de penningmeester sloot met een totaal aan baten van 2411,17 en aan uitgaven van 1949,36, zodat er een batig saldo was van 461,81. Het vorig jaar te Nieuwvliet gehouden concours lever de een netto winst op van plm. 100. Door de kascommissie werd bij mon de van de heer J. I. van Male uit Schoondijke geadviseerd tot goed keuring van rekening en verantwoor ding van de penningmeester Bij de periodieke aftreding van de bestuurs leden werden de heren A. G Calon en A. Th. 't Gilde herkozen. In de vacature van de heer Ivens werd met grote meerderheid gekozen de heer Martens uit Hulst bestuurslid der „Koninklijke Stedelgke Harmonie" aldaar. Het Bondscorïcours 1951 werd bepaald op 'Hemelvaartsdag (3 Mei a.s.) en zal georganiseerd worden te Hulst in verband met het 150-jarig bestaan der „Koninklijke Stedelijke Harmonie". Door de voorzitter wer den nog mededelingen gedaan over het a.s. solistenconcours te Biervliet, dat op 10 Februari zal worden ge houden en te 12.30 uur zal aanvan gen. Door het gemeentebestuur van Biervliet alsook vanwege de burgerij werd een groot aantal prijzen be schikbaar gesteld. Bij de rondvraag bleek dat de overgrote meerderheid der bij de Z.-Vlaamse Bond aange sloten verenigingen er niets voor voelt om het zelfstandig karakter van de Bond prijs te geven. EXTRA HEFFING. Nu wordt deze groep van tien vis sers wel een extra heffing opgelegd, om hiervan de overige gedupeerden te steunen, doch naar wij ons hebben la ten vertellen, haalt dit weinig uit. De gedupeerde vissers blijven van oordeel dat de ene groep van tien bevoorrecht is. Dit heeft geleid tot een sterke op positie in de Yersekse vissersvereni- ging, welke ernstige bezwaren tegen het beleid van het bestuur van deze vereniging heeft. De opposanten zijn van mening dat 'dit bestuur, waarvan twee van de drie kwekers-bestuursle den juist tot de bevoorrechten beho ren, niet voldoende aandacht heeft be steed aan de belangen van èlle gedu peerde leden. Wanneer er tien gehol pen worden door toestemming tot vissen op de Waddenzee en toewijzing van gronden aldaar dan dienen ook alle anderen te worden gesteund. Het is geenszins de bedoeling om de belangen van de groep van tien te doorkruisen, zo werd ons verzekerd, doch alleen steun te verkrijgen voor iedere kweker. In een vergadering van de ontevre den kwekers, die zich inmiddels van de medewerking van een jurist heb ben voorzien, werd een comité opge richt, bestaande uit de heren J. de Rooy Cz., voorziter. N. Verschuure, secretaris, C. Riedijk, C. Stobbelaar Fz.. E. P. J. v. d. Plasse en Ph. Bom. Alles zal in het werk worden gesteld om recht te verkrijgen. Op deze ver gadering werd ook het vertrouwen in het huidige bestuur opgezegd. Er is thans een door 26 personen onderte kend verzoek uitgegaan om vóór of op Zaterdag a.s. een vergadering van de Vissersvereniging te beleggen. Men wil dan het bestuur doen aftre den, waarna een nieuw te vormen be stuur, in samenwerking met de Stich ting Visserijbelangen. zal dienen te bewerkstelligen dat inderdaad allen gesteund worden om deze moeilijke tijd door te komen. BELASTINGBETALER CONTRA AMBTENAAR Middelburgse kommies werd met bijl bedreigd. Een Middelburgse belastingkom mies deed op 't Zand de minder pret tige ervaring op, dat zijn beroep niet zonder risico's is. De ambtenaar werd namelijk opgewacht door een man die blijkbaar van mening was, dat hg onheus door de Belastingen was be handeld. Hij had zich daarover zeer opgewonden. Hij beledigde de kommies, schold hem en zijn opdrachtgever uit en be dreigde hem vervolgens met een bijl tje, dat hij vermoedelijk voor dit doel van huis meegenomen had. De ambtenaar wist zgn aanvaller echter te overmeesteren (daarbij sneuvelde een ruit van de woning, waarbij het tweetal zich bevond) en hem het gevaarlijke wapen te ontne men. De politie heeft de zaak thans in onderzoek. Jaarlijks solistenconcours Het jaarlijks solistenconcours van de Bond van Harmonie- en Fanfare verenigingen in Zeeland wordt dit jaar gehouden op 17 Maart te Kort- gene. De belangstelling hiervoor is zeer groot; er hebben zich n.l. 76 deel nemers opgegeven. POLDERBENOEMINGEN IN ZEELAND Bij Koninklijk Besluit werden be noemd tot dijkgraaf van Nieuw-Be- oostenblij-Bezuiden: H. van de Vijver te Koewacht; waterschap Goessche c.a.: D. M. Rouw te Goes; Groot- KieldrechtpolderA. C. J. de Ceckere te Clinge; Nieuw-Kieldrechtpolder: P. V. M. Vercauteren te Clinge; Abs- dale, Riet en Wulfsdijk: C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen; van de Lievenspolder: D. J. J. de Bruijne te Terneuzen; Segdlitzpolder: M. P. H. Wauters te Sas van Gent; Campens- Nieuwlandpolder: J. Mol te Kamper land (Wissekerke)idem P. J. de Putter te Kamperland (Wissekerke) (plv.); de Gellinckpolder: M. P. H. Wauters te Sas van Gent; de Vloos- wijkpolder: L. Deij Pz. te Terneuzen; de Maagspolder: I. M. Smallegange te Krabbendijke; waterschap Krab bendijke: L. Th. Vogelaar te Krab bendijke; Oud-St. Jooslandpolder: C. de Dreu te Nieuw- en St. Joosland; de Nieuwerkerkepolder: W. A. Kloet te Nieuw- en St. Joosland; idem D. A. v. Nieuwenhuijzen te Nieuw- en St. Joosland (plv.); de Eugeniapol- der: Frangois Ramondt te Sas van Gent; de Overslagpolder: J. F. de Nijs te Overslag: idem A. H. van de Winckel te Overslag (plv.) en van de Eugeniapolder: A. J. Goethals te Sas van Gent (plv.) Tot gezworene werden benoemd van de polders: Oud en Jong Bres- kens: de heer Manneke te Breskens; Waterschao Goessche c.a.: P. Oele te Goes; Polder St. Jansteen: E. B. de Rechter te St. Jansteen' Clingepol- der: L. P. Bleyenbergh te Clinge; Havikpolder: P. J. van Mol te Vogel waarde; Hulster-Nieuwlandnolder: J. L. Boel te Hulst; Groot-Kieldrecht- polder: J. E. F. Buysrogge te Clinge; Nieuw-Kieldrechtpolder: A. C. J. de Deckero tc Clinge; Waterschap Fer- dinandus: Th. B. van DaeJe te Koe wacht; Absdale, Riet en Wulfsdijk: L. F. Pauwels te St. Jansteen; Oud- beoosten-Blii-bezuiden: Alnh. Bonte te Koewacht; Camnerlandpolder: P. Verburg te Wissekerke; Zuider- Nieuwland bij Brouwershaven: C. J. van Schelven te Brouwershaven; de Vlooswijkpolder: A. Wolfert Az. te Veere bezit vier eeuwen de verguld zilveren beker. Donderdag 1 Februari a.s. zal het precies 4 eeuwen geleden zijn, dat Maximiliaan van Bourgondië aan de stad Veere de beroemde verguld zil veren beker schonk. Dit feit zal her dacht worden in een bijzondere open bare raadszitting op 1 Februari, des avonds om 8 uur. GESLAAGD. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het artsexamen 2e ge deelte H. Volker te Vlissingen. Hoek; Cal. Burgh- en Westlandpol- der: A. M. de Glopper te Burgh; de Oud-St.Jooslandpolder: J. Dingeman- se te Nieuw- en St. Joosland; water schap Krabbendijke; I. J. Smallegan- fe te Krabbendijke; waterschap Mid- el-Zwake: A. J. Blok te 's-Graven- polder. Verder werd benoemd tot Gezwo rene van de Heer Janszpolder de heer J. C. Luijk te Wissekerke. uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot lid van het dagelijks bestuur van de Hogerwaardpolder F. van Geel te Woensdrecht; tot Gezworene van de Mugepolder J. L. Quaak te St. Maar tensdijk; tot Gezworene van de pol der Westeren Ban van Schouwen J. Blom te Haamstede; tot lid van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Nieuw-Neuzenpolder P. Scheele Dz. te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hg 70 jaar zal zijn geworden; tot voor zitter van het waterschap Nol-Kou de- én Lovenpolder C. Dekker te Hoek; tot Dijkgraaf van de Schorer- fjolder J. Boone te Nw. en St. Joos- and; tot Gezworene van de Wester- landpolder J. G. de Jager te Wol- phaartsdtJk; tot Gezworene van de van Alsteinpolder A. J. M. Verdur- mert te Graauw- en Langendam; tot Gezworene van het waterschap Krui- ningen J. Glerum te Kruiningen; tot Gezworene van de polder Oosteren Ban van Schouwen M. C. van den Bout te Renesse; tot Raad van de polder Walcheren J. L. van der Harst te Middelburg. KUNST Chinese houtsneden In de 17e en 18e eeuw verschenen in China enige banden van „Het Leerboek van de schilderkunst zo groot als een mosterdzaadje", dat in eendrachtige samenwerking tot stand was gebracht door de geleerde en dichter, Li Yii, die zich „de oude met de stromantel" noemde, de kunstver zamelaar Shen Hsin-Yu en de schil der Wang Kai. Een aantal jaren te voren had reeds de eerste druk het licht gezien van „Gedichten en pren- tenverzameling van de tien oam- boeshut", gemaakt door de stempel snijder Hu Cheng-Yen, in zijn werk plaats „De tien bamboeshut" bij Nanking. Beide snijwerken bevatten een groot aantal prachtige houtsne den in kleuren, die later herdrukt zijn. De boekhandel Van Benthem en Jutting te Middelburg brengt thans een zeer interessante expositie van dergelijke Chinese houtsneden. Deze tentoonstelling heeft gelegenheid in alle rust kennis te nemen van de ex ceptionele druktechniek der Chinezen en hun mysterieuze symboliek, van de kunde der razend-knappe stempel snijders, maar ook en vooral van de artistieke verfijning, die hun prenten stuks voor stuk demonstreren. In de onderwerpen komt weinig va riatie voor: steeds weer werden de zelfde motieven gebruikt, takjes en bloemen met vogeltjes of insecten, stenen, beenderen. Maar hoe ge bruikt Iedere schets is een juweeltje van tekenkunst, poëtisch, teer. ver zorgd, met vaak wonderlijke kleui-en- combinaties. Enkele lijntjes, enige zachte kleuren blijken niet zelden voldoende te zgn, om een wereld van schoonheid voor ons te openen. Dit geldt ook voor het weinige moderne werk, dat op deze tentoonstelling aanwezig is. Men kan er uit consta teren, dat de moderne Chinese kunstenaars, eveneens met succes de houtsnijkunst beoefenen, zonder noch tans hun voorvaderen blindelings na te volgen zij hebben een eigen stijl ontwikkeld, die toch de grote tz-aditie van de stempelsnijders geen geweld aandoet. Deze tentoonstelling, welke men niet moet verzuimen, blijft geopend tot en met 10 Februari. Advertent te Zeeuwsch-Brabantse Turnkring werpt blik in het verleden en in de toekomst Het gezamenlijk ledental van de 27 bjj de Zeeuwsch-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. aangesloten verenigingen steeg gedurende het afgelopen jaar van 4189 tot 4286. Deze winst is voornamelijk te danken aan de toena me van het aantal kleuters; helaas is het aantal heren weer met 40 vermin derd. Ook by de Zeeuwse jongens is de belangstelling voor de gymnastiek verenigingen geringer dan men zou mogen verwachten. De dames en meis jes zyn verre in de meerderheid. Tijdens deze bijeenkomst zullen de vaandellinten van de kringdag te Ka- pelle en de verenif'- In het jaarverslag van de Zebra de populaire afkorting van deze Turnkring over 1950 wordt er aan herinnerd, dat enige verenigingen met moeilijkheden te kampen hebben, welke voornamelijk veroorzaakt wor den door gebrek aan leiding. Het be stuur van de Zebra ziet geen kans daarin op andere wyze te helpen dan door voort te gaan met de organisa tie van cursussen. De activiteit van de vereniging „Volharding" te Wissekerkè werd door het Zebra-bestuur ten zeerste gewaardeerd en daarom betreurt men het, dat aan het bestaan van de ze vereniging een einde is gekomen. Het aantal bg de kring ingedeelde verenigingen verminderde echter niet, daar W.I.K. uit Rilland-Bath kon worden ingeschreven. In 1950 zijn in totaal 11 trainings- lessen gegeven, die werden gevolgd door 12 dames van 7 verenigingen en 14 heren van 5 verenigingen. Op 20 Mei startte een voorturncursus 3e en 2e graad met zeven dames 2e graad, 28 dames 3e graad, zes héren 2e graad en acht heren 3e graad. De cijferlijsten van de personele wed strijden waren zeer bevredigend. De adspirantenwedstrijden werdén vorig jaar te Kapelle gehouden, de vererii- gingswedstrgden te Goes. WERKPLAN 1951. De jaarvergadeilng van de Zeeuwsch Brabantse Turnkring wordt Zondag a.s. te Bergen op Zoom gehouden na afloop van de personele wedstrijden. erenigingswedstryden te ■oes worden uitgereikt en zal het werkplan voor 1951 worden bespro ken. Dit plan houdt o.m. in deelname aan een zgn. trialmeet tussen de Noord-BrabantseGelderse Turn kring, de Dordtse Turnkring en de Zeeuwsch-Brabantse Turnkring en de organisatie van de selectiewedstrij den hiervoor, deelname aan de krin gendag op 24 Juni te Eindhoven, de organisatie van de adspirantendag- 1951 te Heinkenszand en van de tech nische kringdag, het houden van een weekend-cursus rhythmische gym nastiek en „lange mat" en kring- optreden te Goes, in verband met het 6Ö-jarig bestaan van „Volharding" en te Middelburg in verband met het 60- jarig bestaan van „Medioburgum". KOE BIJ DE GRENS IN BESLAG GENOMEN VEESMOKKEL LEEFT WEER OP. Ambtenaren der invoerrechten en accijnzen te Sint Jansteen hebben een koe in beslag genomen, welke be stemd was voor frauduleuze uitvoer naar België. De .smokkelaars wilden het dier 's nachts door het veld over de grens brengen. De smokkelaars moesten vluchten en wisten in het nachtelijk duister te ontkomen. Veel innemen maakt de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst en rug. De pappleisterwerking eo de dampen hel* pen meestal in één nacht. J. Oudesluys Te Bergen op Zoom overleed op 72- jarige leeftijd de heer J. Oudesluys, vreoger hoofd van de school te Stave- nisse. De heer Oudesluys, die te St. Maartensdijk geboren werd, was on derwijzer te Krabbendijke, Vlaardin- gen en werd daarna óp 1 September hoofd van de Openbare Lagere School te Stavenisse. De overledene was o.a. zeer bekend door zijn activiteit op het gebied van het landbouwonderwijs en was voorts organist der Ned. Herv. Kerk te Stavenisse en dirigent van de zangvereniging „Nieuw Leven" aldaar. In 1939 werd hij gepensioneerd en vestigde zich te Bergen op Zoom. Woensdag zal om kwart voor 11 in de Ned. Herv. Kerk te Stavenisse een rouwdienst worden gehouden, waarna de teraardebestelling zal geschieden. Amateur-parade 1951 Evenals andere jaren zullen ook dit jaar in het Concertgebouw te Vlissingen de amateur-artisten hun prestaties kunnen laten beoordelen door het publiek. Voor deze wedstrijd hebben zich reeds 17 personen aangemeld, onder wie een orkest van 8 personen, een telephaat, en deelnemers met dans, accordeon-,' orgel- en zangnummers. De prestaties zullen worden beoor deeld door een jury, die uit het aan wezige publiek gekozen zal worden. Zaterdagavond a.s. zal deze vriend schappelijke kamp gestreden worden. Willy Alfredo, conferencier-sneldich ter, zal als wedstrijd-leider optreden. Inschrijvingen zijn binnengekomen van „artisten" uit Vlissingen. Mid delburg en Zeeuwsch-Vlaanderen. LEZERS SCHRIJVEN-.. MOSKOU EN WIJ (II). Is de uitdrukking prettig of niet prettig die U gebruikt in uw onder schrift bij het stukje „Moskou en wij", hier wel op zijn plaats? Het zou zoals de heer P. H. in zijn stukje „Moskou en wij" m.i. zeer juist opmerkte de ondergang van het volk (kunnen) betekenen. Diende men zich niet te beraden, dat door een oorlogspsychose te kweken (zoals nu wordt gedaan) in feite met dui- zende mensenlevens wordt gespeeld? Moesten wij ons uit menselijk oog punt bezien niet diep schamen? Is het niet verschrikkelijk dat demoeders bij een eventuele oorlog haar kinde ren voor kanonnen voer naar het front zien vertrekken? Een fel protest van het gehele volk was hier op zijn plaats. Het is te betreuren dat de mensheid na al de ervaring wat oor log betekent nog niet rijp blijkt te zijn om zich deze feiten ten volle te realiseren. Vlissingen. P. WILLS. Naschrift der Redactie. Na Europa streeft Azië naar de wereldhegomo- nie. En na Azië zal misschien over zeer vele jaren Afrika zich melden. De arme horde heeft geen afschuw van oorlog. Dat heeft alleen de ge cultiveerde minderheid. Wil die zich handhaven, dan zal zij strijdbaar moeten blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2