PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe voorstellen van Peking over Korea Walcherse dijken weer dicht! WATERSNOOD IN BELG1E HILVERSUMS E0UIPE NAAR MONTE CARLO VERONGELUKT 0B BILT Kantlijn Vandaag r Op 24 Januari 1946 bij Rammekens VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 19 Dagblad uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. b den Boer AdJ VV de Pagter. Hootdred G BaLllnUjn PI verv.; W. Leertouwer en H A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per ween. i 4-55 p Uw.; £r p p. 4.80 per Kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 Ct per mm Minimum p advertentie I 2uW, ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—4 regels i 1.— Iedere regel meer 20 cent .Brieven ot adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vllssingen Waisti 5& -60 tei 2355 4 Ifjnen (b.g.g 286) of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Maurltsstt 12. tel 102; fcrr-cuzcn BrouwertJstr 2; Ziertkzee N Bogardstr C 160 tel 36 Verrassing in Lake Success Wapenstilstand voor beperkte tijd Do gedelegeerde van India in de Ver. Naties, sir Senegal Rau, heeft Maandagavond meegedeeld, dat h|j nieuwe voorstellen heeft ontvangen van communistisch China om te komen tot een vreedzame regeling in Korea. China staat er niet langer meer op, dat eerst alle problemen in Azië moeten zijn opgelost, alvorens het vuren kan worden gestaakt. Het Is bereid tot een wapenstilstand voor beperkte tijd. Gedurende die t|jd kan dan onderhandeld worden. Peking wenst echter de kwestie Korea gelijktijdig te bespreken met de kwestie Formosa. Volgens het nieuwe aanbod is Pe king bereid de Chinese vrijwilligers in Korea te adviseren naar China te rug te keren, zodra in principe is be sloten alle buitenlandse troepen te rug te trekken. Het Koreaanse zal dan zelf moeten beslissen over inter ne problemen. Verder blijft China ei sen, dat de Amerikaanse strijdkrach ten van Formosa worden terugge trokken in overeenstemming met de verklaring van Cairo en Potsdam. De rechtmatige status van de Chi nese volksrepubliek in de Ver. Naties moet worden bevestigd. Over de strijd in Korea werd Maan dag gemeld: Pantsgrkolonnes der verbonden le gers zijn op vier belangrijke punten op een front van 100 kilometer breed te diep in de Chinese linies doorge drongen. Er zijn echter geen aanwij zingen, dat dit meer dan krachtige verkenningsacties zijn om de commu nisten zo veel mogelijk verliezen toe te brengen en hen uit hun evenwicht te brengen bij hun voorbereiding voor een nieuwe opmars naar het Zuiden. Onder dekking van vliegtuigen zijn de verbonden legers Seoel tot op 30 kilometer genaderd. De Chinezen schijnen vastbesloten te zijn de 110 km. lange weg van Soe- won naar Wonjoe in hun bezit te krij gen. Zy zouden een grote troepen macht, die de laatste 10 dagen rond Soewon is samengetrokken, naar het Ward Price, de bekende Engel se militaire deskundige, heeft onlangs het Ameri kaanse leger nog al scherp becriti- seerd, omdat de troepen op Korea veel te veel uitrusting bij zich heb ben en daardoor volkomen aan de gebaande wegen zijn gebonden. Hg heeft bijval gekregen van een volkomen onverwachte kant, name lijk van de Amerikaanse minister van defensie, Marshall. Deze kwam tot de ontnuchterende conclusie, dat het verschil tussen het aantal men sen onder dienst en het aantal men sen, beschikbaar voor de frontlijn, verbijsterend groot is. Van iedere 100.000 man, die de V.S. onder de wapenen hebben, kunnen er maar 23.000 in de stryd worden geworpen. Rusland daarentegen haalt 80.000 frontstrijders uit iedere 100.000 man! Marshall zocht naar een oplossing Die was onvindbaar, als het Ameri kaanse leger het best uitgeruste, best verpleegde, best gevoede leger ter wereld wil blijven. Ons leger leeft te luxueus, concludeerde Marshall. En het is, voegen wij er aan toe, niet opgewassen tegen de Chinezen, die minder luxueus en harder zijn en... als bezetenen vechten om wat van de Amerikaanse luxe in de wacht te slepen. De Noord Oost Polder, waarheen zoals bekend, weldra weer een nieuwe groep Walcherse boe ien zal vertrekken, is eensklaps het onderwerp geworden van vragen in het parlement. Het K.V.P.-lid Engel- bertink zal de minister van verkeer en waterstaat en van financiën vra gen, waarom er zoveel pachters van liet „oude land" en zo weinig pio niers worden gekozen uit de candi dates Van de 233 uitgegeven bedrij- van kwamen er 115 aan de pioniers, 22 aan bijna-pioniers en 100 aan bewoners van het oude land, waar mede bedoeld wordt uit andere de len van Nederland. Circa 100 pio niers en vele honderden bijna-pio niers werden gepasseerd. De ministers zullen antwoorden. Wij vrezen, dat de gepasseerde pio niers en byna-pioniers minder ge schikt zyn, dan de uitverkorenen. Dat is zuur, want zij zijn het ten slotte, die de Noord Oost Polder be woonbaar maakten. Maar niet ieder een, die prachtig voorbereidend werk doet, is in staat om zelfstan dig de volle vrucht ervan te pluk ken. Dat is een les, die het leven dikw|jls leert. Een groot deel van intellectueel Nederlandse radioprogramma's, Nederland luistert niet naar de aldus constateert „Vrijheid en De mocratie"; het blad vraagt zich af wat de reden is dat „de lol en de lach en de onverbloemde Kitsch de microfoon beheersen. „Er mag worden verwacht, dat niet al de luisteraars behoren tot de platvloerse lieden, die de grol en de gein wensen. Maar die verwach ting wordt niet vervuld. En de pro gramma's blijven uitgesproken slecht. Er heeft zich geleidelijk een groep luisteraars gevormd, voor wie de radio levensvulling werd. Die groep bestaat hoofdzakelijk uit de vrienden van de „lol" en de lach. Zij beluisteren de uitzendingen. Zij stu ren hun oordeel naar de Program- in aleiding. Er wordt dus aandacht hoge terrein, dat de weg beheerst, dirigeren. Verder is melding gemaakt van zware communistische concentraties 15 km. ten Oosten van Soewon en 10 km. ten Noordwesten van Itsjon. Tachtig km. ten Zuidoosten van Wodnjoe, waar de communisten heb ben geprobeerd achter de linies der verbondenen te komen en een belang rijke pas door het Sobaek-gebergte te Poenggi te veroveren, zijn troepen der V.N. in zware gevechten gewik keld met een grote communistische strijdmacht. Elsenhower zal het Congres rapport uitbrengen. Maandagmiddag heeft generaal Eisenhower een officieus onderhoud van twee uur gehad met McCloy en Kirkpatrick, de Amerikaanse en de Engelse Hoge commissaris in Duits land, en Armand Berard, plaatsver vanger van de Franse Hoge Commis saris Poncet, die zich in Parijs be vindt. Een officiële bespreking was met het oog op een verkoudheid van Eisenhower afgelast. Maandagavond heeft Eisenhower een receptie ten huize van McCloy te Bad Homburg bijgewoond, waar hij voor het eerst de Westduitse kanselier Adenauer ontmoette. Eisenhower was opgewekt en maakte een gezonde in druk. Volgens de voorzitter van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn. zal generaal Eisenho wer kort na zijn terugkomst vermoe delijk rapport uitbrengen over de vooruitzichten van de Westeuropese defensie in een officieuze gecombi neerde zitting van Huis en Senaat, waartoe alle leden van beide huizen en de pers zouden worden uitgenodigd. GEVOLGEN VAN DE DOOI Nog steeds slachto ffers in de Alpen. De in Europa ingevallen dooi en de daarop gevolgde zware regenval heeft in het Zuiden en Oosten van België zware watersnood veroorzaakt. De hoofdweg tussen Luik en Verviers is door een overstroming van de rivier de Vesdre afgesneden. Aan de rand van Verviers worden kelders van huizen leeg gemaakt. Te Laroche, waar de Ourthe buiten haar oevers is getreden, is een uitge strekt gebied bouwland onder water gelopen. In de provincie Henegouwen zyn boeren tijdens het weekeinde bezig geweest met het in veiligheid bren gen van hun vee op ondergelopen gronden. In de buurt van Bergen is de Haïne buiten haar oevers getreden. Ook in Nederland is de waterstand in de rivieren hoog. De rivier de Waal stijgt voor Nymegen onrustba rend. De lage kade voor de stad is reeds overstroomd en er behoeft niet veel water meer bij te komen of men zal ook de Keerkade voor de Grote straat moeten afsluiten om het water uit de benedenstad te houden. Uit Keulen werd nog was gemeld, Ook Nijmegen had nog ongeveer 45 cm. was. Men verwacht een stand van 12 meter plus NAP. Het water staat van dylt tot dijk. Morgen is het vijf jaar gele den, dat het laatste van de ga ten in de Walcherse dijken werd gedicht en het eiland na de oorlogsinundatie opnieuw drooggelegd kon worden. Wij publiceren hier de re portage die onze krant één dag na de dichting van het djjkgat b\j Rammekens bracht in het nummer van 25 Januari 1946. Bij velen zal de ze reportage herinneringen op wekken aan de harde strijd, die kort na de bevrijding gevoerd moest worden om de allererg ste oorlogswonden te helen. Er waren pessimisten, die meen den, dat 't nooit meer goed zou worden. Er waren optimisten, die in één jaar alles hersteld wilden zien. Beiden hebben on gelijk gekregen, maar wel zal ieder toch met een gevoel van grote dankbaarheid moeten te rugzien op dat, wat in de ach terliggende vijf jaar werd be reikt. En dat is mede te dan ken aan de mannen, die temid den van de verwoesting direct aan de arbeid gingen om de dijken van Walcheren te dich ten. besteed aan hun wensen. Want van de teleurgest>r.lde«n en ontstemden komt als regel geen of weinig be richt binnen. Die beschouwen het vechten tegen deze programma's blykbaar als vechten tegen de bier kaai. En stemmen af op èen buiten landse zender en een beter pro gramma. Een tekenend voorbeeld. Nog niet lang geleden werd als hoorspel uitgezonden een lach-en- geinstuk, dat, hoe oud ook, op het Schmieretoneel nog alt|jd baan houdt. De uitzending van dit povere stuk werd door verschillende om standigheden zo slecht ,dat de uit voerenden zich schaamden! Deson danks kwamen, en weer uit die be trekkelijk kleine groep luisteraars, stapels brieven met verzoek om herhaling" Zo is inderdaad de beschamende realiteit. Er zyn natuurlijk gunstige uitzonderingen, maar die zyn heel schaars. En men zou zich kunnen afvragen, of, en ook in Nederland, niet eens een plaatsje zou kunnen worden ingeruimd aan een „derde programma", dat juist als in Enge land, cultureel verantwoorde pro gramma's brengt zónder dat de smaak van het grote publiek de kans krijgt hier een spaak in het wiel te steken. De sneeuwlawines die zich in de Zwitserse, Oostenrijkse en Italiaanse Alpen tengevolge van de plotseling ingevallen dooi en de storm hebben voorgedaan, hebben reeds meer dan honderd slachtoffers geëist, waarvan vijftig in Zwitserland, 47 in Oosten rijk en 50 in Italië. In Zwitserland zijn nog een twin tigtal personen onder de sneeuw be graven; vijftien werden gewond. Een vijftigtal huizen werd vernield en een tweehonderd stuks vee vond de dood. Tientallen dorpen zijn van de buiten wereld afgesloten. In de Oostenrijkse Alpen maakt men gebruik van speciaal getrainde honden voor het opsporen van be dolven personen. Op het traject GrazSalzburg tus sen Gaishom en Trleben, ongeveer 80 k.m. ten Noord-westen van Graz, is een personentrein met een goede rentrein in botsing gekomen. Twee rijtuigen van de eerste trein werden vernield. Een dièseltren op hetzelfde baan vak ontspoorde door de sneeuw. Nie mand werd gewond. Lawines en sneeuwstormen hebben in de Zwitserse, Italiaanse en Oosten rijkse Alpen, een groot aantal slachtoffers geëist. Spoorlijnen en wegen wer den geblokkeerd, telefoonlijnen verbroken en een groot aantal huizen ver woest. De telefoto toont het vrijmaken van een tunnel b|j Chur: met behulp van brancards worden de gewonden in veiligheid gebracht. s is het 20 jaar geleden dat de grote Russische danseres Anna Pavlova te Den Haag overleed; wordt te Oslo, Stockholm, Glasgow, Lissabon en Paler mo gestart voor de traditione le auto-sterrit naar Monte Carlo. Vrijwilligers voor Korea. WIE ZICH WEER KUNNEN MELDEN Zoals reeds is aangekondigd, heeft de regering besloten de gelegenheid tot vrijwillige dienstneminng bij het Ned. detachement Ver. Naties weder om open te stellen met het oog op een binnenkort naar Korea te zenden aanvullingsdetachement en om te zijner tijd het thans op Korea die nende detachement af te lossen. Voor dit detachement kunnen zich thans melden; beroeps, reserve- en dienstplichtig personeel, al dan niet onder de wapenen, oorlogsvrijwilli gers, oud OVW-ers en militairen met kort dienstverband. Leeftijd voor of ficieren en onderofficieren niet jon ger dan 19 en by voorkeur niet ou der lan 35 jaar, voor korporaals en soldaten van 19 tot en met 30 jaar. Bemanning Zweedse schip „Bie" gered. De bemanning van het Zweedse schip ,.Bie", dat ten Noorden van Den Helder in brand geraakt is. is door het Amerikaanse s.s. „Washing ton" opgenomen. De bemanning be stond uit negentien officieren en man schappen. De kapitein van het Zweedse schip deelde mee. dat een scheepsjongen werd vermist. De leerling-machinist Krantz had ernstige brandwonden opgelopen. Hij wordt op de ..Wash ington'' verpleegd. De geredden be vonden zich in goede welstand. Miiiioenen rupiah's in een benzineblik Ruim 3.750.000 rupiah van het op 20 December bij de overval op de Java- sche Bank te Soerabaja geroofde be drag van 3,8 millioen rupiah is terug gevonden. De buit bevond zich in een benzineblik. De gearresteerde hoofd daders hebben een bekentenis afge legd. Binnenkort een grote alarmoefening. VERHOGING PARAATHEID NED. STRIJDKRACHTEN. In het algemeen kader van de ver hoging van de paraatheid van de Ne derlandse strijdkrachten, zal binnen kort een grote alarmoefening worden gehouden. Deze oefening heeft ten doel proef ondervindelijk na te gaan hoe snel door de verschillende diensten en on derdelen onder bevel van de comman dant strijdkrachten te velde, zal wor den gereageerd op een onverwachte plotselinge alarmering. De oefening zal tot gevolg hebben, dat over het gehele land onderdelen plotseling snel worden verplaatst om in een be paald gedeelte van het land tijdelijk te worden gelegerd, dan wel inge kwartierd. Partai Sociales (van Sjarifoeddln) ontbonden. Op een te Djakarta gehouden ver gadering heeft de partijraad van de Partai Socialis besloten om de partij Komunis Indonesia als de enige ar beiderspartij in Indonesië te erken nen. De Partai Sosialis (d.i. de oude partij van Amir Sjarifoeddin) wordt ontbonden. De partijraad doet e>en beroep op haar leden* om zich bij de P.K.I. aan te sluiten. DRIE MAAL OVER DE KOP Bekende radiofiguren kwamen er goed af. De radio reporter Leo Pagano, samen met de heren R. Pril en R. Schouten, allen uit Hilversum, zjjn op weg naar de start voor de rally de Monte Carlo in Frankrijk in hun Austin, waarin ze aan de rally zouden deelnemen, veronge lukt. Met de heer Pril aan het stuur be gon de wagen op een in reparatie zijnde secondaire weg tussen Mons en Troyes op de kiezelstenen te slip pen en sloeg in volle vaart drie maal over de kop. Bij dit ongeluk liepen Pagano en Pril verwondingen op. De heer Schouten, die uit de open wa gen werd geslingerd, bleef als door een wonder ongedeerd. Na verbon den te zijn in een ziekenhuis konden de heren Pagano en Pril het onmid dellijk weer verlaten. Zondagavond zyn zij per trein naar Hilversum te ruggekeerd. De equipe was Donderdag j.l. uit Hilversum vertrokken. De heer Pa gano had behalve zijn gewone bagage een van de nieuwste radio-apparatu- ER WERD EEN VERBETEN STRIJD GEVOERD De sleepboot Marya brengt ons ln snelle vaart uit de haven van Vllssin gen de rlmpeloze Schelde op. Het is Donderdagmiddag 24 Januari 1946. Grijze wolleen hangen laag over het water, dat nog alt|jd de Zuidoosthoek van Walcheren op en af stroomt. Maar vandaag zal het gat ten tweede male worden geblokkeerd, na de trieste December-mislukking zal de mens opnieuw en nu ten laatste male de strijd tegen de elementen aanbin den en men voelt het; een tweede keer zal niet worden gefaald! Ditmaal zal het lukken! In een wijde boog ligt de aanvals- vloot in formatie. Twee en dertig sleepboten, zes drijvende kranen met hun reusachtige grijparmen, vijf enorme zandzuigers, wier machines zwarte rookpluimen over het water waaieren. En naast de destijds onder loops geworden Phoenix-ponton, na bij het nieuwe gat, dat toen in de dy- lcen is geslagen, ligt de nieuwe Phoe nix gereed. HET STARTSEIN Om 2.30 wordt-het startsein gege ven. En wat er dan gebeurt is eigen lijk teleurstellend. Het imponeert niet. En al legt een der deskundigen ons nu nog zo haarfijn uit, dat er ditmaal een geheel nieuwe aanvals- tactiek wordt gevolgd, dat in De cember de Phoenix door sleepboten op zijn plaats werd geduwd en dat 't nieuwe gevaarte aan een stelsel van kabels (sommige van 300 meter leng te), vastgebonden aan vier dry venae en verankerde kranen, op z|jn plaats wordt getrokken, 'n krantenman wil iets zien, dat imponeert. Een werk, dat verloopt met de regelmaat, maar ook met de saaiheid van een klok, geeft geen schrijfstof. En eigenlijk gaat de belangstel ling dan ook meer uit naar de hoge Brit3e officieren, die het grootse ge beuren met hun tegenwoordigheid opluisteren, naar de vertegenwoordi gers van de marine, naar de knappe waterbouwkundigen naar de vrolijke Deense meiskes, die in Souburg bi vakkeren, maar dit schouwspel niet willen missen, dan naar de trage Phoenix-kolos, die nauwelijks in be weging is. DE SLEEPBOTEN IN ACTIE! Maar gelukkig! Juist als we denken, dat het gat nu zo langzamerhand wel geblokkeerd zal z|jn, verandert de situatie. Een van de M.U.Z.-mannen, die ook hier weer de uitvoerders zyn, zet een me gafoon aan zyn mond en brult vanaf de Phoenix naar de gereedliggende slepers: De sleepbote worre verzocht om te komme duwe! Met de kabels lukt het nL toch niet helemaal. En reeds stormen ze vooruit, zeven sleepboten en ze zetten hun spitse koppen tegen het grauwe beton en hun schroeven brengen in de zee de zelfde beweging, die wereldkam pioenzwemsters in een bassin weten te brengen en de Phoenix gaét voor uit en alles wat mens is staat eens klaps zenuwachtig te turen naar de kleiner en kleiner wordende ruimte tussen Phoenix en dijkrand en voelt, diep bewogen, dat het grote ogen blik nadert. De lucht is dan grijzer en grijzer geworden. De eerste lampen flitsen al aan, er stjjgt 'n dunne nevel op, die alles weer dienzelfde wonderlijke aanblik geeft, die de dingen ook in December hadden. Het is weer het zelfde, niet te omschrijven, aangrij pende gebeuren Dan is het zover. En weer zet de M.U.Z.-man de megafoon aan zijn mond en zijn stem schalt over het water: De sleepboote kenne stoppe! Het dijkgat is geblokkeerd. Bijna! Want er zijn nog zichtbare gaten en de vloed komt reeds op. Weer schalt de stem: Alle boote, die hier niks te make liebbe motte uit de weg gaan legge, want de bakke met steene motte komme! SENSATIE Ze verdwijnen met veel schroeven- fewentel en veel stoomgesis. En de akken komen eraan, voor de zo veelste keer, nadat ze er in de laat ste veertien dagen 18.000 ton basalt in hadden gesmeten en er alleen deze morgen nog 1800 ton in hadden ge stort. Als eerste arriveert 'n speci men van een Nederlandse uitvinding, fedaan by de droogmaking van de uiderzee, een kantelbak. De watertank van die bak stroomt vol. De schuit, beladen met enorme basaltblokken, begint te hellen, helt verder en verder, het evenwicht raakt zoeken ploseling dendert de steenmassa de golven in, wordt de bak met titanenkracht achteruit geslingerd. Hoog springt zij boven het opspuitende water uit en plenst er weer in neer, om nog minutenlang na te dienen! Dat was sensatie! (vervolg op Vla. t) ren bij zich voor het vastleggen van interviews, die bestemd waren voor uitzending door de radio. Vrijdagavond omstreeks 8 uur reed de heer Pril de secondaire weg op bij Cesanne, waarbij hy de hoofdweg tussen Mons en Troyes verliet. In een bocht slipte de wagen met grote snelheid, sloeg driemaal over de kop, waarbij de heer Schouten eruit ge slingerd werd, en bleef tenslotte op de rand van een ongeveer 10 meter hoge helling, waaronder een beekje stroomde, met de wielen omhoog lig gen. Pagano kwam daarbij, half uit de open wagen, in beknelde positie onder de auto. De motor bleef voortrazenen de benzine stroomde er uit. Met be hulp van een chauffeur, die juist in een vrachtwagen passeerde, wisten de heren Schouten en Pril de auto overeind te duwen en de heer Pagano te bevrijden. Zowel de bestuurder als de heer Pagano, bloedden hevig uit gezichts- en armwonden. Zij werden snel naar een ziekenhuis vervoerd en verbonden. De plaatselij ke politie verklaarde, dat op dezelfde plek jaarlijks meer ongelukken ge beuren. Hevige uitbarsting van vulcaan 23 MENSEN OMGEKOMEN. Tengevolge van een hevige uit barsting van de vulcaan de Laming- ton in Australisch Nieuw Guinea zijn 22 inheemsen en een Europeaan om gekomen. Men verkeert in het onze kere van 34 blanken, van wie men weet, dat zij zich in de buurt bevon den toen de vulcaan, 160 km. van Port Moresby verwijderd, tot uit barsting kwam. Reddingsploegen zijn onderweg. De vulcaan schijnt, voor zover bekend, voor het eerst gewerkt te hebben. Nader wordt nog gemeld, dat in heemse arbeiders per vliegtuig wor den overgebracht om te helpen bij het reddingswerk. Vliegtuigen op het vliegveld Mala- laoea, 30 km. van de Lamington ge legen, konden niet opstijgen door laaghangende wolken vulcanische stof. ENKELE OPKLARINGEN. Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond. Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en hier en daar enige regen of motregen. Gedurende de ochtend plaatselijk mist. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1