^VREEHflE r TWEE AMERIKANEN VAREN VAN SCANDINAVIË NAAR TEXAS! JUBILEUMTENTOONSTELLING LOUIS HEYMANS GEOPEND DE BEHOEFTE AAN LECTUUR OP HET ZEEUWSE PLATTELAND ft A. C. van der Rest Gezond èn lekker! ORGANISTEN SPRAKEN OVER PROBLEMEN UIT HUN PRAKTIJK 3 PROVINCIALE ZEEUWSECOORANT MAANDAG 22 JANUARI 1961 Oceaanzeilers te Vlissingen Nog 15.000 kilometer voor de boeg. In het Jïcurs-restaurant te Vlissingen troffen we twee zwaar bebaarde jongemannen aan. Het waren .Tames Mac Fadden Furlong uit San Antonio In de Zuid Amerikaanse staat Texas en zijn vriend Joseph R. Pelick uit Worth, eveneens in Texas. Deze twee avonturiers want dat zijn ze hebben na vele. maanden zwerven in Europa besloten de terugreis naar Texas weer te aanvaarden, maar op een andere dan de normale. In een klein zeiljacht z\jn ze eind November uit Scandinavië vertrokken en heb ben het plan steeds verder Zuidwaarts te trekken, om tenslotte de grote „plas" over te steken. Als alles meeloopt zal het eind Augustus zijn, voor 7ij dan weer Amerikaanse grond onder hun voeten hebben. De beide Amerikanen zijn 26 jaar oud. Ze probeerden na hun oorlogs tijd te wennen aan het normale leven van alle dag. James die bij de koop vaardij had gevaren, ging werken als varensgast en Joseph, in de oorlog lid van een vliegtuigbemanning, pro beerde in het boerenbedrijf tot rust te komen. Doch het ging niet! Ze wa ren dat leven niet meer gewend! NAAR EUROPA. Ieder van hen ging op eigen houtje naar Europa, om te trachten daar beter aan de slag te komen. In Le Havre ontmoetten ze elkaar voor het eerst. Samen trokken ze dwars door Europa en pakten alles aan om aan de kost te komen. Maar na enkele maanden beviel hen ook dat niet meer. Dus besloten ze de terugreis te aanvaardeh. James en Joseph wilden dat ech ter anders doen dan normaal. Ze wil den teruggaan per zeiljacht. Ge lukkig kon een relatie hen aan geld helpen. Het jacht, de „Fistina", werd gekocht, zeewaardig gemaakt en eind November kozen ze het ruime sop. Van Scandinavië zeilden ze naar de Oostzee. Na een bezoek aan Ko penhagen werd daarop koers gezet naar het Zuiden, na eerst Jutland ge rond te hebben. MOEILIJKHEDEN. De Waddeneilanden brachten bij Nederland de eerste moeilijkheden. Ze raakten uit de koers, doch zij slaag den er tenslotte in, het anker te laten vallen op de juiste plek. Bij hun tocht langs de Hollandse kust geraakte de „Fistina" geheel onklaar in een hevige storm. De mo tor weigerde aan te slaan en de zei len lagen op het dek. Meer dan een dag dobberden ze op de Noordzee voor Scheveningen, tot dat een Sche- veningse logger het bootje op sleep touw nam en veilig de vissershaven binnenbracht. De motor werd voor lopig gerepareerd en enkele dagen later werd weer zee gekozen. Het weer, op weg naar het Zuiden, was „terrible", zoals James zei. Steeds Griep?'n Mijnhardije Q De N.S. dienstregeling VlissingenRotterdam. Met ingang van Maandag 22 Janu ari zijn in verband met dc kolen- schaarste op het baanvak Rotterdam— Vlissingen tijdelijk de volgende trei nen opgeheven: 's Maandags en op Dinsdag 27 Maart en Dinsdag 15 Mei de trein, die 7.54 van Rotterdam D. P. vertrekt, de trein, die 7.08 uit Vlissin gen vertrekt en voorts de trein, die 11.21 van Vlissingen naar Roosendaal vertrekt, 's Zaterdags zal de trein vervallen, die om 13.22 van Rotterdam D.P. vertrekt, de trein die 12.54 van Vlissingen vertrekt en de trein, die 10.20 van Bergen op Zoom naar Vlis singen vertrekt. LICHTBOEIEN. Met uitzondering van de lichtboei Oost Hellegat 4 zijn alle lichtboeien in Oost Hellegat, Noord-Volkerak, Zuid Vlije, Krammer, Zijpe, Keetenen Hals weer ontstoken. Er zij echter op gewezen, dat de blinde betonning nog onbetrouwbaar is. Re rode lichtboei no. 3 in het Ve- regat wordt met ingang van 1 April tot 1 Oct. vervangen door een rode spitse ton. In het Middelgat in de Westerschel- de is de rode sparboei no. 21 vervan gen door de rode lichtboei no. 21, to nende een wit onderbroken licht, elke 8 sec. 4 sec. helder. Éij eventueel zwa re ijsgang wordt deze boei vérvangen door een rode sparboei of ton. VERHALEN I Het kan merkwaardig lopen in de wereld. In Peureula in Atjeh leejt 'n zekere Teungku Abdur Rachman en hij beweert, dat hij maar eventjes 208 jaar oud is- Hij werd geboren in 1742, is al een keer dood geweest en begra ven, maar stapte toen volgens de overlevering tot ontzetting der om standers op het laatste moment zijn graf uit. En nog altijd ziet de oude heer Abdurrachman er fris en vrolijk uit. Hij hoort nog goed, alleen wordt zijn gezichtsvermogen nu wat minder dan ten tijde van Napoleon en gene raal Daendels. Maar dat is dan ook begrijpelijk. Duelleren is hopeloos uit de tijd. Soms doet men het nog wel eens om de een of andere schone vrouw, maar dat men het om een kunstcritiek doet, neen, dat is al te dol Vandaar dan ook, dat het juist is dat de administrateur-generaal van de Comedie Francaise de acteur Jean Meyer verboden heeft te duelleren met de criticus J. F. Devay. En tenslotte. Een veer tien-jarige school jongen uit West Virginia ligt met be vroren tenen en vingers in een hospi taal in Korea. Hij had zich voor acht tien uitgegeven en dienst genomen in het Amerikaanse leger. Als hij beter wordt, zal hij eervol ontslagen wor den, En vermoedelijk wordt hij beter. Zo'n avonturier toch! woei de wind uit de verkerde richting en als dat het geval niet was, dan was de wind veel te sterk. Ter hoogte van de Zeeuwse eilan den moest het stormzeil tenslotte worden gehesen en men besloot Vlis singen binnen te lopen. Hier wordt nu op gunstiger weer gewacht om dan de reis voort te zetten. NOG 15-000 K.M.! Het scheepje zal in Vlissingen waarschijnlijk een verandering on dergaan. De jongemannen willen na melijk de 18 meter lange mast uit de koker nemen en op dek binden. Via binnenkanalen en rivieren willen ze de Franse Middellandse-zeekust be reiken, verder via Gibraltar en de West-kust van Afrika tot aan de Kaap Verdische eilanden gaan om dan de grote tocht over de Oceaan te ondernemen. Voor dit laatste ge deelte van hun reis moeten nog vele instrumenten worden aange schaft, want aan boord bevindt zich alleen een kompas! In totaal hebben de varensgasten nog ongeveer 15.000 k.m. voor de boeg! En wat dan Ja, dat weten ze nog niet. Eerst zal de „Fistina" worden verkocht, evenals ze dat willen pro beren met de artikelen die ze van plan zijn te schrijven voor Ameri kaanse kranten en tijdschriften Zo varen deze beide Amerikanen dan langzaam huiswaarts en ze hebben een goede kans om er te komen. Maar of ze zich dan kunnen aanpas sen bij de rustige gang van het da gelijkse leven in een bedrijf?? Zestig ton Noorse sneeuw nnaar Londen. Evenals vorig jaar zullen op 30 en 31 Maart a.s. in het Noordwestelijke district van Londen, Hampstead, wedstrij den in het skispringen worden gehouden op uit Noorwegen ge- importeerde sneeuw. Meer dan 60 ton sneeuw zal uit Noorwe gen naar de Britse hoofdstad worden vervoerd. Verleden jaar had men 35 ton geïmporteerd, doch dit was niet voldoende ge bleken om de wedstrijden goed tot hun recht te 'doen komen. Bovendien zal de springschans ongeveer 5 meter hoger worden gemaakt, terwijl het punt van afsprong met één meter wordt verhoogd. Hierdoor zullen sprongen van 40 meter en meer mogelijk zijn. Verwacht wordt, dat o.a. 30 Noorse springers aan de wedstrijd zullen deelnemen. BENOEMING NIEUWE KRINGCOMMISSARIS Rode Kruis kring Zeeland maakte voordracht op. In de Zaterdag te Goes gehouden algemene bestuurvergadering van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis werd na stemming de na volgende. alphabetisch gerangschikte aanbeveling voor vervulling der vaca ture van Kringcommissaris Zeeland opgemaakt: J. C. Corver, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, wonende te Vlissingen; A. J. van Heel, voorzitter der afdeling Zuid-Beveland-West van het Ned. Rode Kruis; mr. J. A. Heyse, waarnemend Kringcommissaris Zee land te Middelburg. Bij deze voordracht werd aangete kend, dat de heer Heyse voor het ver vullen van de functie wordt aanbevo len. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In de provincie Zeeland werden in de maand December 1950 11 gevallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd, n.l. 4 gevallen te Vogelwaarde, 2 gevallen te Hoedekenskerke en 1 geval in de gemeenten: Dreischor, El- lemeet, Hoek, Sas van Gent en Zie- rikzee. 60 JAAR KUNST EN ONDERWIJS. Commissaris der Koningin sprak openingsrede uit. Onder zeer grote belangstelling opende de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Zaterdagmiddag in 't Kunst museum te Middelburg een tentoonstelling, welke is ingericht ter gelegen heid van de 60e verjaardag van de Middelburgse kunstschilder Louis Heymans. Vele vooraanstaande Zeeuwen toon den met hun aanwezigheid in de ten toonstellingszaal hun belangstelling. Zij werden verwelkomd door dc heer H. Pieters, die sprak namens het be stuur van de vereniging „Voor de Kunst" en die zich speciaal richtte tot de Commissaris der Koningin en mevr. De Casembroot, de burgemees ter van Middelburg, mr. dr. N. Bol- kestein en vanzelfsprekend tot de heer en mevr. Heymans, welke laat ste een prachtig boeket bloemen was aangeboden. De heer Pieters prees het werk van de zestigjarige en verklaarde, dat deze ons met behulp van penseel, stift en etsnaald de schoonheid van Zeeland beter heeft doen beseffen. Daarnaast herinnerde de spreker aan de zeer belangrijke pioniersarbeid, welke de schilder voor de vernieu wing van het tekenonderwijs in Zee land heeft verricht. DERTIG JAAR GELEDEN... De Commissaris der Koningin, hier na het woord voerend, onthulde dat hij 30 jaar geleden tekenles van de heer Heymans heeft ontvangen, maar dat hij het, wat zijn rapportcij fer betreft, meestal niet verder bracht dan een 3; hóógstens een 5! Kunst-knipwerk met de schaar. In het begin van de vorige eeuw was de „schaarkunst" een geliefd win- teravondvermaak in vele huisgezin nen. Men knipte allerlei tafrelen heel kunstig uit papier en in vele woon kamers zag men aan de wanden ook de zwarte silhouetjes, die als een soort portretten dienst deden. Weinigen leggen zich thans op deze kunst toe. Een van die weinigen'is mevr. I. G. Kerp. Zij zal in de Schot se Huizen te Veere op uitnodiging van de sociteit Belvedère een voordracht over de schaarkunst houden en die kunst met een demonstratie toelich ten. Mevr. Kerp is van mening, dat aan deze kunst nieuw leven ingebla zen kan worden en overal tracht zij daarom belangstelling te wekken voor deze artistieke ontspanning, die men honderd jaar geleden zozeer op prijs stelde. Gemeenschappelijke tuinen bij woningcomplexen. Aan de gemeenteraad van Vlissin gen werden door B. en W. overgelegd twee plannen voor gemeenschappelij ke tuinen bij 80 woningen van de Ver. tot verb, van de Volkshuisvesting (aan de Irislaan enz.) en bij 96 wo ningen van deze vereniging (Presi dent RooseveltlaanBeatrixlaan enz.). De aanlegkosten van deze tuinen ko men geheel voor rekening van de Stichting Nieuw Walcheren, maar de gemeente zal f 4800.moeten uit trekken voor de uitvoeringskosten. De Vereniging tot verb, van de Volks huisvesting zal voor het onderhoud jaarlijks f 740. —betalen, waardoor de ze kosten vrijwel geheel worden ge dekt, „Niettemin", aldus jhr. De Casem broot, „heb ik het voor een niet ge ring deel aan U te danken, dat ik be langstelling voor schilderijen heb ge kregen". Hij vervólgde: „De grote opkomst hier bewijst, dat Uw werk gewaardeerd wordt. Dat komt, om- dkt de Zeeuwen daarin hun provincie onderkennen en omdat zij weten, dat Uw hart er in ligt". De Commissaris uitte tenslotte de wens, dat Heymans nog vele jaren voor Zeeland gespaard moge blijven, wenste hem geluk, dankte hem voor wat hij de Zeeu wen in zijn werk heeft gegeven en verklaarde tenslotte de tentoonstel ling voor geopend. Nadat een broer van de jubilaris, de heer C. Heymans uit Schiedam, enige sympathieke woorden had ge sproken, dankte Louis Heymans ont roerd voor de hem bewezen hulde en voor de hem geboden gelegenheid om een expositie te houden. H\j wees op de noodzaak om juist in een provin cie als Zeeland, waar de ploeg maar met moeite kan worden voortgetrok ken door de weerspannige klei, de be langstelling voor de kunst aan te wakkeren. Steun van Provincie, ge meenten en particulieren is daarbij moeilijk te missen en ook zou het toe te juichen zijn, wanneer het ledental van de vereniging met de durf, om Van Gogh- en Van Dongen exposities te ai-rangeren, aanzienlijk Z911 toene men. Bestuursvergadering „In Dienst der kerk'L In de consistoriekamer van de Grote Kerk te Goes vergaderde Za terdagmiddag onder voorzitterschap van ds. A. W. M. Odé, het provin ciaal bestuur van de Hervormde Man- nenorganisatie „In Dienst der Kerk". Medegedeeld werd, dat ds. Krop uit Groningen thans het voorzitterschap van de organisatie bekleedt en dat de oud-voorzitter, de heer Prikkel, als penningmeester optreedt. Tenge volge van het heengaan van de heer Postma als algemeen secretaris, was het noodzakelijk om de spreekbeur ten voor de plaatselijke afdelingen onderling te regelen. Besloten werd, dat elke afdeling zo mogelijk bezocht zal worden. Het bleek, dat de lezin gen van prof. van Niftrik met grote voldoening waren ontvangen. Advertentie. Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U Is er nu geen reden meer, bepaalde lievelings gerechten te laten voorbijgaan. Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kun ze Innemen zonder waterof wat ook, altijd en overal. Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen en... zo doel treffend. Er is geen noodtoestand! Meningen zijn da arover verdeeld. Het rapport, dat de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk uitbracht over de lectuurvoorziening in Zeeland is niet overal met onverdeelde instemming begroet. Het blijkt ons, dat men zich op het platteland afvraagt of de toestand nu werkelijk wel zo erg Is. In elk geval meent men, dat van een noodtoestand geen sprake Is en dat het maken van een deelsom tussen het aantal uitleen-boeken en het aantal Inwoners van een gemeente geen juiste maatstaf Is. Ds. D. J. Couvée, Geref. predikant te Axel, deelde ons mede, dat het rapport zijn instemming zeker niet had. Hij kon begrijpen, dat in het Rapport de enige tijd geleden ge opende Chr. Openbare Leeszaal in Axel niet is vermeld, omdat deze eerst na het onderzoek is geopend, doch het bevreemdde hem dat niet in een voetnoot van de Axelse Leeszaal (de eerste in Zeeuwsch-Vlaanderen) gewag is gemaakt. Niet alleen de uitleenbibliotheek maar ook de Lees zaal heetf een behoorlijke belangstel ling. Een belangrijk percentage der boeken zijn werken voor studiedoel einden of van wetenschappelijke aard 50 woningen voor de middenstand Middelburg trekt profijt yan nieuwe regeling. In Augustus van vorig jaar verleen de de gemeenteraad van Middelburg een crediet van f 490.000.voor de bouw van 50 bescheiden midden standswoningen op 't Zand. Voor de bouw van zgn. goedkope woningen was slechts een volume be schikbaar van 20 woningen. Pogingen, in het werk gesteld om het ontbre kende bouwvolume beschikbaar tc krijgen, werden niet met succes be kroond. Intussen werd besloten dit volume te gebruiken voor de bouw van 16 étagewoningen aan de Breestraat. Nu is aan Middelburg opnieuw bouwvolume verstrekt voor 43 wonin gen. Dit werd verkregen door het beschikbaar stellen van woonruimte aan gerepatrieerden. waardoor 5/4 maal het aantal beschikbaar gestelde woonruimten, aan nieuwe woningen mag worden gebouwd. Voor het nog ontbrekende bouwvolume van 7 wo ningen, werd opnieuw woonruimte aan gerepatrieerden beschikbaar ge steld, waardoor dus een volledig bouwvolume voor 50 woningen be schikbaar zal zijn. Dit mag worden gerealiseerd met gebruikmaking van de „Premierege ling woningbouw 1950", hetgeen in houdt, dat na voltooiing van de bouw op een uitkering ineens van het Rijk mag worden gerekend. B. en W. hebben thans het voorne men het oorspronkelijke plan van de architect J. B. van Wijckhuisc voor 50 bescheiden middenstandswoningen met dit bouwvolume te realiseren. De totale bouwkosten worden geraamd op f 544.500.terwijl de grondkos- ten l 57.000 zullen bedragen. Men meient, dat het aanbrengen van gey sers in deze woningen wenselijk is; de huur zal daardoor f 2.90 per maand hoger moeten worden gesteld, d.w.z. op f 36.90. B. en W. stellen thans de raad voor een crediet van f 612.000 te verlenen. Obligatielening De Schelde ruim overtekend. Vrijdag jj. bestond gelegenheid tot inschrijving op een converteerbare obligatielening groot 2,5 millioen gul den in stukken van 1000.en ren tende 3 y2 ten laste van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Naar wij vernemen werd de lening ruim overtekend. De toewijzing op de inschrijvingen zal nog nader bepaald worden. WATERTOERISME OP WALCHEREN Jachthaven te Middelburg, De vereniging voor watertourisme „De Schelde" hield Zaterdagavond te Vlissingen een algemene vergadering, onder leiding van de voorzitter, de heer J. H. Kooning. De voorzitter constateerde, dat uit ingekomen brieven waardering blijkt van de leden der binnen- en buiten landse jachtclubs, die Walcheren be zochten. De heer van Beveren deed enige me dedelingen over de ligplaats voor jachten te Middelburg. De Middel burgse leden kregen de medewerking van het gemeentebestuur voor het maken van een ligplaats in het Dok haventje. Er werden palen geslagen, waardoor 18 boxen ontstonden, waar in thans de vaartuigen een goede lig plaats vinden. Alle boxen zijn in ge bruik op enkele na, die voor gasten gereserveerd worden. De vereniging voor watertourisme heeft het beheer en het toezicht, zo dat nu ook de clubvlag in Middelburg waait. Het bestuur is de gemeente Middel burg dankbaar voor de medewerking. De voorzitter, de heer Kooning, bracht hulde aan de leden, die hel werk in Middelburg organiseerden Spr. hoopte, dat men ook te Vlissjn gen spoedig een betere ligplaats zou krijgen. Een commissie werd benoemd voor het organiseren van een feestavond. Bij de rondvraag werd de mogelijk heid van wedstrijdzeilen besproken. Daarvoor is geen klasse van vaartui gen beschikbaar. Wel kan er gemeenschappelijk ge varen worden en zou men handicap- zeilen kunnen organiseren. Het be stuur zal de kwestie van de wedstrij den in het komende seizoen onder het oog zien. De nadruk werd er op gelegd, dat de huidige ligplaats te Vlissingen to taal onvoldoende is. Het bestuur zit echter niet stik en men had zojuist de W.P.-encyclo- pedie aangeschaft. Verder vond hij dat de lectuurbehoefte in Zeeuwsch- Vlaanderen niet zo groot is als bijv. in Middelburg. Een boekhandelaar te Terneuzen vestigde er onze aandacht op, dat men niet moet rekenen met het aan tal beschikbare boeken, maar zich moet afvragen: „Hoe groot is de be hoefte aan boeken?" Het blijkt, dat die behoefte voor verschillende streken van Zeeland afwijkt en het gaat er nu maar om of naar de mening van de bewoners dezer streken in de behoefte wordt voorzien. De lectuurvoorziening in Terneu zen achtte hij met 4 commerciële bi bliotheken en vele verenigingsbiblio theken niet onbevredigend. De stich ting van een Leeszaal in Terneuzen wordt wel overwogen, zo zeide hij. Totzover deze beide opinie's. Een medewerker vestigt er tenslotte nog onze aandacht op, dat uiteraard in een stad als Middelburg, waar cen trale bibliotheken zijn en waar de burgerklasse en de ambtenaren sterk vertegenwoordigd zijn, het aantal boeken per hoofd van de bevolking noodwendig groter moet zijn, dan op het platteland. Men vergete niet, zo schrijft hij, dat toestanden op het platteland soms niet met onze tijd harmoniëren, omdat het platteland lange tijd met nonchalance is behandeld. Onderwijzers spelen toneel. VOORSTELLINGEN IN SLUIS EN GROEDE. De toneelgroep van de Ned. Onder wijzersvereniging uit West Zeeuwsch- Vlaanderen trekt momenteel langs verscheidene gemeenten om daar voor de afdelingen van de vereniging voor Volksonderwijs op te voeren het stuk ,3etje regeert", een blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker. De afdeling Sluis opende de rij voor een stampvolle zaal in hotel Sanders- de Pauw. De entourage deed hier 't stuk goed tot zijn recht komen M.evr. Zacha- riasse uit Oostburg, die de hoofdrol van Bet je vertolkte liet uitstekend spel zien en het publiek was na af loop zeer tevreden. Groede was de avond daarna aan de beurt. Ook hier een stampvoile zaal en een enthousiast publiek. Te Sluis, waar het gemeentebestuur door de aanwezigheid van de beide wethouders van zijn belangstelling blijk gaf, werd in de pauze het woord gevoerd door de heer P. A. Vermeu len uit Cadzand, die op de grote be tekenis van Volksonderwijs voor de openbare school wees. Te Groede gaf de inspecteur van het L.O. in de inspectie Middelburg, de heer A. L. Leenhouts, van zijn belangstelling blijk. Bovenvermelde groep zal in nog meer gemeenten van West-Zeeuwsch- Vlaanderen voor Volksonderwijs op de planken verschijnen. Zij bereikt hierdoor, dat de kleine plattelands afdelingen in ruime mate kunnen pro fiteren van een goede voorstelling. Advertentie. UIKBANDEN REUKBANDEN USTEHOUDERS Elastieken Spataderkousen, Corsetten, enz. in de beste kwaliteiten bij de bekende Geneesmiddelen- Bandagezaak te Goes. ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELG!? Bijzonder onderwijs te Vlissingen. Bij de gemeenteraad van Vlissingen werd ingediend een verzoek van de vereniging voor bijzonder lager onder wijs op Geref. grondslag om deze ver eniging het recht van optie te verle nen op een perceel grond tussen Ko renbloemlaan, Singel en Bosjeslaan. Voorts verzocht de Vereniging tot bevordering van het Christelijk on derwijs medewerking van de raati voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs. BOUW BOERDERIJ VROUWENPOLDER AANBESTEED. Door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland wera te Mid delburg in het openbaar aanbesteed de bouw van een boerderij voor de heer W. van Tatenhoven te Vrouwen polder. Er werd als volgt ingeschre ven: Fa. J. Stoppels Zoon, Middel burg, 29.530; J. Walraven. St. Lau rens, 29.800; L. Suurmond, Gapinge 30.150; Fa. J. van Wielingen, Al phen a. d. Rgn, 30.890; J. Adriaan. se, St. Laurens, 31.887; L. de Rijk, Middelburg, 32.925; J. F. Domini- cus, St. Laurens, 33.490. De gun ning werd aangehouden. Houdt dat in de gaten 'f Is voor onze soldaten Wif hebben even verbaasd opgeke ken toen de post ons een postwissel onder de neus duwde, waarop een bedrag van 5 dollars in ontvangst kon worden genomen. Op deze wijze wordt het Chr. Mil. Tehuis te Middel burg nog een bron van deviezen. De 5 dollars werden ons niet uitbetaald, doch w(j ontvingen daarvoor in Hol lands geld f 17.86. Een prachtig be drag, dat uit Canada werd gezonden door mevr. Marg. Bouwman die in Neerlandia (staat Alberta) woont. De actie voor het Mil. Tehuis begint dus ook al over de grenzen bekend heid genieten .Wanneer men zelfs uit Canada giften zondt, dan mogen de Zeeuwen niet achterblijven. J. M. te A. collecteerde tijdens een ver jaarfeest f 6.86 en fam. V. te W. zond f 5.41 als opbrengst van 'n collecte bij een bruiloft. Hartelijk dank. De buurtvereniging Vlissingsestraat te Middelburg verraste ons met f 34. Moge wy deze buurtver. ten voorbeeld stellen aan andere ver? Van de Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te Veere ontvingen wij tenslotte nog f 10.En nu de giften van particu lieren; N.N. te Z. f 10.—, S. M. te G. f 7.50, N.N. te M. f 5.—, N. B. te M. f 5.—, fam. S. te V. f 3.—, F. B. te Gr. A. f 2.50.—, N. N. tc Z. f 2.50, P. B. te A. f 2.—, C. W. te M. f 1.—. Alles bijeen maakt dit welgeteld f 112.63.waardoor de stand komt op f 2160.65. Op naar de f 2500.Wie verras sen ons de komende week weer met giften op giro 359300 t.n.v. Prov. Zeeuwse Courant te Middelburg? Interessante causerie van Jan Matter uit Driebergen. Zaterdagmiddag waren in de Maria Magdalenakerk te Goes een aantal Zeeuwse organisten bijeen op uitnodiging van de Nederlandse Organisten- vereniging, teneinde gezamenlijk enkele problemen uit de praktijk van de kerkorganist te bespreken. De tweede voorzitter der N.O.V., de heer Jan Matter uit Driebergen, besprak hierby de mogelijkheden van de Psalmhar monisatie en ging na hoe een Psalmmelodie gezongen dient te worden. De bijeenkomst werd geopend en gesloten met een tweetal koraal bewerkingen van Bach, gespeeld door de organist der kerk, de heer Adriaan Kousemaker. De heer Matter betoogde, dat de menselijke hartslag het uitgangspunt dient te zjjn voor net tempo van het Psalmzingen en toonde met enkele voorbeelden aan, dat het zingen dan teen moeite kost. Gezamenlyk wer en enkele Psalmen gezongen, waar bij vooral gelet werd op een vloelende Beiaardiersbenoeming te Vlissingen. Nu binnenkort de Jacobstoren te Vlissingen weer een carillon zal heb ben, achten B. en W. van Vlissingen het gewenst een beiaardier te benoe men. Zij stellen aan de gemeenteraad voor deze functie op te dragen aan de heer P. H. Broerse, die organist van de Jacobskerk is en die thans een cursus volgt aan de beiaardschool te Mechelen. In afwachting van het te behalen diploma zal de heer Broerse tydelyk worden benoemd. melodie-curve, waarbij dus geen ver keerde accenten gelegd mogen wor den. Vanzelfsprekend was dit laatste wel het geval bij sommige liederen, waar het metrum van de tekst niet gelijk was aan het metrum van de melodie, een van de bezwaren der huidige Psalmberijming. In verband hiermede wees de heer Matter op de noodzakelijkheid van een nieuwe be rijming, waarbij h(j de hoop uitsprak, dat alle Protestantse kerken, die zich van de Psalmen bedienen, het geza menlijk eens zullen worden over een nieuwe berijming. Hierna demonstreerde de heer Mat ter op het orgel enige harmonisaties, d.w.z. hij gaf een aantal manieren aan, waarop de Psalmmelodie kan worden voorzien van begeleidende accoorden. Tenslotte gaf hij enkele voorbeel den van koraalvoorspelen, waarna een bespreking volgde. Het slotwooi'd van deze middag werd gesproken door de heer F. P. van Westenbrugge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2