PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maipü liep van stapel - Kiel gelegd voor Zweedse oceaanreus Amerika eist maatregelen tegen het rode China 0£ BILT IK WAS NIET ONTEVREDEN OVER NEDERLANDSE DEFENSIE Vandaag LAWINES EN SNEEUWSTORMEN IN HET ALPEN-GEBIED VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 18 Dagblad uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj. VV de Pagter. Hoofdred G Balllntün PI verv.j W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per week. t 4.55 p. kw.; £r p. p. 4.80 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm Minimum p advertentie I 2.50, Ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—regels 1.— iedere regel meer 20 cent ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nx 359300 P.Z.C. Middelburg Bur^Vllssingen Walstr 58--60, tel 2355 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Mauritsstr 12, tel 102; rerneuzen Brouwerljsti 2; Zlerlkzee N Bogardstx C 160 tel 26. DEBAT IN LAKE SUCCESS BEGONNEN MacArthur: Wij blijven in Korea De Amerikaanse delegatie heeft Zaterdag in de politieke commissie der Ver. Naties de aangekondigde resolutie ingediend, waarin communistisch China tot agressor wordt gebrandmerkt. Alle staten worden verzocht de actie der V.N. in Korea te steunen en zich te onthouden van het verlenen van steun aan de aanvaller. Voorgesteld wordt een commissie uit de V.N. de dringende opdracht te geven, om na te gaan welke maatregelen tegen de aanvaller ondernomen moeten worden. Een andere commissie zou alsnog naar een vreedzame oplossing van de Koreaanse kwestie moeten streven. De Indonesische en Indiase gedelegeerden hebben verklaard de resolutie niet te zullen steunen. De Amerikaanse gedelegeerde. War ren Austin, zeide ter toelichting „In de Amerikaanse resolutie is vastgelegd hetgeen de gehele wereld reeds weet, namelijk dat er voor de tweede maal in Korea agressie is be dreven, Nu is de tijd gekomen om de gelederen te sluiten. Een gezamen lijk optreden is de beste wijze om verdere aanvallen tegen te gaan. Ook kunnen wij slechts op deze wijze het handvest der V.N. in stand houden. Het beginsel „veiligheid voor allen" moet worden gehandhaafd". De Indiase gedelegeerde, sir Bene- gal Rau, meende, dat het antwoord van Peking niet geheel en al onbe vredigend was en de tegenvoorstellen in elk geval onderzocht dienden te worden. Hij gaf toe, dat China agres sie had gepleegd, doch mogelijk was deze agressie niet ingegeven door verlangen naar expansie, maar door achterdocht. Het enige resultaat van de resolutie zou volgens Rau zijn, dat alle problemen in het Verre Oosten niet alleen onopgelost, doch onoplos baar zouden blijven. Onderhandelen, zelfs om misverstanden op te ruimen, zou verder onmogelijk zijn. De In diase regering was tegen zulk een rampzalige koers. „AFSTRAFFING". In West-Korea hebben de commu nistische troepen de activiteit ver hoogd en venvacht wordt, dat spoe dig een nieuw groot offensief zal be ginnen. Een speciale eenheid der V.N. heeft Zondag voor drie uur het vliegveld van Wondjoe weer bezet. Zij gaf het weer prijs tegen het invallen van de vormen nog steeds een indrukwek kende macht, en wanneer de vijand een massale aanval begint, wacht hem een strenge afstraffing", aldus verklaarde Zaterdag generaal Law- ton Collins, stafchef van het Ameri kaanse leger. Generaal MacArthur arriveerde Za terdag In Korea, waar hij op het hoofdkwartier van het achtste leger zijn eerste persconferentie in Korea sedert het begin van de vijandelijkhe den hield. Op deze persconferentie verklaarde hij, dat de strijdkrachten van de V.N. zolang in Korea zouden blijven als de staatslieden van de V.N. zouden be- slissen. duisternis, nadat zij was gestuit op een regiment communisten, die zich op een heuvel in de buurt bevond. Strijdkrachten van de V.N. rukten Zondag Wondjoe weer binnen, nog geen 24 uur nadat zij zich er uit hadden teruggetrokken. Wondjoe is de laatste weken her haalde malen van bezetter verwis seld. „De troepen van de V.N. in Korea Regeringsgebouwen in Washington worden „gespreid". Vrijdag is een geheime bijeen komst gehouden tussen een aantal Amerikaanse senatoren en ministers, waarin is gesproken over het „sprei den" van Amerikaanse regeringsge bouwen, in verband met een eventu ele atoomaanval in oorlogstgd. Volgens een der senatoren zou de regering voornemens zijn acht niet nader genoemde regeringsdiensten van zeer groot belang onder te bren gen in gebouwen, die in de omtrek van Washington zijn gelegen. Duitse ex-generaal nam de benen. De voormalige Duitse generaal Her mann Rancke, die over enkele weken door een Frans tribunaal berecht zou worden, doch zich onder de belofte niet te zullen ontsnappen vrij mocht bewegen, is verdwenen. Hij heeft Donderdag zijn pension ten Zuiden van Parijs verlaten en zich daarna niet meer bij de politie gemeld. WEER NOTA'S VAN MOSKOU AAN LONDEN EN PARIJS Beschuldigingen herhaald. Do regering van de Sowjet-Unie heeft opnieuw nota's gezonden naar Londen en Parijs, waarin wordt her haald, dat Engelasd en Frankrijk de verdragen van \riendschap met Rus land hebben geschonken door mee te werken aan de herbewapening van Duitsland. Het argument, dat het Atlantisch Pact tegen geen enkel land is ge- rciht wordt in strijd met de feiten ge noemd. „Het is niet langer een ge heim, dat het Pact tegen de Sowjet- Unie en de volksdemocratieën is ge richt". Er dreigt voor 'de West-Euro- pese landen in 't geheel geen gevaar van le zijde der Sowjet-Unie, aldus de nota. Het is algemeen bekend, dat de Sowjet-Unie als gevolg van ver scheidene demobilisatiemaatregelen in de jaren 1945 tot 1948 haar strijd krachten aanzienlijk heeft verkleind. Oo ktrok Rusland haar strijdkrachten terug van het grondgebied' van ande re staten. Opmerkingen over enige vorm van herbewapening in de lan den van Oost-Europa zijn ook onge grond. Alle dagbladen te Moskou hebben oZndag meer dan een kwart van hun ruimte gewijd aan de Britse en Fran se nota's aan Rusland over de herbe wapening van Duitsland en de Rus sische antwoorden. Er werd geen be schouwing aan vastgeknoopt. Het merendeel van de overige ruim te was ingenomen door artikelen, waarin Lenin, die op 21 Januari 1924 stierf, wordt herdacht. Premier van Nieuw-Zeeland naar Nederland. De eerste minister van Nieuw-Zee- land, Sidney Holland, is Zondag uit aPrijs naar Brussel vertrokken. Maan dag reist hij naar Den Haag voor een verblijf van twee dagen in Nederland. EISENHOWER IN FRANKFORT: Geen wrak meer tegen het Duitse volk. „Ik heb nooit gezegd, dat ik niet tevreden ben over de organisatie van de defensie van Nederland", aldus heeft generaal Eisenhower te Frankfort verklaard. „Ik heb me er toe beperkt aan onze ambassadeur een brief te schrijven om hem uiteen te zetten wat er naar mijn mening gedaan moet worden om die defensie te verbeteren". Eisenhower zeide aankomst op het vliegveld te Frank verder bij zijn „veld te Frank fort, waar hij door een gezelschap hoge Amerikaanse en andere autori teiten werd ontvangen, dat hij geen wrok koesterde tegen het Duitse vojk, „ofschoon het verkeerd zou zijn te verzwegen dat ik, toen wij in de oorlog tegen hen vochten, het bittere verlangen had alles wat van de Nazi's kwam te vernietigen". In antwoord op vragen zeide Eisenhower te hopen, eens het grote Duitse volk met de rest van de vrije wereld opgesteld te zullen zien in een verenigde verdediging van de Wes terse levenswijze. „Ik geloof in de vredelievendheid van het Duitse volk en in zijn recht op gelijke behande ling". Later zeide Eisenhower nog: „Ik zou er nooit in toestemmen het bevel te voeren over een organisatie waarin de soldaten er niet van overtuigd waren dat zij op gelijke voet stonden en vochten voor ae vrijheid. Ik zou geen strijdmacht willen commande ren bestaande uit ontevreden man schappen. Niettemin achtte Eisenhower afzij digheid van Duitsland onmogelijk, De restauratie van de Campvcerse toren te Veere vordert goed. Algemene vergadering der V.N. in Parijs. De Franse regering heeft aan Trygve Lie doen weten, dat de aan staande algemene vergadering van de V.N. in Parijs gehouden kan wor den wanneer nergens anders een ge schikte gelegenheid wordt gevonden. Het kabinet stond er terughoudend tegenover met het oog op de kosten en het feit, dat er dit jaar verkiezin gen in Frankrijk worden gehouden. Trygve Lie had Genéve uitgescha keld wegens te geringe hotelaccomo- DE SMAAK WAS GOED Maar de gevolgen waren ernstig. In de Joegoslavische grensplaats Subotic en in het dorp Skorinovac in Wodwodina heeft zich een ernstig geval van massa vergiftiging door 't drinken van methyl-alcohol voorge daan. Reeds meer dan twintig perso nen zijn gestorven en twintig verke ren in ernstige toestand. Een boer had honderd liter methyl-alcohol ge kregen van zijn zo£.n, die het gekocht had in een staatswinkel voor het po litoeren van meubels. Hy vond dat het vocht goed van smaak was, mengde het met water en suiker en bracht het aan de man als brande wijn. De dorpsgenoten van de omgeko menen dachten, dat de sterfgevallen aan cholera te wijten waren en gin gen ook de „brandewijn" drinken,- me nend dat zy daardoor aan besmetting zouden kunnen ontkomen. Dit ver oorzaakte nog meer slachtoffers. In totaal lijden nu een paar honderd mensen aan vergiftigingsverschijnse len. Amerika wil India graan schenken. De Amerikaanse regering wil het Congres goedkeuring vragen voor 'n graanschenking aan India ter waar de van 200 millioen dollar. Er wordt oppositie verwacht tegen het voorstel wengens de houding van India in de Koreaanse crisis. omdat geen land onder de huidige omstandigheden neutraal kon zijn. Deze opmerking heeft in Londen opzien gewekt, daar niet verwacht werd, dat Eisenhower zich zo positief voor herbewapening van Duitsland zou uitlaten. In Londen had de gene raal verklaard, dat herbewapening nog een politiek probleem was en mi litairen er dus het zwijgen toe moes ten doen. De ontwikkeling der militaire situatie op Korea doet het vluchtelingen probleem steeds groter afmetingen aannemen, tengevolge waarvan de be trokken instanties voor schier onoverkomelijke moeilijkheden worden ge plaatst. Per trein, te voet en op allerhande voertuigen trekken de vluch telingen in onafgebroken stroom naar het Zuiden, waar zij een veilig onderkomen hopen te vinden. Enige vluchtelingen, die met een goederentrein naar veiliger oorden rei zen, bereiden een maaltijd langs de spoorlijn, tijdens een oponthoud. is het 75 jaar geleden, dat te Milaan het eerste cremato rium in gebruik werd geno men. is het 50 jaar geleden, dat Koningin Victoria van Enge land, die meer dan 60 jaar re geerde, te Osborne overleed. HURKOS ZOEKT NAAR DE KRONINGSSTEEN De Nederlandse telepaat Peter Hurkos, heeft in het Britse Zondags blad „Sunday Express" verklaard, dat hij door telepathische methodes te weten is gekomen, dat de op Kerstavond gestolen Engelse Kro ningssteen nog te Londen is. Ofschoon Scotland Yard ontkent iets met Hur kos te maken te hebben, schrijft het blad, dat de politiemacht reeds drie dagen door Hurkos wordt bijgestaan. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft de Amerikaanse marine toe stemming verleend voor de bouw van een reusachtig vliegdekschip van 57.000 ton, vanwaar vliegtuigen met. atoombommen kunnen starten. Drama in het hart van Nijmegen Bij steekpartij één dode, één zwaargewonde. Een hevige familievechtpartij in een perceel in het hart van Nijmegen eiste Zaterdagmiddag een dode en een zwaargewonde, die nog in levens gevaar verkeert. In het bewuste huis wonen gelijk vloers de 25?jarige W. D. met zijn ge zin, terwijl zijn 21-jarige broer M. D. bij hem inwoont Boven dit gezin woonden de 40-jarige W. G. m. vrouw zoon en 18-jarige dochter, alsmede nog een gehuwde dochter met haar man, de 24-jarige J. L. en twee klei ne kinderen. M. D. had verkering met de doch ter van G., die van deze liefdesbe trekkingen niets wilde weten. Over dit geval ontstond onenigheid en Za terdagmiddag ging vader G., die dronken was, met schoonzoon L. naar de kamer van gebr. D. Daar ontstond een vechtpartij. De broers werden al spoedig gewond, daar de aanvallers gewapend waren met dolk en hamer, maar verdedigden zich hardnekkig en maakten daarbij ge bruik van een bajonet. De 24-jarige L., vader van twee kinderen, kreeg een steek in de hartstreek en was onmiddellijk dood, G. kreeg zes ste ken in de buik en werd in hoogst ernstige toestand naar het zieken huis overgebracht. Het drama ver wekte in de stilte van de oude stad grote ontsteltenis. Gemeente-ontvanger van Groningen geschorst. Op grond van malversatie is de gemeente-ontvanger D. P. te Gronin gen in een geheime zitting door de Raad geschorst. Het onderzoek is nog gaande; het staat evenwel vast dat het hier geen gemeentegelden betreft. P. bekleedde in de ille teit een belangrijke functie. TOERISTEN GEÏSOLEERD Vele slachtoffers in Zwitserland en Oostenrijk. Snecuwlawines en sneeuwstormen in de Zwitserse en Oostenrijkse Alpen hebben de afgelopen dagen een groot aantal slachtoffers gemaakt, spoor wegen en wegen versperd en telefoonverbindingen verbroken. De St. Gott- hard-spoorlijn was Zaterdag op verscheidene plaatsen met een laag sneeuw van acht a twaalf meter hoogte bedekt, in West-Oostenrjjk brandde een electrische centrale af, doordat door de sneeuwstorm losgerukte kabels kortsluiting hadden veroorzaakt. Zondag werd melding gemaakt van 50 personen, die in Zwitserland in sneeuwlawines waren omgekomen. 34 in Oostenrijk en 5 in Italië. Vele anderen worden vermist en honder den zijn ernstig gewond. Zwitserse bergpatrouilles schoten met mortieren sneeuwophopingen omlaag om lawines te voorkomen. De toeristen in vele bekende win tersportplaatsen in Zwitserland Oostenrijk werden door de sneeuw isoleerd. Rond de Matterhorn woedde de hevigste sneeuwstorm sinds men. senheugenis. Te Disentis, ten Oosten van de Oberalp pas in Zuid-Zwitser- llegali- De bouw van Russische schepen in Nederland. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat van het op 2 Juli 1948 tus sen Nederland en de Sowjet-Unie ge sloten handelsaccoord tot nu toe zijn gecontracteerd en op Nederlandse werven in aanbouw zijn drie vracht schepen, met een laadvermogen van 6500 ton. Berichten, waarin van andere voor Russische rekening in aanbouw zijn de aantallen schepen wordt gespro ken, zijn onjuist. HOOGTIJDAG VOOR VL1SSINGEN Champagnefles van de Maipu brak niet... Duizendkoppige menigte was op de been. Het was Zaterdag voor de Vlissingse scheepsbouw een grote dag. Trots en statig liep ten aanschouwe van een duizendkoppige menigte het Argen tijnse motor-vracht- en passagiersschip Maipü van de grote helling der N.V. Kon My. „De Schelde" van stapel.. Enkele minuten later werd de kiel ge legd voor de Zweedse oceaanreus, die in opdracht van de Zweden-Amerika Lijn wordt gebouwd. Duizendkoppig was inderdaad de menigte, die van het altijd boeiende schouwspel der stapelloop getuige wilde zijn. En ondanks het gure weer was de stemming voortreffelijk, war.; met pittige marsen kortte de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" de tijd. Dat was ook wel nodig, want zoals zo vaak bij een stapelloop haperde er ook ditmaal een kleinigheid. Een ei genwijs houtblok, niet eens van res pectabele afmetingen, weigerde, na dat het klem was gaan zitten, hard nekkig om zich van zijn plaats te ia- ten drukken. Man en macht moest er aan te pas komen en „Ons Genoegen" moest een paar onberispelijke „ex tra's" weg geven. In spanning wacht ten zowel de vertegenwoordigers van de Argentijnse regering als de andere genodigden op de eretribune en niet minder groot was de spanning onder de duizenden. Plotseling bezweek het recalcitrau- te blok voor de gezamenlijke inspan ning. Scnora Norma Pastora Castro de Castellanos, dochter van de Argen tijnse minister van verkeer, greep de bijl om de laatste tros te kappen. En kele even forse als gracieuze slagen waren daartoe voldoende. Langzaam en statig gleed de Maipü van de hel ling, haar element tegemoet. Lang zaam maar toch nog zó onverwacht en snel, dat senora Castellanos te laat de fles champagne naar de voorste ven wierp. Wel botste de fles tegen bet grijs geschilderde metaal, maar zij brak niet. Officiens, maar nog niet officieel gedoopt bereikte de Maipü het water, dat hoog opspatte naar al le kanten. Onberispelijk kwam lxet schip in het rijsbed, dat bet moest opvangen. Het grote ogenblik was voorbij. Voor het eerst lag dit 14.800 ton metende, met 10.000 pk motorische kracht toe geruste, een vermoedelijke snelheid van 17 mijl varende, slanke en sier lijke schip ln zijn element. Het bood een imponerende aanblik en ieder roemde de schoonheid van zijn vorm LATER. Maar toch: ook daadwerkelijk moest het schip gedoopt worden. Later in de middag zijn senora Castellanos en de heer J. W. Hupkes, directeur der N.V. Kon. Mij. „De Schelde", nog eens terug gegaan naar de Maipü. Opnieuw werd de champagnefles tegen de voor steven geworpen. Schuimend spatte nu het edele vocht langs de boeg. „Ons Genoegen" zette, toen de Mai pü in beweging was gekomen, het Ar- gèntijnse volkslied in. Het werd ge volgd door het Wilhelmus. Boven op de Maipü wapperden de blauw-wit- blauwe Argentijnse vlag en de vlag der K.M. „De Schelde". DE GENODIGDEN. De stapelloop werd bijgewoond door senor Antonio Valenzuela, Argentijns gezant in den Haag, senor Gustavo astellanos, secretaris generaal van het Argentijnse ministerie van koopvaar dij, alsmede senor H. Veronelli en zijn echtgenote, senora de Poliseno, senora Y. Smith, senor B. Lara en senor J. C. Coto. Van Nederlandse zij de waren aanwezig mr. A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten en zijn echt genote, de burgemeester van Vlissin- gen, mr. B. Kolif en een zeer groot aantal andere autoriteiten met hunne dames. Van „De Schelde" waren de drie directeuren, de heren A Smit, J. W. Hupkes en ir. W. H. van Tijen met hunne dames en de leidende krachten tegenwoordig. Van Zweedse zijde werd de plechtigheid bijgewoond door de technici, die met het toezicht op de bouw van het nieuwe Zweedse schip zijn belast, de heren G. Wes- terlund, P. Jansson, S. Svensson, S. Bark en E. Olsson. EEN NIEUWE KIEL. Onmiddellijk nadat de Maipü te water was gegaan, werd de kielplaat voor het nieuwe Zweedse schip, die land werden verscheidene huizen en een electrische centrale door de storm weggeblazen. Er vielen hier geen slachtoffers. Eén van de omgekomenen is de be kende Alpengids, Johan Goetti van Bernina. In Ander matt werden twee huizen met negen mensen, van wie vier kin deren, door een grote lawine bedol ven. De gehele bevolking werd gemo biliseerd voor het uitgraven van de huizen. Dezelfde lawine rolde door tot aan het hotel „De drie Koningen", dat ook gedeeltelijk in de sneeuw ver dween. De mensen hier konden zich in veiligheid stellen. Een andere la wine kwam tot stilstand vlak voor het militair hospitaal, waaruit de pa tiënten reeds geëvacueerd waren. In de Italiaanse Alpen werd een hut, waarin zich dertig arbeiders, werkzaam bij de bouw van een krachtcenti-ale bevonden, door een lawine bedolven. Eén der mannen kwam om het leven. NIEUWE STAP VAN INDONESISCHE REGERING Het blad „Pedoman" schrijft, dat de Indonesische regering de Veilig heidsraad zal verzoeken de erken ning van de Nederlandse souvereini- teit over West-Nieuw-Guinea in te trekken, opdat de Nederlanders niet langer het recht hebben over dat ge bied te regeren. Te Djakarta kon nog geen officië le bevestiging van dit bericht worden verkregen. Op verzoek is wegens gezondheids redenen eervol ontslag verleend aan H. F. J. M. A. von Frijtdg Drabbe, als voorzit ter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring. In zijn plaats is benoemd mr .D. Bijdendljk, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. getooid met Zweedse vlaggen gereed lag, de lucht in gehesen. Statig werd zij door de reusachtige kraan naar de juiste plaats gedragen en onder diepe stilte op haar plaats gelegd. De bouw van een nieuwe oceaanreus, waartoe „De Schelde" in April 1950 de op dracht kreeg, een passagiersschip voor 750 passagiers, bij welks bouw met name gestreefd wordt naar een goede kruissnelheid, grote zeewaardigheid en comfort. Hierna kwamen de genodigden in Het Wooldhuis bijeen, waar de heer A. Smit de Argentijnse gasten in het Spaans toesprak, welke rede werd be antwoord door senora Castellanos. OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT. Weersverwachting geldig tot Maan dagavond. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en in het Noord-Oosten van het land tijdelijk wellicht enige natte sneeuw bij temperaturen om het vriespunt. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk uit uiteenlopende richtingen. La ter Zuidwestelijk. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen ais Zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1