NIEUWS UIT ZEELAND Influenza PREDIKBEURTEN WALCHEREN r wle SPOORWEGEN TOBBEN AL WEKEN MET KOLENTEKORT ZATERDAG 20 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Woningbouw in Zeeland Blijft ten achter. Zoals bij de huidige bouwvolume- toewijzing wel te verwachten was. blijft Zeeland achter bij de rest van Nederland wat de woningbouw be treft. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde de cijfers van de gereedgekomen woningen in de maand November jl. In Nederland kwamen in Novem ber 1950 totaal 4629 nieuwe wonin gen gereed, tegen 4434 in dezelfde maand van 1949. Gedurende de eerste elf maanden van 1950 werden 43 720 woningen toegevoegd aan de huizen- voorraad, tegen 37.382 in 1949. In Zeeland kwamen gedurende de maand November 1950 slechts 161 nieuwe woningen gereed tegen 347 in dezelfde maand van 1949. Maisclub op Walcheren. Nadat vorig jaar reeds een kern was gevormd, is thans ook op Walche ren een maisclub opgericht. Het is de bedoeling, dat alle Walcherse maiste- lers daarvan lid zullen worden, aan gezien het de bedoeling is het drogen van het product gezamenlijk en geor ganiseerd te doen geschieden. Vorig jaar hebben circa 40 Walcherse land bouwers mais geteelt; het is te ver wachten, dat dit aantal dit jaar gro ter zal zijn. EERVOL ONTSLAG. Bij K. B. van 11 November 1950 is met ingang van 17 November aan luitenant-ter-zee der le klasse H. P. Siegers, afkomstig uit Vlissingen. op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Hij is thans in de zelfde rang benoemd bij de K.M.R. DE VEERDIENST ZIJPE- ANNA JACOBA POLDER Vragen van Tweede Kamerlid. Het Tweede Kamerlid de heer Stok vis (C.P.N.) lieeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is juist de kortgeleden door Ge deputeerde Staten van Zeeland geda ne mededeling, dat de rijkswaterstaat niet bereid is medewerking te verle nen aan de vervanging van de in ge bruik zijnde veerboot met zij lading door een veerpont met koplading bij het veer Anna Jacoba-Zijpc? 2. Kan de minister bij bevestigende beantwoording van de vorige vraag mededelen, op welke gronden het verwezenlijken van de gemelde ver betering in de genoemde, tot talrijke en gegronde klachten aanleiding ge vende veerverbinding, niet door hem wordt bevorderd? Raad Groede verwierp P.v.d.A.-inotie over begroting 1950. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering van Groede stelde de voorzitter, burgemeester J. C. Ever- aers, als eerste punt ter behandeling de in de vorige vergadering door de fractie van de Partij van de Arbeid ingediende motie inzake de afdoening van de gemeentebegroting 1950 waar over toen de stemmen staakten. Vier raadsleden hadden een voorree! inge diend om de besprekingen over deze motie met gesloten deuren te doen plaats hebben, terwijl de fractie vsn de P.v.d.A. liever direct tot stemmen wilde overgaan. Tot dit laatste werd besloten. De motie werd daarna met vier tegen drie. die van de P.v.d.A, verworpen. Middelburg PRAATAVOND LANDBOUWERS. In het Schuttershof te Middelburg organiseerde de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting op Walcheren in samenwerking met de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst een praatavond voor plaatselijke landbouwers. Twee ambtenaren van deze dienst hielden een inleiding, de heer A. Nieuwen- huyse over de maisteelt en de heer R. Krijger over groenbemesting, groenbemestingsgewassen en ensilage. Voor de vrij talrijke aanwezigen ga ven zij een vaktechnische uiteenzet ting en vertoonden ter illustratie lan taarnplaatjes. Op hun betoog volgde een zeer vruchtbare bespreking. In alle Walcherse plattelandsge meenten, alsmede de buurtschap Ga- pinge, zullen dergelijke praatavonden worden gehouden. Zij staan onder voorzitterschap van een lid der plaat selijke commissie van de Stichting voor de Landbouw. OUDERAVOND JONGENSCLUB In het C.JjNI.V.-gebouw te Middel burg werd een avond gehouden voor ouders van leden der Chr. jongens club „Emmanuel". Deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer Th. Wijtman, werd door een twintig tal ouderparen bijgewoond. De heer J. C. Gordeau sprak over het doel van het jeugdwerk, daarbij er op wij zend, dat men in de eerste plaats be oogt de jongens op te kweken tot zelf standige mensen met verantwoorde lijkheidsgevoel en hen eerbied bij te brengen voor het gezag, met name voor het hoogste gezag, God s Woord Een levendige bespreking volgde op deze causerie, waarbij o.m. de zomer- plannen waarvoor de medewerking van de ouders werd gevraagd ter sprake kwamen. AAN- EN VERKOOP VAN GRONDEN. Het college van B. en W. van Mid delburg heeft de Raad voorgesteld van de heer J. Sanderse enige gron den aan de Karelsgang te kopen, wel ke in de toekomst bestemd zijn voor de aanleg van een nieuwe toegangs weg en een loswal voor het klein-in- dustrieterrein, .De koopprijs bedraagt f 1.25 per M2; er wordt een crediet gevraagd van f 7712,50. Verder wordt voorgesteld aan de N.V. De Vitrite Fabx*iek voor een som van f 1300.— te verkopen ong. 260 M2 gemeentegrond, gelegen aan en deel uitmakende van de Oude Werfstraat. In verband met de verbetering in ter reinen en gebouwen en de herinde ling der terreinen van de N.V., wor den ook onderhandelingen gevoerd over aankoop van gronden langs de Loskade, die tot eind 1950 in erfpacht zijn bij de N.V. Houthandel Alberts. Deze onderhandelingen zijn echter nog niet beëindigd. NIEUWE COMMISSIE VAN TOEZICHT MIDDELBAAR ONDERWIJS B. en W. van Middelburg hebben de Raad voorgesteld een geheel nieu we commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in te stellen, aangezien de vorige door bedanken, vertrek en overlijden practisch niet meer bestaat. Als voorzitter treedt ambtshalve op de wethouder van on- dedwijs, terwijl de Kamer van Koop handel twee leden aanwijst. Dit zijn de heren J. P. Maljers en J. Germing. Voor de benoeming van de zes ande re leden zijn de volgende aanbevelin gen overgelegd: le vacature 1. dr. J C. Peeck, 2. ds. W. de Wit; 2e vaca ture 1. G. H. Luyendijk, 2. mi*. H. v. d. Beke Callenfels; 3e vacature 1. N. Tromp. 2. C. H. J. Vroom 4e vacatu re 1. R. Batten. 2. W. K. Hummelen: 5e vacature 1. W. L. Schenk, 2. A. P. Stufkens: 6e vacature 1. mevr. M. C. Michielsen-Alma. 2. mevr. E. Tiele- man-Modderaar. FEESTAVOND M.H.B. In de grote zaal van het Schutters hof te Middelburg gaf de Middel burgse H.B.S. Bond gisteravond een uitvoering. De avond werd door de voorzitter. de heer Loulc Maljers met een kort woord geopend, waWin hij de aanwezigen, onder wie burge meester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg, de directeur ir. J. Ph. van Dalsum. leraressen en leraren der H.B.S. verwelkomde. Op het programma stond het bij zonder aardige blijspel: „Een Wes pennest", dat onder de kundige lei ding van de heer P. Bouwense was ingestudeerd. De vertolkingen, die Annemarie Adriaanse, Peter Verhage, Jan van Maren Bentz van den Berg en Mien Hardon van hun rol gaven waren van uitstekend gehalte en ook de verrich tingen van de andere medespelenden waren zeker niet onder de maat. De pianist Ab Lichtendahl speelde vooraf en na de pauze enkele pot pourri's van bekende melodieën. De Middelburgse HBS-ers kunnen met bijzonder veel genoegen op deze geslaagde avond, die besloten werd met een bal. met medewerking van de Babyton-band, terugzien. SUBSIDIE L. J. G. De Landbouw Jongeren Gemeen schap Zeeland heeft de gemeente Mid delburg om toekenning van een sub sidie verzocht in de kosten van de in deze gemeente gedurende de winter 19501951 te geven algemene land- bouwcursus. ten bedrage van f 165. Deze cursus wordt in hoofdzaak ge geven voor landarbeiders en kleine boeren. B. W. adviseren de Raad dit subsidie te verlenen Vlissingen RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Vlissingen komt Vrijdag 26 dezer, 's middags 2 uur. in openbare vergadering bijeen. KADER-CURSUS BESTUURDERSBOND Voor leden van de Vlissingse Be- stuurdex-sbond werd in het Concert- gebouw een interessante kader-cur sus gehouden. De heer P. Sanders, af- delings-be'stuurder uit Den Haag van de ATg, Bouwai'beidei's Bond, behan delde het actuele onderwerp: sociaal economische aspecten van de herbe wapening. De inleiding werd met gro te aandacht gevolgd, waarna enkele vxagen werden gesteld. „LOS EN LUCHTIG" De vereniging van leerlingen der „De Ruyterschool" te Vlissingen bracht in het Concertgebouw de re vue „Los en Luchtig" ten tonele. Het programma van sketsches, zang en conferences weer index-daad op het „luchtige" karakter van deze revue. Een van de vele sketches welke voor dc pauze werd opgevoerd, waarbij de ware humor niet ontbrak, was wel „In de bus". Ook „Diner-truc" en de „Diagnose" echter vonden bij het talrijke publiek waardering, die zij door hard gejoel en gefluit kenbaar maakten. De heer P. Vos speelde op piano de 2e Hon gaarse Rhapsodic van Liszt en een trio zong met pianobegeleiding enke le bekende nummertjes. De stemming kwam er pas goed in by het optreden van de twee accoi-- deonnisten, die met hun vrolijke en opgewekte melodieën de zaal aan het zingen brachten. Na de pauze werden nog vele sketches opgevoerd, waarvan vooral „Op 't examen" en „Schele Toon" veel succes oogstten. Ook de walsen op het toneel uitgevoerd kregen bij val, zij het enigszins rumoerig. Enige nummers moesten door tijdgebrek komen te vervallen. O. en W.-Souburg FEESTELIJKE BIJEENKOMST GEREF. JONGENSCLUB. De Gereformeerde Jongensclub „Timotheils" te Souburg heeft op feestelijke wyze haar veertig jaar bestaan gevierd. De voorzitter, de heer B. Koole heette in zijn wel komstwoord in het bijzonder welkom de oud-leider de heer J. J. Boon. Hierna werd de leiding overgedra gen aan de tegenwoordige leider de heer A. Koudijzer. Uit de jaarversla gen bleek, dat de vereniging thans 36 leden telt en dat zy in twee afdelin gen is gesplitst. De heer Boon vertelde herinnerin. gen uit de oude tyd, waarna de avond werd gevuld met voordrachten en to neelstukjes. Ds. van de Berg sprak een slot woord. MIDDELBURG KRIJGT EEN AUTOMARKT Iedere Donderdag op het Molenwater. Middelburg krijgt een automark;. Wanneer de raad er mee accoord gaat, zal iedere Donderdag op het Molen water naast de straat tegenover de gasfabriek een markt voor auto's, mo torrijwielen en tractoren worden ge houden. De handel geschiedt van 1 October tot 1 April van 8 tot 3.30 uur en van 1 April tot 1 October van 8 tot 4.30 uux'. Het gemeentebestuur zal als voor waarde stellen, dat de voertuigen en motox-rijwielen in behoorlijke staat verkeren en zodanig zijn opgesteld, dat er te allen tijde een proefrit mee ge maakt kan wox-den. De verkoper moet aan daarvoor door B. en W. aangewe zen ambtenaren alle technische inlich tingen verstrekken, welke kunnen die nen om een oordeel te vormen over de prijsbepaling. Elke verkoop, welke heeft plaats gehad, moet door de ver koper worden ingeschreven in een re gister. waarvoor het model door B. en W. wordt vastgesteld. VERMAKELIJKHEIDS BELASTING BIOSCOPEN B. en W. van Middelburg willen 35 handhaven. B. en W. van Middelburg hebben de Raad geadviseerd het vex-zoek van de heer H. H. A. Wöhler om verla ging van de veimakelijkheidsbelas- ting voor de beide bioscopen, niet in te willigen. In zijn prae-advies op dit verzoek schrijft het college, dat. wanneer de gemeente een lager percentage voor deze heffing zou bepalen, er op gerekend moet wox-den. dat ook de ryksuitkering zou worden verlaagd, zodat Middelburg een vermindering van inkomsten zou krijgen in dubbele zin. Bovendien meent men, dat de door de heer Wöhler aangevoerde ar gumenten niet geheel juist zijn. Welis waar is er een sterke achteruitgang in 't bioscoopbezoek, doch de reden daar van is zeker niet te zoeken in de ver hoging van de vermakelykheidsbe- lasting, doch in de duurdere -levens omstandigheden. Bovendien was over 1949 de opbrengst der vennakelyk- heidsbelasting enkel voor het bios coopbezoek rond f 27.000: over 1950 f 29.000, terwyl het pex-ccntage beide jaren even hoog was. De bewering, dat een hoge belas ting zou noodzaken tot het betx-ekken van goedkope filmprogramma's, acht men voor bestrijding vatbaar. B. en W. menen, dat het bezoek zeker zal afnemen, naarmate minder goede films wox-den vertoond. Wel wordt voox-gesteld te bepalen, dat van heden af de benodigde en- tréebew ijzen (rolbonnen) van ge- meentewg zullen worden verstrekt. De kosten worden voor èen geheel jaar op f 1000.a f 1100.ge raamd. In het Officieel Ox-gaan van de Ned. Bioscoopbond lezen wij, dat sinds September 1950 22 gemeentex-a- den (o.a. van Oostburg) besloten hebben, de vei-niakelykheidsbelasting van 35% te verlagen. verder donktfe koopt motvrij Directeur Zuivelfabriek Bergen op Zoom beroofd van 21.000. Hij werd onverhoeds aangevallen. De directeur van de coöperatieve melkfabx-iek „De Hoop" te Huyber- gen, de heer A. Nelen, die zich he denmorgen ï-ond half zeven met een koffertje geld voor uitbetaling van de lonen van zijn woning naar de onge veer 200 meter verder gelegen fa briek begaf, werd, kort nadat hij zijn woning had verlaten, onverhoeds aangevallen. Hij kreeg enige tikken op het hoofd waarna men hem het koffertje, in houdende ongeveer 21.000. ontfut selde. waarmee de dader of daders zich ijlings uit de voeten maakte (n). De heer Nelen bleek door de toe gebrachte slagen niet ernstig ge wond te zijn. De rijkspolitie, welke direct een uitgebreid onderzoek instelde, had hedenmiddag nog geen spoor gevon den. Het vermoeden bestaat dat men zich met het geld naar België heeft begeven. Nadex- vernemen wij nog dat de heer Nelen iedere 14 dagen een flink geld bedrag van huis mee naar de fabxiek placht te nemen om de melkleveran- ciers uit te betalen, zodat de dader(s) hiervan wel op de hoogte moet (en) zijn geweest. 120.000 inzendingen prijs vraag Nederlands Kankerinstituut. Bijna 120.000 inzendingen zijn bin nengekomen op de landelijke prijs vraag, uitgeschreven door het Neder lands Kankeiinstituut. mede onder auspiciën van het Koningin Wilhel- minafonds. De opbrengst van deze prysvraag zal dus minstens 60.000 bedragen want de inzenders moesten minstens 50 <!ent extra aan postzegels op de inzendingen plakken en velen hebbexx meer geplakt. Vrijdagmorgen heeft de propagandaleider van liet insti tuut, de heer J. J. Niessen, de bijna 120.000 enveloppen overgedragen aan mr. C. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de propagandacom- missie van het karikex instituut. Met een kort speechje, waarin hij in de eerste plaats dank bi-acht aan het Nedei-landse publiek en voorts memo reerde dat de opbrengst besteed zal worden ter modernisering van de vöntgeninstallatie van het Kankerin stituut, aanvaardde deze de inzendin gen. Goederendiensten ongewijzigd. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, Januari Het kolente- kox-t in ons land heeft ons niet over vallen, aldus ir. F. Q. den Hollander, president der Nederlandse Spoorwe gen. Reeds vóór Kei-stmis hadden de spooi-wegen nog slechts voor v(jf da gen kolenvoorx-aad. De aanvoer hield geen gelijke tred met het verbruik, ankzij het gebruik van cokes zijn de spoorwegen de Kerstdagen en de jaarwisseling doorgekomen. Direct na Nieuwjaar moesten maat regelen genomen worden, omdat de dienst anders niet kon worden voort gezet. FILMS VAN DE WEEK Luchtbrug naar Berlijn. Electi'o. Middelburg, Alhambra, Vlissingen en Grand-theatei*, Goes, brengen gelijktijdig The big lift (De gevierendeelde stad: x-egie: George Seaton), welke Amerikaanse rolprent wij reeds bij de vertoning tijdens het Holland Festival uitvoerig bespraken. De film verdient bijzondere aandacht, niet in het minst omdat zij in een intens boeiend verhaal de giganti sche onderneming van de luchtbrug naar door de Russen geblokkeerd Berlijn reconstrueert en een inzicht geeft in de technische problemen, die eraan verbonden waren, maar boven dien omdat zij op een al even boeien de wijze ons kennis laat maken met 't leven van de Duitsers en in bijzonder van de Berlijners onder de niet altijd harmoniëx-ende gealli eerde bezetting. De humor ontbreekt niet: vooral Paul Douglas als een po tige Amerikaanse radiotelegrafist en Bruni Löbel als zijn schriel vrien- dinnetje zijn geestig. Een realisme in semi-documentaire geest schept in derdaad een sfeer van werkelijkheid. Dat maakt „The big lift" nog niet tot een kunstwerk, echter wel tot een in teressante publiekfilm van een meer dan middelmatig gehalte en het zien zeker waard. Deanna Dui-bins nieuwste film De liartenbreekster (I'll be yours; regie: Will. A .Seiter) doet ons „De wild zang" en „100 Mannen en een meisje" niet vergeten, maar dat neemt niet weg, dat deze rolprent een schot in de roos is. Het gegeven van een lieftal lig plattelandsmeisje, dat naar New York komt om carrière als zangeres te maken, is alleraardigst uitgewerkt en bevat vele kostelijke situaties en ty peringen. Bijzonder grappig vonden wij William Bendix als de ober Wechsberg, Deanna zelf speelt en zingt weer charmant, Tom Drake is de man, wiens hart gebroken wordt en Adolphe Men jou de millionnair, die het samen met Bendix bij het happy ending weer lijmt. (Schouwburg, Middelburg). Tenslotte "draait Luxor, Vlissingen, de beklemmende sensatiefilm Hyena's van dc weg (Thieves Highway; regie: Jules Dassin); de strijd tussen een jeugdige vrachtrijder, die in een adembenemende race de eerste ap pelen naar San Francisco vervoert en een gewetenloze fruitgrossier, die zich bedient van gangsters om zijn „die- venmarkt" te doen floreren. Richard Conté, de Italiaanse ster Valentina Cortesa en Lee Gobb vervullen de hoofdrollen in deze productie, waarin het sensatie-element op de voorgrond is gesteld. ATHLETIEK Het K.N.A.U.-programma voor Zeeland. Op de wedstrijdkalender van de Koixinklijke Nederlandse Athletiek Unie voor 1951 staan voor Zeeland de volgende wedstrijden: 27 Mei: Intenationale wedstrijden te Oostburg: 10 Juni: Internationale wedstrijden te Vlissingen; 5 Augustus: 25 km. hardlopen voor het kampioen schap van Nederland te Schoondijke en 9 September de Internationale Boulevardloop te Vlissingen. Volgens de jongste statitische schat ting telt Engeland 44.020.000 zielen, na melijk 22.663.000 vrouwen en 21..357.009 mannen. PLANNEN VOOR EEN OFFICIËLE VOETBALPOOL Men wacht op toestemming van de minister. De Stichting Centraal Bureau „Su- pro" (sportuitslagenprognose) heeft aan de minister van Justitie toestem, ming gevraagd voor een voetbalpool, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor liefdadige, culturele en soci ale doeleinden. Indien de minister zijn toestemming verleent, zou deze voet balpool binnen veertien dagen kun nen beginnen. De stichting heeft voox-gesteld 40% van de opbrengst te bestemmen voor de uitbetaling van prijzen. 10 voor de onkosten en 50 voor liefdadige instellingen. De px-omotor van de pool is mr. J. J. Risseeuw, ï-eferendaris bij het ministerie van Sociale Zaken, die indertijd van plan was de voetbalpool voor de NIWIN te exploiteren. Hoe wel verschillende instellingen zich in px-incipe accoord verklaai-den met het voorstel, wilde de toenmalige minis ter van Justitie er niet van horen en was dus het plan van de baan. In September 1950 kwamen vertegen woordigers van enkele liefdadige in stellingen opnieuw bijeen om na te gaan of het getij wellicht gekeerd was. Het bureau „Supro" werd opge richt en een verzoek ging uit naar de minister van Justitie, waarbij voor lopig toestemming wex-d gevraagd voor 25 pools van ieder 120.000 aan inleggelden. Ingevolge de bepalingen van de loterijwet zullen de winnaars hun px-yzen niet in geld. doch in de vorm van goederen en waardebonnen uitgekeerd krijgen. De eerste pryswinnaars ontvangem 4 9 van het totaal van het voor prfp zen bestemde bedrag, de tweede prijs winnaars, 3/9 en de derde prijswrin- naars 2/9 met een maximum per deelnemer van resp. 500, 300 en 100 in waardebonnen. Verder is er een extx-a premie van 2500 aan waardebonnen voor degene, die de uitslagen van alle wedstrijden goed heeft voorspeld. Nederland telt 2631 woonwagens. Sedert het begin van de oorlog is het aantal woonwagenbewoners ver- dx-iedubbeld. Reeds in 1949 telde men in Nederland 11.651 woonwagenmen sen. die leefden in 2631 wagens. Se dertdien zijn deze aantallen waar- schijnlijk nog toegenomen. Deze maatregelen geven tot eind Januari reeds een bespax-ing van 300 ton kolen per dag. Hiermede is ech ter nog niet voldoende gedaan om het tekort aan kolen te ondervangen. Daarom worden enkele lijnen tydelyk door busdiensten vervangen. Dit is noodzakelijk, omdat de Ned. Spooi-- wegen nog niet beschikken over vol doende diesel-electrisch materieel. De goederendienst moet vanwege zijn grote belang voor de economie van ons land ongewijzigd voortgang vinden, aldus ir. Den Hollander. Er zal een intensiever gebruik worden femaakt van de cuesel-electrische reinen. Zij zullen op de lange tra jecten ook op Zondag gaan rijden, ofschoon anders die dagen voor on derhoud werden gebruikt. Tussen Nij megen en Vlissingen wox-den ae stoomtreinen dus vex-vangen door D-E treinen. Vijf en twintig stoomlocomotieven worden voorlopig buiten dienst ge steld. Deze ingi-ijpende verandering in deze wijze, waarop de N.S. hun dienst uitoefenen. zal niet langer duren dan absoluut noodzakelijk is. ook al omdat zy de N.S. heel veel geld kosten. De nieuwe dienstregeling, ingaan de 19 Mei, zal aanzienlijke verbete ringen in het spoorwegverkeer te zien geven. Alles op alles zal worden gezet om in December Zwolle elec- trisch met het Westen te verbinden, terwijl men ook hoopt spoedig een electrische verbinding met Twente tot stand te kunnen brengen, zo be sloot ir. Den Hollandex-, president der Nederlandse Spoorwegen. SCHAKEN Mevr. Heemskerk Ned. schaakkampioene. De laatste partij van de wedstrijd om het Nederlands schaakkampioen schap voor dames tussen mevr. Heemskex-k en mevr. Roodzant ein digde in remise. De stand werd 3% -21» in het voordeel van mevr. Heemskerk, waaxmede zij de titel van Nederlands kampioene behield. WALCHEREN ZONDAG 21 JANUARI. Gereformeerde kerk. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Hagenbeek; Dombux-g: 10 en 2.30 ds. Pontier; Gapinge: 9.30 2 ds. Rothuizen; Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. v. Til; Koudekerke: 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke: 9.30 en 2.30 ds. v. Mes; Middelburg: Hof plein, 9.30 ds. Veldkamp, 2.30 en 5.30 ds. Boon, Noorderkerk: 9.30, 2.30 ei\ 5.30 dr. Oussoren; Oost- en West- Souburg: 9.30 en 5 drs. v. d. Berg; Oostkapelle: 10 leesdienst, 2.30 drs. v. d. Berg; Serooskerke: 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Laurens: 10 ds. Boon, 2.30 ds. Veldkamp; Veex-e: 9.30 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen: 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpol der 10.45 en 4 ds. de Vries; Westka- pelle: 10 leesdienst, 2.30 ds. Scheele. Gcref. Kerk (Art. 31). Souburg: 9.45 en 2.30 ds. Kouwenhoven; Vlis singen: 4.45 ds. Kouwenhoven. Gereformeerde gemeente. Aagteker- ke: 9.30, 2 en 6 leesdienst; Arnemui den: 9.30, 2 en 6 leesdienst; Melisker ke: 9.30, 2 exx 6 leesdienst; Middel burg: 9.30. 2 en 6.30 ds. de Wit; Oost kapelle: 10 en 2.30 leesdienst; Vlis singen: 9.30, 2.30 en 6.30 leesdienst; Westkapelle: 9.30, 2 en 6 leesdienst. Chr. Gereformeerde kerk. Middel- buig: 10 en 3 ds. Tolsrna; Vlissingen: 9.30 en 5 leesdienst. Ver. Vrijzinnig Hervormden. Mid delburg: 7' ds. Mëtz; Vlissingen: geen dienst. Evangelisch Lutherse gem. Middel burg: 10 ds. Johannes; Vlissingen: 5. ds. Johannes. Doopsgezinde gemeente. Middel bux-g 10.15 mej. dr. Bakker10 mej. v. Kuipers (Jeugdd.) Hersteld Apostolische Zendingsgem. Vlissingen: Bakkersgang, 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelbux-g: 10 Heil. dienst, 4 Openl. samenk., Dam, 7.30 Vcrloss. samenkomst; Vlissin gen: 10 heil. dienst, 3.30 openl. sa menk.. 7.30 Verloss. samenk., o.l.v. Kapt. Ranselaar. Hersteld Apostolische Zendingskerk. Vlissingen: Concordia, 10 en 5 de heer Osselaar. Xed. Hervormde kerk. Arnemuiden: 10 ds. Keijzer, 2 en 6 dhr. Mulder; Biggekerke :10 (H.A.) en 2 (H.A.) ds. Witteveen; Gapinge: 10 ds. de Boer; Grtjpskei'ke: 10 en 2.30 ds. v. Win terswijk; Klevex-skerke: 10 ds. Otte; Koudekerke: 10 ds. Hartjes, 2.30 ds. Enker; 't Zandt: 10 ds. Enker, 7 ds. v. Dijl; Meliskerke: 10 ds. Wagener, 2.30 dhr. Barnard; Middelburg: Oost- kerk. 10 ds. Smits (H.A.), 7 ds. de Vries. Concex-tzaal: 10 ds. de Vries, Barak Wederopbouwkamp, 10 ds. v. Voorst Vader. Engelse kerk, 9.45 ds. Don (Jeugdkerk); Nieuw- en St. Joosland: 10 en 2.30 ds. Pijnacker Hordijk (H.A Oost- en West-Sou burg: 9.30 (H.A.) en 7 (Dankz.) ds. Spijkerboei-. 11 ds. v. Dijl (H.A.); Oostkapelle: 10 en 2.30 ds. Richard (H.A.); Ritthem: 10 ds. Kloosterman, 2.30 ds. Muller; Serooskerke: 9.30 en 2.30 ds. v. d. Wind (Viex-ing H.A.); St. Laurens: 10 dhr. v. d. Meulen, 2.30 ds. Keijzer; Veere: 2 ds. Otte; Vlis singen: St. Jacobskex-k, 10 ds. Maas, 5 ds. Sickesz; Engelse kex-k, 9.30 voor jnogeren; Havenaoi-p: 10 ds. Sickesz; Noorderkapel: 9.30 ds. Muller, 10.45 ds. MullerVrouwenpolder2 ds. de Boer: Westkapelle: 10 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande: 9.30 dhr. Bar nard, 2.30 ds. Wagener. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor spoedgevallen is te Vlissingen te bereiken dr. H. C. A. Detmar, arts te Vlissingen, Badhuisstraat 25, tel. 2233. Te Middelburg is te bereiken de heer J. C. B. Simons, ai*ts te Mid delbux-g, Vlissingse Singel 38, telef. 2191. Voor Zoutelande, Westkapelle en Koudekex-ke is te bereiken de heer L. Sloos, arts te Koudekerke, telef. K 1185-231. Voor Veere, Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken dr. Reijnders Schilt, arts te Serooskerke, tel. K 1189-212. APOTHEKEN Vlissingen: Apotheek Ocker.burg, Walstx-aat 54. tel. 2010: Middelbux-g: Apotheek Nonhebei, Lange Delft 133. tel. 2538. Illegalen „liquideerden" een echtpaar in bevrijdings periode. ZWARE STRAFFEN' GEBIST Het Gerechtshof te Amsterdam be handelde Vrydag de zaak tegen drie voormalige illegalen uit Zuilen, die 7 Mei 1945 in een woning te Zuilen een echtpaar met revolverschoten van het leven hadden beroofd. Door de Utrechtse rechtbank waren zij tot ieder vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De slachtoffers stonden terecht als pro-Duitse figuren. De daders bei-ie- pen zich erop, dat zij van hun knok ploegleider opdracht hadden gekre gen tot liquidatie, welke opdracht eerst in de bevrijdingsperiode kon worden uitgevoerd. De procureur-genex-aal zei in zijn requisitoir, dat voor het uitvoeren van een oude opdracht tot liquidatie van een pro-Duitse vrouw op 7 Mei 1945 geen enkele reden meer was. Hij nam derhalve aan, dat meer persoon lijke motieven een rol hadden ge speeld, hoewel dit niet te bewijzen was. Hy eiste tegen H„ vx-oegere echtgenote van de geliquideerde P., een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek. Tegen de tweede ver dachte B. werd eveneens 7 jaar ge- eist, tegen de derde verdachte van T. vier jaar. De verdediger was van mening, dat het echtpaar P. geliquideerd was op een dag, die in feite nog tot de bezettingstijd moet worden gerekend. Hij wenste dus deze liquidatie gekwa lificeerd tè zien als een legale ver zetsdaad. uitgevoerd in opdracht van de illegaliteit. Eisenhower in Luxemburg begroet door kolonel Jacoby. Generaal Eisenhower confereerde Vrydag met Luxemburgse ministers na zijn aankomst uit Rome. Luxemburg is het negende land, dat thans door de generaal op zijn huidige inspectiereis wordt bezocht. Bij zijn aankomst vertelde hy de journalisten, dat zijn reis hem „een zeer bevredigende vastbeslotenheid had getoond van de landen van het Atlantisch Pact om datgene te ver dedigen wat de vrije wereld als van de hoogste waarde beschouwt". Het groot-hertogdom, dat 350.000 zielen telt, beschikt over twee batal jons en een generaal-titulair. Het land stelt zich echter voor met Ame rikaanse steun een grotere bijdrage tot de Atlantische verdediging te lé- veren en een derde bataljon op de been te brengen. Generaal Eisenhower is Vrijdag middag op het vliegveld van Luxem burg aangekomen. Hy werd o.a. be groet door mevrouw Perle Mesta, gezante van de Ver. Staten en kolo nel Jacoby, de commandant van het Luxemburgse leger. Generaals heeft Luxemburg niet. Eisenhower zeide* dat hy naar Europa was gekomen om de vrede, de vrijheid en lxet welzijn van de ko mende geslachten te verdedigen. Hij had er op gestaan te logeren in het hotel, waar hij gedurende de oorlog met generaal Bradley en zijn toen malige medewerkers vertoefde. Verhogingen tegemoetkoming oorlogsschade. In de vex-gadex-ing der Tweede Ka mer is hedenmiddag goed gekeurd 't wetsontwerp tot wijziging van de be groting 1950 van het depai-tement van wederopbouw en volkshuisves ting. De wijziging houdt verband met de verhoging van tegemoetkomingen in de oorlogsschade aan onroerende goederen op grond van de wet op de materiële oorlogsschade, ter vervan ging van voorlopig verstrekte kredie ten. Daartoe wordt een bedrag van 110.000.000 in de begroting opgeno men. Advertentie. Veelal het gevolg verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou ■door keel, borst en rug in te wrijveo met deze krachtige zalf. Verwijdert con- gcstic. vergemakkelijkt ademhaling en geeft spoedige verlichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7