50 JAAR TRADITION HET GROENTENVERBRUIK IN NEDERLAND STEEG FLINK VIRGINIA- TRADITIE IN m overalls voor ieder vak y# MODERNE VERLICHTING BIJ MIDDELBURGS NIEUWE BRUG WAPENT U... De Middelburgse stationsbrug HULST WACHT MET ONGEDULD OP DE GRENSWIJZIGING Snuif en wrijf lira RECREATIEOORD T00RENVLIEDT GAAT MEER GELD KOSTEN s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 JANUARI 1951 Rode appelen voor Engeland Een tuinbouwdag van de Z.LM. Nu evenals voor de peren per 1 Jan. jl. ook de export; van appelen naar En geland geliberaliseerd is, kon reeds in de eerste week, dank zU de activiteit van de exporteurs, een grote hoeveelheid appelen daarheen worden verzon den. Er werden bevredigende prüzen gemaakt. Het Centr. Bur. voor Tuin bouwveilingen had in December in een vijftal Engelse steden handelsexpo sities gehouden, om de import- en detailhandel te laten zien, welk fruit Nederland kan aanbieden. Voorts werd op grote schaal een folder in kleu rendruk verspreid. Dé Engelsen hebben te kennen ge geven roodgekleurde appelen te pre fereren, terwijl het ook opvallend is, dat zij weinig interesse hebben voor onze goudreinet, die volgens de Ne derlandse smaak een der beste tafel appels is. Er zijn echter ook andere landen óp de Engelse markt, waarbij Italië, Denemarken en Zwitserland onze grootste concurrenten zijn. Het is van belang dat de apelexport naar Engeland regelmatig doorgaat, daar wij anders dit nieuwe afzetgebied niet kunnen veroveren. Ook de export naar België is" weer geopend, behalve voor goudreinetten. Vermoedelijk is het prijsverschil hier van de oorzaak. De besprekingen over het handelsverdrag met West-Duits- land zijn nog steeds aan de gang. Over het binnenlandse fruitverbruik zijn nog geen definitieve cijfers be kend, doch in kringen van de detail handel vindt men de afzet van fruit niet onbevredigend. Wel is bekend, dat de consumptie (vervolg van biz. i) HET NIEUWE RAADHUIS TE KAPELLE. ANTWOORD OP CRITIEK. De architect, prof. J. S. Berghoef verkreeg hierna het woord om, naar hij mededeelde, enkele verkeerde in drukken weg te nemen. Hij schetste hierbij de gang van zaken bij de voorbereidingen en de bouw. Toen het plan begroot was. moest op ver langen van Den Haag de bouwsom tot iets minder dan tweederde wor den teruggebracht. Er moest ve'rso- berd worden, doch de raad wenste geen gebouw dat over enkele Jaren weer te klein zou zijn. Bovendien wil de men een huis van de gemeente èn de gemeenschap. Dit heeft geleid tot het ontwerpen van de grote zaal. Ook heeft men bedoeld iets van de groot heid van het raadhuis aan de bevol king te laten zien door het aanbren gen van. de hall, welke men passe ren moet om in het wevkgedeelte te komen. Verder was er dan de toren, als tegenspeler van de immense kerktoren. Toen bezuinigd moest worden, kwam eerst de toren te ver vallen. De aanbesteding viel mee, zodat men hoopte dat ook het to rentje. nog zou kunnen worden ge bouwd, doch ondanks vele hiertoe gedane pogingen, ook door de. heer Glerum, mocht dit niet gelukken. Bo vendien moest ondanks het feit dat de aanneemsom 2/3 van de begroting was, voor elke kleine verdere uitgaaf in Den Haag goedkeuring gevraagd worden. Daar dit een symptoom is, meende prof. Berghoef de heren van. het departement hierop, te moeten wijzen. Het is een fout van onze tijd, aldus spr., dat men de verantwoor delijkheid niet laag durft te léggen en daarmee gaat onze democratische instelling verloren. Niettemin was spreker ook dankbaar voor de vele ondervonden medewerking en eindig de met de wéns, dat het Kapelle goed mag gaan en dat ook eenmaal de kroon op het werk mag komen in de vorm van de toren. Burgemeester Van Suylekom die de verschillende sprekers persoonlijk beantwoordde, verzekerde de archi tect nogmaals, dat ondanks het feit dat men soms sceptisch tegenover de uiterlyke vormgeving heeft gestaan, zeker eenmaal de tijd zal komen dat men deze juist zal vinden. GESCHENKEN. Mr. dr. Mes was vervolgens als voorzitter van de Vereniging van Burgemeesters en secretarissen in Z. en N. Beveland de tolk van de col legae door zijn gelukwensen aan te bieden en stelde tevens namens ver schillende gemeenten als geschenk een schaal op voetstuk, te plaatsen in de hall, in het vooruitzicht. Namens de burgerij sprak lr. D. J. v. d. Have, die gewaagde van de cri- tiek waarmee Me bevolking de bpuw ook heeft gadegeslagen, doch daar naast van de trots welke de commis sie vervulde toen zij het interieur had gezien. Als geschenken van de bevol king der vier buurtschappen bood spr. aan 'n natuurstenen wapen, bo ven de ingang van de raadszaal, vier glas.in-lood ramen mogelijk ge- maakt door 'n grote gift van ae vei ling en voorstellende vrijheid, openbaarheid, dienstbaarheid en rechtvaardigheid, voorts de vier wa pens van de buurtschappen in de na tuurstenen kolom in de hall alsmede vier smeedijzeren lantaarns aan de buitengevel. Hierna wees de voorzitter van de veiling, de heer P. J. J, Dekker nog op de goede samenwerking tussen gemeentebestuur en veiling, de heer A. J. van Liere als oudste raadslid bood namens de raad een palm aan, waarop burgemeester Van Suylekom met een dankwoord en een opwek king op de ingeslagen weg te blijven voortgaan, deze plechtigheid sloot. Met het zingen van het Zeeuwse volkslied werden deze woorden beze geld. Vervolgens was er gelegenheid om de in alle opzichten smaakvolle in richting van dit gebouw waarover wij reeds eerder schreven te be wonderen. In de archiefkelder wer den enkele documentaire films van Kapelle vertoond, terwijl de muziek alsmede de rijkelijk voorziene buf fets in raadszaal en secretarie de feestelijke stemming nog hielpen ver hogen. Rest nog te vermelden, dat naast de genoemde geschenken, nog tientallen bloemstukken en andere cadeaux werden ontvangen. van groenten in Nederland met zeven kg. per hoofd is gestegen! Vermoede lijk is dit een gdvolg van de prijs en de intensieve reclame. Al deze mededelingen werden ge daan in de jongste vergadering van de Tuinbouwcommissie der Z.L.M. Besloten werd op deze vergadering, bij de bevoegde instanties aan te dringen om met het oog op de fruit- export naar België, een der Z. Vlaam se grenskantoren aan te wijzen als uitvoerkantoor. Ook werd de aan dacht gevestigd op de emballage door andere lan'den gebruikt voor de ap pelexport naar Engeland, terwijl te vens de export van zaai-uien werd besproken. DE FRUITTEELT EN DE P.B.O. In een vergadering van de afd. tuinbouw van het K.N.L.C. is naar werd medegedeeld de positie van de tuinbouw in het komende land bouwschap besproken. Dit landbouw schap wordt opgebouwd uit de 3 cen trale standorganisaties en de 3 land arbeidersbonden. Voor de techn. vak organisaties als N.F.O., Centraal Bu reau v. tuinbouwveilingen e.d. is er echter geen officiële plaats. De afd. tuinbouw van het K.N.L.C. meent evenwel dat deze organisaties bij de opbouw van de hoofdafdeling Tuin bouw dienen te worden ingeschakeld, omdat zij een onmisbaar bestanddeel vormen. Over de mantel van de C.A.O. '51/'52 is overeenstemming bereikt. In de mantel van het landbouwcontract zal de 2 vacantietoeslag worden opge nomen, terwijl tevens wordt bepaald, 'dat een verschuiving van onproduc tieve arbeidsuren mogelijk zal zijn. Ook zal de uitkering bij ziekte ge wijzigd worden. De 2% vacantietoe slag zal echter gezien de moeilijkhe den in de tuinbouw, niet in het "nieu we tuinbouwcontract worden opgeno men. De nieuwe mantel voor de tuin bouw blijft dus practisch ongewijzigd. In de vergadering van de tuinbouw commissie der Z.L.M. was men echter van mening, dat dit op gemengde be drijven aanleiding tot moeilijkheden kan geven. Daarom zal naar uniformi teit gestreefd moeten worden. Besloten werd in het a.s. najaar een tuinbouwdag te organiseren, waar dan o.m. ontwerpen betreffende de P.B.O., kunnen wórden besproken. Dit jaar wil men ook een excursie haar de tuinbouw in Zuid-Engeland ma ken. Tenslotte werd gewezen op de wenselijkheid, dat in de afd. tuiiibóuw van het K.N.L.C, meer fruittelers worden opgenomen. VIRGINIA Middelburg: Toiletten onder trottoir Wanneer de gemeenteraad zich met een hierover uit te brengen voorstel zal kunnen verenigen, zal Middelburg ondergrondse toiletten krygen. Deze zijn geprojecteerd onder het brede trottoir vóór de sociëteit „De Verge noeging" aan de Markt. Reeds lang bestond behoefte aan een behoorlijke toiletinrichting in het cen trum van Middelburg. De enige goede oplossing, welke mogelijk werd geacht was het maken van een ondergrondse gelegenheid. De inrichting zal blijkens de plannen vier urinoirs bevatten, als mede één W.C. voor heren, twee W.C.'s voor dames en in beide afdeling een handenwasbak, terwijl tussen de bei de afdelingen een pompkelder is ont worpen voor opstelling van de auto matische faecaliënpomp en een klem vertrekje voor de wacht. De toegangs- trap is in tweeën gescheiden. Boven gronds zal alleen het hek, dat om de ingang wordt geplaatst, zichtbaar zijn. Voor de dagverlichting zal een aantal glastegels in het trottoir worden aan gebracht. De kósten worden geraamd op f 16.610. Het college van B. en W. stelt zich voor de gelegenheid te verpach ten, waardoor niet alleen enige op brengst zal worden verkregen, maar waardoor tevens steeds een wacht aan wezig is en de inrichting geregeld schoongehouden kan worden. De pach ter zou de bevoegdheid krijgen voor het gebruik van de W.C.'s een laag tarief vast te stellen. HACCOU Zn., St. Jacobsstraat, Vlissingen QUAACK, Hoofstraat 77, Kruiningen H. BLOK ZONEN, Kapelle Z.B. EVERSDlJIi, Kanaalstraat 4, Oost Souburg. Voorstellen aan de raad Spoed.'g begin van bouw brandweerkazerne. In verband met de ingebruikneming binnen kortere of langere tyd van de nieuwe Stationsbrug te Middelburg, zijn burgemeesters en wethouders met dc Rijkswaterstaat overeengekomen, dat de verlichting van de brug en de toegangen geheel aan de tegenwoordige eisen zal worden aangepast. Op de brug zullen drie lichtpunten met, een hoogte van ö'/j meter wor-r den aangebracht, terwijl bij de toe. gangen aan weerszyden twee licht masten van dezelfde hoogte zullen worden opgesteld. Advertentie' tegen verkoudheid, GRIEP, enz. met de juiste middelen van Weg HoekPhilippine weer opengesteld. De weg HoekPhilippine is weer voor het verkeer opengesteld, waar door aan veel ongemak een einde is gekomen. Ook de busdiensten functi- onneren hier weer normaal. D.L.H. VAN RAALTE TER AARDE BESTELD Velen bewezen oud-Vlissinger de laatste eer. Vrijdagmiddag is onder zeer grote belangstelling op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage op plechtige wijze 't stoffelijke over schot ter aarde besteld van de heer D. L. H. van Raalte, oud-directeur van het Gem. Waterleidingbedrijf Vlis singen en van het Souburgse water leidingbedrijf. die Dinsdag op 72-jari- ge leeftijd overleed. Tal van vrienden, bekenden en rela ties waren naar Oud Eik en Duinen gekomen om de overledene op zijn laatste tocht te vergezellen. In de aula voerden, nadat de organist het Largo van Handel had gespeeld, vele spre kers het woord. Namens de familie werden afscheidswoorden gesproken door een neef van de heer Van Raalte en door diens zwager, de heer M. J. Harts. Hierna werden de bijzondere ver diensten van de heer Van Raalte en diens aangename karakter herdacht door dr. E. van der Hoog, directeur van de N.V. Vlismar en door verte genwoordigers van de N.V- Paré Sui- kerwerkenfabriek en de Ned. Mij. voor Oesterteelt De Meulemeester Co, van welke drie vennootschappen de overledene commissaris is ge weest. Ir .H. J. Wesseling, oud-direc teur van de N.V. Kon. Mij. De Schelde nam in sympathieke bewoordingen afscheid van de heer Van Raalte na mens de vriendenkring „Door Een dracht Vriendschap", de heer B. M. Wijtenburg deed dit namens dirëctie en personeel van het Gem. Waterlei dingbedrijf Vlissingen. Nadat nog enige andere sprekers en kele woorden hadden gesproken, werd de met vele bloemen gedekte kist naar de groeve gedragen. Aan het slot van de plechtigheid dankte de heer Harts namens de familie voor de betoonde belangstelling. Alle masten worden voorzien van een kwikdamplamp en een gloeilamp. Deze voorzieningen geschieden op kosten van Rijkswaterstaat. B. en W. vinden het noodzakelijk,, dat tegelijkertijd de verlichting van tionsplein hierbij wordt aangepast, 't Is de bedoeling om de bestaande masten bij 't station in te lichten voor gemengd kwiklight en om op 't plein twee masten van 6J/s meter hoogte bij te plaatsen, waardoor hét teirein voor de ingang behoorlijk zal worden verlicht. Tevens kunnen dan de in 't 1; verlichtingsplan" van Middelburg opgenomen lichtpunten in de Sta tionsstraat worden uitgevoerd en in gericht voor kwiklicht. De kosten voor de gemeente zijn geraamd op 2200.B. en W. verzoeken de raad een crediet tot dit bedrag toe. te GARAGECOMPLEX Nu het terrein van het voormalige Oost-Indisch Huis tussen Rotterdam- sekaaï en Breestraat is aangewezen voor de bouw van garages voor brandweer en reinigingsdienst, heb ben B. en W. gemeend niet langer te moeten wachten met het doen van een voorstel om tot deze bouw over te gaan. De totaalkosten worden geraamd op 248.000, welk bedrag is te split sen in 108.000 voor de garage van de Reiniging en 140.000 voor de brandweerkazerne. Voor de bouw van eerstgenoemde garage werd reeds een crediet van 120.000 verstrekt bij het besluit tot algehele reorganisatie van de Reinigingsdienst, zodat thaiis Onderdelen moeten uit Duitsland komen. Sedert begin September ligt de Sta tionsbrug te Middelburg nu reeds óp de draaipijler en zij draait nog al tijd niet. Er doen dientengevolge aller lei geruchten de ronde, onder meer. dat de aannemers van het bewegings apparaat het werk niet zouden willen voltooien op grond van meningsver- schilling over de betaling. Deze geruchten zijn evenwel vol komen onjuist. Tijdig werd de bewegingsapparatuur besteld en de opleveringsdatum is reeds lang verstreken. De aannemers beschikken echter nog steeds niet over bepaalde onderdelen, die uit Duitsland moeten komen en doen in verband daarmede, een beroep op overmacht. Het blijft dus, tot grootste ergernis wei van de Rijk waterstaat zelve, voor lopig nog huilen. Uitbreiding Suikerfabriek Sas van Gent? Naar wjj vernemen is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat in de loop van dit jaar de Eerste Nederlandse Beetwortelssuikerfabriek te Sas van Gent een aanmerkelijke capaciteits uitbreiding zal ondergaan. Dit zou dan geschieden in verband met het streven der regering, op het gebied van de suikervoorziening, Nederland ..self-supporting" te maken. Een beslissing hierover is door het bestuur van de Beetwórtelssuikerfa- briek nog niet genomen, daar bij de eventuele capaciteitsuitbreiding met verscheidene omstandigheden reke ning moet worden gehouden. uitsluitend een crediet van 140.000 voor de bouw van de brandweerka zerne wordt gevraagd. GASGEYSERS De architect van het complex van 42 simplexwoningen nabij de Veerse- weg heeft B. en W. voorgesteld om in deze woningen gasgeysers te doen aanbrengen en voorts de douchecellen volledig gebruiksklaar in te richten. De extra kosten kunnen worden ge dekt door een huurverhoging, waar voor zeker toestemming zal worden verleend. Globaal zijn de kosten per woning ge raamd op 270, zodat een crediet wordt gevraagd van 11.310. De las ten per woning per jaar zullen 37,71 bedragen, zodat een huurverhoging nodig is van 75 cent per week. Dubbel gouden huwelijksfeest. Over enkele dagen zullen twee broers kort achter elkaar hun gouden huwelijksfeest vieren. Het echtpaar P. Heydens-de Wever in Breskens is namelyk op 24 Januari 50 jaar ge trouwd en het echtpaar A. Heydens- van der Harst te Vlissingen op 25 Januari. In een nauw keurslijf Zij zal efficiënt moeten zijn zïgt burgemeester Truffino In verscheidene gemeenten van Zeeland wacht men met enig ongeduld op de afwikkeling van de grenswijzigingen, die reeds geruime tijd in voorbe reiding zijn. Een van de gemeenten, die wei het meest behoefte heeft aan uitzetting van zijn grenzen is Hulst en het ligt dan ook voor de hand, dat burgemeester B. A. Th. M. Truffino geen gelegenheid voorbij Iaat gaan om op een spoedige -oplossing van het ruimtevraagstuk voor zyn gemeente aan te dringen. Wanneer men burgemeester Truffi no in zrjn sobere nood-werkkamer be zoekt het stadhuis wordt geres taureerd dan is zyn eerste onder werp van gesprek de grenswijziging van Hulst. Zijn gemeente heeft slechts een oppervlakte van 189 hec tare, dat is. precies het derde deel van Zeeuwsch-Vlaanderen's kleinste ge meente Overslag, die 300 zielen telt. Toch moeten op dat kleine opper vlak van Hulst 5000 zielen wonen en werken. Bovendien zijn er talrijke, commerciële en industriële instellin gen, onderwijsinrichtingen enz. sa mengeperst in dat nauwe keurslijf. Er is in de gemeente Hulst practisch geen bouwterrein meer beschikbaar. Als de 53 woningen zijn gebouwd, waarvoor bouwvolume thans nog aan Hulst werd toegewezen, dan is alles vol. Er zal dus iets moeten gebeuren en dat zal efficiënt moeten geschieden. De grenswijziging, welke enige tijd feleden voor Hulst werd voorgesteld oor Gedep. Staten, acht de burge meester evenwel allerminst efficiënt. Hulst zou er weinig mee gebaat zijn. GOEDKOPE GRONDEN. Aan dure landbouwgronden, ver buiten het centrum der gemeente, hebben wij hier, voor de stichting van een industrie-centrum en voor wo ningbouw, practisch niets, aldus de burgemeester. Daarvoor zijn nodig goedkope gronden, wil men althans 1 economisch kurinên werken en de landbouw'niet schaden. En deze gronden zijn'ten Noordén van Hulst niet te vinden, dus zal men ze in een andere richting moeten zoeken. Met lapmidelen komt men er niet, >dig .zijn grenswijzigingen waardoor geméén ten ontstaan .die„sèlf sup porting" zijn. RIOOLWATER. Onder de apdere problemen waar voor Hulst zich momenteel nog ge plaatst ziet, neemt die van de aanleg /an een zuiveringsinstallatie voor het rioolwater een zeer voorname plaats in. Thans is het zo, dat de riolen hun inhoud lozen op een vrijwel stilstaand water, de vest hetgeen niet al leen een onhoudbare toestand bete kent voor de omwonenden, doch ook uit een oogpunt van volksgezondheid onduldbaar is. De zuiveringsinstalla tie zal er daarom moeten komen, ook al zou dit belangrijke financiële of fers vergen. Ook de ziekenhuiskwes tie vraagt nog steeds om een oplos sing. Het bestaande ziekenhuis vol doet niet meer en daarom zrjn er plannen ontworpen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis met een capaci teit van omstreeks 100 bedden. Het oude ziekenhuis zou dan kunnen wor den gebruikt voor de huisvesting van ouden van dagen. CULTUREEL CENTRUM. Verder deelde burgemeester Truf fino nog een en ander mede over de culturele plannen voor zijn gemeeite. Zo zal er in Hulst een school voor Bijzonder Lager Onderwijs voor alle Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten worden gesticht, en wordt ook aan ontwerpen voor de nieuwe Baseliek- toren gewerkt. Op sportgebied zal Hulst in de toekomst een duchtig woordje meespreken, waartoe het ge reedkomen in de loop van dit jaar van het gemeentelijk sportpark, met voetbal- en hockeyvelden, tennisba nen, speelweide, clubgebouw en last but not least een moderne sintelbaan, ongetwijfeld het nodige zal bijdragen. Vermeld zij tenslotte nog, dat de restauratie van het stadhuis dit jaar een feit zal zijn, hetgeen aan de aan blik van de fraaie oude markt in niet geringe mate tén' goede zal' komen. Advertentie. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met nm TEGENVALLER VOOR MIDDELBURG Enige hectaren grond moeten worden aangekocht. Het recreatieoord „Toorenvliedt" aan de Koüdekcrkse weg zal de gemeen te Middelburg aanzienlek meer geld kosten dan was voorzien. Wil men na melijk het aantrekkelijke plan geheel kunnen realiseren, dan moet men 2'/2 ha grond en water kopen tegen een prijs van 3500 per ha. Aanvankelijk werd gedacht, dat dit terrein zou worden verkregen door bemiddeling van de Dienst Horverkaveling Walcheren. De Raad besloot In Mei 1949 tot aankoop van de voormalige buiten- plaats met ruim zes ha grond, die voor het overgrote deel bestemd zou den worden tot park. De landschaps architect C. Broerse hield er in ver band met het aanzien van het geheel bij het ontwerpen van het plan reke ning mede, dat het nog ontbrekende grondgedeelte in eigendom verkregen zou worden. Naar de toen heersen de opvatting zou dit gedeelte door bemiddeling van de Herverkavelings- dienst ter beschikking komen, ornaat deze dienst aan de gemeente gron den zou ontnemen voor het graven van een watergang vanaf de Nieuwe Vlissingse weg naar Toorenvliedt. By de verdere voorbereiding van het parklan, de aankoop van plantmate- riaal, enz. werd voortdurend gere kend met het verkrijgen van de grond. Op epn gegeven moment bleek echter, dat de eigenaren, mr. L. Hylr zinga c.s., bezwaren maakten tegen deze opvatting en meenden het ter rein niet te moeten afstaan. Na di verse besprekingen is komen vast te staan, dat de Herverkavelingsdienst deze gronden nderdaad niet aan de gemeente kan toewijzen, daar er geen agrarisch belang bij is betrokken. IMPASSE Door één en ander geraakte het ge meentebestuur in een impasse. In de eerste plaats had de Stichting „Nieuw Walcheren" alle plantmaterialen aan gekocht en bovendien was het gehele plan voorgelegd aan het Belgische Hostecomité, dat eveneens, via de Stichting, een zeer belangrijke bij drage beschikbaar stelde, welke na drukkelijk bestemd was voor het plan en welke verloren zou gaan, wanneer dit niet of slechts gedeelte lijk zou worden uitgevoerd. B. en W zagen zich dus genood zaakt te trachten de gronden op an dere wijze in bezit te krijgen. Bij de onderhandelingen daarover bleek, dat dit alleen mogelijk zou zijn door aan koop tegen de destijds door drie taxa teurs voor het gehele grondgebied van „Toorenvliedt" geschatte prijs van 3500 per ha. Het college zal daarom de Raad verzoeken een crediet van 8977,50 beschikbaar te stellen voor de aan koop van de benodigde 2.56,50 ha grond en water. Er moet op worden gerekend, dat bovendien nog paoht- vergoedtngen moeten worden betaald by het ontnemen van de grond uit de pacht. Advertentie. KUNST „Czardas vorstin" te Goes. Telktjare wordt in Goes met grote toewijding een operette op de planken van het Schuttershof ge- oracht en altijd weer is de belang stelling voor dit feest der Jichte mu ze bijzonder groot. Zo was ook gis teravond geen stoel in de Schutters hofzaal onbezet, toen daar de Goese Operette-Vereniging met veel zwier en charme Kalman's „Czardasfür- stin" in een Nederlandse bewerking vertoonde. Bij elke opvoering van de G.O.V. zyn er steeds een drietal zaken, waarvan te voren vaststaat, dat zij voor de volle 100% in orde zijn, na melijk de décors, de costumes en de belichting. Ook ditmaal werd men hierin' niet teleurgesteld, waardoor 't spectaculaire element in deze opvoe ring een volledig succes werd. Er waren echter nog meer facetten die wisten te boeien; zó. werd er uitste kend geacteerd en kreeg de operet temuziek een goede uitvoering. Om met het acteren te beginnen: evenals vorige jaren was de heer C. Karelse een man, die zich met grote vlotheid en natuurlijkheid over de Blanken bewoog waardoor zijn crea- e van Graf Boni Kancsianu zeer sl&agde. Daarnaast moet echter on middellijk worden genoemd zijn vriend, de oude Feri (de heer Reu- sen), die als debutant in deze hoofd rol zeer vermeldenswaardig werk le verde. Uitstekend getroffen was b.v. aan het slot van het eerste bedrijf de wat droefgeestige stemming, waarin hij in 't variété theater achter blijft. Voorts kon men ook grote waarde ring hebben voor de vertolking van de Czardasvorstin (mevrouw Beke- nes) en Gravin Stasi (mej. de But ter). Wat de muziek betreft moet ons een jaarlijks terugkerende opmerking van het hart: het orkest is dikwyls te hard bij solo-passages. Uiteraard zijn de stemmen van de dames en he ren op het toneel niet geschoold en dragen niet tot achter in de zaal. Daarom zou een zachter spelend or kest sommige gedeelten zeker ten goede komen. Overigens een speciaal woord van waardering voor de cel list van het ensemble voor zijn war me, volle toon. De zang van de dames en heren op planken klonk verzorgd en vooral de koren werden met veel élan uit gevoerd. Niet iedere solist (e) be schikte over goede stemkwaliteiten, maar bij een operette is men geneigd om naar de totaal indruk te letten en minder af te gaan op de details. Deze totaalindruk nu was uitstekend en daarom kan de G.O.V. en haar di rigent, de heer Jan Kousemaker met grote voldoening op deze uitvoering terugzien. Het grote applaus en tal loze open doekjes bewezen wel hoe groot de instemming van het publiek was. De heer M. C. Moermond, voor zitter der G.O.V. sprak een openings woord en bood aan het slot der uit voering aan de dames bloemen en aan de heren medewerkenden een surprise aan. deK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2