PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Commissaris der Koningin opende het nieuwe raadhuis van Kapelle P. v. d. A, zegt het vertrouwen in de regering niet op DE BILT Deze week AARZELING OM CHINA TOT „AGRESSOR" TE BRANDMERKEN ROTTERDAMSE WINKELIER IN DE RUG GESCHOTEN 194e Jaargang - No. 17 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. ts den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred G Balilntyn PI verv.. W. Leertouwer en H A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct per weefc, i «.55 p few Cr p p. 4.80 per few Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 1» ct per mm Minimum p advertentie 2->0, Ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine aovertenUes tma* regels) van 1—5 regels L— Iedere regel meer 20 cent „Brieven Ot adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro ar 359300 PZ.C. Middelburg. Bur VUsslngen Walstr 5» €0 tei 2355 UJnen lb.g.g 286) of 2160) M*burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Mauritsstr 12. tel 102; Terneuzea Brouwerystr 2: Zlenkzee N Bogardstr C 160 te) 26 De heer de Kadt verklaarde: Er bestaat echter een duidelijk meningsverschil met de regering. Het debat in de Tweede Kamer over Nieuw Guinea, dat gisterenmiddag werd voortgezet, nadat de Kamer nog drie kwartier met gesloten deuren had vergaderd, is nog niet geëindigd. Het woord werd gevoerd door de he ien Weiter, de Kadt, Vonk en Tilanus, waarna de zitting tot Dinsdag werd verdaagd. Dhr. do Kadt besprak het befaamde interview van jhr. v. d. Goes van Naters en zette het standpunt van de P.v.d.A.-fractie ten aanzien van Nieuw Guinea uiteen. „Nieuw Guinea is materieel voor Nederland een belasting die niet te dra gen is" aldus dc heer do Kadt. „Voor alles moet gezocht worden naar over eenstemming met Indonesië en de P.v.d.A-fractle is bereid in de loop van reële onderhandelingen tot overdracht te komen". De heer de Kadt merkte op, dat er een duidelijk meningsverschil is tus sen zyn fractie en de regering, maar gezien de huidige internationale en nationale ontwikkeling, achtte' hij deze kwestie niet van zodanige beteke nis, dat dit meningsverschil zou leiden tot opzegging van vertrouwen in de regering. In de huidige omstandigheden zou men het, volgens de heer de Kadt, al leen tot een kabinetscrisis mogen la ten komen, als de houding der rege ring geen andere mogelijkheid laat en dat is naar zijn oordeel niet het geval. Met het partijbestuur vond spreker waardeerbare elementen in de regeringsvoorstellen. Laten de re gering, die de overdracht dorst voor te stellen en degenen, die ze aan vaardbaar vonden, de moed hebben te komen tot een overdracht, die wer kelijk uitkomst biedt. Naar zyn op vatting wil de regering haar vroege re beloften handhaven. Als men de regering wil veroordelen omdat ze in haar beleid tekort schiet zal men on ze steun niet krijgen, verklaarde de heer de Kadt. Meer waardering bleek spreker te hebben voor het tweede voorstel, voortzetting der onderhan delingen ln internationaal milieu. Wij willen onderhandelen, zeide hij en wij zyn bereid daarbij ver te gaan. Wy zijn ook bereid te komen tot een standpunt, dat door gelntresseerden in het gebied, waar Indonesië ligt, als geëigend voor een oplossing wordt beschouwd. Wy zyn niet bereid, zo vervolgde hij, te ondehandelen op de basis, die Indonesië aangeeft. Door opzegging der Unie schaadt men zichzelf. De gebeurtenissen op Korea hebben voor ons allen een beklemmende actu aliteit gekregen nu ook het Neder landse detachement aan de gevechten deelneemt. Het is alsof daardoor wat zich nabij de 38ste breedtegraad af speelt dichterbij is gekomen, werke lijker is geworden dan tevoren. Daar door wordt'ook de dramatiek van het ogenblik, dat wij thans doormaken, sterker aangevoeld. Het rode China heeft de bemidde lingsvoorstellen, die tot een staken van de strijd zouden kunnen leiden, van de hand gewezen. De Chinese tegenvoorstellen worden door Amerika onaanvaardbaar ge noemd. De Verenigde Staten hebben nu aan de Verenigde Naties verzocht het rode China als agressor te brand merken. Wat zullen de Verenigde Na ties doen? En wat zullen, als zij zich bij deze Amerikaanse wens aansluiten, de gevolgen zijn? Zal dit betekenen, dat de Verenigde Naties, die het op Korea reeds zwaar te verduren heb ben, de strijd zullen aangaan ook met China? Dit zou dan het begin zijn van een eindeloze worsteling en bovendien al le kansen op een vreedzaam vergelijk te niet doen. Deze kansen zijn er wel degelijk. De Franse letterkundige-journalist Fran cois Mauriac heeft er dezer dagen in de Figaro nog eens op gewezen, dat terwijl het rode China, moreel en ver moedelijk ook materieel gesteund door Moskou, aan geen compromis denkt, de Sowj et-Unie wel degelijk bereid kan zijn tot een compromis in Euro pa. Mao is door het dolle heen, als alle triomferende dictators geweest zijn. Maar Stalin is behoedzamer en als hij de herbewapening van Duits land verhinderen kan en zijn volk een derde wereldoorlog kan besparen, waarom zou hij dat dan niet doen? Mauriac heeft gelijk en daarom zul len de Europese mogendheden geeu gemakkelijk besluit kunnen nemen nopens rood China. Nederland heeft reeds medegedeeld, dat het zijn hou ding af zal laten hangen van de beslis sing der overige staten. Gezien onze afhankelijke militaire, economische en financiële positie is dit vermoedelijk het beste. Intussen is deze week onze defensie het onderwerp van gesprek geweest, meer nog dan het gekraak in de Partij van de Arbeid. Eisenhower heeft in een brief aan de Amerikaanse ambas sadeur in den Haag een scherp vonnis geveld over de Nederlandse bewape ning. Deze brief is, hoewel zij niet voor de openbaarheid was bestemd, door de (R.K.) Volkskrant afgedrukt. Premier Drees heeft zijn verontwaar diging uitgesproken daarover en te vens ontkend, dat de Partij van de Arbeid de bewapening zou remmen, of dat er diepgaand meningsverschil zou bestaan tussen de militaire leiding en de regering. Bovendien is aangekon digd. dat ons land nu inderdaad mei zyn defensie ernst zal gaan maken Zo zitten we dus weer in het mili taire schuitje. Niet aangenaam. Wel noodzakelijk Het rumoer rond de Partij van de Arbeid kalmeert Waartoe het Kamer- De heer Vonk (VVD) zeide nog niet te zien hoe het kabinet in staat kan zyn Nieuw-Guinea te behouden, het heeft zyn kansen verspeeld. De heer Tilanus (CH) de gebeur tenissen der laatste dagen aanroerend zeide, dat thans de mist is opgetrok ken en dat men er de schouders over zou kunnen ophalen, maar het was ernstig. Het is zjjn inziens geen tjjd voor escapades. Hij meende, dat minister zijn toezegging niet gebroken. De heer Tilanus zeide afwijzend te staan tegenover het voorstel van een Nieuw Guinea-raad en overdracht aan de Unie, welke niet verantwoord Is jegens de bevolking en ook niet uit strategische overwegingen. Voort zetting der onderhandelingen met ge bruik maken van de Unci achtte hy niet gelukkig. Nederland zal zyn plicht tegenover Nieuw-Guinea moe ten doen. Tevoren had de heer Welter ver klaard, steeds geloofd te hebben dat deze regering haar standpunt zou prijsgeven. Hij betoogde, dat Nieuw- Guinea tot elke prys behouden moet worden. PUBLICATIES Onmiddellijk na de opening had de voorzitter in de openbare vergadering medegedeeld, dat in comité-generaal was besloten tot publicatie van die passages uit de „handelingen" van het comité-generaal van 28 en 29 September 1950, welke betrekking hebben op het contact tussen de re- fering en de Staten Generaal met etrekking tot de toen komende on derhandelingen met Indonesië over Nieuw-Guinea. Uit deze passages blykt o.a. dat minister van Maarseveen o.m. had verklaard, dat wanneer een redelijk tegenvoorstel zou worden gedaan, de regering zich daarover zal hebben te beraden, maar dat het in de bedoe ling van de regering lag om dienaan gaande geen beslissing te nemen, dan heeft nadat zy te voren heeft geraadpleegd de commissie voor Uniezaken. DE AMERIKAANSE RESOLUTIE. Onverwachte terugtocht van derde Chinese leger. Het is zeer de vraag of de Amerikaanse resolutie, waarin China tot agressor wordt gebrandmerkt, binnen de Ver. Naties een voldoende meer derheid zal vinden. India en Indonesië hebben al doen weten, dat zy te gen de resolutie zullen stemmen, omdat zij de deur voor een vreedzame op lossing der geschillen in Azië niet willen sluiten. De Nederlandse regering heeft haar delegatie in Lake Success opdracht gegeven zich te verstaan met de Britse, Franse en Belgische delegaties en eenzelfde houding aan te nemen als waartoe deze zullen beslissen. De regering te Peking heeft de Britse vertegenwoordiger aldaar itleg gegeven van het Ter gelegenheid van haar achtste ve rjaardag werd prinses Margriet een verjaardagtaart aangeboden door het „Prinses Margriet Fonds". Natu urlyk moesten dadelijk de kaarsjes e ven branden, wat de jarige prinses en haar jongste zusje Marijke maar wat leuk vonden. Koningin Juliana kijkt met welgevallen naar het aar dige tafereeltje. mondelinge uitleg gegev antwoord van communistisch China op de voorstellen van de V.N. De Britse vertegenwoordiger was ontboden door de vice-minister van Buitenlandse Zaken. Een afschrift van het antwoord werd hem ter hand gesteld. De Indische ambassadeur te Peking heeft een vry langdurig onderhoud met de Ghinese minister van Buiten landse Zaken gehad. Naar aanleiding hiervan zou hy een telegram gezon den hebben aan Nehroe, de Indische minister-president, die op zyn beurt zich met de Britse regering in ver binding stelde. Het Amerikaanse Huis van afge vaardigden heeft Vrydag een door 'n aantal democraten en republikeinen Ingediende resolutie aangenomen, waarin Cliina als aanvaller wordt ge brandmerkt. Sommige republikeinen hadden te voren verklaard, dat de resolutie neer kwam op een oorlogsverklaring aan China. Eenheden van het derde Chinese veldleger, dat in het begin van dit jaar een belangrijke rol speelde bij de Recordprijzen voor wol. Vrydag werd te Pont Elizabeth 202% pence per pound betaald voor een baal fine super kamwol. Deze prys vormt een record voor Zuid-Afrika. Een wereld-recordprys van 391 Australische pence per pond werd Donderdag te Geelong in Victoria betaald voor twee balen superfine Merino-lamswol. debat over Nieuw Guinea zal leiden, of het Kabinet bij een stemming in gevaar zal komen we moeten het afwachten. Maar nog steeds zou een kabinetscrisis ons ronduit gezegd ver bazen. Er is enige kans, dat er binnen af zienbare tijd een officiële voetbalpool in Nederland zal komen. Iedereen zal dan voetbaluitslagen kunnen raden voor een gering bedrag en er een be hoorlijk sommetje aan kunnen verdie nen. Maar de voetballers zelf zullen hun geld nog stiekum moeten incas seren, want beroepsvoetbal blijkt voor alsnog taboe. Onze kolenpositie baart zoveel zorg, dat de industrie het met minder zal moeten stellen en de spoorwegen in derdaad een beperkte treinenloop moeten doorvoeren, met name op de trajecten waar nog stoomtreinen lo pen. Het zyn zo de langzaam aan de dag tredende gevolgen van het grondstof- fentekort, dat uit de internationale spanning voortspruit Als deze span ning niet vermindert, zal op den duur ook een verdeling van de levensbe hoeften van bovenaf onvermijdelijk worden. Zo lang mogelijk zal de re gering dit tegenhouden. Of zy er op den duur aan ontkomen zal, betwij felen wij. herovering van Seoel, hebben volgens in Tolcio ontvangen, doch nog niet of ficieel bevestigde Reuter-berichten. order gekregen Korea te verlaten. Amerikaanse verkenningsvliegtui gen rapporteren, dat een stroom van tanks en pantserwagens, naar wordt aangenomen Chinese, zich in Noorde lijke richting begeeft en, het strijdto neel in het gebied van Pyongyang verlaat Chinese soldaten, die de laatste da gen werden gevangengenomen, heb ben meegedeeld, aldus Reuter, dat hun eenheden plotseling naar 't Noorden moesten terugtrekken. Het betreft hier de élitetroepen der Chinese communisten. Tegelijkertijd komt er nieuws binnen over een volledige stil stand der gevechten aan het front Slechts hier en daar wordt patrouil le-activiteit gemeld. DUITSE TELERS ZIJN VERONTWAARDIGD Nederland zou te veel groente en fruit gaan importeren. De Duitse boerenbond bij het West- duitse ministerie voor de voedsel voorziening heeft geprotesteerd te gen de hoge fruit- en groente-contin genten, die zijn vastgesteld in de nieuwe handelsovereenkomst tussen Nederland en West-Duitsland. Naar in vakkringen bekend is geworden zou aan Nederland een invoercontin gent zijn toegestaan van 10 millioen lollar voor groente en van 2 millioen dollar voor uien, alsmede 8 millioen dollar voor fruit. De Duitse deskun digen hadden echter slechts een in- voer-contingent voorgesteld van 5,5 millioen dollar voor groente, met in begrip van uien. en van 2,5 millioen dollar voor fruit. Inmiddels blijkt uit een publicatie in de Duitse Staatscourant, dat an dermaal diviezen beschikbaar zyn ge steld voor in voeraan vragen door Duitse importeurs. Voor fruit is een bedrag beschikbaar van 300.000 dolr lar, dat uitsluitend is vrijgegeven voor invoer uit Nederland. Hoe staat het met Stalins gezondheid? Volgens zekere te Washington ont vangen inlichtingen zou de gezond heidstoestand van Stalin, die 71 jaar oud is en reeds verscheidene jaren aan een hartkwaal zou lijden, in ern stige mate slechter geworden zyn, aldus A.F.P. Stalin zou reeds toebe reidselen maken voor zijn opvolging door Molotof aan wie hij in feite reeds zjjn bevoegdheden zou hebben overgedragen. Stalin zelf zou zich thans alleen nog maar laten raadple gen over kwesties van zeer bijzonder belang. BRUTALE ROOFOVERVAL Daders gingen er met b uit aan juwelen vandoor. Vrijdagmiddag is een overval pleegd in een zaak van antieke en mo derne kunst aan de Eendrachtsweg te Rotterdam. De winkelier, de 43-jarige J. V. werd daarbij in de rug geschoten en is in ernstige toestand naar het zie kenhuis Coolsingel vervoerd. Om vijf uur traden een man en een jonge vrouw de winkel aan de Een drachtsweg binnen, die zich voordeden als adspirantkopers. Plotseling werd de winkelier in de rug geschoten. Op de schoorsteenmantel in de winkel Trygve Lie naar Be vin Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N. heeft voor Zaterdag te Lon den om een onderhoud verzocht met Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken. Lie vertrok Vrfldag- avond per vliegtuig naar Londen. Waarschijnlijk zal de volgende by- eenkomst van de algemene vergade ring der Ver. Naties in September a.s. te Parijs worden gehouden. Trygve Lie heeft alvorens naar Lon den te vertrekken, de instemming van de Franse regering gekregen voor het houden van de vergadering te Parijs. De aanvankelijke bezwaren der Franse regering, gegrond op de kosten aan een bijeenkomst te Pa rijs verbonden en ook op het feit, dat omstreeks dezelfde tijd algemene ver kiezingen in Frankrijk worden ge houden, werden door Lie bestreden. HET DERDE RAAD HUIS IN 75 JAAR Grote belangstelling bij autoriteiten en bevolking Kapelle beleefde Vrijdagmiddag een zeer byzondcr uur in zyn geschiede nis. Op het Kerkplein, waar in de middag van de rampzalige 16de Mei 1940 de Franse troepen in hevige man-aan-man gevechten waren gewikkeld te gen de opdringende bezetters, op dez elfde plaats waar die dag door gra naatinslag het gemeentehuis tut een puinhoop was geworden, werd thans wederom in een zorgvolle tyd het nieuwe raadhuis officieel geopend. Dit byzondere gebeuren voor Kapelle, dat nu binnen driekwart eenw zyn derde raadhuis kreeg, werd bygewoond door een groot aantal landeiyke en procinclale autoriteiten. In de grote ontvangzaal, welke te vens dienst zal doen als raadszaal en trouwzaal, kon burgemeester H. G. van Suylekom enkele honderden ge nodigden welkom heten onder wie de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ae directeur- generaal van Wederopbouw en Volks huisvesting, dr. ir. Z. Y. v. d. Meer, de leden van Ged. Staten de heren C. Philipse, mr. dr. A. J. J. Mes en A. Schout, alsmede de griffier, dr. B. D. H. Tellegen, de prov. hoofd-inge- nieur-directeur van Wederopbouw, de heer M. D. H. Glerum, de architecten prof. J. S. Berghoef en ir. Klaren- beek, de directeur van de N.V. Bank voor Ned. gemeenten, de heer A. Vo gel, vele burgemeesters en secreta rissen van Bevelandse gemeenten e.a. Burgemeester Van Suylekom wees op de zorgvolle tijden, waarin wy thans leven. Het is goed zich af te vragen welke taak en plaats een raadhuis in deze tyd nog inneemt. Ieder zal hier zyn beste krachten die nen te wijden aan de belangen van Kapelle, dat dit alleszins waard is. Opdat de bevolking dit raadhuis niet alleen zal kennen „van achter het lo ket", ls er ook een vertrek ingericht, dat behalve als raad- en trouwzaal tevens kan worden benut voor repre sentatieve doeleinden en ter stimule ring van het culturele leven, door hier kleine tentoonstellingen, muziek en declamatieavonden te organise ren. Dit heeft een byzondere beko ring en zal bijdragen tot het bevor deren van de burgerzin en het saam horigheidsgevoel. Zich tot prof. Berghoef richtend, verzekerde de burgemeester, dat de schepper ten volle in zijn opdracht is geslaagd, hetgeen duidelijk tot uiting zal ko men wanneer de 'toren zal zyn ge bouwd en de doorbraak naar het sta tion tot stand zal zijn gekomen. COMMISSARIS DER KONINGIN SPREEKT. Vervolgens sprak dc Commissaris der Koningin, die uiting gaf aan de vreugde van het Prov. bestuur over het gereedkomen van dit gebouw. Verheugend is het ook, dat de ge meente zelf mocht bouwen en beta len, hetgeen het Prov. bestuur he laas niet kan doen. Met een geluk wens en de bede dat God 't gemeen tebestuur do kracht, wysheid en moed zal geven de gemeente door de ze zorgvolle tyden heen te leiden, verklaarde hy dit raadhuis officieel voor geopend. Het strykje dat had plaats geno men op het balcon, dat als publieke tribune zal dienst doen, speelde hier op het Wilhelmus, dat door allen staande werd meegezongen. De directeur-generaal van Weder opbouw, dr. ir. Van der Meer bracht hierna de gelukwensen van de Mi nister over en herinnerde aan de moeilijkheden, waarmee men ook hier te kampen had. Het feit dat de burgery door het aanbieden van ge schenken haar medewerking ver leende, zag deze spreker als een sym bool. Door de ontwikkeling van de internationale toestand zyn ook by de Wederopbouw weer vele moeilijk heden te overwinnen en dat zal al leen kunnen geschieden, wanneer al le Nederlanders hieraan medewer ken. De burgerij van Kapelle gaf hierby het voorbeeld. (vervolg op bis. S) van deze juwelier stond 'n doosje met juwelen. De twee personen namen een aantal van deze juwelen mee en maakten zich ermee uit de voeten. De waarde van de meegenomen juwelen is nog niet bekend, omdat de winke lier tot nu toe nog niet verhoord kon worden. Ook weet de politie niet op welke wijze de daders zijn weggeko men. Enige tijd na het gebeurde zag een voorbijganger de man in de winkel liggen. Hij stapte naar binnen, menen de, dat de winkelier gevallen was. Plotseling ontdekte hij, dat de man ge wond was en bloedde en terstond ren de hij de Witte de Withstraat in. Een aldaar surveillerende agent ging met hem naar de winkel terug. Direct werd het hoofdbureau op de hoogte gesteld. De winkelier werd in het voorste gedeelte van zijn winkel gevonden. De politie vermoedt, dat de gewonde man van een gangetje in de winkel, die de verkoopafdeling met een soort showroom verbindt, naar voren is ge strompeld en# daar neergevallen is. KORTE PREDICATIE STRIJD! OM IN TE GAAN. Is er in de wereld nog geen strijd genoeg? Ja, strijd tegen elkaar is er genoeg. Zulke strijd is uit de boze. De goede strijd waartoe Christus ons oproept, is de strijd mét elkaar, om 'n hoger, beter leven, binnen te gaan. Voor deze strijd worden de door God gegeven krachten veel te weinig ge bruikt Onder allerlei uitvluchten, zelfs vrome, leeft men in 't zondige leven voortDe enge poort en de smalle weg worden ontlopen. De bre de weg vindt men goed genoeg, als men maar „gelooft" 't Evangelie maakt men zo tot een slaapdrank. Jezus zelf spreekt van „strijd", van inspanning. Zoals een plantje door de kluiten heen zich een weg moet boren naar het licht, zo hebben wij te strij den om in te gaan. Strijden moeten we alsof ons leven ervan afhangt! Owee als de strijd verloren wordt, als we teruggeworpen en verslagen worden! Strijd, om in te gaan, öf ge zult buiten doodvriezen in de kou; öf ge zult buiten door 't onge dierte aangevallen en verscheurd worden! Zoals een schip worstelen moet met wind en golven, om bij storm de veili ge haven binnen te komen, zö hebben wij te leven als mensen die kunnen vergaan en schipbreuk lijden vóór de veilige haven. Kunnen we echter in gaan, dan is er het „thuis", dan is er blijdschap, en geluk! Wie door de enge poort en langs het smalle pad „ingaat", komt in de feest zaal van de Heer! Die komt uit de on derdrukking en slavernij in de vrij heid! Die ziet de hemel opengaan! Die ziet Gods zaligheid! Die gaat in, in het Koninkrijk Gods en mag smaken de vrede Gods die alle verstand te bo ven gaat.Strijd om in te gaan, om déze Vrede te winnen. W. OOSTHOEK. Westkapelle. VOORSPELT: AF EN TOE REGEN. Geldig tot hedenavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, en later verspreide opklaringen. Vrij krachtige tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. In het Zuidwestelijk deel van het land iets hogere temperaturen, in het ove rige deel van het land weinig veran dering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1