NIEUWS UIT ZEELAND WYBERT MARKTBERICHTEN WALCHEREN jT-genda RMOGÉNfc ALLEEN DR SCHOUTEN VOERDE HET WOORD Geef Uw keel het bestel VRIJDAG 19 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Lekkageproblemen in Middelburg Woningen worden bestreken met waterdichte stof. De onbeschutte Westelijke gevels Min een aantal nieuwe woningen in <le Middelburgse wfjk „De Griffioen" /.Uilen dit voorjaar met een kleurlo ze, waterdichte stof worden bestre ken. Dit geschiedt om herhaling te voorkomen van de ernstige lekkages, die zich in de afgelopen natte maan den in deze huizen hebben voorge daan. Het complex is in beheer bij de Stichting „Goed Wonen", die een aantal klachten van bewoners over de wateroverlast heeft ontvangen. Naar aanleiding van deze klachten is de wens geopperd, dat het gemeen tebestuur een onderzoek in zou stel len naar de mogelijke gebreken van de woningen. Men zou hieruit zonder meer de conclusie kunnen trekken, dat aan enkele bezwaren, die zich in derdaad bij deze huizen voordoen, geen aandacht zou worden besteed. Dit is echter niet juist. De lekkages zijn voornamelijk een gevolg van de abnormaal hevige re genval der laatste maanden, een re genval, zoals in tientallen jaren niet meer was voorgekomen. Doordat de Westenwind met grote kracht op de onbeschermde Westelijke gevels van de woningen in kwestie blies, ge raakten de buitenmuren al spoedig verzadigd van water. Op sommige plaatsen is toen vocht doorgedrongen tot de binnenmuren. Bij informatie bleek ons, dat dit nog niet wil zeg gen, dat de woningen van inferieure kwaliteit zijn. Ongetwijfeld kan het bij een groot complex als „De Grif fioen" voorkomen, dat een metselaar eens een foutje heeft gemaakt. Die kans bestaat bij elke woningbouw. Dat andere huizen in veel mindere mate last van lekkages hebben, is 't gevolg van het feit, dat z\j gunsti ger gelegen zijn dan de zgn. „West woningen" in „De Griffioen". Reeds maanden geleden heeft „Goed Wonen" een onderzoek inge steld en ook momenteel is men daar mee druk bezig. Eén der voorstellen om aan het euvel een einde te ma ken houdt in de Westelijke gevels met een kleurloze, waterdichte stof te bestrijken. Hiermee moet echter gewacht worden tot de natte periode voorbij is en de muren kurkdroog zijn opdat het preparaat zich goed kan hechten. Vlissingen STICHTING ..HET VIERDE PRINSENKIND". Evenals vorig jaar zullen ook deze zomer aan enige duizenden kinderen van oorlogsslachtoffers door de Stich ting „Het Vierde Prinsenkind" een gratis vacantie worden aangeboden in uitstekend ingerichte vacantie-oorden Onder door de oorlog getroffen kin deren worden verstaan kinderen wier vader sneuvelde als verzetsslachtof- fers, militair, van Land-. Zee- en Luchtmacht, lid van de Koopvaardij, om het leven kwam in Duitse, of Ja panse concentratiekampen of tenge volge van oorlogsomstandigheden, zoals bombardementen, beschietingen, razzia's, gedwongen uitzending naar Duitsland en de politionele acties in Indonesië het leven verloor. Voor uitzending komen in aanmer king kinderen van oorlogsslachtoffers geboren tussen: September 19371 September 1942. Naar een speciaal ingericht vacan- tie-oord zullen worden uitgezonden, kinderen, die zelf oorlogsletsel oplie pen en welke geboren zijn tus6en 1 September 19301 September 1942. Voor de gemeente Vlissingen die nen de kinderen opgegeven te wor den bij het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, kamer 2 en wel op 23 Januari a.s. van 25 uur. De heer J. Hollebrandse te Vlissin gen slaagde voor het practijk-diploma boekhouden van de Nederlandse Asso ciatie voor Practijkexamens. O. en W,-Souburg LOOP DER BEVOLKING. Het zielental van de gemeente O. en W. Souburg nam in het afge lopen jaar toe met 54. Op 31 December 1949 bedroeg het aantal ingezeteenn 6010 (3008 m. en 3002 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 139 (66 m. en 73 vr.) en door vestiging met 310 (152 m- en 158 vr.); het verminderde door overlijden met 40 (25 m. en 15 vr.) en door vertrek met 355 (180 m. en 175 vr.). Op 31 December 1950 bedroeg het inwonertal dus 6064 (3021 m. en 3043 vr.). Er werden in 1950 37 huwelijken voltrokken; er werden 2 echtschei dingen ingeschreven. Ook in Souburg bestond in 1950 animo voor het buitenland. Zo ver trokken er naar België 2. Australië 2. Nieuw-Guinea 1, Venezuela 1, Su riname 1, Canada 1, Indonesië 4 en naar Groot Brittannië 1. Ritthem -VOOR DE MINDER BEDEELDEN. Dezer dagen ontving de gemeente Ritthem 2 dozen met tweede hands kleding van het adoptie-comité, dat onder leiding van mrs. C. Bowser te Columbus. Ohio U.S.A. werkt. Zater dagmiddag had deze uitdeling plaats. Van deze zending hebben 26 gezinnen geprofiteerd. MIDDELBURG. Vandaag: Schuttershof: Feestavond M. H.B.S.-verenlging. „Wespennest", te 7.45 uur ;Van Benthem en Jutting: Chinese houtsneden, 9—6 uur; Elec tro: „The big lift" (14 j.), 7 en 9.15 uur: Schouwburg: „De hartenbreek- ster fa. 1.), 8 uur. Morgen: Schuttershof: 't Overschotje, re vue „Dat is wat hoor", 8 uur; Zaal Montaan: Filmvoorstelling V.A.M.T. S„ 2.30 uur; Vergenoeging: Bonte avond Mercurius, 8 uur; Kunstmu seum: Louis Heymans-tentoonstelling, 3—5.30 uur; Van Benthem en Jut ting: Chinese houtsneden, 9—6 uur; Bioscopen: zie vandaag. 'Zondag: Kunstmuseum: Louis Heymans- tentoonstelling, 105 uur; Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 VLISSINGEN Vandaag: Alhambra: „The Big Lift" (14 j.) 7 en 9 uur; Luxor: „Hyena's van de weg" (18 j.) 8 uur; Concertge bouw: Uitvoering Zeevaartschool, 8 uur. Morgen: Alhambra: als vandaag: Luxor: als vandaag. 7 en 9 uur; Concertge bouw: Bonte Bal-revue, supp. ver. De Zeeuwen m.m.v. Peter Pech, S uur. Zondag: Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur;; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. Middelburg BEHAALDEN PRIJZEN. KONIJNENFOKKERS Op de grote N.K.B.-tentoonstelling van konijnen te Dieren behaalden vyf leden van de vereniging „Nut en Sport" te Middelburg opmerkelijke successen. A. A. Clement kreeg met wit Wener ram oud 7e G. ZG., met voedster oud GG en met ram jong VG, A. P. Dingemanse met Japanner ram oud G, met voedster jong GG en met Papilion voedster oud G, A. Fransooi met Havanna ram jong ZG- met ereprijs en met voedster jong GG, P. J. den Hollander met Havan na ram oud 3e ZG met ereprys met voedster oud le ZG met twee ereprijzen met rammen jong 4e ZG, 5e ZG, 6e ZG, 7e ZG en Zg met zeven ereprijzen met voed sters jong 2e ZG, 3e ZG. 4e ZG. GG, en Gmet vjjf ereprijzen M. A. Hoogesteger met bl. Hollander voed ster jong GG, met dito ram jong GG en met Gouwenaar Hollander ram jong VG met twee ereprijzen. Het totaal aantal dieren, dat was inge zonden, bedroeg 2473. In het politiebureau te Middelburg zijn de volgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd, welke kunnen worden af gehaald 's Zaterdag tussen 19 en 20 uur: linker rubber laars: ceintuur van regen jas; streng touw; mantelceintuur; blauwe wollen want; zwarte wollen handschoen; sleuteltje van auto of rijwiel; polsmof; ceintuur kinderregenjas: rubber spatlap; militaire want; rode kinderportemonnaie; gr ijskinderwantje; twee breinaalden en bolletje wol; grijze ceintuur. Bij particulieren zijn de navolgende voorwerpen af te halen (inlichtingen op het bureau van politie).Muntbiljet; paar zwarte glacé d. handschoenen; vierkleu ren potlood; grijze vulpen; grijze heren hoed; dop van benzinetank; geblokte sjaal; schuifmaat; bruine sjaal; bruine klnderpox-temonnaie; paar witte kinder wanten: wit kinderwantje; schroeven draaier; wollen dameswant; damespols horloge: buitenlands adresboek; heren polshorloge: mud anthraciet; kinderpor temonnaie; ballpointpen; kop (patrijs leghorn); donker grijze sjaal: broche; stoel; snoer parels. Te 's Gravenhage slaagde voor radio telegrafist le klasse (theoretisch en laatste gedeelte) de heer J. C. Roth te Tilburg, vroeger te Middelburg. Biggekerke PRjOPAGANDA-AVOND CHR. GEHEELONTHOUDING. Te Biggekerke hield het district Zeeland van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereniging een propaganda-avond in de Ned. Herv. Kerk. De heer D. B. van Veen, propagandist van de ver eniging, wees in zijn openingswoord op de sterke toename van het drank gebruik en de ellende, die daar uit voortvloeit. Hij riep de aanwezigen op zich te scharen in de gelederen der drankbestrijders. De vertoning van de film „De kinderen van de grote Fjeld", maakte een diepe indruk op de aanwezigen, 's Middags waren de schoolkinderen in de gelegenheid ge steld deze prachtige Zweedse film tc gaan zien. Koudekerke DE RAAD VERGADERT. De gemeenteraad van Koudekerke komt Maandag a.s. te 4.30 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van B. en W. tot wijziging van de bouwverordening. Voor het hoofd woonvertrek moet de vrije hoogte over het vereiste minimum vloerop pervlak tenminste 2,60 m. bedragen en over het eventueel verder aanwe zige vloeroppervlak ten minste 2,20 m LOOP DER BEVOLKING. I-Iet zielental van de gemeente Kou dekerke nam in het afgelopen jaar toe met 55. Op 31 December 1949 bedroeg het aantal ingezetenen 2531 (1288 m. en 1243 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 50 (29 m. en 21 vr.) en door vestiging met 215 (93 m. en 122 vr.); het verminderde door over lijden met 28 (12 m. en 16 vr.) en door vertrek met 182 (92 m. en 90 vr.). Op 31 December 1950 bedroeg het inwonertal dus 2586 (1306 m. en 1280 vr.). Er werden in 1950 30 huwelijken voltrokken; er werden geen echtschei dingen ingeschreven. Tros in de schroef. Het Zweedse schip Osbur. groot ruim 1300 ton, dat met een lading hout op weg was naar Gent, kreeg by het meren in de haven van Terneuzen een tros in de schroef, waardoor de schroef vastliep. Aan een duiker van de firma de Bruin gelukte het na eni ge uren arbeid de tros te verwijderen waarna het schip zijn weg kon ver volgen. Advertentie. Een ouwelijk heer uit Kerkrade Had koorts, en wel 40 graden. Hij leek een spook, 1 Niets hielp er ook: Tot hem Bootz „Til'" werd geraden. Inz. Hr. J. S., Den Haag. ontv. 1 fl. TIP. Als ouderling in de Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke werd herkozen de heer L. van Doeselaar en als diaken de heer A. Pauwe. Vrouwenpolder Z.L.M.VERG ADERIN G De afdeling der Z.L.M. „Landbouw belang" te Vrouwenpolder hield haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer H. Malj aars. Deze gaf een overzicht van het afgelopen jaar, dat voor de landbouwers een gunstig jaar is geweest. De secreta ris bracht eveneens verslag uit en de penningmeester kon met een batig slot de boeken afsluiten. Men besloot voor de te houden veekeuring f 15. beschikbaar te stellen. De aftredende bestuursleden, de heren H. Maljaais en N. Mesu werden met algemene stemmen herkozen. Als lid der com missie voor de hérverkaveling werd de heer H. Maljaars benoemd. Als af gevaardigden naar de kringvergade ring werden de heren H. Maljaars en M. J. de Vlieger aangewezen. De heer Jac. Louwerse werd herbenoemd als bode. UITVOERING „ONS GENOEGEN' De muziekvereniging „Ons Genoe gen" te Vrouwenpolder gaf voor do nateurs en genodigden een uitvoering. De voorzitter, de heer J. Mesu Wz. heette allen en in het bijzonder bur gemeester W. N. van Liere, hartelijk welkom. Nadat het eerste gedeelte van het programma was afgewerkt, werd in de pauze een verloting te ba te van de verenigingskas gehouden. Na het tweede muzikale gedeelte, werd het toneelstuk „Zijne Excellen tie Hein" opgevoerd. Zoutelande DE JONGENSCLUB. Voor de installatie van een achttal nieuwe leden hadden de leiders van de Zoutelandse Jongensclub, de heer Wijtman, Middelburg, bondsbestuur- der van de .J.M.V. uitgenodigd. Na dat deze een inleidende bespreking had gehouden over „Wees een goed kameraad", legden de nieuwe leden in handen van de heer Wijtman de gelofte af. Na de pauze vertelde do heer H. J. Schoenmaker een span nend verhaal. Er waren ook verschil lende ouders aanwezig. De jongens hadden een fijne avond. Advertentie, Tegen Kou Die Vajtzil Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk •i) Apolh. an Drgg.Imp. N.V. Rowntr»», A'tltm Officiële publicaties vlissingen stedelijk museum tijdelijk gesloten B. er» W. van Vlissingen maken be kend, dat het Stedelijk Museum aan het Bellamypark alhier, wegens het verrich ten van 'werkzaamheden in dat gebouw, voor het publiek zal zijn gesloten van 22 Januari af tot nadere aankondiging. Vlissingen, 17 Januari 1951. Burgerlijke Stand souburg. Bevallen: M. F. de Vos—Vermeulen, z.; G. Moens—de Boer, d. Getrouwd: M. J. Davidse, 29 j. en G. A. L. Kleene, 28 j.; N. van der Lin den, 20 j. en W. B. A. Castel, 18 j. Overleden: J. Goedhart, 50 j.. echtg. van J. Kasse; M. de Nooiier, 61 j., echtg. van J. Verliage; L. van Petegem, 91 j.. wed. v. R. Bertou. arnemuiden. Bevallen: N .v. d. Ketterij—Goetheer, z.; M. Adriaanse—Joosse, z. Getrouwd: P .W. Meulmeester, 22 j. en N. L. den Dekker. 21 j.; G. van Belzen, 23 j. en G. van Belzen, 20 j.; A. Groe nendijk. 21 j. en T. Wondergem. 37 j. Overleden: M. van Belzen. 63 j., echtg. van J. Meulmeester; C. Caljouw, 68 j., echtg. van T. van Belzen; J. van Belzen. 29 j.. echtg. van C. Grootjans. s cheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen. 17 Jan.; Adrn. de Ruyter van Antwerpen. Ruja van Hansweert. Vlissingen vertrokken. 17 Jan.: Erka- lin naar Gothenburg. 18 Jan.: Adm. de Ruyter naar Dublin. Gepasseerd naar Antwerpen, 17 Jan.: Banka van Zee naar Gent. Pelikaan van Southampton naar Gent. Stentor van Rotterdam. Vlier van Leixoes. 18 Jan.: Mado van Londen. Baltic van DOuinker- ken. Congostroom van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen, 17 Jan.: Heemskerk naar Rotterdam. Erna naar Denemarken. Ali-S naar Zee van Gent. 18 Jan.: Grootekerk naar Marseille. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogène: de weldadige warmte verjaagt ver koudheid. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG District Zuid le klasse: dames: Hel lasSwift; Heren: HellasVolt. District Zuid 2e klasse; damas: Olympusde Zeeuwen; heren: E.M M.—Marathon. Afdeling Zeeland le klasse lieren: Olympus—Volharding; Tonido II— Hellas III. le klasse dames: WalcherenVol harding, TonidoHellas II. 2e klasse heren: E.M.M. IIVolhar ding II, Tonido III—Hellas IV. 2e klasse dames: De geeuwen II Olympus II. Nagekomen uitslag afd. Zeeland, da mes 2e klasse: Olympus IIHellas IV SCHAATSEN Kees Broekman snelste op de 5000 meter. Woensdagavond werden te Hamar in Noorwegen wedstrijden verreden tussen de ysclub Hamar en enkele Nederlandse rijders. De weersom standigheden waren ongunstig. Niet temin werd Kees Broekman eerste met groot verschil op de Noren, van wie Ivar Martinsen de beste was. Wim van der Voort werd derde. De ze landgenoot was ook de beste Ne derlander op de 500 meter, die hij af legde in een tijd van 45,6 sec. Kees Broekman noteerde op deze afstand 45.9 sec. en Aad de Koning deed er 0,1 sec. langer over. Broekman, die over de 5000 meter 8 min. 57,4 sec. deed, heeft nu in het persoonlijk klassement de leiding. AUTOMOBILISME: Spiraal in autobanden 'voor Monte Carlo-Rally. Naar wij vernemen, zuilen de au to's van de Rallyrijders van Monte Carlo voorzien zijn van banden vol gens 'n nieuw systeem. In deze ban den wordt een stalen spiraal aange bracht. die de banden grotere rif- vastheid geeft op de weg, waardoor bij gladde wegen de veiligheid wordt vergroot. SCHAKEN Poulsen leidt in het Hoogoven-tournooi. De uitslagen van de vijfde ronde van het Hoogovenschaaktournooi lui den: Pilnik-v. Seten 10, Kramer —Poulsen Vs. Palomaa—dr. Stumpers 10, O'KellyRossolimo Vays, DonnerKieninger 10. De uitslagen van de Donderdag verspeelde zesde ronde zijn: dr. StumpersKieninger V-i12. Pilnik Donner (afgebroken). Poulsen Van Seters 10, RossolimoKramer (afgebr.), PalomaaO'Kelly 01. De stapd luidt thans: 1. Poulsen punt;'2. én 3. Rossólïmo erf Pil nik 3V& punt en 1 afgebr, partij, .4. en 5. O'Kelly en Kieninger 3V2 punt, 6. Kramer 3 punten en 1 afgebroken partij, 7. Van Seters 2% punt, 8. en 9. Stumpers en Palomaa IV2 punt, 10. Donner 1 punt en 1 afgebr. par tij. De partij van de vijfde ronde (kampioenschap van Nederland da mes) tussen mevr. Roodzant en mevr. Heemskerk werd afgebroken. BIUARTEN Kampioenschap Nederland Anker kader 38/2. Donderdag begon te Zwolle de fi nale van het Nederlands Kampioen schap Ankerkader 38/2. Na de officiële opening begon de eerste partij tussen de heer C. Baarends uit Goes en de heer P. Zonderman. Baa rends ging goed van start en met de I twaalfde beurt was de stand 272-174 in het voordeel van Baarends. Toen wist echter Zonderman de partij met een prachtige serie van 176 caram boles te beeindigen. De eindstand was: P. Zonderman 350—12—29,16 en C. Baarends 272— 12—22,66. HET NIEUW-GUINEA DEBAT. Kamer ging over in Comité-Generaal. Het met zoveel spanning tegemoet geziene debat der Tweede Kanier over Nieuw Guinea Is gisteravond niet ver gekomen. Alleen dc fractievoor zitter van de A.R. partij, dr. J. D. Schouten heeft het woord gevoerd. II(j verklaarde hierbij het op hoge prjjs te zullen stellen, wanneer de notulen van het besloten overleg der Kamer over de Nieuw Guinea kwestie op 28 en 29 September 1950 zouden worden gepubliceerd. Prof. Romme stelde voor de vraag van de heer Schouten te behandelen, waartoe de Kamer om tien uur in comite-generaal overging. Tegen middernacht werd dc open bare vergadering heropend, waarna cle voorzitter mededeelde, dat vanmid dag 0111 1 uur de vergadering in com ite-generaal zal worden voortgezet. Tevoren had de heer Schouten op gemerkt te begrijpen dat de heer van der Goes van Naters het voor zitterschap van zjjn fractie had neer gelegd. De motivering noopt echter tot enige tegenspraak. Niet de om standigheid dat er rond de fractie voorzitter enig rumoer is ontstaan was reden tot aftreden. De reden ligt in de omstandigheid, dat dit rumoer zyn oorzaak vond in handelingen, welke in- en extern afkeuring verdie nen. De heer Schermerhom heeft in Amerika een interview afgegeven, waarover de fractie nog niets heeft laten horen en ten aanzien waarvan het partijbestuur slechts verklaart, dat het dit betreurt. Dit achtte spr. voor goede constitutionele verhou dingen niet voldoende. Het handelsverdrag met Duitsland. Thans is officieel bekend gemaakt dat er met Duitsland 'n nieuw handels verdrag is gesloten. Het nieuwe ver drag treedt met terugwerkende kracht in werking van 1 November 1950 af en geldt tot 31 October 1951. Zoals reeds eerder werd gemeld hebben de voornaamste moeilijkhe den bij het afsluiten van deze over eenkomst gelegen op het terrein van dc Nederlandse export van groenten en fruit. Tenslotte is een accoord be reikt, waarop de aanvankelijk door de Nederlandse delegatie gevraagde uitvoerquota met ongeveer twintig procent moesten worden verlaagd. Advertentie. Gébftiik regelmatig Wybert, bet be proefde middel te gen hoest, heesheid en rolcersadem. Alléén in dozen 32, 45 en 70 cent Ook verkrijgbaar Wybert met menthol. Eisenhower een weekend naar Duitsland. KOELE ONTVANGST IN DE PERS Dit weekeinde zal generaal Eisen hower een bezoek brengen aan Frankfort, waar hij zal confereren met de bevelhebber van de Ameri kaanse troepen en met hoge Duitse functionarissen, onder wie kanselier Adenauer. De gesprekken zullen de onopvallende vorm gegeven worden van een receptie in de woning van de Amerikaanse Hoge Commissaris, Mc Cloy. De reacties in de Duitse pers op het eerste na-oorlogse bezoek aan Duitsland zijn in nogal zure toon ge steld. Een commentator van de West- duitse omroep zei, dat de Duitsers niet vergeten zijn, dat Eisenhower bondgenoot van de Russen is geweest en dat zij hem mede-verantwoordelijk achten voor het terugtrekken der Amerikaanse legers achter de Elbe, voor de bezetting van Berlijn door de Russen en het overleveren van Diiitse krijgsgevangenen. Dezelfde commentator sprak op denigrerende toon over de militaire prestaties van Eisenhower, die volgens hem in 1944 en 1945 niets anders had te doen dan reeds verslagen Duitse legers te li quideren. Bemanning van de „Neeitje Jacoba" gehuldigd. De uit zes koppen bestaande be manning van cle IJmuider redding boot „Neeitje Jacoba" is Donderdag morgen onder grote belangstelling in hotel Augusta in IJmuiden door de K.N.Z.H.R.M. onderscheiden voor de redding van de bemanning van het Griekse s.s. Metamorfosis, dat in het noodweer van 2 December ten Noor den van de IJmuider pieren is ge strand. Zowel de voorzitter van de plaat selijke commissie van de redding maatschappij, dr. R. Rutten. als de president van het hoofdbestuur, jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, memo reerden de moeizame en gevaarlijke tocht van de „Neeitje" op de mor gen van deze stranding. Verscheide ne sprekers uitten hun grote dank baarheid voor het resultaat van de redding, dat door de schipper nogal kernachtig in zijn rapport werd weergegeven: „Wij kwamen om zes uur bij het wrak en haalden het volk van boord". Minister Mansholt over de melkvoorziening. In antwoord op vragen van de heer Vondeling (P.v.d-A.) heeft minister Mansholt Donderdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de moeilijk heden met de melkvoorziening voor het Westen van het land waarschijn lijk wel overwonnen zijn. De vergoe ding voor het bekopen van z.g. aan- vullingsmelk zullen worden herzien en uit het zuivelfonds zal, boven de reeds verleende toeslagen, nogmaals een bedrag van \'2 cent per K.G. voor alle in consumptie gebrachte melk beschikbaar worden gesteld. Plotseling rust bij Hanoi. Dondex-dagavond is bekend gemaakt, dat het grote offensief der Vietminh- rebellen, dat- vier dagen geleden ten Noord-Westen van Hanoi is ingezet, tot stilstand is gekomen. De Franse pati-ouilles wisten Donderdag in het terrein van de strijd op vele wapens de hand te leggen, doch zij kregen geen contact met de opstandelingen. Dr. Schouten vei'klaardc, dat het hem er om gaat, dat de P.v.d.A.-frac- tie het standpunt inneemt, dat het voor Nederland nationale politiek is om afstand te doen van plichten en x-echten ten aanzien van Nieuw Gui nea. Het partijbestuur heeft zyn in stemming er mede betuigd, mits de voorstellen beschouwd worden als uitgangspunt voor verdere bespre- kingen. Dit lean geen andere beteke nis hebben dan dat de regering ge suggereerd wordt verder te gaan, dan zij in haar eigen voorstellen is gegaan. De regering heeft enige ma len verklaard, dat zij op het stand punt stond dat Nieuw Guinea onder Nederlands gezag moet blijven. Spr. betoonde, dat de regering het vertrouwen in haar woord heeft ge schaad en dat is de laatste jaren meer gebeurd. Vele leden van ons volk geloven niet meer in het woord der regering. En in Indonesië zegt men: de Nederlandse regering spreekt wel fiere woorden, maar zij heudt zich er niet aan. Dr. Schouten meende, dat het ka binet moet overwegen de portefeuille ter beschikking te stellen. Dit zal wel overwogen zijn en besloten zal zyn, dat dit niet moest geschieden, maar dan had de regering zich tot het parlement moeten richten om naar woord terug te vragen en nader be raad met het parlement te houden. Di\ Schouten maakte er ernstig bezwaar tegen, dat de i-egering blijk baar haar woord zo laag waardeert, dat zij het niet nodig vindt consult met de kamers aan te vragen. Tegen L. A. R .L., hoofdredacteur van „De Nieuwe Post", is een boete van 500 geëist wegens belediging van een inspecteur der Haagse zedenpolitie. Schietende „dame" greep oplichter. AMBTENAAR TRACHTTE 5000.- LOS TE KRIJGEN. Te Hengelo werd dezer dagen een oplichter gearresteerd door een „da me", die het pistool voortreffelijk hanteerde. De schilderspatroon T. V. kreeg enkele dagen daarvoor bezoek van een belastingambtenaar, die zyn boe ken controleerde. Het resultaat was voor V. de mededeling, dat hij veel te weinig had betaald en dat „hij er nog wel meer van zou horen". V. ontving een brief, waai"in de ambte naar een schikking voorstelde. V. moest dan met 5000.bij de Oele- brug komen om dit aan hem te over handigen. V. stemde toe, maar waar schuwde tevens de politie en het re cherche-apparaat kwam in werking. De omgeving werd afgezet en een rechercheur als vrouw gekleed ging op post staan. Tegen het afgespro ken uur, zag deze „dame" bij de Geerdinksweg de „ambtehaar" en met de revolver in de hand wilde zij hem arresteren. Hy nam echter de benen. Na alarmschoten begon de politieman de achtervolging, waarbij hij veel hinder ondervond van zyn kleding. Hij slaagde er echter in de man in te halen, die op het politie bureau een volledige bekentenis af legde. Het bleek dat de man in geld- moeilijkheden verkeerde. Korte maar felle brand in Amsterdam. MAN KWAM IN DE VLAMMEN OM HET LEVEN. Donderdagmorgen heeft een korte maar felle brand gewoed in een per ceel aan de Keizersgracht te Amster dam, waar enige advocaten- en ver koopkantoren zijn gevestigd. Drie kwartier na het uitbreken van de brand konden met gasmaskers voor ziene bx-andweerlieden doordringen in het achtergedeelte van het gebouw waai- het geheel verkoolde lichaam van een man werd aangetroffen. Om half elf deed een ontploffing een groot aantal ruiten springen en een seconde later was de achterzijde van het huis één vuurzee, waarschijnlijk omdat zich in de nabijheid van de plaats van ontploffing zeer brandba re stoffen bevonden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met negen stralen. Ook over het dak en door de belendende percelen werden slangen geleid en ruim een uur na het uitbreken van de brand kon de commandant van de brandweer mel den, dat de brand ingesloten was en geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTE. Ds. L. Kieboom te Barneveld, heeft het beroep naar de Geref. Ge meente, te Yerseke niet aangenomen. vuil ing st. annaland. Uien, middelsoort 5.71; bonken 5.42; drielingen 551; pickles 14.66. Aanvoer 125 ton. Prijs per 100 kg. veiling scherpenisse. Uien, middelsoort 5.81; bonken 5.40; drielingen 5.41; pickles 14.68. Aanvoer 35 ton. Pry's per 100 kg. veiling st. maartensdijk. Gewone uien 6.04, drielingen 6.50, pickles 14.74. Aanvoer 65 ton. Eigenhei mers uit het koelhuis 12.40. Aanvoer 5 "on. Alles per 100 kg. graanprijzen st. maartensdijk. Tarwe 23—23.50. Gerst 30—32. Haver 2830. Schokkers 4046. Kleine erwten 40—42. Bruine bonen 50—51. Maanzaad 140—165. Koolzaad 55. Alles per 100 kg. eiernotering middelburg Winkelprijs voor pluimveehouders 1,83 per kg; Vuilschalige 2 ct minder per ei; Winkelprijs per 100 stuks: Klasse 0 18. Klasse I 17. Klasse II 16. Klasse m 15. Klasse IV 14, Klasse V 13. Klasse VI 12, Klasse VH 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 7