Hoe onze bruine broeders in de „woon-oorden" leven De hulp, die geboden wordt is ontoereikend r~ MR. MILIUS VERWACHT GUNSTIG VERLOOP VAN VOORJAARSBEURS VRIJDAG 19 JANUARI 1951 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Velen willen graag terug., (Slot) „Woonoord voor gerepatrieerden", het klinkt zo schoon, maar het oord, dat uw verslaggever heeft gezien, is een tot driemaal toe afgekeurd D.U.W.- kamp, met verveloos uitziende barakken en grauw-gr|js asbest schoorsteen pijpen uit de zijwanden en tussen die barakken verkleumde kinderen met geel-witte gezichten in dunne kleertjes. Z(j beseffen niet, dat zjj, als zij van binnen, waar het „lekker warm" is, naar buiten gaan, zich moeten be schutten tegen een groot temperatuurverschil, om niet ziek te worden. Dat kende men in Indonesië niet, waar men, vóór de rampokperiode aanbrak, rustig altjjd alle ramen en deuren open had. De sociale werkster maakt hen daarop steeds weer attent. Zij adviseert op elk gebied en helpt mede de kledingbon voor allernoodzakelijkste warme kleding, verstrekt door de Dienst Maatschappelijke Zorg, goed te besteden door doelmatige aankoop in voor de gerepatrieerden passende kleuren-combinaties. In ieder kamertje, waar een gezin woont, is veel dat ontbreekt, maar toch zo nodig Is. Zo zjjn er kamers in een barak zodanig afgeschut, dat men buitenom, door kou en modder, naar de dichtstbijzijnde toiletten moet lopen. Voor dergelijke problemen moet een oplossing gevonden worden. In twee zeer grote barakken was geen watertoevoer in de kamertjes, zodat men lange gangen moet aflo pen voor elke hoeveelheid water, wel ke men voor het dagelijks gebruik nodig heeft. In de „badkamers" lie pen de kranen al in geen maanden Daar de gerepatrieerden bij aan komst in het woonoord een kaal, af geschut vertrekje krngen toegewe zen, zonder raambedekking, slechts gemeubileerd met enige britsen, strozakken en dekens, moeten zij alles aanschaffen om de hun toege wezen woonruimte bewoonbaar te maken, Een kleding-stock, om in noodge vallen directe hulp te verlenen, ont breekt, want hetgeen er zo nu en dan /ia relaties door de sociale werksters wordt ontvangen, wordt direct onder de inwonenden verdeeld. Ook een klein fonds, waaruit ge put kan worden, ingeval er directe hulp geboden dient te worden, en wanneer is dat eigenlijk niet het ge val? ontbreekt. Doet de overheid dan niets, zal men vragen? Zeker, de Dienst Maatschappelijke Zorg springt btf, maar dat is niet toe reikend. Er is veel meer nodig. Het bezwaar is dat alles zo lang duurt. Een aanvrage om kleding heeft bij- voorbeeld twee maanden nodig om beantwoord terug te komen, alleen in bijzonder gunstige gevallen één maand. Als een kamertje met car- tonnen platen tochtvrij gemaakt moet worden, dient eerst een request hiervoor te worden ingediend te Den Haag en de administratieve weg daarheen is lang, erg lang. Zo luidt echter de instructie aan de sociale werksters en beheerders, dus dient deze lange weg gevolgd te wor den. En ondertussen wacht men in het woonoord op de zozeer verlangde toestemming. Zijn deze diensten overbelast, zodat zij het werk niet aankunnen, of is men er niet voldoende van op de hoog te, dat snel beslissen hier wonderen kan doen? Gebrek aan personeel schijnt de voornaamste reden. Kinderen, die door de nadelige lig ging van het woonoord elders een school moeten bezoeken, krijgen bus- kosten vergoed, maar de' ouders moe ten deze eerst maanden achtereen voorschieten, omdat terugbetaling via D.M.Z. maanden op zich laat wachten. Als men dan weet, dat het voorkomt, dat een gezin met zeven kinderen moet rondkomen van 148 per maand aan pensioen, waarvan na aftrek van 60 procent voor „huisves ting" en voeding 59.20 overblijft, dan weet men wel hoe het ermee staat, daar van het resterende bedrag noodzakelijke huishoudelijke voor werpen, kleding, schoenen, enz. voor 9 personen aangeschaft moeten wor den. En dat moet dan gebeuren door Indische en Indonesische vrouwtjes, die geen opleiding voor een Hollandse huishouding hebben gehad en geen begrip hebben van inkomstenverde ling. De regering voelt dit wel aan, vandaar cursussen of z.g.n contact middagen over de onderwerpen: ko ken, huishouding, doelmatige in komstenbesteding, woninginrichting en aanverwante onderwerpen, waar toe een lerares is aangesteld door de Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. De sociale werk ster of dat in alle woonoorden ge schiedt, weten wjj niet animeert ieder gezin deze voor hen zo belang rijke praatmiddagen te volgen. Ver der spannen zich voor deze mensen in de commissie-Moora, waarin o.a. ook zitting hebben Pelita, Nederland helpt Indië en de Nibeg. Maar, om die hulp te gunnen ver lenen, hebben deze de steun van ons allen nodig. Men zal er ook goed aan doen dat zal uit het hiervóór ge schrevene wel duidelijk zgn geworden z$n steun niet rechtstreeks aan een naar hier gekomen bruine broe der of zuster te geven, maar via een der genoemde organisaties of de so ciale werkster of eventueel admi- strateur van een woonoord; dan weet men, dat het geld en de goederen al leen bij de noodhebbenden terechtko men. VELEN WILLEN VVEEB GRAAG TERUG Van een sociale werkster wordt verwacht, dat zij zonder fondsen of andere hulpmiddelen, dus op eigen initiatief, het leven der gerepatrieer den in de woonoorden dragelijker maakt. Meestal slagen zij hierin, meestal ieder naar zijn eigen aard en aanleg. In de woonoorden bijvoor beeld, waar schrijver dezes over spreekt, werd getracht een oplossing te vinden voor de jeugd zowel als voor de volwassenen. Een Indische bazar werd gehouden van artikelen, welke de gerepatrieerden afstonden en zo ontstond een fonds van de op brengst. Hierdoor werd het daar mogelijk een goed Sint Nicolaasfeest en een behoorlijk voorbereid Kerstfeest te geven. Door dit fonds was het ook mogelijk een recreatiezaaltje van raam- en tafelbedekking te voorzien, daar aldaar cursussen kinderkoor, kleuterklas en repetities worden ge houden omdat de kinderen „thuis" in de weg lopen. De moeilijkheden van jongens en meisjes, die aanpakken en in een fabriek gaan werken, maken het eveneens nodig, dat er met be langstelling naar hen geluisterd wordt en goed wordt geadviseerd. Een enkel gezin, dat het geluk heeft eindelijk een eigen huisje te krijgen, moet geholpen worden om tot zelf standigheid te komen en bg de in richting van dat huisje via een meu belvoorschot van de D.M.Z. eist het veel overleg om met weinig midde len de noodzakelijke meubeltjes aan te schaffen. De contactcommissie-Moora (ker kelijk en particulier initiatief), stelt de sociale werksters aan, daar waar deze het meest nodig zgn. Deze so ciale werkster behoort de ogen en oren te zijn van al de betrokken diensten, maar ook van geestelijke en medische verzorging en het plaatse lijk comité, dat gevormd wordt in de gemeente, waar de woonoorden ge vestigd zijn. Zo'n plaatselijk comité kan in dat moeilijke werk een grote steun zijn voor de sociale werkster. Baby in de steek gelaten. Een 21-jarige ongehuwde moeder beweerde op zoek te zijn naar een woning en liet daarom haar acht we ken oude baby voor enkele uren bij kennissen achter. Zg liet echter niets meer van zich horen, hetgeen voor de politie aanleiding was, haar te ar resteren. Het bleek dat zij enkele dagen op stap was geweest met een „kennis", met wie zij trouwplannen zou hebben. Het kind werd door tus senkomst van de Voogdijraad onder veiliger hoede gesteld. VERHALEN I V 't Is nooit gemakkelijk het iedereen naar de zin te maken en ook de pro gramma-leiding van een radio-om roepbedrijf staat in dit opzicht voor een vrijwel onoplosbaar probleem. En natuurlijk ook voor veel critiek, ongemotiveerde zeker niet minder dan gemotiveerde. Maar de B.B.C. heeft deze week de critiek toch wel erg gepeperd opgediend gekregen. Daar was bijv. het conservatieve Lagerhuislid Sir Waldron Smither. Deze 70-jarige oude heer houdt niet van Jazz en aan croonersvan bei derlei kunne heeft hij helemaal een broertje dood. Op zichzelf nog niets bijzonders: ook in ons land heeft hij hele drommen medestanders. Maar wij geven U te raden, waarom Sir Waldron zo'n hekel aan die kreunen de microfoon-artisten heeft. Omdat zij het communisme in de kaart spelen door de luisterende me nigte te demoraliseren. Daarom geen crooners en geen jazz meer in de aether Trouwens: ook de Schotse Nationale Partij heeft iets tegen de B.B.C., die volgens haar alleen maar omroepers met verwijfde stemmen in dienst zou hebben. Shakespeare en Drake spra ken toch ook niet op de zijden toon van een eunuch, heet het in de boze critiek van dezegerokte Britten. En dan waren er nog een paar Lon- dense dokters, die hun patiënten ver boden 's avonds laat naar de hoorspe len van de B.B.C. te luisteren omdat die te ziekelijkzouden zijn. Ja, 't valt niet mee een omroep programma samen te stellen, dat de Schotten, de dokters èn Sir Waldron kan bevredigenGelukkig kregen de heren van Broadcasting-House ook een opgewekt briefje, van de Presbyteriaanse kerk nog wel. Daar heeft men alle lof voor de vrolijke variété-programma's, welke de B.B.C regelmatig de aether inzendt. Zo zit Nederland met de grote zorg voor deze mensen, van wie velen weer graag terug willen, maar dan naar Nieuw-Gulnea, waar het klimaat hun vertrouwd is. Zouden ztf zich realise ren, dat men ook daar moet aanpak ken en niet kan gaan zitten „te zit ten", of zouden zjj alleen maar den ken: dé&r is het warmer en dus beter dan dit, als het land van belofte be schouwde, Nederland? W\j kennen hun gedachtengang niet. Hoogstens kunnen wfl na waar. neming van een en ander constate ren, dat men hier kan spreken van een tragedie, welke evenwel niet als zodanig behoeft te eindigen. Dat hangt echter van óns, Neder landers af, die op hun beurt moeten trachten iets te begrepen van deze „displaced persons" uit onze vroegere Oost In de grote onderzeebootbnnker ten Zuiden van de IJ muldense haringhaven zal een kalkzandsteenfabru-k worden Ingericht. Het benodigde zand wordt door Rtfks waterstaat uit de haven van IJmuiden opgebaggerd. Niet alleen de nieuwe fabriek, welke ten opzichte van de kalkzandsteenfabricage steeds meer op moeilijkhe den stuitte, maar ook de Rijkswaterstaat, die op deze wijze de kosten van het baggeren in de havenmond aan zienlijk naar beneden zal zien gaan, is hiermede gebaat- De nieuwe fabriek heeft het voordeel, dat voor de ex port van haar product de weg over zee voor de deur be gint. De voormalige Duitse bunker, de grootste ln West- Europa, waar de kalkzandsteenfabriek zal worden Ingericht, BEURS IS VOLLEDIG „UITVERKOCHT". (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, Januari. „Ondanks de onduidelijke ontwikkeling van de economische toestand in de wereld, zie ik de komende voorjaarsbeurs met een gerust hart tegemoet", zo vertelde ons mr. J. Milius, directeur van de Kon. Nederlandsche Jaarbeurs. „Er zjjn weliswaar tal van omstandighe den, die van invloed kunnen zijn op het verloop van de voorjaarsbeurs, zo als de ombuiging in het handelsverkeer door de versterkte industrialisatie en de vrjj wording van de handel, maar deze aspecten zijn als gevolg van de politieke situatie in ongunstige zin aan het veranderen. De overschake ling naar de oorlogseconomie brengt met zich mede, dat grondstoffen eind producten schaarser en duurder worden. Er bestaat een neiging tot voor- raadvorraing en wederinvoering van distributie en het kan dus niet anders of de handel op de beurs zal hiervan de terugslag ondervinden. Men zal er rekening mee moeten houden, dat vele artikelen slechts met een lange levertijd geleverd kun nen worden. Enkele zullen wellicht zelfs niet eens leverbaai* zijn. Tevens zal een hausse ih de vervangingsmid delen voor gebruiksartikelen zeker niet tot de onwaarschijnlijkheden be horen. Overigens kan wat de a.s. voor jaarsbeurs betreft de tendens in fi nancieel opzicht om kasfondsen zo veel mogelijk om te zetten in goede ren. toch een levendige handel ver oorzaken. Ik ben dus", aldus de heer Milius, ,,irr zekere zin optimis tisch gestemd, hoewel ik weet, dat er fabrikanten zgn, die in verband met de materiaaltekorten de beurs met zorg tegemoet zien. Tevens mag de politieke situatie zich niet ongunsti ger ontwikkelen, daar anders de beurs hiervan een uiterst gevoelige slag zou kunnen ondervinden". De beurs is volledig „uitverkocht". De gehele expositieruimte van 50.000 m2 zal tot de laatste meter bezet zgn. De afdelingen textiel en bouw nijverheid zullen hiervan een groot deel in beslag nemen. In de Beatrix en de Irene Hallen zal de textielpro- ductie van de Benelux opgesteld worden. De inrichting van deze expo sitie is opgedragen aan de bekende Franse ontwerper Jean Faint Mar- tain. Hg heeft een geheel nieuw con- struotiesysteem ontworpen, dat naar men aanneemt opzien zal baren. De Nederlandse, Franse, Britse en Belgische spoorwegen zullen geza menlijk exposeren in de afdeling voorlichting en propaganda. In het Internationale Paviljoen zullen collectieve inzendingen van België, Luxemburg, Israël dat voor de eerste maal deelneemt Oostenrijk, Zuid-Afrika, Zwitserland, Polen en Joego-Slavië te bezichtigen zijn. Voor West-Duitsland is een deel van het expositieterrein aan de Croe- selaan gereserveerd. De heer Milius deelde ons voorts mee, dat hij de komst van Ameri kaanse kopers lang niet uitgesloten acht. De Ieren zullen in verband met de moeilijkheden over de training van Nederlandse vliegers in Noord Ierland niet vertegenwoordigd zijn. Houdt het paard ln ere. Daar de laatste jaren de mechani satie steeds meer in de landbouw doordringt, dreigt er gevaar, dat de paardenstand op de lange duur ge doemd is te verdwijnen. Om dit te voorkomen heeft de vereniging „Het Oud-Nederlandsch Trekpaard" een aantal vooraanstaande landbouwers in de Haarlemmermeer in principe bereid gevonden af te zien van het gebruik van mechanische trekkracht. Het is de bedoeling om in de Haar lemmermeer een z.g. Paardenreser- vaat te stichten. De vereniging wil ook bij de overheid steun zoeken voor haar streven. De golflengte van radio Luxemburg is Maandag 208.4 meter geworden (voor heen radio Frankfort). Radio Frankfort zendt voortaan uit op 505.8 meter en de zender der Amerikaanse strijdkrachten te Frankfort op 216.5 meter. Vragen aan minister over landbouw-economisch instituut. Het Tweede Kamerlid, de heer Bie- wenga (A.R.) heeft de minister van Landbouw schriftelijk gevraagd of het juist is, dat hij op het agrarisch congres van de P.v.d.A. de waarde van de cijfers, verstrekt door het landbouw-economisch instituut, in twijfel heeft getrokken. In dat geval dient volgens de heer Biewenga een nauwgezet onderzoek naar de werkwijze van dit instituut te worden ingesteld, waarvan de re sultaten aan de Kamer moeten we den meegedeeld, I Ejulder nog'n omroeper? Ons wè! En ka'je dien van julder verstae' ok nog? Dan magge je nie moppere! En da' doe'julder dan ok nie, be- griep ik wè. Ma' den dien van ons ka'je enkel verstae' a'je d'r korte bie gae' stae' hiustere. Op sommeste durpe is omroe per weze, 'n soortement ge- meente-betrékkienge, 'n amb- tenaer dus! Ma' da's de medèr- ne tied weetje, wan't is nog zo 'lank nie geleje da'ze dae' zo'n loslopende vent vo' aodde, die as aoltied klusjes en losse kar weitjes opknaptende vo'n ieder die dae'n /ooitje vo' over aod. Dus ok wède gemeente as da' zo' uutkwam. En anspreker of rondzegger van begraefenisse 'oorde dae' ok bie. As'n dae'vo rondgoeng, dan bélde'n an drie deure geliek! (om op te schiete weetje). En wien 't eeste nae' voren kwam die 'oorden 't meeste ok. Dan rammelde'n achtermekaore of; de fermielje lae' bekend maeke da' Merie- nus, Jewannes, Jacobes (en soms nog meer van die voo'nae- me, en dan nog den achternae- me) is overleje in den ouder dom van zovee'jaere, goeie dag, slecht weer Wien of d'r gesturreve was, da'wiste me toch wè. Ma' ooi die naeme da' was ies dae'je mee eel je verstand nae'luus- terde wan geweunlek waere z'onder 'n aore naem bekend. Den anzegger ao'n 'oogen'oed vo' de gelegent'eid, temisten a't nie regende, wan da'zou zonde weze en me wiste toch wè da't 'n da dienk ao'. As 'n omroeper was vo' Visaf- slag, vo'verkopienge, of as d'r iemand wa' verloren ao', dan liep'n mee'n belle. Op sommeste durpe ze dae' nog'n mooie blienkende kopere schaele vo' en dae' slaet den omroeper mee'n dikken trom melstok op. Ma' bie iederen stap goeng z'n belle; tieng, tieng, tieng, en om d'onderd meter goeng'n stille stae' en 'n eeele stuit stae' belle, 'eel 'ard! Aneens ieuw'n bp en zocht op z'n gemak nae't briefje, keek nog is rond en be gon z'n les of te dreune, mee grote galme nae' lienks en rechs. A't'n klaer ao', keekfn nog's rond ofn zegge wou: en iet noe wezélek goed g'oore? En dan goeng'n vè'der, tieng, tieng, tieng. Op'n kere was 'n z'n briefje kwiet! Dils eest eidn nae 't bel le, lank stae'zoeke, en einde- lienge ma' uut z'n 'ood gerope: ons ojpt c&cxp de Burgemeester lae' bekend maeke, dat'nedafn..e.. mor ge om acht'ure S'aeves ne- turelek't kan ok aols achte weze, dene.. bezar za' open doe', in de schole, vo'de biebeleteek om boeke te leze! Zeit et voort! Dus om zeven ure in de schole! Burgemeester zei ernstig; j'eid wat aors gerope as da'k op je briefje 'ezet ao'! Jae, zeid'n; *k was ik et kwiet ma't meeste e'k wè ezeid gelo'k. Enne, de mense wete't toch wè van mekaore. Zo', dus elgelek bin jte over bodig! zei de Burgemeester. Nee, da'noe ok wee nie, zeid 'n, noe wete de mense't zeker en aors bluve't ma geruchte, en da's toch ok niks Bie visverkoop goeng'n aol tied op 'n vaste plekke op straet stae', de vismandjes in de rond te en ie in te midden. Een aaaaaaaaaaaaamaaamammaa Den omroeper 2 aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa maandje wees 'n an en ie telden raezend gauw achteruut! As je „main" riep, ao' je't gekocht. En één cent mog'n rekene vo' z'n eige. Da' was 'n cent vo't potlood zo'as dat 'eettende. Soms, as'n z?n kammeraod te genkwam, goenge zfeest 'n per tij biljarte, en naedien goeng 'n wee bellend vèder. En ie zei, as ik mae' rondroepe, d'r stoeng nie bie om oelaete of an'k da' doe mog! Op n'n kere kreeg'n twi boo- schappe gelieke om rond te roepe Jae ma', zeid'n, ik gaen gin twi kere deu't durp lope op één dag! Das glad nie nodeg, zei Bur gemeester; je roept geweun aol- lebei je boo'schappen in één keere achteranmekaore of! Da' ka'je toch zeker wè? Wou'k nie! zeid'n en ie schreeft zellef op 'n briefje en goeng an't roepe; „noodslach- tienge weges't breke van'n koei z'n poot en de logee van Dome- ni eid 'n Engels boek verlore, terug te bezurrege tege belo- nienge an de Pastorie en of t'aele an 't slacht'uus per kilo mee of zonder beenen! Een keer ao'd'n 't geluk, of elgelek 't ongeluk! Om in 'n brulofte terecht te komme! Dae wiern getracteerd! En ie droenk mee op de gezond'eid van de vrouwe en op d'r man en op ulder vo'spoed en op d'ou- wers van den eenen en toe' wee op d'ouwers van den aoren en op nog mi plezierige diengen.' Ten lange leste goeng'n wee nae' buten, en belle da't 'n dee! belle! af\jn erreg! En eigelek mog 'n roepe da' d'r 'n schip mee turf was ge- komme, mee 'arde en zachte turf, en wa'ze mog koste of- g'aeld per mande an't schip. Ma' bie vergissienge riep'n; lank zulle ze leve! 'iep, 'oerao! Ma'je begriepe wè, zokke ver gissienge bin neturelek uutzen- derienge, wan meestentied goeng 't netjes en geweun, net as bie julder. En zo gaet et noe bie ons ok 'oor! Je zou we meschien gae dienke da't bie ons ma'n aardeg zoodje is.' Ma' da's gin waere weetje! Aolles is goe'gere- geld en't gae vlot as op rolle tjes, wan a'je noe d'omroeper 'oort belle en je kom nae' vo ren, dan is'n a' lank wee weg nae' n 'aore plekke! Ma't geef nie oor, d'r bin aoltied wè men se die as toevaollig d'r bie stoenge en die 't verder vertel- le, zodoende wete me 't dan toch en dae' gaet et ma' om. 't Zou mien spiete as d'om- roepers uut de mode rochte, wan zo'n belle deu de straetjes en 't saemekomme van aolle mense vo' ulder uusje is wè ge zellig 'oor! Wan zo'vee beleue me noe nie, en iedere ofleidien- ge is d'r één weetje! In de steje bin gin omroepers mi geloo'k. Ma' in eele grote steje, zo'as Amsterdam, dae' ka'je boven op de daeke van sommest'uzen, en as't doenker genoegt is g'orre in d'aevende, grote verlichte letters zie die as verbie schuve! Om op zo'n me- rtier 't nieuws te brienge, net as 'n soortement krante! En da' doe d'omroepers van de durpe op ulder manier ok! En ik ouwef ma op de ge- weunte zo'as bie ons op't durp! Dae' zit meer meziek in.' BESPIEGHELAER. Het wereldgebeuren Deur dichtgeslagen Er was Woensdagavond slecht nieuws voor Lake Success en voor al le diplomaten, in het bijzonder de In dische, die hun hoop hadden gesteld op het gezond verstand en de bereid willigheid van het Chinese communis ten. Bereidwilligheid om de aangebo den hand te aanvaarden en om be sprekingen te beginnen over alle pro blemen in het Verre Oosten. Het nieu we Korea-plan van de Ver. Naties was in hoofdzaak een kunststuk van de Britse diplomatie en het leek in zijn geheel zeer aanvaardbaar voor Peking. Op aandringen van de Engel sen had Washington meer water in de wijn gedaan dan een paar maanden geleden voor mogelijk was gehouden, zoveel zelfs dat de Indische diploma ten zich tevreden toonden. Begin de ze week gaf de regering van India de Chinezen zeer vriendelijk en zeer voorzichtig te verstaan, dat het wijs en verstandig zou zijn het Korea-plan als grondslag voor besprekingen te aanvaarden. Het mocht niet baten. China heeft de toegestoken hand ge weigerd, kort en bits. zonder enige hoffelijkheid. De manier, waarop Pe king het antwoord overbracht was op zichzelf al weinig elegant. De mi nister van Buitenlandse Zaken Tsjoc? En-lai richtte zich via dc radio niet tot Trygve Lie, de secretaris-generaal der N.V., maar tot diens plaatsver vanger David Owen. Dit was bedoeld als demonstratie tegen Lie, wiens be noeming door de Russische groep niet erkend wordt. In de rede werd het V.N.-plan eigenlijk voorgesteld als een Amerikaanse truc om tijd te win nen en een militaire nederlaag te ont gaan. Geen „staakt het vuren en daarna praten", aldus het barse ant woord, eerst de voornaamste Chinese eisen inwilligen en pas daarna kan een regeling voor Korea overwogen worden op basis van terugtrekking van alle buitenlandse troepen. Zelfs dan moeten de V.N. zich er buiten houden en de regeling van binnen landse geschillen aan de Koreanen zelf overlaten. Als klap op de vuur pijl eist Peking een conferentie op Chinese bodem, een wel zeer arrogan te voorwaarde tot praten. De Chinese tegenvoorstellen, die qua inhoud en toon volstrekt onver zoenlijk zijn, zijn voor Amerika na tuurlijk onaanvaardbaar. Minister Acheson. die juist een persconferen tie hield toen het Chinese antwooid bekend werd^ toonde zich aanstonds afwijzend zonder zich eerst te omhul len in een diplomatieke nevel van „zorgvuldig bestuderen". In Londen werd als commentaar gegeven, dat het nu toch wel zeer moeilijk werd de gedachténwisseling met Peking gaande te houden. Alleen premier Nehroe van India meende, dat de deur voor een vreedzame regeling in het Verre Oosten nog steeds niet mocht worden dichtgeslagen, maar dergelijk onverwoestbaar optimisme staat buiten de werkelijkheid. Van waar de stugge houding van Peking? Russische druk? Overschatting van eigen kracht? Wantrouwen? Over moed van de Chinese beroepsgene- raals? Waarschijnlijk menen de commu nisten in staat te zijn de Amerikaan se troepen uit Korea te kunnen ver drijven, willen zij deze kans Korea binnen hun invloedssfeer te brengen niet voorbij laten gaan, en achten zij de Ver. Naties niet in staat daartegen een doeltreffende actie te organise ren Nu de hoop op een vreedzame re geling in Korea vervlogen is komt in Lake Success het Amerikaanse voor stel weer aan de orde. China als „agressor" te brandmerken. De spoedzitting van de politieke commis sie zal moeten uitwijzen of de meer derheid binnen de V.N. de consequen ties van de Chinese onverzoenlijk heid durft trekken. In elk geval is de spanning weer toegenomen en het gevaar voor uit breiding van het Koreaanse conflict over een veel groter deel van Azië dreigend geworden. Rijksuniversiteit Utrecht verleent eredoctoraten. Door de Rijksuniversiteit te Utrecht zullen op 26 Maart, ter gelegenheid van de 315e Dies Natalis, een aantal eredoctoraten worden verleend. Hiertoe zijn uitgekozen: ds. G. J. Woelderink, emeritus predikant te Doorn; dr. F. Olivier, hoogleraar in de rechtsgeschiedenis aan ae univer siteit te Parijs; dr. M. C. A. Klinken berg, chirurg te Utrecht; sir W. Ste ward Duke, directeur van het insti tuut voor de leer der oogziekten van de universiteit te Londen; dr. F. de Gaudart d'Allaines, chirurg aan de universiteit te Parjjs; dr. A. Frey Wyssling, hoogleraar te Ziirich; R. E. Shope, medicus, verbonden aan de veterinaire afdeling van het Rocke- fellerinstituut te Princetown en A. Hjarre, hoogleraar in de diergenees kunde te Stockholm. Het is de bedoeling, dat alle betrok kenen op 16 Maart naar Utrecht ko men om hun eredoctoraten persoon lijk in ontvangst te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5