UNTER R HELMIN BETER WEGENSTELSEL VOOR ZEEUffSCH-VLAANDEREN BIJ VERKOUDHEID eerlijk! TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS ER IS EEN NIEUWE ZWIN-GEUL, MAAR ZAL ZE HAAR WERK DOEN? 00K WALCHEREN KRIJGT EEN AARDAPPEL-KOELHUIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 JANUARI 1951 Program van wenser Suggesties van d e Pianol. Dienst. ïn het rapport van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland over de Braakman-inpolderingen komen enkele beschouwingen voor over een al gemene verbetering van het wegenstelsel in Zeemvsch Vlaanderen nu door de verdwijning van de Braakman daartoe gelegenheid bestaat. De rapporteur wijst er op, dat na een verbetering van de weg IJzendy- ke-Waterlandkerkje-Oostburg en een omleiding van het verkeer rond IJzendijke, het knooppunt van het verkeer uit de richtingen Breskens en Oostburg ten Zuiden van de eerst genoemde gemeente zal komen te liggen. OMLEIDING ROND BIERVLIET Ter voorkoming van schadesnijdin- gen en ook om een zo goedkoop mo gelijk tracé te verwezenlijken kan een nieuwe weg van dit knooppunt via een nieuw aan te leggen wegvak door de Groote-Jonkvrouw-Benoor denpolder het best worden aangeslo ten op de Oudelandse straat, verder in Oostelijke richting tot een bestaan de dijk die een omleiding rond Bier vliet mogelijk maakt en toch de ge wenste aansluiting van Biervliet op deze weg over korte afstand verleen .t Vervolgens loopt de weg gedeelte lijk gebruik makend van de toestaan de weg Pyramide-Biervliet naar een punt even ten Noorden van de voormalige Koninginnehaven aan de Braakman. Door de nieuwe polder in Oostelij ke richting voortgaande tot even ten Noorden van de Z.W.-hoek der Koude Polder kan dan langs de Zuidoever van de boezem-kreek weer aanslui ting worden verkregen op een be staande weg, die bij de toegang tot de gemeente Hoek kan eindigen in een verkeersknooppunt bij de be staande trambaan. In Noordelijke richting kan van dit knooppunt uit voor het verkeer in de richting Ter- neuzen het best de oude trambaan worden gevolgd tot het gehucht De Knol. KANAAL VAN TERNEUZEN Rekening houdend met de eventu eel aan te leggen sluiswerken en ka naalverbreding kan deze weg dan, ter vermijding van te veel kanaal overgangen, ten Zuiden van het ont- moetingspunt der Terneuzensë ha venarmen, over of met een tuimel on der het kanaal Terneuzen-Gent wor den geleid. Van het knooppunt bij Hoek in Zui delijke richting kan eveneens de trambaan voor verbetering van de verbinding Hoek-Philippine worsen aangewend. NAAR HET ZUIDEN Voor de wenselyk gebleken door- verwarmen en verruimen Thermo-ta bietten (Mijnhard!) de luchtwegen, aenezen keelpijn en ne men hoestprikkel weg. Doos40-75ct. ZEVEN EXPLOSIES OP MIDDELBURGSE BELT Vermoedelijk patronen uit vuilnisemmer. Enkele voegangers op de Nieuw- landse weg te Middelburg hebben 'n zevental ontploffingen op de vuilnis belt waargenomen. De politie stelde direct een onder zoek in en kwam tot de conclusie, dat een inwoner van Middelburg vermoe delijk zeven patronen in zijn vuilnis emmer heeft gedeponeerd. Zij beland den op de belt en explodeerden, toen het vuil verbrand werd. Inbraken in schuurtjes. ALLEEN PAAR LAARZEN In de nacht van Dinsdag op Woens dag is er in verscheidene schuurtjes van kleine landbouwers uit Rilland- Bath in de Kreekrak-polder inge broken. De eerste die dit ontdekte was de heer M. Akkerman. Toen hij 's morgens in zijn schuurtje kwam zag hij tot zijn grote verbazing dat de kachel daar brandde. Verder ont dekte hij dat een paar schoenen van hem waren verbrand. De dader (s) heeft (hebben) zich toegang verschaft tot de schuurtjes door het stuk gooien of stuk slaan van ruiten. Tot nu toe worden alleen een paar laarzen vermist. Het wonderlijke is, dat telkens enige voorwerpen van het ene schuurtje naar het andere ge bracht zijn en daar dan weer zijn achtergelaten. De politie heeft de zaak in onder zoek en heeft onder meer gebruik ge maakt van een speurhond. Teraardebestelling C. Kloosterman. Op de algemene begraafplaats te Goes had Donderdagmiddag de ter aardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van de heer C. Kloos terman. Talrijke figuren uit onderwijskrin gen, onder wie de Inspecteur van het L.O., de heer C. Kuiper, de hoof den van de openbare lagere scholen A. en B., de heren H. J. Memelink en H. v. d. Veen, de voorzitter van de Vereniging van Onderwijzers in N. en Z. Beveland, de heer J. E- Harthoorn, alsmede leden van de plaatselijke Ver. v. Vrijz. Hervormden volgden de baar. Op uitdrukkelijk verzoek werden aan de groeve geen toespraken gehouden. Ds. W. G. F. Metz, Vrijz. Herv. pre dikant sprak enkele woorden en sloot met het „Onze Vader" deze droeve plechtigheid. verbinding in de richting Sas van Gent er. Axel-Hulst, dient rekening gehouden te worden met de verande ringen die een verbetering van de wa terverbinding Gent-Terneuzen teweeg kunnen brengen. Volgens de thans bestaande Belgi sche plannen zóu een nieuw kanaal van Sluiskil récht in Zuidelijke rich ting dienen te lopen. Daar de be staande kanaalarm haar Sas van Gent voor de daaraan zowel in Bel gië als Nederland gelegen industrie fehandhaafd zal blijven, kan ook in e toekomst Sluiskil het best als overgangspunt van het kanaal voor weg- en spoorwegverkeer bleven fungeren. Dit temeer daar een kariaalover- fang op deze plaats ook als verbin- ing tussen de industrieën aan de Oostzijde en de woonwijken der ar beiders aan de Westzijde van het ka naal onontbeerlijk zal zijn. Voor de hier bedoelde verbinding kan dan ook een tracé van het knooppunt bij Hoek, gedeeltelyk langs binnendijken door de Westen- rijkpolder en vervolgens larigS het tracé van een bestaande landweg tot Sluiskil worden gebruikt. Hoewel in het hier aangegeven tra cé uit wegenbouwtechnische overwe gingen noodzakelijke wijzigingen kunnen komen, blijkt toch wel dat 't hier aangegeven verloop der wegen verkeerseconomisch het meest ge wenste is. Temeer omdat een korte verbinding tussen de onderscheidene delen van Zeeuwsch-Vlaanderen en 'n e.v. in de van Wijckhuysepolder aan te leggen vliegveld op dezë wijze eveneens blijkt. Anthracletsmokkel in Zeeuwsch-Vlaanderen Er wordt nog steeds steenkool van Nederland naar België gesmokkeld. Zo werd Donderdagmiddag door de ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen te St. Jansteen 450 kg. an- thraciet in beslag genomen toen smokkelaars poogden deze brandstof per fiets over de grens te brengen. Mosselprijs verhoogd. MOSTERD NA DE MAALTIJD. De mosselkwekers in Zeeland kre gen deze week van het Bedrijfschap voor Visserijproducten bericht, dat de mosselprijs met ingang van 15 Januari was verhoogd voor alle kwaliteiten met f 3.50 per ton. Dit was nu toch wel ongeveer het laatste bericht, dat men zou verwach ten, omdat niemand in Zeeland meer over leverbare mosselen beschikt, uit gezonderd misschien enkele percelen in de Wester Schelde. Wel wordt ge klaagd over het lang uitblijven van een plan om de mosselpercelen te sa neren. Of de parasiet schade zal doen aan het mosselzaad, dat nu nog leeft, en er ogenschijnlijk goed uit ziet, moet worden afgewacht, maar dat dit mosselzaad thans reeds door de zee sterren wordt opgegeten is evenwel zeker. Aan de enorme schade, die de ze veelvraten thans op de percelen aanrichten, zou door schoonvissen evenals in het seizoen 1945-'46, met Regeringssteun paal en perk kunnen worden gesteld. Advertentie. Kleine oorzaken, grote gevolgen. Een klein wondje, te gering om er acht op te slaan, kan soms de poon zijn waardoor ziektekiemen binnendringen Dan ontstaat er infectie en een min of meer ernstige ontsteking of ver zwering is het gevolg. Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslachten geprezen Akker"» Klooster- balsem. de wondbalsem bij uitnemend heid Zuiverend, ontsmettend en gene zend Ook gij zult zeggen „Akket's Kloosterbalsem. geen goud zo goed a. HUNTER de Export - Virginia van blijvend goede kwaliteit Industrialisatie in Zeeland Capaciteit van scholen moet worden uitgebreid. In Zeeland kan op een stijgend aantal leerlingen voor het nijverheidson derwijs worden gerekend en de capaciteit van do scholen dient daarbjj te worden aangepast. Tot deze conclusie kwam het Economisch-Technolo- gisch Instituut te Middelburg, dat een onderzoek heeft ingesteld naar het ambachtsonderwys in onze provincie. Daarbij is tevens gebleken, dat in sommige gemeenten het aantal- leerlingen erg- laag Is als gevolg van de grote afstand, die naar de onderwijsinstellingen moet worden afgelegd. In Zeeland is het chronisch gevaar, voor overbevolking tot nu toe steeds gecompenseerd door een vertrekover- schot. Het zou echter kunnen gebeu ren, dat elders in ons land een over schot aa.n arbeidskrachten ontstaat, om welke reden in ons gewest werk moet kunnen verschaft. Wat dit laat ste betreft, gaat men reeds in de goe de richting. Er dient evenwel naar te worden gestreefd, dat gebrek aan ge schoolde arbeiders een verdere ont wikkeling niet belemmert. Een einder opmerkelijk verschijn sel in Zeeland is dat van de grens arbeiders. In Zeeuwsch-Vlaanderen omvat het aantal buitenlandse man nelijke arbeiders circa 6 van het totaal. In de gehele provincie waren eind 1948 2186 werkvergunningen van kracht. Ongeveer een vierde deel van deze vreemde arbeiders is ge schoold in vakken, die thans op am bachtsscholen worden onderwezen. Momenteel bestaat bij bedrijven de neiging buitenlandse werkkrachten te vervangen door goedkope Neder landse. Hoewel, mede door de voort schrijdende mechanisering van de landbouw, een voldoende aantal Ne derlandse arbeiders hiervoor aanwe zig is, wordt volledige vervanging door het gebrek aan scholing tegen gehouden. LANDBOUWMECHANISATIE. Het derde, speciaal voor Zeeland geldende argument tot vergroting van de opleidingsmogelijkheden bij het nijverheidsonderwijs vloeit voort uit de landbouwmechanisatie. Deze factor heeft tot gevolg, dat het leer lingenaantal bij het technisch onder wijs sneller toeneemt dan het getal van de totale bevolking. Typerend hiervoor zijn de volgende cijfers van de ambachtsschool te Terneuzen i. in 1936 had deze school 149 leerlingen, terwijl het aantal mannelijke bewo ners van het rayon ,18.184 bedroeg,/ terwijl deze getallen voor 1949 resp. waren 215 en 19.487. De bewoners van het eiland Tho- len en van enige buurtschappen in het Oosten van Zuid-Beveland en St. Philipsland zijn aangewezen op on derwijsinstellingen in Noord-Brabant. Het aantal leerlingen bedraagt hier 4,3 °/on der manlijke bevolking. Dit lage cïifer in vergelijking met overig Zeeland Middelburg en Vlissingen 13,5 p. m., Terneuzen 13,6 p. ni.. Hulst 10,9 p. m., Goes 8,8 p. m;, Zierikzee 13,8 p. m. en Oostburg 9,3 p. m. is veroorzaakt door de grote afstanden, die moeten worden afgelegd om de scholen te bereiken. Het is moeilijk een goed inzicht te krijgen omtrent het totaal aantal jongens, dat een vakopleiding volgt. Vooral in de textielbranche (Land van Hulst e.o.) worden veelal arbei ders in eigen bedrijf geschoold, zon der dat dikwijls zelfs een bedrijfs- school aanwezig is. PLAATSINGSMOEILIJKHEDEN. Het leerlingenaantal onderging in de laatste jaren geleidelik een uit breiding. Op basis van de uitkomsten der volkstelling van 1947 (het aantal 10 Lm. 14-jarigen bedraagt 10.201) en van de bovengenoemde factoren is een verdere stijging te verwachten, indien de capaciteit van de scholen dit tenminste zou toelaten. De meeste scholen hebben echter reeds nu met plaatsingsmoeilijkheden te kampen. De ambachtsscholen in Middelburg, Zierikzee, Goes, Oostburg, Hulst en Terneuzen heben tezamen 1118 leer lingen, de avondscholen voor am- bachtsonderwijs in deze plaatsen en Vlissingen tezamen 992 leerlingen. De in Middelburg en Vlissingen ge vestigde scholen voor scheepswerk- tuigkundigen hebben resp. 106 en 230 leerlingen, de M.T.S. (werktuigkun de) in Vlissingen heeft er 80. In de oorlogsjaren is de avondschool voor ambachtsonderwijs in Westkapelle opgeheven. Er bestaan plannen deze school weer op te richten. De vlasheffing 1945 ONDERHOUD DIET MINISTER MANSHOLT. In aanwezigheid van het Tweede Kamerlid mr. W. F. E. baron van der Feltz is Woensdagmiddag een depu tatie van vlassers uit Zw.-Vlaan- deren en West-Brabant ontvangen door de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt. Besproken werd de heffingsverordening 1945 op stro- vlas, vlaslint en bewerkte vlasafval- len. Zoals men weet hebben de vlas sers in Zeeuwsch-Vlaanderen ernstig bezwaar tegen de betaling van deze heffing. De bespreking, duurde een uur en verliep in een aangename sfeer. De minister deelde mede, dat hjj de dis- i criminatie in de vlaslintprijzen tus sen de dauwroot- en de warmwater- productie en de gevolgen in dit ver band van de niveiatie der lonen, zou bestuderen. Tevens beloofde de minister zich te zullen beraden over de gevolgen voor de door de oorlog getroffen vlassers- bedrijven. De minister deed de toe zegging, dat de positie van de vlas sers, die op grond van de verordening worden aangeslagen, maar thans nog slechts werknemer zijn, zal worden bezien en dat hij spoedig een uitein delijke beslissing zal nemen. VERENIGING VOOR BEDRIJFS VOORLICHTING. Waarschijnlijk met het oog op de plannen tot stichting van een aard appelkoelhuis voor Walcheren, had de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting als spreker voor haar Donder dagmorgen in het Schuttershof te Middelburg gehouden vergadering uitgenodigd de op t gebied van koe ling zeer deskundige dr. W. H. de Jongh. Deze sprak uitvoerig over de bewa ring van consumptie- en pootaardap- pelen en behandelde daarby de koel-; huizen met ventilatoren en buiten- koeling en de koelhuizen met koel- machine's. Een groot aantal lichtbeelden ver duidelijkten het gesprokene. De tal rijke aanwezigen luisterden met gro te belangstelling naar de causerie van dr. De Jongh. die na afloop nog een aantal vragen te beantwoorden kreeg. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Wisse. Tot klerk der gemeentesecretarie te Kattendljke werd benoemd de heer A. de Feljter, thans volontair ter gemeente secretarie te Zaamslag. Het ziet er voorlopig nog niet gunstig uit. Sinds enige weken is het rumoer om het natuurreservaat het Zwin ver stomd. Er kwamen D.U.W.-arbelders, die begonnen te graven in het zand en spoedig vormde zich, juist op de Nederlands-Belgische grens, een geul. Ongeveer van de hoogwaterlyn af we rd gegraven in rechte ljjn tot even voorby de veelbesproken dam van het Vrjje van Sluis. Vandaar met een bocht tot enkele meters voor de Belgische duinen en zo weer verder naar liet natuurreservaat. Dezer dagen kon men het verheu gende bericht vernemen, dat het wa ter „stroomde", d.w.z., dat het zee water het Zwin binnenkomt, maar er ook weer uitstroomL Volgens deze berichten zou de opzet dU3 zijn ge lukt. MEN PRIJZE DE DAG NIET Helaas bljjkt er toch nog geen re den tot juichen te zftn. Een zwaluw maakt nog geen zomer eii men moet de dag niet pry zen voor het avond is. Deze oude waarheden vonden wy be vestigd, toen wij ter plaatse eens een kijkje gingen nemen. Het was stil in en rondom het Zwin. Behalve een menigte zeevogels, was ei' in wjjde omtrek geen sterve ling te zien. Even voorby het einde van het stenen damhoofd stond een houten keetje met open deur, daar neergezet als schuilhut voor slecht weer, of als bergplaats voor gereed schap. Arbeiders waren er echter nieL De. geul zelf bleek van weinig be tekenis te zijn. We stappen er heel gemakkelijk overheen. Sprin niet eens nodig. Springen is Inderdaad is er een verbinding tus sen de schorren en het strand tot stand gebracht, maar deze verbin ding is toch wel erg primitief en van stromend water is dan ook geen spra- Wat wèl opvalt is het feit, dat op slechts enkele meters afstand, In het Belgische duin, de oude Zwingeul ligt,, welke is afgedamd. Met enkele urén arbeid zou deze oude verbinding weer in orde kunnen worden ge bracht. terwyl er nu getracht wordt met veel arbeid en dus veel kosten, iets tot stand te brengen, waarvan het effect maar vrij onzeker is. De natuur laat zich nu eenmaal moeilik dwingen en al zou het geluk ken een doorstroming te krijgen, dan nog zal een voortdurend onderhoud nodig zijn, al was het alleen maar om het stuiven van het zand, dat tel kens weer het bereikte resultaat be derft. Inderdaad is het zeewater éénmaal door de geul in- en uitgestroomd toen tij en wind gunstig waren. Maar daarna was het weer mis en daarom is het werk voorlopig stopgezet in af wachting van 'n glerty. Wanneer het zover is, hoopt men dat de zee de geul zelf zal uitdiepen, waarbij men sen dan nog wel een handje kunnen helpen. Spreekt men intussen met oudere mensen, die hun gehele leven aan het strand hebben gewoond en al de ver anderingen die strand en duinen in de laatste tientallen van jaren heb ben ondergaan, hebben meegemaakt, dan hoort men de mening verkondi gen, dat dezë pogingen weinig of geen resultaat zullen hebben. De duinenrij, die vanaf de Belgische zyde wordt gevormd naai' de de Hol landse zjjde, zet zich voort. De dam doet het best en zal niet meer ver dwijnen. Reeds is door dit werk be reikt dat de stroom, die nog kort ge leden onder het duin stroomde tot voorbij Hotel Noordzee aan Cadzands haven, een groot stuk is ingekort. Hierdoor is het gevaar voor auinaf- slag geweken, hetgeen ook de opzet van deze dam ls geweest. De zandaan- stuivingen zullen er voor zorgen, dat binnen niet al te lange tijd deze dam overbodig is geworden, omdat er dan een duin vóór zal z$n gevormd. Het zal dan een hele toer worden om het Zwin open te houden, wanneer men althans halsstarrig blijft weigeren de oude Zwingeul te herstellen. Bewaring eist zorg Bewaring' van consumptie- aardappelen en late poters. Naar wij vernemen is een plan in vergevorderde staat van voorbereiding tot stichting van een aardappelkoelhuis op Walcheren. Het zal dienen voor de bewaring van consumptieaardappelen, terwijl ook gelegenheid zal bestaan late pootaardappelen op te slaan. Deze bewaring geschiedt met zgn. buitcn- luchtkoeling, een nieuwe methode, die vorig jaar voor het eerst ls toegepast en die In de practjjk zeer goed voldoet. Het staat nog niet vast, of het nieu we koelhuis in Middelburg, dan wel in een van de Walcherse dorpen zal worden gebouwd. Het Nederlandse klimaat is uitste kend geschikt voor aardappelteelt wy hebben dan ook de hoogste hectare-opbrengst van de wereld doch uitermate ongunstig voor de be waring, die dus veel zorg vereist. Bij het inkuilen moet men steeds op zijn hoede zijn voor bevriezing en verrot ting en om een behoorlijk product te behouden, moeten de patatten gere geld worden omgezet, wat veel ar beidskracht vraagt. Bovendien treedt bij het ontspruiten geen gering ge wichtsverlies op. Het aardappelkoelhuis voorkomt al die moeilijkheden. Hierin wordt de winter als het ware nagebootst. Op koude uren wordt buitenlucht binnen- VIER KINDEREN IN BRANDENDE WONING Waren tengevolge Yan misver stand onverzorgd achtergelaten. Gistermiddag Is de brandweer van Middelburg uitgerukt in verband met een begin van brand in een woning aan de Lageweg, waarin vier kinde- ste van één jaar onverzorgd wa ren do oudste van 4 jaar, de jong- ji ren achtergelaten. De Middelburgse politie was tele fonisch van het brandje op de hoogte gesteld, doch tegelijkertijd was haar medegedeeld, dat buren de vlammen reeds hadden geblust. Niettemin achtte de politie het raadzaam, dat de brandweer zich van de stand van zaken op de hoogte zou stellen. Inderdaad bleek, dat men niet meer behoefde in te grijpen. Eén van de kinderen had geprobeerd de kachel aan te steken. Kranten en afval in de keuken hadden vlam gevat, doch ge- lukkig werd de brand onmiddellijk ontdekt door buren, die uitbreiding konden voorkomen en het vuur in de kiem konden smoren. Op de bovenverdieping ontdekte de brandweer het jongste kind ln bed. Het slaapkamertje hing reeds vol rook. Een onderzoek wees uit, dat de vier peuters sinds Woensdag avond alleen thuis waren, geweest, De vader wordt sinds enige weken ln een inrichting te Heemstede ver pleegd. Woensdag was zijn echtgeno te naai' Holland gereisd om hem te bezoeken en zij had de kinderen toe vertrouwd aan de hoede van een kennis in de stad. Deze vrouw, die in de mening verkeerde, dat de moeder dezelfde avond zou terugkeren, bracht het viertal 's avonds weer naar de ouderlijke woning. In ver band met omstandigheden kon de moeder echter niet meer Woensdag avond in Middelburg terug zyn, met het gevolg, dat de kinderen buiten haar medeweten onverzorgd achter bleven. Zjj ziin tijdelijk onderge bracht in het tehuis van „Kinder- zorg" te Serooskerke. ZEEUWSE MOTORRIJDERS HELPEN HET RODE KRUIS TWEE ORDONNANSEN VOOR IEDERE DOKTER. Enkele maanden geleden nam het district Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis het besluit om ten behoe ve van zijn artsen een ordonnans- dienst in het leven te roepen. Ter verwezenlijking van dit besluit werd de M.A.C. „Scheldegouwenuitgeno digd, zich met de organisatie van de ze ordonnansdienst te belasten. Het bestuur van „Scheldegouwen" voldeed gaarne aan deze uitnodiging Voor zo ver het de gebieden buiten het rayon van deze vereniging betrof, werd de organisatie overgenomen door het be stuur van de afd. Zeeland van de K- N.M.V. Het doel van deze ordonnansdienst is. dat elke Rode Kruis arts in Zee land de beschikking krijgt over twee ervaren motorrijders, die bij rampen of noodtoestanden paraat zijn om al lerlei diensten te verrichten. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan bet op halen van medicamenten en verband middelen, het overbrengen van be richten indien, de overige communica tiemiddelen verbroken zijn, enz. Niet iedere motorrijder is voor dit werk geschikt. Geen. raceduivels, maar betrouwbare rijders, die onder alle omstandigheden hun machine we ten te beheersen en ook op onge baande wegen hun mannetje staan. Bij de selectie is dan ook niet alleenmet karaktereigenschappen, maar ook met de prestaties van de rijders in be- trouwbaarheidsritten rekening ge houden. Binnenkort zullen de aangewezen rijders te Middelburg bijeenkomen waar zij zullen worden toegesproken door de gewestelijke commandant van het Rode Kruis, dr. P. C. J. v. d. Slik kende initiatiefnemer van deze ordon nansdienst Scheepje te Zijpe binnengebracht. Door het motorschip Bru 50, schip pers Gebrs. de Waal Lz., werd in de Vluchthaven te Zijpe binnengebracht het motorscheepje „Vier Gebroeders" uit Naaldwijk, geladen met aardappe len van Dreischor op weg naar Den Haag. Het scheepje wasy Dinsdag avond laat op een ton van de beba- kening gevaren en had zijn schroef verspeeld. Door vuursignalen had het de aandacht willen trekken, dit ge lukte echter niet voor Woensdagmor gen vroeg, toen men het schip in de nabijheid van Bruinisse opmerkte en men aanvankelijk dacht, dat het in brand stond. uectiijuappeien in nei aoeinuis woru gebracht, waar zij tot Mei kunn worden bewaard. Het pootgoed d in Juli wordt gerooid kan ree geleid en daar de wanden geïsoleerd zijn, kan deze koude behouden ble ven. Door de laaggehouden tempera tuur - van 0 tot 4 graden behoe ven de aardappelen na het inbrengen niet meer te worden omgezet, daar men niet meer beducht behoeft te zijn voor spruitvorming en ook rot beperkt wordL De aardappelen bly- ven derhalve in prima conditie (men kan tussen haakjes ook natte partyen „droogdraaien") en het koelhuis biedt dus het voordeel, dat een gedeelte van de productie gereserveerd kan worden en de telers zodoende vah de hogere winter- en voorjaarspryzen kunnen profiteren. GERINGE BEWAARKOSTEN Eind October kunnen de consump tieaardappelen in het koelhuis worden kunnen dat gerooid kan reeds dan worden opgeslagen; hiervoor is voldoende ruimte aanwezig. Op het veilingsterrein aan de Nieu we Vlissingse weg te Middelburg wordt thans een glazen poterbewaar plaats gebouwd, doch deze is be stemd voor de bewaring van vroege pootaardappelen. Daarbij is de Wal cherse tuinbouw gebaat, terwijl het eventueel te stichten aardappel koel huis speciaal bestemd is voor de land bouw. De Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" te Middelburg staat dan ook achter deze plannen. Z(j houdt thans een enquête, welke landbouwers belangstelling hebben en voor welk kwantum zy zouden willen deelnemen. Wy vernemen ech ter, dat de exnloitatie van het koel huis waarschijnlijk bij een nieuw te stichten vereniging op coöperatieve grondslag zal berusten. De bouwkosten bedragen ongeveer 100 per ton opslagruimte; de kwan ta moeten minstens enkele tonnen belopen. De bewaarkosten komen op 1-lYs cent. Gewone kuilbewaring wordt gerekend 0,7 tot 1 cent te kos ten, doch daarbij is niet gedacht aan gewichtsverlies, die van 10 tot 20% kunnen bedragen. Bovendien leveren luchtgekoelde bewaarplaatsen veel en veel minder risico op, terwijl men te allen tilde, ook gedurende strenge vorstperioden, aardaooelen kan afle veren, hetgeen bij kuilbewaring uiter aard niet het géval is. Advertentie. 20 tabletten 45 ets KUNST Jubileumtentoonstelling Louis Heymans. IN HET KUNSTMUSEUM TE MIDDELBURG. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de Middelburgse schilder, etser en tekenaar, Louis Heymans, bekend paedagoog in de Zeeuwse hoofdstad, organiseert de Vereniging Voor de Kunst in het Kunstmuseum een tentoonstelling van zijn schilderijen. Het is een alleszins belangwekken de expositie geworden. Dertig doe ken vragen om agndacht, dertien stillevens, zestien stadsbeelden en landschappen en een zelfportreL Weegt men de indrukken en stem mingen, welke dit werk wekt, later zorgvuldig af, dan blijkt, dat de knappe tekening, de weldoordachte compositie en het gemeenschappelijk „palet", dat aan dit werk eigen ka rakter geeft, het meest treffen. Som migen zijn van oordeel, dat Louis Heymans als tekenaar en etser meer bereikt, dan in olieverf. Wij willen de juistheid hiervan niet ontkennen, doch menen te mogen wijzen op de resultaten, die hij bereikt in zijn bloemstukken. Zyn kleur is daar raak en zonder dat ergens opzettelijkheid aan de dag treedt, verrast hij door frisheid van conceptie. Men zie het bloempotje in de groene schaal, de violieren en de artisjokken! Hetzelf de geldt voor enkele der stillevens. Niet steeds weet Heymans zich los te maken van het „bekoorlijke arrange ment" maar als h(j daar wel in slaagt, zoals by „Boerenpronk" en „Winter 1944-'45, dan verrast hij ook daar, door stofbeheersing zowel als door de formulering van een gedach- tenwereld. Van de landschappen trof ons de Veerse kade, met haar weloverwogen opbouw uit knap geschakeerde blauwen. Ook de Laethemse molen, de Knotwilligen in de sneeuw (met hun mooie lichtval) en het gezicht op de Leye treffen. Enkele doeken herin neren aan de inundatie van Walche ren. Ook zjj hebben kwaliteit. Uit het bovenstaande blijkt ge noegzaam. hoe gevarieerd en daar door boeiend het werk van Louis Heymans is. Er is hier een ernstig kunstenaar aan het werk. die niet al tijd het gevecht met stift en gedachte weet te winnen, maar die zichzelf blijft en vele malen verrassend werk produceert. G. B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2