PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland nog niet aan het eind van zijn militaire inspanning Fusie van waterleidingbedrijven gaat stap voor stap voort De BILT Kantlijn TOEWIJZING INDUSTRIEKOLEN WORDT TIJDELIJK VERMINDERD VIJFTIEN JAAR GEVOCHTEN OM GEREHABILITEERD TE WORDEN Vlissingers krijgen meer water voor hun geld Vandaag VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 16 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer AdJ W de Pagter. Hoofdred G BalllntiJn PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 ct. per weet 4.35 p Kw tr p p I 4.80 per Kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm Minimum p advertentie 2.40. lngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven o! adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur Vllsslngen Walstt 58 60 tel 2355 lijnen «b-g.g 288) of 2160» M'burg Londense Kaal 29. tel 2077 en 2924; Goes L Vorststr 63. tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Pr Mauritsstr 12. tel 102; Terneuzen Brouwerijstr 2; Zlenkzee N BogardstT C 160 tel 28. MINISTER STIKKE R IN DE KAMER. Binnenkort besluiten over leger, militaire productie en betalingsbalans (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Do minister van Buitenlandse Zaken, rar. Stikleer heeft in de Kamer 'n uit voerige beschouwing gehouden over de buitenlandse politiek van do rege ring. Hij begon met erop te wijzen, dat het arbeidsterrein van de minister van Buitenlandse Zaken tegenwoordig zeer omvangrijk is. Hij kon echter niet Instemmen met de leden der Tweede Kamer, die voorgesteld hadden hem door een tweede minister of een staatssecretaris te doen assisteren. Minister Stikker wees In dit verband op de nauwe samenwerking, die er bestaat tussen hem en de minister-president. Ook in het buitenland komt het veelvuldig voor, dat de minister-presidenten grote invloed hebben op het dagelijkse buitenlandse beleid. Minister Stikker was van oordeel, dat de vraagstukken voor de defensie prioriteit zullen krijgen. De Nederlandse regering zal moeten bespreken wat het absolute maximum is wat Nederland aan de defensie kan besteden. Volgens minister's persoonlijk oordeel is in Nederland het eindpunt van 'n militaire inspanning niet bereikt. Minister Stikker deelde voorts mede, dat binnenkort van de regering besluiten te verwachten zijn over de om- \ang van het leger, de militaire productie en de betalingsbalans, besluiten die grote gevolgen voor het maatschappelijke leven zullen hebben. De beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland zal Nederland gelijktijdig met de bezettende mo gendheden in Duitsland tot stand brengen. Daaraan voorafgaande zal de minister binnen korte tijd een wetsontwerp indienen om een einde te maken aan de discriminatie van Duitsland en van Duitse onderdanen. De Nederlandse regering verzet zich tegen de plannen van de West- Duitse regering om ook buitenlandse vermogens een speciale belasting in verband met de oorlogsschade op te leggen. De regering heeft in deze de nodige stappen gedaan. Nadat de Nederlandse regering door de Ierse regering benaderd was over de kwestie van het oefenen van Nederlandse vliegers in Noord-Ier- land, waartegen de Ierse regering bezwaar maakt, heeft de regering Het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handei had met generaal Kruis een wel buitengewoon gelukkige sprekerskeuze gedaan voor de Woensdag gehouden bijeenkomst Niet dat de generaal in zijn ook door de Commissaris der Koningin beluis terde rede veel nieuws vertelde. H-et tegendeel is waai'. Iedereen in Nederland weet, dat het met onze defensie bedroevend gesteld is en dat wij volkomen weerloos zijn tegen iedere agressor Het is echter goed als een spreker van dit formaat voor een zo uitgelezen gehoor als Woensdag in de Nieuwe Doelen bij een was, de problemen nog eens in hun onderling verband onder de aan dacht brengt en tevens niet schroomt om waar nodig, bittere critiek te la ten horen. De critiek, door generaal Kruis op ons volk uitgeoefend, omdat het on voldoende verzetswil toont, is juist Dit wil evenwel niet zeggen, dat zij verdiend en rechtvaardig is Zij is dat zeer zeker niet. De verzetswil was in 1939 zeker niet groter dan thans. Dit was ten dele een gevolg van het nood lottige geloof, dat duizenden schon ken aan de illusies dei pacifisten. Het gebroken geweertje deed opgeld. Ten dele was het echter zeer zeker ook een gevolg van het blinde vasthou den aan de neutraliteitsgedachte en een onvoldoende voorlichting. De re gering en de pers trof hier schuld, hoewel de pers zifh verontschuldigen mag met de verwijzing naar het feit, dat ons volk waarschuwende stem men gewoonweg niet wilde horen. Na de oorlog heeft de regering vol komen gefaald in haar plicht om ons volk te wijzen op de gevaren .die ons vanaf de eerste wapenstilstandsdag omringden. De pers schoot niet tekort maar hoe vaak krijgt de journalist van zijn lezers niet te horen, dat hij een zwartkijker is. alarmerend schrijft en liever gezellige kranten moet bren gen? Ons volk wil de waarheid niet zien, wil niet geloven, dat er na de ellende van 1940—1945 nieuwe ellen de dreigt. Vandaar, dat het lauw staat tegenover alles wat defensie heet. Daar komt nog bij, dat juist de gene. die in de jaren 1940—1945 de ruggegraat vormden van het ons nationaal verzet zich thans afzij dig houden Verbitterd zijn de ver zetslieden over hetgeen zij na de oor log ervaren hebben. Verbitterd zijn degenen, die hun krachten voor Indo nesië hebben ingezet en gedesillusio neerd terugkeerden. Nooit meer! Dit zijn woorden, die vele verzetsmannen hebben gesproken en nog steeds her halen. Daar komt nog bij, dat zelfs voor degenen die zich wel zouden willen aanmelden, de voorwaarden voor het vrijwillig dienstnemen bij Nationale Reserve of andere hulp korpsen zo weinig aantrekkelijk is dat zij tenslotte blijven aarzelen. Er is nog een derde factor die ver lammend werkt. Zij berust op de overweging, dat het allerminst vaststaat, dat wij bij een eventueel conflict op effectiever hulp zullen mogen rekenen dan in 1940 Velen vrezen, dat Amerika, dat zelf een al te-minst gelukkige buitenlandse po utlek heeft gevoerd na de oorlog west Europa te uitsluitend ziet als eerste Amerikaanse verdedigingsgor- contact opgenomen met de Engelse regering, en haar van het standpunt van de Ierse regering op de hoogte gebracht. De Ierse regering wenst deze handelswijze te beschouwen als Nederlandse inmenging over het vol gens haar bestaande geschil tussen Groot.Brittannië en Ierland over Noord-Ierland. Nederland heeft de Ierse regering doen weten, dat het geen standpunt dit geschil wenst in te nemen, maar dat het te allen tijde bereid is mede te werken bij 't zoeken naar een bevredigende oplos sing. Minister Stikker wees er voorts op, dat de oefening plaats vindt in het kader van het Noord Atlantisch Pact en dat Engeland hiervoor de fa ciliteiten verleent en dus de plaats bepaalt, waar deze zullen geschieden. De moeilijkheid is, dat Noord Ierland de enige geschikte plaats is. Over de hervatting van de diplo matieke betrekkingen met Spanje zei minister Stikker, dat het volko men onjuist is, wanneer men daar aan de conclusie verbindt, dat de re gering nu ook het Francoregiem kan waarderen. Nederland heeft in de al gemene vergadering van de Uno voor hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Spanje gestemd, omdat dit op het ogenblik economisch en politiek noodzaltelijk is. Men kan nu eenmaal niet een groot land als Spanje isoleren. DE BENELUX De regering zal blijven streven naar een tot stand koming van de economische unie. De moeilijkheden veroorzaakt door het tekort op de Nederlandse betalingsbalans vor men evenwel een grote hinderpaal. Deze zal eerst uit de weg moeten worden geruimd, voor het tot een economische unie kan komen. Het oprakelen van de kanalenkwes- tie heeft een oude wonde in de be trekkingen tussen Nederland en Bel gië opengereten, zo zei de minister. Hij waarschuwde ervoor om deze kwestie aan de Benelux vast te kop pelen. Een studiecommissie heeft 'r onderzoek ingesteld en daarover een rapport aan de Nederlandse en Bel gische regeringen ingediend. De Ne derlandse regering is voorstander van publicatie hiervan. Daarna kan nader op deze moeilijke kwestie wor den ingegaan. Minister Drees: Ingrijpende maatregelen nodig „Het is absurd", aldus minister president Drees, „te beweren, dat de ministers in de regering, die lid zijn van de Partij van de Arbeid, uit po litieke doctrinaire overwegingen niet ten volle bereid zijn mede te werken aan de vorming en opbouw van een krachtige Atlantische strijdmacht". Minister Drees legde in de Tweede Kamer na de rede van minister Stik ker over het buitenlands beleid, na mens de gehele regering een verkla ring af over het defensiebeleid. Mi nister Drees noemde de publicatie van een voorstel van de Nederlandse legerleiding aan de Nederlandse re gering, alvorens dit voorstel bjj de regering was ingediend, een ernstig feit. Men laat van buitenlandse zijde de regering reeds bij voorbaat criti- seren zonder dat de regering van de inhoud van het voorstel op de hoogte was. „De regering", zo ver volgde de minister-president Drees, kan zo niet worden behandeld. In Nederland is het leger geen zelf standig orgaan. De verantwoordelijk heid voor het defensiebeleid wordt gedragen door regering en parlement tezamen. En wanneer men in het bui tenland dit beleid laat becritiseren, dan brengt men het daarmede scha de toe. De minister-president zag de toe komst van vooral de economische toestand in verband met de militaire krachtsinspanning in de gehele we reld en de tekorten op de Nederland se betalingsbalans ernstig in. Er zullen ingrijpende maatregelen moeten worden genomen. De rege ring heeft daarvoor reeds de nodige wettelijke bevoegdheden, maar die maatregelen zullen, omdat zij sterk in het maatschappelijk leven zullen ingrijpen, nauwgezet moeten worden overwogen. In dit verband wees de minister op de liberalisatie, die haar voorshands verhindert de invoer van bepaalde artikelen te doen stop zet ten. De economische Raad uit de mi nisterraad heeft een commissie be noemd die binnenkort een ec-onomisch plan bij de regering zal indienen. Parlement en volk zullen, zodra de regering een beslissing over een en ander heeft genomen, worden inge licht. MINISTER STIKKER nog meer inspanning Ernstig kolentekort Beperking dienstregeling N. S. Langer werken in de mijnen. De minister van Economische Zaken heeft Donderdag te Heerlen hekend gemaakt, dat «Ie regering zich in verband met de crltieko induKtriekolen- voorziening in West-Europa genoodzaakt ziet de toewijzing van steenkolen voor do industrie met ingang van 1 Februari a-s. tijdelijk tot 80% terug to brengen. Aangezien het voorlopig niet mogelijk is deze kortingen ook toe te passen op de electrische centrales, doet de regering een beroep op de indus trie en op de huishoudelijke verbruikers om in het algemeen belang 't eiec- triciteitsverbruik tot het uiterste te beperken. Legerleiding legt uitbrei dingsplan voor leger aan regering voor. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Januari Naar aan leiding van een artikel in „The New York Times", waarin gemeld werd, dat de Nederlandse legerleiding een plan voor uitbreiding van het leger aan de Nederlandse regering had voorgelegd, vernemen w(j van be voegde zijde, dat het plan nu inder daad is ingediend. Het plan is dus ingediend, na de publicatie in „The New York Times". HEVIGE STRIJD IN KOREA Woensdag en Donderdag is in het Oostelijk deel van het centrale front in Korea een hevige strijd opgelaaid, waarin de verbonden legers de tegen stander zware verliezen toebrachten. Tezelfder tijd trokken nieuwe vijan delijke troepen uit het Noorden en Westen naar het strijdtoneel, aldus melden waarnemers. In Johannesburg wordt verwacht, dat de V.S. binnenkort wapens zullen leve ren aan Zuid-Afrika. Schoenreparaties worden duurder In een te Utrecht gehouden verga dering van de federatie van schoen makerspatroonsbonden en het be stuur van de vakgroep schoenherstel lers. is vastgesteld, dat een niet on belangrijke verdere stijging der prij zen voor mmtschoenen en schoenre- paratie onvermijdelijk is. Nederlands echtpaar in Oost-Java vermoord. De administrateur-eigenaar van een onderneming in het gebied van Ban- joewangi (Oost-Java», de heer A. R. van Wel en zijn echgtenote. zijn door een bende om het leven gebracht. Auto schoof van pont. Doordat Donderdagmiddag te Em- meleroord op de Urkervaart de pont plotseling achteruitgleed, schoof een auto van een firma uit Vriezenveen in het water Hoewel de wagen vol water liep. konden de drie inzitten den worden gered. De voorziening van de industrie met kolen geschiedt voor ruim de helft uit eigen productie, terwijl de overige behoefte gedekt wordt door invoer. Daardoor zijn het laatste kwartaal van 1950 leveringscontrac ten afgesloten, welke voorzien in de invoer van 1.330.000 ton industrieko len. Door de toenemende industriële bedrijvigheid, in het bijzonder in West-Duitsland, en productiemoeilijk heden, wordt deze invoer echter ver- minderd. Teneinde in het Nederlandse tekort te voorzien, is de regering onlangs tot aankoop overgegaan van 200.000 ton industriekolen in de V.S. Zoals bekend drukken op de prijs van deze kolen zeer hoge bedragen aan transportkosten. Niettemin heeft men maatregelen getroffen om nieuwe aankopen te doen in de V.S. en Zuid- Afrika. Zolang deze kolen echter nog niet zijn aangevoerd, zal zich een te kort blijven voordoen, dat geschat wordt op 260.000 ton. Ook na beëindiging van de periode van „piekbeperking" 27 Januari zullen ae reclame- en étalageverlich ting aan beperkende bepalingen on- dei-worpen blijven. De gasfabrieken zullen zich aan de noodzakelijke ko- lenbesparing tot 80% moeten aanpas sen. EX-SERGEANT STOND TERECHT Obsessie leidde tot belediging. Ken thans öKjarigc Amsterdam mer, die gedurende de afgelopen 15 jaar pogingen heeft gedaan om ge rehabiliteerd te worden voor een naar zijn mening onrechtmatig ont slag uit de Kon. Marine, stond Dqji- derdag te Amsterdam terecht, om dat h\j in een vlugschrift twee mili taire artsen, die hem in 1935 naar zijn mening ten onrechte voor de dienst afkeurden, van valsheid be schuldigde. Nadat de Officier van Justitie 'n boete van 100 en een voorw. gevan genisstraf van 4 maanden had ge ëist, wilde de verdachte nog een be toog houden. De president wilde hem daarvoor 10 minuten de tijd geven, doch dit achtte de man bij lange na niet voldoende. De zitting werd daarna gesloten tot woede van de verdachte, die aan kondigde in hoger beroep te zullen gaan. Het onderzoek tegen deze man, de ex-sergeant konstabel van de Kon. Marine A. H. F. F. uit Amsterdam was een half jaar geleden geschorst, omdat de rechtbank het nodig acht te, dat een psychiatrisch rapport zou worden uitgebracht. Na bijna 18 jaar dacht men abusie velijk, dat F. betrokken was bij de muiterij op „De Zeven Provinciën' Weliswaar kwam de vergissing aan het licht, doch toen had F. zich over deze zaa.k zo opgewonden, zo ver klaart hjj althans zelf. dat men hem niet meer wilde rehabiliteren. In 1935 werd hij door een medische commis sie afgekeurd. Van die commissie maakten twee doktoren deel uit, die hem in Indië hadden gekend. Vijftien jaar lang heeft F. gepoogd aan te to nen, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. In 1949 publiceerde hij een vlugschrift, waarin hij de artsen van valsheid in geschrifte beschul digde. De Ned. Spoorwegen zullen, zonder het economische verkeer in belangrij ke mate te schaden, do dienstrege ling beperken. Met ingang van 22 Januari zal het personen-vervoer op bepaalde lijnen zodanig worden inge krompen of door bet inzetten van bussen worden vervangen, dat hier mede dagelijks 300 ton industrieko len zuilen worden verstrekt, zodra de koienaanvoer dit mogelijk zal ma ken. De dienstregeling voor de Zeeuw se lijn wordt niet gewijzigd. Daar de voorzieningen met huis brandkolen voor het overgrote deel door de Nederlandse mijnen geschiedt geeft de positie van deze brandstof soorten thans geen aanleiding tot bijzondere maatregelen. AANDEEL DER MIJNEN De minister achtte de industrieko- lenvoorziening zo critiek, dat er aan leiding bestaat een beroep te doen op werknemers en werkgevers rn de mijnindustrie om gezamenlijk een snel ter beschikking komende bijdra- fe te leveren voor de opvoering van e kolenproductie. Onder de huidige omstandigheden bestaat hiertoe slechts éen effectief middel, nl. een tijdelijke vermeerdering van het aan tal arbeidsuren met Ingang van be gin Februari a.s. Het effect van deze maatregel, wel ke zich tot medio April zou moeten uitstrekken, wordt geraamd op 100.000 tot 150.000 ton, hetgeen on geveer de helft uitmaakt van het ge raamde tekort aan industriekolen voOr het eerste kwartaal van 1951. del in het Westen, zoals in het Verre Oosten Japan Formosa en tot voor korte tijd China de eerste gordel vormden. China werd verlaten. Indo nesië werd verlaten. Loopt West Eu ropa niet de kans eveneens verlaten te worden als dit beter past in het effect der Amerikaanse buitenlandse politiek? Ziet Amerika voldoende in. dat in het oude West-Europa de Wes terse cultuur een van haar hoogtepun ten heeft bereikt en kan bogen op verworvenheden, die alleen reeds ver zet tegen oprukkende horden recht vaardigen? Zo denken velen. En dat is begrij pelijk. Wil dat veranderen, dan zal de regering niet alleen effectieve maat regelen moeten nemen om snel onze weerbaarheid te vergroten, zij zal bo vendien haar voorlichtende taak op doeltreffender wijze moeten vervul len. En bovenal: zij zal de defensie tot het kardinale punt in haar pro gramma moeten maken. Met name aan dit laatste heeft sedert 1945 alles ontbroken en ontbreekt helaas nog altijd veeL Vandaar dat de critiek van Gene raal Kruis zich meer dan tot ons volk had moeten richten tot de rege ring. De gesclüedenis van de fusionnering van de waterleidingbedrijven te Walcheren is er reeds een van jaren. D.w.z.: er is in het verleden veel ge praat, voorbereid en onderhandeld, maar tot „zaken doen" is men eigen lijk pas kort geleden gekomen, toen de ontwerp-overeenkomst voor de sa mensmelting van het Vlissingse gemeentelijk waterleidingbedrijf met de Waterleiding-mij. Midden-Zeeland (W.M.Z.) ter tafel kwam. Zoals bekend heeft de Vlissingse gemeenteraad hieraan reeds zijn goedkeuring gehecht en naar wjj vernamen, is dit thans ook geschied door de wederparty, de aandeelhoudersvergadering van de W.M.Z. Wanneer Ged. Staten en de mi nister van Sociale Zaken er nu nog hun goedkeuring aan hebben gehecht hetgeen waarschyniyk binnenkort het geval zal zijn staat niets meer de definitieve één-wording in de weg. het Vlissingse bedrijf als van de W.M. Z. is en deze wees ons er op, dat het W.M.Z.-tarief een oppervlaktetarief is. Men betaalt een vastrecht, dat af hankelijk is van het oppervlak van de woning en in het algemeen ook wel wat hoger ligt, dan het vastrechtbe drag van het Vlissingse tarief, dat voor een normale woning altijd f 2,— per twee maanden bedraagt. Maar voor dat hogere bedrag kan men ook heel wat meer water verbruiken, zo dat in zeer veel gevallen niets meer verschuldigd zal zijn vcor „meer-ver- bruik". En komt men toch nog aan dat meer-verbruik toe, dan kost dit maar 30 cent per kub. meter in plaats van 50 cent Het is natuurlijk ondoenlijk van te voren te zeggen of men in een be paald geval voordeliger uit zal zijn of niet, maar vaststaat, dat in zeer veel gevallen het te betalen bedrag niet zal stUgen, terwyi een aanmerkelijk rui mer gebruik van wafer dan toch mo gelijk Is. Zo gezien, kan men zeggen dat het W.M Z.-tarief. uit sociaal en vooral hygiënisch oogpunt be schouwd, aantrekkelijker is dan het Zo'n fusie is natuurlijk voor een be langrijk gedeelte iets, dat zich buiten de sfeer van de publieke belangstel ling voltrekt. Dat zijn allemaal maar „papieren" overeenkomsten, zo rede neert de doorsnee verbruiker, en er komt straks toch heu3 geen ander wa ter uit mijn kraan. Wat dat water betreft, heeft de man natuurlijk gelijk, maar hij zal van de fusie toch wel iets gewaar worden. Al was het maar, dat over enige maan den op de waterleidingkwitanties een andere naam zal prijken. Trouwens: de kwitantie zal er hele maal een beetje anders gaan uitzien, want de W.M.Z. rekent nu eenmaal met een ander tarief, dan de gemeen te-waterleiding van Vlissingen. En voor de Vlissingse waterverbruikers is het dus in de eerste plaats de vraag of het tarief voor hen voordeliger zal uitvallen of onvoordeliger. ANDER TARIEF Wij hebben terzake eens ons licht opgestoken bij de heer F. Kas, die zoals bekend zowel directeur van I Vlissingse, dat een tè schriel water verbruik gemakkelijk in de hand werkte. Overigens: het zal nog wel even duren voor het nieuwe tarief kan worden doorgevoerd, want daarvoor is nodig, dat alle aangesloten wonin gen dat zijn er in Vlissingen ruim 6000 opgemeten worden. Daarvoor zal de WM.Z. wel enig extra-perso neel moeten aannemen, maar men stelt zich toch voor dit in een rustig tempo te doen, ook al omdat het nieu we tarief een royaler waterverbruik tot gevolg kan hebben. En dat kan men pas opvangen, wanneer alle ge projecteerde voorzieningen werkelijk ook uitgevoerd zijn. Voorts kunnen we nog mededelen dat inmiddels ook een dagelijks be stuur voor de W.M.Z. is gevormd, dat bestaat uit de heren J. M. van Bommel van Vloten uit Goes (voorzitter, aangewezen door Ged. Staten), mr. B. Kolff (ambtshalve als burgemeester van Vlissingen) en P. Dregmans, burgemeester van Seroos- kerke (aangewezen door de Raad van Commissarissen) VOLGENDE STAPPEN De fusie tussen het Vlissingse be drijf en de W.M.Z. is echter slechts een eerste stap, die door meerdere ge volgd zal moeten worden. Naai- wij ten slotte kunnen mededelen, is in middels reeds een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de fusionne ring van de waterleidingbedrijven van Souburg en Domburg met de W.M.Z. (Boven het artikel, dat wij in onze vorige editie brachten over uitbrei ding van leidingen en aansluitingen van de waterleiding op Walcheren, is helaas door een vergissing bij de op maak een ..kop" geplaatst die be stemd was voor bovenstaand artike' over de gevolgen van de fusie van de Vlissingse waterleiding met de W. M.Z.) Uitbreiding van luchtmacht der V.S. De leiding der Amerikaanse lucht macht heeft Donderdag bekend ge maakt. dat zij direct ingaand een groot gedeelte der reservisten benevens een aantal leden van de nationale garde en vele vrijwilligers, die zich voor indeling bij de reservisten der lucht macht hebben opgegeven, onder de wapenen heeft geroepen. In totaal zijn ongeveer 150.000 man opgeroepen. De Amerikaanse luchtmacht wil zo spoedig mogelijk 971.000 man onder de wapenen hebben. viert prinses Margriet haar 8ste verjaardag, is het 850 jaar geleden, dat de kruisvaarders van het leger van Godfried van Bouil lon onverwacht te Brussel te rugkeerden. Tot voor kort werd dit in Brussel gevierd met „vrouwkensavond". COMMUNISTISCH CHINA ALS AGRESSOR GEBRANDMERKT President Truman verklaarde op zijn persconferentie van Donderdag, dat de Verenigde Staten er krachtig bij de Verenigde Naties op aan zui len dringen, dat het communistische China als aanvaller in Korea zal worden gebrandmerkt. De president zeide dit in antwoord op een vraag of de Verenigde Staten dit zouden pogen te doen, nu het communisti sche China het voorstel der Verenig de Naties tot een staken van het vu ren in Korea heeft verworpen. Warren Austin, de Amerikaanse afgevaardigde in de politieke com missie der Verenigde Naties heeft in middels Donderdagavond China als agressor gebrandmerkt en de Ver enigde Naties verzocht collectieve maatregelen tegen de agressie te ne men. De Sowjet-afgevaardigde Tsarapkin die Malik verving, verklaarde, dat de Sowjet-Unie volkomen achter de Chi nese tegenvoorstellen stond. „Zij zijn erop bei*ekend om de snelste rege ling van de Koreaanse kwestie en de andere kwesties met betrekking tot de Chinese volksrepubliek en het Verre Oosten te weeg te brengen", zo zeide hij. IETS KOUDER. Weersverwachting, geldig tot he denavond. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, maar ook flinke opkla ringen. Aanvankelijk nog harde tot krachtige, later krachtige tot matige Noord-Westelijke wind. Iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1