Meer scholen zullen voor meer goede vaklieden moeten zorgen Influenza VAL DA 1 EEN ZEEUWSE MARINE-MAN ONTVANGT EEN OORKONDE haar noodlot Toch blijft voorzichtigheid geboden Van Vrouw tot Vrouw ENAVOi 4 PROV IN Cl A LE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 JANUARI 1951 Technisch onderwijs en industria lisatie Op M.T.S. kunnen meer bouwkundigen, chemici en physici gepi aatst worden. De minister van Onderw ijs, K. en W. heeft de Tweede Kamer een nota doen toekomen betreffende de stand van het layer en middelbaar technisch onderwas voor jongens en de maatregelen, die, mede in verband met de in dustrialisatie, op korte termyn tot de ontwikkeling kunnen bijdragen. In dit rapport wordt de instelling van twee commissies aangekondigd, welke deze materie nader zullen bestuderen. Bovendien worden enkele maatregelen op korte terinjjn voorgesteld. Voor aansluiting tussen het gewoon lager en het lager technisch onder wijs wordt gedacht aan een voorbereidend leerjaar, terwij! voor liet uitge breid lager technisch onderwijs in een of meer steden een proef met een vierjarige cursus kan Worden genomen. Ook het programma der middelbaar technische scholen behoeft aldus de minister enige herziening. Het lager technisch onderwijs aan de dagscholen heeft tot taak aan zijn leerlingen aan algemeen vormende opleiding te geven voor hun toekom stige werkkring in industrie of am bacht. Van die opleiding mag men niet vragen, dat zij de leerlingen vol ledig zal vormen tot vaklieden. Dc minister concludeert, dat de tweejarige lagere technische school haar koers zal moeten wijzigen, in dien z\j in de toekomst aan dc te stél len eisen wilt blijven voldoen. Het is noodzakelijk dc voorwaarden te scheppen, die de vernieuwing kunnen bevorderen. Een bepaalde vorm van voorberei ding wordt beproefd. Dat experiment heeft niet de strékking een definitie ve stap te zetten tot uitbreiding van het technisch onderwijs met een nieu we aanvangsklasse. Er zijn reeds ex perimenteerklassen aan enkele am bachtsscholen ingericht, o.m. met de bedoeling na te gaan in hoeverre een voorbereidend leerjaar kan bijdragen tot verbetering van de vakopleiding In die plaatsen, waar geen school voor V.G.L.O. bestaat en men ook geen prijs stelt op een dergelijke school, ware in de naaste toekomst op aanvrage van het bestuur van de lagere technische school een voorbe reidend leérjaar toe te staan. Ook ware het mogelijk in streken met een gemengde bevolking toestemming te geven voor een beperkt aantal klas sen. Tenslotte is nóg denkbaar de toestemming voor een voorbereidend leerjaar te binden aan een bepaalde periode. Op deze wijze zou worden bereikt, dat het voorbereidende leer jaar en het V.G.L.O. elkaar aanvullen en concurrentie wordt vermeden. Bo vendien zou daarmede op korte ter mijn ter voorziening in de grote nood, die thans bestaat, een behoorlijke op lossing worden verkregen. Het technisch onderwijs is relatief kostbaar (de kosten per leerling zijn thans f 430. waarvan hét Kijk 70 bijdraagt. De investeringskosten pér leerling kunnen worden geraamd op 3000 a f 3-300). Daarom dient- te worden voorkomen, dat scholen wor den opgericht, waarvan niet tevoren op goede gronden kan worden aange toond, dat zij in een blijvende behoef, te voorzien. Een jaarlijkse toestro ming van 6090 leerlingen moet wel als minimum worden aangehouden. Een bevredigende regeling ten aan zien van de subsidiëring van nieuwe scholen voor lager en middelbaar nij verheidsonderwijs kan naar de mening van de minister worden beroikt dool' het opstellen van een plan, waaraan enige algemene normen ten grond slag liggen en dat de richtlijnen be vat voor de uitbreiding van het nij verheidsonderwijs. Het zou- bovendien een verbetering zijn, indien by een verzoek om subsidie niet de noodza kelijkheidsverklaring van de gemeen te behoefde te worden overgelegd. In stede daarvan zou de minister (tan de gemeentebesturen en aan Ged. Staten advies vragen. LEER El NOEN STELSEL. Het leerlingenstelsel is nft de oor log sterk gegroeid. Hét omvat thans I meer dan 20.000 leerlingen, doch is j voor een belangrijke uitbreiding vat-1 baar. Dc laatst beschikbare statistiek j (van 1948) laat zien. dat Slechts 40 i van de leerlingen, die een leer- overeenkomst aangaan, het diploma verwerven. Van de overigen verlaat 2 3 met onvoldoende vorderingen hét leerlingenstelsel. De toeloop tot het avondonderwijs van leerlingen (met inbegrip van de genen. die geéri leerovereenkomst hebben) is eveneens stérk gestegen. Het aantal ingeschrevenen over schrijdt thans de 50.000 en neemt nog steeds toe. Een belangrijke verbetering zou in liet bijzonder worden verkregen, in dien de leerling gedurende b.v. een dag per week door de patroon in de gelegenheid werd gesteld de seliool te bezoeken. UITGEBREID TECHNISCH ONDERWIJS. Het uitgebreid technisch onderwijs (een tussenvorm tussen het lager en middelbaar) heeft tot taak de oplei ding van lagér kader te verzorgen. Van deze vorm van onderwijs mag worden vernacht, dat hij zal groeien. In elk geval verdient dit type school de aandacht en is te overwegen op een of meer plaatsen in den lande bij wijze van proef tot stichting van een dergelijke school over te gaan. indien het overleg met het bedrijf daartoe voldoende waarborgen geeft. sclie scholen bezoekt, 1949 Tholen en St. Philip) 4.2 'V0ii van de totale mannelijk) bedraagt voor ^hiUpsla lelijke 1 volklng. Walcheren 13.5 °/00, Zuld- gedurende en na de oorlog sterk toegenomen. Op 1 Januari 1950 was het aantal leerlingen 8120. De grote aanmelding van dit jaar heeft er toe geleid, dat vele klassen overbezet zijn. Het ministerie van economische zaken heeft onlangs een voorlopig onderzoek ingesteld naar de plaat singsmogelijkheden van de afgestu deerden. Daaruit is gebleken, dat in het algemeen vraag en aanbod vrij wel met elkaar in evenwicht zijn, met uitzondering van de bouwkundi ge en de chemische sectoren, waarin de vraag het aanbod overtreft. Ook kunnen meer physici geplaatst wor den. De besturen en de directeuren van de scholen zijn niet geheel tevreden met het gehalte van de leerlingen en streven naar een betere selectie. Dit alles leidt lot de conclusie, dat de oprichting van nieuwe scholen, ten- zy de omstandigheden zich wijzigen, voorshands met grote omzichtigheid dient te geschieden. IN ZEELAND. Aan de nota is toegevoegd een overzicht van de meningen van dc Ged. Staten van de provinciën. Hier uit blijkt, dat in Zeeland de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk in samenwerking met het Economisch Technologisch Insti tuut een onderzoek heeft ingesteld naar de stand van het Nijverheids onderwijs. Er zijn thans scholen in Middelburg, Goes, Zierikzee, Oostburg. Terneu- zen. Hulst en Vlissingen. Het bezoek is over het algemeen bevredigend. Het aantal jongens dat op de ver schillende eilanden de lagere tcchni- Noord-Beveland 9.8 °/qn, Schouwen en Duiveland 13.8 v/on, Oost-Zeeuwsch Vlaanderen 12,3 "/on- West-Zeeuwsch Vlaanderen 9.3 °/0,.. Door de geïsoleerde ligging van sommige delen van de provincie is het bezoeken van een dagnijverheids school zeer bezwaarlijk (Noord-Beve land, St. Philipsland). Hot is moeilijk te zeggen of Tholen (15.500 inwo ners) dat thans op Bergen op Zoom is aangewezen, voor een ambachts school in aanmerking behoort te ko men. Het aantal jongens van dit eiland dat dagnijverheidsonderwljs volgt, is relatief gering, doch het is niet onmogelijk dat ooit sociaal-psy chologische factoren daartoe bijdra gen. Dc scholen te Goes, Terneuzen en Zierikzee hebben uitbreiding van het gebouw nodig. Confessioneel onderwijs in Zeeland is slechts in een enkel gebied te ver wezenlijken. omdat de relatief lage bevolkingsdichtheid, de moeilijke verbindingen en de verscheidenheid van levensrichting onvoldoende be staansmogelijkheden opleveren. Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou (door keel, borst en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert con- gesnc^rgemakkeüjkc ademhaling ea geeft spoedige verlichting. Hij streed op vier fronten Zware boete voor Gerzon. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft destyds tén aanzien van dc N. V. Gebr. Gerzon's Modemagazijnen te Amsterdam bewezen verklaard, dat zij destijds textielgoederen afle verde zonder inontvangstneming van Bunten. Het Hof veroordeelde de '.V. tot betaling van twee boeten, ieder van 15.000.—. De Hoge Raad heeft dit arrest nu alleen voor wat de kwalificatie be treft vernietigd en een veroordeling uitgesproken tot 25.000 boete, subs. 3 maanden hechtenis, te ondergaan door de directeur A. Max'x, alsmede tot betaling van een aanvullend geldbedrag, ter gedeeltelijke ontne ming van het voordeel door het be gaan van het strafbare feit behaald, ten bedrage van 70.000,-—. De Amerikaanse senator Bridges heeft zich uitgesproken voor het afbre ken van de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie, Met H.M.'S Flo res bij D-day. Aan de heer L. Almekinders, de vroegere sergeant sportlnstructeur van dc Mariniers afdeling te Bergen op Zoom, zal eerstdaags de oorkonde voor krijgsverrichtingen op H. M. Flores worden uitgereikt. Buiten deze oorkon de heeft de heer Alnickinders de medaille voor 12 en 24 jaar trouwen dienst en het oorlogsherinnéringskruis met de vier gespen, tc weten gesp I Oor logsdagen 1940; gesp II Krijg ter Zee 1940-'45; gesp III Slag in de Java zee gesp IV 2e Front Frankrijk en Invasie. De heer L. Almekinders is 'n Zeeuw Iiy werd geboren op 10 October 1012 te Itilland-Bath. Als echte Zeeuw trok het water hem aan. Op 15 Augustus 1933 kwam hy by het korps Mariniers te Rotterdam voor de gewone opleiding. Eigenlijk wist Almekinders hele maal niet wat het korps Mariniers was, maar iemand uit zyn geboorte plaats maakte propaganda voor dit keurcorps en wist hem er toe'over te halen. In Januari 1935 ging hy voor de eerste maal naar Ned. Indlë en wel naar Soerabaja. In 1938 werd de thuisreis aanvaard met de H.M. Sumatra. Ook deze thuisreis was niet zonder avonturen, want men had tien dagen oponthoud om Nederlandse schepen te convoye- ren in verband met de burger oorlog in Spanje. Minister van Schaik in Nederland terug. Met het K.L.M-tóestel uit Curacao arriveerde Dinsdagnacht om onge veer ééri uur de minister zonder por tefeuille, mr, J. R. H. van Schaik. die op Curasao en Aruba besprekingen heeft gevoerd over de eilandenrege ling. De andere leden van de delega tie, staatssecretaris van der Grinten en de heren van Helsdingen en Hoog houdt, blijven nog enige tijd in cie West, De minister vertelde dat hij op Cu rasao gesproken heeft met de ïaad van advies, het college van algemeen bestuur en zeker niet in de laatste plaats met de voorbereidingscom missie van de Staten, die speciaal benoemd was om prae-advies uit te brengen over de door dc minister zelf ontworpen eilandenregeling. Minister van Schaik is ook twee dagen op Aritba geweest, eveneens om met de betrokken autoriteiten overleg te plegen. Hij gaf te kennen dat de re geling nu binnenkort een feit zal zijn. De minister noemde een termijn van enkele maanden. Neem een doos echte PASTILLES VOORKOMINGVAN GRIEP Hel was maar zo'n toevallig plaatje in de krant deze week. Zo'n opvnllertje waarvan wij even terloops kennis nemen. De vrouw van de nieuwe Chinese gezant in Zwitserland, die met haar zoontje uit de raampjes van het vliegtuig de eerste blik op hun nieuwe woonstreek werpt. Maar dal heerlijke jochie, wat onwennig nog in zijn Europese winterkleren, riep opeens een oude herinnering bij mij wak ker. De herinnering aan nel zo'n aardig Chinees kereltje, koddig en plechtig in een dege lijke winterjas en met een pèt op 11: kan nooit zo'n driedubbele Chinese naam lezen zonder aan hem te denken, en aan de aar dige herinnering, een reclame voor zijn land en volk. die hij bij een hele klas Hollandse kin deren heeft achtergelaten. Kin- déren, die nu zachtjesaan ook al weer zo'n kleuter aan de hand naar school brengen. En die misschien, als zoon of doch ter in de krant zit ie neuzen en vraagt: Vader, wat zijn dat: Chinezendan glimlachend zullen zeggen: ChinezenDat zijn aardige, pientere, vrolijke lui Hoe weet ii dat, vader'.' Wel, ik heb jaren geleden met een Chinees in de klas gezeten en dat was toch zo'n gewiekste grappenmaker. En dan komt het verhaal, dat ik u vertellen wilde. Hij kwam van Java hierheen, midden in de griezelige natte kou van een Hollandse winter. Zijn jonge oom zou hier aan 'n universiteit gaan studeren, en zijn iets oudere vader had aan diezelfde universiteit nog het een en ander aan zijn kennis bij te spijkeren. Dus waren zij maar als familieverhuisd maar het lieve kleine Chinese moedertje hadden zij'in Davos moeien achterlaten. Hopelijk zou zij daar volledig kunnen genezen in de lijd dat de twee mannen hun studie voltooiden. Maar wat moesten zij ondertus sen met een jochie van zeven jaar aanvangen? In het sanato rium bij de moeder laten was natuurlijk onmogelijk. Dan moest het in arren móede maar meegenomen worden naar dat kille motregenlandje aan de Noordzee. En zo kwamen twee jonge Chinese mannen met een par mantig kereltje tussen zich in een pension van een provincie stadje binnenstappen. En hier begint het eerste lichtje te branden in deze trieste historie. Er zijn zo voor en na al ver scheidene biltere en veront waardigde dingen geschreven over het verschijnsel Hospita. En misschien terecht: ik kan daar niet over oordelen. Maar dit weet ik ivel: er zijn ook eni ge lieve, hartelijke, moederlij ke exemplaren van deze soort. En deze twee-en-een-half man sterks Chinese formatie had nu juist een van dat soort getrof fen. Want enige dagen daarna verscheen zij aan de open deur van een schoollokaal, met de kleine jongen aan de hand. Een grote robuuste vrouw in dege lijke winterkleren, zo écht Hol land op zijn breedst. En zij fluisterde tot de kleine school juffrouw, die met tintelende ogen hel paar stond aan te zien: Ik breng hem maar even Ambassadeur IN DE DOP zelf, juffrouw, want het is alle maal nog zo vreemd voor hem. Maar hij is wel aardig bij, ge loof ik. Hij is bij mij al wat. thuis. Och, ik vertroetel hem maar een beetje,ik heb zelf geen kinderen en zo'n jochie gaat je aan het hart, nog amper zeven en dan al zonder zijn moeder De schooljuffrouw sloot on middellijk zowel de hospita als het Chineesje in haar hart en- gaf hem een plaatsje vlak bij haar lessenaar. Dan kon ten minste geen nieuwsgierige lum mel naar hem gaan zitten om kijken: een vertoning waarop wel enige kans bestond de eer ste dagen. Enige kans.... nauwelijks vijf minuten later was de deurope ning eenvoudig versperd door een kluwen kinderen, uit alle klassen bijeengedromd en over eikaars schouders glurend, jó, we hebben een Chinees op school! met eigen ogen te aan schouwen. De juffrouw moest er aan te pas komen en de bovenmeester met een preekje bij de groten nadien, om de deur eindelijk gesloten te krijgen. In de klas was de nieuwe aan winst een oorzaak van hevige opwinding. Er werd gebedeld en gesmeekt om het plaatsje naast hem. Er waê een plezie rige deining die eerst luwde bij het introductiespeechje van de juffrouw, die de entrée van de ze kleine zoon van het Hemel se Rijk in bloemrijke bewoor dingen Schilderde als een veer op de muts van de klas, en ernstig de hoop uitsprak dat voorzeide klas zich deze onder scheiding waardig zou tonen. Waarna de kleine gast verzocht werd zichzelf met naam en toenaam voor te stellen. Han Bing Kóngzei het stralende jongmens plechtig. De juffrouw was diep onder de indruk en de klas niet minder. Wat een prachtige naam maar een beetje lang voor dagelijks ge bruik. Als we eens „Han" zei den voor de gezelligheid? Hier nu ontving het aan dachtige gehoor, de juffrouw incluis, de eerste les in sinolo gie. Juf moest niet Han zeggen, maar juist Kong. Want Han was de familienaamr Kong de aan- spreeknaam, en Bing een spe ciale onderscheidlngsnaam met het oog op meerdere Hannen in de familie. Zelden heeft een klas zoveel genoten op één Och tend. De kléine Kong tras met één slag populair, en de Hol landse kinderen slikten alles van hem ah de natuurlijkste zaak van de wereld. Zélfs zijn accent, dat aller grappigste vogelachtig stemge luid, waarmee hij bii het eerste leeslesje Juf zelf bijna deed glimlachen: O spiennetje, o spiennetje, iek viend jou toch zo knap Kinderen-mensen, wat kon die knaap lezen. En re kenen! tegen de klippen op. Alleen zijn schrift bracht Juf tot wanhoop: zo'n alleronlées- baarst kliederpootje had zij zel den onder ogen gehad. Maar dut was bijzaak. Het belangrijkste was, dat na een week de kleine Chinees volkomen in de Neder landse kindersfeer was opgeno men, en zelfs bij dé grote jon gens geweldig populair werd vanwege zijn watervlugheid als voetballer! Toen hij weer op Java terug was, schreef zijn vader een brief naar de bovenmeester, om de gehele school voor alle be loonde hartelijkheid te bedan ken. Kong had niet zuinig heimwee, stond er aan het eind. Zouden de volkeren der we reld niet oneindig beter met elkaar overweg kunnen, als wij over en weer eens zulke kleine Kongs kónden uitwisselen? SASK1A. MIDDELBAAR ONDERWIJS. TECHNISCH Daar tot nu toe in het algemeen de middelbaar technische scholen op goede wijze aan hun doelstelling heb ben voldaan, is Voorzichtigheid nodig in geval men veranderingen zou wil- FEUILLETON c O P P E 10 Ook oom Just liet nu zyn gemoede lijke toon varen: „Wil je misschien bij notaris Hoogstraten het testament zien? Invloed op de leiding hier kun je alleen uitoefenen, wanneer je een betrekking op kantoor aanvaardt. Daarvan is mij niets bekend. Wel weet ik.bij verhief zijn stem „dat je 'de firma en jezelf moeilijkheden berokkent. Door jc tussenkomst bij het „Eiland Texel" heb je de rekening voor het eten en het logies niet on aanzienlijk verhoogd. Als je de op vatting van de notaris nog even wilt horen over het testament van wijlen je vader „Ik zal de notaris niet lastig vallen", zei Gerard; alles is mij bekend, maar maar nu wil ik jou wat zeg gen", onderbrak zijn oom hem, „je bent een verliefde dwaas en daardoor niet meer volledig in het bezit van ;c verstandelijke vermogens, anders zou je je schamen over je gedrag. Ter wil len aanbrengen. Toch dient het sche- le van de dochter van een bankrou- ma van de opleidingen op enige puft.-1 tier. van een man. die rich genood- ten aan de bestaande behoeften te I ?aakt heeft gezien zijn vroeger per'S'o- worden aangepast. neel, zichzélf en zijn dochter als lijf- De omvang van dit onderwijs is I eigene te verkopen Gerard 'deed enkele stappen achter waarts. Maar zijn oom had niet het minste medelijden. „Jij, die zolang gestu deerd hebt. denkt tóch niet, dat wij deze geruïneerden gratis vervoeren? Gewoonlijk rekenen we 450 gulden per persoon voor deze overtocht. Zij betalen f 45. „Wie betaalt de rest dan?" „Dat is niet zo eenvoudig te zeg gen. Dat loopt via verscheidene agen ten. die het loon. dat in Amerika ver diend wordt, inhouden en ons weer betalen, totdat de schuld gedelgd is". „Dus zijn zij slaven!" zei Gerard en zijn stem klonk toonloos. De reder maakte een afwerende beweging met zijn handen. „Ik weet er geen ander woord voor", zei Gerard. ..Goed. best. net zoals je het wilt hebben! De slavenhandel is overigens een bedrijf, dat eerbare kooplieden uit Engeland. Spanje en ons land rijk ge maakt heeft. De zaak ligt hier echter anders. Redeneer nu eens verstandig. Wat moeten deze mensen in Europa zoeken? Hier verhongeren ze. geld voor de overtocht ontbreekt hun ook. Wij zorgen er voor, dat zij de nieuwe wereld kunnen bereiken, dat ze daar ook een dak boven hun hoofd en tc eten hebben. Daarvoor krijgen wij het loon, dat zij verdienen. Dat is toch billijk, want wij dragen al het risico!" „Hoe lang 'duurt het voor de schuld aan ons betaald is?" vroeg Gerard Op gewonden. Dat hangt er van af! Gemiddeld vier a vijf jaar. Bij kinderen duurt het langer omdat zij eerst als zij ouder zijn geld kunnen verdienen". „En -zij moeten elke soort arbeid aanvaarden, 'die hun wordt aangebo den"? „Natuurlijk! Dacht je soms dat wij hun nog laten kiezen?" „En als ze werk weigeren!" „Weigeren? Je lijkt wel gek!" „Ja misschien wel. Wat gebeurt er als zij weglopen of zich op een andere manier aan arbeid onttrekken?" „Daarvoor zorgt de politie wel!" „Maar daartoe heeft die niet het recht!" „Ja. dat denk jij! Tegen de wet valt niet te vechten. Elke passagier tekent een contract dat rechtgeldighcld be zit". Gerard liet zich in een stoel vallen. Fijt sloeg hem bezorgd gade. Hij vreesde een aanval van woede bij de jongeman, die zich nauwelijks scheen "te kunnen beheersen. Maar hij bleef geruime tijd zwijgend zitten. Toen vroeg hij: „Hebben Jacques Mumer. en zijn dochter even eens 'n contract getekend?" '„Ja, natuurlijk!" „Voor hoeveel jaar?" Zijn oom haalde de schouders op. (Wordt vervolgd» Veemarkthallen - Rotterdam Vrijdag 19 Jan. 252e AMSIfgPAM ROTTERDAM MAANDAGS VRU0AC5 2-5 1.1 n» 2-9 f-» WOSNSDAC J 2.5 MET DE BEKENDE „ENAVO-GARANTIE" Het bedanken van dr. ir. A. F. v. d. Scheer. Dr. ir. A. F. van der Scheer heeft, zoals bekend, als lid van de T.C. van de K.N.S.B. bedankt. Deze bond gaf nu als reden op, dat de heer v. d. Scheér dit besluit heeft genomen, om dat de heer Schenk en niet hijzelf als leider van de Nederlandse verte genwoordigers naar de wereldkam pioenschappen is aangewezen. Vol gens de heer v. d. Scheer is dit abso luut onjuist. Het bondsbestuur zou zich in deze gemengd hebben in tech nische aangelegenheden, welke tot de competentie van de T.C. behoren. Dc heer v. d. Scheer zegt voorts dat zijn bedanken dateert van vóór het be kend worden van de goedkeuring van de aanwijzing van de héér Schenk OP WALCHEREN Van 1938-1940 is hij in Nederland gebleven. Hij deed dienst in Den Hel der en Vlissingen. In de oorlogsjaren van '40 lag hij in Vlissingen en vocht mee op het eiland Walcheren. Toen hy de kans schoon zag, ging hij tc voet door België en Frankrijk naar Boulogne. In Boulogne lag de Batavier II, waarmee hij liet Kanaal overstak en in Falmouth in Enge land aan land kwam. Op 24 Mei werd hij geplaatst aan boord van H. M. Heemskerk om de H. M. Sumatra te begeleiden naar Halifax in Canada en de kleine schip Prinses Juliana en de kleine Prinsesjes naar Canada bracht. Toen volgde er een lange tijd van convoyeren van Milford Haven in Wales, naar Ierland. Dit speciaal ter bescherming van schepen tegen vlieg tuig aanvallen en aanvallen van duik boten. Eenmaal ging de reis naar Rusland. NAAR SINGAPORE Op 16 Juni 1942 vertrok hij aan boord van de H.M. Heemskerk met een convooi van Belfast rond Ierland naar Singapore. De tocht ging eerst langs Ponte de la Hatta (Portugees bezit) naar Kaapstad. In hot voorjaar heeft toen de H. M. Heemskerk nog meegehol pen bij de invasie tc Madagaskar van de Engelse en Franse commando troepen. Via Colombo ging het naar Singa pore, Maar. Singapore heeft het con vooi nooit bereikt. In de Indische Oceaan kreeg men bericht dat Sin gapore was gevallen. Het convooi werd in Colombo achtergelaten en de H.M. Heemskerk ging alleen naar Java. Op weg naar Tjilatjap werd H. AT. Heemskerk aangevallen door negen zware bommenwerpers. Het schip had twee aanvallen te doorstaan maar gelukkig waren er slechts twee gewonden aan boord. Intussen was ook Java gevallen. De H.M. Heems kerk wercf daarna gevoegd bij de Britsche Eastern Fleet onder com mando van admiraal Sommerville, bestaande uit 70 schepen. TERl'G NAAR ENGELAND Half Augustus ging Almekinders over op de H. M. Sumatra en met de ze boot keerde hij terug naar Bel fast. Toen de H. M. Sumatra in Belfast aankwam moest de boot naar Ports mouth voor reparatie en werd Alme kinders overgeplaatst naar H. M. Mêdussa, liggende in Holeyhcad. Drie maanden later ving zijn opleiding bij de Commando troepen aan te Achna- harry in Schotland, bij de Britsche Commando's. Vervolgens werd hij ge plaatst on het M.S. Oranje Nassau van de My'. Zeeland en ten slotte op de H.M. Flores liggende in Ports mouth waar. (wat men.toen nog niet wist) de invasievloot gereed lag. DE INVASIE En op o Juni 1944, nadat alle hens voor de boeg was geweest, werd de I grote sprong gedaan naar het twee- j de front. Dat was wel het spannend- I ste moment van Almekinder's leven. 6 Juni 's morgens half zes kwam hij voor de Franse kust, 18 min. voor zes viel het eerste schot en 5 minuten voor zes gingen de eerste troepen aan wal, onder dekking van het vuur der vloot, 's Nachts was er een lucht landing voorafgegaan 20 km het land in, aan de Ome by Caen. Omstreeks vijf uur 's morgens was een grote aanval door 1000 Lancaster vliegtuigen gedaan, die op de kust strook van de Ome tot Cherbourg een bommentapijt hadden uitge strooid. Almekinders heeft de gehele voort zetting van de landing meegemaakt in Frankrijk. Steeds moest dekking worden geboden aan de troepen. Na 2% maand op de kust gelegen te hebben, keerde hij in October '44 te Londen terug. Daar maakte hij 'n avontuur mee. Op een dag gingen 20 marine-mensen baden. Vlak voor het zwembad kwam een V 2 neer waarbij 13 doden onder de Nederlan ders vielen. Tot 16 Februari 1945 is hij aan boord van H.M. Flores gebleven en toen werd hij overgeplaatst naar Schotland naar de Brigade Corns Ma riniers in Rosneath, waar de Neder landse vrijwilligers werden afgericht. Almekinders deed er dienst als sport- instructeur. Half Augustus ging hij op trans port naar Tilburg. Na jaren van strijd kwam hij op vaderlandse bo dem terug. Direct ging hy met verlof naar Zeeland en daar trof hij zijn familie in welstand aan. Na een korte diensttijd op het vliegveld Volkel werd hij ten slotte te Bergen op Zoom geplaatst waav hij sportinstructeur bij de Ma riniers in de Wilhelmina kazerne al gemene bekendheid verwierf. Artis niet nasr het Amsterdamse bos. Hel gemeentebestuur van Amster dam voelt niets voor een plan van de raadgevende ingenieur P. Perdijk om Artis naar het Amsterdamse bos over te brengen. Overplaatsing zou 7 d. 8 milliocn kosten en een derge. lijke uitgave wordt niet verantwoord geacht. Wel zullen binnenkort gelden be schikbaar worden gesteld voor her stel van de bestaande gebouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 6