Vlissingers krijgen straks meer water voor hun geld Na Vlissingen komen ook Souburg en Domburg bij de W.M.Z. SANATOGEN 00K DE BELGISCHE LOODSEN HEBBEN ENIGE KUCHTEN HOEST SOCIAAL ASPECT VAN DE BRAAKMAN INPOLDERING s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 JANUARI 1951 Fusie van waterleidingbedrijven Het Vlissingse waterleidingbedrijf Is in het jongste verleden niet altijd even populair geweest. En laten we eerlijk zijn: gemopper van de boulevard bewoners - en vooral van de hotel- en pensionhouders - wanneer hun kra nen weer eens geen druppeltje water gaven, was alleszins begrypelyk. Even begrijpelijk als hun vreugde, toen in de loop van de vorige zomer bleek, dat na het eerste alarm van Mei dankzij vele en kostbare maatregelen de Uraan gedurende de zomer water blééf geven. Inderdaad hebben deze maatrege len aan het waterleidingbedrijf (en dus aan de gemeente Vlissingen) geld gekost. Veel geld zelfs! Daar om is het verheugend, dat op het ogenblik goede vorderingen worden gemaakt met die werkzaamheden, dig het watertekort in droge perioden meer afdoend bestrijden: de verrui ming van de aanvoerleidingen van Ossendrecht naar Walcheren. Zoals bekend, verdubbelt de Waterleiding- Mij Zuid-Beveland op het ogenblik een gedeelte van haar aanvoerlei- ding: een stuk van 7 km. hiervan is reeds gereed en een tweede stuk, eveneens 7 kin. lang, vordert uitste kend en zal ongetwijfeld nog vóór de zomer klaar komen. NIEUWE LEIDING OP WALCHEREN Maar ook de Waterleiding-Mij.. Midden-Zeeland, waarin de Vlissing- se waterleiding binnenkort zal op gaan, treft voorzieningen. In Maart zal namelijk worden oegonnen met het leggen van een parallel-leiding van 4 V. km. van het pompstation bij de Sloedam door de gemeente Nw. en St. Joosland, in de richting van Souburg, welke langs de Boomdijk en de Molendijk komt te liggen. In de bermen van de Rijksweg liggen al zoveel kabels en buizen, dat hier niets meer bij kon Bovendien hoopt men nog dit jaar de aanvoerleiding van Biggekerke te verdubbelen, terwijl er in de toekomst nog een tweede leiding uit dé rich ting van Zuid-Beveland aan de West kant van het kanaal komt in de rich- vervolg van blz. 1) GENERAAL KRULS SPRAK TE MIDDELBURG. Als die wil er was, zou men minder mopperen, maar beginnen met toe te treden. De aanmeldingskantoren zou den handen te kort schieten om ieder een, aan té nemen. Men. moet besef fep, dat" als men vrijheid wil de defensie moet voorgaan'. Ons volk moet ook begrip krijgen voor de taak en de moeilijkheden van onze krijgsmacht. Het voortbestaan van ons volk is afhankelijk van ons leger. Als wc dat niet begrijpen ko men we niet ver. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Ir. J. P. B.erdenis van Berlekom on derstreepte na deze met langdurig ap plaus beloonde rede, dat voor Neder land een sterk leger van veel grotere betekenis is, dan een vloot Wij bou wen een relatief veel te grote vloot, terwijl wij logisch geredeneerd aller eerst een lucht- en landmacht nodig hebben, ook al treft ons dat in onze grootste traditie. Nu het „pompen of verzuipen" is, moet het anders De ge ringe belangstelling van de jeugd voor de landmacht schreef spr. toe aan te geringe mogelijkheden om met de luchtmacht kennis te maken. Zeeland bijvoorbeeld heeft nog altijd geen vliegveld. Generaal Kruis stemde met beide opmerkingen in. Mr. A. C. van Epenhuizen meende, dat na Korea het vertrouwen in de bondgenoten niet stijgt, ook niet het vertrouwen in eigen kracht. Waarom ontwerpt de regering geen groot plan voor de burgerlijke verdediging? Generaal Kruis antwoordde, dat de Nederlanders herhaaldelijk, en nu ook in Korea, bewezen hebben, dat zij goe de soldaten zijn. zodat wantrouwen in eigen mogelijkheden misplaatst is. Spr. verklaarde, dat de regering weldra met een plan voor de luchtver dediging, de Nationale Reserve etc. zal komen. Mr. N. Bolkestein vroeg, of het wel goed is, dat de burgerlijke verdediging vrijwillig blijft. Generaal Kruis meende, dat het juister zou zijn als er dienstplicht kwam. Mr. P. Loeff vroeg waarom op Ko rea de atoombom niet gebruikt wordt en meende, dat voor Nederland de ma rine belangrijker is dan de landmacht. Kunnen de bondgenoten de landmacht niet leveren als Nederland voor een vloot zorgt? Generaal Kruis antwoordde niet te weten, waarom de atoombom niet ge bruikt wordt. De landmacht noemde hij belangrijker dan een vloot Ir. L. G. H. M. van Goel vroeg op welke wijze de industrie kan bijdra gen tot de defensie. Spr. was al eens naar den Haag geweest daarover doch geen enkel departement kon hem In lichten. Generaal Kruis betreurde het, dat deze vraag nog gesteld moet worden, want de industrie kan en moet zeer veel doen E.r is nu echtereen orgaan in ophouw, dat schakel zal worden tussen overheid en industrie. Spoedig zal men de resultaten zien. Ir. M. de Vink dankte generaal Kruis voor zijn rede en meende, dat de men taliteit van ons volk niet zo slecht was. Als de regering voorgaat en op de juiste wijze een beroep op ons volk doet, zal de reactie goed zijn. Spr verzocht de vraag, hoe het Zeeuwse bedrijfsleven mede kan werken aan het weerbaar maken van ons volk, door te geven aan de regering, een verzoek, waaraan generaal Kruis zei-' de gaarne te zullen voldoen. ting van de nieuwe Vlissingse buiten wijken. Inmiddels zal dan ook de grote ringleiding, welke rond Vlissin gen is geprojecteerd, geheel voltooid worden en dan kan men veilig zeg gen, dat een goede aanvoer van wa ter en een ideale drukverdeling over de gemeente zal zijn verkregen. Maar do werken, die nog voor a.s. zomer worden uitgevoerd, geven in elk geval een redelijke waarborg, zo verzekerde men ons, dat stagnaties als in het verleden helaas zijn voor gekomen, in de toekomst zijn uitge sloten. MEER GOED NIEUWS Maar er is nog meer goed nieuws op waterleiding-gebied: volgende week wordt een begin gemaakt met de aansluiting van Ritthem op het waterleiding-net. Er komt een aan voerleiding van Souburg en ongeveer 125 woningen van Ritthem krijgen haar aansluiting. Nog deze zomer zal Ritthem dus waterleiding hebben. Verder is ook het plan voor de aan sluiting van Kleverskerke in voorbe reiding. Men verwacht Kleverskerke in de loop van dit jaar te kunnen aansluiten, evenals Meliskerke, dat een aanvoerleiding van Zoutelande krijgt. Ten slotte staan er nog enkele klei nere uitbreidingen op het programma in reeds „aangesloten" gemeenten als Veere, Koudekerke. Biggekerke en Westkapelle. De uitvoering van al de ze werken is echter voornamelijk af hankelijk van het gereedkomen van verschillende wegen in het kader van de herverkavelingswerken. Motorrijder slipte. LIEP SCHEDELBASIS. FRACTUUR OP. Door de gladheid van de weg slipte de motorrijder D. H. uit Koudekerke Dinsdagmorgen met zijn motor op de Koudekerkse weg nabij „Huize Ter Schelde". Met een zware schedelba- sisfractuur werd de man, nadat door dokter Sloos eerste hulp was ver leend, naar het ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen overgebracht. Woensdag was het slachtoffer nog buiten bewustzijn. Kunstschilder Louis Heymans 60 jaar. COMMISSARIS DER KONINGIN OPENT TENTOONSTELLING TE MIDDELBURG. Ter gelegenheid van zijn 60ste ver jaardag wordt Zaterdagmiddag om 3 uur in het Kunstmuseum te Middel burg een tentoonstelling geopend van schilderijen van de Middelburgse kunstenaar Louis Heymans. Deze opening geschiedt door de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De tentoonstelling wordt gehouden tot en met 4 Februari. Chr. Landbouwjongeren te Goes bijeen. De Chr. Boerinnen- en Platte- landsmeisjesbond en de Chr. Jonge- Boeren- en Tuindersorganisatie in Zeeland houden Zaterdag 27 Januari a.s. hun jaarvergaderingen te Goes. Des morgens wordt afzonderlijk vergaderd. Behalve behandeling van de jaarstukken staat voor de Platte landsmeisjes een causerie van mevr. F. WitterholtHeidanus over: „Vier vrouwen in de Maatschappij" op het programma, terwijl bij de C. J.B.T.O. ir. H. Steur uit Middelburg zal spreken over „Het landbouwon derwijs getoest aan de praktijk". In de gecombineerde middagverga dering welke o.m. met film en mu ziek wordt gevuld, zal Gerard Hoek vertellen over zijn reisindrukken uit Canada. STICHTING VAN DE LANDBOUW. Het K.N.L.C. heeft zijn nieuwe voorzitter, ir. C- S. Knottnerus aan gewezen als hoofdbestuurslid van de Stichting voor de Landbouw in de plaats van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge. Schatten van Gezondheid zal U zich vergaren door Sana- togen enigen Üjd regelmatig te gebruiken en zo Uw spieren, bloeden zenuwen te voorzien van precies dat wat zij nodig hebben. Het Zenuwsterkende Voedsel D. L. H. VAN RAALTE t OUD-DIRECTEUR WATERLEIDING TE VLISSINGEN Te 's Gravenhage is op 72-jarige leeftijd overleden de heer D. L. H. van Raai te, oud-directeur van de Waterleiding te Vlissingen. De ter aardebestelling zal Vrijdagmiddag te twee uur op Oud Eik en Duinen ge schieden. De heer van Raalte werd in 1907 benoemd tot directeur van de Vlis singse Duinwaterleidingmaatschapptj en op 1 Juli 1932 werd hij bij de re organisatie van deze maatschappij directeur van het Gemeente-water leidingbedrijf. Hij was in 1930 reeds directeur geworden van de Souburg- se waterleiding. In tal van functie's heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Hij was o.a. commissaiis van 't Gas bedrijf te Rijswijk (Z.H.) en tijdens de aanleg van de Thoolse waterlei ding in 1922 en 1923 trad hij op als bóuw-directeur. Toen hij" te Vlissingen woonde trad hij in het openbare leven op de voor grond onder meer als bestuurslid van het departement Vlissingen der Maat schappij tot Nut van t Algemeen, penningmeester van de Openbare Leeszaal, voorzitter van „Vlissingen Vooruit", bestuurslid van de socië teit Unitas, penningmeester van de afd. Vlissingen der Kon. Nat. Ver. tot steun aan Miliciens, bestuurslid van het comité tot verzorging van Weense kinderen (19201921), com missaris van de N.V. Nedpam en lid van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden. De heer B. M. Wijtenburg schrijft ons: Woensdagmorgen bereikte ons het droeve bericht van het overiyden van do heer D. L. H. van Raalte, in le ven oud-directeur van het Gemeen te-Waterleiding Bedrijf Vlissingen. Door zyn voortreffelijke karakter eigenschappen en vriendelijke en ge moedelijke omgang met zijn perso neel had hij van begin af aan, aller harten veroverd. In 1940 door geweld gedwongen ontslag te nemen uit zijn functie als directeur, vestigde hij zich te Sche- veningen, vanwaar hij en zyn vrouw in 1943 op last van de bezetter naar Barneveld en later naar Westerbork in Duitsland werden vervoerd. Wonder boven wonder ontkwamen beiden aan alle beproevingen en keerden zij in 1945 in Nederland te rug, om zich daarna in Den Haag te vestigen. Met hem is een nobel en hoog staand mens heengegaan. HU ruste in vrede. RIJKSBEVRACHTINGSAGENT BENOEMD. By beschikking van de minister van Verkeer en waterstaat is, te re kenen van 1 Januari 1951 benoemd in vaste dienst bij het bevrachtings commissariaat te Terneuzen de heer L. J. Woudstra, ter standplaats Mid delburg, in de rang van Rijksbe- vrachtingsagent C. BOTSING. Te Oostkapelle kwam de molenaar M. met zijn vrachtauto in aanraking met het melkkarretje van J. v. M. De botsing was zo hevig, dat het karretje geheel brak en de voorraad melk over de weg spoelde. De politie onderzoekt wie de schul dige is. Het beslapen bed Nieuw gebouw te Vlissingen nodig. De Belgische loodsen, die van Vlissingen uit hun diensten verrichten, zyn ontevreden. Wy maakten daarvan reeds melding toen we Vrijdag j.I. een korte beschouwing brachten over de ontevredenheid in Nederlandse loodsen- kringen. De teleurstelling van de Nederlandse loodsen heeft betrekking op drie din gen: de in vergelijking met de Belgen ongunstige salariëring, de verzwaarde diensten door de nieuwe loodsregeling van 1 October en de voor Nederland ongunstige begrenzing van het aantal te beloodsen schepen op de Schelde. Over deze drie dingen klagen de Belgische loodsen niet. Het tegen deel is waar. Ze vinden hun Belgische salarissen redelyk en verscheidene loodsen rijden in hun eigen auto rond, waaruit dus wel biykt, dat enkelen nog een aardig sommetje op zij kun nen leggen. De diensten die zy op het water verrichten zijn niet overdreven zwaar en de verdeling van het aantal te beloodsen schepen op de Schelde, is voor België heel gunstig uitgevallen, zodat ze ook daarover met te moppe ren hebben. OOSTENDE GEEN CENTRUM. Toch voelen ze zich niet prettig. Er zyn byna honderd Belgische loodsen en ze wonen vrijwel allemaal in Oostende. Dat is een gezellige stad, maar ze ligt voor de Belgische loods- dienst niet gunstig. Het centrum van de Belgische dienst ligt in Vlis singen. Het gevolg ip, dat de Belgi sche loodsen op drie plaatsen kind aan huis moeten zyn: op de loodsbo- Moderne stromingen in de architectuur. In de concert- en gehoorzaal te Mid delburg hield Woensdagavond de heer J. J. Vriend voor de Z.V.U. een boei ende causerie over moderne stromin gen in de bouwkunst. Met behulp van een serie lichtbeel den behandelde hij de motieven en op vattingen, die aan de scheppingen van bekwame bouwmeesters ten grondslag liggen. De motieven liggen in de regel tussen twee polen: het verstand en het gevoel, het streng zakelijke en het emotionele. De overdrijving, hetzij naar de ene hetzij naar de andere kant doet de op- vattingén wisselen. Achtereenvolgens werden enige scho len besproken, waarbij Berlage als de grondlegger in ons land van een meer rationele bouwstyi werd genoemd, wiens invloed tot op heden doorwerkt. De architecten van de Amsterdamse school trachtten zich uit te leven in de vorm, en in wat zij aesthetisch aar dig vonden. Daarna kwamen de ab stracter die het populair gezegd in het blokkendoosachtige zochten en be hagen schiepen in een spel van tegen stellingen in de ruimte. Dudok kwam daarin tot een grote hoogte. De func tionele rienting houdt sterk rekening met het doelmatige zonder nochtans de vorm uit het oog te verliezen. De al te strenge zakelijkheid doet wat kil aan en heeft ook weer tot re acties geleid, tot teruggrijpen naar het klassieke. Aldus komt ook in de bouw kunst steeds weer in laatste instantie de mens naar voren, hoezeer ook in deze tijd de techniek gevorderd is. De heer Vriend kon uiteraard slechts en kele grepen doen, maar slaagde in zijn bedoeling om zijn toehoorders een paar uur in de gedachtenwereld van de architectuur te verplaatsen. AUTO TEGEN KOLE NW AGENT JE GEBOTST Woensdag werd tydens lossings werkzaamheden bij een schip met ko len voor de Electrische Centrale te Driekwart een der transportwagen tjes door een uit de richting Sas van Gent komende luxe auto aangereden. De arbeider, die het wagentje duw- de, werd daarby zodanig aan een der benen gewond dat hy naar het zie kenhuis te Sluiskil moest worden overgebracht. Na verbonden te zyn, kon hy naar huis worden vervoerd. Ook de bestuurder van de auto, de heer J. v. H. uit Sluiskil werd licht gewond. De auto werd ernstig be schadigd. Advertentie. Rode H oestpoeders van M i i nhardc Doo» 45 et. i— Recreatie in modderpoelen De verbindingsweg Oost-W est moet midden door de polder lopen! Aan de gedegen en wei-gedocumenteerde rapporten, die de Provinciale Planologische Dienst regelmatig uitbrengt, is er weer een toegevoegd. Dit maal over Braakman-inpoldering. Twee belangryke conclusie's worden daarin naar voren gebracht. De eerste is dat voor de provinciale verbindingsweg Oost-West een tracé, dat midden door de nieuwe polder loopt, de juiste oplossing vormt. De tweede is, dat gezien het seizoen-bezoek van Belgen aan de Braakman er ko men thans wel eens 400 bezoekers per dag een duik nemen in de modder poelen b'j het havenkanaal een recreatie-oord bij de ontworpen Braak man-kreek, gewenst is. Aanbevelenswaardig zal het ook zyn de afslnitdyk van de polder zoda nig te leggen, dat de monding van de Braakman vry biyft en gebruikt kan worden voor het mosselbedryf, want de productie van vroegrijpe mos selen kan In Mei en Juni van betekenis zyn. Twijfel wordt uitgesproken aan de wenselijkheid van een scheepvaart- kanaal naar Bouchaute. Het rapport geeft een uitvoerige analyse van de situatie in de land bouw, de fruitteelt en de visserij rond het in te polderen gebied en gaat van de veronderstelling uit, dat de nieu we polder by dat gebied zal moeten aansluiten. Wanneer men rekent op landbouw bedrijven van 20 tot 30 hectaren dan is er in de polder minimaal plaats voor 50 bedryfshoofden en ongeveer 150 arbeidskrachten. Komen er fruit- teeltbedrijven bij, dan stygt het aan tal bedryfshoofden en arbeidskrach ten. Minimaal zullen in de polder 50 woningen voor bedryfshoofden en 50 woningen voor arbeidskrachten no dig zijn. Waar op het omringende platteland reeds drie dorpskernen bestaan wordt de vorming van een nieuwe dorpskern voor de Braakman niet waarschyniyk geacht De plaats van een klein nieuw kerntje zou vermoe- deiyk in 't midden van de Braakman zyn langs de verbindingslyn tussen de hoek van de Koudepolder en de voor malige Koninginnenaven. Industrievestiging in de Braakman wordt voorlopig niet verwacht. RECREATIE. Wel zal er behoefte zyn aan een recreatiegebied, dat ook voor het In dustriegebied van O. Zeeuwsch- Vlaanderen en voor het aangrenzen de Belgische gebied aantrekkeiyk kan zijn. Er zyn thans dagen, dat 400 Belgen via de grenspost Isabella- sluis naar de Braakman komen om in de modderige poelen aan de mon ding van het havenkanaal ontspan ning te zoeken. Nu zyn in de Braakman vry be langrijke stukken zandgrond gele gen, die minder geschikt zijn voor agrarische doeleinden en mogeiyk voor bebossing in aanmerking ko men. Deze gronden liggen by de kreek, die in de nieuwe polder blijft bestaan. Beplanting en gelegenheid tot zwemmen en voor watersport, zouden tot vorming van een goed re creatiegebied kunnen leiden. DE PROVINCIALE WEG. Uitvoerig wordt in het rapport 't verkeersprobleem geanalyseerd, zo wel wat de verbindingen in de Braakmanpolder zelf betreft als het doorgaande verkeer Oost- West en de locale verbinding van de om de Braakman gelegen dorpen. In West Zeeuwsch Vlaanderen vormt op het ogenblik Schoondyke het verkeersknooppunt, maar deze functie zal na verbetering van enke le wegen overgaan op IJzendijke. Het is daarom gewenst, dat de hoofdweg door de Braakman by IJzendyke aan sluiting zal geven op de hoofdwegen van West Zeeuwsch Vlaanderen. Het rapport geeft voorts nog een reeks mogelijke verkeers-verbeterin- §en aan, die in Oost- en West eeuwsch Vlaanderen er toe kunnen leiden, dat het gehele verkeerssy steem in Zeeuwsch Vlaanderen op 'n hoger plan komt. Daarbij zal voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen Hoek het knooppunt moeten zijn, waar de Braakman-weg aansluiting heeft. Jubileum A. S. de Jonge. 25 JAAR BIJ KAMER VAN KOOPHANDEL. Op 31 Januari a.s. hoopt de heer A. S. de Jonge, te Middelburg, secre taris van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van deze Kamer. De heer de Jonge trad aanvankelijk als tijdelijke kracht in dienst en werd belast met de controle van het Han delsregister. Toen in 1927 de destijds enige ambtenaar in vaste dienst der Kamer overleed, werd hij diens op volger en hij heeft in deze functie, met mr. H. Doorehbos als secretaris boven zich, de sterke ontwikkeling van de Kamer van Koophandel medegemaakt. Met name in de dertiger jaren im mers werd de taak van de Kamer steeds belangrijker, eerst door de in voering van de Crisis Invoer Wet, la ter door de invoering van de midden- standswetten, waarvan de Vestigings et Kleinbedrijf wel de voornaamste was. Er ontstond toen een nauw con tact tussen Kamer van Koophandel en Middenstand en de Kamer kon voor de middenstand veel bereiken. Toen mr. H. Doörenbos in 1942 met pensioen ging, werd de heer A. S. de Jonge, die zich volledig in alle Kamer- aangelegenheden had ingewerkt, waar nemend secretaris en tevens wild. al gemeen secretaris voor de toen sa mengevoegde Kamers van Zeeuwsch- Vlaanderen en de Zeeuwse Eilanden. Met ingang van 1 Jan. 1945 werd hij benoemd tot algemeen secretaris en als zodanig kreeg hij 31 Dec. j.I. eer vol ontslag als gevolg van de nieuwe splitsing. Hij werd toen benoemd tot secretaris van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse Eilanden. Tijdens de oorlog was de heer de Jonge ingeschakeld bij de Hulpdienst voor Getroffen Bedrijven, terwijl hij secretaris was van de Regionale Com missie voor de Bedrijfssluitingen. In beide functies kon hij veel goeds be reiken. Na de bevrijding, toen het aantal in schrijvingen in het Handelsregister snel steeg van rond 2400 tot rond 7500, werd begonnen met de uitbouw van de Kamer en het moderniseren van de administratie. De heer de Jonge is behalve secre taris der Kamer van Koophandel te vens secretaris van het Economisch Technologisch Instituut en lid van het Dag. Bestuur van het Borgstellings fonds voor de Zeeuwse Eilanden. Ge- dux-ende 10 jaar was hij secretaris der Vereniging Handelsbelang. Bij zijn zilveren jubileum zal het de heer de Jonge zeker niet aan belang stelling ontbreken. Nieuwe industrie te Terneuzen Verwerkt konijnenhaar. BESTAAN VOOR 50 WERKKRACHTEN. In het gemeentehuis te Ternexxzen werd Woensdagmorgen de overeen komst getekend tussen de gemeente Terneuzen en de N.V. Eerste Neder landse Konijnenhaar Industx-ie, ge vestigd te Terneuzen, waarbij aan laatstgenoemde percelen en opstal len, door de gemeente aangekocht van de P.Z.E.M., en liggende aan de 2e Kor testraat, in huurkoop werden ge geven. De Eerste Ned. Konynenhaar Ind. houdt zich bezig met ae vervaardi ging van grondstoffen voor de vilt- tabricage. Hiex-toe wordt bij de ko- nynenvellen het leer onder het haar weggesneden, waarna dit haar spe ciale bewerkingen ondei'gaat en daarna naai- viltfabrieken over de ge hele wereld wordt geëxporteerd. De restanten leer worden gebruikt voor vei*vaardiging van iym. Dit ge schiedt echter niet in Terneuzen. De voor de fabricage benodigde machi nes zyn dezer dagen aangekomen. Zodra zy zyn gemonteerd en de elec trische installatie is gereed gekomen en men verwacht dat dit binnen enkele weken het geval zal zyn met de productie worden begon nen. In het bedryf zullen ongeveer 50 arbeiders werkzaam zijn, zowel man nen als vrouwen. Aanvankeiyk zullen enkele Belgische deskundigen leiding geven by de arbeid. Het bedryf, waarvan het hoofdkan toor in Amsterdam is gevestigd, krijgt een Belgische directie. Voor Terneuzen betekent deze industrie een grote aanwinst. ten, in wachtlokalen te Vlissingen en in hun woonstad Oostende. Dat is teveel en dus voelen zij zich nergens helemaal thuis. Voor lopig zouden ze al een eind in de goede lichting zyn, wanneer de acco- modatie te Vlissingen werd verbeterd en daar dringen ze dan ook sterk op aan. NIEUW GEBOUW. Van hun elf dagen dienst voltrekt zich een goed deel in de gebouwen van het Belgische loodswezen te Vlissin gen en zy vinden die gebouwen onge zellig en bovendien ongeschikt om er behoorlijk te slapen. De wachtruimte in de Belgische loodsgebouwen er zijn een zitkamer en een slaapkamer is te klein als er een volle ploeg van 54 loodsen met 6 leerlingen in dienst is. In de twee slaapzalen en 6 slaapkamertjes zyn maar 32 bed den beschikbaar en het geval kan zich voordoen, dat men z'n rust moet vinden in een bed, dat pas beslapen is. Bovendien is het slapen bezwaar lijk op een zaal, waar mensen zyn, die voor dienst worden opgeroepen, want er is altyd lawaai. De wasgele genheid is ook niet alles. Om al die redenen vinden de loodsen, dat er dringend een nieuw gebouw moet ko men, dat behoorlyk is ingericht. Een kleinex-e klacht is, dat men des nachts in het wachtlokaal niet eens 'n kop koffie kan krygen. WONEN IN VLISSINGEN. Tenslotte zyn er nogal wat loodsen, die het zouden preferen, wanneer ze in Vlissingen konden wonen. Ze herinneren zich, dat er vroeger een bloeiende Belgische kolonie in Vlissingen was en dat toen het hui selijk leven van de Belgische loodsen er heel wat beter afkwam dan nu ze in Oostende wonen. Dat is evenwel een probleem van huisvesting en het zou op het ogen blik niet gemakkelyk zyn aan ieder een woning naar keuze te geven. Tot zover de klachten van de Bel gische loodsen. Ze zyn misschien niet zo ernstig als de klachten van de Ne- derlandse loodsen, maar ze zijn be- langryk genoeg om er melding van te maken. Ook de ingezetenen van Vlis singen zouden het waardex-en, wan neer aan de Boulevard een fraai nieuw gebouw voor het Belgisch loodswezen verrees. Hun stad zou er ongetwijfeld aantrekkeiyker door worden. KUNST Jo Juda speelde met de Vlissingse Orkestvereniging Steeds is een concert van de Vlis singse Orkestvereniging een merk waardige gebeurtenis, niet in de eer ste plaats omdat er goed wordt ge speeld. maar omdat dit orkest het publiek altijd weer opnieuw verbaast door zijn durf en door de grote geest drift, waannede 'n uitvoering wordt gegeven. Reeds bij het begin wordt de luisteraar meegenomen door de musiceerdrift van de orkestleden en daardoor is er direct contact tussen podium en zaal. Zo was het ook gis teravond: Mozart's Figaro-ouverture was uitnemend geschikt om de juis te sfeer te treffen, omdat hiex-in de geladenheid gedemonstreerd werd, waarmede de Vlissingers dit concert begonnen. Men vroeg zich echter af, of dit enthousiasme by de vertolking van Beethovons vioolconcex-t geen fu neste gevolgen zou hebben, want hierin wordt immers van het orkest een grote zelfbeheersing gevraagd. Echter bleek, dat de Vlissingse Or kestvereniging zich niet liet meesle pen door een té grote geestdrift, doch in staat was een byzonder goede uit voering van dit vioolconcei't te ge ven. Vanzelfsprekend moet daarby in de eerste plaats worden genoemd het prachtige, een enkele maal wat geresigneerde spel van de violist Jo Juda in Zeeland geen onbekende dat op zich zelf reeds een stimu lans was voor een goede begeleiding. Jo Juda had voortreffeiyke momen ten in dit concert, die een diepe in druk nalieten. Zo was de wijze, waar op hij na de meesterlijk gespeelde ca dens in het eerste deel het thema in zette, van een buitengewone schoon heid. Weliswaar is dit een passage, waai-mede de solo-violist altyd wel eer inlegt, omdat Beethoven deze mu ziek zo wonderschoon heeft geno teerd, maar toch verdient Jo Juda's werk hier byzondere vermelding, vooral ook omdat hy zich volkomen wist te vrijwaren van gemakkelyk effectbejag. Een groot kunstenaar! Er waren echter enige kleine vlek jes in dit Beethoven-concert, voorna melijk omdat het koper soms wat sloi'dlg speelde. De inzetten waren dikwijls zeer labiel en een enkele keer liet een van de heren het er ge heel by zitten. Verder was het jam mer, dat in het tweede deel een piz zicato-passage by de strijkei-s even ontspoorde. Dank zy een goed begrip tussen dirigent en concertmeester was het gevaar spoedig bezworen. Na de pauze speelde Jo Juda de bekende Romance van beethoven, waax-voor hij evenals na het viool concert een langdui-ig applaus in ontvangst mocht nemen. Tenslotte kon men luisteren naar een frisse uitvoering van de Sympho nic nr. 98 van Hayan, die behoudens enkele kleinigheden, een verzorgde en stralende vertolking kreeg. Na af loop kreeg de dirigent, Jan Kuiler, als dank voor zyn bezielende leiding een welverdiende ovatie va* het talryke publiek. de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2