PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Peking verwerpt voorstel tot „staakt het vuren" Nederlandse volk toont gebrek aan verzetswil BILT Communisten stellen eisen Kantlijn DE NEDERLANDERS VECHTEN BLINDELINGS IN KOREA Vandaag VOORSPELT: 194e Jaargang - No. 15 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: NV. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 37 Ct, per week, r L55 p. kw.; fr. p. p. 4.00 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 Jan. 1951 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm Minimum p advertentie 2.50, Ingez mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—3 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 PB.C- Middelburg Bur Vlissingen Walstr 58--60, tel 2355 4 lijnen <b.g.g 28G1 of 2160) MTsurg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102; Terneuzen Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee N Bogardstr C 160, tel Aangeboden hand geweigerd Peking-China heeft het voorstel der Verenigde Naties om het vuren in Korea te staken, verworpen. Woensdagavond is de tekst gepubliceerd van het antwoord, dat door de Cliinese communistische minister van buitenland se zaken, Tsjoe En-Lai op het voorstel is gegeven. Men eist, dat alle buiten landse troepen uit Korea teruggetrokken worden en verklaart, dat de oplos sing der binnenlandse geschillen van Korea aan het Koreaanse volk moet worden overgelaten. Volgens Tjoe-En-Lai hebben de voorstellen uitsluitend ten doel de Amerikaanse troepen in Korea een adempauze te verschaffen. Peking is slechts tot onderhandelen bereid, in dien de Amerikaanse troepen uit Formosa en de Amerikaanse oorlogs schepen uit Straat Formosa worden teruggetrokken. Een andere voorwaarde voor onder handelingen is „het verkrijgen door China van zyn wettige status in de Ver. Naties". Het kraakt in de Party van de Arbeid. Jhr. van der Goes van Naters is afgetreden als frac tievoorzitter, ir. Vos heeft bedankt voor het lidmaatschap van het party- bestuur, de burgemeester van Am sterdam, de heer d'Ailly voor het lid maatschap van de Partij. Bovendien heeft het partijbestuur zich gedistan- cieerd van de verklaring, die prof. Schermerhorn in Amerika heeft af gelegd. Dit alles lijkt op een revolutie in de boezem der Partij het zou zelfs de gedachte aan een scheming kun nen opwekken. Er blykt een tegen stelling te bestaan tussen de P.v.d-A. ministère en het partijbestuur aan de ene zijde en de Kamerfractie aan de andere zijde. De meningen lopen sterk uiteen zou men zeggen, on danks de geruststellende verklarin gen van het partijbestuur. Hoever de standpunten van elkaar verwij derd zijn, zal vermoedelijk blijken, by de komende Kamerdebatten, waarbij zowel de buitenlandse poli tiek als de Nieuw-Guinea-kwestie be langrijke onderwerpen zijn. Is door het rumoer in de Partij van van de Arbeid de kans op een kabinetscrisis groter geworden? Wy menen van niet, omdat de mo gelijkheid van een nederlaag der re gering groter is geworden. Dit wil niet zeggen, dat aie crisis zich o.i. zal voordoen, omdat niemand goed weet, hoe men een nieuwe regering in elkaar moet draaien, maar voor namelijk, omdat niet duidelijk is of de voordelen van een nieuw kabinet tegen de nadelen zullen opwegen. Zal, als de Partij van de Arbeid uit de regering mocht treden en buiten haar om een kabinet zou worden ge- vormd, radicalisering intreden en zou deze party dichter by het com munisme komen te staan, dan is het allerminst ondenkbaar, dat dit voor de toekomst stemmen zal kosten. Bovendien brengt uittreden uit het kabinet het gevaar mede, dat de so ciale en economische politiek in het gedrang komt. Ook dit zou op de aanhang der partij een schadelijke invloed hebben. Een andere mogelijk heid is de vorming van een kabinet op bredere basis doch het moet voor de V.V.D. en de C.H. weinig aantrekkelijks hebben om aan de re gering deel te nemen, nu ons laud zich in een noodtoestand bevindt. Een nieuwe kabinetsformatie zou op gro te moeilijkheden stuiten. Vandaar dat wij betwijfelen, of de crisis er komt. Hier en daar wordt beweerd, dat de Partij van de Arbeid zich van de regeringsverantwoorde lijkheid wil distancieren om tijdig, na de mislukking van het eigen beleid, in de oppositie te gaan. Deze veron derstelling gaat gepaard met scher pe aanvallen op de P.v.d.A. Het felst is de Telegraaf, die ondermeer schrijft: „Vyf jaren hebben deze nieuwe he ren het heft in handen gehad. Zij wa ren het die de toon aangaven. Maken wy de balans van hun beleid op, dan bl|jkt dat wij financieel zijn geruï neerd; dat wij ons geld met handen uit het raam hebben gesmeten; dat wy Indië hebben verloren; dat wy de West voor een deel zijn kwijtgeraakt; dat wy het bedrijfsleven hebben uit geput; en dat de arbeiders er niets beter aan toe zyn. Dat zijn de harde feiten. Daaraan verandert geen ge jammer van goedwillende ethici iets. Dit is wat in de laatste vyf jaren is geschied. Ons land is kapot. En dan moet daarna de P.v.d.A. het ontgelden. Daarin schuilt natuurlijk een gro ve onbillijkheid. Men moet dan beginnen met dezelfde verwij ten te richten aan het adres van de K.V.P. En dat doet men niet, omdat zonder de K.V.P. geen regering is te vormen. En bovendien moet men in aan merking nemen, dat onze kabinetten het na 1945 allesbehalve gemakkelijk hebben gehad en dat men hen ge steund heeft in de kardinale kwesties op grond van het besef, dat men er zelf ook niets beters op wist. Ons land staat er verre van roos kleurig voor. Maar of we er met an dere regeringen zoveel beter hadden voorgestaan Wie durft het te bewe ren? De minister, zegt verder, dat de voorstellen voor éen staakt-het-vu- ren in Korea zyn opgesteld, zonder dat vertegenwoordigers van commu nistisch China aan de besprekingen hebben deelgenomen. „Het kardinale pimt van deze vooretellen is nog steeds, dat de betrokken mogendhe den eerst na een staakt het-vuren zullen gaan onderhandelen. Indien niet tevoren de voorwaar den voor een beëindiging van het conflict na het neerleggen der wa pens worden opgesteld, zullen zich eindeloze besprekingen ontwikkelen, die geen enkel vraagstuk zullen op lossen. Ook de andere aan de voorstellen ten grondslag liggende beginselen acht men uiterst dubbelzinnig. ZEVEX-MOGENDHEDEN. CONFERENTIE Tsjoe En-Lai verklaart voorts, dat aan de onderhandelingen moet wor den deelgenomen door de volgende zeven landen: de Chinese volksrepu bliek, de Sowjet-Unie, het Verenigd Koninkrijk, de Ver. Staten, Frank- ryk, India en Egypte. Op een zeven- mogendheden-conferentie zou de wet telijke status van de Chinese volks republiek moeten worden vastgesteld. Deze conferentie zou in China moe ten worden gehouden. EERSTE REACTIES De Amerikaanse delegatie bij de V.N. is thans voornemens aan te dringen op onverwijlde goedkeuring van haar plan om de Chinese volks- republiek als aanvaller door de Ver. Naties te doen veroordelen. Men ver wacht, dat de Ver. Staten op de eerst volgende bijeenkomst der politieke commissie een resolutie van deze strekking zullen indienen. In regeringskringen te Washing ton had men geen ander antwoord van Peking verwacht. In Londense diplomatieke kringen vreest men dat dit antwoord in feite het einde bete kent van de hoop, dat het nog moge- lyk zou zijn het Koreaanse geschil door middel van onderhandelingen te regelen. WEER FRUITEXPORT NAAR DUITSLAND Met ingang van Woensdag kan er weer fruit naar Duitsland worden ge ëxporteerd. Vooruitlopend op een eventueel te sluiten definitief han delsverdrag is overeengekomen, dat tot een bedrag van 300.000 dollar aan fruit naar Duitsland kan worden uitgevoerd. Einde moeilijkheden bij melklevering in zicht. De moeilijkheden, die dreigen te ontstaan by de levering van melk aan de consumenten in de centra van het Westen des lands, zullen naar venvacht wordt, door de beslissin- fen, welke Woensdag door het be- ryfschap voor Zuivel werden geno men, worden opgelost. Besloten werd de vergoeding uit het Zuivelfonds voor afle in consumptie gebrachte melk te verhogen. Voorts zal er een correctie komen op de vergoedings regeling, welke door de regering wordt toegepast voor het betrekken van de aanvullingsmelk uit het Noor den en Oosten des lands. Politie is dieven van kroningsteen op het spoor. I,AATSTE BEWIJZEN WORDEN" VERZAMELD. Scotland Yard zou op het punt staan de daders van de diefstal van de „Scone stone" uit de abdij van Westminster te grijpen. De detecti ves, die zich met de zaak bezig hou den en die op het ogenblik een onder zoek verrichten te Glasgow, zouden in het bezit zijn van inlichtingen over de identiteit van de daders. De politie tracht de laatste bewij zen bijeen te krijgen, die zij volgens de Britse wetgeving behoeft om te kunnen overgaan tot de aanhouding van de schuldigen. Er zijn vier per sonen in het spel. Daags na de diefstal rustten ver moedens op een man en een vrouw, die in een wagen voor de abdn ge zien waren. Scotland Yard heeft thans alle redenen te geloven dat bo vengenoemde vrouw in werkelijkheid een vermomde man was, die de speurders op een dwaalspoor wilde brengen. KOLONEL DEN OUDEN: Soewon weer ontruimd. Op de laatste dag van zyn verblyf in de Britse hoofdstad heeft generaal Eisenhower, de opperbevelhebber der strijdkrachten van de landen van het Noord Atlantisch Pact, besprekingen gevoerd met de afgevaardigden van de Noord Atlantische Raad. De Nederlandse afgevaardigde, jhr. A. \V. L. Tjarda van Starkcnhorgh Stachouwer is dc tweede van rechts. Een grote moeilijkheid, waar tegen over de verbonden legers der V.N. zich in Korea gesteld zien en waar tegen overmacht van wapens, uitrus ting en strijdlust niets kunnen doeu, is het gebrek aan inlichtingen over bewegingen van de vijand, aldus is de mening van dc bevelvoerende of ficier van bet Nederlandse detache ment vrijwilligers in Korea, luitenant kolonel Renen den Ouden, zo meldt Reuters correspondent, Warrent White. Kolonel den Ouden voegde hier nog het volgende aan toe: „Wij vechten blindelings en weten niet. waar de Noord-Koreanen zich bevinden, ter wijl zij altijd weten, waar wij zijn. Wij blijven nooit lang genoeg op één plaats om een geheime dienst te kun nen organiseren Kolonel den Ouden prees zeer het gedrag van zijn man schappen in de veertig dagen, dat zij aan het front vertoeven. Hij klaagde echter veel over het weer. „'Wy hebben niet alleen te doen met de Noord-Koreanen, die beter vechten dan de Indonesiërs", aldus kolonel den Ouden, die een actief aandeel had aan de politionele actie in Indonesië, „doch ook met het klimaat. De Noord- Koreanen hebben, evenals de Indone siërs, niet veel artillerie of mortieren, maar dit voordeel ging weer teloor, doordat wij moesten trachten ons warm te houden". Kolonel den Ouden had enige cri- tiek op de tactiek der verbonden le gers. ..Wij achten het bezwaarlijk om bij de strijd tegen guerillastrijders aan de hoofdwegen gebonden te blij ven: men moet hen in de heuvels te pakken zien te nemen, zoals wij in Indonesië deden. De strijdkrachten der V.N. trachten hier volgens Euro- i pese methode ooi-log te voeren en dat komt hier eenvoudig niet van pas". SOEWON WEER VERLATEN. De pati-ouilles der V.N-, die Dins dag Soewon binnentrokken, hebben de stad weer verlaten. Op dezelfde Israël wil schadevergoeding eisen van Duitsland. MEER DAN" EEN" MILLIARD. Naar AFP van gezaghebbende zij de verneemt, heeft de Israëlische re gering besloten aan Duitsland scha devergoeding te vragen voor de tij dens het Naziregiem vernielde of in beslag genomen Joodse eigendommen. Een woordvoei'der van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft medegedeeld, dat een des- beti-effende nota aan de regelingen van Amerika, Frankrijk, de Sowjet- Unie en Engeland is gezonden. De schadevergoeding zou aan geheel Duitsland verzocht worden. Volgens welingelichte kringen zal het verzochte bedrag groter dan een milliard gulden zyn. is het 250 jaar geleden, dat keurvorst Frederik Hl van Brandenburg te Koningsber gen met grote luister tot (eer ste) koning van Pruisen werd gekroond, hetgeen paus Cle mens XI als een inbreuk op de rechten van de Kerk verklaar de. is het 300 jaar geleden, dat Jacob Cats de grote Sta ten vergadering opende, om besluiten te nemen aangaande de unie, religie en militie, welk doel grotendeels mislukte. REGERING OVERWEEGT VERLENGING DIENSTTIJD Tot twee jaar. Naar het ANP verneemt, zou ge neraal Eisenhower tydens zijn be zoek aan ons land. gezien de moei lijke omstandigheden, waarin Neder land zich bevindt, niet onmiddellijke beschikbaarstelling van parate troe pen hebben verzocht. De generaal zou er wel zijn teleurstelling over hebben geuit, dat de Nederlandse de- fensieopbouw nog niet verder was gevorderd. Zou de materieelpositie van ons le ger echter binnenkort kunnen wórden verbeterd, dan zou het niet onmoge lijk zijn, dat tot de oprichting van 'n parate troepenmacht wordt besloten, indien de omstandigheden hiertoe aanleiding geven. Naast dit alles overweegt de rege ring op dit ogenblik ondermeer ver lenging van de diensttijd tot 2 jaar en vergroting van de lichtingscon tingenten. GENERAAL KRULS SPRAK TE MIDDELBURG. Leser en luchtmacht van meer belang dan vloot Weldra inschakeling van industrie in bewapening. Voor liet departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft Woensdag generaal mr. II. J. Kruis, chef van de Ge nerale Staf, gesproken over de Nederlandse taak bij de verdediging van West Europa. In de druk bezochte, door de departementsvoorzitter, ir. M. de Vink geleide bijeenkomst, oefende generaal Kruis een scherpe critiek op de mentaliteit van ons volk, dat niet voldoende beseft, dat het weerbaar moet zijn, wil het voortbestaan. Militaire paraatheid noemde spr. noodza kelijk om dc verleiding voor een agressor om West Europa aan te vallen zo klein mogelijk te maken. Van betekenis was onder meer, dat generaal Kruis melding maakte van de vorming van een orgaan, dat de schakel zal zijn tussen overheid en industrie bij de bewapening. „Ik kan niet alles zeggen wat ik weet en nog minder wat ik denk." Met deze woorden beperkte Generaal Kruis onmiddellijk zijn onderwerp, om er daarna op te wijzen, dat met name nu er daadwerkelijk oorlogsgevaar heerst, het' ontbreken van evenwicht in de parate kracht van het Westen en het Oosten voor het Westen een zeer gevaarlijke en nadelige factor is. Het Oosten is militair zeer sterk, het Westen heeft niets. Wil men het oor logsgevaar beperken, dan zal dit ver stoorde evenwicht zo spoedig moge- Lijk hersteld moeten worden. Niemand weet wat er gebeuren zal, niemand weet wat Stalin van plan is, maar men moet zo mogelijk de deur sluiten voor de verleiding om toe te slaan in het Westen. Een zelfstandige landsverdediging noemde generaal Kruis uit de tijd. Het bewijs is in 1940 geleverd. Daarom zijn de West-Europese landen na de gebeurtenissen in Praag in 1948 over gegaan tot het sluiten van de West Eu ropese Unie en het Pact van Brussel. In dit kader hebben zij zeer veel voor bereidend werk verricht, maar tot een oplossing konden de West-Europese landen niet komen, omdat zij nooit op gewassen zouden zijn tegen het Oos ten. Pas toen het Noord Atlantische Pact werd gesloten, waarbij behalve de West Europese landen ook Ame rika, Canana, IJsland, Noorwegen, De nemarken, Italië en Portugal behoren, ontstond de mogelijkheid om een ze ker machtsevenwicht te scheppen. Ge neraal Eisenhower is thans opperbe velhebber van de landen van het N. Atlantisch Pact voor Europa gewor den en met moeite en pijn wordt thans gearbeid aan het scheppen van een efficiente strijdmacht, waartoe ie dere staat zijn bijdrage moet leveren. ONZE TAAK. Wat is daarbij de Nederlandse taak? Nederland moet een strijdmacht vormen, die een eventuele aanvaller zo lang kan tegenhouden, op de grond en in de lucht, tot er versterking komt van de bondgenoten. Een ander kan deze taak niet voor ons verrich ten. Wij moeten voor parate krachten zorgen, die wij in enkele dagen tijds door mobilisatie kunnen versterken Nederland zal dus voor land- en lucht strijdkrachten moeten zorgen, alsme de voor territoriale strijdkrachten in het achterland tegen de gevaren van een luchtlanding. Dit eist voor de be wapening zeer veel. Wij zullen dagja- gers en nachtjagers en luchtdoelartil lerie moeten hebben. Zeestrijdkrach ten zullen natuurlijk ook noodzakelijk zijn, voornamelijk voor de beveiliging van het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee. Het is echter de vraag, of Nederland ook moet helpen de Atlan tische verbindingen te beveiligen. On ze eerste maritieme taak ligt echter op de Noordzee. WAT WIJ HEBBEN. Nederland heeft militair op dit ogen blik niet veel. Er moest van 1945 af veel naar Indonesië. Wij hebben aan de lopende band legeronderdelen voor Indië gevormd. Pas in 1950 kon Neder land zich op zijn Europese defensie concentreren. Dit eiste een complete omstelling, een geheel nieuwe opbouw en het is nodig met spoed een zo goed mogelijk reservoir van strijdkrachten te vormen. Daarom zullen dit jaar dan ook op grote schaal herhalingsoefenin gen worden gehouden. Deze eisen veel tijd. Vier weken zijn niet voldoende Volgend jaar zullen wederom twee di visies herhalingsoefeningen moeten houden. Drie divisies zullen mobilisa bel worden gemaakt. Daarmede heb ben wij evenwel nog geen parate troe pen en daarin moet verandering ko men. Met de luchtstrijdkrachten is het iets beter gesteld, maar toch bestaan ook daar materieel- en personeelszor gen. Wellicht zijn de voorwaarden voor dienstneming niet aantrekkelijk genoeg. De marine heeft tijdens de oorlog voortbestaan en voert de des tijds gemaakte plannen nu uit De materiele toestand van het leger is slecht. In 1945 hadden wij niets. We hebben toen materiaal overgenomen van de Canadezen en de Engelsen. Dat ging mede met de troepen naar Indië Er komt iets van terug, maar niet veel. want het grootste deel is versleten, of verouderd of overgedragen aan Indo nesië. Nu krijgen wij Amerikaanse hulp en de organisatievorm is ingesteld op Amerika. Het vervelende is. dat nu een Amerikaanse organisatie moet werken met Canadees en Engels ma teriaal. Wij krijgen nu weer Canadese wapens voor een divisie, maar kleding, munitie, voertuigen, verbindingsmid delen zitten er niet bij. Er valt voor ons dus nog heel wat te doen. Hier kan de Nederlandse industrie een belangrijke taak vervullen. Zij is nog niet voldoende ingeschakeld, maar Nederland moet inzien, dat men met cadeau-artikelen geen strijdmacht kan opbouwen. GEVRAAGD: WIL TOT VERZET! Willen wij echter onze uiterste krach ten inspannen om het oorlogsgevaar af te wenden, dan moeten wij ons 'niet alleen beijveren in wat wij hebben paraat te maken, maar ook bewijzen, dat wij geen zin hebben om onder Rusland te komen, voor een deel naar Siberië te worden gestuurd en later ten koste van ontzaglijke offers be vrijd te worden. Nederland moet ver zetswil demonstreren en daar ont breekt nog veel aan. Als ik vraag om oefenterreinen en dan zeg dat de vrijheid belangrijker is dan natuurschoon, dan ontstaat in een deel van onze pers rumoer, maar men vergeet, dat zonder vrijheid natuur schoon geen natuurschoon meer is Aan de Nationale Reserve mag nog van alles mankeren en men mag op de beweging Steun Wettig Gezag alle mogelijke critiek hebben, maar als ont volk zich niet in brede massa's aan meldt in een tijd als deze, toont men geen wil om te blijven voortbestaan. vervolg op bis. 8) wijze hielden enkele patrouilles zich korte tijd op in JongwöL Aan het Westelijk front trok een eenheid van de verbonden troepen Dinsdagmiddag op tot 500 meter ten Zuiden van Soewon, waar zy door een onbekend aantal Noordelijken met lichte wapens werden aangeval len. NIEUWE NOTA AAN RUSLAND? Te Parijs wordt venvacht, dat de „Westerse grote drie" binnenkort 'n nieuwe nota aan het Kremlin zullen zenden. De Fransen zouden ervan overtuigd zijn, dat de Sowjet-Unie bereid is verregaande concessies te doen, indien zij daarmee bewapening van West-Duitsland kan voorkomen. Trygve Lie heeft Woensdag de Franse regeling officieel verzoent te willen instemmen met het houden van de zitting der algemene vergade ring van de V.N. in 1951 te Parijs. De Franse premier Plevèn zal 29 en 30 Januari te Washington besprekingen voeren met Truman. De Franse regeling heeft bij ver schillende andere regeringen stappen gedaan om haar te bewegen deel te nemen aan een conferentie over het Verre Oosten, die zal worden gehou den indien het communistische China vertegenwoordigd zal zijn. INCIDENT BIJ DE FRANSE SECTOR Russen bezetten een landgoed. Woensdagmorgen hebben 35 Rus sische soldaten ae grens tussen de Franse en de Sowjet-seetor in Ber lijn overschreden om een geheel land- goed te bezetten, genaamd „Neuer utshof". By de grensborden waren op dat ogenblik geen Franse wachtposten of Duitse politiemannen aanwezig. De vrouw van de eigenaar van het landgoed, Schleiter, kreeg na de be zetting bezoek van een commissaris van de Oostduitse Volkspolitie. Deze zeide haar, dat zij niets te vrezen had en dat slechts de zönegrenzen waren recht getrokken. Schleiter zelf en zijn zoon zouden zijn uitgeweken. Een uur na de be zetting arriveerden Franse soldaten aan de Zuidelijke begrenzing van het landgoed. Zij bleven op zekere af stand van de Russische wachten om incidenten te vermijden. In October vorig jaar overschreden de Russen op soortgelijke wyze de Britse sectorgrens. Pas na een week onderhandelen en nadat de Britse le gerleiding pantserauto's en een batal jon infanterie te hulp had geroepen, werd de oorspronkelyke toestand hersteld. Franse functionarissen hebben me degedeeld, dat de besprekingen met de Russen over dit grensincident Donderdag beginnen. Veldslag in Indo-China „zeer zwaar en beslissend". Franse strijdkrachten en koloniale troepen hebben Woensdag golven aanvallen van Vietminh-troepen op twee strategisch belangry'ke heu- velstellingen in het slagveld van de Tonkin-delta in Indo-China afgesla gen. De Franse opperbevelhebber, gene raal De Lattre de Tassigny, noemde de stryd ..zeer zwaar en beslissend." Ontwerp Kieswet gereed. Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen een ontwerp van een geheel nieuwe kieswet de ministerraad ge passeerd en kan binnenkort de indie ning van een ontwerp by de Tweede Kamer worden tegemoet gezien. Paul van Kempen zou niets te verwijten zijn. De raad van bestuur van het Con certgebouw heeft een verklaring uit gegeven in verband met de vele pro testen tegen het engagement van Paul van Kempen als dirigent. Daarin heet het o.a.: De politieke antecedenten van Paul van Kempen zyn door de hiertoe aangewezen au toriteiten nauwkeurig onderzocht, met liet resultaat, dat de heer Van Kempen geen enkel feit ten laste kan worden gelegd en geen enkel verwijt kan worden gemaakt. Hem is dan ook op 11 December 1948 door de Ne derlandse regering een werkvergun ning verstrekt, op grond waarvan hij tot nu toe reeds in tal van Nederland se steden heeft gedirigeerd. Het bestuur van het Concertge bouw acht zich niet gerechtigd de autoriteit van de bevoegde rijksin- stanties in twijfel te trekken en evenmin zich te distanciëren van zus terinstelling, die de heer Van Kem pen als orkestleider geregeld in haar midden hebben. DE WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot he denavond. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende regenbuien. Krach tige tot matige wind tussen West en Zuid-West. Zacht voor de tijd van 't jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 1