Millioenen Britten liggen op bed met zware griep VIEEMOE JIMMY BROWN, sportheld nol r 100 JAAR GELEDEN WERD PROF. J. C. KAPTEYN GEBOREN DRASTISCHE MAATREGELEN ZIJN NOODZAKELIJK Twee honderd doden in Liverpool WOENSDAG 17 JANUARI 1951. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GRIEPEPIDEMIE IN ENGELAND Verplichte gorgelparade in de bedrijven. (Van onze correspondent). Londen, Januari Volgens het Britse ministerie van Gezondheid neemt Engeland's influenza-epidemie nog steeds toe en zal zjj pas over veertien dagen haar hoogtepunt bereiken. De epidemie, bijgenaamd „de Scandina vische griep", omdat men meent, dat de besmetting door een schip uit Scandinavië via Newcastle naar Noord, en Midden-Engeland werd overge bracht, breidt zich thans met grote sn elheid over het gehele Zuiden van het land uit. Millioenen Britten zjjn er het slachtoffer van. Het zwaartepunt van de epidemie ligt momenteel in en om Liverpool, waar 120.000 mensen de griep hebben en de ziekte sinds verleden week tweehonderd doden per dag eist. De hospitalen in Liverpool en omgeving zijn boordevol en honderden verpleegsters zijn ziek. De grafdelvers werken 's nachts door bjj het licht van schijnwerpers. griep te vrijwaren, nu de ook Zuid-Engeland nadert. tegen de epidemie ook Overal worden 's morgens verplichte gorgelparades gehouden, vooral ook voor het personeel van grote maga zijnen, restaurants, bioscopen en schouwburgen. Veelal geeft men het personeel van grote bedrijven 's mor gens een glas warme melk en overal hangen waarschuwingen met na me In fabrieken om zich direct bij de personeelchefs en medische dien sten te melden, zodra men de eerste koude rillingen voelt. (Nadruk verboden). In Manchester ligt een aantal bus diensten stil, doordat 400 chauffeurs en conducteurs de griep hebben. In Newcastle hebben de apothekers een s.0.3. moeten uitzenden naar de fa brieken om nieuwe medicijnflesjes. Het aantal recepten, dat nu wordt uitgeschreven, is driemaal zo groot als tien dagen geleden. In Birmingh am is de helft van alle postboden ziek. Over het gehele land, van Londen tot Glasgow, is er een sterk vermin derde productie in alle fabrieken. Naar schatting ligt 20 procent van de werkende bevolking thans in bed met griep. In alle havens stapelen de exportgóederen zich op wegens het hoge ziektecjjfer onder de bootwer kers. In Liverpool liggen 34 schepen ongelost. Ook in de mijnen doet de epidemie zich voelen en 22 procent van de mijnwerkers is ziek. Geschat wordt, dat hierdoor 40.000 ton kolen per week verloren zal gaan. In bijna alle grote steden is de post vertraagd door deze verlammende epidemie. In een paar grote Londense postkantoren is een derde deel van het personeel, postboden zowel als sorteerders, door griep afwezig. Ook b|i de telefoondiensten is het ziekte cjjfer hoog. De centrales doen nu een beroep op de gehuwde vrouwen, die tijdens de oorlog als telefonisten werkten, om als hulppersoneel dienst te treden. Volgens de zojuist gepubliceerde cijfers van het Britse ministerie van Gezondheid zijn er in de eerste week van Januari in ae grote Engelse ste den in totaal 458 personen overleden als het directe gevolg van de epide mie, van wie 90 in Liverpool en 83 in Londen. Dit cijfer was vier maal zo hoog als in de daaraan voorafgaande week. In bijna al deze gevallen werd de dood veroorzaakt door na de griep ontstane longontsteking. Een zegs man van het ministerie wees erop, dat 357 personen van deze 458 slacht offers boven de 55 jaar oud waren. Slechts één kind is overleden als ge volg van de epidemie. Volgens de doktoren is de epidemie veroorzaakt door het influenza-virus „A", dat in 1933 ontdekt werd, maar waartegen nog steeds geen afdoende vaccine gevonden is. Inmiddels doen de grote Londense kantoren, fabrieken en andere bedrij ven al het mogelijke om him mensen De heer G. P. Luden wordt gezant in Kopenhagen. Naar wy vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van de heer G. P. Luden tot Hr. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Kopenhagen. De heer Luden treedt momenteel op als gezant te Warschau. VERHALEN I Een mens moet geluk hebben. Een bewoner van de Koningin Emmakade in Den Haag had de gewoonte om wanneer hij uitging zijn geldkistje op een voor eventuele dieven onopval lende plaats te deponerennamelijk in het vuilnisvat. Dezer dagen ded hij dit weer, doch vergat het kistje Js avonds uit de ongewone bewaar plaats te nemen. De volgende dag toen de ophaaldienst van de Gemeen te-reiniging kwam, zette hij het vuil nisvat buiten op straat en pas nadat dc ophaalwagen reeds lang gepas seerd washerinnerde hij zijn vergis sing. Met spoed begaf de man zich naar de politie, die zich in verbinding stelde met de Gemeente-reiniging. Dc ophaalwagen was inmiddels reeds lang leeggestort in een wagon van de trein, die het Haagse huisvuil naai Drenthe brengt. Op het kantoor der Gemeente-reiniging wist men echter precies in welke wagon de inhoud van de bewuste ophaalwagen was gestort De wagon werd uit de trein geno men die nog niet vertrokken xcas en de inhoud werd er uitgehaaldwaar bij het geldkistje, dat een gouden hor loge, een gouden ketting, sieraden en honderd gulden bevatte, aan het licht kwam. En dan zijn er geleer den, die grote dingen hebben ontdekt' Over niet al te lange tijd zal de mens door muren heen kunnen lopen en de zwaartekracht „op eenvoudige wijze kunnen worden opgeheven, aldus heeft de natuurkundige dr. Glazews- ki, in 'n lezing te Neioton Abbott (De vonshire), verklaardDoor opheffino van de zwaartekracht zou men iemand zonder meer van Europa naaf' Amerika kunnen „overplaat sen Dr. Glazewski heeft een toe stel uitgevonden, waarmee hy naar zyn zeggen de diagnose kan stellen van ziekten door dat het de verschil lende golven registreert, die het li chaam uitzendt e: waarmee de sexc van ongeboren kinderen kan worden vastgesteld. Een Franse geleer de neeft ontdek,t dat gewijd watei ccn andere reactie vertoont, dan ge woon water en dat een gedoopt kiitv Hectrostatisch verschilt van een niet gedoopt kind. Het fluïdum van bid «S? bcdevaartgangers te Lourde- ivas door een verzegelde metalen T^heen gedrongen en haa een foto- JLii f - fleat belicht, terwijl een wc.l^urige menigte hierop geen uit werking had, aldus deze geleerde. Drinkwater uit zeewater? Men werkt in Zweden aan een bui tengewoon goedkope en eenvoudige methode voor het maken van drink water uit zeewater, zo schrijft het blad „Dagens Nyheter". De methode is gebaseerd op de ontdekking, dat bij een druk van 300 atm. zeer weinig brandstof voor de destillatie nodig is. Een liter olie zou genoeg zijn om een ton water te destilleren. „Enkele pro blemen" moeten nog worden opgelost, maar deskundigen zijn van mening, aldus het blad, dat de uitvinding van enorm belang is voor de watervoor ziening in de wereld. Geen kentekenbewijs voor kleine auto's. Op grond van een bepaling in het nieuwe Wegenverkeersreglement kun nen auto's van een klein type, zoals de Volkswagen, de Fiat 500 en andere, geen kentekenbewijs krijgen. Zij vol doen namelijk niet aan de wettelijke voorschriften ten aanzien van de ver lichting, omdat hun koplampen enke le centimeters te laag zitten. Het ligt voor de hand, aldus de A.N.W.B., dat het Wegenverkeersre glement spoedig gewijzigd en aan de feitelijke toestand aangepast zal wor den In afwachting van deze officiële regeling zullen bezitters van nieuwe kleine auto's zich zo lang met een oud nummerbewijs moeten behelpen. Baggervverken in Thailand een m'llioenenikarwei. De door de regering van Thailand aan de Amsterdamse Ballastmaat- schappij opgedragen werken voor het uitbaggeren van de haven van Bang kok kunnen volgens de directie een bedrag belopen van 12 tot 18 millioen gulden. Er moet een vaargeul ge maakt worden, die Bangkok ver bindt met de Golf van Siam, waar door ook de grootste schepen de ha ven kunnen bereiken. Men hoopt het werk binnen l'ó jaar gereed te heb ben. Stijlvolle viering van de 5de Mei Het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap (N.J.G.) het overkoepelend lichaam der jeugdbe weging in ons land heeft, evenals vorig jaar, aan de ministerraad of ficieel het verzoek gericht te willen bevorderen, dat op de Nationale be vrijdingsdag (Zaterdag 5 Mei) zo veel mogely'k vryaf wordt gegeven. Verder ontvingen alle gemeentebe sturen een uitvoerig schrjjven met het verzoek krachtige steun te verle nen aan de initiatieven van het jeugdwerk teneinde aan de viering van de zesde bevrijdingsdag een stijl vol karakter te geven. Een commissie uit de N.J.G. heeft een schemaprogramma voor deze dag ontworpen, dat de volgende vier hoofdpunten bevat: 's morgens een jeugdappel op een centraal gelegen plein, in de morgenuren sport-de- monstraties en kinderfeesten, in de middag samenzang, optocht met sprookjes en andere Figuren en tot slot een wagenspel, gevolgd door een volksdansfeest 's avonds. Zelfs op een regenachtige dag kan het landschap ln Broek en Waterland z||n bekoring hebben. Grote wolkengevaarten schuiven over de vlakke polders. Een eenzaam overgebleven houtzaagmolen geeft een onmiskenbaar Neder lands accent aan het landschap, dat zich in de verre einder verliest. EEN NEDERLAND ER VAN NAAM. Een wereldvermaard sterrenkundige. Op 19 Januari zal het honderd jaar geleden zyn, dat te Barneveld Jacobus Cornelius Kapteyn geboren werd, die later één van Nederlands bekendste sterrenkundigen zou worden. Jacobus Cornelius was het negende kind van het echtpaar Kapteyn— Koomans, de stichters van de kostschool „Benno" te Barneveld, waar man. nen als De Genestet een deel van hun opleiding genoten. Hjj was niet sterk en aanvankelijk een zorg voor zjjn ouders. Voor de ondervvyzer was hjj dit ulet, want hy was buitengewoon knap. Z|jn liefhebberij was het bestuderen van het leven der dieren en ook de sterrenhemel wekte in hoge mate zijn bewondering. Zo vervaardigde hij op zijn veertien de jaar reeds een sterrenkaart, die door grote nauwkeurigheid uitblonk. Zijn vader schonk hem daarop een grote kijker, waarmee de jeugdige astronoom kon experimenteren. Op zijn zestiende jaar was hij klaar voor de Utrechtse universiteit,, maar zijn ouders vonden hem te jong en hiel den hem nog een jaar in Barneveld. Het doctoraal examen werd cum Jaude gedaan en in 1875 promoveerde hy tot doctor in de wis- en natuur kunde. Er werd een betrekking als leraar voor hem gevonden maar dy. Kapteyn solliciteerde liever naar de functie van observator bij de sterrenwacht te Leiden en werd aangenomen. Twee jaar bleef hij hier en naar hij latei .verklaarde, heeft hij nooit meer m zyn leven zo hard gewerkt. Dat deze intense arbeid goede gevol gen had, bleek wel toen hij op 1877 tot hoogleraar in de astronomie te Groningen benoemd werd. Zijn broer Willem werd diezelfde dag professor in de wiskunde te Utrecht. De jonge Groningse professor as toen zes en twintig jaar. Enkele jaren daarna trouwde hij met Elise Kalshoven. In 1896 kreeg prof. Kapteyn te Groningen een nieuw laboratorium en buitenlandse astronomen van naam kwamen hem bezoeken. Intussen zet te hij zijn onderzoekingen voort en deze wei-den beloond door zijn be- BOZE M1LLI0NNAIR VIEL UIT HOTELRAAM De Amerikaanse millionnair Wil liam S. Medart is in Parijs om het le ven gekomen toen hij op het punt stond uit vrees voor een mogelijke oorlog van een plezierreis door Euro pa naar de Ver. Staten terug te ke ren. Terwijl hij bezig was zijn koffers te pakken kreeg hy woorden met zijn zoon, die hem trachtte te overreden tot blijven. Pa wond zich op struikel de over een drempel, viel tegen een laag balkonnetje van het open raam aan en stortte naar beneden. Hy was direct dood. De 17-jarige dochter van Medart verwekte destijds veel opzien door haai- vriendschap met koning Faroek. langrijkste ontdëkking: de twee ster stromen. Deze ontdekking werd door hem het eerst voorgedragen te St. Louis in Amerika in September 1904. Op deze reis werd hij te Washington aan president Roosevelt voorgesteld. In Amerika begon de Nederlandse professor grote naam te maken en hij ontving er vele eerbewijzen. De kroon op zyn werk was wel zijn benoeming tot research associate door de Carne gie Institution. Jaarlijks vertoefde hij nu drie maanden in Californië, waar op de Mount Wilson bij Pasa dena het observatorium was ge bouwd. Zijn houten huis daar heet tot op de huidige dag nog „Kapteyn Cot tage". De 24ste Mei 1922 schreef prof. Kapteyn zyn laatste brief: een groet aan de Royal Society, welke haar eeuwfeest vierde. Op 18 Juni 1922 overleed hij. SCHAARSTE AAN INDUSTRIEKOLEN Regering voor een lastig probleem (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Januari De reeds enige t|jd dreigende schaarste aan in dustriekolen is in een acunt stadium gekomen en noopt tot een beperking van het vervoer met stoomtreinen en in een aantal gevallen tot inkrimping van de industriële productie. Vorige week zyn in Den Haag twee conferenties gehouden, een op het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waar de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, de heer F. Q. den Hollander, de moeilijkheden en de maatregelen ter oplossing daarvan met de minister besproken heeft en een op het departement van Economische Zaken, waar de vertegenwoor digers van de industrie hun problemen aan de autoriteiten hebben voorge legd. Een aantal fabrieken kan bij ge brek aan industrie-kolen niet meer op volle capaciteit werken. Er is reeds overwogen om hen van huis brand te voorzien, maar tot dusver is men nog niet tot deze maatregel overgegaan. Het zal van de ontwik keling in de naaste toekomst afhan- f en, of men tot dit drastische middel, at ongetwijfeld zijn invloed zal doen gelden op de levering van huisbrand aan de bevolking, zyn toevlucht moet nemen. Er is een half millioen ton kolen in Amerika aangekocht, doch daarmede zijn op dit ogenblik de moeilijkheden nog niet overwonnen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de lengte van hun stoomtreinen met een vierde verminderd-. Treinen bijvoorbeeld; die tot dusverre met een goederenwagen en drie personenry- tuigen achter de locomotief reden, rijden nu nog met een goederenwa gen en twee personenrijtuigen. Dit middel is evenwel onvoldoende, van daar, dat de N.S. overwegen het per sonenvervoer met stoomtreinen nog verder te beperken door het laten uit vallen van de stoomtreinen op de ge- electrificëerde baanvakken. Dit zou betekenen, dat de stoom treinen uit het Noorden en Oosten niet verder gaan lopen dan tot Amersfoort en Apeldoorn. Alle reizi gers, die uit Friesland, Groningen, Drente en Overijssel in de genoemde plaatsen aankomen, dienen hun reis dus met de electrische treinen naar Jaloerse leeuwin mag niet meer optreden. In het Theater Carré te Amster dam treedt op het ogenblik circus Strassburger op. Een van de attrac ties van het programma is een Spaans leeuwennummer van de tem mer Dola. Het hoogtepunt van het nummer is dat de temmer zijn hoofd in de muil van de leeuwin Semba steekt. De temmer is de laatste da gen echter een paar maal.door zijn beesten aangevallen. Het schynt dat de leeuwen bron stig zyn en daardoor bijzonder ner veus. Jaloezie van leeuwinnen onder ling speelt ook een rol. De politie heeft nu de eis gesteld, dat de leeu win Semba voorlopig niet aan het nummer zal werken. In Tilburg zal een monument opge richt worden als herinnering aan de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene". het Westen des lands voort te zetten. Het is tengevolge van een tekort aan electrisch materieel echter onmoge lijk om van Amersfoort en Apeldoorn af electrische treinen in te leggen, Voor het overige schynt het de be doeling te zijn een aantal stoptreinen te doen vervallen en de plaatsen aan de betrokken lijnen met bussen te be dienen. Op het goederenvervoer hoopt men kolen te besparen, door de voor verzending aangeboden goederen zo veel mogelyk op te zamelen en de ruimte van de wagens rationeel te gebruiken. Door het voller laden zul len misschien goederentreinen kun nen uitvallen. Iymiddels zoekt de regering naar middelen om aan industriekolen te komen en de inkrimping -van de pro ductie en de beperking van het ver voer mét stoomtreinen de maatre gelen van de N.S. zullen vermoede lijk eind deze week moeten ingaan zo kort mogelyk te laten duren. President Soekarno van de Republiek Indonesië tijdens één van z|jn jongste toespraken. Jo van Ammers-Küller i wordt gedagvaard. 1 Naar het Alg. Handelsblad ver neemt. zal de subst.-officier van Ju stitie te Amsterdam de schrijfster mevr. Jo van Ammers-Küller tegen Maart dagvaarden. Zij wordt vervolgd op grond van overtreding van de bijzondere wet be treffende de zuivering van kunste naars. In weerivil van een verbod zou de schrijfster het boek „Dorstig Paradijs" onder de schrijversnaam Adriaan Hulshoff hebben geschreven en doen uitgeven. Het boek speelt in Curagao en mevr. Van Ammers-Küller be weert, dat de kopij voor deze roman door een ander zou zijn geschreven (wiens naam zij weigert te noemen) en door haar zou zyn bewerkt en op nieuw in manuscript zou zijn uitge tikt. 76.. „Hallo, met Goochem!" zei meneer Goochem, „is 't meneer de commissaris?" „Als dat waar is, pak me dan maar 's", zei een stem aan de andere kant van de lyn op vrolijke toon. „Hoort u eens, meneer de commissaris", zei me neer Goochem, „mijn hoofd staat helemaal niet naar grapjes. Zou u zo vriendelijk willen zijn mij te vertellen of u soms al iets weet?" „Kijk 's", zei de stem, „ik weet zeker dat ik geen commissaris ben en als ik iets te vertellen heb dan is het dat die Pat Poot en die Mike Mo ker een paar schavuiten zyn, die mij gisteravond Toen eerst hoorde meneer Goochem met wie hij sprak. „Jjjjjimmmyyyyy!!!", schreeuwde hy met een van louter aandoening overslaande stem, „Jjjimmmyyy, ben jij 't. Ik durf mijn eigen oren niet te geloven. Zeg eens dat j|j het bent. Vertel oue Gerrit Goochem dat zyn beste vriend Jimmy in leven is en dat h(j het goed maakt..." Ik maak het best", zei Jimmy Brown, die van al die opwinding niet veel begreep. „Waarom staat u in hemelsnaam zo te gillen?" Het wereldgebeuren Afwachten De Republikeinse senator Styles Bridges heeft Maandag aangedron gen op onmiddellijke verbreking van ae diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie en de Oost-Europese staten. De derde wereldoorlog is eigenlyk al aan de gang, zo redeneert deze senator en waarom zou men niet de consequenties hiervan trekken Bridges eiste ook terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Korea en in plaats daarvan meer hulp aan Tsjang Kai-Tsjek om deze in staat te stellen een guerilla te voeren in het rode China. Het is niet alleen Bridges die er zo over denkt. Andere senatoren en publicisten zijn eveneens de me ning toegedaan, dat Korea een fase is in een al aan de gang zijnde oor log. Militair is de zaak daar niet te houden, dus moeten de Amerikanen zich concentreren in die strategische gebieden, die van belang kunnen zijn voor een volgende fase. Formosa bij voorbeeld mag onder geen beding worden prijsgegeven in ruil voor wel ke concessies ook in Korea. Dezelfde groep doet voortdurend aanvallen op minister Acheson, wien onbekwaamheid en slapheid verweten wordt, omdat hij nog enig heil ziet in diplomatie. Onderhandelingen met rood China worden nutteloos ge acht, daar Peking alleen door kracht tot reden te brengen zou zijn. De stroming „ontruim Korea en versterk de nieuwe verdedigingsgor del in Azië", is in de Ver. Staten nog in de minderheid. Een andere groep ziet Korea nog steeds als een zaak, niet alleen voor Amerika, maar even eens voor de Ver. Naties, een belang rijk proefgeval van strjjd tegen agressie. Vrijwillige ontruiming van Korea wordt als een premie op agres sie beschouwd. Bovendien zou de kans aanwezig zijn om door stugge tegenstand tot het uiterste en de huid zo duur mogelijk te verkopen, de Chinezen tot matiging te dwingen. Deze stroming heeft vooralsnog in Washington de overhand. Generaal Lawton Collins, de chefstaf van het Amerikaanse leger, heeft na een con ferentie met MacArtliur verklaard, dat de Amerikaanse troepen in Ko rea zullen blijven, zelfs zouden er na enkele maanden nieuwe troepen naar het front worden gezonden. Generaal Collins bleek niet zo pessimistisch over het verloop van de veldtocht als anderen, die onder de indruk zijn van grote Chinese offensieven. Ondanks de grote numerieke meerderheid van de tegenstander, was er geen sprake van een militaire ramp, volgens Col lins. Het langzame terugtrekken van het achtste leger was de enig moge lijke manoeuvre voor een leger, dat niet groot genoeg is voor het gebied, waarin het moet opereren. Ziet dus Collins nog wel lichtpun ten in de militaire situatie, de onver moeide diplomaten van India hopen nog steeds op een vreedzame oplos sing. Uit New Delhi zijn berichten gekomen, dat Peking onder voorbe houd bereid zou zijn om te praten over het nieuwe Korea-plan van de Ver. Naties. De Chinezen zouden te vinden zijn voor dat punt in het plan. dat het geleidelijk terugtrekken van alle niet-Koreaanse troepen, gevolgd door een conferentie over de status van Formosa, omvat Deze berichten zijn in strijd met de houding van de Sowjet-groep in de Ver. Naties, die stemden tegen het Korea-plan. Het is wel zeer onwaar schijnlijk, dat Peking zich in dit ge val van de Sowjet-groep zal losma ken en een eigen koers zal volgen. Het is onmogelyk de verdere ont wikkeling te voorspellen, daar de si tuatie van maand tot maand veran dert. Veel zal afhangen van het ver dere verloop der operaties in Korea. Zal de Noord-Koreaanse radio ge lijk krijgen, die dagelijks aankondigt, dat de troepen der V.N. binnen korte tyd in zee gedreven zullen ziir of ge neraal Collins, die meent, dat de Chi nese oomars trager zal worden, naar mate het te verdedigen gebied kleiner wordt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 5