NIEUWS UIT ZEELAND MARKTBERICHTEN WALCHEREN Krimpen van pijn BUITENLANDSE ZAKEN ONDER HET MES tesmoOP WOENSDAG 17 JANUARI 1951. PR07I19CMLB ZEEUWSE COORAN 1 SAMENWERKING TUSSEN RODE KRUIS EN E.H.B.O. Contact-bijeenkomst te Goes. De beslissing' van de overheid het medisch gedeelte van de burger luchtbescherming In oorlogst yd aan het Rode Kruis korps en EHiiO op te dragen, heeft ertoe geleid dat in een gentlemen-agreement de moge- lijkheid is geopend tot een vruchtba re samenwerking tussen deze orga nisaties, met behoud van elks zelf standigheid. Teneinde tussen deze groepen meer contact te brengen alsmede meer bekendheid te geven aan het Rode Kruiswerk, belegde de afdeling Zuid- Beveland West van net Ned. Rode Kruis Dinsdagavond in de Prins van Oranje te Goes een bijeenkomst, waarby uitgenodigd waren de afde ling Goes. Wolfaartsdijk en Krabben- dyke van de Ned. Ver. van EHBO, de Rode kruiscorpsen Goes en Wemel- dinge, leden van de drie plaatselijke bestuurdersbonden, UW en jeugd organisaties. De wnd. voorzitter, de heer P. J. Geysen, kon tevens welkom heten Gen. b. d. L. H. van Oyen, comman dant van het Rode Kruis korps, dok ter P. C. J. v. d. Slikke, gewest, com mandant van het R. K. K. Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzittei van het luchtbeschermingsgebiea Zeeland, mr. J. A. Heyse, wnd. Kring- commissaris van het Rode Kruis en de heer C. Vader, prov. voorzitter van de Ver. EHBO. Generaal van Oyen wees op de noodzaak dat nog veel meer mensen zich in de EHBO bekwamen. Hoewel het Rode Kruiskorps het. afgelopen jaar met 1000 helpsters en helpers toenam, zodat de sterkte thans plm youü bedraagt, terwijl bovendien de EHBO verenigingen nog groter aan tal leden hebben, zullen er zeker nog enkele tienduizenden meer moeten komen. Voor de pauze werd hierna de Ame rikaanse instructiefilm „EHBO aan het front' vertoond, welke zo realis tisch bleek dat enkele dames de zaal moesten verlaten. Aan het slot der vergadering sprak der prov. voorzitter der EHBO, de heer C. Vader uit Vlissingen een kort woord, waarbij hij zich bij de vorige sprekers aansloot. De heer Geysen sprak het slotwoord. Middelburg GLADHEID VEROORZAAKTE ONGEVAL. Ten gevolge van de gladheid van de weg is een bestelwagen van P.T.T. die op weg was naar Middelburg, op de Nieuwe Vlissingse weg in deze ge meente ter hoogte van Abeele geslipt en in de berm terecht gekomen. De inzittenden liepen geen verwondingen op, doch de auto werd beschadigd. Vlissingen DE POSTZEGELAUTOMATEN. Gisterochtend is op het Betje Wolff- plein bij het begin van de Badhuis straat te Vlissingen een nieuwe post zegelautomaat voor zegels van 2 en 10 ct. in gebruik gesteld. Er zyn reeds automaten in gebruik bij het postkantoor voor briefkaarten en ze gels van 2 en 10 ct., by het postagent- schap Havendorp voor zegels van 2 en 10 ct., in de Bloemenlaan een au tomaat voor zegels van 2 en 10 ct. en op de hoek Pres. RooseveltlaanJan van Goyenlaan eveneens een voor ze gels van 2 en 10 ct. Naar de P.T.T. mededeelde worden er tegen het ein de van dit jaar of in het begin van 1952 nog meer automaten verwacht en daarvan zullen er dan enkele in de nieuwe wijken van Vlissingen worden geplaatst. O. en W.-Souburg ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR BEJAARDEN Zaterdagmiddag om 2 uur wordt op initiatief van de Bond van Ouden van Dagen in het verenigingsge bouw „De Zwaan" te Souburg een ontspanningsmiddag voor bejaarden van 60 jaar en ouder gegeven. Domburg JAARVERGADERING SCHIETVERENIGING. De schietvereniging Dombui'g hield haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer P. J. Elout in de zaal Tramzicht. Er was een kastekort van 197.73 doch er was echter voor 220. aan patronen en schietschijven voor radig. Het materiaalfonds is 140.40 groot. Hierdoor konden de laatste renteloze obligaties tot een bedrag van 70.— worden uitgeloot. De aftredende bestuursleden, de heren P- de Pagter, L. Schoe en A. Trieller werden herkozen. Tot lid van de kascommissle werd de heer J. Roelse benoemd. Een nieuw huishoudelijk reglement werd vastgesteld. Besloten werd deel te nemen aan de wedstrijden, uitge schreven door de Koninklijke Vereni ging van Ned. scherpschutters en door district IV van dezelfde vereni ging. De korpschutters hiervoor wer den aangewezen. St. Laurens LANDBOUWVERENIGING HIELD PRAATAVOND. De dorpskring St. Laurens van de Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" hield onder Leiding van de heei Joh. Mannissen een praat avond. De beer Ikkink. directeur van de Coop., hield een causerie, waarin hij opmerkte, dat de vereniging voor de afzet en de bewaring van con sumptieaardappelen voor de leden een taak heeft. Voorts zei de heer Ik kink, dat de export momenteel hoge eisen stelt en dat men zich daarop moet toeleggen. Na deze interessante causerie volg de een bespreking. De heer Bussink sprak namens het Inlichtingenbureau voor Chilisalpe- ter. waarna hij de films „Het vrucht bare land" en „Winning en bereiding van „Chilisalpeter" vertoonde. legenda MIDDELBURG. Vandaag: Concertzaal: Z.V.U. Lezing J. J. Vriend over Stromingen in de mo derne Bouwkunst. 8 uur; Ger. Jeugd gebouw- Tuinbouw en Plantkunde, 7.30 uur: Schouwburg: CJA.—Z.V U „Vergeten levens", 8 uur* Electro .Moeder was actrice' 7 en 9.15 uu- Morgen: Schuttershof: Praatavond Land bouw voorlichtichtlngsdienst en Ver voor Bedrijfsvoorlichting, 7 uur; Electro: als vandaag. VLISSINGEN Vandaag: Alhambra: „De wraak van Diablito'. (18 J.) 7 en 9 uur; Luxor .Mijn held generaal Skelton' (aile leeft.) <i uur; Concertgebouw: uitv Vliss Orkestver. m. m. v. Willem Noskc, viool, 8.15 uur. Morgen: Alhambra: al& vandaag; Luxor als vandaag; Concertgebouw: Persil- demonstratie, 2 en 8 uur. R'-iad Biggekerke Speciale belasting op grote honden? De gemeenteraad van Biggekerke, die onder voorzitterschap van burge meester J. L. Dregmans bijeen kwam, had slechts enkele punten in behan deling te nemen. Alvorens tot afhan deling der agenda over te gaan, hield de voorzitter een nieuwjaarstoe spraak, waarin hij mededeelde, dat de gemeente-financiën er niet erg roos kleurig voorstaan en dat in verband daarmede de kapitaalsinvesteringen wel zeer beperkt zullen blijven. Bij de vele ingekomen stukken, die op een na voor kennisgeving werden aangenomen, was een adres van de Kon. Jagersvereniging te Middelburg om een verbod uit te vaardigen te gen het vry lopen van honden in het veld en zodoende wild te sparen voor de jagers. De heer Van Splunder vond het wenselijk, dat een andere bepaling gemaakt zou worden, waarbij een speciale belasting voor grote honden zou worden geheven. In ovex-leg met andere gemeenten zal dit punt nader worden bekeken. De Bouwverordening werd gewij zigd in die zin, dat de bouwhoogte van vertrekken van 2.70 op 2.60 m gebracht werd. In de begrotingen 1950 en 1951 werden nog enkele klei ne wijzigingen aangebracht. De ge meenterekening 1949 werd voorlopig vastgesteld met in de gewone dienst aan inkomsten 100.951,58 en uitga ven 104.257,45 en in de kapitaal- dienst aan inkomsten 59.848,35 en uitgaven 79.820,13. Bij de rondvraag vestigde de heer Polderman de aandacht op de route van de bussen der Stoomtram Wal cheren, deze route is voor de bewo ners van de Krommenhoek wat on gunstig. Hij vroeg of B. en W. hier- aan iets konden veranderen. Vooi het examen Boekhouden (prac- tijkdiploma) van de Ned. Associatie slaagde de heer J. Hollebrandse te Vlis singen. VOETBAL E.M.M. won met 3 2 van P.S.K E.M.M. was duidelijk de meerdere en wist door R. v. d. Endt, P. Bras ser en J. v. d. Endt, de stand voor de rust op '30 te brengen. Na de her vatting werd J. v. d. Endt wegens een blessure, vervangen door Riteco. Hoewel nog slechts een half uur moest worden gespeeld, en de stand 3 0 was, zag P.S.K. toch nog kans twee keer te scoren, waai'door het einde dus kwam met een 32 zege voor de E.M.M. FILMS VAN DE WEEK Show, humor en spanning. Betty Grable, dansend, zingend, acterend, is de ster van de gezellige, onderhoudende showfilm Moeder was actrice in Electro, Middelburg. Haar zingende en uansende partner is Pa pa (Dan Dailey), maar de dochtei Leen aardig rolletje van Mona Free man) schaamt zich voor hen, omdat zij op haar voorname kostschool het idee heeft opgedaan, dat „show- people" minder zijn dan andere men sen. Hoe alles weer op zijn pootjes terecht komt, vertelt de film met een lach, een vijftal pittige songs en eixi- ge werkelijke goede shows in kleu ren. Ge kunt U er een avond uitste kend mee vermaken. In Mijn held-generaal Skelton be wijst Red Skelton weer eens, dat hij een van de beste komieken van dit moment is. In deze film beschikt hy over een voor hem zeer dankbare scenario. Tegen wil en dank wordt piccolo Skelton gedurende de Ameri kaanse burgeroorlog een spion, maar zyn onhandigheid en dodelyke angst leggen ste»eds weer hinderlagen op zyn pad. Een aantal van zyn grappen is niet nieuw meer, maai- toch bevat de film enige goede vondsten. Ne gentig minuten kolder in Luxor, Vlis singen. Robert Taylor, vlak vóór de oorlog een van Amerika's populairste man nelijke filmsterren, is tegenwoordig een beetje naar het tweede plan af gezakt, maar in De wraak van Dia blito is hij weer de sympathieke fi guur met bravour en charmante ma nieren, die wy ons uit vroegere films herinneren. Deze nieuwe rolprent is goed gemaakt, bevat mooie buiten opnamen en enige grootscheeps ge ënsceneerde scènes en is voorts ryk aan spanning. De tegenwoordig meex en meer op de voorgrond tredende acteur John Hodiak, die met een on miskenbaar talent Is begaafd, ver vult de tweede hoofdrol in dit pittige filmwerk. (Alhambra, Vlissingen). BRIDGE DE COMPETITIE VIERTALLEN In de viertallen competitie hoofd klas won „Zuid-Beveland" (Goes) zyn laatste wedstrijd van Middel burg en werd daardoor voor de 2e maal in successie ongeslagen kam pioen van het district Zeeland. We wensen dit viertal veel succes in de gewestelijke en landeiyke kampioens competitie toe. De Vliss. Bridgeclub 1 won van Hulst waardoor de nummers 2 tot en met 4 geiyk staan. 1. Z. Beveland 6 6 0 0 12 2. Hulst I 5 2 0 4 4 3. Middelburg 6 2 0 4 4 4. Vliss. Bridgeclub 1 5 2 0 4 4 le klas A (Walcheren). Vliss. Br. club II-Vlissingen Fles n 2-0. STAND: 1. Vliss. Br. club im 5 4 1 0 9 2. Vliss. Br. club H 8 5 0 3 10 3. Vliss. Br. club m 6 3 12 7 4. Vliss. Fles H 7 3 12 7 5. Vliss. Fles I 7 3 0 4 6 6. St. Joris 7 0 16 1 1 klas B (O. Z. Vlaanderen) Sas van Gent III-Terneixzen II 2-0; Sas van Gent I-Tenxeuzen I 0-2; Sas van Gent I-Terneuzen 1 0-2; Sas van Gent II-Terneuzen n 2-0. Door twee opeenvolgende overwin ningen plaatste Terneuzen I zich aan de Kop. Sas van Gent II heeft echter ook 14 punten uit negen wed strijden, doch Terneuzen heeft veel beter matchpuntensaldo. STAND: 1. Terneuzen I 9 6 2 1 14 2. Sas van Gent II 9 7 0 2 14 3. Hulst JI 7 4 2 1 10 4. Sas van Gent m 8 3 0 5 6 5. Terneuzen H 9 2 16 5 6. Sas van Gent I 7 2 0 5 4 7. Hulst in 7 115 3 PAREN COMPETITIE WALCHEREN EN Z. BEVELAND Hoofdklasse Na dxie zittingen luidt de stEftid: 1. Echtpaar Baron van Pallandt (G.) 55,5%; 2. Mevrouw Dronkers en dhr. Heyboer (M.) 54.7%; 3. De heren Knoop en Leertouwer (V.) 53,3%; 4. Mevrouw v. d. Boudt en dhr Bis- selink (V. en Ve) 50%: 5. Echtpaar v. d. Kreke (V) 49,2%; 6. Dames Jan sen en Knoop (V); 46.4%; 7. De he ren Jansen en Verhoef (V.) 46%; 8. Mevi'ouw Brouwers (M.) en dhr van Vugt (V.) 44.6%. 1° Echtpaar Yssel (M.) 63,9%; 2. Mevrouw Hesselink en de heer van Deinse (M) 53,2%; 3. Mevrouw van Vugt (V) en de heer Brouwers (M) 52,9%; 4. Echtpaar Nederlof (V) 51,6%; 5. De heren W. Jansen en v. d. Woestyne (V) 50,9%; 6. Dames Peek en Dokheer 50,6%. 7. de heren Menheer en De Rooy (V.) 50%; 8. Mej. Bruin en de heer v. d. Sluijs (Ve.) 49,8%; 9. Echtp. Ballin- tyn (M.) 49,7%; 10. Dames Alewhnse (M.) 49,6%; 11- Echtp. Priester (V.) 48,9%; 12. Echtp. Poldeiman (M.) 46%; 13. Mevr. v. d. Slu(1s en de heer v. cl. Sluijs Jr. (Ve.) 45,8%; 14. Me vrouw Mazure en de heer Dockheer (M.) 44,6%; 15. De heren Pennock en Groen (V.) 44.1%; 16. Dames Ver heul en Onsterwyk (V.) 43,9%. M.—Middelburg; V.—Vlissingen; Ve.Veere; G.—Goes. Advertentie. door rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Toga! bevrijdt U snel en afdoende van die pynen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de niei-en. is onschadeiyk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2.08, 7.94 SCHAKEN Drie 'eiders in Het Hoogoven ♦ournooi. De uitslagen van de derde ronde van het internationaal hoogoven schaaktournooi, dat te Beverwyk wordt gehouden luiden: Van Seters (Belg)—Donner (Ned.) 1-ü; Kramer (Ned.)—Kieninger (W.- Duitsl.) O'Kelly de Galway (Belg.)—Pilixik (Arg.) Palo- maa (Finl.)—Poulsen (Denem.) Vi, Rossolimo (Fr.)—dr. Stumpers (Ned.) 1—0. De vierde ronde van het tournooi bracht de volgende resultaten: Kie ninger (West Duitsl.)Van Seters (Belg.) 10; Rossolimo (Frankr.j Palomaa (Finl.) 10; Pilnik (Ar gentinië—Kramer (NederL) 3/4; Poulsen (Denemarken)O'Kelly de Gal way (Belg.) 1—0; dr. Stumpers I Ned.—Donner (Ned.) 10. De stand luidt thane: 1. 2. 3. Ros solimo. Poulsen en Kieninger, ieder 3 pnt.4. 5. 6. Kramer, Pilnik en Van Seters, ieder 2% pnt.: 7. O'Kelly de Galway 2 pnt; 8. dr. Stumpers 1 pnt; 9. Palomaa Vz pnt; 10. Donner 0 pnt. De vierde party van het kampioen schap voor dames tussen mevr. Roodzant en mevr. Fenny Heems kerk werd afgebroken. Mevr. Heems kerk leidt met 2 pnt., terwyl mevr. Roodzant thans 1 pnt. heeft, Zy won de derde partij. Advertentie Zuurbraad op Uw maag kunt ge blossen in even weinig tijd als ge 'n lucifer uitblaast Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-reme- die zo gewild Maak er een vaste ge woonte van, altijd een paar Renmes by U te steken- om gewapend te zyn tegen elke aanval. Met een paar Ren nies by 1e hand kunt ge weer rustig alles eten. waa van ge zo houdt, maar dat wel eenr verkeerd vaJt Rennies zyn handig verpakt één voor één - en ge kunt ze onopval lend innemen gewoon maar later» smelten od de tong zonder water of wat ook. En ze zyn nog smakejiik bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Moge- lyk komen ze U morgen te pas. Twaaf man voor Verdi. Londen kan zo nu en dan muziekminnaars tot wanhoop dryven, aldus de correspondent van het Algemeen Handelsblad. Deze week zou in de Albert Hall een uitvoering worden ge geven van Verde's Requiem, ter herdenking van de dood van de componist, vyftig jaar geleden. Hiervoor hadden een te goe der naam en faam bekend staand dirigent, met een be hoorlijk orkest, koor en solis ten, een nxaand gerepeteerd, er was op normale wyze reclame gemaakt en het bleek dat er... 12 toegangsbewijzen waren verkocht, ofschoon de pryzen ook heel normaal waren. De uitvoering is niet doorge gaan. DAMMEN OM HET ZEEUWSE KAMPIOENSCHAP. Om het damkampioenschap van Zeeland (le klasse), werden de vol gende partyen gespeeld: VinkeMeerman 02Brasser v. d. Berge 11; KrijgerVan Da len 02; Van Belzen—de Vos 11. De competitiewedstryd tussen Mid delburg n en Kapelle n werd door Middelburg met IS7 gewonnen. De uitslagen waren: J. Bliek—A. Walraven 2—0; C. P. de VosC. v. Overloop 11; P. v. HemertJ. P. Corstanje 20; H. MeermanC. P. Sulsters 20; W. A. SemefnJ. v. LiereNout 11; J. v. GemertG. de Ryder 02; H. OvertveldJ. Mol 11; M. J. Reyn- houtJ. de Neef 20; A. Conrnefis- seH. Gaixzeman 20; P. Vendevie- leG. Lepoeter 02. Rotary clubs voor priesters verboden. Rooms-katholieke priesters mogen geen lid meer zyn van de Rotary clubs of deelnemen aan hun byeen- komsten. Dit decreet van het Vati- caan, dat is gepubliceerd in de Osser- vatore Romano is bedoeld als alge mene richtiyn, makr houdt geen ver oordeling van de Rotary clubs in. Katholieke leken mogen dan ook lid van de clubs zyn. In het algemeen mogen priesters geen lid zyn van „wereldse organisaties". De eei'ste Rotary club werd in 1905 gesticht, toen Paul Harris, een advo caat te Chicago, een vereniging in het leven riep van zakenlieden en beoefe naars van vrye beroepen, die ideeën met elkaar wilden uitwisselen. In de gehele wereld zijn nu 350.000 mensen in 83 landen lid van eer club. Vijf inbraken in één nacht. In Delft zyn m de afgelopen nacht vyf inbraken gepleegd. In drie wo ningen in het Westen en twee wonin gen in het Oosten der stad, werd in gebroken via de achterzyde door de keukendeur, zodat de politie aan neemt, dat één pei'soon aan het werk is geweest. De buit was overal slechts gering. Benelux-wegverkeer. Verplicht overleg gevraagd. Na afloop van de op 15 en 16 Jan. in het kader van de Benelux te Brus sel gehouden besprekingen tussen af gevaardigden van de Belgische. Ne derlandse en Luxemburgse federaties voor het vervoer met autobus en au tocars. is de volgende resolutie aan genomen: In het kader van de gemeenschap pelijke actie voor de onderscheidene landen van de Benelux, zal iedere nationale federatie bij haa: regering aandringen op verplicht-overleg vooi alle vraagstukken die verband hou den met de wetgeving der gemeen schappelijke wegtransporten. Verder, aldus de resolutie, zullen de exploitatievoorwaarden in de drie landen gelijk moeten zijn aan die van de meest bevoorrechte partner, de verzekeringen en de wettelyke auto bussen en autocars, gelyk moeten worden. De drie delegaties zijn van oordeel, dat de realisatie van de eco nomische unie ook afhangt van de verwerkelijking van deze wens. Tijdens de conferentie is besloten een pei-manent secretariaat op te richten. De heer Sommerijs, directeur van het Belgische ministerie van verkeers wezen d.eelde mede, dat de regertng voornemens is de minder rendabele spoorweglijnen op te heffen en te ver vangen door busdiensten. Dit zal ge schieden in overleg tussen spoorwe gen en de particuliere autobusexploi tanten. Notaris J. L .van der Harst te Middel burg, die onlangs werd benoemd in de raad van polder Walcheren, werd als zo danig beëdigd. TWEEDE KAMER. Pleidooi voor Europese samenwerking (Van onze parlementaire redacteur). Met niet minder welsprekendheid dan het vorige jaar 7.yn dc Tweede Kamerleden Dinsdagmiddag na het Kerstreces 1951 Ingetreden. Aan dc orde was de begroting van Buitenlandse Zaken en al dadelijk hadden zich tien leden laten inschryven om in lange redevoeringen van hun inzichten In internationale problemen te getuigen en bet beleid van minister Stikker aan een beschouwing te onderwerpen. Met voldoening zal de bewindsman aan zyn rechterzyUe zat Staats secretaris mr. Blom en aan zyn linkerkant de minister-president dr. Drees de afgevaardigden aangehoord hebben, want er mochten dan al enkele verlangens leven en op sommige punten mocht men een verklaring van hem wensen, critiek heeft men niet laten horen. Integendeel: In het alge meen was men tevreden over 's ministers werk en over het buitenlands beleid van de regering in haar geheeL Mr. Schmal van de C.H.U. opende de besprekingen en adviseerde mr. Stikker enige reserve tegenover de Verenigde Naties te betrachten, aan gezien zy zich nog wel eens schul dig maken aan machtsmisbruik. Hy behoorde echter zeker niet tot de genen ,die zich uit de V.N. zouden willen terugtrekken. Van de minister wilde hy weten, hoe deze over de methoden denkt, die gebruikt kunnen worden om de Euro pese integratie te bevorderen. By de ze intregratie wilde hy zeJfs net zwaartepunt gelegd zien op de conti nentale samenwerking. Dat laatste standpunt nam ook drs. Korthals van de V.V.D. in. Deze spreker liet een waarschuwend woord horen tegen de overheersende positie, die Amerika in het Noord Atlantisch Pact inneemt en tegen de zelfstandige beslissingen, die het ln het Koreaanse conflict neemt. Mejuffrouw dr. Klompé van de K.V.P. was eveneens van oordeel dat ons land zich moet oriënteren op het continent. Daarby zal het er echter naai moeten streven duurzame re laties met Engeland te kweken. Diep doordrongen van de ernstige situatie was de heer De Kadt van ue P.v.d.A. De minister van Buitenland se Zaken heeft de plicht, zo zeide oy, om ook het kabinet steeds weer net ernstige van de toestand duideiyk te maken. Of vindt hy, dat geen ver hoogde Europese inspanning nodig is? Dan zouden wy de kop in het zand steken. Er bestaat ongerustheid over het gebrek aan activiteit. De heer Dc Kadt verlangde, dat mr. Stikker Chinese handelsdelegatie in West-Dultsland? De geallieerde hoge commissie te Bonn speurt naar een handelsdelega tie van communistisch China, die zich in West-Duitsland zou bevinden. Westduitse persberichten zeggen, dat de delegatie met particuliere firma's onderhandelt over staal, machinerie ën en afgewerkte producten. De hoge commissie was na een voorbereidend onderzoek „met stom heid geslagen". Het Westduitse mi nisterie van economische zaken zou „neen" geantwoord hebben op de vraag of de delegatie bestond, terwijl het Westfaalse ministerie van econo mische zaken bevestigd zou hebben geantwoord. De Chinezen zouden West-Duitsland landbouwproducten in ruil hebben aangeboden hebben. Nederlander gedood in Soerabaja. De heer C. J. Oosterhof is Maan dagochtend vroeg in Soerabaja toen hy rampokkers achtervolgde, door 'n kogel in de hartstreek getroffen en gedood. Tydens een ruzie in het voormalige K.N.I.L.-kamp te Soerabaja heeft een Ambonese sergeant een andere Am- bonese sergeant neergeschoten. De dader heeft zich onmiddellyk gemeld Bronchitis ontstaat 1 vaak uit een ver- onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron chitis, diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt i akker-s abdijsiroop is het middel dat, 1 als een heerlijke balsemUw ademhaling i verruimt. Uw aangetaste luchtwegen zuivert. Uw hoest stilt en spoedig die ^ondragelijke kortademigheid wegneemt. VEILING MIDDELBURG Andijvie 53-72. rode Kool 10-16, Savoye Kool 8-22. Boerenkool 4-7, Witte Kool 11 Spruiten 12-56 Kroten 7-12, Snijsal W9 11, Prei 8-25. Veldsla 9-48, Uien 4-5 Peen 4-6. Koolrapen 6-13, Witlof 30-62, Jona than 39-50, Goudreinetten 32-44, St. Re- my 35-37. VISMIJN VEERE. 16 Jan.: Export garnalen 253 kg 2,55— 250. Schar 107 kg 58-64. Bot 27 kg 53- 59. Ongesorteerd 53 kg 5262 Schar dijn 169 kg 5258. Alles per kg. GRAANBEUUS ROTTERDAM. 15 Jan.: Binnenlandse granen, officieu ze noteringen per 100 kg, franco Rotter dam: Tarwe lusteloos, zonder vochtcon- ditie f 23.75- -24.10, gemiddelde kwaliteit op vochctonditie f 23.7524.10 soms tot 24.15; overige granen vast; Zomergersi 32.50—33.50: naver f 30—31: rogge f 33- 33.75. Peulvruchten: Groene erwten f 35 —44.50; schokkers f 404650, bruine bo nen f 5056 E1ERNOTER1NG GOES. Prijs voor verse kippeneieren tot a_s. Zaterdag f 1.88 per kg. Voor vuilscttallge en gewassen eieren wordt 2 ct per stuk minder uitbetaald. Bericht van handelaren: Grote kip- eieren 10 ct.; kleine kipeieren 8 ct VEILING ZUID-BEVELAND GOES. 16 Jan.: Exportveiling. Goudreinetten 3338. Zure Bellefleur 2834. Cox 6050 -72.80. Verpakt fruit :Cox 45—80. Goudreinet ten 4551. Glorie van Holland 3045. Golden Delicious 65. Gewcne veiling: Goudreinetten 1429. Jonathan 17- 48. Zure Bellefleur 10—23. Cox 18—37. Golden Delicious 13—48 Zoe te Bellefleur 21—37. Huismans zoei 22— 38. Zoete Ermgaara 29—58. Saint Remy 35—38. Baronpeer 28—37 Winterlouwljes 17—36. Kleipeer 1442. Gleser Wilaeman 25—52. Comtesse 2143. alles per 100 kg. haar door een duidelyke verklaring zou wegnemen. Li de avondzitting betoogde de heer Ruygers, dat het beeld, dat Eu ropa thans te zien geeft weinig reden tot optimisme biedt. Er mag geen tyd verloren gaan met het oog op de communistische dreiging. West Duitsland moet op voet van geiyk- heid worden opgenomen in de Euro pese defensie. De heer Bruins Slot juichte de be noeming van Eisenhower van harte toe. Ook hy was van mening, dat W. Duitsland ingeschakeld diende te worden, evenals Spanje, ook al heeft men geen sympathie voor het regime daar te lande. De heer Roolvink (K. V.P.) informeerde naar het resultaat van de laatste zitting te Straats burg. De heer de Groot (CJP-N.) keerde zich tegen wat hy noemde de Ameri kaanse agressie op Korea en waar schuwde voor een „Koreaans avon tuur" in Europa. De heer Oud (V.V.D.) wydde een beschouwing aan de kanalenkwestie. Naar sprekers oordeel was er thans eer minder dan meer reden dan 25 jaar geleden om toe te stem men in de verbinding van het Moer- dykkanaal. Wanneer de economische unie met België tot stand gekomen is, zal men het kanalenvraagstuk aan een onderzoek gaan onderwerpen maar men moet zich niet stellen op het standpunt: geen kanaal: geen unie. De Burger (Arb.) besprak de kwestie Spanje en diende een motie in, waarby de Kamer haar teleurstel ling uitspreekt over het feit, dat de regeling de houding ten aanzien van Spanje heeft gewyzigd zonder het Earlement hierin te kennen. Tenslot- werd het woord gevoerd door de heren Zandt en Weiter. De heer Weiter achtte de V.N. 'n gevaar voor het ontstaan vaneen werkeiyke rechtsgemeenschap. Zijn inziens moet Nederland zich distan- ciëren van de organisatie en de ver tegenwoordigers van ons land moe ten opdracht krygen op de achter- gi'ond te blyven. Spreker zeide prin cipieel te staan aan de zijde der V.S., maar verklaarde geen vertrouwen te hebben in degenen, die er de bui tenlandse politiek leiden. Meer ver trouwen had hr) in de leiding van le ger en vloot der V.S. en daarom juichte hij de benoeming van Eisen hower toe. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Leerdam: L. Kieboom, candidaat te Barneveld en W. de Wit te Middelburg. Ds. A. BLANSON HENKEMANS. Ds. A. Blanson Henkemans te Scheveningen, jeugdpredikant van de Duinoord Kerk te 's Gravenhage, die ook veldprediker is geweest tijdens de bezetting by de Irene Brigade in Engeland, zal 29 Januari a.s. op nieuw in militaire dienst treden als reserve legerpredikant. Als voorlo pige standplaats kreeg hy 's Graven hage. Scheepvaartberictiten Bintang 15 380 m. \V. v. Sabang n. Ma- casser. Borneo p. 15 K .Tenez n. Hollandia. Celebes p. 15 Minicoy n. Amsterdam. Chitra) 15 v. Aden n. Rotterdam. Garoet p. 15 Minicoy n. Palek Papan. Kedoe 17 v. Hamb. te Hoek v. Holl verw. Kertosono 15 v. Rott. te Djakarta Kota Agoeng p. 15 Flnist. n. R'dam. Kota Inten 16 v. Soerab. te Djakarta. Madoera 16 v. Amsl. te Djakarta. Mapla 16 v. Suez n. Djeddah-Macasser. Oranje p. 15 Socotra n. Amsterdam. Phrontis p. i SScilly n. Liverp.-Amsterd. Ranchi p. i5 Flntst. n. Amsterdam. Roebiah p. 15 K. Nao n. Amst. 20 v.m. verwacht. Sarangan p. 15 Ouess. n. Balafc Papan. Tawali 15 V. Djakarta te Liverp. 20 n.m. te Amsterdam verw. Teiresias p. '5 Sabang n. Amsterdam. Volendara p. 15 Ouess. 16 4.30 nun. v. Djakarta te Hoek v. Holland verw. Willem Ruys p. 15 Gibralt. n. Djakarta. Felipes 15 Jan. te Penang. Nagekomen advertentie. Heden overleed zacht en kalm ten onzen hui ze, onze geliefde Tante JOHANNA MESU. Wed. van PAULUS DE KLERK in de ouderdom van bijna 89 jaar. a J. v. NIMWEGEN DE KLERK a v. NIMWEGEN. Nw.- en St. Jousland 16 Januari 1951. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 19 Januan 8.S.. op de Algemene Begraafplaats te Arne muiden. Vertrek sterf huis. Rijksweg 43. om 13 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 3