DE HERBOUW VAN MIDDELBURG VORDERDE VORIG JAAR GOED GRIEP? Chelarine„4 doet wonderen. Chefarine4 -ssmmmK De uienexport RHEUMATIEK R 12 Op de Zeeuwse kust DE REDDINGSBOTEN WAREN PARAAT IN 1950 Bij Griep en Kou he pt DAMPO trouw NIEUWE SPITS LANGE JAN HET AANTAL PLAATSEN VOOR K00PVAARDIJ-0FFICIEREN a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 JANUARI 1951. i „Dank je wel, 19501" Maar de te enge Interpretatie van het begrip „weder- opbquw" we rkt remmend. „Dank jo wel 1950" was de titel van een bijzonder geslaagd jaaroverzicht- in- celluloid, dat vorige week in de Zeeuwse bioscopen werd vertoond en dat het publiek in dc duistere zalen roet behulp van een speelse beeldenmontage nadrukkelijk voorhield, dat er ondanks alle narigheid en ellende toch vol doende reden bestaat om dankbaar te zijn voor wat het afgelopen jaar ons schonk. „Dank je wel 1950" zeggen ook de ambtenaren van de Dienst Herbouw Middelburg, wanneer zy terugdenken aan de driehonderd dagen grote acti viteit op bouwgcbied in de Zeeuwse hoofdstad. Natuurlijk kunnen zy rimpels trekken, omdat die wederopbouw nog altijd in zekere mate een probleem be tekent, doch liever verdiepen zy zich in het cijfermateriaal, dat onomstotc- ïyk aantoont welk een grote sprong vóóruit in 1950 kon worden gemaakt, mede dank zy een redeiyke bydrage uit het potje van minister In 't Veld voor de getroffen stadskernen. winkelstraat, nu weer een aantal van buiten en van binnen fraaie pan den gereed kwam. Na een stilstand van vele jaren, kon in het afgelopen jaar ook be gonnen worden met de verdere af bouw van de Markt. Kapitale zaken- panden kwamen klaar, aan de bouw van anderen wordt druk gewerkt, ter wijl die van enkele zeer belangrijke panden in voorbereiding verkeert. Ook in de Lange Delft wordt zeer spoedig weer aan nieuwe objecten begonnen. In de Gravenstraat moet nog slechts één kavel worden volge bouwd, in de Zusterstraat worden thans vijf woonpanden gezet. De Dienst Herbouw Middelburg heeft goede hoop, dat spoedig ook de le lijke open plek op de hoek van de Spanjaardstraat en de St. Pieter straat volgebouwd kan worden. Wanneer wij over de werkzaamhe den in 1950 schrijven, mag niet on vermeld blijven het begin van de bouw van twee complexen étagewo ningen, die de laatste wonden in de Dwarskaai helen, het verdwijnen van een groot aantal noodwinkels en de start van de bouw der nieuwste B. L.O.-school en de tweede semi-ner- manent lagere school aan 't Zand. De stadhuisbouw vordert goed en- de uitwendige restauratie van Nieuwe- en Koorkerk kwam gereed. Men is thans bezig met de aanleg van de centrale verwarming. In 1950 kon ook eindelijk worden begonnen met de bouw van de Lange Jan-spits. De woningbouw was minder florissant; in verband met het geringe volume hiervoor, kon Middelburg slechts 22 normale en 42 montagewoningen in Nieuw-Middelburg plaatsen. Het streven van de Dienst Her bouw Middelburg is en blijft de her bouw van de stad in 1953 voltooid te hebben. Wanneer er. niet opnieuw grote prijsstijgingen van de materia len kómen, is de kans niet gering, dat men in deze opzet zal slagen. „Het afgelopen jaar betekende en wij kunnen daar niet bltj genoeg om zijn een hoogtepunt voor Mid- delburg's herbouw vertelden ons de heren W. H. M. Bleyenberg en J. Visser van de Dienst. „Toch mogen wij de realiteit niet uit het oog ver liezen en verhelen daarom niet, dat de afkondiging van de Wet op de vergoeding van de materiële oorlogs schade, waarop zo lang is gewacht, in sommige opzichten teleurstellende gevolgen had. Doordat de definitie ve wet de financiële onzekerheid voor een aantal herbouwplichtigen helaas niet uit de wereld hielp, heeft de afkondiging er van onmiskenbaar remmend gewerkt". Destijds heeft de Middelburgse meenteraad met vooruitziende blik een request aan de leden van de Sta- ten-Generaal gezonden, waarin drin gend werd verzocht de kwestie bouw- herbouw goed onder de loupe te ne men. De enge interpretatie van het begrip herbouw bewijst, dat de vrees van de raadsleden allerminst onge grond was. RIJKSNORMEN LIGGEN TE LAAG Het is In 1950 wel duideiyk geble ken, dat het verschil tussen de door het RUk vastgestelde bouwsommen en de aannemingsbedragen de her houw niet direct stimuleert. Voor een aantal bouwlustigen is het daardoor veel en veel moeilyker geworden om een beslissing te nemen en sommi gen zagen zich genoodzaakt van be paalde bouwplannen af te zien om dat zy de vervvezeiyking daarvan niet meer konden financieren. Het feit is niet weg te redeneren, dat de door het Rijk vastgestelde normen te laag liggen, vooral na de „Koreaanse prijs stijgingen". Een groot voordeel van de wet mag echter ook niet uit het oog woixlen verloren, nl. dat de betrokkenen ver lost zyn van de renteloze credieten. Deze omstandigheid draagt er juist weer toe by, dat het sommigen ge makkelijker valt aan te pakken, om dat zy in ieder géval niet meer iii 't ongewisse verkeren over wellicht be zwaarlijk te vervullen financiële ver plichtingen aan de regering in de ko mende jaren. WEER BOUW AAN DE MARKT Vele gaten in de binnenstad van Middelburg konden in 1950 worden gedicht. De resultaten van de grote bouwactiviteit bleken vooral in de Lange Delft, die meer en meer het karakter krijgt van een prachtige Advertentie. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt of pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine„4"won* deren. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 tabletten i f 0.75 Slappe Decembermaand. Het feit, dat de uientelers dit jaar weer het kind van de rekening zullen worden en aan dit speculatieve ge was zullen verliezen, had dezer da gen reeds de aandacht. De voorraden zijn nog heel groot. De verzending in December onder vond zoals gewoonlijk de nadelige invloed van St. Nicolaas en Kerst dagen, op welke dagen een mens nu eenmaal andere dingen consumeert dan uien. Ook kon tengevolge van de vorst enkele dagen niet worden verzonden. Dit had een kleine prjjssty'ging ten gevolge, die echter door de invallen de dooi, direct weer teniet werd ge daan en een strop werd voor de ex porteurs. In totaal werden verzonden 17.901.988 kg., verdeeld als volgt: Engeland 12.081.966 kg., Oostenrijk 1.875.350 kg., Ierland 1.683.350 kg„ Duitsland 559.955 kg., Noorwegen 554.112 kg., West-lndië 465.185 kg., Finland 170.025 kg.. Engels leger 151.370 kg., Zwitserland 125.200 kg., Afrika 81.600 kg.. Arablë 20.000 kg., Indonesië 5000 kg. en België 1790 kg. De totale verzending steeg daar door tot 89.305.224 kg. BENOEMING De heer H. Jansen, hoofd der Cbr Schooi te Meliskerke, is oenoemd tot hoofd van de Gcref. Gem. School te Gouda. Doeltreffende bestrijding van Tegen spier-, renuw- en gewrlchts- rheumatiek. Ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen kan R 12 ten zeerste aanbevolen wurden. Dit preparaat bestrijdt rheumatische ont stekingen, werkt gunstig op de af scheiding van het urinezuur en oefent een spoedige pijnstillende werking uit Bijzonder aangenaam Is het feit, dat de tabletten practisch smakeloos en derhalve gemakkelijk in te nemen zijn. De doeltreffendheid zonder onaan gename of schadelijke nevenverschijn selen - werd door onderzoekingen be wezen. in kuuroerpakkiny, ink. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Parkaanleg in Middelburg Enige tientallen D.U.W.-arbeidex-s zijn onder leiding van de Ned. Heidemaat schappij begonnen met de aanleg van het recreatieoord „Toorenvliedt" aan de Koudekerkseweg te Middelburg. Het werk omvat de aanleg van een wandelpark met visvijvers en gewone vijvers, alsmede de bouw van een openluchttheater. De grond aan weerskanten van de oprijlaan werd reeds eerder plantklaar gemaakt, dit met het oog op de Benelux-boom- plantdag van 4 November j.l. Tevens zijn werklieden, in dienst van de Ned. Heidemaatschappij, thans bezig met de aanleg van het park bij het buiten „Vijvervreugd", eveneens gelegen aan de Koudekerkseweg te Middelburg. „Vijvervreugd" is na cember haalde de President Wierd- „Toorenvliedt" het laatste landgoed sma totaal 21 man van het s.s. Mar- op Walcheren, dat geheel opnieuw tagon, dat m half gezonken toe- wordt aangelegd. stand op de Belgische kust was ge- Weinig pleizler v an ple.'zicrjachten. De bemanningen van de twee reddingsboten, die in Zeeland gestationeerd zyn hebben in 1950 weinig plezier beleefd aan de jachten, die deze wateren bezochten. De „President J. V. Wierdsma" onder schipper Slis moest zes maal uit Breskens uitvaren om bemanningen van pleizierjachten te assiste ren, die in nood waren ger-aakt. De „M. C. Blankenheim" onder schipper J. Minneboo moest ook drie maal Veere uitvaren om jachtbe- manningen te assisteren, die hetzij door onkunde, hetzij d°or slecht weer in misère zaten. Overigens is het voor de bemanning van de reddingsboot te Veere een kalm jaar geweest. Op 13 Maart werd uitgevaren voof1 het bergen van een mijn, die voor Domburg dreef. Op 10 Mei werd assistentie verleend aan 't motorschip „De Hoop",, dat gestrand was in het Veerse Gat en op 23 Augustus werd aan de „Veêx-e 10" hxüp verleend. Driemaal werd uitgevaren voor loos alarm. De bemanning te Breskens heeft het drukker gehad. Op 10 Maart werd hulp geboden aan de „Breskens 9", die met een defecte motor bij de Midden steenbanksboei dreef, op 3 Apx-il voer men uit naai- de coaster Glasgow, die bij Westkapelle vertoef de met een defecte motor. Op 24 Augustus voer de „President Wiex-dsma" uit om hulp te bieden toen vlak voor Vlissingen het Noorse s.s. Songa in de golven verdween. Op 1 September werd de Breskens 38. die een kor in de schx-oef had gekregen naar Breskens gesleept en op 22 De- zet. Tenslotte is de reddingsboot nog tweemaal uitgevaren, omdat men ongerust was over de veerboot, die de dienst Vlissingen-Breskens onder hield. Beide malen was er dikke mist op de Schelde en beide malen bleek, dat de veerboot rustig voor anker lag. De geschiedenis van de Zeeuwse reddingsboten in 1950 is niet bijzon der schokkend geweest. Er waren al leen maar wat eenvoudige gevalle tjes op te knappen, maar... ze wa xen paraat, de mannen van Veex-e en Breskens en dat was het voornaam ste Aanvaring bij Walsoorden. Dinsdagmorgen is op de Schelde bij Walsoorden het Finse s.s. „Gustaf', 399 bruto register ton, op weg naar Antwerpen in aanvaring gekomen met de Engelse tanker „Scottish Heather" groot 7000 bruto register ton. Dit laat ste schip kwam van Antwerpen en was op weg naar Newcastle. De tanker kwam op de rede van Vlissingen aan met een scheur in twee platen. Het defect werd door dc Kon. Mij. „De Schelde" gerepareerd. De „Gustaf" kwam van Finland en heeft zijn tocht naar Antwerpen kunnen voortzetten. Het werk ligt thans stil. Vele lezers zullen zich ongetwyfeld afvragen hoe ver de bouw van de Lange Jan thans gevorderd is nu ze de steigers al hogei- en hoger zagen ryzen. Boven op de stenen voet van de spits, daar waar zich bij de oude spits het eerste plat bevond, werden aïlei-eei-st een viertal jukken van eikenhout van 7,50 m hoogte en bijna 9 m breedte geplaatst, die de acht hoekstijlen van de spits vor men. Op ongeveer gelijke hoogte met de bovenkant van de jukken, komt het plat, dat vroeger het tweede werd genoemd, maar dat nu waar schijnlijk het hoogste punt (72 m bo ven de gx-ond) van de spits zal zijn, dat straks voor publiek toegankelijk is. Op dit houten skelet komt een tweede viertal van jukken. Hiervan werden er reeds een drietal ge plaatst. De bovenkant hiervan ligt ongeveer op dezelfde hoogte als de onderkant van de peer der spits, dit is 77 m boven de teen van de toren. In verband met de slechte weers omstandigheden en de gevaren, die dit met zich brengt, zyn de werk zaamheden tijdelyk stilgelegd. Het bouwen van een torenspits van deze afmetingen, is nu eenmaal geen si necure. Na het stellen van het laat ste juk rest nog de bouw van de peer, met de lantaarn en de kroon die ongeveer tezamen 13 m hoog zijn. Met deze wei'kzaamheden hoopt men in 't voorjaar een aanvang te maken. Dan is het geraamte van de spits ge reed. In de Koorkerk is men thans druk bezig de onderdelen van dit gedeelte op de begane grond „pasklaar" te maken. Verschillende onderdelen kwamen inmiddels gereed. Naar men verwacht zal men dit jaar nog kunnen beginnen met het verder afwei'ken van de spits. Alles zal er op worden gezet om de spits in het jaar 1953 geheel gereed te hebben. B. Eémiians du kboot te Vlissingen onderzocht. EENMANSDUIKBOOT GEDEMONTEERD. De Mijnopruimingsdienst van de Marine heeft te Vlissingen bij de Oranjemolen de éénmans-duikboot, die kort geleden werd aangebracht, gedeeltelijk gedemonteerd. De elec- trische geleiding is nu verbroken, zo dat het grootste gevaar voor het ont ploffen van de torpedo enz. is gewe ken. Het stoffelijk overschot van de be stuurder bleek nog gedeeltelijk in het vaartuigje aanwezig. De resten zijn door de politie in beslag genomen, Noch de identiteit, noch de nationali teit kon worden vastgesteld, doordat alle gegevens ontbraken. Vastgesteld kon wel worden, dat de bestuurder waarschijnlijk de dood heeft gevonden, doordat zijn bestuur dersplaats werd doorschoten. Kuilvisserij onbevredigend. De kuilvisserij op de Zeeuwse Stro men boekte in de afgelopen week weer zeer onbevredigende resultaten. Een gevolg daarvan is, dat meer dan 20 mosselkwekers een aanvraag heb ben ingediend om in aanmerking te komen voor opname in de steunrege ling voor kleine zelfstandigen. Deze aanvragen zijn in 15 gevallen toege wezen, een aantal andere gevallen is nog in onderzoek. ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is de ere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend aan L. Oerlemans, hoofd der plantsoenen te Bergen op Zoom. Adverten rif Bouwer van scheeps modellen overleden. Enige dagen geleden overleed te Middelburg op 83-jarige leeftijd Joris Dingemanse uit Amemuiden. Wylen de heer Dingemanse was een zeer kundig ontwerper en vervaardiger van scheepsmodellen. Tijdens zyn le ven maakte hy er 134, waaraan hy totaal ongeveer 2400 uren werkte. In 1896 verkocht hij één van zijn mooiste modellen aan een Engels man, die er op de wereldtentoonstel ling te Chicago een eerste pry's mee behaalde. In verscheidene musea in Nederland staan ziin werkstukken, voorstellende modellen van zeilsche pen uit de 19e eeuw. Jarenlang heeft hy met zjjn scheepje In de haven van Vlissingen gelegen en was hij een be kende figuur aan de waterkant. CHR. KLOOSTERMAN f In de ouderdom van 82 jaar is Maandag te Goes overleden de heer Chr. Kloosterman, een in Bevejandse onderwijskringen bekende en gezie ne persoonlijkheid. De heer Kloosterman was van 1912 tot 1921 hoofd van de openbare lage re school B. en vervolgens tot aan zyn pensionnering in 1933 hoofd van school A te Goes. Jarenlang was hy voorzitter van de Vereniging van onderwyzers in Z. Beveland. Na zyn aftreden werd hem het ere-voorzitterschap aangeboden. Sinds de oprichting was hy ook voor zitter van de Ver. van Vryz. Her vormden te Goes van welke vereni ging hy later ook ex-e-voorzitter werd. Voorts was hh voorzitter van de afd. Goes van de ver. tot beharti ging der belangen van Slechthoren den. Na zyn pensionnering maakte hy namens de Vryheidsbond ook eni- je tyd deel uit van de Goese gemeen- ;eraad. Kans op Marshall-geld voor Brittania-hotel. Zoals men weet is kort geleden uit het Marshall-fonds (de tegem-ekening van de Amerikaanse Marshall-hulp aan Nederland) een bedrag van 7 millioen gulden gereserveerd voor hotelbouw. Naar wy thans vernemen zijn 5 objecten daarvoor aangewezen, terwijl over vier objecten nog overleg wordt gepleegd. Er bestaat een kans, dat by deze vier objecten het zal gaan om vier toeristen-hotels in of bij vacantie-oorden ook de herbouw van het Brittania-hotel te Vlissingen zal behoren. Een aanvraag daarvoor is in be handeling. Resten van „Irma'* verdwijnen. Notaris B. A. van Veere te Middel burg heeft bij inschrijving te koop aangeboden de restanten van het ver brande x-usthuis voor ouden van da gen „Irma" te Domburg. De hoogste inschrijver was J. Everaert te Roo sendaal, die inschreef met f 2150 voor sloop van de ruïne met inbegrip van de fundamenten en met f 2625 voor de sloop exclusief de fundamenten. Houdt dat in de gaten 't Is voor onze soldaten 't Heeft wel even moeite gekost, voor we f 2000.binnen hadden, maar 't is dan toch gelukt. We zyn er echter van overtuigd, dat niet allen, die het voornemen hadden een gift te zenden, dit al heb ben gedaan. Daarom zouden we allen, die nog iets voor het goede doel wil- I len geven, opwekken dit thans te doen. Over enige tijd hopen we deze rubriek geheel te kunnen vullen met verantwoording van giften, die wij op andere wijze binnen krijgen en dan komen de persoonlijke giften wat in het gedrang. Doe het dus nu! Wat de andere wijze, waarop giften bin nen zullen komen betreft, moeten wij U nog even in het onzekere laten. Binnenkort hopen we hierover enkele mededelingen te doen. Het totaal na byboeking van onderstaande vex-ant- woording kwam op f 20J8.02. Collecte bijeenkomst Geref. Jeugd verband te Goes 12,82, Jaarfeest J. V. en M.V. te Wissekerke 11.-, C.J. M.V. „Wees Getrouw" te 's-Gravenpol- der f 5.Er op attent gemaakt door een der gevers, die de verantwoor ding van een gift nog niet had opge merkt kwamen nog twee giften, die we niet hebben vermeld uit de bus. Het betreft 2 x f 5.n.l. van E.J.S.G. R. te A. cn Fam. L. C. te M. Voorts ontvingen wij van M. H. Coak) f 6.50 W. W. te V. f 5.50, M. R. te Sch. f 5.—, M. L. te U. f 4.—, S. M. A. F. te A. t 3.—, M. P. B. te V. f 2.50, I. J. B. te A. f 2.50. M. B. (Coak) f 2.50, C. S. te M. f 1.50, Zr. E Z. te D. f 1.40. Zaterdag hopen we weer een nieu we verantwoording te publiceren. Wacht niet tot morgen w,at U heden doen kunt. Giro 359300 ten name van P.Z.C., „Actie Bouw Militaire Tehui zen Zeeland" te Middelburg houot zich aanbevolen. PROF. VAN NIFTRIK SPRAK OVER BARTH. Prof. van Niftrik sprak Dinsdag avond te Middelburg in een druk be zochte ringvergadering van de Her- Vormde Mannenvereniging op Wal cheren over het onderwerp „prof. dx*. Karl Barth en de Hei*vormde Kerk na 1945". Spreker verklaarde, dat de theoriën van Barth een teruggrijpen zijn naar de fundamentele waarden van de reformatie, wy kunnen God niet in onze systemen inkapselen. Het eindige is niet in staat het oneindige te omvatten, aldus Barth. Na 1940 ls men gaan inzien, dat niet de belyde- nis piimair is, doch het belijden, het geen ook een gesprek tussen vryzin- nigen en x-echtzinnigen weer moge lijk maakt. Prof. vaTx Niftrik behan delde de overgang van vele aanhan gers vari Barth naar de P.v.d.A. en verklaarde deze „doorbraak" uit ver zet tegen de antithese en de politiek van Kuyper, welke politiek ook de C.H.U. nog goeddeels beheerst. Dr. Kuyper ging uit van de wedergeboor te, die als klem in ons aanwezig, waardoor men belandt by allerlei Christeiyke organisatievormen. Deze nu heeft Barth bestreden. Hy wil van de Bijbel uit spreken. In laatste in stantie gaat het hem er slechts om naar de bybel te luisteren naar Gods geboden, die elke dag nieuw zyn. Na de pauze beantwoordde professor van Niftrik nog enige belangwekkende vragen, waarna ds. F. Don met gebed sloot. BENOEMING AAN DE B.H&.S. Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is benoemd tot tij delijk lerares aan de R H.B.S. te Mid delburg mej M. H. Tempelman te Bergen op Zoom. TEVEEL ZEEVAARTSC HOOLLEF.RL1NGEN Weinig animo voor Verre Oosten Voor een van de Nederlandse radio-zenders is kort geleden een praatje gehouden over de plaatsing van zeevaartschoolleerllngen by de koopvaardy. Er was namelijk een vader uit Breda, wiens zoon geen baantje by de koopvaardy kon vinden. In verband daarmee werd de vraag opgeworpen, of er wel een juiste verhouding bestaat tussen het aantal leerlingen, dat de Nederlandse zeevaartscholen bezoekt en het aantal plaatsen, dat jaariyks open komt by de scheepvaartonderaemlngen. Dit probleem, dat ook voor Zeeland van belang is, omdat hier een bloeien de zeevaartschool is gevestigd, heeft reeds enkele jaren geleden de aan dacht gehad. Het ligt gelukkig niet zo verontrustend als men uit de woorden van de radiocommentator zou mogen afleiden. Weliswaar is het niet meer zo ge makkelijk als enkele jaren.geleden om de geslaagde leerlingen van de zee vaartscholen te plaatsen, maar voor zover bekend hebben alle leerlingen van de De Ruyterschool te Vlissingen tot nog toe een baan kunnen vinden. Er bestaat overigens contact tussen de Redersvereniging en de zeevaart scholen. Enige tijd geleden is er een enquête gehouden naar de capaciteit van de diverse scholen om na te gaan of deze capaciteit in overeenstemming was met de behoefte. De mogelykheid tot beperking van de klassen is zeker, aanwezig, wanneer zou blijken dat de arbeidsmarkt overvoerd zou geraken. Op het ogenblik is de vraag naar leerling-scheepswerktuigkundlgen iets beter dan naar leerling-stuurlieden. Een moeilijk probleem vórmt de personeelsvoorziening voor de lijnen in Azië. In verband met de daar heer sende onrust is er weinig animo by de jongelui om zich beschikbaar te stellen voor de vaart in het Verre Oosten. Waarschijnlijk zal dit gebrek aan animo eerst overwonnen kunnen worden, wanneer in bepaalde landen en met name in Indonesië meer gesta biliseerde toestanden ontstaan. Mocht in de toekomst blijken, dat de Nederlandse koopvaardij „verza digd" geraakt met jong personeel, dan zal ongetwMfeld een beperking van de opleiding worden doorgevoerd, maar voor het ogenblik doet men er beter aan nog even af te wachten. SLACHTHUIS VLISSINGEN WORDT HERSTELD. BEDRIJFSLEIDER BENOEMD. Naar wU vernemen ls de heer J. Le- feber benoemd tot bedryfsleider van het Coöperatief Slachthuis te Vlissin gen. De nieuwe functionnarls zal op 1 Februari a.s. in dienst treden. In een vergadering welke Maandag avond werd gehouden, is de heer Le- feber mede in verband met zijn benoeming afgetreden als secreta ris van het Coöperatief Slachthuis. In zyn plaats werd gekozen de heer P. C. Gillissen, voorzitter van de sla- gerspatroonsvereniging Vlissingen Souburg. De voorzitter van het Coö peratief Slachthuis, de heer Jac. de Visser, heeft de heer Lefeber in deze vergadering gecomplimenteerd met diens benoeming en hem tevens op hartelijke wijze dank gebracht voor hetgeen hy in zijn functie van secre taris voor het Coöperatief Slachthuis heeft verricht. Voorts memoreerde de voorzitter het vele werk dat door het bestuur is tot stand gebracht sinds de Kroon in Mei van het vorig jaar de uitspraak deed, dat Vlissingen over een zelfstandig slachthuis mag be schikken. Dit besluit werd indertijd met grote voldoening door de Vlissingse slagers ontvangen. Naar wij tenslotte nog vernemen is men bezig het Coöperatief Slachthuis, staande aan het Havendorp, in de oor spronkelijke toestand van vóór de oorlog terug te brengen. De runder - slachthal met darmenwasserij en het ketelhuis, welke door de oorlog wer den verwoest, zullen worden her bouwd. Met de uitvoering van dit werk Ls bereids een aanvang ge maakt. GEBROEDERS FLIPSE KOMEN NAAR NOORD BEVELAND Naar wij vernemen zal de bekende dirigent van het Rotterdamse Phil- harmonisch Orkest, Eduard Flipse, met zijn broer, de pianist MariJiüs Flipse op 2 Maai't a.s. een bezoek aan hxm geboorteland Noord Beve land brengen. Op een bijeenkomst van de „My tot Nut van het Algemeen" te Kort- gene zal Eduard Flipse hier een cau- serie over muziek houden, terwyi Ma- rinus Flipse aan de vleugel een en ander zal opluisteren. LAGERE LANDBOUW SCHOOL TE Ol'DELANDE Werd oHicïee' geopend. Maandagmiddag vergaderde de Commissie van Toezicht van de Zeeuwse Landbouw Maatschappy in het rayon Oudelande. In deze verga dering werd de heer W. Fase als hoofd van de lagere landbouwschool in Oudelande, geïnstalleerd, terwijl tevens afscheid werd genomen van het tijdelyk hoofd dier school, de heer vos uit Amemuiden. Als genodigden waren aanwezig het college van B. en W. van Oude lande en Ir. Versteeg, inspecteur van het Landbouw Ondeiwys. De heer D. J. Dees, voorzitter van de commissie memoi'eerde in zyn openingswoord de vele moeiiykheden, die overwonnen moesten worden, al vorens de opening van de landbouw school een feit kon worden. Vooral de moeiiykheden met betrekking tot de huisvesting en de personeelsvooi'- ziening waren groot. Er is thans ty- delyk onderdak gevonden in een daartoe ingericht schoollokaal van de Bijz. Lagere School te Oudelande. Door personeels moeiiykheden, moest eerst worden volstaan met een voorbereidende avondcursus. De voor zitter bracht dank aan de leider van deze cursus, de heer Koman. Pas in het voorjaar van 1950 kon met een dagschool worden begonnen, waarbij de neer \£ps uit Amemuiden als tijdelyk hoofd optrad. De heer Dees sprak woorden van hartelijke dank tot de heer Vos, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hierna riep hy de heer W. Fase als hoofd der school een harteiyk wel kom toe. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer C. Douw, loco-burge meester van Oudelande, die de wens uitsprak dat binnen niet al te lange tijd ook de plannen voor het bouwen van een nieuw schoolgebouw zullen worden verwezenlijkt. Daarna voerde ïr. Versteeg het woord, alsmede een vertegenwoordiger van de Z.L.M. De heer Fase dankte tenslotte voor de vriendelyke welkomstwoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1951 | | pagina 2